Archiv pro rubriku: MČR Jednotlivců

Českého půlmistr poznáme až o den déle

Praha – 14. května
Ta informace se již minulou středu nesla reproduktory kopřivnického stadiónu Emila Zátopka a diváci ji našli také červeně vytištěnou ve svých programech. Dnes ji sportovní komise oficiálně posvětila.

Vzhledem k termínové kolizi s jinými soutěžemi se první finále českého šampionátu jednotlivců v Kopřivnici uskuteční až o den déle, tedy v neděli 4. srpna. Zároveň byl potvrzen desátý srpen coby náhradní termín upršeného dubnového flat tracku. A když jsme u změn a Slaného, sobotní Memoriál Antonína Vildeho začne o hodinu později, tedy úderem třetí hodiny odpolední.

V Kopřivnici se první finále pojede až v neděli místo soboty | foto Karel Herman

Rekordům Jiřího Štancla začíná táhnout na padesátku

Štancla je možné porazit, nikoliv porážet.  Rčení, které medializoval Petr Dufek, vzniklo ve druhé polovině sedmdesátých let. Fenomenální závodník byl v excelentní fazóně a na domácích kolbištích bral jeden titul za druhým. V individuálním šampionátu republiky jich sesbíral celkem dvanáct, z toho deset v řadě za sebou. Nevídaný rekord provokuje generace dalších plochodrážníků, kteří se však dostali maximálně za polovinu výkonu Jiřího Štancla. Václav Milík letos zvedl svou laťku do dvou třetin.


Jaký je Váš názor?

Překoná Václav Milík jednoho dne dvanáct titulů Jiřího Štancla?

View Results

Loading ... Loading ...

První mistr bez vítězného závodu

Přitom všechno napovídalo, že do seznamu českých šampiónů přibude nové, již osmadvacáté jméno. V prvním finále v Plzni totiž naplno zaúřadoval Jan Kvěch, jemuž prozatím v nejstarším motoristickém šampionátu naší země nepřálo štěstí.

Budoucnost české ploché dráhy – Václav Milík se synkem v náručí v v Březolupech gratuluje Adamu Bubbovi Bednářovi, čemuž přihlíží Daniel Klíma | foto Pavel Fišer

Václav Milik ztratil bod jedině s ním. Při vzájemné konfrontaci navíc upadl, do repete sice mohl, jenž po závodech potřeboval lékařské ošetření. Pohár za něho na stupních vítězů přebíral mechanik David Vrtáček.

A pak přišly Březolupy. Jan Kvěch dorazil jen, aby v samém začátku tréninku upadl a slavnostní nástup strávil se zlomenou rukou v sanitce čekáním na rychlou ambulanci houkající z Uherského Hradiště. Podnik opanoval Adam Bubba Bednář.

Václav Milík prohrál jen s pražským juniorem. Podruhé inkasoval čtrnáct bodů, které mu pohodlně zajistily osmý titul českého šampióna. A to přitom nevyhrál ani jeden dvojice mistrovských závodů!

 

Rekordy se dají najít všude

Aby mistr republiky nevyhrál v roce své korunovace jediný závod, se v našem šampionátu ještě nestalo. Historie si však pospíší s jiným příkladem. Mark Loram podobným způsobem v roce 2000 vyhrál titul mistra světa.

Václav Milík je osminásobným českým šampiónem | foto Karel Herman

Václav Milík se svým výkonem posunul na pozici muže číslo dvě historických tabulek. Od překonání nepřekonatelného Jiří Štancla jej dělí pět vítězných ročníků. Sám si ale uvědomuje náročnost takového zadání. Mladí borečci totiž zkušeným mazákům šlapou na paty. Na druhou stranu takovou hozenou rukavici český šampión vnímá jako hozenou rukavici.

O celkové stříbro jeli rozjezd dva junioři.  Ze stříbra se radoval Adam Bubba Bednář, byť mu Daniel Klíma nedopřál sebemenší chviličku oddechu. Další rekord je tak na světě. Česká plochá dráha nikdy neměla šestnáctiletého vicemistra. A také stejně starého vítěze finálového závodu.

 

Mezníky navždy?

Adam Bubba Bednář je nejmladším vicemistrem republiky i vítězem finálového závodu | foto Karel Herman

Nejmladším vítězem našeho šampionátu je Martin Vaculík, jemuž se kousek hodný husara Hadíka povedl v sedmnácti letech. Václav Milík pro změnu drží v tomto ohledu primát českého závodníka. Prvně jej za domácího mistra vyhlásili v jeho devatenácti letech.

Aby je Adam Bubba Bednář letos oba překonal, potřeboval by více štěstí v plzeňském závodě. Každopádně pro český šampionát je mladá krev příslibem krásných bojů do budoucna, ať už výjimečné výkony Jiřího Štancla budou překonány nebo ne. Zatím platí. Přesně čtyřicet let.

Mistři republiky jednotlivců:

12x Jiří Štancl (1970, 1972 – 1981, 1983)
8x Václav Milík ml. (2012, 2014 – 2016, 2019, 2021 – 2023)
7x Antonín Kasper ml. (1985 – 1987, 1990, 1994, 1997, 2002)
6x Bohumil Brhel (1992, 1993, 1998, 2000, 2001, 2004)
5x Luboš Tomíček nejst. (1961 – 1965)
4x Hugo Rosák (1949, 1954 – 1956)
3x Lukáš Dryml (2005, 2008, 2009)
2x Rudolf Havelka (1950 a 1957), Antonín Šváb st. (1966 a 1967), Jan Holub nejst. (1968 a 1969), Aleš Dryml st. (1982 a 1984), Tomáš Topinka (1996 a 2003), Aleš Dryml ml. (2011 a 2013), Josef Franc* (2017 a 2018)
1x Richard Janíček (1958), František Richter (1959), Jaroslav Machač (1960), Václav Verner (1971), Roman Matoušek (1988), Petr Vandírek (1989), Václav Milík st. (1991), Zdeněk Tesař (1995), Michal Makovský (1999), Adrian Rymel (2006), Martin Vaculík (2007), Matěj Kůs (2010) a Eduard Krčmář (2020)

Poznámka: *roku 2012 se Josef Franc stal mistrem republiky federace ČSMS

Jiří Štancl je v mnoha ohledech nepřekonatelný | foto archív Jiřího Štancla

Martin Málek se rozloučil před plnými ochozy

Březolupy – 28. září
Bylo to velké pozdvižení! Objevil se na březolupské tribuně a dav lidí se vmžiku proměnil v pár dlouhých rukou. Jedna z nich držela program v touze získat autogram a druhá s mobilem prahla se stejnou touhou po selfíčku. V něm samotném se duše zmítala v rozpolcených pocitech. Bodejť by ne, když jeho bezmála pětadvacetiletá závodní kariéra o chvilku dříve vyvrcholila za řidítky motocyklu vypůjčeného od Jana Hlačiny.

Martin Málek přijel do Březolup i s manželkou Gabrielou a synem Martinem | foto Karel Herman
Martin Málek se oficiálně rozloučil se svou závodní kariérou | foto Karel Herman

Oficiální loučení Martina Málka kalilo vodu už při svém ohlášení. Velikán jeho formátu z české plochodrážní scény přece jen neodchází každý rok. Jan Kvěch dokonce pro svého někdejšího soupeře sestrojil svérázný pitbike s lahví šampaňského.

Plánoval jej předat při slavnostním nástupu. Ovšem v ten moment ležel v sanitce. Čekal na rychlou ambulanci, aby s ním odhoukala do Uherského Hradiště na ošetření zlomené ruky. Martin Málek dostal okolo krku věnec, do ruky kytici a dárkový koš.

Pitbike od Jana Kvěcha | foto Karel Herman

Slavnostní okamžik si užil také se svou rodinou. Po nástupu přišel ke slovu trénink odložený po pádu Jana Kvěcha. A pak se naposledy za řidítky plochodrážního speciálu spustil z depa na ovál, kde před čtvrtstoletím podnikal své první krůčky ke slávě ve světě levých zatáček.

„Jeden z nejhorších zážitků, co jsem zažil,“ shrnul své dojmy. „Věděl jsem, že mi to bude líto. Ale že až tak? Byl to zvláštní pocit jet na motorce bez kombinézy. Mávat divákům a přitom vědět, že tady už nikdy závodit nebudu.“

Martin Málek se loučí s diváky | foto Karel Herman

Václav Milík vyhrál český šampionát s naprosto nečekaným vyvrcholením

Březolupy – 28. září
Měsíc zrudl námahou, když se při své úplňkové tloušťce snažil co nejrychleji vykutálet na slovácké kopečky. Vyplatilo se, na plochodrážním ovále v Březolupech zastihl ještě hodně lidí včetně účastníků druhého finále o českého plochodrážního mistra. Zprávy měl na své nebeské báni rovnou z první ruky. Bitva o titul nestačila ani začít. Jan Kvěch hned v úvodním kole svého tréninku zachytil o mantinel a skončil se zlomenou rukou v hradišťské nemocnici. Václav Milík měl proto cestu za svým osmým primátem poněkud usnadněnou. Při líčení svých pocitů si však uvědomil, že cestu za překonáním legendárního Jiřího Štancla nebude mít jednoduchou. Příčinu k filozofování mu zavdal Adam Bubba Bednář, když jej změřil v rozjížďce s číslem osm. Pražský junior neztratil jediný bod, vyhrál závod a v rozjezdu o vicemistra vyzrál na Daniela Klímu.

Václav Milík, Adam Bubba Bednář a Daniel Klína při vyhlášení výsledků závodu | foto Karel Herman

Nový časový harmonogram, nová startovní listina, nové aranžmá šampionátu

Nečekaný konec šampionátu pro Jana Kvěcha | foto Pavel Fišer

Sotva dnes sluníčko vyšlo, začalo pálit. Rýsoval se nádherný den. A již dopoledne panoval na slováckém ovále čilý ruch. Postupně se k pořadatelům přidávali samotní finalisté. Bohužel chyběl Jan Jeníček. Jeho tatínek Jiří musel svou dodávku odstavit již někde okolo Svitav.

Trénink přišel dle plánu o půl druhé. Odtrénovaly dvě skupiny. Pak přišla na řadu třetí. A než by se kdokoliv nadál, na zadek dostal nejen časový harmonogram, ale také startovní listina. Co víc, také celý šampionát. Jan Kvěch neobjel ani jedno kolo a po kontaktu s ohrazením ležel na dráze za cílovou rovinkou.

 


Jan Kvěch na téma svého pádu v tréninku:

„Daleko jsem nedojel. Bylo to ještě první kolo, brnknul jsem si o prkna a spadnul jsem. Ta ruka je zlomená.“


Finalistů se nakonec fotilo jen čtrnáct | foto Karel Herman

S fakturou ruky ležel na palubě sanitky a čekal, až z Uherského Hradiště přihouká rychlá ambulance. Čas pádil. Jury se proto rozhodla před dokončením tréninku uspořádat slavnostní nástup. Martin Málek se oficiálně loučil se svou kariérou. Dostal mnoho darů. Ale svérázný pit bike s láhví šampaňského místo motoru, s nímž si Jan Kvěch dal tolik práce, převzal od pražského závodníka v zastoupení. Václav Milík dal kytici přes mantinel své přítelkyni Nikole a odměnou se mu stala pusa.

Ochozy se slušně zaplnily a ne každý divák si našel místo na sezení. Trénink pokračoval a s mírným zpožděním se konečně šlo na věc. Vojtěch Šachl vyhrál první jízdu stylem start – cíl, zatímco veterán Jaroslav Petrák lepil nakřáplou vázu své závodnické dušičky po nevydařeném úvodním finále v Plzni. Nedali ani náznak šance Jaroslavu Vaníčkovi a Brunovi Belanovi.

Úvodní rozjížďka dne: Jaroslav Petrák (žlutá), Jaroslav Vaníček (bílá) a Vojtěch Šachl (červená) | foto Karel Herman

Dalo by se říct, že tady o vavříny v celkové klasifikaci ještě nešlo. Opak byl pravdou. Jaroslav Vaníček byl po odstoupení Jana Kvěcha mužem číslo tři aktuální klasifikace, byť je kvůli příznivějším pomocným kritériím po plzeňském finále. Deset bodů jako on měli ještě Petr Chlupáč, Eduard Krčmář a Jan  Macek. Daniel Klíma disponoval jedenácti a novopečený leader Václav Milík čtrnácti.

Úvodní zaváhání pražského čahouna byla ta pravá voda na mlýn jejich ambicí. Václav Milík letěl do vedení v rozjížďce s číslem dvě hned s letem pásky. A Jan Macek se nacpal před Daniela Klímu. Strmě nahoru mířil rovněž Petr Chlupáč, ve třetí sérii nenašel sobě rovného. Naproti tomu Eduard Krčmář na samém konci úvodní pětiny nepolapil Adama Bubbu Bednáře, jemuž Plzeň dokonale nevyšla.

 

Mistr tesař se neutne, přesto prohraje

Druhá série pustila na ovál paní Smůlu. Michal Baštecký skočil v desáté jízdě do pásky, v osmé David Hofman přišel o molitanovou vycpávku sedla. Projel cílem, byť s nulou. Zemětřesení na špici rozechvělo slovácký ovál v sedmé jízdě. Petr Chlupáč se do ní kvůli prasklému primárnímu řetězu ani nerozjel.

Adam Bubba Bednář (žlutá) vede před Václavem Milíkem (modrá), Jaroslavem Petrákem (červená) a Davidem Hofmanem (bílá) | foto Karel Herman

Eduard Krčmář v první zatáčce páté jízdy předčil Jana Macka. Po odstoupení Petra Chlupáč rozjížďce s číslem sedm kraloval Daniel Klíma, čemuž Jaroslav Vaníček mohl jen přihlížet. A to už byla na programu rozjížďka s číslem osm. Nabídla dnes zatím nejnapínavější podívanou a dost možná předznamenala budoucnost české ploché dráhy.


Osmá jízda očima Václava Milíka:

„Říkali jsme si, že to mám trošku slabší, zkusme něco změnit. I kdybychom nic neměli, měl bych lepší start. Bubba byl rychlej. Snažil jsem se tři kola. Ve čtvrtým jsem se na to vyprd‘, nemělo smysl ho honit.“


Václav Milík vystřelil dopředu jako střela. Jeho druhá dnešní trojka se zdála být formalitou, jež pouze podtrhne patnáctibodové maximum a nakonec i Padubičanův osmý titul. Jenže Adam Bubba Bednář se řítil vnějškem prvního oblouku stejně nezadržitelně jako mohutná tsunami.

Adam Bubba Bednář (modrá) má za sebou Petra Chlupáče (žlutá) a Vpjtěcha Šachla (bílá) | foto Karel Herman

Na rovinku vyjel mladičký Pražan již v čele. Ne, že by se Pardubičan nepokusil o nápravu. Právě naopak, tři kola se snažil sakramentsky. Pak uznal marnost svého úsilí a dojel v klidu pro dva body. Celkový primát měl konec konců na dohled, ale jedničkou dnešního mítinku měl být právě Adam Bubba Bednář.

Co byla před nástupem přece jen odvážná hypotéza, se stávalo realitou. Adam Bubba Bednář se nezastavil ani v deváté jízdě, v níž se jako první na seznam jeho obětí dostal Petr Chlupáč. Ten byl již mimo šanci na medaile, zato vítěz s devíti body nadále udával krok všem finalistům. Mimo pódium již byl Jaroslav Vaníček, na něhož v jedenácté jízdě odstartoval Václav Milík.

Jan Macek (modrá) se ohlíží na Bruna Belana (žlutá), Jana Hlačinu (bílá) a Davida Hofmana (červená) | foto Karel Herman

Pardubičan držel pozici muže číslo dvě s osmi body. A za ním parta se sedmičkami. Jan Macek se ke šťastnému číslu ve skóre dopomohl triumf v desáté jízdě. Danielu Klímovi a Eduardu Krčmářovi zase výsledek jejich duel o dvě rozjížďky později. Start předvedl lepší Slaňák, jenže Pražan se v první zatáčce ukázal být rychlejší po jeho pravici.

 

Verdikt závodu i dvou rozjezdů

Vojtěch Šachl přijel do Březolup s kompletně repasovaným motorem. V úvodních třech jízdách náramná spokojenost. Jenže třináctka u čísla jízdy nebyla pro jeho pohonný agregát příliš šťastným číslem. Nepřežil ani půlku úvodního okruhu. A přitom body nevysely zase až tak vysoko. I když…


Vojtěch Šachl popisuje konec svého motoru ve třinácté jízdě:

„Na startu vytočená motorka. Pustil jsem spojku a rána. Ale jel jsem, jenže pak byla druhá rána. Ta byla finální.“


Daniel Klíma (červená) v tuhém duelu s Matoušem Kameníkem (bílá) | foto Karel Herman

I Daniel Klíma se na svou trojku pořádně nadřel. Start jej poslal do čela, ale Matouš Kameník mu vnějškem první zatáčky vedení sebral. A když se Pražan dral dopředu ve druhém výjezdu, nepustil jej před sebe. Ale Daniel Klíma neřekl poslední slovo.

Ostatně kapitulace by se pro závodníka aspirující na medaile v prestižním domácím šampionátu nehodila. Ve třetím okruhu atakoval Matouše Kameníka po venku, aby na cílové rovince prudce zlomil motocykl na spodní stranu. V nájezdu do další zatáčky už vedení říkalo pane právě jemu.

Ve čtrnácté jízdě Václav Milík rychle pronikl do čela před Eduarda Krčmáře, který měl plné ruce práce s hlídáním Petra Chlupáče. Zkušený pražský junior na metě zaostal jen o pár centimetrů. Hned na to Adam Bubba Bednář přistřihnul křídla Janu Mackovi ve svém dalším sólu stejně oslnivém jako sluníčko na obloze. A v rozjížďce s číslem šestnáct rozjásal diváky Jaroslav Petrák, který na poslední chvíli překonal Matěje Frýzu.

Porážkou Eduarda Krčmáře (modrá) se Václav Milík (bílá) dostal na dohled ke svému osmému titulu | foto Karel Herman

Poslední přestávka a mohlo se účtovat. A šlo to poměrně ráz na ráz. Václav Milík po velkém sólu v sedmnácté jízdě titul a dnešní druhé místo. Adam Bubba Bednář, stejně suverénní hned vzápětí, absolutní triumf v březolupském finále. Pak se to zamotávalo.

Daniel Klíma byl totiž v cíli osmnácté jízdy hned za svým mladším klubovým kolegou. A díky tomu skončili na stejném skóre v závěrečné klasifikaci šampionátu a čekal je rozjezd o post českého vicemistra. Snad aby toho nebylo málo, v devatenácté jízdě Eduard Krčmář poslal za svá záda Jaroslava Vaníčka už v první zatáčce. Srovnal krok s Danielem Klímou v dnešním finále, což signalizovalo další dodatkovou jízdu.

Mohl do ní zasáhnout také Jan Macek. A vskutku k takovému vývoji všechno směřovalo, když se kopřivnický závodník ujal vedení v rozjížďce s číslem dvacet. Mít za sebou Petra Chlupáče není žádný med. Pražan se vskutku na protilehlé rovinky druhého kola přenesl do čela. A rozjezd o dnešní bronz se musel obejít jen s dvojicí závodníků.

Jaroslav Petrák (bílá) míří za vítězstvím před Matějem Frýzou (modrá) a Janem Hlačinou (žlutá) | foto Karel Herman

Konal se jako první. Eduard Krčmář neporušil tradici svých vydařených startů, ale Daniel Klíma jej překonal venkem prvního oblouku. Sotva zmizel v depu, chystal se na rozjezd o celkové stříbro. V něm byl hlavním režisérem Adam Bubba Bednář. Start a byl první.

Daniel Klíma vedl slibný nájezd v prvním oblouku. Leč marně. Zůstával ve střehu, útočil. Ještě v poslední zatáčce zkoušel vnitřní stopu. Adam Bubba Bednář bylo na venku rychlejší. A červený Měsíček nakonec ze své báně viděl nejmladšího vicemistra republiky vůbec.

 

Hlasy z depa

Adam Bubba Bednář se stal nejmladším vicemistrem republiky vůbec | foto Pavel Fišer

„Dobrý,“ konstatoval Adam Bubba Bednář. „Jelo se krásně, dnešek mi sedl. Zlatá přilba a Memoriál se mi nepovedly, jak jsem si představoval. Spravil jsem si chuť a užil si to. A patnáctibodový maximum k tomu. Děkuju sponzorům, rodině, Kurzovým…“

„Není to štěstí, stalo se, co se stalo,“ přemítal Václav Milík nad ziskem svého další zlaté medaile v českém individuálním šampionátu. „Jsem rád, že se Honzovi nestalo nic vážnýho, pád vypadal hrozně. Těší mě, že jsem udělal ten titul. Rok od roku je to těžší. Bubba měl kvůli zranění letos jen pár závodů. A dnes jel úplně nádherně. Přeju si víc takovejch závodů, aby se mladí ukázali ve světě, to naše plochá dráha potřebuje.“

„Jsem spokojenej,“ říkal Daniel Klíma. „Ale musím přiznat, že nás malej Bubba trápí. V rozjezdu jsem ho chtěl potrápit, nedal jsem mu nic zadarmo. Myslím, že jek krásně. Cíl byl hlavně udržet si místo, co jsem vybojoval v Plzni.“

„Na hovno,“ nebral si Eduard Krčmář servítky. „Letos to nebyla sezóna, jaká by měla bejt. Doufám, že se vrátím zpátky, kde jsem byl. Budu makat jako blázen. Zhubnu dvanáct kilo, jednám o Polsku a určitě se vrátím.“

Petr Chlupáč přišel o pódium díky prasklému primárnímu řetězu | foto Karel Herman

„Super,“ hodnotil Jan Macek své umístění. „Mohl jsem být třetí. Ale posral jsem to v poslední jízdě s Chlupem. Byl rychlejší. Zavřel mě, ale nespadl jsem. Ale jo, jsem spokojený.“

„Za mě zklamání,“ vraštil Petr Chlupáč čelo. „Naladěný to bylo dobře. Ve druhý jízdě prask‘ primár a zavřela se mi možnost na bednu. Jinak výborná dráha, ta byla super.“

„Já mám Březolupy a Kopřivnici hrozně rád,“ vyznával se Jaroslav Petrák. „Proto říkám, že finálový závody by měli dávat někam jinam než do Plzně. Ta mi minule neseděla. Dneska se mi jezdilo krásně, chtěl jsem si spravit chuť po Zlatý přilbě, jezdil jsem tam málo i jako náhradník.“

 

Adam Bubba Bednář (žlutá) vede nájezd na Václava Milíka (modrá) | foto Karel Herman
Adam Bubba Bednář (žlutá) vede nájezd na Václava Milíka (modrá) | foto Karel Herman
1. Adam Bubba Bednář, Praha 3 3 3 3 3 15
2. Václav Milík, Pardubice 3 2 3 3 3 14
3. Daniel Klíma, Praha 1 3 3 3 2 12+3
4. Eduard Krčmář, Slaný 2 3 2 2 3 12+2
5. Jan Macek, Kopřivnice 2 2 3 2 2 11
6. Petr Chlupáč, Praha 3 E 2 1 3 9
7. Jaroslav Petrák, Pardubice 2 1 1 3 1 8
8. Jaroslav Vaníček, Praha 1 2 2 1 2 8
9. Matouš Kameník, Pardubice 1 3 1 2 0 7
10. Vojtěch Šachl, Praha 3 1 1 E 2 7
11. Bruno Belan, Slaný 0 2 2 0 1 5
12. Jan Hlačina, Pardubice 0 1 1 1 1 4
13. Matěj Frýza, Plzeň 0 1 0 2 E 3
14. David Hofman, Pardubice 1 0 0 1 1 3
15. Michal Baštecký, Praha 2 T 0 0 0 2
16. Jan Kvěch, Praha – – – – – DNR

Poznámky: Jan Jeníček nepřijel kvůli poruše své dodávky; Jan Kvěch si při pádu v tréninku zlomil ruku

Celkové pořadí šampionátu republiky: zleva Adam Bubba Bednář, Václav Milík a Daniel Klíma | foto Pavel Fišer

Konečné pořadí šampionátu:

PLZ BŘE TOT
6.9. 28.9.  
1. Václav Milík, Pardubice 14 14 28
2. Adam Bubba Bednář, Praha 8 15 23+3
3. Daniel Klíma, Praha 11 12 23+2
4. Eduard Krčmář, Slaný 10 12 22
5. Jan Macek, Kopřivnice 10 11 21
6. Petr Chlupáč, Praha 10 9 19
7. Jaroslav Vaníček, Praha 10 8 18
8. Jan Kvěch, Praha 15 DNR 15
9. Vojtěch Šachl, Praha 7 7 14
10. Jaroslav Petrák, Pardubice 5 8 13
11. Bruno Belan, Slaný 4 5 9
12. Matěj Frýza, Plzeň 5 3 8
13. Matouš Kameník, Pardubice 0 7 7
14. Jan Jeníček, Pardubice 7 o 7
15. Jan Hlačina, Pardubice 3 4 7
16. David Hofman, Pardubice 3 3
17. Michal Baštecký, Praha 2 2
18. Štěpán Melč, Plzeň 0 0
Adam Bubba Bednář (červená) vede Daniela Klímu (modrá) v rozjezdu o titul českého vicemistra | foto Pavel Fišer

Slovácký ovál určí českého šampióna

Březolupy – 26. září
Dvacet dva může být málo stejně jako hodně. V případě dějiště rozhodujícího závodu o titul plochodrážního mistra republiky v soutěži jednotlivců jde o úctyhodný a především poměrně nedostižný rekord. Stane se tak pozítří v rámci tradičního Slováckého oválu v Březolupech. Ke své první korunovaci má nejblíže Jan Kvěch. Jenže na ploché dráze se říká hop až po skoku.


Tipujte:

Označte nejlepší trojici březolupského finále:

View Results

Loading ... Loading ...

Jan Kvěch před třemi týdny v Plzni porazil všechny své soupeře. A především Václava Milíka, před nímž má náskok jediného bodu. V těsném závěsu za nimi dlí rovnou pět závodníků. Mezi třetím Danielem Klímou a čtveřicí Jaroslav Vaníček, Petr Chlupáč, Eduard Krčmář a Jan Macek leží jeden jediný bod. A tak na svátek všech Václavů na ovále na slovácké návsi půjde o kompletní medailovou sadu.

Startovní listina čtvrtečního finále mistrovství republiky jednotlivců v Březolupech:

1 Vojtěch Šachl, Praha
2 Bruno Belan, Slaný
3 Jaroslav Vaníček, Praha
4 Jaroslav Petrák, Pardubice
5 Jan Macek, Kopřivnice
6 Matěj Frýza, Plzeň
7 Daniel Klíma, Praha
8 Václav Milík, Pardubice
9 Jan Kvěch, Praha
10 Jan Jeníček, Pardubice
11 Petr Chlupáč, Praha
12 David Hofman, Pardubice
13 Eduard Krčmář, Slaný
14 Matouš Kameník, Pardubice
15 Jan Hlačina, Pardubice
16 Adam Bubba Bednář, Praha
Titul mistra republiky v Březolupech vyhrál rovněž Roman Matoušek | foto archív speedwayA-Z

Jan Kvěch je na půl cesty k individuálnímu českému titulu

Plzeň – 6. září
Šampionát republiky jednotlivců na prosluněných Borech začal hladkým triumfem Eduarda Krčmáře. Jenže přišly pády. Štěpán Melč si v rozjížďce s číslem dvě zlomil levou klíční kost, Matouš Kameník si ob jízdu později vykloubil rameno. Mezitím se ze země musel sbírat také Václav Milík. Úřadující šampión posléze v repete podlehl Janu Kvěchovi. A tím byl závod ve své podstatě rozhodnut, protože ani Pražan, ani Pardubičan už neztratili ani bod. Václava Milíka nakonec při dekorování zastupoval mechanik David Vrtáček, protože odjel sanitkou na vyšetření zad. Boj o třetí místo byl o poznání dramatičtější a nakonec se z nejnižšího stupínku pódia radoval Daniel Klíma. O bod za ním skončila celá čtveřice závodníků, z nichž se usmíval jen Jaroslav Vaníček. Ostatní měli aspoň jeden důvod litovat, či dokonce láteřit. Eduard Krčmář za vyloučení za přejetí vnitřní čáry při souboji s Petrem Chlupáčem. Ten zase díky pádu, když útočil na Adama Bubbu Bednáře, jenž ostatně také zakončil dnešní závod písmenkem iks. A Jan Macek pro změnu, že jeho bohatou úrodu dvojek v jeho skóre nevylepšila alespoň jedna číslovka vyšší hodnoty.

David Vrtáček, Jan Kvěch a Daniel Klíma na pódiu | foto Karel Herman

Ztráty i zisky

Počasí jako malované. Co víc si šlo pro první finále českého individuálního šampionátu jen přát?! Snad Hynka Štichauera či Josefa France ve startovní listině. Oba by dozajista mířili vysoko, ale jejich aspirace dlí přece jen ve světě long tracku. A své majitele si našla všechny čísla od jedničky až po šestnáctku.

Štěpán Melč si při pádu zlomil klíční kost | foto Štěpán Ševčík

Náhradníci chyběli a právě poslední číslo připadlo Adamovi Bubbovi Bednářovi, jenž se v sobotu při evropských dvojicích v Pardubicích vrátil na ovály po tříměsíční pauze způsobené zraněním. Jenže startovní pole mělo záhy rychle prořídnout. Hned v rozjížďce s číslem dvě.

Daniel Klíma ji ovládl stylem start – cíl před Janem Mackem, který do Plzně přibyl rovnou z pokračování polské extraligy U24 v Gorzowě. Štěpán Melč jezdil třetí před Jaroslavem Petrákem. Plzeňský benjamínek však při svém debutu v prestižním šampionátu neobodoval. Upadl v předposlední zatáčce.

Eduard Krčmář (červená) míří k vítězství před zraky Vojtěcha Šachla (žlutá) a Matěje Frýzy (modrá) | foto Karel Herman

Do depa jej na tandemu přivezl Jan Macek. Bohužel lékaři měli práci, protože si Štěpán Melč zlomil levou klíční kost. Matouš Kameník pro změnu neinkasoval dva body ze čtvrté jízdy. A při pádu v poslední zatáčce si vykloubil rameno. I pro něho závod skončil.

Mnohem více vzruchu však přinesl incident mezi pády obou juniorů. Bodejť by ne, když se týkal Václava Milíka! Při útoku vnějškem na Petra Chlupáče, který skvěle odstartoval, upadl v nájezdu do první zatáčky. Do akce se vydala sanitka, pořadatelé museli vyměnit prasklý nafukovací vak. Ale při repete úřadující šampión nechyběl.

Jan Kvěch komentuje svůj triumf nad Václavem Milíkem ve třetí jízdě:

„Zadarmo to nebylo, musel jsem předjíždět.“

Václav Milík (žlutá) těsně před svým pádem v souboji s Janem Kvěchem (modrá) | foto Karel Herman

Historie prahla ambicemi po přepisování. Opakování třetí jízdy totiž vyneslo do vedení Jana Kvěcha. Václav Milík ale objel Petra Chlupáče a v první zatáčce se dostal dopředu. Pražský závodník záhy kontroval. A po návratu do depa se radoval ze skalpu úřadujícího šampióna.

 

Úroky z porážky úřadujícího mistra

Jan Kvěch se nikterak nežinýroval. Když už neporazil nikoho menšího než Václava Milíka, úřadoval také nadále. Sedmé jízdě kraloval od startu do cíle před zraky Jana Jeníčka, kdežto Jaroslav Petrák pokořil Jana Hlačinu v nájezdu do třetího okruhu. A záhy poté připravil o vedení Eduarda Krčmáře již v úvodním nájezdu.

Adam Bubba Bednář (bílá) otevřel své skóre třemi body na úkor Jana Jeníčka (červená) a Bruna Belana (modrá) | foto Karel Herman

S devíti body dlel na hrotu aktuální klasifikace. Vyhráno zatím neměl ani zdaleka. Václav Milík po úvodní prohře doháněl, co jen mohl. Triumf v rozjížďce s číslem osm byl stejně okázalý jako užitečný. Zatímco Pardubičan pádil do čela současně s letem pásky, za jeho zády vnějšku první zatáčky přestřihnul vítěznou šňůru Adama Bubby Bednáře.

Další triumf mu přinesla desátá jízda. V ní odstartoval na Daniela Klímu, který po úvodním triumfu přišel o bod i s Eduardem Krčmářem. Stalo se v páté jízdě. Slaňák pádil dopředu, kdežto Pražan za jeho zády měl plnou hlavu starostí s útočícím Jaroslavem Vaníčkem.

Eduard Krčmář láteří na svou diskvalifikaci ze sedmnácté jízdy:

„Měl jsem kolo na lajně!“

Adam Bubba Bednář (červená) se brání Danielu Klímovi (žlutá) | foto Karel Herman

Ve třech pětinách mítinku disponoval Jan Kvěch devíti body. Václav Milík zůstával pozadu o jeden a o dva body méně měli nejen Daniel Klíma, ale také Petr Chlupáč. pražský junior v repete třetí jízdy sledoval před sebou oba leadery závodu. Poté ale zaujal dvěma velkými sóly.

 

Verdikt dvacáté jízdy

Adam Bubba Bednář právě v osmnácté jízdě přichází o vidinu pódia | foto Štěpán Ševčík

Závěr mítinku byl narýsovaný dokonale. Bruno Belan po pádu v první zatáčce třinácté jízdy stačil svůj motocykl odklidit včas. Václav Milík jel v čele pro další tři body před Eduardem Krčmářem. Jan Kvěch po dalším sólu hned vzápětí držel vrch. Rozjížďka s číslem patnáct však roztrhala všechny předpokládané scénáře na cáry.

Petr Chlupáč se rozčiluje nad svým vyloučením v rozjížďce s číslem patnáct:

„Co jsem s tím měl dělat, když mi tam vjel?!“

Adam Bubba Bednář se v ní ujal vedení. Za sebou měl Daniela Klímu, který jej záhy překonal. Dopředu se dral rovněž Petr Chlupáč, který ale ve druhém kole upadl. Svítila červená světla, mávalo se praporky téže barvy. Opakovalo se ve třech, bez závodníka, který po pádu přišel naštvaný do depa.

Václav Milík naposledy v cíli, než se stane pacientem v sanitce | foto Karel Herman

Opakovačka vzala nečekaný obrat. Adam Bubba Bednář se usadil pevně v čele. Daniel Klíma se snažil, jenže tentokrát se dopředu dostat nedokázal.

V rozjížďce s číslem sedmnáct se Petr Chlupáč jal odčinit své bodové manko. V úvodním oblouku za sebe poslal Eduarda Krčmáře. Vzápětí odrazil jeho pokus o odvetu. A poté směřoval za triumfem, protože na slánského závodníka se obořil Jan Macek. Ten se dvou bodů nakonec zmocnil až po projetí cílem, když byl Eduard Krčmář dodatečně vyloučen za vyjetí z dráhy.

Start rozjížďky s číslem dvacet – od mantinelu Vojtěch Šachl, Jan Kvěch, Bruno Belan a Daniel Klíma | foto Karel Herman

Všichni tři první závodníci v cíli se tím pádem sešli na konečných deseti bodech! Aby toho nebylo málo, jejich skóre v osmnácté jízdě srovnal Jaroslav Vaníček. Vedl od vylétnutí pásky. Adam Bubba Bednář měl jiné plány, jenže ve druhém nájezdu spadl a bylo vyloučen. Jeho o kousek starší klubový kolega později vyhrál repete.

Pak už to šlo ráz na ráz. Václav Milík vyhrál devatenáctou jízdu. Do cíle však po předchozím pádu dojel jen silou vůle. Nemohl chodit, přijela pro něho sanitka, takže chyběl na druhé příčce pódia. Jan Kvěch vzápětí zkompletoval patnáctibodové maximum. Na Daniela Klímu, který protnul metu hned za ním, zbyl bronz.

 

Hlasy z depa

Jan Kvěch nemohl brát více | foto Štěpán Ševčík

„Dobrý, když se daří, je to dobrý,“ přemítal Jan Kvěch. „Dneska to byly krásný závody, startoval jsem dobře. Je před námi ještě jedno finále, Venca ztrácí bod. Bude to nejlepší závod. Dneska se dařilo, jednu jízdu s Vencou jsem musel předjíždět, Čendu jsem musel předjíždět.“

„Docela fajn,“ vystihl Daniel Klíma své pocity z premiérového pódia v závodě ranku českého šampionátu. „Škoda jízdy s Bubbou. Ale popasoval jsem se s dráhou. Nečekal jsem bednu, taky bylo štěstí. Pád bodů mi chybělo, v Březolupech budu potřeba zatáhnout.“

„Za mě super,“ radoval se Jaroslav Vaníček ze svého prozatím nejlepšího výsledku v českém šampionátu. „Podařený zívody, jsem rád, že to vyšlo. Škoda těch dvou nul, co tam byly. Mohly to bejt jedničky. Ale deset bodů, jsem maximálně spokojenej.“

Petr Chlupáč želel pádu | foto Štěpán Ševčík
Petr Chlupáč želel pádu | foto Štěpán Ševčík

„Až na ten pád hezký závody,“ podmiňoval Petr Chlupáč svou spokojenost. „Dráha paráda, zezačátku jsem se bál, jak začali sypat materiál. Ale perfektní. Na třetí místo ztráta bodu, co to ale je?!“

„Nevyšlo to,“ rozhodil Eduard Krčmář rukama. „Byl jsem vyloučenej. Nebyl jsem taky ve svý kůži, to nepřispělo.“

„Pětkrát druhý,“ bilancoval Jan Macek svůj dnešní výkon. „To není špatný. Ale podle mých představ málo, jel jsem sem přes noc z Polska.“

„Blbý závody,“ vraštil Adam Bubba Bednář čelo. „Jel jsem jako, kdybych na tom seděl poprvý. Nesrovnal jsem si to v hlavě, nešlo to. Děkuju Matěji Kůsovi, Kurzíkům, Michalu Stárkovi, Kubajsovi…“

Jan Kvěch (bílá) ujíždí před Danielem Klímou (červená) | foto Štěpán Ševčík
Jan Kvěch (bílá) ujíždí před Danielem Klímou (červená) | foto Štěpán Ševčík

 

1. Jan Kvěch, Praha 3 3 3 3 3 15
2. Václav Milík, Pardubice 2 3 3 3 3 14
3. Daniel Klíma, Praha 3 2 2 2 2 11
4. Jaroslav Vaníček, Praha 0 1 3 3 3 10
5. Petr Chlupáč, Praha 1 3 3 X 3 10
6. Eduard Krčmář, Slaný 3 3 2 2 L 10
7. Jan Macek, Kopřivnice 2 2 2 2 2 10
8. Adam Bubba Bednář, Praha 3 1 1 3 X 8
9. Vojtěch Šachl, Praha 2 0 2 2 1 7
10. Jan Jeníček, Pardubice 2 2 1 1 1 7
11. Matěj Frýza, Plzeň 1 1 0 1 2 5
12. Jaroslav Petrák, Pardubice 1 1 1 1 1 5
13. Bruno Belan, Slaný 1 2 1 F 0 4
14. Jan Hlačina, Pardubice 0 0 0 1 2 3
15. Štěpán Melč, Plzeň F – – – – 0
16. Matouš Kameník, Pardubice F – – – – 0
Václav Milík upadl v rozjížďce s číslem tři | foto Karel Herman