Češi v akci 218

Čtyři dny volna nakonec po odvolání pardubické ouvertury série ELVS proběhly v Čechách bez závodů. Nicméně v zahraniční jsou velikonoční závody populární. A byť své slovo řeklo i deštivé počasí, závodilo se o sto šest. Čeští a slovenští závodníci se v mnoha případech nepřijeli pouze zúčastnit a včera musela splasknout i jedna nevymáchaná polská huba.

Ve sparingovém tempu

Po smůle v Prague Open si Václav Milík spravil chuť v polských sparinzích

Počátek týdne se v Polsku nesl ještě ve znamení bodovaných tréninků. V úterý Leszno doma porazilo Gorzow 47:43. Na straně hostí se Martin Vaculík prezentoval sedmi body s jedním bonusem (0 1 2 3 1). Wroclaw, jež se ve městě azylu Jana Amose Komenského, měl objevit v nedělním prvním extraligovém kole, jela ve stejný den v Czestochowej.

Duel skončil 38:46 ve prospěch hostí, pro něž Václav Milík inkasoval deset bodů (2 3 3 2). Pardubičanův výkon jej pasoval na nejlepšího muže utkání a pouze MatejŽagar ve čtvrté a Rune Holta ve čtrnácté jízdě dokázali získat jeho skalp.

Ve čtvrtek se uskutečnil první bodovaný trénink na rekonstruovaném stadiónu ve Wroclawi. Domácí dokonale rozložili prvoligový Tarnow na atomy, když se skóre zastavilo na stavu 60:30. Václav Milík tentokrát nepoznal hořkost porážky a připsal si čtrnáct bodů s jedním bonusem (3 3 3 2 3).

Doktor řekl stop

Patrik Búri se zkraje měsíce pokoušel o reprezentační vestu své země ve slovenském šampionátu, ale nakonec skončil v pozici trojky. Rozhodně však nemíní sedět doma se založenýma rukama a brečet nad rozlitým mlékem. A tak se vypravil na sobotní první kolo maďarského šampionátu v Nagyhalaszu.

Kompletní rám, který vyhrál v Žarnovici Michal Tomka, by se po sobotním závodě Patriku Búrimu náramně hodil

„Je to podobné Liberci,“ svěřil se se svými dojmy. „Možná trošku menší, ale je to tam rovné a bez děr. Je vidět, že tam dělají plochou dráhu pro diváky a zároveň se snaží vytvořit skvělé podmínky pro jezdce.“

S osmi body (2 3 1 2) se dostal do semifinále, které vyhrál a dostal se do finále. „Zůstala mi čtvrtá pozice na startu,“ říká slovenský závodník, jehož pozítří uvidíme při pardubické extralize. „Odstartovali jsme všichni najednou a bylo z toho domino do nájezdu. A já byl na konci toho domina.“

Na startu repete však Patrik Búri chyběl. „Trošku jsem potlučený, ale bylo už hůře,“ informuje o svém zdravotním stavu. „Chtěl jsem nastoupit do opakovaného startu, ale doktor mi to zakázal a proti jeho výroku je těžké argumentovat. Asi se zhrozil, když viděl ten pád a následně motorku. Byl to můj první pád v sezóně a motorka je hned šrot.“

Cílem opakované finálové jízdy projel jako první Norbert Magosi před Jozsefem Tabakou a Ronny Weisem. Patriku Búrimu zůstalo čtvrté místo.

Na pódium a zase dolů

Stupně vítězů v Lublani: Nick Škorja, Matej Žagar a Ondřej Smetana

Zatímco v Nagyhalaszu nebyl ve startovní listině žádný další Slovák či Čech, v sobotním šampionátu Slovinska v Lublani jsme měli hned trojí zastoupení. A Ondřej Smetana skončil na třetím místě pódia, když výše stáli jen divoká karta pro slovinskou velkou cenu Nick Škorja a nepolapitelný Matej Žagar. Pražan rozhodl o svém umístění na poslední chvíli.

„Bylo to super, moc mě to bavilo, krásný závody,“ svěřoval se pražský závodník po svém návratu. „Hodně jsem předjížděl a jel jsem jedno kolo i před Žagarem, než mě předjel. A já jsem ve finále předjížděl Paco Castagnu na třetí místo v poslední zatáčce.“

Oddělená klasifikace do 19 let: Patrik Mikel, Nick Škorja a Josef Novák

Patrik Mikel byl devátý, Josef Novák desátý, ale dostali se na pódium klasifikace závodníků do devatenácti let. Martin Mejtský skončil čtrnáctý, když své účinkování ovšem zakončil pádem. „První tři jízdy špatný,“ líčil pardubický závodník, který se na cestu vydal sotva se vrátil z práce. „Pak jsem změnil rozetu a udělal dva body. Poslední jízdu jsem tři kola ved‘. A pak školácká chyba, ujelo mi to.“

Ondřej Smetana se rovnou ze Slovinska vypravil na velikonoční čtyřutkání družstev do Pockingu. V Týmu Europa se potkal s Josefem Francem, který závodil o den dříve v Güstrowě, kdy však pouťák po první sérii zrušil déšť. Pražanům se příliš nevedlo, starší inkasoval šest, mladší dva body a na stupně vítězů se s vítěznými Němci, druhými Poláky a třetími Dány nevešli.

Správná odpověď slovenského šampióna

Martin Vaculík dal svému bývalého šéfovi pádnou odpověď na jeho hodnocení

Víkendový ligový program v Polsku drasticky seškrtal déšť. V extralize se nakonec konal jen jediný závod, v němž do Toruně včera mířil Gorzow. Majitel domácího klubu Przemyslaw Terminski neřekl po rozchodu s Martinem Vaculíkem o slovenském borci jediné pozitivní slovo. Nyní se před závodem nechal pro domácí média dokonce slyšet, že si Martin Vaculík pouze myslí, že je dobrým závodníkem.

Ovšem Martin Vaculík mu dal nejpádnější odpověď, jakou vůbec mohl. Spolu s Przemyslawem Pawlickim dali zprvu dohromady pětibodová maxima v rozjížďkách s čísly tři a šest. Když pak jeho parťák dojel poslední, Slovák se postaral o remízu. Ve třinácté jízdě spolu s Bartoszem Zmarzlikem znovu udeřil naplno.

Jedinou prohru uštědřil Martinu Vaculíkovi až Greg Hancock v závěrečné patnácté jízdě. Nicméně i druhá příčka slovenského mistra stačila, aby domácí Toruň podlehl Gorzowu 44:46. A pro úplnost skóre Martina Vaculíka, který si ke svým dvanácti bodům připsal také dva bonusy (2 2 3 3 2).