Archiv pro rubriku: 125 ccm

Česká reprezentace kolibříků se sejde v Pardubicích

Slaný – 9. července
Česká nominace pro evropský a světový pohár stopětadvacítek příští víkend byla zveřejněna. Do Žarnovice se vypraví Karel Průša, Štěpánka Nyklová a Jakub Hejkal. Reprezentační trojice se ještě potká v příští pondělí na pardubickém tréninku, kde pro ni SCM Slaný připravilo od šestnácti hodin speciální program.

Jakub Hejkal (bílá) v duelu s Karlem Průšou (červená) | foto Karel Herman

Červená víčka na bedně

V Gdaňsku proběhly závody mistrovství FIM Europe a FIM v kubatuře 125 ccm, nazývané Zlaté trofeje a brané jako neoficiální mistrovství Evropy a světa v této kategorii. Na závodech jsme byli přítomni i my, zástupci firmy Shupa, Petr Schmíd a Jaroslav Šůs. Důvodem naší účasti bylo i přes velkou vzdálenost především to, že naše motory a motocykly používá většina startovního pole a máme možnost se s našimi zákazníky osobně setkat a pomáhat jim při závodech.

video ze sobotní finálové jízdy

Shupácká přesila

Karel Průša s otcem | foto Shupa Team

S motory Shupa závodí všichni čeští, polští, ukrajinští, francouzští, lotyšští a estonští reprezentanti a část jezdců z Německa a z Holandska. V sobotu, kdy startovní listina obsahovala osmadvacet závodníků, mělo motory přímo od nás celkem dvacet borců.

A protože většina měla k závodům připraveny dva motocykly, bylo v Gdaňsku v akci zhruba čtyřicet motorů Shupa.  Technické problémy jsme nakonec řešili jen u dvou motorů a to v sobotním tréninku. Jinak naše stopětadvacítky držely a umožnily závodníkům poměřit své síly ve vyrovnaném startovním poli.

Petr Marek s otcem Pavlem | foto Shupa Team

Motory Shupa jsou pro oko diváka vylepšeny některými červenými doplňky, zejména červenými víčky hlavy. Proto tedy ten nadpis. Červená víčka na bedně…

Naši borci bojovali ve vyrovnaných závodech velmi dobře. Nejlepší byl Karel Průša, v sobotu na šestém a v neděli na devátém místě.  Štěpánka Nyklová i Pavel Marek se drželi statečně a v sobotním závodě vyhráli oba jednu jízdu.

Jak je z přiložených výsledků obsadili závodníci s motory Shupa v sobotu celé pódium, když jednoznačně dominovali domácí Poláci.

 

Není to jen v klikovce

Štěpánka Nyklová | foto Shupa Team

V neděli byl na Shupě vítězem Francouz Urda a třetí byl Ukrajinec Levišin. Druhý Němec Schweer používá motory od svého tunera, který ovšem díly bere od nás, takže to, že neměl červená víčka, mu odpustíme.

Když přidáme tyto výsledky k již dosaženým úspěchům, tak od roku 2011, kdy první medaile pro Shupu získali Míša Krupičková a Michal Škurla, posbírali závodníci s motory Shupa na těchto prestižních závodech FIM a FIME celkem 42 medailí, z toho 13 zlatých.

Servis Shupa Team v Gdaňsku | foto Shupa Team

V současné době řeší Mezinárodní motocyklová federace techniku pro začínající plochodrážní závodníky  SGP4) Závody v Gdaňsku prokázaly vysokou technickou úroveň a životnost motocyklů Shupa.

Motory Shupa jsou vyráběny s velkým klikovým hřídelem s ohledem na specifické použití na ploché dráze. Z našeho pohledu jsou pro jízdu začínajících a i vyspělých závodníků kategorie 125 ccm určitě lepší a vhodnější, než motory s motokrosovým základem, a tedy malou a lehkou klikovkou, jaké používají motocykly SGP4.

Kolibříci mají za sebou své poháry

Gdaňsk – 22. a 23. července
Baltský přístav se o víkendu stal hlavním městem plochodrážních stopětadvacítek, které čekaly dva klíčové závody jejich mezinárodní sezóny. Sobotní evropský pohár se stal kořistí Poláka Mieszka Mudla. Světovou soutěž vyhrál Noah Urda z Francie. V akci byli rovněž čeští reprezentanti.

Štěpánka Nyklová, Karel Průša a Petr Marek s českou výpravou v Gdaňsku | foto Petra Zahradníčková

Rozpis trofeje FIM Europe se skládal ze dvou skupin. Petr Marek i Štěpánka Nyklová v nich uvízli, byť oba po jedné rozjížďce vyhráli. Karel Průša postoupil, ale v semifinále dojel bohužel třetí. Cíl finále B jej zastihl na druhé pozici.

Dráha byla těžká, rozbitá a hlavně suchá, kvůli Polákům ji dost nekropili. V nedělním klání byl Karel Průša devátý, Petr Marek jedenáctý a Štěpánka Nyklová osmnáctá.

Evropský pohár:

1. Mieszko Mudlo, PL
2. Krzysztof Harendarczyk, PL
3. Jakub Plutowski, PL
4. Franciszek Szczyrba, PL
5. Thies Schveer, D
6. Karel Průša, CZ
7. Noah Urda, F
8. Zachar Lustjuk, UA
9. Mike Jarczewski, D
10. Seth Norman, GB
11. Oliver Bovingdon, GB
12. Petr Marek, CZ
13. Kristian Murnieks, LAT
14. Levi Böhm, D
15. Štěpánka Nyklová, CZ
16. Makar Levišin, UA
17. Volodymyr Skorochod, UA
18. Wiktor Klecha, PL (res)
19. August Lattik, EST
20. Stene Theo Pijper, NL (ACU)
21. Tajo-Micolas Groh, D
22. Niek Meijerink, NL
23. Jordan Holstein, D
24. Andržjes Smulkevič, LAT
25. Boris Charbonnier, F
26. Topias Manner, FIN
27. Antoni Jablonski, PL (res)
28. Silvar Avi, EST

Světový pohár:

1. Noah Urda, F 12
2. Thies Schweer, D 11+3
3. Makar Levišin, UA 11+2
4. Seth Norman, GB 11+1
5. Mieszko Mudlo, PL 10
6. Jakub Plutowski, PL 10
7. Mike Jarczewski, PL 9
8. Krzysztof Harendarczyk, PL 8
9. Karel Průša, CZ 8
10. Oliver Bovingdon, GB 7
11. Petr Marek, CZ 6
12. Franczyszek Szczyrba, PL (res) 5
13. Stene Thoe Pijper, NL 5
14. Zachar Lustjuk, UA 5
15. Levi Böhme, D 4
16. Jordan Holstein, D 4
17.Volodymyr Skorochod, UA 4
18. Štěpánka Nyklová, CZ 4
19. Kristian Murnieks, LAT 4
20. Boris Charbonnier, F 2
21. Silvar Avi, EST 2
22. Niek Meijerink, NL 1
23. Andre Damian, ROM 1
24. August Lattik, EST 0
25. Tajo Nicolas Groh, D 0
26. Antoni Jablonski, PL (res) 0
Karel Průša před technickou přejímkou | foto Petra Zahradníčková

Maksymilian Pawelczak přišel, viděl, zvítězil a odjel do Dánska

Pardubice – 6. srpna
Ošklivé ráno se dokázalo přemalovat make upem slunečného dne, aby zlatá trofej stopětadvacítek na svítkovském stadiónu neměla sebemenší chybičku. Opanoval ji v Čechách dobře známý Maksymilan Pawelczak. Ryšavý Polák zvítězil ve všech pěti svých rozjížďkách, stal se nepsaným mistrem světa kolibříků, aby se rovnou vypravil do stovek kilometrů vzdáleného dánského Randersu na evropský pohár v kubatuře 85 ccm. Díky rozpisu známého blahé paměti z českého přeboru se s ostatními medailisty potkal až na stupních vítězů. Druhý Lester Mathijsen podlehl pouze Makaru Levišinovi, jehož čekal rozjezd o bronz s Thiesem Schweerem. Ten měl sice nakročeno k maximální patnáctce, avšak v rozjížďce s číslem deset zůstal kvůli poruše stát na startu. Třetí příčku si však sebrat nenechal. Z českého čtyřlístku se stal nejlepším Štěpán Melč. Plzeňský závodník skončil devátý.

Lester Mathijsen, Maksymilian Pawelczak a Thies Schweer na stupních vítězů | foto Karel Herman

Češi nehrají první housle

Čeští reprezentanti Dominik Hrbek, David Hofman, Štěpán Melč a Luboš Hromádka před novou světelnou tabulí | foto Štěpán Ševčík

O nové pardubické světelné tabuli se vědělo již od zimy. Její o pětatřicet let starší sestřička spočinula na věčném odpočinku překonaných udělátek a její nástupkyně svá písmenka zobrazila právě při dnešní zlaté trofeji stopětadvacítek. Sliby, že budou vidět lépe a z větší dálky, nelhaly. Mezi prvními se na ní objevilo jméno Dominika Hrbka.

Závodní pořádajícího klubu se na ovále objevil hned v rozjížďce s číslem jedna. Po startu nic moc, ale z první zatáčky vyjel hned za vedoucím Mychajlo Tymoščukem. Jenže chyba po odstartování rozjížďky s číslem osm jej odsoudila k nule. A pauza po předchozím zranění a určitě závodnické vakuum bylo hodně znát.

Luboš Hromádka jako jediný s dvouventilovým motorem v celém patnáctičlenném poli velkou díru do světa neudělal. Nedařilo se ani David Hofmanovi. Do páté jízdy se ani nerozjel. V rozjížďce s číslem devět upadl ve druhé zatáčce při souboji o vedení s Filipem Beczkowskim.

Štěpán Melč skončil za našich nejlépe | foto Štěpán Ševčík

Zkrátka a dobře, čeští reprezentanti při zlaté trofeji nehráli první housle. Nejlépe se umístil Štěpán Melč, jenž skočil přesně v polovině výsledkové listiny. Na úvod se mu nevyhnula nula, nicméně poté již bodově naprázdno ani jednou nevyšel.

 


Štěpán Melč komentuje závod:

„Dobrý, super, vydařený. Užil jsem si to, jsou to zkušenosti. Velká dráha mě baví víc, zejtra budu náhradník na Evropě, pak už půjdu na půllitr.“


 

Polák vládne kolibřímu světu

David Hofman přišel dvakrát o body | foto Štěpán Ševčík

Boj o vítěze zlaté trofej byl dlouho nerozhodný. První dva své starty proměnili ve vítězství hned tři závodníci. Maksymilian Pawelczak, známý z působení v českém šampionátu, Němec Thies Schweer a Makar Levišin z Ukrajiny.

Právě mladší bratr Marka Levišina zaznamenal podstatný bonus. V rozjížďce s číslem dvě totiž razantně vykázal místa za svými zády všem svým soupeřům včetně žhavého favorita Lestera Mathijsena! A právě tento výsledek rozhodl o nejvyšším stupínku.

Maksymilian Pawelczak míří za titulem nejlepšího stopětadvacítkáře světa | foto Karel Herman

Thies Schweer totiž přišel o body díky poruše na startu desáté jízdy. Ani Makar Levišin neudržel vítěznou sérii. Na rozdíl od Maksymiliana Pawelczaka, jenž na svém motocyklu s malým rámem válcoval soupeře. Přál mu i los, jelikož s ostatními medailisty se potkal až na pódiu. S Makarem Levišinem, kterého Thies Schweer porazil v rozjezdu o bronz, ostatně také.

Štěpán Melč (bílá) v souboji s Makarem Levišinem (modrá) | foto Karel Herman

 

1. Maksymilian Pawelczak, PL 3 3 3 3 3 15
2. Lester Mathijsen, NL (DMSB) 2 3 3 3 3 14
3. Thies Schweer, D 3 3 E 3 3 12+3
4. Makar Levišin, UA 3 3 1 3 2 12+2
5. Matys Sambarrey, F 2 1 3 2 3 11
6. Niek Meijerink, NL 2 2 2 2 3 11
7. Kewin Nycz, PL 1 2 2 2 2 9
8. Noah Urda, F 1 1 2 1 3 8
9. Štěpán Melč, CZ 0 2 2 2 1 7
10. Michajlo Tymoščuk, UA 3 1 1 1 0 6
11. Tim Widera, D 1 1 1 1 2 6
12. Filip Beczkowski, PL 2 3 0 E 0 5
13. Dominik Hrbek, CZ 2 0 1 1 0 4
14. David Hofman, CZ 1 E X 2 1 4
15. Carl Wynant, D 0 2 0 0 1 3 (los)
16. Silvar Avi, EST 0 0 0 1 2 3 (los)
17. Luboš Hromádka, CZ 0 0 0 1 1 2
Maksymilian Pawelczak létá k pardubické obloze jako nejlepší plochodrážní kolibřík na světě | foto Karel Herman

Déšť posunuje dnešní program ve Svítkově

Pardubice – 6. srpna
V noci přišel do Svítkova nevítaný host. A to ještě v nejhorším možném termínu. Po sérii tropických dnů začalo pršet v noci na dnešek. Šikovní pardubičtí pořadatelé sice nemají ambice poroučet věrtu a dešti, ale umí pořádně vzít za svou práci. Program zlaté trofeje FIM v kubatuře 125 ccn byl proto operativně posunut. Trénink odstartuje až ve čtrnáct nula nula a hlavní závod bude následovat hned vzápětí.

Déšť si vynutil posunutí dnešního programu | foto Petr Moravec

Zítra se pojede už naostro

Pardubice – 5. srpna
Včerejší tropické počasí nemohlo překazit další akci slánského SCM v Pardubicích. Není divu, zítra se Svítkov stane svědkem vyhlášení nejlepšího kolibříka světa, v neděli bude program pokračovat evropským pohárem, což ještě žádný jiný stadión za celou historii nezažil. Čeští závodníci patří k favoritům, proto bylo potřeba všechno pořádně dopilovat.

 

Včerejší hemžení v pardubických boxech | foto Veronika Novotná

Vzhledem k věkovým limitům se v obou soutěžích představí sedm českých kolibříků. Pouze Dominik Hrbek pojede oba dva dny, v čemž se k němu možná přidá i Štěpán Melč. Plzeňský borec je totiž ve světové soutěži jako hlavní účastník a náhradník v evropské.

Zlatou trofej FIM zítra pojede sedmnáct závodníků na dvaadvacet jízd rozpisu užívaným kdysi v našem přeboru. Vedle Dominika Hrbka a Štěpána Melče se jí budou účastnit David Hofman a Luboš Hromádka.

Motocykl Davida Hofmana testoval také Jaroslav Petrák | foto Veronika Novotná

Nedělní evropský pohár má čtyřiadvacet účastníků rozdělených do dvou skupin, odkud se bude postupovat do nadstavbové části se závěrečným finále o vítěze. České barvy do boje ponesou Petr Marek, Karel Průša, Štěpánka Nyklová, Dominik Hrbek a v roli náhradníka Štěpán Melč

Celá sedmička reprezentantů, k níž se přidal Marián Jirout, se včera objevila ve Svítkově pod trenérskou taktovkou Miroslava Rosůlka.

Startovní listiny víkendových závodů kolibříků v Pardubicích:

Zlatá trofej FIM – sobota:
1 Michajlo Tymoščuk, UA
2 Silvar Avi, EST
3 Tim Widera, D
4 Dominik Hrbek, CZ
5 Kewin Nycz, PL
6 Makar Levišin, UA
7 Štěpán Melč, CZ
8 Lester Matthijsenm NL
9 Maksymilian Pawelczak, PL
10 Noah Urda, F
11 Luboš Hromádka, CZ
12 Nick Meijerink, NL
13 Thies Schwwer, D
14 Matys Sambarrey, F
15 David Hofman, CZ
17 Carl Wynant, D
18 Filip Beczkowski, PL
Evropský pohár – neděle:
skupina 1 skupina 2
1 Noah Urda, F 21 Ties Schweer, D
2 Karel Průša, CZ 22 Andzejs Smulkevics. LAT
3 Michajlo Tymoščuk, UA 23 Matys Sambarrey, F
4 Carl Wynant, D 24 Oskar Kreglicki, PL
5 Silvar Avi, EST 25 Petr Marek, CZ
6 Nick Meijerink, NL 26 Mieszko Mudlo, PL
7 August Lattik, EST 27 Dominik Hrbek, CZ
8 Jekab Gusts, LAT 28 Boris Charbonnier, F
9 Štěpánka Nyklová, CZ 29 Niko Hatva, FIN
10 Makar Levišin, UA 30 Tim Widera, D
11 Krzysztof Harandarczyk, PL 31 Kristian Murnieks, LAT
12 Lester Matthijsen, NL 32 Zakhar Lustulk, UA
13 neobsazeno 33 Štěpán Melč, CZ
Dominik Hrbek a Petr Marek o tréninku | foto Veronika Novotná