Slaný zažil plochodrážní maraton

AKTUALIZOVÁNO – FOTO

Slaný – 8. května
V pondělí jsme byli ve Slaném svědky opravdového plochodrážního maratónu, by s přestávkami. První jezdci okusili dráhu při tréninku pro kvalifikaci M ČR juniorů v 9.30 hod. a poslední jezdci opustili dráhu po hlavního závodu v 18.45 hod., když pomineme ještě další tréninkové jízdy Miroslava Fencla a Jiřího Štancla, které následovaly ještě po vyhlášení vítězů.

Kvalifikační závody začaly v 10.15 hod. Zúčastnilo se jich celkem 13 jezdců a do hlavního závodu postupovalo sedm jezdců a dva náhradníci, nebo hlavního závodu se nezúčastnili Zdeněk Simota a Luboš Tomíček, kteří měli závody v zahraničí a Hynek Štichauer, který se zraněnou nohou přihlížel pouze jako divák.

Kvalifikace se jela podle klasického rozpisu a diváci byli svědky deset jízd. Smolařem kvalifikace se stal Michal Matula, který ve své první jízdě upadnul, svou druhou jízdu vyhrál a ve své třetí jízdě, ve které podal svůj nejlepší výkon, mu v poslední zatáčce odešla motorka a z prvního místa se propadl až na místo čtvrté a motorku do cíle dotlačil, takže nakonec nepostoupil ani jako náhradník.

Ve 13.00 hod. byl odstartován volný závod o Velkou cenu Královského města Slaný do 125 ccm. Tohoto závodu se kromě našich pět jezdců zúčastnila i jedna jezdkyně a jeden jezdec z Německa.

Do závodu nominoval pořadatel i Eduarda Krčmáře, takže jsme byli všichni zvědavi, jak si Eda povede ve svém prvním závodě. Jezdci byli rozděleni do dvou semifinalových skupin, přičemž každá semifinálová skupina odjela tři jízdy a podle počtu vyjetých bodů postoupili do dvou finálových skupin o 1.- 4. místo a o 5. – 7. místo.

Finálové jízdy proběhly dvoukolově a jasným vítězem se stal Roman Čejka, který obě své jízdy vyhrál. Největším překvapením byl výkon Edy Krčmáře, který v semifinálových jízdách obsadil druhé místo. V první finálové jízdě dojel Eda druhý a ve druhé finálové jízdě dojel třetí a získal tak stejný počet bodů jako Němka Anja Kammermeier.

O druhé a třetí celkové místo se tedy jel rozjezd, ve kterém Eda tvrdě bojoval o vítězství a byl Anjou předjet až po výjezdu z poslední zatáčky před cílem. Rozhodně si zaslouží obdiv za svůj výkon, který byl opravdu impozantní a divákům se líbil.

Hlavní závod M ČR juniorů byl odstartován v 16.00 hod. a při pohledu na startovní listinu závod sliboval, že bude na co koukat. Ve formě byl rozhodně Filip Šitera, který získal plných 15 bodů a nenašel jediného přemožitele.

Až do začátku 3. rundy závody probíhaly relativně hladce, počínaje 11. jízdou však nastal řetězec pádů, a to ve čtyřech jízdách po sobě. Sanitka poprvé zasahovala při pádu Dominika Jecha v 11. jízdě, který ze závodu poté odstoupil.

Ve 12. jízdě se slovenskému jezdci Martinu Vaculíkovi, který jel na prvním místě, podařila taková svíčka, při které se motorka na zadním kole roztancovala tak, že stačila přeletět nejen prkna oválu, ale dokonce i ochranný drátěný plot. Sám jezdec měl veliké štěstí, že za ním jel právě zkušený Martin Málek, který se mu brilantně vyhnul a nedošlo tak k děsivé kolizi.

Martinu Vaculíkovi se naštěstí nic nestalo a Martin Málek si vysloužil za svůj manévr obdiv a potlesk publika. Nejhůře dopadl pád v jízdě 13. pro Zdeňka Šuranského, který si nárazem do zad o mantinel zřejmě obnovil své dřívější zranění ramene a byl převezen do nemocnice.

Přestože se jednalo teprve o druhé závody juniorů, nelze jim upřít dramatičnost a bojovnost. O celkovém pořadí se rozhodovalo v závěrečných jízdách a diváci nemuseli litovat, že na závodech strávili celý den.