Veteráni zahájili i zakončili svou sezónu v Mariánských Lázních

Mariánské Lázně – 12. září
Coronavirus zaútočil i na Evropskou sérii veteránů. Nemoc se sice závodníkům vyhýbá, ale kvůli všemožným omezením se tak letos uskutečnil pouze jeden jediný závod v rámci EVLS, a to minulou sobotu v Mariánských Lázních.

 

Hubeňoučké startovní políčko…

Dvouventily: zleva Franz Greisel, Wolfgang Barth a Johan Last

První aktéry sobotního závodu přilákalo slunečné počasí již v pátek podvečer. Bohužel se nesešli v takovém počtu, na který jsme běžně v Mariánských Lázních zvyklí. Již předchozí týdny naznačovaly omezený počet jezdců z britských ostrovů, které by čekala nucená karanténa, na start se nepostavili ale ani jezdci z Dánska, jejichž vláda označila den před závody celou Českou republiku za rizikovou. Sešlo i ze startu Milana Moravce s vypůjčeným motocyklem od Vladimíra Višvádera. Hobík z Úhřetické Lhoty chce na dlouhé dráze získat nejprve větší zkušenosti při tréninku. Každopádně mu už Záhorákův stroj říká pane.

Na startu se tak sešlo pět čtyřventilů a devět dvouventilů, přičemž cesta závodem pro německého jezdce Petera Reitzla skončila již po tréninku. Po pádu naložil své motorky a zklamaný vyrazil alespoň sledovat své soupeře. Mezi diváky bychom našli i řadu dalších závodníků, které známe z veteránské série, neboť vzhledem k omezenému počtu závodů ani nepožádali o vydání licence pro letošní rok, ale závody si nechtěli nechat ujít.

 

…avšak skvělá podívaná

Čtyřventily: zleva Graema Brown, Ulrich Büschke, John Hartley a Reinhard Greisel

Po představení jezdců, kdy klasický nástup nahradilo čestné kolečko, mohly začít první boje. Vždy jednu jízdu čtyřventilů a dvě dvouventilů prokládal závod německého mistrovství čtyřkolek a speedkarts. Kromě odstoupení Johna Hartleyho v první jízdě a nenastoupení Wolfganga Hanselaka do osmé jízdy probíhaly základní jízdy bez problémů. Nicméně svou bojovností dokážou veteráni předčít i závodníky mladších generací a pro diváky je radost pohledět na jejich souboje.

Podobně to bylo i na startu finálí. Jediné komplikace se dotkly béčka dvouventilů, kam nenastoupil Manfred Giertz a John Wheatley byl vyloučen za najetí do pásky. Dvouventily opanoval Němec Wolfgang Barth, který neztratil během dne ani jeden bod, za ním skončil Holanďan Johan Last a na třetím místě se umístil nejstarší ze všech účastníků Franz Greisel z Německa.

Mariánské Lázně zažily skvělou sobotu

Také vítěz čtyřventilů Ulrich Büschke přijel z Německa a ani on během dne nepoznal porážku. Jemu dělali na stupních vítězů společnost dva Britové Graeme Brown a John Hartley. Kromě tradičních pohárů si vítěz odnesl také speciálně upečený dort s motivem veteránského motocyklu.

EVLS 2 (dvouventily):

TOT B A
1. Wolfgang Barth, D 5 5 5 15 1.
2. Johan Last, NL 4 5 4 13 2.
3. Franz Greisel, D 5 4 1 10 3.
4. Jürgen Jucknies, D 3 3 5 11 4.
5. Gerd Mauer, D 4 4 3 11 5.
6. Frank Ernst, D 2 2 4 8 1.
7. Wolfgang Henselak, D 1 1 – 2 2.
8. John Wheatley, GB 2 2 3 7 T
9. Manfred Giertz, D 3 3 2 8

EVLS 4 (čtyřventily):

1. Ulrich Büschke, D 5 5 5 5 20
2. Graeme Brown, GB 4 4 4 4 16
3. John Hartley, GB E 3 3 3 9
4. Reinhard Greisel, D 3 2 2 2 9

Poznámka: Peter Reitzel (D) odstoupil po tréninkovém pádu

Foto: Václav Pechman