Archiv pro rubriku: MS

Oba Speedway of Nations byly rozlosovány

Mies – 10. dubna
Nejbližší vystoupení českého národního týmu přinese příští sobota s kvalifikací evropského šampionátu do třiadvaceti let v Pardubicích. Nicméně Zdeněk Schneiderwind již může přemítat nad světovými šampionáty družstev. Druhý červencový týden se rozhodnou jak seniorská, tak juniorská družstva ve formátu Speedway of Nations v britském Manchesteru. A rozlosování jsou na světě.

 

Český tým nastoupí ve druhém semifinále Speedway of Nations proti Austrálii, Dánsku, USA, Lotyšsku, Slovinsku a Norsku. Do finále jsou nasazeni domácí Britové. K nim postoupí rovnou první dva týmy z každého ze semifinálových závodů.

Pro třetí a čtvrtý tým bude drama ještě pokrčovat. Na konci závodu se střetnou v takzvaném Final Qualifier, čili nadstavbové rozjížďce o postup do finále. Bodový klíč 4 – 3 – 2 – 0 v tomto ohledu vylučuje jakoukoliv remízu.

Než se rozhodne o mistru světa družstev, pojede se Speedway of Nations 2, což je pokračovatel světového šampionátu juniorských družstev. Utká se jich rekordních osm a systém každý s každým navyšuje počet jízd na osmadvacet. Naši kluci v nich narazí na Poláky, Brity, Dány, Lotyše, Australany, Němce a Lotyše.

Speedway of Nations v Manchesteru:

semifinále 1 (9.7.) Polsko, Švédsko, Finsko, Francie, Německo, Itálie, Ukrajina
semifinále 2 (10.7.) Austrálie, Dánsko, USA, Česká republika, Lotyšsko, Slovinsko, Norsko
SON finále (13.7.) Velká Británie, první dva z obou semifinále, oba vítězové Final Qualilifier
SON2 (12.7.) Velká Británie, Polsko, Dánsko, Lotyšsko, Austrálie, Německo, Česká republika, Švédsko
Manchester v červenci rozhodne o dvou světových titulech

Martin Haarahiltunen má hattrick

Heerenveen – 7. dubna
Už krátce po šestnácté hodině byla vyřešena otázka letošního mistra světa na ledové dráze. Martin Haarahiltunen do posledního závodu nastupoval s převahou čtyř velkých bodů na Maxe Niedermaiera, který se ale na rozdíl od Švéda nedostal do finálové jízdy. Ačkoliv v jízdě čtyř nejlepších Martin Haarahiltunen pykal za hromadný pád, třetí zlato v řadě mu už nikdo sebrat nemohl. Závod vyhrál pětašedesátiletý veterán Stefan Svensson. Andrej Diviš byl jedenáctý, Lukáš Hutla coby náhradník dnes do akce nevyjel.

Nejlepší trojice ledařského světa: zleva Heikki Huusko, Martin Haarahiltunen a Max Niedermaier | foto GoodShoot/Reygondeau (FIM)

 

Vinou pádu přišel o Aki Ala-Riihimäki o medaili | foto GoodShoot/Reygondeau (FIM)

Zatímco v sobotu se Martin Haarahiltunen poněkud trápil, tentokrát začal klíčovým triumfem v rozjížďce s číslem dvě. Nechal v ní za sebou Jimmy Olsena, ale více se mu do krámu hodilo až třetí místo Maxe Niedermaiera.

Německý ledař se soustředil na postup do finále. V případě příznivých okolnostní by v něm totiž mohl v tabulce srovnat krok s Martinem Haarahiltunenem. Pád v šestnácté jízdě znamenal konec nadějí a Max Niedermaier skončil šestý. A také jako vicemistr světa, protože jeho švédský rival věděl, že je potřetí světovým šampiónem.

Pád ve finále: Martin Haarahilutnen (žkutá), JImmy Olsen (bílá) a Heikki Huusko | foto GoodShoot/Reygondeau (FIM)

A to bez pódia v závodě! V první zatáčce finále upadl a spolu s ním také Jimmy Olsen a Heikki Huusko. Za takový skutek musel pochopitelně ven z repete, které patřilo Stefanu Svenssonovi.

Ještě v prvním okruhu sebral z druhého výjezdu vedení Jimmy Olsenovi a konec ledařské sezóny ozdobil primátem. Pro něho specifické sezóny, jelikož se za řidítka ohřebovaného speciálu prvně posadil před čtyřicet lety.

Stefan Svensson se na sklonku své čtyřicáté ledařské sezóny stal vítězem finálového závodu mistrovství světa | foto GoodShoot/Reygondeau (FIM)
1. Stefan Svensson, S 2 1 3 3 3 3 15
2. Jimmy Olsen, S 2 3 3 2 2 2 14
3. Heikki Huusko, FIN 3 3 1 3 3 1 14
4. Martin Haarahiltunen, S 3 X 2 3 3 X 11
5. Max Koivula, FIN 3 3 2 1 2 11
6. Max Niedermaier, D 1 3 3 X 3 10
7. Franz Zorn, A 1 2 2 3 E 8
8. Jimmy Hörnell Lidfalk, S 2 2 X 2 2 8
9. Charly Ebner, A 3 1 1 1 1 7
10. Jasper Iwema, NL 0 2 2 1 1 6
11. Andrej Diviš, CZ 2 0 1 2 1 6
12. Aki Ala-Riihimäki, FIN 0 2 3 X X 5
13. Sebastian Reitsma, NL 1 1 0 2 1 5
14. Markus Jell, D 0 1 1 0 2 4
15. Filip Jäger, S 1 0 0 1 0 2
16. Maximilian Niedermaier, D 0 0 0 0 0 0
17. Lukáš Hutla, CZ (res) DNR
Martin Haarahiltunen je ledařským šampiónem světa již potřetí v řadě foto GoodShoot/Reygondeau (FIM)

Konečné pořadí seriálu:

1. Haarahiltunen 70, 2. Niedermaier 63, 3. Huusko 58, 4. Riihimäki 53, 5. Svensson 53, 6. Olsen 47, 7. Koivula 41, 8. Zorn 39, 9. Jell 30, 10. Hörnell Lidfalk 28, 11. Ebner 21, 12. Iwema 21, 13. Diviš 19., 14. Reitsma 10, 15. Hutla 9, 16. Weber 7, 17. Kirchner 4, 18. Jäger 4, 19. Monn 3, 20. Mayerbüchler 3, 21. NIedermaier II 1.

Heerenveen viděl závěrečné boje v ledařském mistrovství světa | foto GoodShoot/Reygondeau (FIM)

 

Martin Haarahiltunen se nenechal zaskočit

Heerenveen – 6. dubna
Před třetím závodem finálové série mistrovství světa ledařů byl Max Niedermaier plný optimismu a zdravého sebevědomí. Nechal se dokonce slyšet, že si do působivého Thialf Ice stadiónu přijel pro zlatou medaili. Průběh závodu mu dal zprvu plně za pravdu, protože vyhrál všech pět svých rozjížděk v základní části. Jenže ve finále udeřil Martin Haarahiltunen, aby triumfem před nedělním pokračováním upevnil průběžné vedení. Lukáš Hutla naskočil do závodu z pozice druhého náhradníka až na poslední tři jízdy. Přesto skončil osmý, Andrej Diviš dvanáctý.

Max Nidermaier, Martin Haarahiltunen a Jimmy Olsen na pódiu | foto Reygondeau/GodShoot (FIM(
1. Martin Haarahiltunen, S 1 2 3 2 3 3 14
2. Max Niedermaier, D 3 3 3 3 3 2 17
3. Jimmy Olsen, S 2 2 2 3 3 1 13
4. Aki Ala-Riihimäki, FIN 2 3 3 3 2 0 11
5. Stefan Svensson, S 3 2 2 1 2 10
6. Max Koivula, FIN 0 3 1 3 2 9
7. Heikki Huusko, FIN 3 3 T 3 1 9
8. Lukáš Hutla, CZ (res) 3 2 3 8
9. Franz Zorn, A 3 1 2 1 1 8
10. Markus Jell, D 2 2 2 0 1 7
11. Sebastian Reitsma, NL 1 0 0 2 2 5
12. Andrej Diviš, CZ 0 1 1 1 2 5
13. Charly Ebner, A 1 1 1 0 1 4
14. Jasper Iwema, NL 2 1 E 0 0 3
15. Filip Jäger, S (res) 1 0 1 2
16. Jimmy Hörnell Lidfalk, S 1 X – – – 1
17. Maximilian Niedermaier, D 0 0 0 0 0 0
18. Benedikt Monn, D 0 0 – – – 0
Lukáš Hutla – na snímku před Jasperem Iwemou – vlétl do závodu jako raketa | foto Reygondeau/GodShoot (FIM(

Lukáš Hutla do Heerenveenu nemá vstupenku

Přelouč – 4. dubna
Letošní dočasnou pauzu si vylepšil pátou příčkou v evropském šampionátu v Sanoku. O jeho další budoucnosti se rozhodne zítra večer v nizozemském Heerenveenu. Pro první dva budou připraveny vesty se startovními čísly sedmnáct a osmnáct víkendového rozhodujícího dvojzávodu o titul ledařského mistra světa. Lukáš Hutla jej uvidí tak či onak.

 


Tipujte:

Dostane se Lukáš Hutla do mistrovství světa?

View Results

Loading ... Loading ...

Lukáš Hutla míří do Heerenveenu | foto Petr Makušev (Sport Photo)

Protože trénink na volný závod se koná již dnes v sedm večer, výprava z Přelouče se vydala na cestu již včera po západu Slunce. V Oseku naložila Davida Lizáka, který by jinak musel za Franzem Zornem do Salzburku vlakem. V Chocenicích u Andreje Diviše se zastavila kvůli motoru a pak se rozjela přes Německo směr Heerenveen.

„V pátek večer jsou závody,“ říká Lukáš Hutla. „Jedu o mistrovství světa. Uvidíme. Když se nepovede, podívám se z tribuny, když jo, tak z motorky.Vstupenku jsem si zatím nekupoval. Jako divák jsem si užil závody už v Inzellu. Všechna čest, jak Aki Ala-Riihimäki vypiloval tu svoji motorku. Sedí dole, ale jede mu to jako kráva.“

Lukáš Hutla v akci | foto Petr Makušev (Sport Photo)

Šampionát zatím vede úřadující šampión Martin Haarahiltunen o dva body právě před finským rutinérem, jenž se o druhou pozici dělí s Maxem Nidermaierem. Heikki Huussko číhá pozadu o další dva body. Andrej Diviš je prozatím třináctý.

Otazník visí nad Johannem Weberem. Němec zatím figuruje v oficiální startovní listině, avšak v Inzellu si zlomil žebra.

Jan Macek bral na Markétě vskutku vše

Praha – 26. března
První přebor včera dal dvacítku úvodních bodů do seriálu, ale také určil podobu reprezentace pro ty, které tam nedostaly loňské výsledky. V tomto ohledu byl nejspokojenější Jan Macek. Díky triumfu se ujal vedení v soutěži, ale také získal místo v kvalifikacích SGP a SEC. Do evropského individuálního šampionátu se vrací Hynek Štichauer.

Hynek Štichauer se dostal do kvalifikace SEC | foto Pavel Fišer

Martin Haarahiltunen znovunabyl kontrolu nad světovým šampionátem

Inzell – 24. března
Opět beznadějně vyprodaná Aréna Maxe Aichera v Inzellu viděla další úžasnou podívanou. A ve finálové jízdě znovu stejnou čtveřici jako při prvním finále v sobotu. Nyní se ale z prvenství radoval finský veterán Aki Ala-Riihimäki. Druhé místo Martina Haarahiltunena poslala obhájce titulu do vedení seriálu. Andrej Diviš po sobotním čtrnáctém místě poskočil na dvanácté a průběžně je prozatím třináctý.

Martin Haarahiltunen, Aki-Ala Riihimäki a Heikki Huusko na pódiu | foto Pavel Fišer

 

Nedělní finále: zleva Aki Ala-Riihimäki, Martin Haarahiltunen a Max Niedermaier | foto Petr Makušev (Sport Photo)

Výhoda haly byla nesporná. Venku déšť a březnový alpský chlad. Uvnitř skvělý led a dvě a půl hodiny úžasného závodění. Zatímco v sobotu měli pré domácí, neděle patřila Skandinávcům. Aki Ala-Riihimäki korunoval svou snahu vítězstvím před Martinem Haarahiltunennem a objevem sezóny Heikkim Huuskem.

Sobotní vítěz a se třinácti body nejlepší muž základní části Max Niedermaier se na pódium tentokrát nevešel. „Neriskoval jsem, protože jsem si chtěl šetřit energii na finále. Až v něm jsem riskoval. Ari ale ve svém věku vytěžil maximum ze svých zkušeností. Nic není ještě ztraceno, ale bude to složité. Přece jen bych rád jel do Heerenveenu jako leader.“

Franz Zorn měl smůlu | foto Petr Makušev (Sport Photo)

Jím je Martin Haarahiltunen s náskokem dvou bodů na oba vítěze inzellských závodů, kteří mají převahu dvou bodů před Heikkim Huuskem. Odstup jejich pronásledovatelů je už přece jen výraznější.

Velkou smůlu měl v neděli Franz Zorn, jemuž finále uniklo o vlásek. „Ačkoliv jsme dělali všechno dobře, dopadlo to s námi špatně,“ glosoval Rakušanův mechanik David Lizák. „Příště třeba vyhrajeme, ale na medaili za celkové umístění můžeme asi zapomenout.“

Andrej Diviš je prozatím v ledařském světě třináctý | foto Petr Makušev (Sport Photo)
1. Aki Ala-Riihimäki, FIN 2 2 3 2 3 3 15
2. Martin Haarahiltunen, S 1 3 F 3 3 2 12
3. Heikki Huusko, FIN 3 2 2 3 2 1 13
4. Max Niedermaier, D 3 3 3 2 2 0 13
5. Franz Zorn, A 1 2 2 3 3 11
6. Stefan Svensson, S 2 1 3 3 2 11
7. Max Koivula, FIN 3 1 3 3 2 11
8. Markus Jell, D 2 3 1 1 3 10
9. Jimmy Olsen, S 2 3 2 X 1 8
10. Jasper Iwema, NL 1 1 1 1 2 6
11. JImmy Hörnell Lidfalk, S 1 F 2 1 0 4
12. Andrej Diviš, CZ 0 2 1 0 0 3
13. Christoph Kirchner, D 0 1 0 2 0 3
14. Charly Ebner, A 1 F 1 X 1 3
15. Franz Mayerbüchler, D 0 0 0 – – 0
16. Beneditk Monn, D 0 0 F – – 0
17. Maximilian Niedermaier, D (res) 0 X F 0
Martin Haarahiltunen (žlutá) v ošemetné situaci před JImmy Olsenem | foto Petr Makušev (Sport Photo)

Aktuální pořadí šampionátu:

1. Haarahiltunen 36, 2. Riihimäki 34, 3. NIedermaier 34, 4. Huusko 32, 5. Zorn 21, 6. Svensson 21, 7. Jell 20, 8. Lidfalk 18, 9. Koivula 18, 10. Olsen 13, 11. Iwema 11, 12. Ebner 9, 13. Diviš 8, 14. Weber 7, 15. Kirchner 4, 16. Mayerbüchler 3, 17. Monn 3, 18. Nidermaier II 0

Inzell nabídl úchvatnou podívanou | foto Petr Makušev (Sport Photo)