Archiv autora: Lucie Pechmanová (AMK Mariánské Lázně)

Déšť zasáhl Mariánské Lázně

Mariánské Lázně – 11. září
Zatímco východ České republiky se koupe ve slunečních paprscích, západ skrápí déšť. Pršelo i v Mariánských Lázních a tak kolibříci místo na ovále závodili v klubovně, samozřejmě jen slovy. Mistrovský závod byl přeložen na odpoledne, ale protože se počasí nelepšilo, byl krátce po dvanácté odvolán stejně jako odpolední podnik série PRO-TEC Speedway Mini Cup. Nyní se bude jednat o náhradním termínu v sobotu 25. září.

Mariánské Lázně dnes zažily pošmourný den

Foto: Lucie Pechmanová

Mariánskolázeňské depo smutní, dlouholetý startmaršál již mává nebeské závody

Začátkem ledna nás nečekaně opustil Miroslav Dienstbier, dlouholetý startmaršál z Mariánských Lázní. Možná si nevybavíte jeho jméno, ale jeho nezaměnitelná postava a entusiasmus na start nebo v depu se nedaly přehlédnout. Miroslav Dienstbier byl ale také závodníkem a později neměl konkurenci ani při úpravě dráhy lázeňského kilometru, na což mnozí vzpomínají dodnes. Odešla tak jedna z významných postav mariánskolázeňské ploché dráhy. Čest jeho památce! AMK Mariánské Lázně.

Foto: archív Martina Šišky

Veteráni zahájili i zakončili svou sezónu v Mariánských Lázních

Mariánské Lázně – 12. září
Coronavirus zaútočil i na Evropskou sérii veteránů. Nemoc se sice závodníkům vyhýbá, ale kvůli všemožným omezením se tak letos uskutečnil pouze jeden jediný závod v rámci EVLS, a to minulou sobotu v Mariánských Lázních.

 

Hubeňoučké startovní políčko…

Dvouventily: zleva Franz Greisel, Wolfgang Barth a Johan Last

První aktéry sobotního závodu přilákalo slunečné počasí již v pátek podvečer. Bohužel se nesešli v takovém počtu, na který jsme běžně v Mariánských Lázních zvyklí. Již předchozí týdny naznačovaly omezený počet jezdců z britských ostrovů, které by čekala nucená karanténa, na start se nepostavili ale ani jezdci z Dánska, jejichž vláda označila den před závody celou Českou republiku za rizikovou. Sešlo i ze startu Milana Moravce s vypůjčeným motocyklem od Vladimíra Višvádera. Hobík z Úhřetické Lhoty chce na dlouhé dráze získat nejprve větší zkušenosti při tréninku. Každopádně mu už Záhorákův stroj říká pane.

Na startu se tak sešlo pět čtyřventilů a devět dvouventilů, přičemž cesta závodem pro německého jezdce Petera Reitzla skončila již po tréninku. Po pádu naložil své motorky a zklamaný vyrazil alespoň sledovat své soupeře. Mezi diváky bychom našli i řadu dalších závodníků, které známe z veteránské série, neboť vzhledem k omezenému počtu závodů ani nepožádali o vydání licence pro letošní rok, ale závody si nechtěli nechat ujít.

 

…avšak skvělá podívaná

Čtyřventily: zleva Graema Brown, Ulrich Büschke, John Hartley a Reinhard Greisel

Po představení jezdců, kdy klasický nástup nahradilo čestné kolečko, mohly začít první boje. Vždy jednu jízdu čtyřventilů a dvě dvouventilů prokládal závod německého mistrovství čtyřkolek a speedkarts. Kromě odstoupení Johna Hartleyho v první jízdě a nenastoupení Wolfganga Hanselaka do osmé jízdy probíhaly základní jízdy bez problémů. Nicméně svou bojovností dokážou veteráni předčít i závodníky mladších generací a pro diváky je radost pohledět na jejich souboje.

Podobně to bylo i na startu finálí. Jediné komplikace se dotkly béčka dvouventilů, kam nenastoupil Manfred Giertz a John Wheatley byl vyloučen za najetí do pásky. Dvouventily opanoval Němec Wolfgang Barth, který neztratil během dne ani jeden bod, za ním skončil Holanďan Johan Last a na třetím místě se umístil nejstarší ze všech účastníků Franz Greisel z Německa.

Mariánské Lázně zažily skvělou sobotu

Také vítěz čtyřventilů Ulrich Büschke přijel z Německa a ani on během dne nepoznal porážku. Jemu dělali na stupních vítězů společnost dva Britové Graeme Brown a John Hartley. Kromě tradičních pohárů si vítěz odnesl také speciálně upečený dort s motivem veteránského motocyklu.

EVLS 2 (dvouventily):

TOT B A
1. Wolfgang Barth, D 5 5 5 15 1.
2. Johan Last, NL 4 5 4 13 2.
3. Franz Greisel, D 5 4 1 10 3.
4. Jürgen Jucknies, D 3 3 5 11 4.
5. Gerd Mauer, D 4 4 3 11 5.
6. Frank Ernst, D 2 2 4 8 1.
7. Wolfgang Henselak, D 1 1 – 2 2.
8. John Wheatley, GB 2 2 3 7 T
9. Manfred Giertz, D 3 3 2 8

EVLS 4 (čtyřventily):

1. Ulrich Büschke, D 5 5 5 5 20
2. Graeme Brown, GB 4 4 4 4 16
3. John Hartley, GB E 3 3 3 9
4. Reinhard Greisel, D 3 2 2 2 9

Poznámka: Peter Reitzel (D) odstoupil po tréninkovém pádu

Foto: Václav Pechman

Lázeňské ovály patřily dvěma závodníkům

Mariánské Lázně – 4. června
Možná únava po včerejším přeboru, špatná předpověď počasí nebo něco jiného umožnilo pouze dvěma jezdcům dnes potrénovat na lázeňském kilometru. Organizátoři a diváci tak byli v několikanásobné většině. Protože na všem zlém je třeba hledat něco dobrého, nízký počet trénujících aspoň nedělal vrásky pořadatelům vzhledem k dodržování ochranných opatření.

Ondřej Smetana prvně vyzkoušel dlouhou dráhu

Motorku i rady místních členů a bývalých závodníků využil Ondřej Smetana. Na vypůjčeném motocyklu vyzkoušel slasti i strasti dlouhé dráhy. I přes technické problémy u něj převládal pozitivní dojem ze stroje i dráhy a určitě jsme ho na dlouhé dráze neviděli naposledy.

Na krátkém oválu se potom učil tajům plochodrážního sportu Roman Štola z místního autoklubu. Zatím se učí na prvním prototypu Micro Shupy po Tony Katrovi a Štěpánce Nyklové a je možné, že již brzy rozšíří řady českých kolibříků.

Malý ovál patřil Romanu Štolovi

Foto: Lucie Pechmanová

Veteráni uzavřeli lázeňskou sezónu

Mariánské Lázně – 8. září
V sobotu zažil mariánskolázeňský kilometr svůj poslední závod, o nějž se postarali veteráni ve své sérii EVLS. Čtyřventily vyhrál Bob Dolman, mezi dvouventily se prosadil Wolfgang Barth. Protože šlo o poslední podnik seriálu kromě tradičních stupňů vítězů, proběhlo také slavnostní vyhlášení nejlepších v obou kategoriích.

Vetráni zaplnili Mariánské Lázně
čtyřventily: TOT B A
1. Bob Dolman, GB 5 5 5 15 1.
2. Ulrich Büschke, D 4 4 3 11 2.
3. Martin Cazemier, NL 5 5 4 14 3.
4. Henk Snijder, NL 4 4 2 10 4.
5. Graeme Brown, GB 3 2 5 10 5.
6. John Hartley, GB 2 3 4 9 6.
7. Nigel Coates, GB 2 1 E 3 1.
8. Peter Reitzel, D 3 3 1 7 2.
9. David Hollingsbee, GB 1 2 3 6 3.
10. Mick Norton, GB 0 0 2 2 4.
11. Steen Larsen, DK 1 0 0 1 5.
12. Francesco Barbetta, I T 1 1 2
dvouventily: TOT C B A
1. Wolfgang Barth, D 5 5 5 15 1.
2. Johan Last, NL 5 4 5 14 2.
3. Franz Greisel, D 4 5 4 13 3.
4. Manfred Giertz, D 5 3 4 12 4.
5. Gerd Mauer, D 4 4 4 12 5.
6. Bernd Köster, D 2 5 3 10 6.
7. Frank Ernst, D E E 5 5 1.
8. Jürgen Jucknies, D 4 3 3 10 2.
9. Brad Davis, GB 3 3 1 7 3.
10. Geoff Urben, GB 3 4 2 9 4.
11. Bill Haynes, GB 2 2 2 6 5.
12. John Wheatley, GB 2 2 1 5 6.
13. Andreas Blache, D 3 1 0 4 1.
14. Pierre Winter, D E 1 2 3 2.
15. Rainer Borchers, D 1 0 3 4 3.
16. Wolfgang Henselak, D 1 2 1 4 4.
Pódium ve dvouventilech: Johan Last, Wolfgang Barth a Franz Greisel

Foto: Václav Pechman

Večer se vyhlašovaly celkové výsledky seriálu