Archiv pro rubriku: MČR Juniorů

Nejmenovaný řidič sledující letitý příklad skotského plochodrážníka neohrozil plzeňskou sezónu

Plzeň – 26. února
Když závodník skončí jízdu na ploché dráze nárazem do mantinelu, je to sice nepříjemné, bohužel nikoliv neobvyklé. Incident jednadvacetiletého Toma Davieho v šestasedmdesátém byl přece jen neobvyklý. Nejen, že narazil do ohrazení z vnější strany trati, ale navíc se tak stalo v závodě, v němž vůbec nestartoval. Nemožné, říkáte? Ale ano, i takovou příhodu plochodrážní dějiny pamatují. Navíc se v říjnu v Plzni mohlo stát něco podobného.

 

Skot Tom Davie se nedožil požehnaného věku | foto SpeedwayPlus

Tom Davie, rodák z Aberdeenu, závodil za dávno zaniklý britský klub Paisley. Byl nejen aktivním plochodrážníkem, ale rovněž nadšeným fanouškem. Nenechal si proto ujít mítink v Coatbridge, ačkoliv sám nefiguroval ve startovní listině. Když skončila poslední jízda, nasedl do svého automobilu.

Vzápětí mu selhaly brzdy. Nešťastný Skot se stačil jen leknout, když jeho vůz prorazil plot stadiónu přímo nad zatáčkou. Řítil se dolů a svou zběsilou pouť zakončil mohutnou ranou do mantinelu. Naštěstí v ten moment již byla většina diváků dávno pryč a celá příhoda se obešla bez zranění.

Zeď proražená do borského stadiónu v říjnu | foto PK Plzeň

V Plzni se automobil až k dráze nedostal. Kousek od stadiónu je kruhový objezd. Řidič ho nevybral a jeho vůz stačil jen rozbít betonovou ohradní zeď mezi billboardy a věží rozhodčího. Také v tomto případě celá nehoda skončila bez zranění. Dnes je všechno již opraveno, takže na konci dubna nestojí nic v cestě, aby česká juniorka zahájila sezónu na Borech.

Příběh Toma Davieho happy endem neskončil. Sezóna 1976 byla jeho druhá a zároveň poslední. O pět let později se zabil při havárii na cestovním motocyklu poblíž Mount Isa v Austrálii krátce před Vánoci.

Dnes již není po incidentu na Borském stadiónu ani stopy | foto PK Plzeň

Vojtěch Šachl dnes stihnul i taneční

Divišov – 30. září
Dnešní vrchol české juniorky v Divišově měl vcelku hladký průběh. Jednou z mála výjimek se stala rozjížďka s číslem dvanáct. Daniel Klíma v ní rychle vyrazil za svým třetím triumfem. Jenže ve druhé zatáčce kolidovali Vojtěch Šachl a Jaroslav Vaníček. První z nich ze závodu odstoupil. Stěžoval si na zápěstí. Ale jeho příběh měl šťastný konec. Ačkoliv jeho motocykl připomínal krásný ohnutý rohlík, on sám stihnul večerní taneční v Uhlířských Janovicích.

Motocykl Vojtěcha Šachla byl ohnutý jako rohlík | foto Antonín Škach

Daniel Klíma nepřipustil žádné pochyby o svém zlatě

Divišov – 30. září
Krásný den jakoby se vysmíval všem pesimistickým meteorologům, kteří slibovali deštivou neděli. Ostatně svatý Petr by nemohl být tak krutý, aby divišovské pořadatele za jejich dřinu při rekonstrukci bezpečnostních bariér bičoval provazci lijáků. Daniel Klíma potvrdil své postavení leadera české juniorky již v rozjížďce s číslem dvě, když porazil svého pronásledovatele Petra Chlupáče. A když se na závěr vypořádal s Adamem Bubbou Bednářem, slavil titul s plnou patnáctibodovou parádou z posledního klání. Adam Bubba Bednář a Petr Chlupáč mu dělali společnost na stupních vítězů, kdežto čtvrtý Matouš Kameník obhájil loňský primát v klasifikaci devatenáctiletých.

Nejlepší trojice dnešního závodu: zleva Adam Bubba Bednář, Daniel Klíma a Petr Chlupáč | foto Karel Herman

Návrat staré destinace

Divišov v poslední době nebývá častou štací plochodrážníků. Loni se sem nepodívali kvůli zevrubné rekonstrukci bariér, na níž se práce oproti původnímu plánu protáhly. Třetí juniorka se tudíž z kraje srpna přesunula až na dnešek. Upřímně nešlo zase o kvalitativní změnu k horšímu. Uprostřed letních prázdnin by se totiž šampionát lámal do své druhé půle. Na konci září přinesl vyhlášení šampiónů nejen do jednadvaceti, ale také devatenácti let.

Adam Bubba Bednář (modrá) vodí v první jízdě Vojtěcha Šachla (žlutá) | foto Karel Herman

Předchozí deště udělaly s dráhou svoje. Sobotní ráno bylo pošmourné, ale postupující den zvedl jeho sukénky jako protřelý proutník. A po stopětadvítkách bylo odpoledne stále krásněji. Divákům chyběl program nebo aspoň startovní listina. Ale nástup čtrnáctky startujících je dostal do správné nálady.

Ano, bohužel k vyvrcholení českých juniorek dorazilo jen čtrnáct startujících. Z toho dva, Adam Nejezchleba a Karel Průša, na dvěstěpadesátkách. Štěpán Melč se zranil při finále jednotlivců v Plzni, Oliver Schmid přestal závodit již podruhé. A tentokrát zřejmě definitivně. Michal Baštecký se nepřihlásil, David Hofman musel se svou středoškolskou třídou na akci.

Leitmotivem dnešního klání byly boje o oba tituly. V devatenáctkách měl Matouš Kameník náskok čtyř tabulkových bodů na Jaroslava Vaníčka a další čtyři na Vojtěcha Šachla. Při vší úctě boj o zlato v jednadvacítkách se borců pod devatenáct let netýkal. Daniel Klíma disponoval šestapadesáti body, Petr Chlupáč čtyřiapadesáti. A zbytek dlel daleko za nimi. Nicméně mohl kalit vodu.

Daniel Klíma (modrá) odráží nápor svého největšího rivala Petra Chlupáče (bílá) | foto Karel Herman

Adam Bubba Bednář se vskutku stal onou dravou štikou. Ihned v první jízdě vystřihla perfektní start a nepustil před sebe Vojtěcha Šachla, který v úvodním oblouku překonal jen Matěje Frýzu. V rozjížďce s číslem šest získal čerstvý český vicemistr cennější skalp. Při letu pásky byl nejpohotovější Jaroslav Vaníček.

Jenže Adam Bubba Bednář jej v první zatáčce předčil zvenčí. Petra Chlupáče si přitom táhnul za sebou jako na provázku. Před sebe jej ale nepustil. Obhájce loňského zlata přitom dnes ztratil již druhý bod. ten první mu uzmul Daniel Klíma. Ve druhé jízdě odstartoval jako ďábel. A pak jel, jel, jel.

Petr Chlupáč se prvního triumfu dočkal až v deváté jízdě. Po raketovém startu přestřihnul vítěznou šňůru Matouše Kameníka. Tušil, že s jeho motorem není všechno v pořádku. A proto se ve svém boxu pustil do jeho výměny.

Radek Bambuch (červená) se brání nájezdům Štěpána Ševčíka (modrá) | foto Karel Herman

Mezitím na ovále Adam Bubba Bednář kraloval desáté jízdě, na jejímž startu Karel Průša převrátil svou dvěstěpadesátku v okázalé svíci. Vzápětí velké sólo hrál Jan Jeníček, jehož zatím porazil pouze Jaroslav Vaníček v rozjížďce s číslem tři. Čtvrtým vítězem třetí série se stal druhý neporažený Daniel Klíma. Startovat ale musel dvakrát.


Vojtěch Šachl s bolavým zápěstím levé ruky líčí dvanáctou jízdu:

„Jel jsem vpředu. A najednou jsem skončil v bariéře.“


Zprvu vedl Vojtěch Šachl. Daniela Klímu ale nemohl udržet ani párem volů. Leader absolutní klasifikace se ujal vedení po vnější straně úvodní zatáčky. V nájezdu do té druhé Vojtěch Šachl ubral a Jaroslav Vaníček neměl šanci se vyhnout. Během vteřiny oba leželi na dráze.

Jan Jeníček (žlutá) vede Matěje Frýzu (modrá) a Bruna Belana (červená) | foto Karel Herman

Jaroslav Vaníček vyskočil na nohy a běžel okamžitě ke svému soupeři, který si stěžoval na zápěstí. Jeho motocykl byl zkroucený jako rohlík a o polovinu své běžné délky kratší. Martin Málek, Martin Šťastný a Jaromír Nykl jej do depa museli přinést v rukou.

 

Končí se devatenáctou jízdou

Daniel Klíma neměl vážnější problém vyhrát repete dvanácté jízdy. S devíti body se dělil o průběžné vedení s Adamem Bubbou Bednářem. Za nimi o bod Jan Jeníček a Matouš Kameník, o další Petr Chlupáč.

Matouš Kameník (žlutá) se cpe do čela před Vojtěcha Šachla (červená), Adama Nejezchlebu (modrá) a Karla Průšu (bílá) | foto Karel Herman

Třináctou jízdu si nenechal ujít Daniel Klíma. Suma sumárum dvanáct bodů. Adam Bubba Bednář odpověděl mincí stejné hodnoty hned vzápětí. Pořadí na stupních vítězů krystalizovalo hend vzápětí. V rozjížďce s číslem patnáct Matouš Kameník sebral bod Jaroslavu Vaníčkovi. Tím pádem byl jistým šampiónem do devatenácti let, protože Pražanovo konto dostalo těžký úder diskvalifikací za kolizi s Vojtěchem Šachlem.

Boj o titul v jednadvacítkách ale musela rozhodnout až poslední série. Petr Chlupáč byl stále ve hře a šestnáctou jízdu vyhrál stylem start – cíl před zraky Jana Jeníčka. Povedlo se mu to dvakrát. V úvodním výjezdu totiž upadl Radek Bambuch. Snažil se dostat rychle pryč, nicméně červená světla byla přece jen rychlejší.

Petr Chlupáč (červená) letí do vedení před Matěje Frýzu (bílá) a Matouše Kameníka (modrá) | foto Karel Herman

Konec nadějí Petra Chlupáče předčit Daniela Klímu přišel s osmnáctou jízdou. Leader aktuální klasifikace by o zlatou medaili přišel pouze v případě, že by ani on, ani Adam Bubba Bednář neviděli cíl. V tom případě by Petr Chlupáč vyhrál závod. Jenže pak by Daniel Klíma musel prohrát rozjezd s Adamem Bubbou Bednářem o druhé místo v závodě a druhý s Petrem Chlupáčem o titul.


Adam Bubba Bednář popisuje rozjížďku s číslem osmnáct:

„Nečekal jsem, že bude svítit zelený světlo tak dlouho. Dal jsem to do koleje a zvedlo se to.“


Podobným hypotézám nešlo upřít teoretické jádro, ale po praktickém účinku jakoby se země slehla. Daniel Klíma nenechal sebemenší prostor náhodě. V první zatáčce sebral vnější stranou vedení Adamu Bubbovi Bednářovi. Vyhrál titul s plnou parádou, vítězstvím v posledním závodě čtyřdílné série.

Daniel Klíma (bílá) kompletuje své patnáctibodové maximum před zraky Adama Bubby Bednáře (modrá), Matouše Kameníka (žlutá) a Jana Jeníčka (červená) | foto Karel Herman

Petr Chlupáč  si triumfem v devatenácté jízdy pojistil nejnižší stupínek dnešního pódia. A také titul vicemistra. Sotva projel cílem, dnešní program v Divišově skončil. Rozjížďka s číslem dvacet měla mít dvě volná místa na startovním roštu, protože pětka a jedenáctka dnes nebyly obsazeny.

Nakonec k její pásce nemohl přijet nikdo. Štěpán Ševčík odstoupil pro technické problémy s motocyklem, Vojtěch Šachl kvůli své zraněné levačce. A žádný rozjezd nebyl potřeba. Ani pro určení pořadí dnes, ani v obou šampionátech.

 

Hlasy z depa

Daniel Klíma potvrdil titul plnou parádou | foto Karel Herman

„Úžasnej pocit,“ usmíval se Daniel Klíma. „Nečekal jsem, že to tak půjde. Ráno dráha vypadala divná, ale klobouk dolů. Pořadatelé udělali dost práce a vypadalo, že to jde samo. Ale to nebylo tak. V první jízdě s Chlupem jsem měl slabší start. Promydlil jsem, ale na poslední start na Bubbu jsme udělali změnu a vyšlo to. Mám radost, že jsem ho porazil, když mě vyškolil na mistráku v Březolupech.“

„Na pohodu,“ komentoval Adam Bubba Bednář své druhé místo. „Jak ráno vypadalo, že bude dráha hodně divoká, nakonec dobrá. Čenda jel dneska dobře, byl nepolapitelnej. Jel rychle, gratuluju mu k titulu v jednadvacítkách.“

„Smolík dneska,“ pokrčil Petr Chlupáč rameny. „Bohužel. Začal odcházet motor. Měnili jsme ho mezi třetí a čtvrtou jízdou. A nádhera, fungoval jako dobře namazanej stroj. Ale v posledním roce své juniorky se budu muset spokojit s druhým místem.“

„Jsem rád, že jsem to odjel,“ líčil Matouš Kameník. „Jsem rád, že jsem odjel lepší závod než posledně v Praze. Do Divišova jsem se těšil po dlouhý době, co se tu nejelo. Dráha byla dobrá, výborná. V poslední jízdě jsem nechtěl na rovince objíždět Bubbu okolo mantinelu.“

Jaroslav Vaníček odchází po kolizi s Vojtěchem Šachlem, jehož motocykl je na tom o poznání hůře | foto Karel Herman

„Dráha dnes byla nad moje očekávání,“ říkal Jan Jeníček. „Připravená, ne Kostěnice, přišlo mi to tvrdý a děravý. Celý závody v klidu, škoda první a poslední jízdy. Měli jsme problémy s technikou, takže jsem netrénoval.“

„Za mě dobrý,“ svěřil se Jaroslav Vaníček. „Bylo dobrý se svýzt na dráze, kde jsem dlouho nejel. Nebylo to špatný. Pořadatelé udělali dobrou dráhu. Škoda pádu. Vojta ubral do nájezdu, já byl rozjetej a narazil jsem do něj.“

„Mohlo bejt líp,“ vrčel Bruno Belan. „Nemoh‘ jsem se srovnat s motorkou. Zkoušel jsem měnit převody, ale nešlo to. Aspoň byly body.“

Daniel Klíma byl dnes v Divišově králem | foto Karel Herman
1. Daniel Klíma, Praha 3 3 3 3 3 15
2. Adam Bubba Bednář, Praha 3 3 3 3 2 14
3. Petr Chlupáč, Praha 2 2 3 3 3 13
4. Matouš Kameník, Pardubice 3 3 2 3 1 12
5. Jan Jeníček, Pardubice 2 3 3 2 0 10
6. Jaroslav Vaníček, Praha 3 1 X 2 3 9
7. Bruno Belan, Slaný 2 1 2 2 2 9
8. Matěj Frýza, Plzeň 1 2 1 2 2 8
9. Jan Hlačina, Pardubice 0 2 2 1 1 6
10. Adam Nejezchleba, Divišov (250 ccm) 1 1 1 1 1 5
11. Vojtěch Šachl, Praha 2 2 F/R – – 4
12. Radek Bambuch, Kopřivnice 1 1 2 X X 4
13. Karel Průša, Slaný (250 ccm) 1 0 F 1 0 2
14. Štěpán Ševčík, Divišov 0 – 0 – – 0

Nejlepší trio české juniorky: zleva Petr Chlupáč, Daniel Klíma a Matouš Kameník | foto Karel Herman

Aktuální pořadí obou šampionátů:

U21 U19 SLA PLZ PHA DIV TOT
7.4. 10.6. 7.9. 30.9.  
1. Daniel Klíma, Praha 20 16 20 20 76
2. Petr Chlupáč, Praha 16 20 18 16 70
3. 1. Matouš Kameník, Pardubice 14 18 12 14 58
4. 2. Jaroslav Vaníček, Praha 12 12 16 11 51
5. 3. Jan Jeníček, Pardubice 10 14 10 12 46
6. 4. Adam Bubba Bednář, Praha 18 9 18 45
7. 5. Vojtěch Šachl, Praha 11 11 14 6 42
8. 6. Bruno Belan, Slaný 8 10 11 10 39
9. 7. Jan Hlačina, Pardubice 9 8 8 8 33
10. 8. Matěj Frýza, Plzeň 7 7 7 9 30
11. 9. Mario Häusl, D – Plzeň 4 9 4 17
12. 10. Adam Nejezchleba, Divišov (250 ccm) 7 12
13. 11. Štěpán Melč, Plzeň 6 6 12
14. 12. Radek Bambuch, Kopřivnice 2 1 3 5 11
15. 13. Michal Baštecký, Praha 5 6 11
16. 14. Štěpán Ševčík, Divišov 1 4 3 8
17. 15. Dominik Hrbek, Pardubice (250 ccm) 5 2 7
18. 16. David Hofman, Pardubice 3 3 1 7
19. 17. Karel Průša, Slaný 0 4 4
20. 18. Oliver Schmid, Plzeň (250 ccm) 2 2
Nejlepší trojice českých devatenáctek: zleva Jaroslav Vaníček, Matouš Kameník a Jan Jeníček | foto Karel Herman

Divišovská sobota určí dva další české mistry

Divišov – 29. září
Česká plochodrážní sezóna se blíží ke konci. Přesto má stále co nabízet. I když stopětadvacítky na malých oválech a juniorka měly být dávno uzavřené, okolnosti chtěly, aby se šampionáty vyvrcholily v Divišově. Kolibříci zítra startují v pravé poledne, velcí hoši o dvě hodiny po nich.


Tipujte:

Kdo se stane juniorským mistrem republiky?

View Results

Loading ... Loading ...

Oba závody přinesou pořádné drama. Ve stopětadvacítkách si Karel Průša a Petr Marek jsou fifty fifty. Přesněji řešeno osmaosmdesát osmaosmdesát. Strategie je proto jednoduchá. Lepší výsledek přinese titul.

Juniory vede Daniel Klíma o dva body před Petrem Chlupáčem. Třetí Matouš Kameník je zároveň leaderem samostatné klasifikace do devatenácti let.

Startovní listina sobotních závodů v Divišově:

MR 125 ccm na krátkých drahách:
1 Jaroslav Bartek, Praha
2 Adam Nejezchleba, Liberec (E)
3 Roman Štola, Mariánské Lázně
4 Petr Marek, Praha
5 Jakub Hejkal, Slaný
6 Karel Průša, Slaný
7 Luboš Hromádka, Pardubice
8 Marián Jirout, Pardubice
9 Štěpánka Nyklová, Slaný
MR juniorů:
1 Matěj Frýza, Plzeň
2 Adam Bubba Bednář, Praha
3 Jan Hlačina, Pardubice
4 Vojtěch Šachl, Praha
5 neobsazeno
6 Petr Chlupáč, Praha
7 Daniel Klíma, Praha
8 Adam Nejezchleba, Divišov (250 ccm)
9 Jan Jeníček, Pardubice
10 Jaroslav Vaníček, Praha
11 neobsazeno
12 Karel Průša, Slaný (250 ccm)
13 Bruno Belan, Slaný
14 Štěpán Ševčík, Divišov
15 Radek Bambuch, Kopřivnice
16 Matouš Kameník, Pardubice
Daniel Klíma (modrá) vede šampionát před Petrem Chlupáčem (bílá) | foto Karel Herman

Na Markétě bylo horko i v pozdním večeru

Praha – 7. září
Čtvrtek byl úžasný den. Babí léto takové umí vyčarovat a tentokrát si vskutku dávalo záležet. Okolo osmé hodiny se už teploměr nenechal vybláznit, aby vyskakoval nějak vysoko. Večer byl krásný, teplý, rozhodně nikoliv horký. Ačkoliv Matěj Frýza by nesouhlasil.

 

Bruno Belan (červená) pozoruje úsilí pořadatelů uhasit požár motocyklu Matěje Frýzy | foto Karel Herman

Z rozjížďky s číslem devatenáct byl diskvalifikován Adam Bubba Bednář, který při útoku na fenomenálního Daniela Klímu. V banku ležel o bod víc a plzeňskému mladíkovi by se náramně hodil. Sice už nemohl pomýšlet na stupně vítězů, ale závěrečná klasifikace se bude uzavírat až na konci měsíce v Divišově.

Matěj Frýza obhlíží škody na svém motocyklu | foto Karel Herman

Záhy však Matěji Frýzovi bylo pořádné vedro. „Zvedl jsem motorku,“ vypráví, co se odehrálo na startovním roštu. „Cítím teplo v pravý noze. Podívám se a plamen jak hovado.“

Třetí juniorku zakončil diskvalifikací za dvě minuty, ale bez zdravotní újmy, takže dnes bude závodit v maďarském Debrecenu. „Naštěstí pořadatelé uhasili požár včas,“ kvituje. „A škody nejsou brutální.“

Podzim bude platit za průšvihy měsíčka Srpna

Slaný a Divišov – 8. září
Letošní rok není naštěstí tak deštivý jako loňský s mnoha odloženými závody. Nicméně slánská extraliga se přece jen neodjela. A stejně tak divišovská juniorka. Oba mítinky s původními srpnovými daty již nalezly své náhradní termíny.

 

V Divišově nasazují nafukovací vaky, díky jejichž absenci se závod musel zrušit. Klub pro svůj závod navrhuje sobotu 30. září.

Ve Slaném chtějí jet extraligu před co největší diváckou návštěvou. Všední den proto nepřipadá v úvahu. Stmívá se čím dál dřív a začátek v brzkých odpoledních hodinách by řadu návštěvníků zastihl v práci.

Proto se pojede v sobotu 7. října. Ve stejný den Kopřivnice plánu rozlučkový závod Josefa France. Taková termínová kolize není pochopitelně ideální. Sportovní komise proto moravskému klubu nabízí bezproblémové přeložení závodu na jindy, projeví-li o takové řešení zájem.

V Divišově se pracuje na montáži nafukovacích vaků | foto David Kameník