Archiv autora: Lucie Pechmanová (AMK Mariánské Lázně)

Evropští veteráni zahájili svou další sezónu v Mariánských Lázních

Mariánské Lázně – 24. června
Poslední červnovou sobotu zahájili evropští veteráni svou další sezónu na dráze v Mariánských Lázních. Páteční zamračené počasí a letní deštíky možná někomu způsobily pár vrásek, ale mariánskolázeňským pořadatelům úsměv z tváře nesebraly. Předpověď počasí na sobotu totiž slibovala azuro a tropické teploty, a tak ta trocha vody byla pro dráhu víc než třeba.

 

Na závod se akreditovalo šestnáct závodníků na dvouventilech a jedenáct na čytřventilech z Německa, Velké Británie, Nizozemska, Dánska a Norska. Z původně avizovaných jezdců se závodu nezúčastnil pouze holandský závodník Roel Geersing, který sice do Mariánských Lázní přijel, ale do závodu nenastoupil.

Mariánské Lázně se rozezněly motory veteránů | foto Martin Šiška

Mezi závodníky jste mohli spatřit řadu známých tváří, ale i nováčky, nebo navrátilce po několikaleté pauze. Technická přejímka i dopolední trénink proběhly bez větších komplikací a po úvodním kolečku, při kterém byli všichni závodníci představeni, se mohlo začít závodit. Závody samotné probíhaly bez větších komplikací, pouze na začátku se startovací zařízení rozhodlo párkrát zabrnkat na nervy jezdců i pořadatelů. Štěstěna byla tentokrát závodníkům nakloněna, a tak zdravotní služba byla v ovále jen do počtu. Větší pech měl pouze německý závodník Gerd Maurer, jehož stroj vypověděl službu hned v první jízdě a ze závodníka se tak rázem stal pouze divák.

Vzhledem k tomu, že se veteráni ve svých rozjížďkách střídali s jezdci německého mistrovství čtyřkolek a v plánu bylo pětatřicet jízd v základním rozpisu, na finále došlo až v pozdním odpoledni. Kategorii dvouventilů vyhrál Dán John Pedersen, kterému společnost na stupních vítězů dělali Dave Hammond z Velké Británie a Miklos Nemeth z Norska. Čtyřventily skončily jednoznačným vítězstvím Angličana Boba Dolmana, druhý byl Ulrich Büschke z Německa a třetí skončil jeho krajan Thomas Kreitz.

Vzhledem k pozdější hodině, horkému počasí a plánované afterparty už nedošlo na nadstavbovou jízdu v rámci memoriálu Zdenka Kudrny, ve které se měly střetnout dva nejlepší dvouventily se třemi čtyřventily. Možná se ale dočkáme příště, neboť v kuloárech se šušká, že by veteráni do Mariánských Lázní na podzim dorazili znovu.

Dvouventily: zleva Dave Hammond, John Pedersen a Miklos Nemeth | foto Gerd Mauer

EVLS2:

TOT C B A
1. John Pedersen, DK 5 5 5 15 1.
2. Dave Hammond, GB 5 5 5 15 2.
3. Miklos Nemeth, N 4 4 4 12 3.
4. Ernst Frank, D 5 5 2 12 4.
5. Andreas Blache, D 3 3 5 13 5.
6. Kenny Blain, GB 4 4 3 11 1.
7. Manfred Giertz, D 3 4 3 10 2.
8. Brad Davis, GB 4 3 4 11 3.
9. Jan Petersen, D 1 2 4 7 4.
10. Geoff Hilger, D 2 1 3 6 5.
11. Jörg Bruckner, D 3 E E 3 1.
12. Bermd Köster, D 2 3 1 6 2.
13. Geoff Urben, GB 1 1 2 4 3.
14. Jürgen Schmidt, D 0 2 2 4 4.
15. Svein Erik Guitsund, N 2 2 0 4 E
16. Gerd Mauer, D E – – 0
Čtyřventily: zleva Ulrich Büschke, Bob Dolman a Thomas Kreitz | foto Gerd Mauer

EVLS4:

TOT B A
1. Bob Dolman, GB 5 5 5 15 1.
2. Ulrich Büschke, D 5 4 4 13 2.
3. Thomas Kreitz, D 3 3 2 8 3.
4. John Hartley, GB 4 5 3 12 4.
5. Bart Uil, NL 4 4 5 13 5.
6. John Freeman, GB 2 2 4 8 6.
7. Paul Morfey, GB 3 3 1 7 1.
8. Bill Haynes, GB 1 2 3 6 2.
3. Mick Norton, GB 0 1 2 3 3.
4. Adrien Vanacek, D 2 1 0 3 4.
5. Steen Larsen, DK 1 0 1 2 5.
6. Role Geeresing, NL – – – DNR

 

Evropští veteráni závodili opět v Mariánských Lázních

Mariánské Lázně – 8. října
V sobotu se konal na dráze v Mariánských Lázních Den motorsportu. Jedním z hřebů této motoristické akce pak byl poslední závod Evropské série veteránů. Z původní startovní listiny se omluvili Georg Hilger, Wolfgang Barth a Bernd Köster s dvouventily stejně jako Jamie Isherwood a Bill Haynes se čtyřventily. Graeme Brown pak kvůli technickým problémům osedlal čtyřventil místo dvouventilu.

 

Nejlepší ve čtyřventilech | foto Gerd Mauer

Vzhledem k našlapanému programu proběhly první jízdy veteránské série již v dopoledních hodinách. Kromě tří skupin dvouventilů a dvou skupin čtyřventilů využil perfektně připravenou dráhu po svém zranění k tréninku na dlouhodrážním speciálu také Martin Málek. A rozhodně svůj motocykl nešetřil.

Odpoledne pak závod po krátkém představení závodníků pokračoval rychlým tempem, které byste do některých z jezdců při pohledu na jejich datum narození, rozhodně nečekali. Celý závod se obešel bez jediného pádu, stopku sem tam vystavila pouze technika. Po třech sériích jízd si závodníci vylosovali pozice na startu jednotlivých finálí. Na stupně vítězů se nakonec v kategorii dvouventil postavili Thomas Kreitz, Johann Last a Manfred Giertz, s čtyřventilem vyhrál Bob Dolman a za ním se seřadili Martin Cazemier a Graeme Brown.

Stupně vítězů ve dvouventilech | foto Václav Pechman

Jako překvapení si Kamil Groschopf ze spřáteleného plzeňského klubu připravil závod o cenu Zdeňka Kudrny, od jehož úmrtí letos uběhlo čtyřicet let. Na start tohoto vloženého závodu se postavili jednak tři nejlepší dvouventily, jednak tři nejlepší čtyřventily po základních jízdách, které se seřadily na start do zadních pozic. Startovní handicap byl stanoven více než spravedlivě. Vítězem memoriálu Zdeňka Kudrny se stal stejně jako v závodě čtyřventilů Bob Dolman, ani druhé místo Martina Cazemiera asi nebylo překvapením. Oběma jezdcům pak statečně sekundoval Thomas Kreitz s dvouventilem, který se usmíval ze stupínku s číslem tři.

Cena Zdeňka Kudrny | foto Achim Meyer

Symbolickou tečkou za celým podařeným dnem se pak stalo vyhlášení celkových výsledků letošní série veteránů v mariánskolázeňském hotelu Cristal Palace. Přátelství mezi evropskými veterány a pořádajícím klubem dokazuje i to, že nezapomněli na nedávné kulaté narozeniny Miroslava Musila a věnovali mu mimo jiné památeční foto i s podpisy.

Závodníkům, divákům i dalším přátelům ploché dráhy nezbývá než doufat, že se u podobné akce na lázeňské tisícovce potkáme příští rok zas.

Lázeňský kilometr patřil veteránům | foto Václav Pechman

Memoriál bratří Juhanů:

EVLS2: TOT C B A
1. Thomas Kreitz, D 4 4 4 12 1.
2. Johan Last, NL 3 3 3 9 2.
3. Manfred Giertz, D 2 3 4 9 3.
4. John Pedersen, DK 4 4 4 12 E
5. Kenny Blain, GB 4 2 3 9 1.
6. Gerd Mauer, D 3 2 3 8 2.
7. Brad Davies, GB 0 4 2 6 3.
8. Franz Greisel, D 1 3 2 5 4.
9. Wolfgang Henselak, D 3 1 1 5 1.
10. Andreas Blache, D 2 2 2 6 2.
11. Frank Ernst, D 1 E E 1
ELVS4: TOT B A
1. Bob Dolman, GB 4 4 4 12 1.
2. Martin Cazemier, NL 3 4 4 11 2.
3. Graeme Brown, GB 2 3 3 8 3.
4. Arne Andersen, DK 4 3 3 10 4.
5. John Hartley, GB 3 2 – 5 1.
6. Bart Uil, NL 1 2 2 5 2.
7. Mick Norton, GB 2 1 1 4 3.
8. Steen Larsen, DK 0 1 2 3 4.

Cena Zdeňka Kudrny:

1. Bob Dolman, 2. Martin Cazemier, 3. Thomas Kreitz, 4. Arne Andersen, 5. Johna Last, 6. Manfred Giertz
Martin Málek se po zranění vrátil do sedla | foto Václav Pechman

Déšť byl silnější než odhodlání jezdců

Mariánské Lázně – 5. května
Mistrovství České republiky na dlouhé ploché dráze už klepe na dveře, i proto byl v Mariánských Lázních na dnešní čtrnáctou hodinu naplánován trénink. Ještě po obědě byla dráha tak suchá, že na ni musela vyjet kropička. To se ale úderem druhé hodiny začalo měnit…

 

Déšť sebral dnešní trénink v Mariánských Lázních | foto Václav Schmid

Martin Málek přivezl na lázeňský kilometr celou rodinku, dobrou náladu, ale i černé mraky. Josefa France kromě Zdeňka Schneiderwinda doprovázely již první kapky a po Oliveru Schmidovi, který chtěl potrénovat na své dvěstěpadesátce, už přišel jen vytrvalý déšť. Všichni tři, tak za asistence řady zkušených rádců, pouze natrénovali, jak co nejrychleji a nejefektivněji vyložit a naložit motorky a veškerénezbytné věci či se převléct do závodní kombinézy.

Ale jedno pozitivum déšť přinesl.Dráha si totiž s množstvím vody, které na ni spadlo, poradila celkem dobře. A kdyby napomohlo sluníčko, do hodiny by byla opět bez problémů sjízdná.

Nezbývá nám tedy než doufat, že počasí už si svou chvilku vybralo a příští sobotu si závody užijeme spolu s hezkým počasím.

Déšť zasáhl Mariánské Lázně

Mariánské Lázně – 11. září
Zatímco východ České republiky se koupe ve slunečních paprscích, západ skrápí déšť. Pršelo i v Mariánských Lázních a tak kolibříci místo na ovále závodili v klubovně, samozřejmě jen slovy. Mistrovský závod byl přeložen na odpoledne, ale protože se počasí nelepšilo, byl krátce po dvanácté odvolán stejně jako odpolední podnik série PRO-TEC Speedway Mini Cup. Nyní se bude jednat o náhradním termínu v sobotu 25. září.

Mariánské Lázně dnes zažily pošmourný den

Foto: Lucie Pechmanová

Mariánskolázeňské depo smutní, dlouholetý startmaršál již mává nebeské závody

Začátkem ledna nás nečekaně opustil Miroslav Dienstbier, dlouholetý startmaršál z Mariánských Lázní. Možná si nevybavíte jeho jméno, ale jeho nezaměnitelná postava a entusiasmus na start nebo v depu se nedaly přehlédnout. Miroslav Dienstbier byl ale také závodníkem a později neměl konkurenci ani při úpravě dráhy lázeňského kilometru, na což mnozí vzpomínají dodnes. Odešla tak jedna z významných postav mariánskolázeňské ploché dráhy. Čest jeho památce! AMK Mariánské Lázně.

Foto: archív Martina Šišky

Veteráni zahájili i zakončili svou sezónu v Mariánských Lázních

Mariánské Lázně – 12. září
Coronavirus zaútočil i na Evropskou sérii veteránů. Nemoc se sice závodníkům vyhýbá, ale kvůli všemožným omezením se tak letos uskutečnil pouze jeden jediný závod v rámci EVLS, a to minulou sobotu v Mariánských Lázních.

 

Hubeňoučké startovní políčko…

Dvouventily: zleva Franz Greisel, Wolfgang Barth a Johan Last

První aktéry sobotního závodu přilákalo slunečné počasí již v pátek podvečer. Bohužel se nesešli v takovém počtu, na který jsme běžně v Mariánských Lázních zvyklí. Již předchozí týdny naznačovaly omezený počet jezdců z britských ostrovů, které by čekala nucená karanténa, na start se nepostavili ale ani jezdci z Dánska, jejichž vláda označila den před závody celou Českou republiku za rizikovou. Sešlo i ze startu Milana Moravce s vypůjčeným motocyklem od Vladimíra Višvádera. Hobík z Úhřetické Lhoty chce na dlouhé dráze získat nejprve větší zkušenosti při tréninku. Každopádně mu už Záhorákův stroj říká pane.

Na startu se tak sešlo pět čtyřventilů a devět dvouventilů, přičemž cesta závodem pro německého jezdce Petera Reitzla skončila již po tréninku. Po pádu naložil své motorky a zklamaný vyrazil alespoň sledovat své soupeře. Mezi diváky bychom našli i řadu dalších závodníků, které známe z veteránské série, neboť vzhledem k omezenému počtu závodů ani nepožádali o vydání licence pro letošní rok, ale závody si nechtěli nechat ujít.

 

…avšak skvělá podívaná

Čtyřventily: zleva Graema Brown, Ulrich Büschke, John Hartley a Reinhard Greisel

Po představení jezdců, kdy klasický nástup nahradilo čestné kolečko, mohly začít první boje. Vždy jednu jízdu čtyřventilů a dvě dvouventilů prokládal závod německého mistrovství čtyřkolek a speedkarts. Kromě odstoupení Johna Hartleyho v první jízdě a nenastoupení Wolfganga Hanselaka do osmé jízdy probíhaly základní jízdy bez problémů. Nicméně svou bojovností dokážou veteráni předčít i závodníky mladších generací a pro diváky je radost pohledět na jejich souboje.

Podobně to bylo i na startu finálí. Jediné komplikace se dotkly béčka dvouventilů, kam nenastoupil Manfred Giertz a John Wheatley byl vyloučen za najetí do pásky. Dvouventily opanoval Němec Wolfgang Barth, který neztratil během dne ani jeden bod, za ním skončil Holanďan Johan Last a na třetím místě se umístil nejstarší ze všech účastníků Franz Greisel z Německa.

Mariánské Lázně zažily skvělou sobotu

Také vítěz čtyřventilů Ulrich Büschke přijel z Německa a ani on během dne nepoznal porážku. Jemu dělali na stupních vítězů společnost dva Britové Graeme Brown a John Hartley. Kromě tradičních pohárů si vítěz odnesl také speciálně upečený dort s motivem veteránského motocyklu.

EVLS 2 (dvouventily):

TOT B A
1. Wolfgang Barth, D 5 5 5 15 1.
2. Johan Last, NL 4 5 4 13 2.
3. Franz Greisel, D 5 4 1 10 3.
4. Jürgen Jucknies, D 3 3 5 11 4.
5. Gerd Mauer, D 4 4 3 11 5.
6. Frank Ernst, D 2 2 4 8 1.
7. Wolfgang Henselak, D 1 1 – 2 2.
8. John Wheatley, GB 2 2 3 7 T
9. Manfred Giertz, D 3 3 2 8

EVLS 4 (čtyřventily):

1. Ulrich Büschke, D 5 5 5 5 20
2. Graeme Brown, GB 4 4 4 4 16
3. John Hartley, GB E 3 3 3 9
4. Reinhard Greisel, D 3 2 2 2 9

Poznámka: Peter Reitzel (D) odstoupil po tréninkovém pádu

Foto: Václav Pechman