Poslední pohárový závod kolibříků připomíná deset let malých drah v Čechách

Praha – 19. října
Termín sobotního vyvrcholení letošního ročníku pohárového seriálu PRO TEC Speedway Mini Cup na malé Markétě nemohl být vybrán více symbolicky. Pojede se totiž přesně po deseti letech a jednom dni, co se Zdeňku Schneiderwindovi podařil realizovat záměr o závodění kolibříků na malých drahách. A stejně jako tehdy bude u toho magazín speedwayA-Z nejen ve své obligátní zpravodajské roli.

 

Ceny vydavatele speedwayA-Z v říjnu 2007: zleva Eduard Krčmář, Jakub Fencl a Roman Čejka

Malá dráha za první zatáčkou pražské Markéty vznikla na sklonku osmdesátých let, kdy tehdejší Rudá hvězda díky svému tréninkovému středisku mládeže přitáhla k ploché dráze desítky adeptů. Pak dlouho ležela ladem a sloužila v zásadě jen coby parkoviště pro novináře při Tomíčkových memoriálech a posléze velkých cenách.

Až ji objevil Zdeněk Schneiderwind. Že záměr trénovat zde s půllitry není zrovna to pravé ořechové se přesvědčil sám, když jedna z jeho lekcí, jak se má krotit plochodrážní motocykl, sám odskákal pádem a zlomenou klíční kostí. Během mlhavého dopoledne v sobotu 20. října 2007 však tady poprvé závodily stopětadvacítky, které tehdy měly na českých oválech za sebou čtvrtý ročník svého klasického šampionátu.

Kolibříci se postupně předvedli v honičce o nejrychlejší čas na letmé kolo a ve stíhacím závodě jako na cyklistickém velodromu. Tyto projekty sice pokračovaly, nicméně měly v zásadě jepičí život. Zato závěrečný podnik jednotlivců začal cizelovat současnou podobu závodění stopětadvacítek.

Tisícovku za vítězství inkasoval nejčastěji Michal Škurla – snímek z října 2010 jej zachycuje spolu s Patrikem Mikelem, Michaelou Krupičkovou a Dominikem Hinnerem

Zjara následujícího roku odstartoval Markéta Cup, což byl první seriál pro kolibříky na malých oválech. V něm našlo svůj vzor mistrovství republiky. Záhy vznikly miniovály v Chabařovicích, v Divišově a ve Slaném. A také v Kostěnicích a v Mariánských Lázních, které se však do série, jež se mezitím přejmenovala na Speedway Mini Cup prozatím nezapojily.

Nahlížíme-li do dnešních programů velkých závodů, je třeba si uvědomit, že Eduard Krčmář, Václav Milík, Michal Škurla, Ondřej Smetana, Zdeněk Holub, Patrik Mikel, Filip Hájek, Sindy Weber, Josef Novák, bratři Václav a Jan Kvěchovi či Petr Chlupáč cizelovali své umění i v sedlech stopětadvacítek na malých drahách. Tyto závody jezdil třeba i současný rakouský reprezentant Mike Jacopetti nebo Polák Igor Kopiec-Sobczynski, jemuž před čtrnácti dny dali divokou kartu pro velkou cenu v Toruni. A kupříkladu Angličan Elis Perks byl mezi závodníky, kteří před deseti lety poprvé brázdili malou Markétu.

Stejně jako Michaela Krupičková, Jiří Brummer a Jaroslav Hladký poslouchal rady Zdeňka Schneiderwinda v červenci 2008 také Václav Milík

Právě tehdy vznikla myšlenka vypsat Cenu vydavatele speedwayA-Z, kde vítěz ve finále bere rovnou tisícovku. Poprvé se z ní radoval Jakub Fencl, dnešní mechanik v týmu Josefa France. Napřesrok nemohl uvěřit, že za jedno vítězství může inkasovat takovou sumu, nemohl uvěřit Václav Milík. V jeho případě šlo vlastně o první peníze, které si na ploché dráze vydělal.

Čtyřikrát se z výhry radoval Michal Škurla a seznam vítězů uzavírají Kryštof Rybář a Petr Chlupáč. Vlivem různých faktorů se nepodařilo Cenu vydavatele speedwayA-Z uspořádat každý rok, nicméně sobota přinese její devátý ročník. Je jisté, že se do listiny nejlepších třech zapíšou nová jména. A stejně tak, že na vítěze čeká v cíli finále modrá tisícovka a nově i pohár.

Jaký byl první závod na malé Markétě v říjnu před deseti lety

Přehled osmi uskutečněných závodů o Cenu vydavatele speedwayA-Z:

datum a místo: pořadí:
1. 20.10.2007 Praha Jakub Fencl – Eduard Krčmář – Roman Čejka
2. 18.10.2008 Praha Václav Milík – Jiří Brummer – Michal Škurla
3. 17.8.2010 Praha Michal Škurla – David Štěrovský – Ondřej Smetana
4. 21.10.2010 Praha Michal Škurla – Michaela Krupičková – Dominik Hinner
5. 18.10.2011 Praha Michal Škurla – Michaela Krupičková – Jakub Ondroušek
6. 6.10.2012 Chabařovice Michal Škurla – Václav Verner – Kryštof Rybář
7. 15.8.2013 Praha Kryštof Rybář – Mike Jacopetti – Filip Hájek
8. 16.7.2015 Praha Petr Chlupáč – Jan Kvěch – Karol Zupinski
Odměny pro vítěze letošní Ceny vydavatele speedwayA-Z jsou připraveny

Foto: Pavel Fišer a Eva Palánová