Pražská Speedway Grand Prix by mohla vyprávět

Praha – 16. června
V Praze na plochodrážním oválu na Markétě se již závodí bezmála šedesát. Za tu dobu si diváci přišli na své nejen na domácích závodech, ale též při závodech mezinárodních včetně mistrovství světa. Když tragicky zahynul v Pardubicích při Zlaté přilbě v roce 1968 Luboš Tomíček, jeden z našich nejlepších jezdců té doby, začal se na Markétě jezdit na jeho počest Tomíčkův memoriál, který postupem doby zastínil Velkou cenu Prahy s tradicí od jednašedesátého.

 

Velká cena již podvacáté

Protože se Tomíčkův memoriál konal vždy v pondělí po Zlaté přilbě, dařilo se pořadatelům zajistit do startovní listiny světové jezdce zvučných jmen. Ole Olsen, Ivan Mauger, Barry Briggs, naši Jiří Štancl, Aleš Dryml, později Antonín Kasper mladší, Bohumil Brhel a mnoho dalších až do dnešní doby.

Příští sobotu se veká cena v Praze pojede již podvacáté
Příští sobotu se veká cena v Praze pojede již podvacáté

Mimoto se na Markétě odjelo mnoho podniků mistrovství Evropy a světa. Protože se stadión v Praze postupně vypracoval do pozice nejlepšího stadionu v České republice a k tomu se přidala vynikající práce pořadatelů, bylo jen otázkou času, kdy se v Praze pojede závod o titul mistra světa.

Příležitost přinesl konec éry jednodenních finále světového šampionátu. Klubová diplomacie a v neposlední řadě i krásy české metropole se postaraly, že se v květnu před devatenácti lety konala v Praze poprvé Speedway Grand Prix.

A tak se stalo to, čemu by před dvaceti lety uvěřil asi málokdo. Praha je nejčastějším pořadatelem velkých cen a 25. června se uskuteční již podvacáté. Je to pro naši plochou dráhu, pro město Praha a pro náš stát, obrovská pocta a také veliká reklama.

 

Vyrovnaná soutěž

Příští sobotu od 18:45 hodin nás tedy čeká velký plochodrážní svátek. Závod v Praze bude letošní čtvrtý v pořadí z celkových jedenácti. Titul mistra světa obhajuje Angličan Tai Woffinden. I letošní ročník je stejně jako ty minulé, velice vyrovnaný, což dokazují získané body ze tří odjetých závodů.

Greg Hancock je miláček českého publika od časů svého mšenského účinkování v extralize
Greg Hancock je miláček českého publika od časů svého mšenského účinkování v extralize

V čele jsou dva jezdci, kteří mají shodně 39 bodů, Tai Woffinden a Chris Holder.  O bod za nimi, tedy s 38 body je nestárnoucí a v České republice velmi oblíbený Greg Hancock, který je ve věku Jaromíra Jágra a svým přístupem a pílí, je jedním z nejlepších na světě. Určitě to v Praze znovu divákům dokáže.

Na čtvrtém místě je vítěz SGP z Dánska, Hancockův veliký kamarád, Polák Maciej Janowski s 36 body. Další pořadí podle bodů: Antonio Lindbäck 30, Peter Kildemand  28, Matej Žagar  26, Jason Doyle  25, Bartosz Zmarzlik  25 a  Nicki Pedersen  24. Pořadí je tedy nebývale vyrovnané a dá se očekávat tvrdý boj o každý bod.

 

Češi v české velké ceně

České pořadatelství umožňuje tradičně šanci pro naše závodníky proniknout do velkého světa velkých cen.  V minulých dvaceti letech se proto Grand Prix České republiky zúčastnila hezká řádka českých jezdců, někteří jeli i celý seriál.  Bratři Lukáš a Aleš Drymlovi, Antonín Kasper, Bohumil Brhel, Tomáš Topinka, Marian Jirout, Josef Franc, Václav Milík, Matěj Kůs a další.

Na stupně vítězů se z českých závodníků dostal zatím pouze Lukáš Dryml, avšak ani jednou v Praze
Na stupně vítězů se z českých závodníků dostal zatím pouze Lukáš Dryml, avšak ani jednou v Praze

Významného úspěchu dosáhl Lukáš Dryml, když si z podniků SGP odvezl čtyři umístění na pódiu. Něco takového se nepovedlo nikomu před ním a ani po něm. A je bezesporu škodou, že na žádného Čecha na stupních vítězů nikdy nesvítily reflektory pražské Markéty.

Divokou kartu dostal náš v současnosti nejlepší závodník Václav Milík.  Na šanci v roli náhradníků budou čekat ostřílený Josef Franc a mladý nadějný Eduard Krčmář. Bylo by super, kdyby naši jezdci  přitáhli  na tribunu hodně českých fanoušků. Naše plochá dráha to moc potřebuje.

Co dodat? Snad jen přání Autoklubu Markéta, ať se jim vydaří počasí, plné tribuny  a důstojné jubileum dvacáté Grand Prix  v Praze.

Foto: Pavel Fišer (digitální aparát Canon EOS D Mark IV) a Mirek Horáček