Češi a Slováci v akci 301

Poslední březnový týden se nesl ve znamení snoubení ledů a klasické ploché dráhy. Své by o tom věděl Jiří Wildt. V úterý se byl podívat na kolibříky, aby na druhý den vyrazil na pouťák do Heerenveenu. Nicméně v akci nebyl sám, navíc v Polsku vyvrcholila sparingová smršť a odstartovala liga.

 

Polský ligový začátek

Eduard Krčmář byl prvním českým závodníkem, který letos startoval v polském ligovém klání

Ve středu ve čtvrt na devět večer odstartoval v Rybniku bodovaný trénink místního ROW proti Zielonej Goře. Skončil těsným triumfem domácích 46:44. Martin Vaculík dobyl pro hosty šest bodů (3 1 2 -). Páteční odveta v Zielonej Goře se však stala jednoznačnou záležitostí domácích. Sparing skončil 54:36 a Martin Vaculík inkasoval sedm bodů se dvěma bonusy (3 2 2 -).

Bodovaný trénink Wroclaw vs. Czestochowa byl ukončen po třinácti jízdách za stavu 42:36. Václav Milík pro domácí vybojoval sedm bodů s bonusem (3 2 2 E), když jej z hostů porazil jen Michal Gruchalski.

Václav Milík se včera zúčastnil Memoriálu Tomasze Jedrzejaka ve Wroclawi, který se konal jako čtyřutkání čtyřčlenných týmů. Pardubický kapitán skončil s týmem červených čtvrtý, když dosáhl šesti bodů (3 2 0 1 0).

Zatímco extraliga v Polsku začíná až tento týden, obě nižší divize mají ostrý začátek už za sebou. Včera ve druhé lize Opole doma zvítězilo nad Poznaní 48:42. Eduard Krčmář inkasoval pro hosty jedenáct bodů s bonusem (2 1 3 3 2).

 

Češi naposledy na ledu

Čtvrteční Pohár Roelofa Thijse se stal kořistí Konstantina Kolenkina. Na stupně vítězů se s ním dostali ještě Jimmy Olsen a Matti Isoaho. Závod se jel vyřazovacím KO systémem. Jako první vypadl Robert Růžička, který do Nizozemí jel prakticky na blind.

Obsadil jednadvacáté místo. V dalším patře vypadl David Lizák, celkově osmnáctý. Nejdále se probil Jiří Wildt, jemuž mezi čtyřiadvaceti startujícími patří třinácté místo. „Ve čtvrtek byl trénink,“ pouští se do vyprávění. „Hodně tvrdý led, dost se to rozbilo, ale natrénovali jsme vše, jak jsme potřebovali.“

David Lizák, Robert Růžička a Jiří Wildt v pátek v Heerenveenu

V úvodu pátečního závodu neměl Jiří Wildt ideální pozici. „Podle rozlosování bylo celkem jisté, že půjdu do opravky,“ svěřuje se.  „Start za Schaapem, pak nás předjel Pepa Kreuzberger, Mayerbüchler nás objížděl. Nakonec se mi podařilo podjet Schaapa, což jsem vůbec nečekal. Takže třetí. Dál do opravky s Lindblomem, Irvingem a Koivulou. Celkem bez potíží druhý místo za Lindblomem. Další opravka, dva Švédi a znovu Bart Shaap. Tentokrát od startu první a čekal jsem, kdy mě začnou předjíždět a ono nic, udržel jsem to až do cíle, kde jsem se radostí málem po… (smích).“

Konkurence ovšem houstla. „Kolenkin, Jell a Geyer…,“ souhlasí Jiří Wildt. „Odstartoval jsem třetí. A ve druhé zatáčce mi rupla spojka na sekundárním řetězu. Vzhledem k tomu, že jsem měl jet opravku hned po této jízdě, tak celkem stres nandat a napnout nový řetěz. Stihli jsme to, takže opravka Bauer, Mayerbüchler a Lindblom. To už jsem tušil, že bude opravdu poslední jízda, od startu druhý za Lindblomem, Mayerbüchler mě podjel hned, ale ve druhém kole si Linblom lehnul. V opakované jízdě odstartoval mladej Bauer, ve druhém kole mě Mayerbüchler opět přejel a bylo vykydáno. Ale vzhledem k tomu, že jsme počítali se dvěma, maximálně třema jízdama, tak si myslím, že super.“

 

Kostěnice nezahálely

Vojtěch Šachl byl nejlepším plochodrážníkem na sobotním tréninku v Kostěnicích

V sobotu se na oválu v Kostěnicích konal další trénink. Dle zvyku proběhlo vyhlášení nejlepších. Mezi plochodrážníky byl jedničkou Vojtěch Šachl, v kategorie flat track Milan Moravec. Svůj plochodrážní speciál má na repasi u Jana Hlačiny, tak využil nabídku na zapůjčení Yamahy 450.

Foto: Eduard Krčmář Racing, Jiří Wildt a Petr Šachl