Angličan ovládl plzeňské semifinále

Plzeň – 23. června
Tropické počasí předchozích dnů dnes vystřídalo poměrně velké chladno, které ještě umocňoval vítr a občasné kapky deště. Charakter počasí jakoby předznamenal výkon českých závodník v evropském semifinále juniorů na plzeňských Borech. Patrik Mikel měl nejblíže k postupové pětici, avšak mohl litovat trablů s karburátorem v desáté jízdě. Skončil desátý, Filip Hájek třináctý. Pavel Čermák kvůli nevolnosti odstoupil ze závodu již po první sérii, což ruku v ruce s vyřazením dalších závodníků posílalo hodně na ovál Josefa Nováka a Františka Kliera v rolích náhradníků. Hořkost porážky nepoznal Dan Bewley. Jeho souboj s Glebem Čugunovem, jemuž na úvod sebral tři body přetržený sekundární řetěz těsně před cílem v rozjížďce s číslem tři, však bohužel skončil Rusovým pádem a zlomenou nohou. A tak se po Angličanově boku na pódiu objevili Dominik Kubera a Viktor Trofimov.

Dominik Kubera, Dan Bewley a Viktor Trofimov na pódiu

Obloha smuteční barvou odpovídala českým postupovým ambicím

Mítin neměl zrovna hojnou diváckou návštěvu

Nebyl to dnes po obědě utěšený pohled na plochodrážní Bory! Obloha potažena olověně šedivým suknem, pocitovou teplotu ještě snižoval protivný studený vítr. Do toho tu a tam dešťová kapička. Na svahu okolo věže rozhodčího jen skromňoučký hlouček diváků, který směle mohl konkurovat lidem sledující závod ze strany depa.  A bohužel výkony českých reprezentantů neměly pochmurnou atmosféru prosvětlit. Pět postupových míst jim mělo zůstat vzdáleno, takže ve stralsundském finále bude české barvy zastupovat pouze Jan Kvěch díky svému pódiu v Rovně.

Filip Hájek (žlutá) nakonec Davise Kurmise překonal

Pavel Čermák se z místa náhradníka povznesl na startovní číslo sedm. Stejně jako před týdnem při semifinále juniorského světa v Liberci zastoupil nemocného Mike Jacopettiho. Sám však nebyl zrovna fit, neměl moc času na přípravu svých motocyklů. A tak nestihl první trénink, protože jeho stroji po divoké piruetě pod Ještědem nefungoval vypínač zapalování.

Gaetan Stella (bílá) odráží Pavla Čermáka

Vlastní závod v jeho podání netrval dlouho. Rozjížďka s číslem dvě se opakovala kvůli letmému Connora Mountaina. Angličan si sice vysloužil žlutou kartu, ovšem při restartu byl stejně pekelně rychlý. Pavel Čermák jezdil čtvrtý, ale v poslední zatáčce upadl. Povrch oválu se dnes smekal i při běžné chůzi a o kousek dál nezávisle na českém závodníkovi lehnul také Arslan Fajzulin.

Zleva Patrik Mikel, Dominik Kubera a Gleb Čugunov

Rus si doběhl alespoň pro poslední bod, když už mu druhou příčku vyfouknul Gaetan Stella. Jak ještě uvidíme, bylo to rozhodující pro jeho postup do Stralsundu v roli náhradníka. Pavel Čermák se však kvůli zdravotní indispozici nebyl ve své kůži a raději se rozhodl hodit předčasně ručník do ringu.

Daniel Bewley míří za triumfem před Dominikem Kuberou a Connorem Mountainem

V sedmé jízdě jezdil Mattia Lenarduzzi za vedoucím Zachem Wajtknechtem, když ve druhé zatáčce upadl. David Kurmis se mu již nestačil vyhnout, trefil ho do nohy a poroučel se rovněž ke kluzké dráze stejně jako Josef Novák. Paradoxně hůře dopadl Lotyš, který za závodu odstoupil, zatímco Ital byl diskvalifikován. Do repete tak vedle Josefa Nováka zaskakujícího za Pavla Čermáka zamířil i František Klier.

Gleb Čugunov vodí Viktora Trofimova

Oba náhradníci dojeli těsně za Angličanem, který opět dominoval. Šlo však o jejich jediný bodový zisk do konce závodu. K postupu nemířili ani Filip Hájek, ani Patrik Mikel. Pražský suverén naší juniorky začal prachmizerným startem v rozjížďce s číslem jedna. Ve druhé zatáčce stačil za svá záda odsunout Davise Kurmise.

Zach Wajtknecht (midrá) jde do vedení před Josefa Nováka (bílá) a Františka Kliera (žlutá)

V osmé jízdě však skončil nulou. Patrik Mikel byl o příčku před ním. Ten rozehrál závod druhým místem, na něž však v rozjížďce s číslem tři poskočil až po odstoupení Gleba Čugunova. V desáté jízdě vyšel bodově naprázdno, když jej po startu zpomalil tarokující karburátor. Ob rozjížďku později Filip Hájek obral o body jen Františka Kliera. A tak po třech sériích bylo v otázce postupových ambicí českých závodníků vymalováno. Stejně šedivou barvou, jakou měla dnes obloha nad plzeňským stadiónem.

 

Rusův příběh postrádal šťastný konec

Viktor Trofimov (žlutá) odstartoval na Connora Mountaina (modrá) a Zacha Wajtknechta (bílá)

Za smolaře celého závodu může být směle označen Gleb Čugunov, který na západ Čech dorazil s aureolou čerstvého mistra světa družstev. Role favorita se ujal bezprostředně po startu rozjížďky s číslem tři. Dostal se do čela před Dominika Kuberu. Startmaršál Petr Vaic si už chystal šachovnicovou vlajku, aby ruského borce odmávnul jako vítěze.

Arslan Fajzuli (červená) porazil Dominika Kuberu

Tomu ovšem v posledním oblouku prasknul sekundární řetěz. A než se nešťastný Gleb Čugunov stačil rozkoukat, přehnal se kolem něho nejen Dominik Kubera, nýbrž také Patrik Mikel a Mattia Lenarduzzi. Po nálepce s nápisem suverén rychle chmátl Daniel Bewley. Angličan v první jízdě odvedl Viktora Trofimova navzdory jeho letmému startu, za nějž vyfasoval žlutou kartu.

Lukas Fienhage (červená) se Glebu Čugunovovi neubránil

V rozjížďce s číslem pět profitoval z chyby Dominika Kubery, který v první zatáčce vyjel příliš daleko na venek. V okamžiku vedl on. A když v deváté jízdě v úvodním výjezdu druhého okruhu podjel Huberta Czerniawskeho, který ovládl úvodní dvě série, osaměl na hrotu průběžné klasifikace. Ve třinácté jízdě byl v cíli o půl rovinky dříve než Patrik Mikel a stál na prahu vítězství v celém dnešním podniku.

Ani Hubert Czerniawski (červená) neuhlídal Gleba Čugunova

Gleb Čugunov se však po svém úvodním smolném vyřazení nesesypal. Ba právě naopak, rychle vyrazil hromadit co největší počet bodů. V šesté jízdě změřil Viktora Trofimova, který mohl plným právem hovořit o štěstí, že se mu sekundární řetěz roztrhnul až po projetí cílem. Ve dvanácté jízdě Gleb Čugunov nakonec uštval Lukase Fienhageho, aby konečně v rozjížďce s číslem šestnáct jako druhý po Danielu Bewleymu porazil Huberta Czerniawskeho.

Filip Hájek (bílá) letí okolo Gaetana Stelly

S dvanácti body u svého jména ruský závodník už na začátku poslední série nemyslel ani tak na pódium jako na postup. A ten by mu neměl uniknout, jelikož mezi ním a neporaženým Danielem Bewleyem stála již jen desetibodová polská trojice Viktor Trofimov, Dominik Kubera a Hubert Czerniawski.

V hromadném pádu sedmnácté jízdy byl i Daniel Bewley

Start osmnácté jízdy vyšel nejlépe Danielu Bewleymu, nicméně vnějškem první zatáčky ho na čele vystřídal Glebu Čugunov. Příběh nešťastného Rusa však neměl skončit happy endem. Ve druhém kole totiž ve druhé zatáčce upadl a do kolize se zapletli i Daniel Bewley a Arslan Fajzulin. Nejhůře dopadl samotný původce hromadného pádu, jehož diskvalifikace nemrzela rozhodně tolik jako zlomená noha, s níž jej převezli do nemocnice.

Dominik Kubera jde do vedení před Viktora Trofimova a Huberta Czerniawskeho

Daniel Bewley vyhrál opakovačku ve stylu start – cíl a tím pádem i celý závod bez ztráty květinky. O pořadí za ním se rozhodlo hned vzápětí. V osmnácté jízdě totiž Dominik Kubera za svými zády udržel Viktora Trofimova a Huberta Czerniawskeho a jejich pořadí bylo shodné také v závěrečné klasifikaci.

Filip Hájek (žlutá) v souboji s Mattiou Lenarduzzim

Pátý postupujícím se stal Lukas Fienhage, když v devatenácté jízdě přivedl za sebou do cíle Patrika Mikela. Poslední rozjížďka celého dopoledne posléze rozhodla, že se o náhradníkovi musí rozhodnout v rozjezdu. Connor Mountain závod končil, jak začal, tedy vítězstvím, když se ubránil vytrvalému Mattiu Lenarduzzimu. Dostal se na devět bodů stejně jako Gleb Čugunov, jenž se logicky dodatkové jízdy účastnit nemohl, a Arslan Fajzulin.

Arslan Fajzulin (červená) v rozjezdu odstartoval na Connora Mountaina (modrá)

Ten si vzpomněl, jaký šťastný to bylo nápad, když zkraje závodu běžel pro bod. Blýsknul se především vítězstvím nad Dominikem Kuberou v rozjížďce s číslem jedenáct. Po vyřazení svého krajana v devatenácté jízdě inkasoval jeden další navíc a nyní v rozjezdu šel svému štěstí naproti. Angličana odvedl hned s letem pásky k olověnému nebi a do Stralsundu se kvalifikoval jako náhradník. A kdo ví, co se stane za čtvrt roku…

 

Hlasy z depa

Patrik Mikel – na snímku s otcem Pavlem – nebyl spokojen

„Na hovno,“ bilancoval závod Patrik Mikel. „Dráha byla těžká, ale pro všechny stejná. Já jsem nejel top, nevydal jsem ze sebe všechno. Pár startů jsem ale měl, sedm bodů není špatných. Škoda té nuly. To mě provázelo i v Liberci. Bylo něco v karburátoru. Prostě hlavu nahoru, každý den není posvícení. Je blbý, že jsem nepostoupil ani ve světě, ani v Evropě. Ale mám ještě jeden rok.“

Zasmušilý Filip Hájek

„Žádná chvála,“ mračil se Filip Hájek, jehož divoká karta pro finále světového šampionátu byla dnes oficiálně potvrzena. „Dráha těžká, nastavení bylo divný, nesedlo to. Ani to nestartovalo.“

„Pěkný, byly to dobrý závody,“ svěřoval se Josef Novák. „Zkusil jsem si jet na rozbitý dráze, to je dneska málokdy. Jen těch bodů mohlo bejt víc. Nejel jsem to, na co jsem měl.“

 

Pavel Čermák odjel jen jednu rozjížďku

„Je mi blbě,“ vysvětloval Pavel Čermák své předčasné odstoupení ze závodu. „Piju čaj, mám asi zánět močáku a svalovou horečku. Ochably mi svaly. Byl jsem takovej‘ unavenej‘. V pondělí půjdu k doktorce a pak se musím připravit na Francii.“

 

Dan Bewley vede před Dominikem Kuberou a Lukasem Fienhagem
1. Dan Bewley, GB 3 3 3 3 3 15
2. Dominik Kubera, PL 3 2 2 3 3 13
3. Viktor Trofimov, PL 2 2 3 3 2 12
4. Hubert Czerniawski, PL 3 3 2 2 1 11
5. Lukas Fienhage, D 2 1 2 2 3 10
6. Arslan Fajzulin, RUS 1 2 3 1 2 9+3
7. Connor Mountain, GB 3 0 2 1 3 9+2
8. Gleb Čugunov, RUS E 3 3 3 X 9+-
9. Zach Wajtknecht, GB 1 3 1 2 1 8
10. Patrik Mikel, CZ 2 1 0 2 2 7
11. Gaetan Stella, F 2 1 0 0 1 4
12. Mattia Lenarduzzi, I 1 X 1 T 2 4
13. Filip Hájek, CZ 1 0 1 1 1 4
14. Josef Novák, CZ (res) 2 0 0 E 0 2
15. Enzo Dubernard, F 0 E 1 1 0 2
16. František Klier, CZ (res) 1 0 0 0 1
17. Davis Kurmis, LAT 0 F/R – – – 0
18. Pavel Čermák, CZ F – – – – 0
Patrik Mikel by potřeboval k postupu o pár bodů navíc

Foto: Karel Herman a Pavel Fišer

Josef Novák se za asistence Václava Hromase vrací do depa s prázdnou zadní pneumatikou