České a slovenské postupové ambice byly splněny na sto procent

Pardubice – 9. srpna
Zadání mise české a slovenské reprezentace v dnešním semifinále evropského poháru do devatenácti let v Pardubicích byly splněny beze zbytku. Jan Kvěch navzdory bolavému rameni, jež měl mít dle názoru svého lékaře ještě celý příští týden v klidu, vyhrál první tři jízdy. Nakonec v rozjezdu podlehl Aleksanderovi Kajbuševovi a vyskočil si nejnižší stupínek pódia, na jehož vrcholu stál neporažený obhájce titulu Mads Hansen. Petru Chlupáčovi zatrnulo po nule z rozjížďky s číslem dvanáct. Vzápětí ovšem porazil Jana Kvěcha a nakonec do nedělního finále v Žarnovici postoupil docela komfortně. David Pacalaj měl mezi finálovou šestnáctkou místo jasné coby nejlepší Slovák, ale při svém návratu na ovály po dvouměsíční přestávce nikterak neskrýval touhu kvalifikovat se sem regulérně. Nakonec se mu splnila, byť se o postupové místo musel poprat v dodatkové jízdě.

Aleksander Kajbušev, Mads Hansen a Jan Kvěch stojí na stupních vítězů

Začíná se slibně

Závodníci se chystají na nástup

Po třinácti měsících se vrátilo semifinále evropského poháru do Svítkova. Pravda, na rozdíl od loňska jen jedním závodem, když druhý pořádal německý Güstrow. Nicméně Jan Kvěch a Petr Chlupáč ve startovní listině nechyběli a jejich dnešní ambice posloužily jako nejpádnější důkaz, že čas na ploché dráze pádí ještě zběsilejším tempem než v normálním životě.

Petr Chlupáč v poháru devatenáctiletých debutoval v reprezentaci s pětistovkou a nakonec si šel stoupnout na stupně vítězů. Cestu do finále si našel i Jan Kvěch. Tehdy šlo o překvapení, ale dnes byl postup obou Pražanů považován za automatický, byť pohled do startovní listiny dával najevo, že nepůjde o jednoduchou záležitost.

O další paralelu s loňským pardubickým semifinále se postaral i David Pacalaj, jenž si rovněž tehdy našel kvalifikační cestičku do finále ve Varkausu. Letos měl víceméně splněno. Jako jediný Slovák v soutěži měl místo v nedělním finále v Žarnovici jisté bez ohledu na výsledek.

Jan Kvěch (bílá) letí do čela rozjížďky s číslem pět před Jasona Edwardse (žlutá), Jarno de Vriese (žlutá) a Michala Curzytka (čerená)

Jenže juniorský šampión své země si chtěl místo ve finálové šestnáctce vybojovat přímo. A co na tom, že kvůli potrhaným vazům v kotníku musel seškrtat celý svůj závodní program uplynulých dvou měsíců a dodnes stihnul jen tři tréninky?!

Z úhlu pohledu české a slovenské reprezentace nemohl mítink začít lépe. Jan Kvěch, jehož trápilo bolavé rameno s vykloubeným klíčkem, vyhrál rozjížďku s číslem dvě ve stylu start – cíl. Soupeřům nechal jen drobky. O druhé místo se poprali Mateusz Cierniak s Aleksanderem Kajbuševem. Polák se před Rusa v sedle motocyklu od Matěje Kůse nasunul ve druhém kole spodní stranou úvodní zatáčky, jenže Aleksander Kajbušev byl nazpět ještě před nájezdem do třetího okruhu.

Vzápětí David Pacalaj nedal ani náznak šance Danilu Kolodinskemu, který se hnal dopředu venkem úrovní zatáčky. A co víc, ještě v prvním výjezdu se Slovák mihnul před Petra Chlupáče, který vystřihnul nejrychlejší start. Pražan bojoval o ztracené vítězství, dokud jej Jaroslav Kocek nepozdravil šachovnicovou vlajkou, ovšem závod rozehrával dvoubodovým skóre.

David Pacalaj hovoří o svém souboji s Philipem Hellströmem-Bängsem v rozjížďce s číslem sedm:

„Jeli jsme to krásně, ale měl jsem problémy, až na metě se rozhodlo.“

Mateusz Cierniak (bílá) vede před Davidem Pacalajem (červená) a Philipem Hellström-Bängsem (žlutá)

Druhá série nikterak neslevila z postupových ambicí českého tandemu. Ba právě naopak, Petr Chlupáč v prvním oblouku šesté jízdy objel Ethana Spillera. Němce ve druhé zatáčce podjel i Markovi Levišin, který prahnul po dalším progresu. Jenže Pražan jel i nadále vnější stopu a na své tři body si nenechal sáhnout.

Jan Kvěch předtím vyhrál pátou jízdu s náskokem půl rovinky před Jasonem Edwardsem. David Pacalaj hned vzápětí nejlépe odstartoval do rozjížďky s číslem sedm. Ovšem Mateusz Cierniak nešel v první zatáčce zastavit a po vnějšku převzal vedení. Dopředu se dral rovněž Philip Hellström-Bängs, jemuž ale David Pacalaj podlehl až na cílové metě.

 

V čekárně na dvacátou jízdu se sedělo na dva rozjezdy

Petr Chlupáč mohl být spokojen – a stejně tak František Kalina, jenž si dal na dráze záležet

V depu Zdeno Vaculík radil Davidu Pacalajovi, až mu z čela upadly brýle. Nad jeho gesty by i vyhlášený mim zblednul závistí. Dával ruce nad hlavu, jak se jeho vnuk má poskládat na motocykl. Na každičkou otázku našel pádný argument. Nakonec rozepnul dečku na motocyklu a pustil se do práce coby mechanik.

Výsledek se dostavil. V deváté jízdě jezdil celou dobu druhý za Jasonem Edwardsem. Cestou do depa jej zastavili na odběr vzorku paliva. Než se dostal do svého boxu, měl Jan Kvěch vlastně splněno. Nedopřál si klidu, dokud ve třetím okruhu v zatáčce u depa nepodjel Danila Kolodinskeho. A s devíti body byl v žarnovické startovní listině, i kdyby nakrásně obě poslední série vynechal.

„Trošku mě to tam popotáhlo, až jsem koukal,“ komentoval svůj rozhodující manévr, jímž nakonec vedoucího Lotyše poslal za svá záda. Mezitím však zatrnulo Petru Chlupáčovi. Ve dvanácté jízdě mířil Mads Hansen za vyrovnáním devítibodového skóre Jana Kvěcha a on trčel za polskou dvojicí Mateusz CIerniak – Michal Curzytek.

Mads Hansen na cestě k vítězství

Své zaváhání napravil více než excelentně. Po vnějšku první zatáčky vytrapoval do vedení přítmo před Jana Kvěcha, jehož za sebou vodil až do cíle. S osmi body měl také on postup na lopatě, nicméně David Pacalaj musel zabrat, chtěl-li splnit své přání o umístění v první osmičce.

Jan Kvěch popisuje svou prohru s Petrem Chlupáčem:

„Nepoved‘ se mi start, Chlup jel parádní stopu a už jsem ho nepodjel.“

Petr Chlupáč (bílá) ve vedení před Janem Kvěchem (žlutá) a Philipem Hellström-Bängsem (modrá)

Ve čtrnácté jízdě udolala Michala Curzytka ve druhé zatáčce, ale druhý Marko Levišin byl již v trapu a navíc pokořený Polák prahnul po revanši. Slovák se sedni body na kontě musel na rozuzlení čekat až na samotný konec mítinku, jelikož los mu určil závěrečný výjezd na ovál až v rozjížďce s číslem dvacet.

Do čekárny se mohl ale posadit také Aleksander Kajbušev, ačkoliv v sedmnácté jízdě odvedl Petra Chlupáče. Na úvod podlehl nejprve Janu Kvěchovi a poté i Madsi Hansenovi. Se třinácti body měl sice nakročeno k pódiu, ale musel čekat, co na to řeknou Dán a Čech ve dvanácté jízdě.

David Pacalaj (bílá) bojuje v rozjezdu s Philipem Hellström-Bängsem (červená) a Danilem Kolodinskim (modrá)

Ještě předtím však Philip Helström-Bängs opanoval devatenáctou jízdu. Pomohl mu i Michal Curzytek, který sice mohl na Žarnovicu zapomenout, ale v úvodní zatáčce podjel druhého Daniela Kolodinskeho. Lotyš měl tím pádem osm bodů stejně jako Švéd. A to pro ně znamenalo lavičku v čekárně, zda je v rozjížďce s číslem dvacet vyrovná David Pacalaj.

I stalo se. Na svou důležitost měla závěrečné rozjížďka dnešního podvečera až fádní průběh. Mads Hansen stylem start – cíl zkompletoval patnáctibodové maximum, zatímco druhý Jan Kvěch dotáhnul Aleksandera Kajbuševa. A David Pacalaj v první zatáčce zvenčí předčil Ethana Spillera a uzavřel mítink osmi body.

Dodatkové jízdě o postup pak dominoval Philip Hellström-Bängs. Slovák jezdil třetí, avšak ve druhém kole podjel Danila Kolodinskeho v úvodní zatáčce a osmým místem vskutku dosáhnul žarnovického finále, aniž by musel spoléhat na vyšší moc slovenského pořadatelství.

Aleksander Kajbušev (modrá) vede za sebou Jana Kvěcha (červená) v rozjezdu o druhou příčku

Janu Kvěchovi se do rozjezdu o druhé místo příliš nechtělo. Přesto byl v nájezdu do první zatáčky rychlejší než Alexander Kajbušev. Rus se však prakticky rovnou po vnějšku vrátil do čela. A uhájil jej před dravým Čechem až do konce.

 

Hlasy z depa

Jan Kvěch ukázal záda mnoha svým soupeřům

„Pěkný a tvrdý závody,“ bilancoval Jan Kvěch. „Závodilo se, líbilo se mi to, bylo to vyrovnaný. Bolí mě rameno, nechtěl jsem jet rozjezd, ale nedalo se svítit, musel jsem. Teď uvidím, co to udělá do neděle a tam uvidím. Cuknul jsem si jednou o zadní kolo a jelo o čtyři závody víc, tak uvidím, jak na tom v Žarnovici budu.“

„Bylo to těžký dneska,“ připouštěl Petr Chlupáč. „Určitě jsem rád, že jsem postoupil. Je to horší, než jsem čekal. Ale jsem rád, že jsem postoupil. Škoda té nuly, ta trojka byla tvrdá. Moc lidí z ní dneska neodjelo.“

David Pacalaj byl rád, že mu postupový plán vyšel

„Dneska jsem byl poprvé na závodech,“ připomínal David Pacalaj svou dvouměsíční pauzu. „Bylo to dobré, jsem rád, že jsem postoupil. Uvidíme v neděli v Žarnovici, nechtěl jsem to místo jako nejlepší Slovák zadarmo. Dnes jsem to bral jako trénink, ale nemám se za co stydět. V Žarnovici se budu snažit, tam budu doma, chci útočit na bednu.“

Jan Kvěch na cestě za úvodním vítězstvím před Aleksanderem Kajbuševem (žlutá) a Mateuszem Cierniakem (modrá)
1. Mads Hansen, DK 3 3 3 3 3 15
2. Aleksander Kajbušev, RUS 2 2 3 3 3 13+3
3. Jan Kvěch, CZ 3 3 3 2 2 13+2
4. Mateusz Cierniak, PL 1 3 2 2 3 11
5. Petr Chlupáč, CZ 2 3 0 3 2 10
6. Jason Edwards, GB 2 2 3 1 1 9
7. Philip Hellström-Bängs, S 0 2 2 1 3 8+3
8. David Pacalaj, SK 3 1 2 1 1 8+2
9. Daniils Kolodinskis, LAT 1 1 2 3 1 8+1
10. Michal Curzytek, PL 3 1 1 0 2 7
11. Marko Levišin, UA 1 2 1 2 E 6
12. Ethan Spiller, D 2 1 1 0 0 4
13. Toni Hyyryläinen, FIN 1 0 1 0 2 4
14. Jarno de Vries, NL 0 0 0 2 1 3
15. Denis Fazekas, H 0 0 0 1 0 1
16. Andrei Popa, ROM 0 0 0 0 0 0
17. Jan Macek, CZ (res) DNR
Petr Chlupáč (bílá) vede před Janem Kvěchem (žlutá)

Foto: Karel Herman, Mirek Horáček a Pavel Fišer

David Pacalaj (žlutá) v souboji s Toni Hyyryläinenem (modrá)