V Žarnovici sa slovenská hymna hrala len raz

Žarnovica – 25. mája
Po premiére v roku 2006 sa od roku 2017 kvalifikačné preteky Speedway Grand Prix majstrovstiev sveta jednotlivcov konajú v Žarnovici pravidelne s jedinou výnimkou počas Covidu. Štartovná listina tohtoročných pretekov pripomínala niekdajší Pohár majstrov. Štartovali pretekári zo 14 krajín a to ešte vypadol z nej pre zranenie najlepší Francúz Dimitri Berge. Nahradil ho druhý domáci pretekár Valkovič.

 

Vaculík v žarnovických kvalifikáciách štartoval štyrikrát. Trikrát zvíťazil (2017, 2022, 2023) a raz skončil druhý (2019). Aj teraz patril k favoritom. Slovenská hymna sa tentoraz hrala len pred pretekmi, pretože Vaculík nevyhral, navyše tesne nepostúpil. Začal sľubne. V 2. jazde na neho odštartoval Milík, ale po dvoch kolách si išiel pre  tri body Vaculík. V 8. jazde vôbec neodštartoval, prekonal Kostigovsa, no Dudek s Lambertom boli už ďaleko. Ešte horšie prišlo v 11. jazde. Vaculík viedol, ale jeho náskok sa podozrivo zmenšoval. Do druhého kola už išiel v čele Thomsen a Vaculík druhé kolo ani nedokončil. V priebežnej klasifikácii klesol na 9. miesto. Ostávajúce jazdy presvedčivo vyhral, zaznamenal najlepší čas 1:11,01 min. a dosiahol slušný výsledok. Ani druhý stály účastník SGP 2024 Lambert na stupne víťazov nevystúpil. Okrem porážky od Dudeka získal jediný bod v 13. jazde. To sa vďaka výbornému štartu zamiešal do súboja favoritov Ivačič. Postupne ho predbiehali Becker, Lambert a Thomsen. Po razantnom útoku v poslednom kole sa posledne menovaný dostal aj pred Angličana.

 

Thomsen bol najlepším jednotlivcom pretekov, hoci cez týždeň nedokončil ligové preteky v Dánsku a skončil v nemocnici. Stratil jediný bod v spomenutej 13. jazde. Po vyrovnaných výkonoch vystúpil  na druhý stupienok Dudek. V štvrtej jazde nestačil na Thomsena, potom trikrát zvíťazil a v 18. jazde ho porazil Kurtz. Aj ten štartoval so zdravotnými problémami, na pešo sa pohyboval pomaly a kríval. Po troch sériách figuroval na  piatom mieste. Ďalšie dve jazdy vyhral a bodovo sa vyrovnal Lambertovi. V dodatkovej jazde lepšie odštartoval Lambert, Kurtz sa však vo výjazde z prvej zákruty obdivuhodne pretlačil medzi súperom a mantinelom dopredu. Tesný náskok si udržal až do cieľa a na stupňoch víťazov robil spoločnosť Thomsenovi a Dudekovi.

 

Dostávame sa k trojici, ktorá určite tiež pomýšľala na postup, ale nedokázala to. Becker dve jazdy vyhral, dvakrát bol druhý, ale v 9. jazde nebodoval. To sa snažil prekvapiť Vuolas, predbehnúť ho dokázali Dudek a Berntzon, ale Becker nie. Berntzon sa ešte po štvrtej  sérii delil o tretie až piate miesto. V 20. jazde však nestačil nielen na Thomsena, ale aj na Milíka a Kostigovsa. Milík nazbieral rovnako bodov ako Berntzon a o bod menej ako Vaculík s Beckerom, ale nevyhral ani jednu jazdu napriek niekoľkým vydareným štartom. 16 ročný Bednář najprv v 4. jazde vyšiel z prvej zákruty pred Thomsenom, Dudekom a Karpovom, ale potom ho zradil motocykel. Hneď po prestávke jazdil na tretej pozícii za Kurzom a Beckerom ale pred Milíkom. Spadol a obetovo odtlačil stroj z dráhy, aby sa jazda nemusela opakovať. V 19. jazde si ešte dovolil pol kola vodiť Lamberta. Získal skalpy Ivačiča, Blödorna, Kostigovsa, Valkoviča, Vuolasa a Popa. Tí okrem Ivačiča a Kostigovsa spolu s Karpovom vyložene nesklamali. Nedokázali však ani zúžitkovať niektoré svetlé momenty.

 

1. Anders Thomsen, DK 3 3 3 2 3 14
2. Patrik Dudek, PL 2 3 3 3 2 13
3. Brady Kurtz, AUS 1 3 2 3 3 12 + 3
4. Robert Lambert, GB 3 2 3 1 3 12 + 2
5. Martin Vaculík, SK 3 1 E 3 3 10
6. Luke Backer, USA 3 2 0 3 2 10
7. Oliver Berntzon, SWE 2 3 2 2 0   9
8. Václav Milík, CZ 2 1 2 2 2   9
9. Adam Bubba Bednář, CZ E F 3 1 2   6
10. Matic Ivačič, SLO 1 2 2 0 1   6
11. Jevgenijs Kostigovs, LAT 2 0 0 2 1   5
12. Norick Blödorn, D 0 2 1 1 1   5
13. Antti Vuolas, SF 0 1 1 0 1   3
14. Andrij Karpov, UA 1 T 1 1 R   3
15. Jakub Valkovič, SK 1 0 0 0 0   1
16. Andrei Popa, RO 0 0 1 0 0   1
17. Jan Jeníček, CZ (res) 1   1

 

 

Večer sa v talianskom Lonigu konalo ešte posledné kvalifikačné kolo. Pre Českú republiku vybojoval postup do SGP Challenge Jan Kvěch a to z 1. miesta. Znamená to, že v Žarnovici nemuselo byť použité pravidlo, aby do SGP Challenge postúpili len traja pretekári, aby Česká republika mohla do SGP Challenge aspoň jedného pretekára nasadiť. Z kvalifikačného kola v Žarnovici postupujú teda do SGP Challenge Anders Thomsen, DK, Patrik Dudek, PL, Brady Kurtz, AUS a Robert Lambert, GB.

Silné slejváky dorazily český dlouhodrážní OPEN

Mariánská Lázně – 25. května
Všechno klapalo jako na drátku. Kolibříci měli mírné zpoždění se svým mistrovským podnikem na mini ovále. Pak se pozornost soustředila na lázeňský kilometr. Osmnáctka účastníků OPEN šampionátu na dlouhé dráze a jeden náhradník odtrénovali. Diváci si užívali doprovodnou show s freestylisty a kaskadéry. Smrticí úder závodu už mohla dát jedině pořádné průtrž mračen, jejíž příval by pískový ovál nebyl schopný absorbovat. Nikdo ji nezval. A když přišla ani nevítal. A ta svině proradná si vzala s sebou své stejně hnusné sestry. Ze všech možných alternativ nakonec dala smysl ta nejhorší. Ručník v ringu a víra v náhradní termín.

 

Hlavní slovo měla voda z nebes | foto Karel Herman

 

Hynek Štichauer byl v tréninku hodně rychlý | foto Pavel Fišer

Depem se šířily informace, jak jsou Hynek Štichauer a Jesse Mustonen strašlivě rychlí. Samozřejmě z pohledu běžného oka bez pomoci časomíry. Brzy ale všechny přítomné zaměstnala obloha. Před půl druhou se otevřela naplno. A už do z ní padalo!


Jan Macek po tréninku:

„Motorky tarokovaly ve velkých otáčkách. Obě dvě, mrchy. Asi karburátor, snad to bude dobré.“


Rovněž Jesse Mustonen nepostrádal rychlost | foto Pavel Fišer

Strašlivou průtrž mračen doprovázelo burácení hromu. Optimismus dodávaly meteorologické radary, že by okolo patnácté hodiny mělo přestat pršet. O půl třetí se sešla jury s jediným, zato zásadním verdiktem.


Hynek Štichauer na téma uplavaného závodu:

„Pořadatelská strategie byla chybně zvolená. První dvě série se měly jet před freestylem. Po bitvě je každej generál. Jediný dobrý rozhodnutí bylo to teď zrušit.“


Jan Macek potřeboval doladit motocykly | foto Pavel Fišer

Sejdeme se zase za hodinu a uvidí se. Dráha je tvrdá, rovinky jsou v pohodě, velká jezera půjdou odstranit. Dokonce vysvitlo sluníčko, ale záhy se opět spustil déšť. Kolem tři čtvrtě na tři ustal. Nápad o nedělním náhradním termínu ustoupil do pozadí.


Jan Macek se těší na letní termín:

„Překvapil nás déšť. Těšil jsem se na tyhle závody. V létě aspoň budu mít čas na přípravu motorek a bude to správný závod.“


Poslední slovo na ovále pronesl Daniel Klíma | foto Pavel Fišer

Verdikt nakonec zněl, že se pojede závod na dvanáct jízdě po třech kolech. A že se začne úderem šestnácté hodiny. O patnáct minut předtím dorazil další slejvák. Daniel Klíma si ještě třikrát objel dlouhatánský ovál. A bylo po všem.


Daniel Klíma líčí své závěrečné svezení:

„Bylo to dobrý, ale byl jsem na dráze sám. Tak ještě nevím jak je to pod tou cejchou.“


Není smutnější pohled než na promočené depo | foto Pavel Fišer

Dvě minuty před čtvrtou odpolední jury za účasti závodníků mítink zrušila. V neděli by byl problém se sanitkou. Pořadatelé přislíbili vyplatit účastníkům polovinu dojednané finanční částky. A začali přemítat o náhradním termínu. Osmadvacátého září při EVLS? Ale to je v Kopřivnici první liga, která se bez Hynka Štichauera a Jana Macka neobejde.

Pořadatelé se se závodníky férově vyrovnali | foto Pavel Fišer

Kolibříci své lázeňské závody stihli

Mariánské Lázně – 25. května
Kulaťoučký měsíc si ještě na obloze hrál na schovávanou s šedivými máčky, jejichž vzdušné drapérie pitvořily jeho obličej do neskutečných bizarních tvarů. Řada kolibříků spěchajících k třetímu dílu svého českého šampionátu na mini oválech v Mariánských Lázních vidělo nebeskou burlesku na vlastní oči. Museli si totiž pořádně přivstat, začátek byl stanoven již na plochodrážně nekřesťanskou devátou hodinu. Nakonec to nebylo tak žhavé, byť Karel Průša byl jediným vítězem lázeňské soboty.

Lenja Tebbe, Karel Průša a Štěpánka Nyklová na stupních vítězů | foto Pavel Fišer

Obrovské štěstí v neštěstí

Kolibříci si museli na svůj závod počkat | foto Pavel Fišer

Pátečním slejvákům neunikly ani západočeské lázně. A tak ještě o půl desáté po malé dráze kroužil jen traktor v těsném závěsu červenou kropící sedmsetšestkou, která trať utajovala. Trénink byl posunul až na desátou. Upadl při něm plzeňský nováček Kryštof Kubal. Naštěstí se zvednul na nohy bez následků, což naneštěstí pro úvodní rozjížďky neplatilo.

Do té první nejlépe odstartoval Jaroslav Bartek. V úvodním výjezdu ale upadl a koulel se přímo pod kola Lenjy Tebbe. Dcera úspěšného německého závodníka, jejíž bratr měl odpoledne bojovat o český titul na lázeňském kilometru, neměla šanci se vyhnout.

Lenja Tebbe (bílá) objíždí Antona Kellera (modrá) | foto Pavel Fišer

Při vší Pražanově smůle mu dívka přejela pouze přes nohy. Mítink nedokončil, byl potlučený a otřesený, ale bez fraktur. Šťastný konec měl také pád Matěje Tůmy v rozjížďce s číslem dvě. Slánský borec za sebou nechal Štěpánku Nyklovou a útočil na vedoucího Jakuba Hejkala.

Ve druhém oblouku ale brknul o jeho zadní kolo. A šel přes hák rovnou na rameno. Pardubičtí zdravotníci jej důkladně vyšetřili, jelikož podezření na frakturu klíční kosti byly na místě. Zaplaťpánbůh i nyní byl jejich konečný verdikt optimistický. Matěj Tůma byl pouze otřesený. Ani on pochopitelně v závodě nemohl pokračovat.

 

Karel Průša našel soupeře, nikoliv přemožitele

Odstoupením dvou dravců jako by dnešní podnik dostal zcela nový náboj. Repete rozjížďky s číslem jedna vyznělo pro Lenju Tebbe. Vzápětí si Štěpánka Nyklová napravila startovní reputaci, když nechala Jakuba Hejkala celá čtyři kola za svým zadním kolem.

Matěj Tůma (bílá), Jakub Hejkal (modrá) a Štěpánka Nyklová (červená) letí do první zatáčky | foto Karel Herman

Ve třetí jízdě se prvně objevil Karel Průša. Olovené mraky se honily proklatě nízko, když slavil svůj první triumf ve stylu start – cíl. Zopakoval jej hned vzápětí. Jakub Hejkal se přitom připravil o vidinu finále A, když na protilehlé rovince vyjel ven z trati. Nenechal se zlomit.

V rozjížďce s číslem devět držel vnitřní lajnu a ještě v úvodním okruhu podjel Karla Průšu jakoby se nechumelilo. Jeho starší klubový kolega i uchoval chladnou hlavu. A po protilehlé rovince druhého kola se do vedení vrátil.

Své mistrovství prokázal Karel Průša rovněž ve dvanácté, poslední jízdě základního rozpisu. Dopředu letěla Lenja Tebbe. On ji lehce minul po její pravici již v první zatáčce. S dvanácti body postupoval do áčka s právem první volby startovní pozice.

 

Mistr a dvě slečny

Kdyby Jakub Hejkal prve Karla Průšu porazil, měl by osm bodů, ale především o jednu trojku navíc než Lenja Tebbe. Kdyby chyby, takhle šla do finále Němka s culíkem. Paradoxně, byť v rozjížďce s číslem devět sledovala duel obou Slaňáků zpovzdálí.

Karel Průša (červená) atakuje Jakuba Hejkala (bílá) | foto Karel Herman

Třetím do party byla Štěpánka Nyklová. Tři úvodní primáty nešlo zpochybnit. Excelentní bylo prostřední z šesté jízdy, kdy si na Lenju Tebbe počkala až do třetího okruhu. Razantní nájezd spodem do druhé zatáčky a trojka byla její. V osmé jízdě spadla, ale naštěstí až po odmávnutí šachovnicovým praporkem.

Ve dvanácté jízdě se zvenčí nedostala dopředu. No, a co, Karel Průša a Lenja Tebbe na ni stejně čekali na startovním roštu áčka. Ještě předtím se jelo béčko, céčko z důvodů zmiňovaných pádů muselo odpadnout bez náhrady. Jakub Hejkal si vychutnal Antona Kellera.

Karel Průša (modrá) vede dívčí dvojici Lenja Tebbe (červená) a Štěpánka Nyklová (bílá) | foto Karel Herman

Pak už to bylo konečně tady. Mistr, dvě děvčata a jeden elektrický motocykl. V rozjížďce klíčové k určení majitelů jednotlivých stupínků vítězů už Karel Průša žádné kompromisy neuznával. Byl by blázen, nevybrat si vnitřní dráhu. Nemohl odstartovat a rychleji.

Slečnám zůstal duel o stříbro. Vrch v něm zprvu držela Štěpánka Nyklová. Ve druhé zatáčce se ale dostala příliš na venek. Lenja Tebbe nemohla její chybu neztrestat. A pak si na blondýnku dávala pozor a držela se vnitřku jako klíště. Byť se Štěpánka Nyklová nevzdala, po vnějšku ji prostě objet nemohla.

TOT C B A
1. Karel Průša, Slaný 3 3 3 3 12 1.
2. Lenja Tebbe, D 3 2 1 2 8 2.
3. Štěpánka Nyklová, Slaný (E) 3 3 3 1 10 3.
4. Jakub Hejkal, Slaný 2 L 2 3 7 1.
5. Anton Keller, D 2 3 1 2 8 2.
6. Kryštof Kubal, Plzeň 2 L 2 3 7 E
7. Jaroslav Bartek, Praha F/R – – 0
8. Matěj Tůma, Slaný X – – – 0
Finále A – Karel Průša (červená) jde do vedení před Štěpánku Nyklovou (modrá) a Lenju Tebbe (bílá) | foto Pavel Fišer

Průběžné pořadí seriálu:

DIV SLA MaL TOT
11.5. 18.5. 25.5.
1. Karel Průša, Slaný 20 20 20 60
NC Štěpánka Nyklová, Slaný (E) 16 16 16 48
2. Jakub Hejkal, Slaný 18 11 14 43
3. Jaroslav Bartek, Praha 14 18 10 42
4. Matěj Tůma, Slaný 12 12 9 33
5. Luboš Hromádka, Pardubice 11 10 21
NC Lenja Tebbe, D 18 18
6. Petr Kvěch, Divišov 14 14
NC Dominik Keller, D o 12 12
7. Kryštof Kubal, Plzeň 11 11
8. Dominik Suchánek, Pardubice 9 9

Poznámka: klasifikováni jsou držitelé licencí AČR startující na motocyklech se spalovacím motorem; bodový klíč za umístění v závodech 20 – 18 – 16 – 14 – 12 – 11 – 10 – 9 – 8 – 7 – 6 – 5 -4 – 3 – 2 – 1; o = omluven ze závodu

Kryštof Kubal (modrá) krotí svůj motocykl před zraky Antona Kellera (bílá) | foto Pavel Fišer

Jan Kvěch zažil při každé velké ceně nějaké poprvé

Praha – 25. května
Nejstarší z bratří, Václav, si v sobotu užil vyjížďku se svým strojem Harley Davidsson. Nejmladší Petr zase přivedl plochodrážní stopětadvacítku Shupa k vítězství ve finále B českého šampionátu na malých oválech. A prostřední Jan? Také závodil. Třetí Speedway Grand Prix v Landshutu mu opět přinesla primát coby novicovi seriálu. Bohužel tentokrát negativní, nicméně on zůstává optimistou a věří v obrat v Praze.

 

Goričan: první účast jako regulérní závodník

V Goričanu byl Jan Kvěch poprvé coby stálý účastník seriálu Speedway Grand Prix | foto Pavel Fišer

Den D přišel poslední dubnovou sobotu. Už žádné spoléhání na divokou kartu či čekání ve vestě náhradníka v pražských boxech. Konečně regulérní účastník se vším všudy. I s osobním startovním číslem. 201.

„Bylo to super, měl jsem radost“ konstatuje Jan Kvěch. „Docela se mi dařily starty. S ostatními jsem byl v kontaktu. Po závodech mě mrzelo, že chyběly dva tři body a bylo semifinále.“

Umístění mezi nejlepší osmičkou mu ostatně uniká doposud. „Škoda, byli tam závodníci s bodama podobně jako já,“ ohlíží se nazpět. „Škoda, snad to dohoním příště.“

 

Varšava: první vítězství

Varšava přinesla neskutečné kulisy. „Jel jsem už v Cardiffu,“ připomíná Jan Kvěch své působení v SGP2. „Ale tam nebylo tolik lidí. Tady jich přišlo padesát osm tisíc! Nevídaná atmosféra. To tě žene dopředu, Poláci dělají show.“

První vítězná jízda ve Varšavě – Jan Kvěch (žlutá) vede před Fredrikem Lindgrenem (červená) a Kaiem Huckenbeckem (modrá) | foto Petr Makušev (Sport Photo)

Genius loci evidentně fungoval. V rozjížďce s číslem šest se Jan Kvěch probil na první příčku. Neopustil ji až do cíle, jímž se prohnal v čase 55,02 sekundy před Fredrikem Lindgrenem, Kaiem Huckenbeckem a Mateuszem Cierniakem.

„Velká radost,“ vypadne z jeho úst bez většího přemýšlení.  „Předjel jsem Lindgrena. Pak jsem už byl rychlejší a jel si svoje. A vyhrál jsem jízdu. Škoda konce závodu, kterej jsem měl slabší. Zase těch pár bodů chybělo na semifinále…“

 

Landshut: první pád

První pád v cyklu SGP přišel v Landshutu | foto Pavel Fišer

V Goričanu skončil dvanáctý, ve Varšavě o stupínek horší. V Landshutu minulou sobotu šestnáctý. A co víc, první pád v seriálu velkých cen přinesl nepříjemné následky. Podezření na fraktury se naštěstí nenaplnily.

„První pád v Grand Prix,“ povzdechne si. „Smolný. Spadnul jsem v první jízdě, praštil jsem se do hlavy. Natekla mně ruka a po třech jízdách jsem byl nucenej odstoupit. Bylo to den po pádu v Lublinu při polský extralize, byl jsem po tom pobouchanej. To tomu taky moc nepřidalo. Škoda.“

 

Praha: první…

S Václavem Milíkem na středeční konferenci před pražskou velkou cenou | foto Pavel Fišer

V náhrdelníku termínů velkých cen je nyní na řadě stověžatá matička. „Pojedeme tam čtvrtou velkou cenu,“ předjímá Jan Kvěch se smíchem otázku, co by mohlo být první tentokrát. „Přijedu tam jako každej jinej závod. Jedu před domácím publikem.“

I tady bude spousta diváků. „Je vyprodáno,“ kvituje český závodník. „Doufám, že mě podpoří, a že nás poženou dopředu. Třeba do semifinále… Bylo by krásný, kdyby se to prolomilo v Praze.“

 

Kvalifikační práce

Luboš Vrtáček a Filip Šitera tvoří s Janem Kvěchem správný tým | foto Petr Makušev (Sport Photo)

Kromě umístění v letošním seriálu Speedway Grand Prix je potřeba myslet také na další ročník. Úvodní kvalifikační kola již odstartovala. Další dvě jsou na pořadu dnešní soboty. Jan Kvěch začíná v devatenáct hodin v Lonigu.

„Měl jsem rychlou rekonvalescenci a rehabilitaci na Olympu,“ přibližuje svůj program předchozích dnů. „Dal jsem se do kupy. Necítím se úplně stoprocentní, v rámci možností mě dali do kupy, abych moh‘ odjet tento víkend. Pak samozřejmě budou další rekonvalescence před Prahou.“