Archiv pro rubriku: MČR flat track

Bitva dvou kohoutů pokračuje, Ervín Krajčovič ve Slaném srovnal krok s Jiřím Krausem

Slaný – 27. května
Národní šampion a medailista z posledního světového šampionátu Ervín Krajčovič ovládl druhý podnik mezinárodního mistrovství České republiky ve flat tracku. Na dráze ve Slaném, kam se národní šampionát vrátil poprvé od roku 2016, uspěl ve finálové rozjížďce. Smutným hrdinou klání v královském městě byl Jiří Kraus, jehož výrazně zbrzdily technické problémy s motocyklem. Navzdory tomu ovšem obsadil druhé místo a v průběžné klasifikaci seriálu se dělí o vedení právě s Ervínem Krajčovičem.

 

Ervín Krajčovič se dotáhl do čela aktuální klasifikace FT1 | foto Jiří Exler

V letošní premiéře v Pardubicích vypálil všem rybník a překvapivě zvítězil. Ve druhém klání šampionátu ve Slaném ovšem Jiřího Krause zbrzdily technické problémy. Kvůli nim někdejší český mistr nedokončil dvě jízdy základního rozpisu a ve finále musel startovat z druhé řady. I přesto předvedl srdnatý výkon a vybojoval druhé místo zaručující dělenou první příčku v seriálu.

Stejně bodů jako Jiří Kraus má po závodě ve Slaném také Ervín Krajčovič, který nejlepším možným způsobem reagoval na ztrátu z Pardubic. Ve druhém klání seriálu úřadující šampión ovládl finálovou jízdu. Jejím smutným hrdinou se stal již zmíněný Jiří Kraus, který nejprve upadl v souboji s Polákem Lukaszem Bujniewiczem, který byl rozhodčím označen jako viník incidentu a do opakované jízdy pro vyloučení nezasáhl.

Jiří Kraus doplatil ve Slaném na technické patálie | foto Jiří Exler

Po restartu se Jiří Kraus znovu ucházel o první příčku. Z druhé řady dohnal Ervína Krajčoviče, ovšem souboj o celkový triumf tentokrát do vítězného konce nedovedl. Mimořádně vyrovnaná bitva o průběžné vedení v tuzemském šampionátu tak pokračuje. Ervín Krajčovič i Jiří Kraus mají po dvou závodech shodný počet šestatřicet bodů a dělí se o vedoucí pozici. Třetí ve Slaném skončil vítěz základní části závodu Ondřej Svědík.

Ervín Krajčovič dosáhl na dvanácté vítězství v kariéře při mezinárodním mistrovství české republiky v kariéře a jediný triumf ho dělí od dorovnání národního rekordmana Pavla Pučka. Zajímavostí je, že oba aktuální leadeři vybojovali v závodech elitní kategorie FT1 shodný počet sedmnácti pódiových umístění.

Jakub Sluka upaluje za triumfem v klasicích | foto Jiří Exler

V kategorii Classic zvítězil Jakub Sluka před Němcem Andreasem Steinhoferem a Alešem Vančurou. Nově vzniklé kategorii juniorů kraloval Matěj Gebert. Na stupních vítězů ho doplnili Vít Sochůrek a Barbora Šondová. Adam Nejezchleba ve stejný den vodil elektrický plochodrážní motocykl při šampionátu stopěadvacítek v Liberci.

Další závod českého šampionátu ve flat tracku budou hostit desátého června Březolupy. Do boje i mistrovské body se tentokrát zapojí jezdci kategorií FT1 a FT  Classic.

FT1:
1. Ervín Krajčovič, CZ
2. Jiří Kraus, CZ
3. Ondřej Svědík, CZ
4. Tomáš Kolařík, CZ
5. Kamil Peuker, CZ
6. Sebastian Thalheim, D
7. František Irmiš, CZ
8. Marek Zvědělík, CZ
9. Michal Špaček, CZ
10. Lukasz Bujniewicz, PL
FT Classics:
1. Jakub Sluka, CZ
2. Andreas Steinhofer, D
3. Aleš Vančura, CZ
4. Radek Bednář, CZ
5. Jiří Mikšovský, CZ
6. Heiko Parschick, D
7. Jiří Slezák, CZ
8. Zdeněk Tumpach, CZ
9. Lucie Pokorná, CZ
10. Martin Huning, D
11. Lukáš Pokorný, CZ
12. Michal Špaček, CZ
13. Martin Veselý, CZ
FT Young:
1. Matěj Gebert, CZ
2. Vít Sochůrek, CZ
3. Barbora Šondová, CZ
4. Stanislav Kohout, CZ
5. Tereza Kohoutová, CZ
6. Tomáš Svoboda, CZ

Jiří Kraus odmítl rekord Ervína Krajčoviče a v Pardubicích zvítězil finálovým sólem od startu do cíle

Pardubice – 20. dubna
V úvodním závodě mezinárodního mistrovství české republiky ve flat tracku cílil na dorovnání národního rekordu v počtu po sobě jdoucích vyhraných závodů národního šampionátu. V Pardubicích vyhrál Ervín Krajčovič základní fázi premiérového klání nové sezony, jenže do finále neodstartoval nejlépe a zbytek dvanáctikolové bitvy o pódium marně stíhal Jiřího Krause. Ten před startem nového ročníku odmítl účast ve světovém šampionátu. Ovšem v Pardubicích nechal za svými zády všech sedmnáct soupeřů elitní kategorie FT1 a po prvním závodě osmidílného seriálu drží pozici lídra průběžné klasifikace.

 

Ervín Krajčovič, Jiří Kraus a Ondřej Svědík na pódiu FT1 | foto Štěpán Ševčík

Pěkné počasí i dlouhá krasojízda obhájce českého mistrovského titulu a bronzového medailisty z loňského mistrovství světa dlouho značili, že Ervín Krajčovič naváže na výkony z předešlé sezony. V Pardubicích byl blízko potvrzení role favorita, jenže po vítězství v základní části závodu nezvládl start ideálně a v následné stíhací jízdě nestačil na Jiřího Krause. Ten před začátkem sezóny překvapivě odmítl účast v mistrovství světa, jenže ze svého umění nic nezapomněl. Druhé místo v základní fázi východočeského podniku mu dalo možnost výběru výhodné startovní pozice pro finálovou jízdu, a tu mistr republiky z roku 2020 zhodnotil maximálně.

 

Dvanáctikolový souboj o vítězství byl famózním vyvrcholením celého klání. Kraus nejlépe odjel ze startovního roštu a kombinací rychlé jízdy a bezchybné defenzivní strategie nepustil světovou trojku před sebe. Za vítězem pardubického závodu se kolem šachovnicového praporku prohnala kompletní česká reprezentace – druhý Ervín Krajčovič, třetí Ondřej Svědík a čtvrtý Tomáš Kolařík. Stejné pozice patří všem zmíněným i v průběžné klasifikaci závodu.

Adam Nejezchleba vyhrál premiérový závod FT Young | foto Štěpán Ševčík

Sezónní inaugurace nabídla také premiéru nově vzniklé kategorie Junior. Bez ztráty kytičky v ní zvítězil Adam Nejezchleba, který by se podobným výkonem neztratil ani mezi jezdci elitní seniorské skupiny FT1. Na stupních vítězů ho doplnili druhý Matěj Gebert a třetí Stanislav Kohout. V kategorii Classics pak zvítězil obhájce loňského prvenství Jakub Sluka před Andreasem Steinhoferem z Německa a Petrem Kolářem.

Další závod se stejným zastoupením kategorií je na programu 27. května ve Slaném. Už 8. května bude ovšem Kopřivnice hostit úvodní klání domácího přeboru veteránů.

FT1
1. Jiří Kraus
2. Ervín Krajčovič
3. Ondřej Svědík
4. Tomáš Kolařík
5. Yasmin Poppenreiter, A
6. Klaus Mayr, A
7. Michael Schmid, A
8. Kamil Peuker, CZ
9. Tamás Miklósy, H
10. Michal Hloušek, CZ
11. Sebastian Thalheim, D
12. Marek Zvědělík, CZ
13. Richard Biel, H
14. František Irmiš
15. Michal Špaček
16. Attila Tóth, H
17. Zsolt Biel, H
18. Jacopo Invernizzi Calori, H
FT Classics
1. Jakub Sluka
2. Andreas Steinhofer, D
3. Petr Kolář
4. Radovan Bednář
5. Lukáš Pokorný
6. Aleš Vančura
7. Michal Špaček
8. Jiří Slezák
9. Martin Veselý
10. Jiří Mikšovský
11. Michal Bořuta
12. Karel Marek
FT Young
1. Adam Nejezchleba
2. Matěj Gebert
3. Stanislav Kohout
4. Tomáš Svoboda
5. Tereza Kohoutova
6. Barbora Šondová
7. Damián Kolář
8. Vít Sochůrek

Nejen mistrovský flat track láká zajímavými jmény

Chabařovice – 3. července
Dnes ve čtrnáct hodin startuje v Chabařovicích třetí podnik mistrovství republiky stopětadvacítek na klasické dráze. Na startovní listině kromě sedmi Čechů jsou i jména již známého Poláka a navíc jednoho Lotyše, myslím, že uvidíme hezký souboj o chabařovické trofeje. A pokud se týká zajímavých jmen, prim hraje mistrovský flat track.

 

Závody flattrack byly přesunuty z 29. května, uvidíme  dvě kategorie, FT1 a Pohár veteránů. V první zmíněné kategorii, jsme obdrželi na soupisce jména, ze kterých se nám zatočila hlava. Ani se nám nechce věřit, že si chtějí vyzkoušet tento sport a právě v Chabařovicích  účastník závodů Moto GP Filip Salač, a Oliver König ze světových superbiků  a dakarista Ervín Krajčovič, syn slavného otce a vnuk ještě slavnějšího dědečka.

Ervín Krajčovič dnes ve startovní listině nechybí

Foto: Jiřina Šifaldová

Na flat track dohlížely ikony motoristických disciplín

Chabařovice – 28. května
Jelikož koronavirová protiepidemická opatření nám neumožnila uspořádat závody v plném rozsahu, jak bychom si to představovali, domluvili jsme se, že tento den zachováme flat track. A bude to jen bodovaný trénink a bez diváků.

Tři nejlepší z FT1: zleva Ervín Krajčovič, Kamil Peuker a Tomáš Kolařík

Jelikož tréninkových možností  moc nebylo, kluci rádi přijeli. Ve čtrnáct hodin všechno začalo volným tréninkem a od patnácti už byl ostrý start. Kategorie FT1 byla vyrovnaná a druhou kategorii jsme nazvali FT2, což je to spojení kategorie Classic a Veterán.

Ervín Krajčovič si s Matějem Kůsem měl, o čem vyprávět

Tady už byl rozdíl znát. Pavol Pučko hodnotil jízdy a bodoval. V FT1 byl nejlepší Kamil Pauker a FT2 ovládl domácí Jiří Mikšovský, který jel se svým kamiónem z Itálie, jak nejrychleji uměl, aby první trénink stihnul. Přijel asi o půl třetí, ale byl rád, že akci vůbec stihl.

Premiérový trénink to byl také pro Adama Nejezchlebu. V sobotu si poprvé vyzkoušel větší plochodrážní motocykl a i jízdu na  flattrackovém speciálu (450ccm), který mu ochotně zapůjčil vítěz Kamil Pauker. Adam přijel do depa nadšený.

Na kluky se přijel podívat i Matěj Kůs a dakarista Ervín Krajčovič starší, který podporuje svého syna a uděluje mu cenné rady, a v depu byl dnes i jako mechanik.

Flat trackeři byli v Chabařovicích nadšení

Foto: Jiřina Šifaldová

Chabařovická sobota se ponese v duchu flat tracku

Chabařovice – 27. května
V sobotu od čtrnácti hodin pořádáme v Chabařovicích bodovaný trénink pro flat track. Počet je omezen na sto lidí v areálu, takže zatím bez divácké podpory. Původní závody jsou přeloženy na 3. července a doufáme, že už to bude moci být za účasti diváků a bez přísných epidemiologických opatření. Zatím si tedy kluci můžou zatrénovat a zjistit, jaká je po roce dráha.

Foto: Jiřina Šifaldová

Kromě přeboru se na českých oválech do půlky května v závodním tempu nehne ani kolo

Pardubice – 28. dubna
Nový ministr zdravotnictví, v Babišově vládě již čtvrtý v pořadí během půl roku, evidentně nechce svou kůži prodat lacino. Rozvolnění tuhých opatření se děje spíše v rétorické rovině. Na rozdíl od fotbalu zůstává motoristický sport mezi diskriminovanými odvětvími. I slavná Rallye Šumava musela dostat výjimku od krajské hygieny, aby její účastníci mohli být testování jen antigenními testy. Na ploché dráze jsou však nutné nákladnější PCR testy a na stadióny nesmí noha ani jednoho diváka. Dnešní informace plochodrážní komise proto rozhodně nepřekvapí. S výjimkou přeborů v Praze a v Pardubicích se na českých oválech až do půlky května nepojede vůbec nic.

Česká plochá dráha do poloviny května:

1.5. ME jednotlivců Plzeň zrušeno FIM Europe
4.5. MR U21 + U19 Praha posunuto na pozdější NT
4.5. přebor Praha jede se bez diváků místo 4.10.
5.5. přebor Pardubice jede se bez diváků místo 9.6.
8.5. MR flat track Březolupy přeloženo na 24.7.
8.5. 1.liga Kopřivnice posunuto na pozdější NT
15.5. MR 250 ccm Pardubice posunuto na pozdější NT
Takové souboje, jaké na snímku předvádějí Hynek Štichauer (žlutá), Jan Kvěch (modrá) a Jakub Jamrog (červená) diváci na vlastní oči minimálně do 15. května neuvidí

Foto: Karel Herman