Sezóna 2007 vo svete 2. – majstrovstvá družstiev

Šampionáty družstiev na plochej dráhe v jednotlivých krajinách sa jazdia rôzne. Niekde je liga alebo extraliga zložená len z piatich tímov, niekde z ôsmych. Niekde sa jazdí iba jednokolovo a niekde má aj nieko¾ko desiatok kôl. Je to rôzne. Tento článok sa nevenuje len výsledkom z tejto sezóny, ale z časti aj vysvet¾uje systém tej, ktorej súaže.
Anglicko
Najvyššiu anglickú plochodrážnu súaž družstiev Elite league vyhralo Coventry Bees, ktoré si v dvojkolových finálových pretekoch poradilo so Swindonom Robins 102:83. V prvom stretnutí vo Swindone vyhrali domáci 49:43, avšak Coventry doma nenechalo nič na náhode a zvíazilo pomerom 59:34, k
čomu dopomohol najmä šestnásbodový Rory Schlein.

Majstrom druhej nejvyššej súaže Premier league sa stalo družstvo Rye House Rockets, ktoré najprv v prvých finálových pretekoch prehralo v Sheffielde 42:51. Doma však dokázali Sheffield porazi vysoko 69:23.

Dánsko
Majstrom Dánska družstiev sa tento rok stal Holsted, ktorý si počínal najlepšie spomedzi ôsmych tímov ligy. Druhý skončil Slangerup pred Esbjergom a Holstebrom.

Fínsko
Vo fínskej lige s názvom Extra-Liiga štartovalo šes tímov v štvorstretnutiach. Po ôsmych kolách na prvom mieste skončil klub Keittiopiste Kuusankoski pred Kotkat Seinajoki a Kopparberg Vaasa.

Chorvátsko, Rakúsko, Slovinsko
Tieto tri krajiny mali v sezóne spoločnú ligovú súaž. Štartovalo v nej pä tímov v piatich kolách. Najviac bodov nazbierali pretekári klubu zo Slovinska AMTK Ljubljana. Ďalšie poradie: SK Unia Goričan, SK Prelog, AMD Krško a Rakúsko.

Maďarsko
Majstrovstvá Maďarska družstiev sa aj tento rok išli jednokolovo. Víazom sa stal Simon & Wolf z Debrecenu, v zložení Matej Ferjan, Sándor Tihányi, Maciej Kuciapa a Jozsef Tabaka, ktorý prevalcoval svojich súperov o čom svedčí aj to, že medzi ním a druhým v poradí Hajdu Volan SC bol dvadsajeden
bodový rozdiel. Tretie skončilo družstvo Speedway Miskolc SE a štvrté Speedway Motorsport Egyesület.

Nemecko
Najvyššia súaž družstiev 1.Bundesliga sa tento rok jazdila systémom štvorstretnutí. Zo siedmych družstiev ligy postupovali štyri do finále, ktoré sa uskutočnilo 3.10. v Landshute. Zvíazil Olching, ktorý tým pádom
získal titul 1.Bundesligy. Striebro pripadlo Gustrowu a bronz domácemu Landshutu pred Diedenbergenom.
2.Bundesliga sa tento rok nejazdila.

Nórsko
Nórska plochodrážna liga sa skladala z piatich tímov, ktoré absolvovali pä kôl, v ktorých štartovalo všetkých pä účastníkov naraz. Víazom sa po súčte bodov stalo družstvo z Elgane o tri body pred Oslom. Ďalej nasledovali Riska, Drammen a druhé mužstvo z Elgane.

Po¾sko
V Po¾sku sa liga jazdí trojstupňovo. V najvyššej Extralige sa po finálovom dvojstretnutí v rámci play off, ktorého sa zúčastnilo najlepších šes mužstiev z ôsmych po základnej časti, stal majstrom Po¾ska klub Leszna. Druhá skončila Toruň. V dvojstretnutí o tretie miesto si Wroclaw poradila s Rzeszówom. Baráž o udržanie absolvovala víazne Zielona Góra, keď si poradila s družstvom Bydgoszcz.

Víazom 1.ligy sa stal klub Stal Gorzów, ktorý si tým zabezpečil priamy postup do Extraligy. Druhý Ostrów musel absolvova baráž so Zielonou Górou, na ktorú bol však prikrátky a Zielona Góra sa pre rok 2008 udržala v najvyššej súaži.

2.liga sa stala korisou Rawicze, čím si mužstvo zabezpečilo účas v 1.lige. Druhý v poradí, lotyšský Daugavpils si musel poradi v baráži s predposledným z 1.ligy Lublinom a dostal sa vďaka tomu tiež do 1.ligy. Okrem Lublinu sa v najnižšej po¾skej súaži predstaví v budúcej sezóne aj Gniezno, ktoré po obsadení posledného miesta v 1.lige a prehranej baráži s Lublinom zostúpilo.

Rusko
V ruskej ligovej súaži aj tento rok kra¾oval klub Mega Lada Togliatti. Ohrozi ho nedokázal ani jeden z ostatných šiestich klubov ligy. Druhá skončila SK Turbina Balakowo a tretí Vostok Vladivostok.

Švédsko
Vo švédskej najvyššej súaži Elitserien štartovalo desa klubov. Každý z nich najprv absolvoval osemnás kôl, po ktorých šes najlepších tímov postúpilo do play off. Tu sa najprv stretli Piraterna s Dackarnou a Vetlanda s Masarnou. Zo súbojov doma-vonku víazne vyšli Dackarna a Vetlanda a v semifinále play off narazili na dva najúspešnejšie tímy zo základnej časti Vastervik a Hammarby. Nasledovali znova po dve stretnutia doma-vonku.

Nakoniec si víazné družstvá Vasterviku a Dackarna zmerali sily vo finále. Najprv zvíazila doma Dackarna 53:43 a potom v odvete prehrala s Vastervikom 51:45. Vďaka súčtu bodov sa nakoniec z titulu radovali jazdci Dackarny Malilly včetně Lukáša Drymla.

V nižšej ligovej súaži Allsvenskan štartovalo osem klubov. Po štrnástich kolách sa štyri najúspešnejšie stretli v play off. Zo semifinálových dvojíc postúpili do finále Valsarna a Lejonen. V prvom finálovom stretnutí zvíazil Lejonen vo Valsarne a v odvete Valsarna porazila Lejonen na jeho domácej dráhe. Po súčte bodov z oboch pretekov si víazstvo zabezpečili jazdci Lejonenu.

Taliansko
V Talianskej lige sa predstavilo pä družstiev v piatich kolách. O víazstve sa rozhodovalo až v posledných jazdách. Záver najlepšie zvládli jazdci z klubu MC Olimpia Terenzano, keď odsunuli na celkové druhé miesto MC La Favorita Sarego. Ďalšie poradie: MC Lonigo, MC Abato -KLM Badia Calavena, MC Montello – Team Titano.