Eduard Krčmář nepředvídá, Eduard Krčmář vyhrává, všechno vyhrává

Slaný – 18. června
Nad středočeským královským městem visely olověné mraky již od pravého poledne. Ale pokud se ploché dráhy týká, dešťové kapky rozprášily pouze naši autogramiádu se čtveřicí slavných závodíků z minulosti. Knížky na stolečku se schovaly pod pláštěnkou a začal trénink. S ním déšť slábnul, až nakonec ustal a ovál si projela také kropící sedmsetšestka. Na základě výsledků předchozích přeborů by člověk mohl favorizovat Eduarda Krčmáře. On však nikdy nedává prognózy, ale dnes předpoklady potvrdil a dalším patnáctibodovým maximem upevnil své postavení leadera. Josef Franc prohrál pouze s ním, Jan Kvěch, který společnost nejlepších tří při dekorování v depu uzavřel, litoval zejména čtrnácté jízdy. Doprovodné klání mistrovských dvěstěpadesátek přineslo triumf Jaroslavu Vaníčkovi, přestože jej z osmé jízdy vyřadila svíce na startu. Leč co se nestalo?! Při repete ve třetím okruhu upadl i vedoucí Adam Bednář. Jaroslav Vaníček jej prve porazil a bod navíc jej poslal do rozjezdu o vítězství proti Janu Hlačinovi. Jeho otec si na motocyklu dal záležet, ale tentokrát kraloval Pražan.

Josef Franc, Eduard Krčmář a Jan Kvěch při vyhlašování

Místo jednoho suveréna rovnou dva

Stále žijeme v době pandemie

Ve tři čtvrtě na pět již nemohlo být o dešti ani řeči. Skončil trénink a chystala se kvalifikace. Sice se z ní omluvil Michal Baštecký, který se chce prozatím soustředit na trénování, avšak se sedmi účastníky už postupový rébus nešlo řešit jednou jedinou rozjížďkou jako v Plzni. Základní šestnáctka nabízela tři volná místa a systém byl elegantně a jednoduše účinný. Dál půjdou jen vítězové.

Prvním se stal Martin Gavenda, druhým Jan Kvěch, jehož po návratu z Polska čekal první závod sezóny. Poslední šanci v rozjížďce s číslem tři zužitkoval beze zbytku Patrik Linhart, který se dnes opět vrátil k závodění. Po bleskovém startu rychle zmizel z dohledu Rastislava Ciferského, Františka Kliera a Jakuba Exlera. Posledně jmenovaný se přidružil k Vojtěchovi Zamazalovi, který vypadl hned na úvod. Oba se setkali alespoň v jedné jízdě útěchy.

Doprovodné mistrovské dvěstěpadesátky se dostaly do poloviny svého programu, když Ondřej Smetana vyhrál první rozjížďku přeboru ve stylu start – cíl. Za sebou měl Zdeňka Holuba, jehož Hynek Štichauer připravil o druhou příčku jen na chvilku. Raketovým startem vzápětí slynul i Eduard Krčmář.

Netradiční pohled na Jana Kvěcha bojujícího v kvalifikaci

Josef Franc jej nedokázal předčit vnějškem první zatáčky. Navíc otevřel prostor pro Daniela Klímu, který se protáhnul na druhé místo. Ve druhém okruhu byl pražský rutinér nazpět druhý. Svého mladšího kolegu podjel v úvodním oblouku, ovšem na stíhání Eduarda Krčmáře již mohl zapomenout.

Třetí jízda se stala kořistí Jana Kvěcha, aby poté kalil vodu Patrik Linhart. Ve skrumáži čtvrté jízdy se však nejlépe orientoval Martin Gavenda, který vystřelil za vítězstvím. Filip Hájek byl druhý, zatímco slánský navrátilec se nerozpakoval spodem první zatáčky tvrdě předčit Petra Chlupáče!


Patrik Linhart komentuje rozjížďku s číslem čtyři:

„Dobrá jízda, hezky jsme si zabojovali, ale jim to jede rychlejc‘. Musím pomalu, zejtra odvádím dítě do školy. Ale tu nohu jsem tam strčit musel (smích).“


Zleva Josef Franc, Daniel Klíma, Eduard Krčmář a Pavel Kuchař

Petr Chlupáč najížděl do druhého kola opět jako třetí, aby se pak ve svém boxu jal se svým otcem řešit technické problémy, které jej trápily. Blíže je nechtěl specifikovat, avšak evidentně se vydal správnou cestou. Rozjížďce s číslem sedm kraloval, když Daniel Klíma stačil v úvodním oblouku podjet pouze Filipa Hájka.

Dráha již prášila, když předtím v páté jízdě Eduard Krčmář zatížil své konto již druhou trojkou. Podruhé dokázal triumfovat také Jan Kvěch. Ten se však na rozdíl od slánského esa nadřel o poznání víc. Vedení rozjížďky s číslem sedm se totiž ujal Daniel Klíma a upaloval jako vystřelený z praku. Jan Kvěch stáhnul jeho náskok během dvou kol.

V první zatáčce toho následujícího udeřil spodní stranou první zatáčky. Neuspěl ani venkem té následující. Až v závěrečném okruhu naznačil útok zvenku, ale zlomil svůj motocykl dovnitř. Teprve poté bylo vítězství jeho.

Martin Gavenda (žlutá) vede před Patrikem Linhartem (bílá), Petrem Chlupáčem (modrá) a Filipem Hájkem (červená)

Než na ovál vyjela kropička, Josef Franc vyhrál osmou jízdu před Zdeňkem Holubem. Po přestávce neporažené duo dál ovládalo dnešní závod. Jan Kvěch v první zatáčce deváté jízdy objel Ondřeje Smetanu. Hned nato Eduard Krčmář ujel všem pronásledovatelům, kteří rozpoutali melu jako hejno hladových piraň. Hynek Štichauer se před Filipa Hájka dostal až zleva úvodní zatáčky třetího okruhu.

 

Nevídané mely

Jan Kvěch vede před Ondřejem Smetanou a Pavlem Kuchařem

Na čele pronásledovatelů vedoucí dvojice se neusadil nikdo menší než Josef Franc. V jedenácté jízdě nešlo jeho startu vytknout vůbec nic. Navíc se Petr Chlupáč vnějškem první zatáčky stačil přenést jen před Václava Klímu. Vidina pódia se mu ovšem vzdalovala. O tom by mohl vyprávět rovněž Zdeněk Holub. Kraloval rozjížďce s číslem dvanáct, v níž Daniel Klíma až v poslední zatáčce udolal Martina Málka, nicméně předchozí body mu chyběly.

Další vodítko k řešení rébusu přinesla rozjížďka s číslem třináct. Daniel Klíma v ní zahrál sólo, jenže Ondřej Smetana stihnul v prvním oblouku pouze Jaroslava Petráka. Udeřil na druhého Pera Chlupáče, docela drze jej ve druhé zatáčce druhého kola podjel. Dle jeho slov postrádal rychlost a vmžiku byl zase nazpět třetí.

Daniel Klíma má za sebou Petra Chlupáče, Jaroslava Petráka a Ondřeje Smetanu

Skvělým momentům ještě ani zdaleka neměl být dnes konec. Po startu čtrnácté jízdy se Josef Franc pustil do křížku s Janem Kvěchem, zatímco dopředu pádil Hynek Štichauer. Josef Franc je ve druhé zatáčce vzal oba z jedné vody načisto. Hynek Štichauer držel druhou příčku zuby nehty a byť se Janu Kvěchovi ani náhodou nedala upřít iniciativa, po třech trojkách knihoval jen jedinou jedničku.

Václav Kvěch popisuje své vítězství nad Zdeňkem Holubem v rozjížďce s číslem šestnáct:

„Mám dobrýho mechanika. Víc ladič než pijan (smích).“


Václav Kvěch vede před Danielem Klímou a Hynkem Štichauerem

A pak šok šestnácté jízdy! Václav Kvěch odstartoval jako plochodrážní pánbůh a Zdeněk Holub si na něm celá čtyři kola vylamoval jeden zub za druhým. Jedinou konstantou závodu zůstal fakt, že Eduard Krčmář neprohrává. Slánský závodník jej potvrdil, když Martina Málka v šestnácté jízdě objel už v první zatáčce.

Partii závěrečné série nejlépe rozehrál Josef Franc svým velkým sólem sedmnácté jízdy. Václavu Kvěchovi se zalíbilo vítězit natolik, že se ujal vedení i v rozjížďce s číslem osmnáct. Daniel Klíma se ve druhé zatáčce vypořádal s Hynkem Štichauerem. Na Václava Kvěcha však udeřit již nestačil. Na začátku druhého okruhu totiž upadl a vyhodil si operované rameno.

Pavel Kuchař v ošemetné situaci

V repete Daniel Klíma nezaváhal. Ať však počítal, jak počítal, na stupně vítězů mu jeden bod chyběl. Na samotný závěr Eduard Krčmář nezaváhal a již třetí přebor vyhrál s patnácti body. Jan Kvěch jezdil druhý. Poodjel Petru Chlupáčovi a Zdeňku Holubovi, aby jej neohrozili. Druhé místo bylo přesně to, co potřeboval, aby skončil třetí bez nutnosti jít do rozjezdu s Danielem Klímou.

 

Favorité se válejí

Deštníky za chvilku sklapnou a Jan Hlačina, Jan Jeníček a Jaroslav Vaníček vyjedou na ovál

Zatímco část účastníků kvalifikace měla jasno a zbývající se chystala na klíčovou třetí jízdu, odstartoval druhý díl mistrovství republiky dvěstěpadesátek. V první jízdě vystřelil dopředu Jan Jeníček, avšak v úvodním oblouku jej vnějškem vystřídal Jaroslav Vaníček. V druhé jízdě triumfoval Adam Bednář. Vojtěch Šachl dokázal podjet druhého Bruna Belana, avšak vedoucího Pražana nedohonil.

Ve třetí jízdě se podobný příběh opakoval v bleděmodrém. S tím rozdílem, že kraloval Jan Hlačina, jehož otec se pustil do experimentů s většími setrvačníky. Vojtěch Šachl se opět musel probíjet ze zadních pozic. A stejně jako prve ve druhém kole v první zatáčce předčil Bruna Belana.

Adam Bednář vede před Brunem Belanem, Vojtěchem Šachlem a Josefem Novotným

Jaroslav Vaníček vzápětí v klidu vyhrál čtvrtou jízdu, v níž nepustil Adama Bednáře ke slovu. Hned na to odstartoval přebor a dvěstěpadesátky vyjely na ovál až po kropičce před třetí sérií hlavního závodu. Rozhodl opět start. A ten měl lepší Adam Bednář, zatímco Vojtěch Šachl zůstal tím druhým vzadu.

Jenže v šesté jízdě ani rychlá startovní reakce nebyla Janu Hlačinovi pranic platná. Mít za sebou střelce kvalit Jaroslava Vaníčka neznamená dojít do cíle po cestě vystlanou růžemi. Pražan se dostal dopředu v nájezdu do druhého okruhu. Jan Hlačina sice okamžitě kontroval, jenže Pražan využil rychlosti a po vnějšku dalšího výjezdu přece jen šel do vedení.

Svíce Jaroslava Vaníčka dala závodu nový smysl

Zdálo se být rozhodnuto. Jaroslav Vaníček měl devět bodů, Jan Hlačina a Adam Bednář o bod a Vojtěch Šachl dokonce o tři méně. Na ploché dráze se však hop říká až na stupních vítězů. V sedmé jízdě měl se dostal dopředu Vojtěch Šachl, avšak Jan Hlačina jej v první zatáčce objel.

Josef Novotný musel kvůli najetí do pásky na trestnou čáru, přesto v nájezdu do třetího kola předčil Juraje Šušku. Nicméně musíme uvážit, že slovenský mladík teprve poznává jiné ovály. A sbírá zkušenosti, a že ve Slaném se před patnácti lety bohulibě usmívali i nad nějakým Martinem Vaculíkem.

Pád sebral Adamu Bednářovi vítězství

Ale pojďme k rozjížďce s číslem osm! Místo aby Jaroslav Vaníček exceloval, převrátil se na startu ve svíci, jež by mohl sloužit jako učebnicový příklad. Nyní bylo na Adamu Bednářovi, aby využil nabídnuté šance. On se nebránil, vedl až do třetího kola. V jeho první zatáčce upadl.

A všechno bylo vzhůru nohama. Copak o to, Bruno Belan dostal tři technické body, ale Jaroslav Vaníček a Jan Hlačina měli po devíti a Vojtěch Šachl s Adamem Bednářem po osmi bodech. Mítink musel být tudíž rozhodnutý dvěma rozjezdy.

Juraj Šuška jezdí do Čech sbírat cenné závodní zkušenosti

V tom o třetí místo byl zprvu lepší Vojtěch Šachl. Nicméně Adam Bednář šel pod něj v první zatáčce, jakoby jej přitahoval silný magnet. Poté Jaroslav Vaníček nekompromisně vyhrál klíčový duel o vítězství. Janu Hlačinovi dal jasně najevo, že dvacet tabulkových bodů bude jeho, už prakticky s vylétnutím pásky.

 

Hlasy z depa

Slánský stadión slaví triumf Eduarda Krčmáře

„Jsem rád, že se to takhle daří,“ zářil Eduard Krčmář. „Zkouším něco novýho, ať jsem připravenej‘ a pak i na Polsko. Pepu pořád porážím, snad to takhle půjde dál, víš, že nikdy nepředbíhám.“

„Super závod,“ bilancoval Josef Franc. „Mě už jen nebaví, že nevyhrávám starty. Baví mě závodit a možná na starý kolenu budu i předjíždět. Ale ten Eda je ten, co mě sere nejvíc (smích).“

Jan Kvěch litoval jedné jízdy

„Super závod,“ nechal se slyšet Jan Kvěch. „První závod letošní sezóny, jsem spokojenej‘. Motorka fungovala, jak jsem si představoval. Až na tu jednu jízdu, Hynek odfrk‘, Pepa ho podjel, já je z tý čtyřky neobjel. Super jízda, závodivá, aspoň se bylo, na co koukat. Chtělo by to tak i v Polsku.“

„Dneska to byl boj,“ konstatoval Daniel Klíma. „Ale jsem docela spokojenej‘. S nikým to nebylo jednoduchý. Nevím, na Pepu ještě nemám. Možná v úterý v Praze… Ale je pořád dost rychlej‘…“

„Začal jsem dobře, ale pak se posral motor,“ svěřoval se Ondřej Smetana. Hodně z něj teče olej. Škoda bedny, pomalej‘ jsem nebyl. Až teď s Chlupem a Klímou. Co se dá dělat? Příště bude líp.“

Petr Chlupáč (modrá) v duelu s Filipem Hájkem (červená)

„Nic se nedělo, závodilo se,“ trošku vrčel Petr Chlupáč. „V první jízdě technický problémy. Ale hezký závody, bojovalo se. Jen pro mě byl nějakej‘ divnej‘ den.“

„Dneska slabší,“ kroutil hlavou Martin Málek. „Asi jsem se blbě vyspal. Nevím, na co to mám svést. Budu se muset příště víc snažit. Nevím, jestli budu v Praze, nevím, uvidím.“

Před Eduardem Krčmářem (červená) se musel sklánět také Jan Kvěch (bílá)

Kvalifikace:

1.j 2.j 3.j
1. Martin Gavenda, Březolupy 1.
2. Jan Kvěch, Praha 1.
3. Patrik Linhart, Slaný 2. 1.
4. Rastislav Ciferský, SK – Žarnovica 3. 2.
5. František Klier, Divišov E 3.
4. Jakub Exler, Praha 2. 4.
5. Vojtěch Zamazal, Slaný 4.

Poznámka: z původně přihlášených nestartoval Michal Baštecký; nekvalifikovaní závodníci absolvovali během hlavního závodu jízdu útěchy s pořadím: 1. Vojtěch Zamazal (Slaný), 2. Jakub Exler (Praha)

Patrik Linhart (vpředu) se k závodění vrátil po třinácti letech, Rastislav Ciferský jel svůj první závod

Hlavní závod:

1. Eduard Krčmář, Slaný 3 3 3 3 3 15
2. Josef Franc, Praha 2 3 3 3 3 14
3. Jan Kvěch, Praha 3 3 3 1 2 12
4. Daniel Klíma, Praha 1 2 2 3 3 11
5. Ondřej Smetana, Praha 3 2 2 1 2 10
6. Zdeněk Holub, Praha 2 2 3 2 0 9
7. Petr Chlupáč, Praha 1 3 2 2 1 9
8. Hynek Štichauer, Pardubice 1 2 2 2 2 9
9. Martin Málek, Březolupy 2 1 1 2 1 7
10. Martin Gavenda, Březolupy 3 1 0 0 2 6
11. Václav Kvěch, Plzeň 1 0 1 3 X 5
12. Filip Hájek, Praha 2 1 1 1 0 5
13. Jaroslav Petrák, Pardubice 0 1 0 0 3 4
14. Daniel Šilhán, Pardubice 0 0 0 1 1 2
15. Pavel Kuchař, Praha 0 0 1 0 X 1
16. Rastislav Ciferský, SK – Žarnovica (res) R 1 1
17. Patrik Linhart, Slaný 0 0 – – – 0
18. František Klier, Divišov 0 0

Průběžné pořadí seriálu:

PCE PLZ SLA TOT
3.6. 14.6 18.6.
1. Eduard Krčmář, Slaný 15 15 15 45
2. Josef Franc, Praha 12 14 14 40
3. Ondřej Smetana, Praha 12 10 10 32
4. Petr Chlupáč, Praha 11 12 9 32
5. Zdeněk Holub, Praha 9 12 9 30
6. Daniel Klíma, Praha 8 9 11 28
7. Hynek Štichauer, Pardubice 10 9 9 28
8. Martin Málek, Březolupy 11 10 7 28
9. Filip Hájek, Praha 8 6 5 19
10. Václav Kvěch, Plzeň 5 4 5 14
11. Jaroslav Petrák, Pardubice 5 4 4 13
12. Jan Kvěch, Praha 12* 12
13. Daniel Šilhán, Pardubice 5 3 2 10
14. Martin Gavenda, Březolupy 3 6* 9
15. Pavel Kuchař, Praha 4* 0 1 5
16. Jan Macek, Kopřivnice 5* 5
17. Jakub Valkovič, SK – Žarnovica 5* 5
18. Jakub Exler, Praha 1* 1* NQ 2
19. Michal Baštecký, Praha 1* 1 o-Q 2
20. Rastislav Ciferský, SK – Žarnovica 1* 1
21. Patrik Linhart, Slaný 0* 0
22. František Klier, Divišov 0* 0
23. Vojtěch Zamazal, Slaný 0* NQ 0
24. Milan Dobiáš, Slaný INJ 0

Poznámka: prvních dvanáct má zajištěnou účast v dalším závodě bez kvalifikace; * účastník kvalifikace; INJ zraněn v tréninku; o = přihlášen, ale omluven, o-Q = dtto v kvalifikaci; NQ = nekvalifikoval se

Adam Bednář, Jaroslav Vaníček a Jan Hlačina na stupních vítězů dvěstěpadesátek

MR 250 ccm:

1. Jaroslav Vaníček, Praha 3 3 3 X 9+3
2. Jan Hlačina, Pardubice 1 3 2 3 9+2
3. Adam Bednář, Praha 3 2 3 X 8+3
4. Vojtěch Šachl, Chabařovice 2 2 2 2 8+2
5. Bruno Belan, Slaný 1 1 1 3 6
6. Jan Jeníček, Pardubice 2 0 1 2 5
7. Josef Novotný, Pardubice 0 1 0 1 2
8. Juraj Šuška, SK – Žarnovica 0 0 0 0 0

Foto: Pavel Fišer, Petr Makušev a Kiril Ianatchkov