Dakar Show bude doprovázet pardubickou Evropu

Pardubice – 24. března
Ještě počátkem osmdesátých let se v Československu o Dakarské rallye psalo jako o pochybném dobrodružství šílenců hazardujících se životem. Vše se ale jako mávnutím kouzelného proutku změnilo v pětaosmdesátém, když se na startu soutěže s cílem v senegalské metropoli objevily také dvě bílé liazky. Napřesrok se přidaly také červené tatrovky a naše kamióny rázem atakovaly nejvyšší pozice. Sledovanost Rallye Paříž – Dakar rostla. Týdeník Svět motorů s reportážemi o jejím průběhu byl beznadějně vyprodán již během pátečního rána, sotva dorazil do trafik, a na pultech knihkupectví se objevily také knížky. Mezi nimi hraje prim publikace Jana Králíka, jenž byl roku 1988 jako náš první žurnalista vůbec na rallye akreditován. Divácký boom Dakaru zůstal i po změně aranžmá a kontinentu a pořadatelé různých motoristických akcí z něho těží dodnes. Příští měsíc bude pardubické semifinále evropského šampionátu jednotlivců doprovázet Dakar Show.

 

Tlačenice ve Svitavách

Liazce s číslem 627 držel roku 1985 snad každý československý kluk každého věku

Úspěšné dakarské stroje bývaly skvělou doprovodnou akcí již v osmdesátých letech. Především na terénních tratích se uplatnily nejen liazky a tatry. Kupříkladu Pavel Ort, jenž jako první československý účastník nastoupil do Dakaru za řidítky motocyklu, se účastnil třeba veteránského motokrosu doprovázející světový šampionát dvěstěpadesátek v Holicích.

Na ploché dráze patří dakarský primát Svitavám. V květnu 1988 pořádali pohár míru a přátelství, což byla soutěž pro juniory z komunistických zemí, a pro doprovodný program pozvali Karla Lopraise s jeho vítěznou čtyřkolkou. Před třiceti lety svitavská Cihelna nemohla rozhodně naříkat na nezájem publika. Nicméně tehdy byla přístupová komunikace beznadějně zacpána pěšími návštěvníky, jejichž mnohostup se cpal ke stolečkům se vstupenkami u brány poblíž budovy, kam se dnes závodníci chodí sprchovat.

 

Dakar v Pardubicích

Jízdní ukázky soutěžních kamiónů loni nadchly rovněž publikum výstavy závodních speciálů v malých Houdkovicích na Rychnovsku

Poslední dubnovou sobotu letošního roku pořádají v Pardubicích semifinále mistrovství Evropy jednotlivců. Na ně měl zacíleno Liberec, kde však mají s dubnem bohaté dešťové zkušenosti, takže šampionát starého kontinentu směnili za juniorské mistrovství světa.

Pardubický mítink startuje úderem čtrnácté, trénink je na pořadu o čtyři hodiny dříve. Jeho podobu celodenní akce jej ještě více posouvá Dakar show. Pardubičtí pořadatelé totiž chtějí návštěvníkům nabídnout zajímavý program, a proto oslovili úspěšné aktéry letošní Rallye Dakar pro prezentaci, která startuje již v devět dopoledne.

Foto: Karel Herman