Archiv pro rubriku: ME Juniorských družstev do 19 let

Roman Čejka nemá na prodej vstupenky na SGP České republiky

Ledce – 24. května
Speedway Grand Prix České republiky, jejíž další ročník nás ve stověžaté matičce čeká přesně za týden, se těší kromobyčejné pozornosti rovněž ze strany českých závodníků zejména těch mladších ročníků. Mezi návštěvníky v minulosti nechyběl ani Roman Čejka, který letos na vstupném ušetří, protože sám se stane součástí závodu se startovním číslem osmnáct. Ještě předtím jej ovšem čeká dnešní semifinále evropského šampionátu juniorských družstev v Plzni, odkud by český nároďák samozřejmě rád postoupil do finále.

„Ne, nemám, nekoupil jsem si je,“ řehtá se Roman Čejka nad otázkou, zda nemá na prodej lístky na pražskou velkou cenu, když je sám nebude potřebovat. Nicméně volba pořadatele přidělit mu startovní vestu s číslem osmnáct jej přece jen zaskočila.

„Bylo to nečekaný,“ vypráví. „Najednou jsem to viděl napsaný, bylo to překvapení. Jsem rád, že tam budu. Třeba se ani nesvezu, druhými rezervistovi se často nestává, že by nastoupil na nějakou jízdu. Ale je to určitě super. Bylo by hezký se svýzt. Nevím, jestli bych něco ukázal, ale třeba bych byl šestnáctej‘…“

Dnes odpoledne se však rozhodně sveze a manažer Milan Špinka rozhodně očekává, že něco předvede. A to tím spíše, byl-li to právě on, kdo loni v dramatickém divišovském semifinále svým velkým sólem v rozjížďce s číslem dvacet otevřel českému týmu brány do finále. A v podstatě i bronzovým medailím.

„Jsem o rok starší,“ neopouští jej humor ani při odpovědi na otázku, co se za oněch jedenáct měsíců změnilo, ani při komentáři českých ambicí. „Nejdřív vyhrajem‘ a pak pojedem‘ domů!“

Nicméně Roman Čejka se v uplynulých dnech potýkal s poruchami motorů. „Připravuju se každej‘ den,“ přesvědčuje, že dnešní závod navzdory žertíčkům nepodceňuje. „Dávám dohromady to nejlepší, co mám, a vyrazím. Motory jsou už v pohodě, jedno GM a jedna Jawa.“

Foto: Pavel Fišer (digitální aparát Canon EOS D Mark IV)

EURO Team doplňuje zítřejší čtveřici

Plzeň – 23. května
Místo odhlášeného Ruska nastoupí v zítřejším semifinále mistrovství Evropy juniorských družstev v Plzni kombinovaný EURO Team. Objeví se v něm čeští junioři Filip Hájek (startovní číslo 10) a Zdeněk Růžička (11), Rakušan Jannik Klein (9) dobře známý z české juniorky. Našemu fanouškovi se vůbec poprvé představí čerstvě sedmnáctiletý Němec Jan Lukas Dittner (12) z Güstrowa.

Foto: Miroslav Horáček

Zdeněk Holub vyřešil sám otázku nominace

Plzeň – 22. května
Trénink české juniorské reprezentace na plzeňských Borech trval jen pár minut a Milan Špinka měl o pěti jménech pro sobotní evropské semifinále jasno. Tajenku bohužel vyřešil sám Zdeněk Holub, který sám uznal, že jeho zlomená noha pořád ještě nesnese plnou závodní zátěž. Český reprezentační kouč se magazínu speedwayA-Z svěřil, že se se svými svěřenci v sobotu rozhodně nehodlá přijet jen zúčastnit.

„Trénink byl tentokrát kratší,“ popisoval Milan Špinka včerejší program na plzeňských Borech. „Ze strany pořadatelů bylo všechno pět bezvadný.“

Z kandidátů na volná místa v sestavě chyběli Václav Milík, jehož večer očekával závod britské Elite League, a Roman Čejka, který se nemohl uvolnit z práce. O nominaci obou však nešlo pochybovat stejně jako o Eduardu Krčmářovi, zatímco na dvě poslední vesty aspirovala trojice pražských závodníků.

Největší pozornost se upírala na Zdeňka Holuba, který při svém jediném výjezdu při nedokončené první lize v Liberci zametl s Michaelem Härtelem. „Holoubek to zkusil,“ hodnotí Milan Špinka jeho včerejší počínání na borském ovále. „Bolelo ho to, odstoupil a bude se připravovat na mistrovství světa v Teterowě. Byl z toho špatnej‘, mohl jsem mu říct jen hlavu vzhůru, horší by to bylo, kdyby mi v sobotu po první jízdě řek‘, že nemůže.“

Včera rovněž dorazily přihlášky švédských a finských závodníků, zatímco v případě kombinovaného Euro Teamu zůstává jediná jistota. V žádném případě nemůže postoupit do finále, avšak jeho členové mohou do postupového boje promluvit sbíráním bodů svým konkurentům.

V základní sestavě českého družstva figurují Eduard Krčmář, Roman Čejka, Ondřej Smetana a Michal Škurla, zatímco nasazení Václava Milík na sedmnáctku dává nahlédnout do strategických úmyslů Milana Špinky.

„Je to taktická výhoda, když máš čtyřčlenný mančafty jako na mistrovství světa, nemůžeš dělat nic, ale tady jo,“ líčí a pokračuje jedním dechem v otázce ambicí po vítězství. „Díval jsem se na ty jména. Švédi jsou silný, jeden Fiňák jede taky dobře. Budeme bojovat o účast ve finále. Nebude to jednoduchý, ale budeme bojovat!“

Startovní listina:

Česká republika: 1 Eduard Krčmář, 2 Roman Čejka, 3 Ondřej Smetana, 4 Michal Škurla, 17 Václav Milík
Finsko: 5 Jiri Nieminen, 6 Jesse Mustonen, 7 Jooa Partanen, 8 Henri Ahlbom, 18 Mike Lunna
Euro Team: zatím bez podrobností
Švédsko: 13 Jacob Thorssel, 14 Fredrik Engman, 15 Joel Andersson, 16 Oliver Berntzon

Foto: Wojta Zavřel

D隝 odložil rozhodnutí Milana Špinky

Plzeň – 19. května
D隝 o uplynulém víkendu napáchal na oválech škody více než dost. Zapříčinil rovněž odložení dnešního tréninku kandidátů na místo v juniorském národním týmu na středeční odpoledne. Jisté je, že vzhledem k utkání britské Elite League mezi Poole a Coventry nepřijede Václav Milík, avšak o jeho místě v sobotním závodě rozhodně nelze pochybovat. Nicméně Milan Špinka má stále pusu zamčenou na zámek. Nejsou prozatím známy ani detaily ohledně ostatních družstev, potvrzeno však bylo, že místo odstoupivšího Ruska pojede kombinovaný Euro Team.

Foto: Pavel Fišer (digitální aparát Canon EOS D Mark IV)

Plzeňská startovní listina je prozatím jediný velký otazník

Plzeň – 15. května
Milan Špinka se prozatím před druhým pondělním soustředěním na borském ovále nechce pouštět do žádných spekulací o složení pětice národního týmu pro evropské semifinále příští sobotu. Nicméně ani soupeři v tomto ohledu nejsou o moc sdílnější a sestavy ze švédské a finské federace ještě navzdory všem urgencím nedorazily. Otazník se vznáší i nad posledním týmem po Rusku, které se z účasti omluvilo. Po záporné odpovědi z Norska a Francie, jimž byla nabídnuta účast, jsou pravděpodobné dvě alternativy. Tou první je start českého béčka, druhou poté Team Euro kombinovaný z jezdců několika zemí. V tomto směru by mělo být jasno během zítřka.

Foto: Pavel Fišer (digitální aparát Canon EOS D Mark IV)

Milan Špinka nešetřil chválou na plzeňskou adresu

Plzeň – 13. května
Příští sobotu čeká český juniorský nároďák první krok za obhajobou loňské bronzové medaile v mistrovství Evropy. Na ovále na plzeňských Borech musí porazit výběry Ruska, Finska a Švédska, protože cesta do finále v Herxheimu vede jedině přes vítězství. Milan Špinka proto včera do Plzně pozval pětici kandidátů na reprezentační vesty a byl ohromen skvělým přístupem klubu, který zajistil sanitku s lékařem, startéra a dokonale fungující organizační tým.

„Velký díky AK Plzeň na umožnění přípravy státní reprezentace,“ nešetřil Milan Špinka chválou na adresu plzeňských pořadatelů. „Vše bylo připravený, dráha pokropená. Předpověď počasí byla strašná, ale krátký přeháňky nakonec dráze prospěly.“

V plzeňských boxech se sešli Václav Milík, Eduard Krčmář, Roman Čejka, Ondřej Smetana a Michal Škurla. Václav Milík se na ovále objevil třikrát a pokaždé byl v cíli první. Eduard Krčmář dvakrát prohrál pouze s ním. Ondřej Smetana dosáhl pět bodů z pěti jízd. Pech si však prožil Roman Čejka. Měl sice dvě dvojky, ale v první jízdě upadl a z poslední si přivezl zničený motor.

Z kandidátů chyběl pouze Zdeněk Holub, jenž se však do závodního kolotoče hodlá vrátit již zítřejším duelem společného poháru AČR, SMF a AZMS v Pardubicích. Slovinci si dávají na čas se zveřejněním složení svého týmu, nicméně vestu s trikolórou vedle Zdeňka Holuba obléknou Tomáš Suchánek, Eduard Krčmář, Michal Škurla a Ondřej Smetana.

Přítomen bude samozřejmě i Milan Špinka, jenž prozatím nechce prozradit žádné detaily o složení týmu pro plzeňské semifinále mistrovství Evropy. „Nominace ještě není,“ reaguje na zvídavé dotazy nominačního charakteru. „Příprava začala už přeborem v Plzni a ještě se jede jadranská liga v Pardubicích a v sobotu juniorák v Divišově. V pondělí budeme mít ještě jeden trénink v Plzni, to už by se mělo všechno doladit.“

Foto: Wojta Zavřel