Archiv pro rubriku: MS

Brady Kurtz tančil deštěm do Speedway Grand Prix

Pardubice – 4. října
Déšť při pardubickém challenge nepřivítal nikdo. Tedy skoro. Brady Kurtz zavětřil, že by právě v těžkých podmínkách mohl dnešní večer patřit právě jemu. A skutečně nakonec byl na nejhořejším řádku výsledkové listiny. Postup do Speedway Grand Prix 2025 si zajistili ještě Anders Thomsen, Dominik Kubera a Max Fricke. Jan Kvěch obsadil devátou příčku.

Max Fricke, Anders Thomsen, Brady Kurtz a Dominik Kubera postoupil i do SGP2025 | foto Karel Herman

 

Przemyslaw Pawlicki (modrá) padá za zády Jacoba Thorssella (červená) | foto Pavel Fišer

Na vrub deště nakonec odpadla finálová jízda, jež by stejně rozhodla jen o pořadí již známé čtveřice postupujících. „Těžké podmínky mi vyhovují,“ netajil se Brady Kurtz, který nahromadil třináct bodů. „Letos jsem v Evropě rychlý všude. Když jsem viděl, jak mokrá a hluboká dráha jde, vypadalo to jako v Belle Vue, když leje. Proto jsem si nedělal starosti se stavem dráhy, myslím, že to byla moje výhoda.“

Australan dal postupem do světa velkých cen punc své vydařené sezóně. S Belle Vue vyhrál Premiership, s Rybnikem druhou polskou extraligu. Stříbro se švédskou Dackarnou a samozřejmě titul vicemistra při Speedway of Nations.

Kuriózní situace z jedenácté jízdy – Frederik Jakobsen neodstartoval, protože se zapíchnul hákem do dráhy | foto Pavel Fišer

„Jsem rád, že jsem dokázal vyhrát i v Pardubicích,“ doplnil Brady Kurtz. „Zbavil jsem se špatných závodů letos. Myslím si, že jsem opravdu schopný mít opravdu dobré mítinky. Ale míval jsem jeden špatný za týden bez žádného důvodu. To je, co jsem zkoušel eliminovat. Myslím, že jsem to udělal pěkně dobře a moje technika je letos také dobrá.“

Jan Kvěch (červená) míří k vítězství před zraky Brady Kurtze (modrá) a Maxe Frickeho (bílá) | foto Karel Herman
1. Brady Kurtz, AUS 3 3 3 2 2 13
2. Anders Thomsen, DK 2 1 3 3 3 12
3. Dominik Kubera, PL 3 3 1 3 1 11
4. Max Fricke, AUS 2 3 2 1 3 11
5. Jacob Thorssell, S 3 3 2 0 2 10
6. Kevin Wölbert, AUS 0 2 1 3 2 8
7. Przemyslaw Pawlicki, PL 2 2 0 2 2 8
8. Kacper Woryna, PL 0 U 3 1 3 7
9. Jan Kvěch, CZ 2 1 0 3 0 6
10. Frederik Jakobsen, DK 1 2 ex 0 3 6
11. Patryk Dudek, PL 1 0 3 1 1 6
12. Rasmus Jensen, DK 1 2 0 2 1 6
13. Kai Huckenbeck, D 3 0 2 X X 5
14. Jaimon Lidsey, AUS 0 0 1 2 1 4
15. Tom Brenna, GB 1 1 1 1 0 4
16. Michele Castagna, I 0 1 2 0 – 3
17. Jan Macek, CZ (res) 0 0
18. Daniel Klíma, CZ (res) DNR

 

Jan Kvěch je připravený bojovat o Speedway Grand Prix 2025

Pardubice – 4. října
Má skoro za sebou svou největší sezónu. Poprvé v polské extralize, poprvé stálý účastník seriálu Speedway Grand Prix. V dnešním challenge bude jedním z šestnácti borců usilujících o postup. A páteční mítink bude jedním ze čtyř pardubického super víkendu. Z toho třech plochodrážních.

 

Položení kabelů elektronické časomíry si vyžádalo zásah do oválu | foto AMK ZP Pardubice

Svítkovský areál rozhodně v uplynulých dnech nezíval prázdnotou. Členové klubu a další pomocníky jej při brigádách dali pěkně do pucu. V úterý dokonce položili kabel pro elektronické měření časů, aniž by na dráze vyhloubené příkopy zanechaly stopy.

Přípravu trati nezmařil ani deště a dnes večer začne challenge. „Je vždycky šance, že se můžu dostat odsud do Grand Prix,“ přemítá Jan Kvěch. „Je tady šestnáct závodníků a každý chce vyhrát. Pojedu s čistou hlavou, doufám, že budu mít dobrý set up. Cítím se dobře, vím, že se do Speedway Grand Prix na příští rok můžu vrátit.“

Letošní velké ceny zakončil vysněným semifinále v Toruni. „Tato sezóna byla velmi těžká,“ souhlasí. „Ale získal jsem více zkušeností a na nich budu stavět v příští sezóně. Chci být lepší závodník než letos.“

Zkušenosti Jana Kvěcha se násobí zkušenostmi Josefa France a Filipa Šitery | foto Pavel Fišer

V sobotu pardubický program pokračuje Zlatou stuhou a světovým flattrackem. Neděle bude patřit Zlaté přilbě. Letošní trofej váží 1,78 kilogramu. Je vyrobena z ryzího stříbra, spodní lem, státní znak a text ze stříbra ryzosti 925/000.

Kožení je ušito z jemné rukavičkářské kůže v pardubických barvách červené a bílé. Šest českých granátů jako vzpomínka na jezdce, kteří vítězství obětovali to nejcennější, je osazeno na obou koncích vyřezávaného textu ZLATÁ PŘILBA ČESKÉ REPUBLIKY.

Trofej je vystavena ve výkladní skříni klenotnictví Lejhanec na třídě Míru. Odsud se v neděli v jedenáct vydá na čele kolony motocyklů a historických automobilů do Svítkova čekat na svého majitele.

Posledně zveřejněné verze startovních listin:

50. Zlatá stuha:
1 Michael West, AUS (DMU)
2 Sestastian Kössler, A
3 Mikkel Andersen, DK
4 Villads Nagel, DK
5 Leon Flint, GB
6 Norick Blödorn, D
7 Mario Häusl, S
8 Patrick Hyjek, D
9 Matteo Boncinelli, I
10 Damir Filimonov, LAT
11 Mathias Pollestad, N
12 Olivier Buszkiewicz, PL
13 Kacper Grzelak, PL
14
15
16 Filip Kasan, DK
17 Roman Kapustin, UA
18 Adam Bubba Bednář, CZ
19 Bruno Belan, CZ
20 Jan Hlačina, CZ
21 David Hofman, CZ
22 Jan Jeníček, CZ
23 Matouš Kameník, CZ
24 Jaroslav Vaníček, CZ
76. Zlatá přilba města Pardubic:
1 Ryan Douglas, AUS
2
3 Jaimon Lidsey, AUS
4 Sebastian Kössler, A
5 Mads Hansen, DK
6 Niels Kristian Iversen, DK
7
8
9 Dimitri Berge, F
10
11 Tom Brennan, GB
12 Norick Blödorn, D
13 Kai Huckenbeck, D
14 Celina Liebmann, D
15 Erik Riss, D
16 Adam Elliss, GB
17 Norbert Magosi, H
18 Michele Castagna, I
19 Felipe Nicolas Covatti, I
20 Andrzej Lebeděvs, LAT
21 Mathias Pollestad, N
22 Patryk Dudek, PL
21 Jakub Jamrog, PL
24
25 Anže Grmek, SLO
26 Matic Ivačič, SLO
27
28
29 Timo Lahti, S
30
31 Luke Becker, USA
32 Adam Bubba Bednář, CZ
33 Daniel Klíma, CZ
34 Jan Kvěch, CZ
35 Jan Macek, CZ
36 Hynek Štichauer, CZ
R1 Jaroslav Petrák, CZ
O zlatou přilbu půjde především | foto Karel Herman

V Pardubicích půjde o Speedway Grand Prix 2025

Pardubice – 2. října
Za sto let zažila plochá dráha v našich zemích mnohé. Jedinou výjimkou je korunovace mistra světa jednotlivců, za níž musí čeští příznivci cestovat do zahraničí. O adeptech, jež o metu nejvyšší budou bojovat, se v minulosti ale na domácích oválech již rozhodovalo, ať už v současném modelu Speedway Grand Prix nebo v kvalifikačním pavouku se světovým finále na konci. To ale neznamená, že by pardubický challenge měl být v pátek jen tuctovým podnikem.

 

V Československu se poprvé o postup do světového finále jednotlivců jelo poprvé ve Slaném v červnu 1965 – na snímku Antonín Kasper a Ove Fundin

Slaný, Praha a Pardubice. Tři české stadióny měly v minulosti privilegium poslat nejlepší borce do světového finále jednotlivců. Systém se v průběhu let měnil. Evropské finále ve středočeském městě v pětašedesátém bylo určené pro celou světovou špičku s výjimkou Britů, kteří měli o Wembley svou vlastní kvalifikace.

Shodou okolností o světové finále na legendárním londýnském stadiónu šlo rovněž na Markétě v letech 1978 a 1981. Jenže to už borci ze zámoří jezdili odděleně a v Praze tedy v podobě kontinentálního finále vrcholila kvalifikace pevninské části našeho světadílu. V devadesátých letech se obě zóny opět propojily. Klíčovým předstupněm pro zisk titulu mistra světa se stala světová semifinále. Jedno z nich hostila česká metropole ve čtyřiadevadesátém.


Pardubický Svítkov již hostil challenge ve třech šampionátech – Speedway Grand Prix, Speedway Europen Championship a světového šampionátu na dlouhé dráze. Něco takového nemá obdoby.


Daniel Klíma a Jan Macek budou náhradníky | foto Karel Herman

Světové finále v srpnu 1994 nadobro ustoupilo seriálu velkých cen. Dostat se do nich se dá různými způsoby, ale stěžejní zůstává challenge. Česká republika prozatím viděla dvě. V říjnu 1996 se pro pražské pořadatele stalo generálkou před první velkou cenou. O dva roky později v Pardubicích rozvíjeli koncepci třídenního plochodrážního víkendu.

Stejná myšlenka prováží páteční návrat světového challenge do Pardubic. Když vešlo ve známost, že evropský SEC vyvrcholí v Chorzowě, závod o velké ceny nabídl atraktivní východisko. Letos jsou v banku čtyři místa. Zatímco předchozí česká challenge paradoxně neměla ve startovní listině žádného domácího zástupce, nyní se v seriálu pokusí udržet Jan Kvěch. Dvojice Jan Macek a Daniel Klíma se stane náhradníky.

Startovní listina sobotního challenge o SPG 2025 v Pardubicích:

1 Jacob Thorssell, S
2 Przemyslaw Pawlicki, PL
3 Patryk Dudek, PL
4 Jaimon Lidsey, AUS
5 Kai Huckenbeck, D
6 Kacper Woryna, PL
7 Jan Kvěch, CZ
8 Tom Brennan, GB
9 Frederik Jakobsen, DK
10 Anders Thomsen, DK
11 Kevin Wölbert, D
12 Brady Kurtz, AUS
13 Michele Castagna, I
14 Max Fricke, AUS
15 Dominik Kubera, PL
16 Rasmus Jensen, DK
17 Jan Macek, CZ
18 Daniel Klíma, CZ
Jan Kvěch pojede o své další působení ve světě velkých cen | foto Pavel Fišer

Velké ceny znají svůj jízdní řád

Toruň – 28. září
Seriál Speedway Grand Prix nestačil ani skončit a Warner Bros ruku v ruce s FIM zveřejnil kalendář na příští rok. Třicet let od doby, kdy se plochodrážní svět odklonil od jediného finále k seriálu velkých cen, nás bude čekat deset podniků v sedmi zemích. Českou republiky samozřejmě nevyjímaje. V Praze se pojede rovněž finále dvěstěpadesátek SGP3.

 

Velké ceny začnou zkraje května v Landshutu a vůbec poprvé se dvakrát pojedou ve Velké Británii. K ikonickému Cardiffu přibude Manchester. Speedway of Nations se uskuteční v Toruni, zatímco Vojens oslaví své padesátiny trojnásobnou korunovací, v SGP, SGP2 i SGP4.

Kalendář promotéra Warner Bros 2025:

FIM Speedway Grand Prix:
3.5. FIM Speedway GP Německa – Landshut
17.5. PZM FIM Speedway GP Polska – Varšava
31.5. FIM Speedway GP České republiky – Praha
14.6. FIM Speedway GP Velké Británie – Manchester
21.6. FIM Speedway GP Polska – Gorzow
5.7. FIM Speedway GP Švédska – Malilla
2.8. OlyBet FIM Speedway GP Lotyšska – Riga
16.8. FIM Speedway GP Velké Británie – Cardiff
30.8. FIM Speedway GP Polska – Wroclaw
13.9. FIM Speedway GP Dánska – Vojens
FIM Speedway of Nations:
30.9. semifinále 1 – Toruň
1.10. semifinále 2 – Toruň
3.10. SON2 – Toruň
4.10. finále – Toruň
FIM MS do 21 let – SGP2:
4.7. FIM SGP2 Švédska – Malilla
1.8. FIM SGP2 Lotyšska – Riga
12.9. FIM SGP2 Dánska – Vojens
FIM MS mládeže – SGP3:
30.5. FIM SGP3 finále – Praha
FIM světový pohár mládeže – SGP4:
13.9. Vojens
Praha nemůže v seriálu SGP scházet | foto Pavel Fišer

Wiktor Przyjemski si pohlídal nervy a stal se mistrem světa

Toruň – 27. září
Překonal velmi stresující období, jak sám označil závěrečný závod SGP2 v Toruni. Udržel své nervy, odrazil nápor Nazara Parnického a stal se juniorským mistrem světa. Wiktor Przyjemski slavil, byť je ve dvakrát přerušené finálové jízdě nakonec porazil Mathias Pollestad.

Nejlepší trojka juniorského světa: Nazar Parnickij, Wiktor Przyjemski a Matahias Pollestad | foto FIM – Jarek Pabijan

„Dnes večer budu slavit,“ nechal se slyšet Wiktor Przyjemski. „To je jisté. Byl to pro mě stresující čas, věděl jsem, že mám vedení. A osm bodů převahy je dobré vedení. Jenže přesto, musel jsem postoupit do finálové jízdy. To jsem věděl, to jsem udělal, ale byly to nervy, když jsem přijel do Toruně.“

Wiktor Przyjemski se stal mistrem světa | foto FIM – Jarek Pabijan

A odjížděl coby mistr světa. „Jsem hodně nadšený, protože zlatá medaile, co mám kolem krku, je ta nejdůležitější věc,“ říkal. „Letošní sezóna pro mě nebyla snadná. Začali jsme v zimě, zranil jsem se a nemohl se připravit na sezónu, jak jsem chtěl. Ale teď jsem mistr světa SGP2 a to je v této chvíli to nejdůležitější.“

Mathias Pollestad vyhrál závod v Toruni | foto FIM – Jarek Pabijan
1. Mathias Pollestad, N 3 3 2 2 2 2 3 17
2. Wiktor Przyjemski, PL 3 3 3 2 3 3 2 18
3. Nazar Parnickij, UA 1 3 3 3 3 2 X 15
4. Philip Hellström-Bängs, S 1 2 0 3 3 3 X 12
5. Francis Gusts, LAT 2 3 3 3 2 1 14
6. Mikkel Andersen, DK 3 0 2 0 3 1 11
7. Jesper Knudsen, DK 1 0 3 2 1 0 7
8. Oskar Paluch, PL (res) 3 2 1 E 6
9. Dan Thompson, GB 2 1 1 2 0 6
10. Leon Flint, GB 2 2 1 0 1 6
11. Antoni Kawczynski, PL 0 2 0 3 0 5
12. Casper Henriksson, S 1 1 2 0 1 5
13. Bartosz Banbor, PL X 1 1 1 2 5
14. Villads Nagel, DK 0 2 1 1 0 4
15. Bastian Pedersen, DK 2 0 0 1 X 2
16. Slater Lightcap, USA 0 0 0 X 2 2
17. Krzyszotf Lewandowski, PL (res) 1 1 2
18. Jakub Krawczyk, PL F/R – – – – 0

Závěrečné pořadí seriálu:

1. Przyjemski 56, 2. Parnickij 46, 3. Pollestad 43, 4. Andersen 39, 5. Hellström-Bängs 36, 6. Banbor 27, 7. Gusts 26, 8. Szostak 25, 9. Krawczyk 20, 10. Flint 18, 11. Pedersen 16, 12. Henriksson 16, 13. Knudsen 16, 14. Nagel 14, 15. Drejer 13, 16. Paluch 9, 17. Thompson 8, 18. Kawzcynski 6, 19. Jansson 2, 20.Lighcap 1, 21. Kaulinš 1, 22. Lewandowski 0, 23. Van Dyck 0.

Martin Smolinski je potřetí mistrem světa

Roden – 22. září
Lukas Fienhage nemohl pro titul světového šampióna na dlouhé dráze udělat víc, než vyhrát závěrečné kolo pětidílného finále v Rodenu. Nicméně Martin Smolinski skončil třetí. Udržel si nad svým krajanem vrch a potřetí se stal šampiónem. Hynku Štichauerovi těsně unikla jízda poslední šance i umístění v šestici, která se v seriálu udrží rovněž napřesrok.

Lukas Fienhage, Martin Smolinski a Zach Wajtknecht, nejlepší trojice dlouhodrážního světa | foto FIM- Jesper Veldhuizen

„Hynkovi útok na první šestku nevyšel,“ povzdechne si Zdeněk Schneiderwind. „Odvedl dnes maximu, co to šlo, ale Appleton, Hansen i Meijer měli svůj hodně dobrý den. Hynek vyzkoušel hodně nastavení, ale vždy chyběl kousíček, co by ho nakopl dopředu. V poslední jízdě si dokázal, že to jde. Hodně Wajtknechtovi naměřil, ale body z předchozích jízd chyběly. Je velká škoda, že se mu hodně nepovedl Herxheim…“

Hynek Štichauer se svým týmem v boxech | foto Zdeněk Schneiderwind
1. Lukas Fienhage, D 3 3 4 4 4 18 1.
2. Zach Wajtknecht, GB 4 4 4 4 2 18 2.
3. Martin Smolinski, D 3 4 2 3 4 16 3.
4. Chris Harris, GB 2 1 2 4 4 13 1. – 4.
5. Mika Meijer, NL 3 3 4 3 3 16 2. – 5.
6. Kenneth Kruse Hansen, DK 4 2 3 3 2 14 3.
7. Henri Ahlbom, FIN 4 3 3 1 1 12 4.
8. Andy Appleron, GB 2 4 3 2 2 13 5.
9. Hynek Štichauer, CZ 1 2 2 3 10
10. Jacob Bukhave, DK 2 2 1 1 1 7
11. Henry van der Steen, NL E 0 0 1 3 4
12. Tero Aarnio, FIN 1 1 0 2 E 4
13. Jordan Dubernard, F 0 1 1 0 0 2
14. Mathias Tresarrieu, NL 1 0 1 0 0 2
15. NIgel Hummel, NL (res) 0 0 0 0 1 1
16. Romano Hummal, NL DNR
17. Mark Beiszuizen, NL (res) DNR

Konečné pořadí seriálu:

1. Smolinski 97, 2. Fienhage 93, 3. Wajtknecht 87, 4. Harris 83, 5. Appleton 39, 6. Hansen 39, 7. Meijer 38, 8. Štichauer 32, 9. Hummel 29, 10. Bukhave 25, 11. Meijerink 24, 12. Tresrrieu 23, 13. Dubernard 23, 14. Ahlbom 19, 15. Aarnio 16, 16. Katt 13, 17. Riss 13, 18. Goret 9, 19. Dilger 8, 20. Härtel 8, 21. van der Steen 5, 22. N. Hummel 1, 23. Niedermaier 1, 24. T. Wachs 0, 25. F. Wachs 0, 26. Spiller 0.

Martin Smolinski slaví světový titul | foto FIM – Jesper Veldhuizen