Archiv pro rubriku: MS

Polští junioři měli v Praze hody

Praha – 2. června
Úřadující mistr světa Mateusz Cierniak mířil do finálové části ouvertury SGP2 na pražské Markétě. Jenže v rozjížďce s číslem dvacet se srazil s Phlilpem Hellströmem-Bängsem. Byl diskvalifikován, ale na semifinále vyměnil motocykl, aby jej triumf poslal do finálové jízdy. V ní vedl polský útok na pódium sledovaný Bartlomijem Kowalskim a Damianem Ratajczakem, zatímco o největší překvapení večera se postaral Nor Mathias Pollestad. Daniel Klíma skončil třináctý, Petr Chlupáč hned za ním, Jaroslav Vaníček vyjel na ovál jednou, Matouš Kameník vůbec.

Bartlomiej Kowalski, Mateusz Cierniak a Damian Ratajczak na stupních vítězů | foto Pavel Fišer
Pád v rozjížďce s číslem dvacet přiměl Mateusze Cierniaka vyměnit motocykl | foto Karel Herman

Vítěz věnoval své vítězství svému dědečkovi, který nedávno zemřel. „Obecně jsem velmi silný a moc jsem o tom nepřemýšlel,“ komentoval situaci. „Soustředil jsem se na trénink v Lublinu a ve svém domovském městě Tarnowě. Neměl jsem čas se rmoutit.“

Pražské vítězství Mateusze Cierniaka přimělo filozofovat. „Smrt je bohužel součástí život,“ povzdechl si. „Můj dědeček musí jít na onen svět a já mu toto vítězství věnuji. Chci poděkovat všem za podporu, a že byli se mnou. Děkuju rodině, svému týmu a svému kouči, který také hodně pomohl.“

Po srážce s Philipem Hellström-Bängsem skončil v nafukovací bariéře, nicméně vše se v dobré obrátilo. „Po té srážce jsem musel vyměnit motorku,“ vyprávěl. „V první a druhé jízdě jsem odstartoval, ale necítil jsem se dost rychlý. A ten velký pád mi pomohl rozhodnout se vyměnit motorku. Protože jsem ji vyměnit musel, jak byla rozbitá.“

Petr Chlupáč (žlutá) se brání Anže Grmekovi (bílá) | foto Karel Herman

Poté přišlo finále. „Můj start byl velmi, velmi skvělý,“ usmál se Mateusz Cierniak. „Za mě jednoznačně nejlepší start za celý večer. Díval jsem se na velkou obrazovku v první zatáčce a sledoval, co se děje za mnou. Myslím, že nejlepší pocit pro plochodrážníka je být vpředu po velmi obtížném závodě.“

Nyní je na nejlepší cestě vydat se za druhým titulem juniorského mistra světa. „Zkusím ho udělat,“ neskrýval své odhodlání. „Dnes jsem byl velmi soustředěný, před sezónou jsem se na SGP2 hodně zaměřoval. Připravil jsem se velmi dobře a teď mám jen jednu destinaci, získat stejný výsledek jako loni. A nyní směřuje po nejlepší cestě.“

Daniel Klíma směřuje k úvodnímu vítězství | foto Pavel Fišer
1. Mateusz Cierniak, PL 3 2 2 3 X 3 3 18
2. Bartlomiej Kowalski, PL 2 3 3 2 3 3 2 18
3. Damian Ratajczak, PL 1 0 0 3 3 2 1 10
4. Mathias Pollestad, N 3 3 1 3 0 2 0 12
5. Keynan Rew, AUS 2 3 3 1 2 1 12
6. Gustav Grahn, S 0 1 3 3 2 1 10
7. Emil Breum, DK 3 2 2 2 3 0 12
8. Anders Rowe, GB 2 3 2 1 1 0 9
9. Esben Hjerrild, DK 0 1 1 2 3 7
10. Philip Hellström-Bängs, S 0 2 T 2 2 6
11. Norick Blödorn, D 2 2 0 1 1 6
12. Nicolai Heiselberg, DK 1 E 3 0 0 4
13. Daniel Klíma, CZ 3 0 X 0 1 4
14. Petr Chlupáč, CZ 0 1 1 0 2 4
15. Anže Grmek, SLO 1 0 2 0 1 4
16. Casper Henriksson, S 1 1 1 1 0 4
17. Jaroslav Vaníček, CZ (res) F 0
18. Matouš Kameník, CZ (res) DNR
Jaroslav Vaníček v ošemetné situaci | foto Pavel Fišer

Jan Kvěch se bude na boj o Grand Prix učit při Grand Prix v Praze

Praha – 1. června
Kvalifikační síto postupu do seriálu Speedway Grand Prix má pořádně úzké otvory. S divokými kartami promotéra ve hře se elitní patnáctka bojující o titul mistra plochodrážního světa v průběhu let mění jen minimálně. Z českých reprezentantů se do challenge dostal pouze Jan Kvěch.

 

Stupně vítězů v Lonigu: Nicolas Covatti, Piotr Pawlicki a Jan Kvěch | foto laskavostí Jana Kvěcha

„Dařilo se,“ hodnotí svou kombinaci dvojek a trojek v italském Lonigu. „Odvíjelo se to hlavně podle toho, jaký měl člověk pole. Jednička a dvojka byly nejlepší, trojka a čtyřka nejhorší. Taky záleželo, s jakým závodníkem jsi šel.“

V Itálii všechno do sebe zapadalo naprosto dokonale a Jan Kvěch se dostal na nejnižší stupínek pódia. „Byl jsem rád, že jsem postoupil,“ netají se pražský závodník. „To bylo hlavní. Teď mě čeká challenge, to je v srpnu, teď je volnější období.“

Spokojený tým po závodech: zleva manažer Filip Šitera, závodník Jan Kvěch, mechanik Luboš Vrtáček a nestor české plochodrážní žurnalistiky Jan Janů | foto laskavostí Jana Kvěcha

Ke světu velkých cen si Jan Kvěch přičichne v sobotu v Praze. „Budu náhradník a tak si nemusím kupovat lístek,“ nezapře svou veselou náturu. „Z divoké karty by plynuly zkušenosti, ale se tam jen poblíž koukáš.“

Avšak také náhradník má šanci zasáhnout do vývoje závodu. „Šance je,“ připouští český reprezentant. „Ale když tam skočíš v půlce závodu, těžko s nimi už držíš krok. Je to těžký, všichni to budou mít dopasovaný, Ale dám tam maximum a budu se snažit zabojovat.“

Martin Vaculík vyhrál před svým publikem letos již potřetí

Žarnovica – 27. května
Přichází do liberecké klubovny s úsměvem na rtech. Bezmála šest set kilometrů namotaných na tachometru klubové dodávky na cestě ze Žarnovice stejně jako odjezd hodinu po půlnoci jsou v jeho očích znát. Zatímco Filip Kasan se v depu chystá svým debutem ve stopětadvacítkách přepisovat slovenské plochodrážní dějiny, Ján Daniel neodmítne silnou kávičku, ani voňavou koblihu. Ale proč první Slovák nezávodil se stopětadvacítkou již v sobotu v Chabařovicích, odkud je to pod Ještěd o poznání kratší cesta než z Tekova? Velká osobnost slovenské ploché dráhy reaguje na otázku neskrývaným údivem. Měli jsme přece závody!

Luke Becker, Martin Vaculík a Szymon Wozniak na pódiu | foto Karel Herman

Jediná ztráta slovenského esa

Martin Vaculík se musel sklánět pouze před Szymonem Wozniakem | foto Karel Herman

Vlastně preteky, protože plurál českého podstatného jména závod ve slovenštině znamená továrny. Pořadatelský vrchol Speedway Clubu Žarnovica je bezesporu kvalifikační závod o Speedway Grand Prix, jenž je na Městském stadiónu doma se stejnou samozřejmostí jako Zlatá přilba SNP staršího AMK.

Diváky lákala do ochozů nabitá startovní listina. A především Martin Vaculík, co si budeme povídat. Rozhodně je nezklamal. V cíli rozjížďky s číslem tři byl sice před ním Szymon Wozniak, ale slovenské eso vyhrálo čtyři následující jízdy.

Po Memoriálu Ladislava Eliáše a finále o mistra Slovenska se tak Martin Vaculík postavil v Žarnovici na stupně vítězů již potřetí. Szymon Wozniak skončil druhý. Třetí příčku si navzdory zranění nohy vybojoval Američan Luke Becker, který v rozjezdu vyzrál na Dána Frederika Jakobsena a Angličana Roberta Lamberta.

 

Dva češti lvi

Česká plochá dráha měla v Žarnovici dvojnásobné zastoupení. Václav Milík dorazil s ambicemi pokračovat ve skvěle rozjeté sezóně a dostat se do challenge. A Daniel Klíma. Pražský junior není příliš výřečný, nechává raději za sebe mluvit své výkony na oválech.

Daniel Klíma (bílá) atakuje Vitalije Lysaka (modrá) | foto Karel Herman

Jeho pád o týden dříve při kvalifikaci SGP2 v Pardubicích postavil jeho účast ve slovenském podniku do roviny spekulací. Na pražské tiskové konferenci se objevil s berlemi, které rychle odložil, ale s odhodláním do Žarnovice dorazit. Možná i němou otázkou, proč se na něho zapomnělo se stálou divokou kartou na SGP2, když by si účast ve Svítkově dozajista viděl.

Překvapení, říkáte? Tento mladý muž již před lety zapůsobil na Tomáše Topinku v Daugavpilsu. Po pádu se vracel do depa a zlomenou ruku si držel tou druhou. Ani náznak lítosti, bolesti. Jen zklamání, že z českého juniorského nároďáku takhle rychle vypadl.

 

Bez postupu do challenge

Na prahu slunečného odpoledne se Daniel Klíma v žarnovickém depu uzavřel do svého vlastního nitra. Pokusit se proniknout dovnitř by bylo stejně marné a pošetilé jako vloupat se do korunní komory v chrámu svatého Víta na pražském hradě.

Václav Milík (bílá) vede před Lukasem Fienhagem (červená) a Nicolasem Vicentinem (modrá) | foto Karel Herman

Nakonec skončil dvanáctý. V sedmé jízdě však za sebou nechal nejen Victora Palovaaru, nýbrž také Václava Milíka. Český šampión neprožil na Slovensku oslnivou neděli. Po čtyřech sériích měl v kolonce svého bodového zisku pouhé dva body.

Až závěrečný triumf v rozjížďce s číslem sedmnáct jej zvedl na konečné desáté místo. Od challenge příliš daleko. Ruka by však neměla ani náhodou pátrat po kameni, jehož mrštěním by vyjádřila své opovržení. Kvalifikace o velké ceny taková prostě je. A kolik jmen se za poslední léta v elitní patnáctce bojující o titul plochodrážního krále modré planety změnilo?

 

Nelehká role náhradníka

Martin Vaculík bezprostředně po žarnovickém závodě pospíchal do Polska, kde jeho Gorzow čekal duel proti Lesznu. A v sobotu ještě nikdo nemohl tušit, jak výrazným triumfem domácích skončí. Ve startovním poli kvalifikace o challenge SGP 2024 figuroval ještě jeden slovenský závodník.

Jakub Valkovič vyjel na ovál jen jednou | foto Karel Herman

Jakub Valkovič by si dozajista zasloužil místo v hlavní šestnáctce. Ale co, vyfasoval vestu se sedmnáctkou. Když se Nicolas Vicentin v osmé jízdě zapletl s pákou, spěšně vyrazil na ovál. Proti Frederiku Jakobsenovi, Szymonu Wozniakovi a Bartoszi Smektalovi, kteří se viděli v challenge, dopadl, jak byste čekali.

 

Nad Tatrou se blýská

Tak to chodí, když má Slovensko dva plochodrážníky a ten druhý bohužel moc nezávodí. Takové stesky by byly na místě jen do nedělního dopoledne. Filip Kasan si vyzkoušel malý liberecký ovál a nakonec se rozhodl nastoupit do českého šampionátu.

Od neděle má Slovensko dalšího plochodrážníka, aneb Filip Kasan v Liberci | foto Štěpán Ševčík

Proti otřelým českým vlčákům neměl mnoho šancí. Na miniovále si musel připadat asi jako pilot obřího airbusu, kdyby měl manévrovat nad ranvejí na zahrádce rodinného domku. Velká dráha však byla šálkem jiného čaje. A co na tom, že ta liberecká je stále o poznání menší než ta jeho v Žarnovici.

V rozjížďce s číslem tři za sebou nechal Luboše Hromádku, při dalším startu vyhrál. Právě tato trojka je katapultovala do finále. Maťo nikdy nejezdil, pardon po slovensky nechodil, stopětadvacítky. Jenže ty před čtvrtstoletím nebyly, nyní ano. A jezdil je třeba Jan Kvěch, který v srpnu švédské challenge pojede. Slovenský mládenec plánuje další starty v Čechách. Soupeři se mají na co těšit, co se stane dál, má v rukou tetička se jménem budoucnost. Třeba s prvním malým oválem na Slovensku?

Martin Vaculík (bílá) má za sebou Victora Palovaaru (modrá) a Maxe Rumla (červená) | foto Karel Herman

Český národní tým zná své soupeře ve světovém šampionátu

Mies – 30. května
Poprvé od roku 2018 se o titulu mistra světa družstev nebude rozhodovat při Speedway of Nations. Promotér Discovery Sports Events vrací na scénu Speedway World Cup, který se odbude na konci července ve Woclawi. Dnes bylo zveřejněno rozlosování semifinálových skupin. Češi v té první narazí na Brity, Švédy a Němce, ve druhé se utkají Australané, Dánové, Finové a Francouzi. Vítěz každého semifinále postoupí rovnou do finále k přímo nasazeným Polákům, pro druhé a třetí družstva se otevře závod poslední šance.

Oba Češi skončili na deváté příčce

Abensberg a Debrecen – 29. května
Dvěma kvalifikačními koly skončily boje o účast v challenge o Speedway Grand Prix 2024. Jan Kvěch v něm zůstává jediným českým zástupcem. Eduard Krčmář byl včera v Abensbergu devátý a přesně stejné umístění bral Petr Chlupáč i v Debrecenu.

Przemyslaw Pawlicki, Jason Doyle a Dimitri Berge na pódiu v Abensbergu | foto Pavel Fišer

„Závody jsem si užil,“ komentoval Petr Chlupáč svůj výkon. „Na postup to nestačilo, ale nepřivezl jsem žádnou nulu a s tímhle cílem jsem do závodu šel. Zazávodil jsem si a ze závodů odjíždím spokojen. A teď se hlavně pořádně soustředit na páteční závody na Markétě!“

Eduard Krčmář (žlutá) první jízdu vyhrál před Rohanem Tugatem (bílá), Gino Manzaresem (červená) a Mikou Meijerem (modrá) | foto Pavel Fišer
Abensberg:  
1. Jason Doyle, AUS 3 2 3 3 2 13
2. Przemyslaw Pawlicki, PL 1 3 3 2 3 12+3
3. Dimitri Berge, F 0 3 3 3 3 12+2
4. Martin Smolinski, D 1 3 2 3 3 12+1
5. Mads Hansen, DK 2 3 1 3 2 11
6. Kim Nilsson, S 2 2 3 2 1 10
7. Norick Blödorn, D 3 2 2 0 2 9
8. Kevin Wölbert, D 0 2 2 1 3 8
9. Eduard Krčmář, CZ 3 0 2 1 1 7
10. Jevgenij Kostigovs, LAT 2 1 1 2 1 7
11. Rohan Tungate, AUS 2 1 1 1 2 7
12. Chris Harris, GB 3 1 0 1 E 5
13. Mika Meijer, NL 0 ex 1 2 0 3
14. Glenn Moi, N 1 1 0 0 0 2
15. Valentin Grobauer, D (res) 0 1 1
16. Gino Manzares, USA 1 F ex – – 1
17. Nicolo Percotti, I 0 0 0 0 0 0
   
Abensberg:  
1. Jack Holder, AUS 2 2 3 3 3 13+3
2. Andrzej Lebeděvs, LAT 3 3 3 1 3 13+2
3. Michael Jepsen Jensen, DK 3 2 2 3 3 13+1
4. Jacob Thorssell, S 3 3 2 1 3 12
5. Adam Ellis, GB 3 1 3 2 2 11
6. Janusz Kolodziej, PL 1 1 3 3 1 9
7. Kai Huckenbeck, D 0 3 2 2 2 9
8. Antti Vuolas, FIN 1 2 0 3 2 8
9. Petr Chlupáč, CZ 2 2 1 2 1 8
10. Andreas Lyager, DK 0 3 0 2 1 6
11. Marko Levišin, UA 1 0 2 1 2 6
12. Norbert Magosi, H 2 0 1 1 1 5
13. Timi Salonen, FIN 2 1 1 – – 4
14. Roland Kovacs, H E 1 1 0 0 2
15. Andrei Popa, ROM 1 0 0 0 0 1
16. Mark Barany, H 0 0 0 0 0 0
17. Richard Fuzesi, H (res) 0 0 0

Jan Kvěch je v challenge o Speedway Grand Prix 2024

Žarnovica a Lonigo – 27. května
Jan Kvěch skončil třetí v kvalifikačním kole SGP 2024 v italském Terenzanu. Stejný podnik v Žarnovici se stal kořistí miláčka domácích tribun Martina Vaculíka. Václav Milík a Daniel Klíma cestu k postupu nenašli.

Lonigo:  
1. Piotr Pawlicki, PL 2 3 3 2 3 13
2. Nicolas Covatti, I 3 2 3 1 3 12+3
3. Jan Kvěch, CZ 2 3 2 3 2 12+2
4. Michele Castagna, I 3 2 3 3 2 12+1
5. Oliver Berntzon, S 3 3 0 2 3 11
6. Niele Kristian Iversen, DK 2 2 1 3 2 10
7. Timo Lahti, FIN 0 1 3 2 3 9
8. Jaimon Lidsey, AUS 3 3 1 ex 2 9
9. Tom Brennan, GB 1 1 3 2 1 8
10. Matic Ivačič, SLO 1 2 2 0 1 6
11. Marius Hillebrand, D 0 1 0 3 1 5
12. Mathias Tresarrieu, F 2 0 1 1 ex 4
13. Eber Ampugnani, RA 1 1 E 1 ex 3
14. Andrea Battaglia, I 0 F 2 ex F 2
15. Facundo Martin Cuello, RA 1 0 1 0 0 2
16. Denis Štojs, SLO 0 0 ex 1 1 2
17. Matteo Boncinelli, I (res) &nbsp DNR
   
Žarnovica:  
1. Martin Vaculík, SK 2 3 3 3 3 14
2. Szymon Wozniak, PL 3 2 3 2 3 13
3. Luke Becker, USA 3 3 2 3 1 12+3
4. Frederik Jakobsen, DK 1 3 3 3 2 12+2
5. Robert Lambert, GB 2 2 3 3 2 12+1
6. Max Fricke, AUS 3 2 2 1 3 11
7. Bartosz Smektala, PL 3 1 1 2 2 9
8. Filip Hjelmland, S 2 3 2 0 1 8
9. Nick Škorja, SLO 1 1 2 2 1 7
10. Václav Milík, CZ 0 0 1 1 3 5
11. Victor Palovaara, S 1 1 1 2 0 5
12. Daniel Klíma, CZ 0 2 1 1 0 4
13. Nicolas Vicentin, I 0 T 0 1 2 3
14. Lukas Fienhage, D 2 0 0 0 0 2
15. Max Ruml, USA 0 1 0 0 1 2
16. Vitalij Lysak, UA 1 0 0 0 0 1
17. Jakub Valkovič, SK (res) 0 0