Jan Macek upevnil postavení na čele přeboru

Chabařovice – 30. června
Po poledni na chabařovické obloze skotačil svěží vítr. Jenže dusné horko se nakonec přece jen vrátilo. Sluníčko vykouzlilo úžasné kulisy pro vzpomínkový akt na Jiřího Hurycha. Na druhou stranu sebralo pátému přeboru jednoho z favoritů. Hynek Štichauer se v páté jízdě dostal do pádu s Janem Jeníčkem. A protože se mítink protahoval, v rozpálených boxech mu nebylo zrovna hej. Když se mu svět začal před očima houpat, rozhodl se raději předčasně odstoupit. Jan Macek jej v rozjížďce s číslem jedenáct porazil a v ten moment neměl sobě rovného soupeře. Spolu s ním na vyhlášení zamířil také Jaroslav Vaníček a Matouš Kameník. Doprovodné mistrovské klání stopětadvacítek vyznělo pro Adama Nejezchlebu. Štěpánka Nyklová po srážce s Annou Hajkovou skončila v nemocnici, ale vyšetření mělo zaplaťpánbůh jen dát jistotu, že je bez zlomenin a vážnějších zranění.

Jaroslav Vaníček, Jan Macek a Matouš Kameník na pódiu přeboru | foto Antonín Škach

Kopřivnická raketa

Dopolední žár nakrátko vystřídal svěží větřík. Na nástupu už zase bylo nádherně. Jakoby si sluníčko nechtělo nechat každoroční plochodrážní podívanou v Chabařovicích ujít. A také si připomenout památku Jiřího Hurycha. Podívat se do jeho tváře na velké fotografii, společně s diváky ztichnout při minutě ticha. A podívat se na start, kdy jedno pole zaplní kytice bílých chryzantén.


Jan Jeníček přemítá nad dvěma skvělými starty na úvod:

„Zrovna to byla správná pozice. Ta jednička startuje suprově. Matouš mě ani jednou nedal, ale šlo hlavně o ten druhej start.“


Jaroslav Hajko jako první doprovází ředitele závodu Zbyňka Nejezchlebu na nástup | foto Antonín Škach

Vzpomínkový start byl symbolický. Ovšem Jan Jeníček v něm letěl před Matouše Kameníka a Daniela Halamku jako by se závodilo doopravdy. Startmaršál David Gaksch zastavil borce již po úvodním okruhu. Během chvilky se všechno opakovalo. Tentokrát již naostro. Světe, div se, výsledek byl navlas stejný.

Vzápětí se mezi vítěze postupně zapsali Richard Geyer, Hynek Štichauer a Jan Macek. Všichni triumfovali ve stylu start – cíl. Jan Macek si ale v rozjížďce s číslem čtyři počínal jako nefalšovaná raketa. Meteorologové slibovali přeháňku, pořadatelé proto se závodem spěchali jako hasiči k ohni.

Po trojici jízd doprovodných jízd stopětadvacítek pokračoval hlavní závod rozjížďkou s číslem pět. Na jejím startu se setkali dva z vítězů úvodní série. Co čert nechtěl, oba se sbírali z oválu v první zatáčce. Jan Jeníček se vrátil do depa pěšky, Hynek Štichauer se svezl v sanitce. Při repete o chvilku později ani jeden z nich u pásky nechyběl.

Nástup byl pro Hynka Štichauera další příležitost, jak ověřit aktuální stav startovního roštu | foto Antonín Škach

Jaroslav Vaníček, jenž prve zaostal za Janem Mackem, upaloval dopředu. Za sebou měl Jana Jeníčka. Hynek Štichauer si ve druhém oblouku spodní stranou připravil nástupní prostor, jenž ve výjezdu na cílovou rovinku do druhého kola beze zbytku zužitkoval.

Každopádně po druhé sérii měl závod jediného leadera. Jan Macek v šesté jízdě prodloužil sérii své neporazitelnosti na úkor Matouše Kameníka. Ob pět jízd později odvedl rovněž Hynka Štichauera. V ten moment měl za sebou osmibodového Jaroslava Vaníčka. A početný kontingent sedmibodových – Jana Jeníčka, Matouše Kameníka, Bruna Belana a Hynka Štichauera.

 

Nový vítěz na dlouhém seznamu

Co se nestalo? Díky zdržení ze stopětadvacítek nabral závod zpoždění. Naštěstí bouřky zůstaly jen ve slibech meteorologů. Ale to vedro, vedro. Spalovalo všechny přítomné a kousek stínu byl těžko dostupnou komoditou.  Hynek Štichauer za daných okolností raději hodil ručník do ringu.


Hynek Štichauer vysvětluje své odstoupení ze závodu po třetí sérii:

„Plochá dráha, pád v první zatáčce… Cvaknul jsem se pěkně. Horko, další pády, čekalo se, motá se mi svět, rozhod‘ jsem se to ukončit, ať jsem ready na trávu. Nechci ublížit ani jiným, ani sobě.“


Minuta ticha za Jiřího Hurycha | foto Antonín Škach

V rozjížďce s číslem třináct Jan Macek nakročil na nejvyšší stupínek vítězů. Odstartoval na Bruna Belana, za nímž zůstal trčet Jan Jeníček. Čtrnáctá jízda přiblížila druhé příčce Jaroslava Vaníčka, který odvedl Matouše Kameníka. Vzápětí se svého prvního triumfu za řidítky pětistovky dočkal David Hofman. Nechal za sebou Jaroslava Petráka a Filipa Kasana.

Pozornost poutal také boj o třetí místo. Po velkém sólu v šestnácté jízdě srovnal Richard Geyer devítibodový krok s Matoušem Kameníkem a Brunem Belanem. Jan Jeníček disponoval osmi body. A byť po přestávce kraloval sedmnácté jízdě, tušil, že jej dnes pódium mine. Dost možná těsně, ale fakticky přece.

A vskutku. Mírné wheelie po startu osmnácté jízdy zbrzdilo Bruna Belana natolik, že se vlády ujal Matouš Kameník. Jeho dnešní skóre se uzavřelo na dvanácti bodech. A byť závodník Pardubic netušil, že překonal Jana Jeníčka, bylo tomu tak.

Řešení zlata a stříbra byla vlastně již jen formalita.  Jaroslav Vaníček s přehledem vyhrál devatenáctou jízdu. Pakliže ještě věřil, že Jan Macek na závěr zaváhá, mýlil se. Kopřivnický borec také popáté vyhrál stylem start – cíl. A prvně zapsal své jméno na dlouhý seznam vítězů Memoriálu Jiřího Hurycha.

 

Suverén nevyhrává

Doprovodný mistrovský závod stopětadvacítek na klasické trati začal přece jen netradičně. Štěpánka Nyklová se chystala do akce na motocyklu se spalovacím motorem. Ozvaly se totiž hlasy zpochybňující nominaci liberecké dívky na světový a evropský pohár, protože v českých šampionátech vodí elektrický motocykl.

Šestadvacet účastníků obou závodů pohromadě | foto Antonín Škach

V úvodní jízdě dojela třetí. Kromě vítězného Adama Nejezchleba ji porazil také Jaroslav Hajko, pro něhož o tréninku seznámení s novým oválem skončilo pádem. Rozjížďku s číslem pět již vyhrála. Poté přišla devátá jízda.

O čelo bojovali Jakub Hejkal a Karel Průša. Na protilehlé rovince se srazily Štěpánka Nyklová a Anna Hajková. Blikala červená světla a blondýnka ve slánské vestě skončila v ústecké nemocnici.  Žarnovická dlouhovláska byla diskvalifikovaná.

Štěstí jí nepřálo ani v následující rozjížďce. O vítězství přišla díky další diskvalifikaci za pád ve druhé zatáčce. Ostatně pády sebraly vidinu lepšího umístění také Jakubu Hejkalovi. Slánský borec spadl nejprve ve třetí jízdě, podruhé při repete nešťastné rozjížďky s číslem devět. V obou případech jezdil vždy za Karlem Průšou na třetím, resp. druhém místě.

Suverénem základní části se stal Levi Böhme. Dvakrát porazil Karla Průsu, jednou také Adama Nejezchlebu. Oba jím poražení Češi jinak body neztratili, takže svému německému přemožiteli měli čelit ještě jednou ve finálové jízdě. A spolu s nimi žarnovický Marek Ziman, jehož největším argumentem byla vítězná rozjížďka s číslem osm.

Finále našlo prostor po závěrečné rozjížďce velkých hochů. Nejlepší start vystřihl Levi Böhme. Za sebou měl Karla Průšu. Jenže Adam Nejezchleba nejprve objel slánského borce. Držel vnitřní stopu, která jej posléze vynesla do čela před německého suveréna základní části.

 

Hlasy z depa

„Tož vyšlo to, jak jsem chtěl,“ pochvaloval si Jan Macek. „Starty byly, všechno vyšlo, jak mělo. Na Hynka jsem odlít‘ z té žluté, to byl hlavní úkol.“

„Dneska to bylo dobrý,“ netajil se Jaroslav Vaníček. „Závody se povedly, dráha byla skvělá. Mrzí mě, že jsem ztratil jeden bod, rozhodl start. Ale příště mu to vrátím.“

Symbolický start pro Jiřího Hurycha | foto Antonín Škach

„Je to skvělý,““ radoval se Matouš Kameník. „Ani jsem nevěděl, že jsem třetí. Nečekal jsem to, ale všechno v pohodě. Škoda pádu, Jéňa, Hynek.“

„Je to škoda,“ posteskl si Jan Jeníček, že nešel na vyhlášení trojice nejlepších. „Začalo to docela dobře. Ve druhý jízdě jsem viděl, že Jarda Vaníček stojí vevnitř. Věděl jsem, že startuje a myslel jsem, že mi to vyjde. Bohužel byl daleko a kvůli tomu jsem sestřelil Hynka. Mrzí mě to, nechtěl jsem. Motorky mi jely dobře, dráha byla dobrá.“

„Dneska to bylo dobrý, kromě první a poslední jízdy,“ podmiňoval Bruno Belan svou spokojenost. „V první jsem neodjel od startu. Udělali jsme jiný nastavení. V poslední jsem odjel, ale zvedlo se to z výjezdu. Málem jsem spad‘.“

„Přijel jsem si zatrénovat,“ svěřoval se Jaroslav Petrák. „Mohlo to bejt daleko lepší. Ale musíš dávat přednost mladším (smích).“

„Jelo mi to,“ pochvaloval si David Hofman. „Převod jsme tam nechali, ta vyhraná jízda se mi líbila moc. První výhra s pětistovkou. Start jsem měl dobrej a jen jsem to držel. Jarda na mě měl, ale už mě nepředjel. Držel jsem to až do cíle.“

„Horší než ve Svitavách,“ připomínal Jan Hlačina týden staré přeborové pódium. „Až na tu poslední jízdu jsme to napasovali. Celou dobu to bylo nedomrlý, pak to nebylo špatný.“

1. Jan Macek, Kopřivnice 3 3 3 3 3 15
2. Jaroslav Vaníček, Praha 2 3 3 3 3 14
3. Matouš Kameník, Pardubice 2 2 3 2 3 12
4. Jan Jeníček, Pardubice 3 1 3 1 3 11
5. Richard Geyer, D 3 1 2 3 2 11
6. Bruno Belan, Slaný 2 3 2 2 2 11
7. Jaroslav Petrák, Pardubice 1 3 1 2 1 8
8. Hynek Štichauer, Pardubice 3 2 2 – – 7
9. David Hofman, Pardubice 1 0 2 3 1 7
10. Jan Hlačina, Pardubice 2 2 0 1 2 7
11. Luboš Hromádka, Pardubice (250 ccm) F 1 1 1 2 5
12. Daniel Halamka, Slaný 1 1 0 2 0 4
13. Filip Kasan, SK – Žarnovica 1 0 1 1 1 4
14. Petr Marek, Praha (250 ccm) 0 2 1 E – 3
Mistrovství republiky stopětadvacítek – zleva Levi Böhme, Adam Nejezchleba a Karel Průša | foto Antonín Škach

MR 125 ccm:

TOT FIN
1. Adam Nejezchleba, Liberec (E) 3 3 2 3 11 1.
2. Levi Böhme, D 3 3 3 3 12 2.
3. Karel Průša, Slaný 2 2 3 2 9 3.
4. Marek Ziman, SK – Žarnovica 1 2 3 1 7 4.
5. Jaroslav Hajko, SK – Žarnovica 2 1 1 2 6
6. Jakub Hejkal, Slaný X 2 F 3 5
7. Štěpánka Nyklová, Slaný 1 3 F/R – 4
8. Anna Hajková, SK – Žarnovica 3 1 X X 4
9. Erik Barth, D 0 0 2 2 4
10. Matěj Tůma, Slaný 2 0 1 1 4
11. Anton Keller, D 1 0 0 0 1
12. Jaroslav Bartek, Praha 0 1 F – 1

Poznámka: z původně přihlášených nepřijeli Kaylen Holstein a Jordan Holstein, proto byl použit jiný rozpis proti plánovanému

Chabařovice připomněly památku Jiřího Hurycha | foto Antonín Škach

Erik Barth měl stoprocentní jistotu až za cílovou čárou

Chabařovice – 30. června
Už časné ráno slibovalo všem Ústečanům další pořádně horký den. Proto řada z nich ocenila blížící se mraky. Jenže z nich sprchlo rovnou na chabařovický areál. Pátý díl českého šampionátu na malých drahách nabral hodinu zpoždění a trať se dávala do pořádku jen pomalu. Proto rozhodčí uplatnil tolerantní pravidlo o diskvalifikaci za vyjetí z oválu, kterých bylo tak i tak dost. Ve finále A dlouho vedl Petr Kvěch. Neměl ale jednoduchý život s Erikem Barthem. Němec si s ním několikrát prohodil pořadí, aby od druhé zatáčky třetího kola vedl definitivně. Nicméně Petr Kvěch, v jehož boxu se při návratu z Gorzowa objevil i jeho starší bráška Jan, se o odvetu snažil až do cíle.

Petr Kvěch, Erik Barth a Levi Böhme na pódiu | foto Antonín Škach

Déšť přišel rozhodně nevhod

Louže dešťové vody by na prahu tropického nedělního rána skýtaly pěkný pohled. Pokud by ovšem nebyly na stadiónu v Chabařovicích, na jehož malém oválu mělo za pár chvil pokračovat mistrovství republiky stopětadvacítek. Čekalo se hodinu, až bude poněkud sjízdnější. A když hodinky ukázaly čtyři jedničky najednou, šlo se poprvé na start.

Petr Kvěch (bílá) se pere s Matějem Tůmou (modrá) | foto Antonín Škach

Jakub Hejkal se předčasně dostal do kontaktu s páskou. Putoval dozadu na trestnou čáru. Trať zůstávala hodně náročná a ani jeden z účastníků rozjížďky s číslem jedna nemohl říct, že má svědomí zcela čisté v otázce přejetí vnitřní čáry oběma koly. Adam Jaksch ale u vědomí bezpečnosti závodníků netrestal.

První tři body tudíž přistály na kontě Petra Kvěcha. Na těžké, dlabavé dráze se jezdilo hodně opatrně. V rozjížďce s číslem dvě zůstala Štěpánka Nyklová hodně vzadu. Anton Keller neuštval Matěje Tůmu. Třetí jízdu opanoval Karel Průša, když Levi Böhme ve druhém oblouku opatrně a pomalu, ale přece jen sebral druhou příčku Jaroslavu Bartkovi.

 

Závod naruby

Podmínky na ovále se lepšily jen mírně. Přesto závodníci bojovali o body v závodě, který se jakoby obrátil naruby. Aspoň pokud se ambicí favoritů či aspirantů na finále A týká. Petr Kvěch mířil v rozjížďce s číslem čtyři za druhou trojkou. Nakonec mu ji sebral Levi Böhme.

Výletů z trati bylo dnes přespříliš | foto Antonín Škach

Matěj Tůma hned vzápětí vyjel ven z oválu, což již bez diskvalifikace zůstat nemohlo. Podobný kousek předvedl ještě jednou. Jaroslav Bártek pátou jízdu nakonec vyhrál, jenže pak se dostal také dvakrát mimo trať.

Karel Průša opanoval šestou jízdu, ale v sedmé pohroma. Na startu zahodil motocykl při spektakulární svíci. A v rozjížďce s číslem jedenáct upadl ve druhé zatáčce. Když smůla, tak zatracená. Přitom pád nesebral finále A ani Eriku Barthovi, ani Levi Böhmemu! Ostatně obsazení finálové trojice bylo nečekané od céčka až po áčko.

 

Posmutnělí favorité

Petr Kvěch (červená) zatím vede finále A před Erikem Barthem (bílá) | foto Antonín Škach

Závěrečnou sedmou příčku si ve finále C urval Matěj Tůma, jemuž do vyšší jízdy nepomohla ani dvě vítězství. Štěpánka Nyklová nevyhrála ani jednou. Nakonec aspoň za sebou nechala Jaroslava Bartka, jenž jedné trojky dosáhnul.

Osm bodů ze základní části stačilo na finále A, jenže šest jich bylo málo na céčko. Karel Průša se kvalifikoval do béčka jen díky dvojici vítězství. Dominoval před Jakubem Hejkalem a Antonem Kellerem. Nálada se mu nezlepšila, jenže k slzičkám neměli daleko ani jiní.

Dnešní závod na malé dráze provázelo mnoho emocí | foto Antonín Škach

Kromě trojice startujících ve finále A samozřejmě. I když být Petr Kvěch pesimistou, kdo ví? Nejmladší syn bývalého soutěžáka, jehož starší bratr Jan cestou z velké ceny v Gorzowě skončil v jeho depu, se dostal do rozjížďky o stupně vítězů nejpřesvědčivěji. Kromě Levi Böhmeho nad ním zvítězil již jen Matěj Tůma.

Nyní se Petr Kvěch v áčku dostal do čela. Levi Böhme uzavíral řadu, nicméně jeho krajan Erik Barth doslova překypoval iniciativou. Několikrát si vyměnili pořadí, až ve třetím kole se Němec prosadil ve výjezdu z druhého oblouku.

Petr Kvěch odvrátil Levi Böhmeho, jemuž se také chtělo dostat se před Čecha. A pak zkusil vrátit rozlité mléko zpátky do džbánku. Ještě v poslední zatáčce se snažil překonat Erika Bartha. Jenže marně, marně, marně…

Petr Kvěch (červená) se marně snaží vrátit do čela finále A před Erika Bartha (bílá) | foto Antonín Škach
Petr Kvěch (červená) se marně snaží vrátit do čela finále A před Erika Bartha (bílá) | foto Antonín Škach
TOT C B A
1. Erik Barth, D 2 F 3 3 8 1.
2. Petr Kvěch, Divišov 3 2 2 3 10 2.
3. Levi Böhme, D 2 3 3 F 8 3.
4. Karel Průša, Slaný 3 3 X F 6 1.
5. Jakub Hejkal, Slaný 1 2 1 3 7 2.
6. Anton Keller, D 2 1 2 2 7 3.
7. Matěj Tůma, Slaný 3 L 3 L 6 1.
8. Štěpánka Nyklová, Slaný (E) 1 1 2 2 6 2
9. Jaroslav Bartek, Praha 1 3 L L 4 3.

Poznámka: z původně přihlášených nepřijeli Kaylen Holstein a Jordan Holstein, proto byl použit jiný rozpis proti plánovanému

Karel Průša měl smůlu jako hrom | foto Antonín Škach

Fredrik Lindgren je letošním šestým vítězem

Gorzow – 29. června
Seriál Speedway Grand Prix se v sobotu v Gorzowě zlomil do své druhé poloviny. Martin Vaculík měl na dohled finálovou jízdu, Jan Kvěch zase své první semifinále. A Bartosz Zmarzlik byl těsně u svého druhého letošního triumfu. Jenže v posledním okruhu jej o něho připravil Fredrik Lindgren. Nikdo z elitní patnáctky se zatím nemůže chlubit, že by vyhrál podnik Speedway Grand Prix více než jednou.

Bartosz Zmarzlik, Fredrik Lindgren a Mikkel Michelsen na pódiu | foto Pavel Fišer
Finálový duel Fredrika Lindgrena (modrá) a Bartosze Zmarzlika (červená) | foto Pavel Fišer

Ačkoliv patnáct tisíc diváků netleskalo domácímu vítězi, Bartosz Zmarzlik si na hrotu aktuální klasifikace udržuje obrovský náskok. Fredrik Lindgren ale připustili, že se mu líbí více lovcem než loveným. Ostatně ve finále to ukázal více než dokonale.

„Někdy je lepší být na druhé pozici než ve vedení,“ komentoval její průběh. „Můžete totiž jet v hlubokém materiálu a nemusíte si dělat starosti, co se děje za vámi. A já jsem se snažil závodit, jak jsem jen mohl.“

Martin Vaculík skončil až v semifinále | foto Pavel Fišer
1. Fredrik Lindgren, S 2 2 3 3 2 2 3 17
2. Bartosz Zmarzlik, PL 3 3 3 2 1 2 2 16
3. Mikkel Michelsen, DK 1 3 3 1 3 3 1 15
4. Leon Madsen, DK 2 2 1 2 3 3 E 13
5. Martin Vaculík, SK 2 3 3 0 1 1 10
6. Kai Huckenbeck, D 3 1 0 3 2 1 10
7. Szymon Wozniak, PL 1 2 2 1 3 0 9
8. Jack Holder, AUS 0 2 2 3 2 X 9
9. Jan Kvěch, CZ 3 0 1 0 3 7
10. Daniel Bewley, GB 1 3 0 2 1 7
11. Oskar Fajfer, PL 1 1 0 3 0 5
12. Max Fricke, AUS 0 0 2 2 1 5
13. Dominik Kubera, PL 2 1 1 0 0 4
14. Robert Lambert, GB E 0 1 1 2 4
15. Tai Woffinden, GB 3 X – – – 3
16. Maciej Janowski, PL 0 1 2 T 0 3
17. Jakub Miskowiak, PL 0 1 1
18. Oskar Paluch, PL 0 0 0
Jan Kvěch došel téměř až do semifinále | foto Pavel Fišer

Průběžné pořadí seriálu:

1. Zmarzlik 104, 2. Holder 77, 3. Michelsen 75, 4. Lindgren 72, 5. Lambert 72, 6. Vaculík 65, 7. Kubera 54, 8. Madsen 51, 9. Bewley 49, 10. Wozniak 49, 11. Doyle 47, 12. Huckenbeck 41, 13. Fricke 33, 14. Lebeděvs 32, 15. Kvěch 23, 16. Woffinden 23, 17. Fajfer 6, 18. Milík 4, 19. Cierniak 3, 20. Blödorn 2, 21. Žagar 2, 22. NIlsson 1, 23. Janowski 1, 24. Miskowiak 0, 25. Smolinski 0, 26. Kowalski 0, 27. Paluch 0, 28. Riss 0.

Jan Kvěch si připsal další vítězné jízdy | foto Pavel Fišer

Český postup z Plzně se stal realitou

Plzeň – 29. června
Saxofon u Nové branky kouzlil, jako si jeho hráč nemusel jen hrou vydělávat pár drobných do futrálu před sebou. Od svatého Bartoloměje jej přehlušovaly motory soutěžních automobilů sjíždějících ze startovní rampy osmnácté Rallye Plzeň. Západočeská metropole totiž během tropické soboty hostila dva motoristické podniky. Vedle podniku českého šampionátu v rallyesprintu také evropské semifinále plochodrážních devatenáctek. Po rozjezdu s Wiktorem Przyjemskim se stalo kořistí Dána Villadse Nagela. Do postupové osmičky se podíval rovněž Matouš Kameník.

Wiktor Przyjemski, Villads Nagel a Nazar Parnickij na stupních vítězů | foto Antonín Škach

 

Výheň jako v peci. Závodníci ve svých kombinézách trpěli jako zvířata. Na tribuně minimum diváků. Upřímně řečeno, dnes nebylo zase tak nesnadné si v Plzni a okolí vybrat jiný program než plochou dráhu. Český šampionát v rallye sprintu, vojenská Bahna nebo prostě jen k vodě. Stateční plochodrážní příznivci jen stěží hledali aspoň náznak stínu.

Nástup pod tropickým sluncem | foto Antonín Škach

Na nástup vedle hlavní šestnáctky a náhradnického dua jeli v džípech také plzeňští veteráni, kteří před třiceti lety vyhráli klubu první z jeho dvou titulů v české extralize. Dostali poháry, Jiří Štancl starší, který stál u angažmá nezapomenutelného Simona Wigga, dárkový koš. Sklidili zasloužený potlesk a nechali ovál pro boj o osm míst ve finále evropských devatenáctek.

 


Matouš Kameník komentuje závod:

„Jsem velice spokojený, dařilo se. Až na jednu jízdu. Nechce se vymlouvat, ale zahrabalo se to na startu. Změnili jsme jednu věc a bylo to špatný. Dráha byla lepší než o tréninku. Vyhodilo se to a nebyly tam takový díry.“


 

Začal hodně divoce. V prvních dvou sériích hned třikrát blikala červená světla. Ve druhé zatáčce rozjížďky s číslem tři upadl Bartosz Banbor. Matouš Kameník, který v první zatáčce objel Pawla Trzeszniewskeho se stačil vyhnout. Jenže druhý Polák už ne.

Villads Nagel si do Plzně přijel pro vítězství | foto Antonín Škach

Pawel Trzeszniewski ovládl repete. Sám upadl v desáté jízdě, za což byl diskvalifikován, nicméně našel cestu do finále. Ostatně Bartosz Banbor jakbysmet. Jenže další pády přece jen prorazily díry do startovní listiny.

Ve druhém oblouku čtvrté jízdy letěly do nafukovací bariéry Antoni Mencel vyměněný s Adamem Bubbou Bednářem v červencovém semifinále ve Varkausu a Mikkel Andersen. Polák naříkal na nohu a odstoupil, Dán si vyzvedl třetí motocykl z parc fermé, kam uložil ten zničený.

Byť mu otec Brian musel pomáhat při chůzi, závod dokončil. A s deseti body postoupil ze sedmé pozice do finále. Mezi odstoupivšími se objevil rovněž Nicolai Heiselberg. Dán zaskakující za Švéda Antona Janssona, který přestal se závoděním, upadl v osmé jízdě. A Pawel Trzesznewski se mu již nedokázal vyhnout.

Do pilné permanence se dostali Matěj Frýza a Bruno Belan se sedmnáctkou a osmnáctkou na vestách. Osmička jim byla hodně vzdálená. Stejně tak Jaroslavu Vaníčkovi, jenž po závodech uzamknul svá ústa na sedm západů. Úspěch českým barvám garantoval Matouš Kameník.

Vyprahlý Matěj Frýza po závodech | foto Antonín Škach

Nechybělo mnoho a stál na pódiu. Při repete třetí jízdy mu Pavel Trzeszniewski oplatil předchozí prohru i s úroky. Na startu natřískané třinácté jízdy se závodník Pardubic zahrabal na startu a skončil s nulou. Ve všech ostatních případech vyhrál.

Skončil čtvrtý, když mu na třetího Nazara Parnickeho chyběl jediný bod.  Ukrajinec se dnes zapsal na seznam vítězů jako první, přičemž za sebou nechal také Villadse Nagela. Dán ale ve třinácté jízdě rozetnul vítěznou sérii Wiktora Przejemskeho.

V závěru je oba porazil Bartosz Banbor. A tak se vypisoval rozjezd o vítěze.  Villads Nagel měl z vnitřní dráhy lepší start než Wiktor Przyjemski. Tečku za horkým mítinkem tudíž udělaly tóny hymny dánského království.

Česká reprezentace cestou na nástup: zleva Matěj Frýza, Bruno Belan, Jaroslav Vaníček a Matouš Kameník | foto Antonín Škach
Česká reprezentace cestou na nástup: zleva Matěj Frýza, Bruno Belan, Jaroslav Vaníček a Matouš Kameník | foto Antonín Škach

 

1. Villads Nagel, DK 2 3 3 2 3 13+3
2. Wiktor Przyjemski, PL 3 3 2 3 2 13+2
3. Nazar Panickij, UA 3 2 3 3 1 12
4. Matouš Kameník, CZ 2 3 0 3 3 11
5. Bartosz Banbor, PL X 2 3 3 3 11
6. Luke Killeen, GB 2 1 3 1 3 10
7. Mikkel Andersen, DK 3 3 1 2 1 10
8. Pawel Trzesznewski, PL 3 2 X 2 2 9
9. Ashton Boughen, GB 2 2 2 0 2 8
10. Jaroslav Vaníček, CZ 0 1 2 2 0 5
11. Patrick Hyjek, D 1 1 2 1 X 5
12. Dante Johansson, S 1 0 1 1 1 4
13. Roman Kapustin, UA 0 0 1 0 2 3
14. Matěj Frýza, CZ (res) 1 1 1 0 3
15. Niek Meijerink, NL 1 0 0 0 0 1
16. Bruno Belan, CZ (res) 0 0 1 1
17. Nicolai Heiselberg, DK 1 X – – – 1
18. Antoni Mencel, PL X – – – – 0

 

Maksymilian Pawelczak byl maximální rovněž při SGP3

Gorzow – 28. června
V průběhu let u nás závodil mnohokrát se stopětadvacítkou i dvěstěpadesátkou. Kolikrát si počínal naprosto suverénně a novinářské titulky hodně parafrázovaly jeho křestní jméno. Ve stejném duchu pojal i svůj titul mistra světa v kubatuře dvěstěpadesátek. Maksymilian Pawelczak se svěřil, že jej tlak při SGP3 v Gorzowě správně motivoval. Neztratili se ani Češi. Adam Nejezchleba skončil osmý, Karel Průša dvanáctý.

Beau Bailey, Maksymilian Pawelczak a William Cairns na pódiu | foto FIM

„Rád závodím a rád mám na sobě nějaký tlak,“ svěřoval se š´tastný vítěz. „To je, co miluju. Výhra v mé rodné zemi je úžasný pocit. Nemám slov. Udělali jsme všechno, co jsme mohli v boxech a bylo to stoprocentní. Jsem za to velice šťastný. Loni jsem bral stříbro a letos jsem věděl, že musím mít zlato. Vždycky jsem chtěl být mistrem světa a splnil jsem si svůj sen.“

Oba čeští zástupci v SGP3 – Adam Nejezchleba (vlevo) a Karel Průša | foto Petra Zahradníčková
1. Maksymilian Pawelczak, PL 3 3 3 3 3 15
2. Beua Bailey, AUS 3 2 3 3 2 13
3. William Cairns, GB 2 3 1 3 3 12
4. Villads Pedersen, DK 2 2 2 2 3 11
5. Sven Cerjak, SLO 2 2 3 2 2 11
6. Karol Szmyd, PL 3 3 3 0 1 10
7. Maksymilain Kostera, PL 3 E 1 3 0 7
8. Adam Nejezchleba, CZ 1 1 2 0 3 7
9. Cooper Rushen, GB 1 3 2 1 0 7
10. Leo Klasson, S 0 1 1 2 2 6
11. Elias Jamil Jensen, DK 2 1 2 1 X 6
12. Karel Průša, CZ 1 1 0 1 2 5
13. Jordy Loftus, AUS 0 2 1 0 1 4
14. Jacob Bolcho Pedersen, DK 1 0 0 2 1 4
15. Casper Appelgren, S 0 0 0 1 1 2
16. Noah Urda, F 0 0 0 0 0 0
17. Filip Beczkowski, PL (res) DNR
18. Kewin Nycz, PL (res) DNR

 

Širší sestavy obou SON jsou známé

Mies – 28. června
Druhý týden měsíce června se v britském Manchesteru ponese ve znamení boje o dva tituly kolektivních mistrů světa. Speedway of Nations se vrací po roční pauze se světovým pohárem. A po dvou jeho semifinálových kláních, jež určí po trojici soupeřů přímo nasazeným domácím, přijde na řadu Speedway of Nations 2 alias světový šampionát juniorských družstev. Manažeři včetně Evžena Erbana, jenž mimořádně zaskočí za Zdeňka Schneiderwinda, nahlásili širší sestavy s pěti jmény. Z nich nakonec vyberou trojici, která do konkrétního závodu nastoupí.

 


Jaký je Váš názor?

Vyberte tři reprezentanty pro semifinále SON:

View Results

Loading ... Loading ...

Předběžné sestavy SON a SON2 v Manchesteru:

semifinále 1 SON, úterý 9.7. :
Francie 1 David Bellego (C), 2 Steven Goret, 3 Mathias Tresarrieu, 4 Tino Bouin, 5 Jordan Dubernard – kouč Laurent Sambarrey
Polsko 1 Patryk Dudek, 2 Maciej Janowski, 3 Dominik Kubera, 4 Piotr Pawlicki, 5 Bartosz Zmarzlik (C) – kouč Rafal Dobrucki
Itálie 1 Michele Castagna (C), 2 Nicolas Covatti, 3 Nicolas Vicentin, 4 Matteo Boncinelli – kouč Alessandro Dalla Vale
Ukrajina 1 Andrej Karpov (C), 2 Marko Levišin, 3 Stanislav Mělničuk, 4 Nazar Parnickij, 5 Stanislav Ogorodnik – kouč bude potvrzen
Německo 1 Kai Huckenbeck (C), 2 Erik Riss, 3 Kevin Wölbert, 4 Norick Blödorn, 5 Valentin Grobauer – kouč Mathias Bartz
Švédsko 1 Fredrik Lindgren (C), 2 Jacob Thorssell, 3 Oliver Berntzon, 4 Kim Nilsson, 5 Timo Lahti – kouč Morgan Andersson
Finsko 1 Jesse Mustonen (C), 2 Antti Vuolas, 3 Tero Aarnio, 4 Niclas Säyriö, 5 Otto Raak – kouč Aki-Pekka Mustonen
semifinále 2 SON, středa 10.7.
Česká republika 1 Jan Kvěch, 2 Václav Milík (C), 3 Adam Bubba Bednář, 4 Daniel Klíma, 5 Eduard Krčmář – kouč Evžen Erban
Austrálie 1 Ryan Douglas, 2 Max Fricke, 3 Jack Holder (C), 4 Brady Kurtz, 5 Jaimon Lidsey – kouč Mark Lemon
Norsko 1 Mathias Pollestad (C), 2 Glenn Moi, 3 Truls Kamhaug, 4 Lasse Madland Fredriksen, 5 Magnus Klipper – manažer Kenneth Klipper Smith
Slovinsko 1 Anže Grmek, 2 Matic Ivačič (C). 3 Denis Štojs – manažer Gregor Arnšek
USA 1 Alex Martin, 2 Broc Nicol, 3 Gino Manzares (C), 4 Luke Becker, 5 Slater Ligthcap – kouč Steve Evans
Dánsko 1 Mikkel Michelsen (C), 2 Anders Thomsen, 3 Rasmus Jensen, 4 Mads Hansen, 5 Andreas Lyager – kouč Nicki Pedersen
Lotyšsko 1 Andrzej Lebeděvs (C), 2 Danil Kolodinskis, 3 Francis Gusts, 4 Jevgenij Kostigovs, 5 Oleg Michajlovs – kouč Vladimir Ribnikovs
SON2, pátek 12.7.
Polsko 1 Bartosz Banbor, 2 Jakub Krawczyk, 3 Oskar Paluch, 4 Wiktor Przyjemski (C), 5 Sebastian Szostak – kouč Rafal Dobrucki
Německo 1 Norick Blödorn (C), 2 Jonny Wynant, 3 Patrick Hyjek, 4 Ben Iken, 5 Marlon Hegener – kouč Sascha Dörner
Velká Británie 1 Leon Flint (C), 2 Daniel Thompson, 3 Samuel Hagon, 4 Ashton Boughen, 5 Joe Thompson – kouč Neil Vatcher
Lotyšsko 1 Francis Gusts, 2 Nikita Kaulins, 3 Artjom Juhno – kouč Vladimir Ribnikovs
Česká republika 1 Adam Bubba Bednář (C), 2 Jan Jeníček, 3 Matouš Kameník, 4 Jaroslav Vaníček, 5 Bruno Belan – kouč Evžen Erban
Švédsko 1 Casper Henriksson (C), 2 Philip Hellström-Bängs, 3 Noel Wahlquist, 4 Rasmus Karlsson, 5 Sammy van Dyck – kouč Alexander Edberg
Austrálie 1 James Pearson, 2 Keynan Rew (C), 3 Harison Ryan, 4 Michael West, 5 Tate Zischke – kouš Mark Lemon
Dánsko 1 Jesper Knudsen (C), 2 Bastian Pedersen, 3 William Drejer, 4 Villads Nagel, 5 Mikkel Andersen – kouč Nicki Pedersen a Hans N. Andersen
finále SON, sobota 13.7.:
Velká Británie 1 Daniel Bewley, 2 Tom Brennan, 3 Adam Ellis, 4 Robert Lambert, 5 tai Woffinden (C) – kouč Simon Stead a Oliver Allen
Český nároďák z evropského šampionátu v Pardubicích | foto Karel Herman