Češi v akci 251

Podle data na kalendáři by u nás měla vládnout brutální zima. V uplynulém týdnu jsme se dočkali nejen sněhové nadílky, nýbrž i mrazivých teplot. Jenže trvají krátce a ledové ploché dráze nejsou k užitku. Ke všemu následky pádu z kvalifikace světového šampionátu nepustily Jana Klatovského k dalším kolům švédské Isracingserien. Rakouský pouťák v St. Johannu padl na vrub částečné oblevě. Ve Weissenbachu trať ofenzívu teplého vzduchu jakžtakž ustála, ovšem čtveřice českých ledařů tady včera rozhodně nenašla ledařský ráj.

David Lizák a Jiří Wildt se chystají na kvalifikační jízdy

„Hrůza, hrůza,“ děsí se Radek Hutla, který na nedělní mezinárodní závod doprovázel svého syna Lukáše. „Ledu dost, ale jelikož tam asi dva dny tálo, dráha byla pod vodou a led byl měkkej‘. Jezdilo se na tom, ale moc to se závodama nemělo společnýho. Ale kdo umí, umí, Franky Zorn dělal patnáct bodů!“

Nicméně vezměme raději závod od počátku. Ten představovala kvalifikace, které se vedle dvou Rakušanů účastnili také dva Češi. Davida Lizáka jsme už v předchozích dvou letech viděli v akci, nicméně Jiří Wildt se chystal na svou ostrou premiéru.

Lukáš Hutla dovezl osmé místo

„Před závodem byl trénink a čtyři kvalifikační jízdy o dvě místa náhradníků,“ ujímá se slova opět Radek Hutla. „První dva z ní měli být nasazený do závodu, ale naprali tam další Rakušáky. Jirka vyhrál tři jízdy ze čtyř a Lizoš tu jednu, ale nakonec byli oba jen náhradníci.“

David Lizák (2 X 3 2) byl druhým náhradníkem a v hlavním závodě nevyjel na ovál. „Skvělé sbírání zkušeností a trénování v závodním rytmu,“ nepropadl černému pesimismu. „Perfektní zážitek, sice kvůli práci člověk 46 hodin nespal, ale to vás musí bavit.“

Jiří Wildt (3 3 2 3) se však své závodní plochodrážní premiéry přece jen dočkal. Poprvé vyjel v hlavním závodě na ovál v rozjížďce s číslem čtyři, v níž Švýcar Beat Dobler najel do pásky. Pak startoval ještě v patnácté a devatenácté jízdě, když na další účast rezignoval Němec Sebastian Gegenbauer, jehož jsme v půli minulé dekády viděli závodit v Divišově.

Andrej Diviš přišel o body diskvalifikací za kolizi se svým krajanem

Jiří Wildt (0 0 0) nakonec v hlavním klání skončil sedmnáctý. Ve finále prodloužil Franz Zorn svou neporazitelnost v základní části. Spolu s ním na pódium zamířili Němec Johann Weber a Nizozemec Jasper Iwema. Toho domácí motorističtí fanoušci viděli závodit na silnici a dokonce v sezóně 2012 v nově vzniklé Moto3 vodil český motocykl FGR z Ústí nad Orlicí. Stefan Pletschacher ve finále nestartoval. Lukáš Hutla (1 2 1 2 2) skončil osmý, Andrej Diviš (2 X 1 1 2) desátý.

„Lukáš se nemoh‘ srovnat,“ komentuje závod Radek Hutla. „Na měkkým ledě nemoh‘ jet rychlej‘ venek, kterej‘ mu jde. Andrej jel dobře, s mým mladým se ale sestřelili v pátý jízdě. Z výjezdu se škrtli a šli, Andrejova motorka trefila startovací zařízení. My jsme měli ohnutej‘ rámeček, ale ten jsme natáhli o kouli mercedesu a jeli dál.“