Startovní listina na Bory je klidná jako kulička rtuti

Plzeň – 31. srpna
V sobotu sledoval evropský pohár v roli zasvěceného diváka. Sem tam pomohl radou, zaskočil v boxech. Ve stejné roli bude Zdeněk Simota na plzeňských Borech také pozítří, kdy se odpoledne v jediném mistrovském závodě rozhodne o českém individuálním šampiónovi. Není ovšem sám, koho musela sportovní komise ze startovní listiny škrtnout.

 


Tipujte:

Označte trojici, která bude stát v Plzni na pódiu:

View Results

Loading ... Loading ...

První závod až ve Slaném

Zdeněk Simota letos absolvoval jen dva tréninky na Borech
Zdeněk Simota letos absolvoval jen dva tréninky na Borech

Na bezprostřední otázku, zda Zdeněk Simota nastoupí ve středečním mistrovství republiky v Plzni, kroutí plzeňský závodník negativně hlavou. „Pojedu až další středu extraligu ve Slaným,“ říká. „To jsem slíbil Milanovi Machovi. Tady to nemá význam…“

Odstředivé tendence vůči mistrovství republiky jednotlivců projevoval již v minulosti. Loni v Březolupech nechtěl startovat kvůli závodům v USA, z nichž však sešlo, a on se udržel v elitní osmičce. Nyní z ní však vypadl na základě vlastního rozhodnutí.

„Půl roku nesedíš na motorce, tak na co jet mistrák?“ připomíná letošní sezónu ovlivněnou koronavirem. „A ještě za ty prachy! Trénoval jsem jen dvakrát zjara. Od tý doby jsem na tom neseděl, ale pořád je to doleva.“

 

Bez divoké karty

Josef Franc si v přeboru vyjel finále i bez divoké karty od AČR
Josef Franc si v přeboru vyjel finále i bez divoké karty od AČR

Nejlepších osm aktuální klasifikace je v systému elastické kvalifikace tradičně doplňováno nejlepšími z přeboru. Jenže letos jsou mezi sedmi jeho nejlepšími muži čtyři borci kvalifikovaní do Plzně již přímo, a sice Eduard Krčmář, Zdeněk Holub, Ondřej Smetana a Hynek Štichauer. Dalším je osmý Martin Málek.

Na ně není pochopitelně brán zřetel a řády pracují s termínem redukovaná klasifikace. Posledním finalistou vždy býval majitel divoké karty, která ale letos nebyla udělena. Josef Franc, který před rokem vypadl z elitní osmičky shodou okolností v Plzni, by byl přitom ideálním kandidátem. Je aktuálně druhým nejlepším mužem přeboru, který by za normálního stavu zřejmě pravidelně nejezdil.

„Vzhledem k jeho druhému místu v přeboru nebyl důvod mu udělovat divokou kartu,“ vysvětluje Petr Moravec. „Sportovní komise absolutně akceptovala pořadí v přeboru ve všech případech.“

 

Škatulata, škatulata…

Daniel Šilhán v nemocnici se svou zlomenou levačkou

Škrtům v nominační listině není ještě zdaleka konec. Zdeňka Simotu na základě svých přeborových výsledků měl nahradit Daniel Šilhán. Jenže ten si minulý čtvrtek při tréninku na pražské Markétě zlomil ruku. Co čert nechtěl, den po zisku titulu vicemistra českých juniorských družstev. A v době, kdy se kola domácí plochodrážní scény opět roztáčejí naplno.

Na své místo rezignoval rovněž Martin Gavenda. Sportovní komise proto opět musela sáhnout po tabulce průběžné klasifikace přeboru. Nominovala Pavla Kuchaře, Vojtěcha Zamazala a Jakuba Exlera, který by měl pozítří nosit vestu se sedmnáctou.

Podmiňovací způsob je však v tomto směru na místě. V pátek večer byl totiž Martin Málek osloven ze strany FIM s nabídkou sobotního startu ve finále mistrovství světa na dlouhé dráze v Morizes. Březolupský borec jako jednu z alternativ logistického řešení zvažuje hodit svůj ručník do plzeňského ringu.

Startovní listina mistrovství republiky jednotlivců – Plzeň, středa:

1 Václav Kvěch, Plzeň přebor 2020 – 12.
2 Pavel Kuchař, Praha přebor 2020 – 16.
3 Martin Málek, Březolupy MR 2019 – 7.
4 Eduard Krčmář, Slaný vicemistr republiky 2019
5 Daniel Klíma, Praha přebor 2020 – 6.
6 Josef Franc, Praha přebor 2020 – 2.
7 Hynek Štichauer, Pardubice MR 2019 – 4.
8 Václav Milík, Pardubice mistr republiky 2019
9 Zdeněk Holub, Praha MR 2019 – 6.
10 Vojtěch Zamazal, Slaný přebor 2020 – 17.
11 Ondřej Smetana, Praha MR 2019 – 8.
12 Jan Kvěch, Praha MR 2019 – 3.
13 Petr Chlupáč, Praha přebor 2020 – 7.
14 Jan Macek, Praha přebor 2020 – 11.
15 Jaroslav Petrák, Pardubice přebor 2020 – 9.
16 Filip Hájek, Praha přebor 2020 – 10.
17 Jakub Exler, Praha přebor 2020 – 18.
omluveni:
Zdeněk Simota, Plzeň MR 2019 – 5.
Daniel Šilhán, Pardubice přebor 2020 – 14.
Martin Gavenda, Březolupy přebor 2020 – 15.
Trojice nejlepších českých plochodrážníků za loňský rok: Eduard Krčmář, Václav Milík a Jan Kvěch

Foto: Karel Herman, Mirek Horáček a Daniel Šilhán st.