Archiv autora: Jan Zavřel

Český krůček od světové elity aneb bod dělil Václava Milíka od SGP 2016

Rybnik – 5. září
Vraťme se ještě pár řádky k sobotě do Rybnika v Polsku. Na zdejším oválu se, jak jste již měli možnost si přečíst o pár řádků níže, jel důležitý závod GP Challenge o tři postupová místa do příštího ročníku Speedway Grand Prix. Nabitá startovní listina čítala 16 jmen a slibovala vyrovnané souboje na dráze.

 

Mezi šestnáctkou startujícíchDSC_0106 měla zastoupení i Česká republika a to zásluhou Václava Milíka, který si svými dobrými výkony zajistil účast právě v tomto důležitém závodě. Navíc měl i drobnou výhodu v tom, že za místní klub jezdil před svým přestupem do Wroclawi, takže mohl využít znalosti místního oválu. Nicméně tuto výhodu měl např i Antonio Lindbaeck nebo Chris Harris, který ji nakonec zužitkoval a příští DSC_0040rok ho opět uvidíme v cyklu SGP. Vraťme se ale zpět k Vaškovi Milíkovi a jeho cestou sobotním závodem. Soupeři byli opravdu kvalitní a tak každý bod rozhodoval. Což se v konečném účtování ukázalo v plné síle.

Hned v jízdě s číslem jedna měl vedleP9051721 sebe náš borec staršího z bratrské dvojice Pawlických, kromě něj stál na pásce ještě Bogdanovs a Nillson. Od startu vylétl jako raketa Przemyslaw Pawlicki, na druhé pozici se držel Maksims Bogdanovs náš Václav Milík si od startu kroužil pro jeden bodík a i když bojoval a zkoušel se před svého soupeře z Lotyšska dostat, zejména ve druhém kole a při výjezdu z poslední zatáčky, nepovedlo se mu to. V tu chvíli ještě asi ani netušil, že právě tenhle bod by ho mohl stát vysněný postup mezi světovou elitu pro rok 2016.P9051622

Ve druhé sérii měl Václav za soupeře N.Covattiho a s ním B.Zmarzlika s A.Lindbaeckem. Všichni očekávali souboj těchto 2 borců o 3 body. Nicméně skvělým startem a zkušenou jízdou všechny překvapil Václav Milík, který udržel zle dotírajícího B.Zmarzlika celá 4 kola na zádech a připsal si velmi cenné 3 body.

Se 4 body P9051562vstupoval do 3. série startů, kde na něj v jízdě s číslem 9 čekali s pěti body A.Karpow a Ch.Harris, společně s P.Kildemandem, který měl překvapivě pouze 2 body. Poslední jmenovaný však ukázal, že patří mezi nejlepší světové jezdce a chce se také porvat o postup. Zvítězil systémem start-cíl a bodová vyrovnanost závodu se opět ukázala. Václav bojoval s Chrisem Harrisem o důležité body. Ve 2. kole udělal brit malou chybičku, kterou náš kapitán bravurně využil a protnul cílovou čáru jako druhý. Průběžných solidních 6 bodů drželo postupové šance celkem vysoko, vzhledem k vyrovnanosti startovního pole.

P9051638
M.Bogdanovs nakonec nepostoupil.

Jízda  s číslem 13 vypadala po startu velmi slibně. Václav „odvedl“ Piotra Pawlického, ten se ale ve druhém kole dostal krásným atakem na první místo a to už nepustil, i když se „Vacek“ nevzdal a až do konce na svého soupeře ostře dotíral. Polák ale zkušeně odrážel jeho útoky. Až za nimi, s menším odstupem, dojela dvojice A.Gomolski a F.Lindgren.

Karty před posleP9051686dní sérií startů byly jasně dané. V čele byl B.Zmarzlik s 11 body, za ním desetibodový Piotr Pawlicki a o pomyslné třetí místo se dělila hned trojice jezdců s 8 body. Kromě našeho zástupce ještě Przemyslaw Pawlicki a Chris Harris. Poslední dva jmenovaní si to rozdali o přímý postup mezi sebou v jízdě číslo 18, ve které vedl celá 4 kola Przemyslaw Pawlicki, jež ale nedokázal odolat tlaku „Bombera“ a na cílové rovince se nechal předjet. Brit se tedy mohl radovat, naopak starší z bratrské dvojice byl hodně zklamaný, měl v rukou start v SGP 2016, navíc se svým mladším bratrem, který v této jízdě figuroval taky a jel si pro onen potřebný postupový 1 bod.

Vraťme se ale ještě skokem o jízdu vpřed, kde Václav Milík potřeboval zvítězit, aby mohl pomýšlet na postup mezi „smetánku“. L.Sundstrom, L.Madsen a K.Puodzuks se zdáli, vzhledem k předešlým startům, jako vcelku přijatelní soupeři a určitá naděje a jiskra ve vítězství určitě byla. Start měl Václav Milík opět skvělý a nechal všechny za sebou, na konci 1. kola se přes něj ale po venku přehnal veP9051723lmi rychlý Leon Madsen. Vytvořil si menší náskok a vedení udržel až do cíle. Vašek bral tedy 2 body, celkově tedy skončil závod s 10 na kontě. Nutno podotknout, že velmi solidní 10! O to víc mrzí ztráta hned v první jízdě.

 

 

 

Václav Milík komentuje svůj výkon:

„V první jízdě jsem neměl uplně optimálně nastavenou motorku, ještě jsme dolaďovali, pak už to bylo v pohodě, jelo se dobře. Jeden bod to posral!“

 

P9051624
Dav postupující do SGP 2016 – B.Zmarzlik a Ch.Harris.

I přes nepostup do SGP 2016 ukázal Vácav Milík, že se s českou plochou dráhou musí počítat. Předvedl velmi kvalitní a bojovný výkon, který se musel líbit. Deset bodů v takovéto konkurenci a pouhý bod od postupu mluví za vše.

P9051579
Chris „BOMBER“ Harris a jeho pád při treningu.

Foto: Jan Zavřel

P9051725
Bartosz Zmarzlik a Martin Vaculík před závodem.

Slovenská radost zavládla ve vyprodaném Opole

Opole – 3. května
První květnový víkend, v Polsku státní svátek, krásné počasí a startovní listina plná plochodrážních hvězd… Kombinace toho všeho naznačovala, že by se v Opole mohl dočkat místní plochodrážní stadion velmi slušné návštěvy. To se začalo potvrzovat už téměř dvě hodiny před závodem, kdy byly vidět fronty fanoušků u pokladen. Konal se zde totiž první ročník závodu „Opolska Karolinka“. A organizátoři už při zrodu myšlenky na tento závod avizovali, že se plochodrážní nadšenci mohou těšit na zvučná jména. A svému slibu dostáli. Do Opole se jim podařilo přilákat velmi kvalitní jezdce, v čele s legendou domácí scény Tomaszem Gollobem, kterého vítaly davy bouřlivým potleskem. Mezi další hvězdy a favority na vítězství patřili určitě Nicki Pedersen, Emil Sajfutdinov, Artjom Laguta či Martin Vaculík. Za zmínku stojí i Peter Kildemand, Sebastian Ulamek, Andrzej Lebeděvs. Překvapit ovšem mohl každý, jelikož dráha v Opole byla pro všechny stejná, navíc nově navezený materiál byl velkou neznámou.

 

Nicki Pedersen, Martin Vaculík a Krzysztof Buczkowski na stupních vítězů
Nicki Pedersen, Martin Vaculík a Krzysztof Buczkowski na stupních vítězů

Povedený start přináší úspěch

Velký závod poutal pozornost diváků
Velký závod poutal pozornost diváků

Sám Martin Vaculík nám před závody potvrdil, že povrch je tvrdý, že se uvidí co bude… Ale on sám hýřil optimismem, s úsměvem na rtech se svěřil, že se na závody moc těší a že očekává, že bude plný stadión.

Samotný závod byl vypsán na třináct jízd základního rozpisu, poté si to nejlepší osmička rozdala ve dvou semifinále o dvě plus dvě postupová místa do finále. V praxi to znamenalo, že někteří jezdci měli odjety už tři jízdy a někteří ještě ani jednu. Například Tomasz Gollob jel hned v první i následující druhé jízdě. Nebyly tedy klasické série po čtyřech jízdách, ale úpravy dráhy následovaly v různých intervalech a závody byly proloženy i jízdami Quad speedway, tedy čtyřkolky na ploché dráze.

Artjom Laguta, Krzysztof Buczkowski a Emil Sajfutdinov si měli, o čem vyprávět
Artjom Laguta, Krzysztof Buczkowski a Emil Sajfutdinov si měli, o čem vyprávět

V samotném závodě se v základní části nejlépe ukazovali zejména Sebastian Ulamek, který měl po třech svých jízdách plný počet devíti bodů, ve všech těchto jízdách ujel raketově o startu všem svým soupeřům a dokroužil až do cíle. V poslední jízdě základního rozpisu už ale tak dobře neodstartoval a dojel si pro nulu. Povrch byl velmi tvrdý a tak start byl velmi důležitým faktorem a ve většině jízd rozhodoval o celkovém pořadí v cíli. V základní části byl nejlepší Emil Sajfutdinov, který si dojel pro jedenáct bodů, dokázal ho porazit pouze Artjom Laguta v jízdě číslo devět, ve které sice po startu senzačně vedl Artur Czaja, ale už ve druhé zatáčce se pod něj krásným manévrem dostal právě ruský borec a nedal ostatním šanci. Emil Sajfutdinov v této jízdě špatně odstartoval, ale po bojovné jízdě se dokázal prokousat až před Artura Czaju na druhé místo.

Andrzej Lebeděvs zdraví diváky
Andrzej Lebeděvs zdraví diváky

Slovák Martin Vaculík měl po základní části deset bodů a bez problémů směřoval do semifinále. I on ztratil body s Artjomem Lagutou a právě Emilem Sajfutdinovem. Obě ruské rakety ho dokázaly porazit ve dvou po sobě jdoucích jízdách jedenáct a dvanáct. Zejména souboj s Emilem Sajfutdinovem ve dvanácté jízdě byl hodně ostrý, kdy v první zatáčce musel Martin Vaculík hodně korigovat svůj motocykl, aby se udržel v sedle, to se mu nakonec povedlo a dojel si pro dva body. Oba borci si ale po jízdě potřásli rukama a uznali kvality toho druhého. To v následující jízdě stejný útok ukázal Nicki Pedersen na Artjoma Lagutu, který poté jízdu vzdal a vztekle gestikuloval směrem k rozhodčímu i samotnému soupeři. Jízda se však dojela, body počítaly a drobná rozmíška mezi oběma aktéry pokračovala i v depu.

 

Raketový Martin Vaculík

Tomasz Gollob vede před Andrzejem Lebeděvsem, Kenny Wennerstamem a Arturem Czajou
Tomasz Gollob vede před Andrzejem Lebeděvsem, Kenny Wennerstamem a Arturem Czajou

To už se ale všichni chystali na první semifinále, ve kterém se po krásném startu dokázal před všechny soupeře dostat Martin Vaculík a jel si pro první postupové místo. To druhé, možná trochu překvapivě, přivezl Andrzej Lebeděvs, který po hezkém souboji se Sebastianem Ulamkem a Tomaszem Gollobem vybojoval postup.

Do druhého semifinále bohužel nenastoupil Emil Sajfutdinov, což byla velká škoda, vzhledem k jeho předchozím výsledkům. Jak ale potvrdil, bolest ještě ne zcela doléčeného ramene, byla opravdu velká. Postup si tak nakonec v klidu vyjel stylem start – cíl Nicki Pedersen, zatímco druhé místo musel tvrdě bránit Krzyzstof Buczkowski. Toho celá čtyři kola naháněl Artjom Laguta, který byl sice rychlejší, ale nedokázal se před polského jezdce dostat, i když na cílové pásce rozhodovaly milimetry.

Martin Vaculík v souboji s Nicki Pedersenem
Martin Vaculík v souboji s Nicki Pedersenem

Samotné finále měl v rukou opět raketový Martin Vaculík, jeho bezchybná jízda společně s perfektním startem znamenala zasloužený triumf v těchto závodech. Ani v poslední jízdě nedal svým soupeřům šanci a celá čtyři kola si s jistotou kroužil pro titul. Za jeho zády nakonec přijel Nicki Pedersen, který jen chvíli odolával atakům Krzyzstofa Buczkowského. Andrzej Lebeděvs se nakonec musel smířit se čtvrtým místem. Ani on ale nebyl zklamán, postup do finále byl pro něj dle jeho slov úspěchem, v takovéto společnosti.

 


Zářící Martin Vaculík na stupních vítězů s velkým pohárem v rukou:

„Jsem rád, že jsem tu mohl být, děkuju fanouškům za podporu, plné tribuny tady v Opole jen dokazují to, že fanoušci, tu plochou dráho chtějí a potřebují. Děkuju za pozvání a skládám poklonu organizátorům za to, že dokázali připravit takovou dráhu.“


 

 

Martin Vaculík s Nicki Pedersenem
Martin Vaculík s Nicki Pedersenem

Foto: Jan Zavřel

Stadión v Opole byl vyprodaný
Stadión v Opole byl vyprodaný