Adam Bednář opět nechyboval

Mariánské Lázně – 18. července
Po včerejším poháru si kolibříci dávali cyklistické závody na lázeňském kilometru, avšak dnes dopoledne je čekal druhý díl mistrovství republiky na krátkých drahách. Startovní pole doplnila nizozemská trojice slavných plochodrážních otců, odjel totiž i Jaroslav Vaníček, pro něhož jsou již stopětadvacítky přece jen na druhé koleji. Dorazil ale Adam Bednář, který dal nad slunce najevo, že se slepým střevem nepřišel o závodnický apetit. Porazil Vojtěcha Šachla nejen v základní části, ovšem i ve finále A a stojí na čele aktuální klasifikace, aniž by ve dvou závodech ztratil jediný bod. Vůbec poprvé se do áčka kvalifikoval Dominik Hrbek. Zasloužil se o to především v rozjížďce s číslem dvacet, v níž celá čtyři kola hlídal dotírajícího Petra Marka. Premiérové pódium krkonošského Pardubičana ale mělo smolnou příchuť. Pár centimetrů před cílovou metou upadl a skončil v nemocnici. Na vyhlášení vítězů po skončení odpoledního programu tudíž stál s poraněnou rukou schovanou pod vestou s bílým koníkem.

 

Vojtěch Šachl, Adam Bednář a Dominik Hrbek stojí na stupních vítězů

Čtyři kolibříci umí obhájit svůj úvodní primát

Před zraky Stene Pijpera (modrá) bojují Vojtěch Šachl (žlutá) a Adam Nejezchleba (červená) o vedení

Startovní pole kolibříků prosila zranění. Zatímco Karel Průša už stříhá pomyslný metr do sundání sádry z ruky, aby se pustil do dalších soubojů na oválech, Matěj Frýza je po středeční fraktuře nohy ve svízelnější situaci. Při včerejším poháru upadla také Alina Sassenhagen a navíc se Jaroslav Vaníček víc a víc přiklání k dvěstěpadesátkám. Byť včera kraloval Mini Cupu, dnešní mistrovský podnik oželel.

Startovní pole doplnili Holanďané. Lester Mathijssen, syn slavného sajdkáristy, po středečním tréninku v Plzni jel již včerejší pohárový mítink. Dnešní startovní listinu doplnili potomci jiného skvělého nizozemského borce Theo Pijpera. Ten s nimi chtěl v Čechách původně pouze jen trénovat, avšak nabídce na závod neřekl ne.

Adam Bednář má za sebou Ace Pijpera

Po tréninku flat trackerů a dlouhodrážních borců si kolibříci se svými doprovody vzali nejnezbytnější vybavení a rozbili improvizované depo na travnatém vnitřku lázeňského kilometru. Jako první dorazil vítězně do cíle Dominik Hrbek. V rozjížďce s číslem dvě si střihnul nejlepší start Adam Nejezchleba, jenže již v úvodním výjezdu jej zprava minul Vojtěch Šachl.

Josef Novotný ve třetí jízdě marně vyvážel Ace Pijpera v první zatáčce, navíc je oba objel Adam Bednář. Hned na to se Marián Jirout pustil do křížku s páskou a musel na trestnou čáru. Pak už mohl Štěpán Ševčík kralovat. Úvodní sérii uzavřel Petr Marek. Jako blesk v prvním oblouku podjel Josefa Černého.

Petr Marek jede před Josefem Černým

Na konci druhé série z pěti úvodních vítězů zbyli jen čtyři. Vojtěch Šachl opanovalo rozjížďku s číslem šest ve stylu start – cíl před Dominikem Hrbkem a Mariánenm Jiroutem. Rovnou poté Adam Bednář kraloval Oliveru Schmidovi a Štěpánce Nyklové. Avšak na své druhé tři body se nejvíce nadřel Petr Marek.

Odstartoval totiž až za Lesterem Matthijsenem. Držel se však vnitřní čáry jako klíště a dal jasně najevo, že nechce zůstat na druhé pozici. Vedoucí Holanďan už na cílové rovince úvodního kola věděl, že má problém s dravým Chabařovičanem. A vskutku Petr Marek jej v následujícím nájezdu podjel a zmocnil se třech bodů.

Dominik Hrbek a Adam Bednář sledují průběh závodu

Lester Matthijsen nakonec nepřipsal ani dva. Na druhé místo posléze šel Josef Novotný. Ani Štěpánu Ševčíkovi v desáté jízdě nespadlo vítězství do klína jen tak.  Plzeňský gang se totiž evidentně zlepšuje týden co týden. A tak se Antonín Pták nikterak nerozpakoval ujmout se postavení leadera. Štěpán Ševčík ovšem útočil po vnějšku, až se prášilo, nakonec se před svého klubového parťáka dostal až ve třetím okruhu, v němž jej objel ve druhé zatáčce.

 

Verdikt přinášejí až dvě poslední rozjížďky

Štěpán Ševčík (modrá) dohání Josefa Černého (červená)

Pak se na malém ovále objevila kropička, jejíž historie sahá na ruzyňské letiště před skoro šedesáti lety. Klouzavější povrch se stal osudným nejprve Štěpánu Ševčíkovi. V rozjížďce s číslem jedenáct se naháněl o vedení s Josefem Černým, až na počátku třetího kola upadl a byl diskvalifikován.

Na přerušení jízdy ovšem tratil rovněž Josef Černý. Předtím totiž uhájil své vedení před Štěpánem Ševčíkem, jenže po restartu hrál prim Dominik Hrbek. Závodník v pardubické vestě doposud podlehl pouze Vojtěchu Šachlovi a tato trojka pro něho byla dost klíčová.

Vojtěch Šachl a Adam Bednář dál excelovali. Závodník Chabařovic vévodil dvanácté jízdě, v níž upadl Marián Jirout. Borec ve vestě pražské Markéty kraloval hned vzápětí. V rozjížďce s číslem třináct byl Antonín Pták nejprve napomínán za ulitý start a vzápětí diskvalifikován kvůli pádu ve druhém kole.

Dominik Hrbek (bílá) odstartoval na Josefa Černého (červená)

V rozjížďce s číslem čtrnáct vyšel start nejlépe Josefu Novotnému. Usadil se ve vedení, zatímco Petr Marek musel svou dravou aktivitu zkoušet na Adamu Nejezchlebovi. Ve druhém okruhu svého parťáka s písmenem CH na vestě podjel. Jeho nájezdy musel odrážet až do konce, ale byl v tomto ohledu nadmíru úspěšný.

Při ztrátách favoritů a dominanci dvou favoritů se tak poslední série základní části ve své podstatě přeměnila na hledání třetího borce na startovní rošt finále A. Nic na tom nemohlo změnit ani vzájemné střetnutí Vojtěcha Šachla a Adama Bednáře v devatenácté jízdě.

Zleva Adam Bednář, Lester Matthijssen a Antonín Pták

Pražan jel vpředu již od chvíle, kdy se před ním rozevřely nůžky specifického startovacího zařízení, jehož okraje drželi ve svých rukou Karel Průša starší spolu s Jaroslavem Frýzou, tatínkem dalšího z marodů. Skončil s dvanácti body, zatímco iniciativou překypující Vojtěch Šachl s jedenácti. Na stejnou hranici se mohli vyhoupnout také osmibodoví Dominik Hrbek a Petr Marek.

Stačilo jen vyhrát rozjížďku s číslem dvacet. Splnit tuto podmínku pospíchal Dominik Hrbek. Petr Marek jej z bílé dráhy nestihnul. Sice útočil, avšak Dominik Hrbek si před ním hlídal vnitřní stranu, kudy by jej chabařovický draveček mohl zaskočit. A po čtyřech okruzích se mohl chystat na první finále A své kariéry.

 

První stupně vítězů se smůlou

Adam Nejezchleba (bílá) dotírá na Petra Marka (modrá)

Díky patnácti startujícím nebyla poloprázdná jediná jízda, ty finálové nevyjímaje. Smolař Antonín Pták se rehabilitoval vítězstvím v éčku, kde se hned po startu vypořádal s Mariánem Jiroutem a Stene Pijperem. Ve stejné pozici jako plzeňský závodník byl víceméně rovněž Ace Pijper.

V patnácté jízdě mířil do cíle s velkým náskokem před Štěpánkou Nyklovou a svým mladším bratrem. Jenže v cílové rovince vyskočil oběma koly svého motocyklu na pomyslný obrubník z trávy. Ošemetný manévr zvládl. Byť nezískal žádnou výhodu, jelikož měl na své soupeře obrovský náskok, Lenka Felix mu diskvalifikací sebrala všechny tři body.

Ve finále D Holanďan objel Olivera Schmida již v první zatáčce a pak už mu jeho první vítězství na české půdě nesebralo vůbec nic. Finále C se stalo kořistí Josefa Novotného. Po startu neváhal s cestou do vedení. A vydržel v něm před Štěpánem Ševčíkem a Štěpánkou Nyklovou až do cíle.

Antonín Pták vede finále D před Mariánem Jiroutem a Stene Pijperem

Pakliže Petr Marek se svým otcem Pavlem prve kroutili hlavou nad svou smůlou, osud jim nachystal ještě větší zkoušku v béčku. Na vnitřní startovního roštu byly hluboké koleje a v jedné z nich zůstal chabařovický závodník viset za výfuk. Ale chybami se všichni učí a i takového zkušenosti formují špičkové závodníky.

Nyní se však Petr Marek musel dívat na své soupeře zezadu. Vedl Adam Nejezchleba před Josefem Černým, který se vzhledem ke svému progresu může záhy objevit ve finále A. Stejně jako Dominik Hrbek, jehož by dnes na stupních vítězů také očekával jen málokdo. Ale přece!

Vedl Adam Bednář před Vojtěchem Šachlem a Dominikem Hrbkem. Zdálo se být vymalováno, Pražan těžil ze svého rychlého startu, chabařovický závodník jej stíhal marně a pardubický blonďák se v elitní společnosti rozkoukával. Ale v posledním výjezdu chytil o travnatý rantl a nějaký metr, dva před cílem upadl.

Adam Bednář vede ve finále A před Vojtěchem Šachlem

Sanitka jej odvezla do nemocnice, kde naštěstí žádná vážnější zranění nezjistili. Ještě odpoledne byl nazpět na závodišti. A protože se kolibříci vyhlašovali spolu se šampionátem na dlouhé dráze, dočkal se svého premiérového pódia se vším všudy. A příště to bude i bez skrývaných slziček!

Adam Bednář vede před Vojtěchem Šachlem
E D C B A TOT
1. Adam Bednář, Praha 3 3 3 3 6 18
2. Vojtěch Šachl, Chabařovice 3 3 3 2 4 15
3. Dominik Hrbek, Pardubice 3 2 3 3 F 11
4. Adam Nejezchleba, Chabařovice 2 3 1 3 3 12
5. Josef Černý, Plzeň 2 1 2 3 2 10
6. Petr Marek, Chabařovice 3 3 2 2 1 11
7. Josef Novotný, Pardubice 1 2 3 2 3 11
8. Štěpán Ševčík, Plzeň 3 3 X 1 2 9
9. Štěpánka Nyklová, Slaný 2 1 3 1 1 8
10. Ace Pijper, NL 2 2 L 2 3 9
11. Oliver Schmid, Plzeň 2 2 2 1 2 9
12. Lester Matthijssen, NL 1 1 2 3 1 8
13. Antonín Pták, Plzeň 1 2 X 2 3 8
14. Marián Jirout, Pardubice 1 1 X 1 2 5
15. Stene Pijper, NL R 1 2 1 1 5

Poznámka: varování za startovní přestupek Antonín Pták v rozjížďce s číslem třináct

Nešťastný pád Dominika Hrbka před cílem finále A

Průběžné pořadí seriálu:

PHA MaL TOT
23.6. 18.7.
1. Adam Bednář, Praha 18 18 36
2. Adam Nejezchleba, Chabařovice 12 12 24
3. Dominik Hrbek, Pardubice 11 11 22
4. Petr Marek, Chabařovice 10 11 21
5. Josef Novotný, Pardubice 9 11 20
6. Štěpán Ševčík, Plzeň 10 9 19
7. Josef Černý, Plzeň 8 10 18
8. Štěpánka Nyklová, Slaný 8 8 16
9. Vojtěch Šachl, Chabařovice 15 15
10. Antonín Pták, Plzeň 6 8 14
11. Marián Jirout, Pardubice 9 5 14
12. Matěj Frýza, Plzeň 14 14
13. Oliver Schmid, Plzeň 4 9 13
14. Jaroslav Vaníček, Praha 13 13
15. Karel Průša, Slaný 11 11
16. Ace Pijper, NL 9 9
17. Lester Matthijssen, NL 8 8
18. Stene Pijper, NL 5 8
Dravý Petr Marek nedopřál Dominiku Hrbkovi ani vteřinku klidu

Foto: Karel Herman, Mirek Horáček a Pavel Fišer

Pád při souboji s Josefem Černým (červená) sebal Štěpánu Ševčíkovi naději na postup do finále A