Rozhodovaly poslední metry, ba milimetry

Kostěnice – 24. srpna
Aleš Duben si po minulém Srandamači pádem z kola přivodil frakturu nohy, a protože žádný jiný flat tracker dnes do Kostěnic nedorazil, odbýval se poslední letošní místní podnik pouze v plochodrážních kategoriích. Obě se rozhodly až na samý závěr finálové jízdy. V juniorech vedl Josef Novotný a Adam Nejezchleba ukořistil triumf teprve po Pardubičanových problémech s řazením v posledním kole. Duel ve finále kategorie Speedway poté rozhodly doslova milimetry, když Vojtěch Šachl překonal Jana Hlačinu až na cílové čáře.

Speedway: Jan Hlačina, Vojtěch Šachl, Dan Macl a Radek Červenka

Dva kolibří suveréni

Dominik Hrbek a Vojtěch Šachl dorazili ze soustředění ve Slaném

Sklizená pšenice dávala neklamné signály, že se sezóna blíží ke svému konci také na oválcích v Kostěnicích. Lépe řečeno, na větším oválku, protože novější a menší kolečko se přece jen už nějakou dobu k závodům nevyužívá. Z flat trackerů byl dnes přítomen pouze Aleš Duben, ovšem s nohou, kterou si zlomil pádem z kola po minulém Srandamači, v sádře.

Ze soustředění SCM ve Slaném však pospíchali plochodrážníci. Sešlo se jich deset, po pěti v každé kategorii. A Dan Macl vskutku dostál svému slovu, že nebude pospíchat, a že poslední letošní Srandamač vskutku začne až úderem šestnácté hodiny. Milan Moravec získal alespoň drobátko času navíc, aby si doladil svůj tarokující motocykl.

Adam Nejezchleba vodí Mariána Jirouta

Oproti předchozímu mítinku koncem července nechyběl Michal Krejčí, po svém ošklivém předloňském pádu již jen v roli ředitele závodu. Přerušil dokonce svůj rekreační pobyt v Potštejně, ale ze svých zásad archanděla bezpečnosti neslevil. Sice se nechal na chvíli zviklat argumenty, že rozjížďky po dvou nejsou moc atraktivní. Hlasování samotných závodníků na rozpravě mu však dalo zapravdu.

Obě kategorie čekal naprosto shodný rozpis na deset jízd se závěrečným malým a velkým finále. V Juniorech Adam Nejezchleba odvedl Mariána Jirouta. Vzápětí Dominik Hrbek a Josef Novotný odstartovali v zásadě nastejno. Dominik Hrbek však byl v úvodním nájezdu rychlejší, ale jeho soupeř zaútočil ve druhé zatáčce.

Dominik Hrbek (vlveo) v souboji s Josefem Novotným

Po kolizi však skončil v poli, zaplaťpánbůh bez úhony, protože největší škodu představovala zlomená řidítka. Dominik Hrbek se mu prozíravě vyhnul do bývalého pšeničného lánu, ale diskvalifikace jej stejně neminula. Josef Novotný inkasoval dva technické body a mohl jít asistovat své sestře Veronice při jejím závodním debutu.

Veronika Novotná během uplynulých dnů pilně trénovala, ale Adam Nejezchleba ji pochopitelně změřil již od startu. Rozjížďka s číslem čtyři se opakovala, protože start Mariána Jirouta byl vyhodnocen za letmý. Jenže nejmladší výhonek slavného plochodrážního rodu při repete znovu odstartoval jako blesk.

Marián Jirout (v pozadí) bojuje s Dominikem Hrbkem

I když na jeho jízdě bylo znát zlepšení, Dominik Hrbek mu vedení sebral ještě v úvodním nájezdu.  V rozjížďce s číslem pět Josef Novotný svou mladší sestřičku Veroniku odvedl, sotva se gumička prohnala okolo nich. Prakticky stejně hned vzápětí naložil s Dominikem Hrbkem.

Dvojice finalistů se začala rýsovat. Své ambice potvrdil Josef Novotný, když v sedmé jízdě vystřihnul ještě rychlejší start než Marián Jirout. Ten se hnal dopředu spodní stranou první zatáčky, nicméně musel zůstat vzadu. Hned na to ujel Veronice Novotné, které však zhasnul na startovním roštu motocykl.

Veronika Novotná prošla svým závodním debutem

Všichni však velkoryse souhlasili z repete, jenže dívčinu postihlo to samé. V Kostěnicích se však všechny plochodrážní hříchy neberou smrtelně vážně a tak inkasovala bod, byť byla za zády Mariána Jirouta roztlačena. Podobné martýrium Veronika Novotná prožila i v desáté jízdě. Dominik Hrbek v ní pádil za triumfem ve stylu start – cíl, ale před cílem férově zpomalil, aby ji nepředjel o kolo.

Ještě předtím se v rozjížďce s číslem devět utkali oba neporažení. Adam Nejezchleba exceloval již od pásky. Josef Novotný se rozjížděl pomaleji, během třech kol však vedoucího závodníka dotahoval, ale nepředjel. Nicméně finále dávalo šanci na odvetu.

 

Mladé dvěstěpadesátky vs. hobíci s půllitry

Tahle parta se baví organizováním plochodrážních závodů na pronajatém kusu pole u Kostěnic

Milan Moravec překonal tréninkové potíže technického charakteru. A vůbec poprvé se letos v akci objevil Radek Červenka. Rozříznuté chodidlo z dovolené na Krétě se mu již zahojilo a také jeho půllitr byl konečně v kondici. Dan Macl v Kostěnicích pochopitelně nemohl scházet. Startovní pole kategorie Speedway doplnili Jan Hlačina a Vojtěch Šachl se svými dvěstěpadesátkami.

Právě oni dva se utkali v rozjížďce s číslem jedna. „Seděl jsem vepředu a začalo to hrabat,“ vysvětloval Jan Hlačina, proč mu Vojtěch Šachl nedal od startu šanci. Velké sólo hned vzápětí hrál Dan Macl, o čemž by mohl dlouho vyprávět Radek Červenka. Jan Hlačina si spravil chuť ve třetí jízdě, kdy stíhajícímu Milanu Moravcovi posílal cejchy prachu. A na konci druhé série Vojtěch Šachl odvedl Dana Macla.

Vojtěch Šachl ujíždí Janu Hlačinovi

Milan Moravec se dočkal triumfu v páté jízdě, když za sebou nechal Radka Červenku. Hned poté Jan Hlačina kraloval Danu Maclovi. V rozjížďce s číslem sedm se rychlým startem blýsknul Radek Červenka, ale Vojtěch Šachl se již po vnější straně první zatáčky stál pánem situace. Divišovský borec šel do další akce prakticky z chodu. A tentokrát se na dva body nadřel ještě víc.

Rozjížďka s číslem osm totiž viděla excelentní start Milana Moravce. V první zatáčce jej Vojtěch Šachl nedokázal podjet. V té druhé ovšem ano, navíc svého pronásledovatele oslepil mračnem prachu. Do finále postoupil bez ztráty bodů. V deváté jízdě jej doprovodil Jan Hlačina, jenž rychle ujel Radku Červenkovi.

Jan Hlačina (vpředu) odstartoval na Dana Macla

Na samotný závěr vystřihnul Milan Moravec opět vynikající start. Dan Macl byl ve střehu, jenže jeho klubový kolega jej v úvodním oblouku před sebe nepustil. Dan Macl i nadál útočil spodem. Musel však zaknihovat další prohru, ačkoliv se Milan Moravec před ním na úvod druhého kola přetočil. Stejně jako u kolibříků však poslední jízda základní části slibovala finálový revanš, byť v tomto případě jen o třetí místo.

Finálový pořád zahájila kategorie Junior. V jízdě o třetí místo měl již tradičně nejlepší start. Tentokrát vedl celé kolo, než jej Dominik Hrbek předčil v úvodním nájezdu toho druhého. Samotné velké finále servírovalo další překvapení. Josef Novotný odstartoval na Adama Nejezchlebu, jenž do první zatáčce poněkud ztratil.

Oslepený Milan Moravec se dostal mimo trať

Josef Novotný jel, jel a jel, až do třetího kola, kdy v úvodním výjezdu zpomalil. „Vyskočil kvalt, musel jsem tam čtyřku hodit znova!“ vysvětloval, co se stalo. Adam Nejezcheleba pochopitelně neváhal a pospíchal si pro vítězství, které mu garantovalo celkové prvenství v celém seriálu.

Očekávaná bitva lhoteckých hobíků se nestačila pořádně rozvinout. Milan Moravec sice perfektně odstartoval, ale Dan Macl jej podjel v úvodní zatáčce. Honičku ukončila rána, která se ve třetím kole ozvala od pronásledovatelova motoru.

Vojtěch Šachl (uvnitř) sází ve finále všechno na jednu kartu

Finále byla skvělou tečkou za dnešním odpolednem. Jan Hlačina se po svém skvělém startu ohlédnul v prvním výjezdu. Na otázku, kde vězí Vojtěch Šachl, zjistil jasnou odpověď. Hned za ním! V té chvíli věděl, že za jakoukoliv svou chybu zaplatí ztrátou prvního místa. Nicméně Vojtěch Šachl se neoddával pasivnímu vyčkávání. Už v nájezdu do třetího okruhu se zdálo, že se spodní stranou dostane dopředu.

Jenže musela přijít poslední zatáčka! „Jel jsem zprostředka na lajnu,“ popisoval Vojtěch Šachl svůj rozhodující manévr. Divišovští borci se v sedle svých dvěstěpadesátek prohnali přes cílovou čáru takřka současně. Oba se radovali z triumfu, ale chlapi u startu potvrdili, že Vojtěch Šachl byl na metě dříve. A tak si dnes Jan Hlačina odvezl vítězství jen za celkové vítězství v seriálu Srandamačů 2019.

Vojtěch Šachl (vlevo) sebral vítězství Janu Hlačinovi až na cílové metě

Speedway:

TOT MF FIN
1. Vojtěch Šachl, Divišov (250 ccm) 2 2 2 2 8 1.
2. Jan Hlačina, Divišov (250 ccm) 1 2 2 2 7 2.
3. Dan Macl, Úhřetická Lhota 2 1 1 1 5 1.
4. Milan Moravec, Úhřetická Lhota 1 2 1 2 6 2.
5. Radek Červenka, Úhřetická Lhota 1 1 1 1 4
Speedway Junior: Josef Novotný, Adam Nejezchleba, Dominik Hrbek, Marián Jirout a Veronika Novotná

Speedway Junioři:

TOT MF FIN
1. Adam Nejezchleba, Chabařovice 2 2 2 2 8 1.
2. Josef Novotný, Pardubice 2 2 2 1 7 2.
3. Dominik Hrbek, Pardubice X 2 1 2 5 1.
4. Marián Jirout 1 1 1 2 5 2.
5. Veronika Novotná 1 1 1 1 4
Adam Nejezchleba (1) v souboji s Josefem Novotným

Foto: Karel Herman

Dan Macl útočí na Milana Moravce