Český tým opět slavil domácí vítězství

Pardubice – 18. června
Jako nůž máslem prošel tým ACCR dalším kolem své skupiny polského šampionátu juniorských družstev v Pardubicích. Prohrál pouze 4:2 s Mathewem Gilmorem a Pavlem Nagibinem spojenými pod hlavičkou Leszna 2, remízoval s Ostrowem, ale jinak inkasoval samá maximální vítězství. Tři kola před koncem jsou svěřenci Filipa Šitery na nejlepší cestě k postupu, což ovšem komplikuje pardubické mistrovství republiky juniorských družstev, jehož termín 24. července bude s polskou soutěží v termínové kolizi.

Vítězní Češi: vzadu Daniel Šilhán, Petr Chlupáč a Jan Kvěch, vpředu Patrik Mikel

Rychlá česká cesta do vedení

Jan Kvěch (červená) v souboji s Robertem Chmielem

Kdo ví, zda si někdo z pardubických pořadatelů vzpomněl na Jana Wericha. Legendární český herec proslul také svými citáty. Trefné byly i ty na adresu blbců. Každopádně polský sudí Kacper Bryla sebral zkušenému týmu organizátorů hodně chuti pořádat mítinky pod gescí polské federace. Vrcholem jeho buzerace se stal požadavek na přeměření mantinelů, ačkoliv svítkovský ovál má licenci FIM pro podniky ranku mistrovství světa.

Závod začal tradičně bez nástupu a naši dvojici hned na úvod čekal favorizovaný Rybnik. Jan Kvěch však předvedl start jako z partesu. V první zatáčce vyvezl Roberta Chmiela na venek. Poté pustil před sebe Petra Chlupáče a vázal nápor Roberta Chmiela sám se sebe. Rybničan vskutku jednou pronikl na druhé místo, avšak Jan Kvěch si s ním poradil.

Problémy se spojkou v rozjížďce s číslem čtyři způsobily, že Petr Chlupáč odstartoval ve čtvrté jízdě až na Mathewem Gilmorem. Poslední bod sebral Patriku Mikelovi Australanům parťák z druhého lešenského týmu Ben Ernst. Domácí borec komentoval svou nulu slovem, které se graficky zpodobňuje do kosočtverce. Avšak Filip Šitera a Hynek Štichauer si jej vzali v boxu do parády a zvedli mu sebevědomí.

Jaroslav Kocek rovná na startu Bena Ernsta, zatímco Patrik Mikel si poradí sám

Po dvou maximech nad Opole a Rybnikem vedl Ostrow. Jenže Jan Kvěch a Petr Chlupáč v rozjížďce s číslem sedm zahráli sólo prvnímu páru Leszna ve složení Kacper Pludra – Krzysztof Sadurski. Navíc Ostrované hned vzápětí podlehli 2:4 australskému tandemu Mathew Gilmore – Liam May. A v rozjížďce s číslem deset Ostrow remizoval s prvním párem Leszna.

Petr Chlupáč v rozjížďce s číslem jedenáct exceloval ve stylu start – cíl. Vítězství mu nesebrala ani prázdná zadní pneumatika, díky níž musel do depa dojít pěšky. Patrik Mikel v první zatáčce objel Mateusze Adamczewskeho, jakoby se nechumelilo. V té chvíli nebyl ve Svítkově celek, který by dal dohromady více bodů než naši.

 

Hladký český triumf

Mathew Gilmore nepoznal hořkost porážky a na snímku vede před Pavlem Chlupáčem, Pavlem Nagibinem a Patrikem Mikelem

Závěr mítinku se pro svěřence Filipa Šitery změnil v pouhou formalitu. Český kouč poslal proti Ostrowu náhradníka Daniela Šilhána místo Patrika Mikela. Jan Kvěch v úvodním výjezdu podjel vedoucího Marcina Koscielskeho. Daniel Šilhán marně dotíral na Kacpera Grzelaka,navíc kvůli poruše motoru projel cílem setrvačností.

České bodové skóre však bylo opulentně kulaťoučké na dvaceti bodech. Rybnik porazil 4:2 první Leszno v patnácté jízdě a ob rozjížďku později inkasoval maximum 5:1 na úkor Ostrowa. Nestačilo to na víc než vyrovnání skóre Leszna II, které dvakrát inkasovalo pětku.

Mathew Gilmore prodloužil svou triumfální sérii nejprve se svým krajanem Liamem Mayem za zády, když ve čtrnácté jízdě vyřidili Opole. A poté i ob rozjížďku později. To spolu s Benem Ernstem zajeli 5:1 se svými kolegy Kacperem Pludrou a Szymonem Szlauderbachem.

Petr Chlupáč ztratil jednu jedinou jízdu

Stejně jako minulý měsíc měli Češi i při svém druhém domácím utkání výhodu dvou startů se slabým Opole. Jan Kvěch a Patrik Mikel ji využili naplno v závěrečné, osmnácté jízdě. Změřili Jaroslawa Krzywosze a Mateusze Adamczewsekho již s letem pásky a garantovali českou výhru s obrovskou převahou.

 

Hlasy z depa

Nekompromisní akce v podání Jana Kvěcha

„Pěkný závody,“ pochvaloval si Jan Kvěch. „Docela se dařilo. Nejdřív se jezdilo jen po vnitřku, pak se něco vyhodilo a jezdilo se i po venku.“

„Hezký to bylo,“ nechal se slyšet Petr Chlupáč. „Měli jsme to naladěný už od první jízdy, hezký závody. Šli jsme si za vítězstvím. Prohrál jsem s Australanem, měl jsem povolenou spojku. Škoda, že se nedotáhla o jízdu dřív, bylo by to lepší. Ale kvůli zkušenostem se tyhle závody jezdí.“

„První jízda byla na pí…,“ bilancoval Patrik Mikel. „Špatná, úplně špatná, ale pak to jízdu od jízdy bylo lepší. Soustředil jsem se na svý věci. Vzal jsem si motor, co jsem jezdil čtyři roky zpátky, když mi bylo sedmnáct. A nejel špatně. Uvidím, co bude.“

Zleva Marcin Koscielski, Jan Kvěch, Daniel Šilhán a Kacper Grzelak

„Nijaký,“ odtušil Daniel Šilhán odpověď na tradiční otázku magazínu speedwayA-Z, jaké to dnes bylo. „Jel jsem jedinou jízdu a motor ztratil kompresi. Něco se tam stalo, asi na pístu…“

1. ACCR 25
Jan Kvěch 2 3 3 3 11(1)
Petr Chlupáč 3 2 2 3 10(1)
Patrik Mikel 0 2 – 2 4(2)
Daniel Šilhán 0 0
2.-.3. ROW Rybnik 21
Robert Chmiel 1 1 3 3 8
Mateusz Tudziez 0 3 2 3 8(1)
Przemyslaw Giera 0 2 1 2 5(2)
2.-.3. Unia Leszno 2 21
Liam May 2 1 1 2 6(1)
Ben Ernst 0 1 0 2 3(1)
Mathew Gilmore 3 3 3 3 12
4. Ostrovia Ostrow 19
Kamil Nowacki 3 3 1 E 7(1)
Marcin Koscielski 2 2 2 2 8(1)
Kacper Grzelak 2 0 1 1 4(2)
5. Unia Leszno 15
Kacper Pludra 3 1 0 1 5
Szymon Szlauderbach 3 3 2 0 8
Krzysztof Sadurski 1 1 0 0 2
6. Kolejarz Opole 6
Mateusz Adamczewski 0 1 1 0 2
Mateusz Dul F 0 0 0 0
Jaroslaw Krzywosz E 2 1 1 4
Petr Chlupáč stínovaný Patrikem Mikelem

Foto: Karel Herman

Jan Kvěch neprohrál jedinou rozjížďku