Krizový scénář by se mohl naplnit rovněž ve Svitavách

Svitavy – 9. dubna
Žluťáskům, těm je tu hej! Ve své honičce za kvetoucími podběly, petrklíči či plicníky si mohou vyzkoušet maximální rychlost z výjezdu, aniž by laborovali s předstihem či převody. A ve svém krátkém životě jim je absolutně buřt, že ochozy svitavské Cihelny zívají prázdnotou. Místní pořadatelé ovšem nejsou bezstarostnými motýli. Tolik se těšili na sezónu, o níž zatím vědí jenom to, že první květnovou sobotu na jejich stadiónu rozhodně nebude mávat divákům vítěz prvního finále mistrovství republiky jednotlivců.

 

Jasný verdikt přinese úterý

Před jedenácti lety Lukáš Dryml ve Svitavách získal svůj poslední titul mistra republiky jednotlivců, byť do závodu nastupoval s tříbodovou ztrátou na Josefa France

„Nepojede se to, karanténa nám zrušila všechny práce na stadiónu,“ smutní Richard Berger, předseda klubu. „Je to špatný, asi odpískáme celou sezónu jako Chabařovice. Přemejšlíme o tom. Budeme se snažit připravit se, ale ještě nemáme vaky, vládní opatření nám to zastavily.“

Čeští plochodrážní pořadatelé však již mnohokrát dokázali, že k předčasnému stahování kalhot mají daleko asi stejně jako Jan Lucemburský v bitvě u Kresčaku. Zatím se závodními nadějemi obecně vzhlížejí spíše k červnu než ke květnu. A konec konců letní prázdniny by letos vedle školáků nemusely mít ani stadióny a sportovní komise si v současné krizi počíná jako ostřílený mořský vlk.

„Všechno budu řešit v úterý s panem Moravcem,“ připomíná Richard Berger termín, v němž se dozvíme konkrétní informace. „Tam se rozhodne, zatím nic jistýho není, ale druhýho se určitě nepojede. Uvidíme, jak to dopadne. Až skončí karanténa, bude ještě trvat, než dáme stadión do kupy.“

 

Vzácné návštěvy mistrovství republiky

Svitavská Cihelna byla mimořádným zjevem již v době svého vzniku. Už jen proto, že se v půli osmdesátých let plochodrážní stadióny běžně nestavěly. Na časové osy jí byly nejblíže Chabařovice a Zohor, jenže od otevření jejich bran uběhlo již více než desetiletí.

Nebylo také běžné, aby závodní premiéru poskytl mezinárodní závod jako Dunajský pohár ve Svitavách v sobotu 28. června 1986. Na čtyřutkání Československa s Maďarskem, Rakouskem a Jugoslávií proudily davy lidí a pořadatelé nelitovali, že prodejní stolečky se vstupenkami a programy umístili daleko před vstupní bránu.

V červenci 1971 pršelo, přesto se na mistrovství republiky U Tabačky přišly podívat davy diváků

Další ploché dráhy následovaly a stále ještě novotou vonící Cihelna viděla mítinky, o nichž se mohlo jiným drahám jen zdát. Dunajský pohár se stal tradicí, ale vedle jiných se zde konal kontrolní závod reprezentantů, extraligy, pohár míru a přátelství juniorů z komunistických zemí či ligový pohár, pozdější Pohár světa motorů, tedy individuální klání nejlepších borců extraligy.

Mistrovství republiky však nikdy. Nejstarší motoristický šampionát naší země se do Svitav podíval čtyřikrát, když se plochá dráha jezdila ještě na starém stadiónu u tabákové továrny, kde je dnes plovárna. Cihelna jej hostila až v září 2009. Poslední finálový závod přinesl jedno z nejlepších vyvrcholení celé historie. Lukáš Dryml v něm smazal tříbodový odstup od Josefa France a titul mu sebral v klíčovém rozjezdu.

 

Závody ranku mistrovství republiky jednotlivců ve Svitavách:

datum: stadión: nejlepší trojice:
14.5.1967 U Tabačky 1. Antonín Kasper (Viktoria Žižkov), 2. Antonín Šváb (Slaný), 3. Jan Holub (České Budějovice)
3.7.1971 U Tabačky 1. Milan Špinka, 2. Jiří Štancl, 3. Václav Verner (všichni RH Praha)
2.7.1972 U Tabačky 1. Milan Špinka, 2. Václav Verner, 3. Jiří Štancl (všichni RH Praha)
11.8.1973 U Tabačky 1. Milan Špinka, 2. Jiří Štancl (oba RH Praha), 3. Zdeněk Majstr (Slaný)
12.9.2009 Cihelna 1. Lukáš Dryml (Pardubice), 2. Matěj Kůs, 3. Adrian Rymel (oba Praha)
2.5.2020 Cihelna v řádném termínu se určitě neuskuteční, o posunu v kalendáři či zrušení se rozhodne v úterý

Foto: Pavel Fišer a archív speedwayA-Z