Archiv pro rubriku: MČR Dvojic

Slaný obhájil titul ve zcela pozměněné sestavě

Kopřivnice – 8. října
Krásné počasí a nesmírně vyrovnané startovní listina, v níž by titul většiny dvojic rozhodně nevzbudil překvapení. Tak by šel v kostce charakterizovat dnešní šampionát republiky dvojic v Kopřivnici, kde se ani jeden z týmů nevyhnul výpadku. Zlaté medaile nakonec obhájil Slaný, ačkoliv Milan Mach měl úplně jinou sestavu než před rokem na své dráze. Z pódia nakonec mávali ještě závodníci Pardubic a pražského Olympu.

Marko Levišin, Hynek Štichauer, Eduard Krčmář, Robert Chmiel, Petr Chlupáč a Jan Kvěch na pódiu | foto Pavel Fišer

Vyrovnaná sestava

O český titul bojovalo patnáct závodníků v sedmi týmech | foto Pavel Fišer

Český šampionát dvojic již dlouho neoplýval tak natřískanou startovní listinou jako letos v Kopřivnici. Pakliže měl nějaký ze sedmi týmů vůbec slabší článek, nahradil jej silnější muž sestavy. Bez sebemenší nadsázky mohl stát na pódiu jakýkoliv pár, aniž by někdo vyslovil slůvko překvapení. Natož aby jej uvedl přídavnými jmény obrovské či nečekané.

Milan Mach komentuje jezdecké složení slánského páru:

„Chtěl jsem dát příležitost Robertu Chmielovi…“

V Kopřivnici se alfou a omegou úspěchu stal jako obyčejně vydařený start. A průjezd první zatáčkou. O tom přesvědčil Hynek Štichauer hned v rozjížďce s číslem jedna. Daniela Klímu za sebou nechal současně s letem pásky, Jana Macka objel v úvodním oblouku. Jeho parťák Marko Levišin ovšem zaostal za dvojicí velkých znalců kopřivnického obra.

V rozjížďce s číslem jedna vedou zatím Jan Macek (bílá) a Daniel Klíma (žlutá) úřed Markem Levišinem (modrá), nicméně Hynek Štichauer (červená) se za chvíli prodere do čela | foto Pavel Fišer

Domácí Kopřivnice s koaličním partnerem Olympu tak předčila Pardubice o bod. Další páry však měly oslnivější nástup. Jan Kvěch s Petrem Chlupáčem v barvách pražského Olympu v rozjížďce s číslem dvě odvedli pardubické duo Jaroslav Petrák – Matouš Kameník. Slánští Eduard Krčmář a Robert Chmiel hned na to nedali prosto pro juniory pražské Markéty Adama Bednáře a Michala Bašteckého, jenž na poslední chvíli vystřídal nemocného Jaroslava Vaníčka.

Nad sedmou dvojicí se dlouho vznášel otazník. Nakonec v ní oba domácí mladíky doplnil Slovinec Miran Praznik. Sestava dostala pracovní název Anarchy – Komprž Team podle Adriana Rymela a Vladimíra Kováře. Nicméně název nebyl podložen licencí soutěžícího, takže se ve výsledkové listině měla objevit pouze jména závodníků. Nakonec však nesla název AK PD Kopřivnice.

Jan Kvěch (červená) měl dnes skvělé starty, o čemž na snímku přesvědčuje Roberta Chmiela (žlutá), Eduarda Krčmáře (bílá) a svého kolegu Petra Chlupáče (modrá) | foto Pavel Fišer

Na ovál vždy vyjížděl Miran Praznik, kdežto Radek Bambuch a Jakub Sazovský se pravidelně střídali. První výjezd na ovál se však proměnil v prohru 2:7 s Pardubicemi. Sedmi bodů se v rozjížďce s číslem pět dočkali i Daniel Klíma s Janem Mackem. Jako vzorná dvojice v ideální stopě obkroužili čtyři dlouhá kola před zraky Jaroslava Petráka a Matouše Kameníka.

V rozjížďce s číslem šest už opět šlo do tuhého. Jan Kvěch současně s letem pásky pádil pro své druhé čtyři body. Eduard Krčmář a Robert Chmiel se však soustředili na Petra Chlupáče. Nepustili jej mezi sebe, natož pak před sebe.

Slaný se tím pádem dělil o vedení s Kopřivnicí, zatímco Hynek Štichauer s Markem Levišinem a junioři pražského Olympu ztráceli po první třetině jeden bod. Pardubičany ale ve druhé sérii nečekali klíčoví soupeři. V osmé jízdě na hlavu porazili své kolegy, aby o tři rozjížďky později vyzráli na mladé Pražany.

 

Verdikty v samotném závěru

Eduard Krčmář (bílá) drží v šachu pardubický tandem Marko Levišin (modrá) – Hynek Štichauer (červená), kdežto jeho parťák Robert Chmiel (žlutá) uzavírá řadu | foto Pavel Fišer

Ostatní pretendenti mistrovského trůnu ve druhé sérii tak snadný život neměli. V rozjížďce s číslem devět Jan Kvěch opět exceloval ihned po startu. Motocykl s ním upaloval a na konci prvního okruhu byl již bratru deset metrů před svými soupeři. Jan Macek za jeho zády měl spoustu starostí s dotírajícím Petrem Chlupáčem, jenž se rychle zbavil Daniela Klímy.

O chvilku později slánský tandem nekompromisně změřil druhý kopřivnický pár, jehož ambicióznější kluboví kolegové jej očekávali v rozjížďce s číslem dvanáct. V ní Robert Chmiel a Eduard Krčmář také nevyznávali sebemenší kompromis. Jan Macek a Daniel Klíma byli ti druzí již po startu. A Milan Mach se po čtyřech výjezdech na kopřivnický ovál dopočítal šestadvaceti bodů. Hynek Štichauer a Marko Levišin měli pětadvacet.

Jan Kvěch a Petr Chlupáč, když do cíle čtrnácté jízdy dospěli do cíle před Miranem Praznikem a Jakubem Sazovským, se dostali na hodnotu čtyřiadvacet. Jan Macek s Danielem Klímou ztráceli již sedm bodů. Závěrečných sedm jízd proto slibovalo dramatickou podívanou. Vodítko nabídla již první z nich.

Kvůli defektní svíčce Daniel Klíma nemohl startovat v šestnácté jízdě | foto Pavel Fišer

Eduard Krčmář slavil dokonalý triumf ve stylu start – cíl. Hynek Štichauer a Marko Levišin ale vystavěli nepřekonatelnou hráz pro Roberta Chmiela. Průběžné skóre obou týmů se dostalo na třicet bodů. V rozjížďce s číslem šestnáct namíchal osud pořádný pohár hořkosti pro domácí. Daniel Klíma odstoupil ještě před startem se špatnou svíčkou. A Jana Macka odvedl Adam Bednář.

Další požár papírových ambicí zažila osmnáctá jízda. Petr Chlupáč odpadl již v první zatáčce. Jan Kvěch hrál sólo před zraky Marka Levišina a Hynka Štichauera. Pardubice skončily pouť dnešním závod pětatřiceti body. Pražané jich měli osmadvacet, ale ještě jeden start k dobru.

Sarkastický Jan Kvěch na téma svého startu v jednadvacáté jízdě:

„Teď jsem tedy měl start maličko rychlejší…“

Adam Bednář (červená) – na snímku s Janem Kvěchem (bílá), Petrem Chlupáčem (žlutá) a Michalem Bašteckým (modrá) – sebral Olympu vidinu stříbra | foto Pavel Fišer

Dvacátá jízda rozhodla o titulu. Robert Chmiel a Eduard Krčmář nezaváhali, ukázali rychle záda Jaroslavu Petrákovi s Matoušem Kameníkem a mohli se chystat na nejvyšší stupínek pódia. V závěru všechny zaskočil Adam Bednář, který neváhal usednout do režisérského křesla hlavního děje.

Pohotový manévr jej vynesl do vedení. Jan Kvěch jej dokázal překonat ještě v úvodním okruhu, v jehož druhé zatáčce jej objel zvenčí. Petr Chlupáč však zůstal třetí. A tak pražskému Olympu chyběl jeden jediný bod k rozjezdu s Pardubičany o stříbro.

 

Hlasy z depa

Mistrovský slánský pár: Robert Chmiel, Milan Mach a Eduard Krčmář | foto Pavel Fišer

„Paráda, super,“ radoval se Eduard Krčmář. „Jeli jsme sem udělat titul. Já říkal, že budu závodit. S Robertem to byla paráda. Jen jednu jízdu nás zavřel Honza Kvěch. Trošku jsme se zalekli, ale dopadlo to dobře. Celej tým makal, díky moc.“

„Fajn,“ odtušil Hynek Štichauer. „Bejt vicemistr je skvělý. Gratuluju Edovi Krčmářovi a Robertu Chmielovi. Tituly mám dva s Vencou, třeba ještě někdy bude třetí. Dnes to bylo blízko.“

„Dobrý,“ konstatoval Jan Kvěch. „Dařilo se mi. Motorka startovala, ten poslední start byl hodně rychlej. Lidi fandili, byla tu super atmosféra. Titul se nám nepovedl, jsou to závody. Všichni nemůžeme vyhrát.“

Adam Bednář vstoupil do hlavního děje | foto Pavel Fišer

„Pěkný,“ bilancoval závod Adam Bednář. „Je to tady takový dlouhý. Pěkný závody, krásná atmosféra, přišlo hodně lidí.“

„Úplně na houby,“ protahoval Jaroslav Petrák tvář nad otázkou, jaké to dnes bylo. „Nevím, asi mě opustila Štěstěna. Kopřivnici mám rád, ale opět se mi tu nedařilo. Bylo to těžký, jenže flinta do žita se má házet jako poslední.“

Eduard Krčmář (červená) a Robert Chmiel (modrá) slaví titul | foto Pavel Fišer
1. AK Slaný 37
Eduard Krčmář 4 3 4 3 4 3 21(2)
Robert Chmiel, PL 3 2 3 4 0 4 16
2. AMK Zlatá přilba Pardubice 35
Hynek Štichauer 4 3 3 3 2 2 17(5)
Marko Levišin, UA 0 4 4 4 3 3 18
3. PSK Olymp Praha 34
Jan Kvěch 4 4 4 3 4 4 23(1)
Petr Chlupáč 3 0 2 4 E 2 11
4. AK PD Kopřivnice – Olymp 27
Jan Macek 3 3 3 2 3 3 17
Daniel Klíma 2 4 0 0 – 4 10
5. AK Markéta Praha 23
Adam Bednář 2 4 2 4 4 3 19
Michal Baštecký 0 2 0 0 2 0 4(1)
6. AMK Zlatá přilba 19
Jaroslav Petrák 2 0 E 2 2 0 6(1)
Matouš Kameník 0 2 2 3 4 2 13
7. AK PD Kopřivnice 14
Radek Bambuch 0 – 0 – 0 – 0
Jakub Sazovský – 0 – 0 – 0 0
Miran Praznik, SLO 2 3 2 2 3 2 14
Jan Kvěch (červená) vede Marka Levišina (žlutá) a Hynka Štichauera (bílá) | foto Pavel Fišer

O mistra republiky nakonec pojede sedm párů

Kopřivnice – 7. října
O titul mistra republiky dvojic se zítra po obědě v Kopřivnici přece jen utká sedm týmů. Poslední tým vznikl spojením domácích juniorů Radka Bambucha a Jakuba Sazovského se Slovincem Miranem Praznikem. Změnu ohlásila také pražská Markéta. Místo nemocného Jaroslava Vaníčka pojede s Adamem Bednářem Michal Baštecký.


Tipujte:

Kdo se v Kopřivnici stane mistrem republiky dvojic?

View Results

Loading ... Loading ...

Startovní listina mistrovství republiky dvojic tuto sobotu v Kopřivnici:

AMK ZP Pardubice: 1 Hynek Štichauer, 2 Marko Levišin (UA)
AK PD Kopřivnice/Olymp: 3 Jan Macek, 4 Daniel Klíma
AMK ZP Pardubice: 5 Jaroslav Petrák, 6 Matouš Kameník
Olymp Praha: 7 Jan Kvěch, 8 Petr Chlupáč
AK Slaný: 9 Eduard Krčmář, 10 Robert Chmiel (PL)
AK Markéta Praha: 11 Adam Bednář, 12 Michal Baštecký
13 Radek Bambuch, 14 Jakub Sazovský, 21 Miran Praznik (SLO)
Kopřivnice zítra uvidí mistroství republiky dvojic | foto Eva Palánová

Třináctka se čtrnáctkou jsou volné do zítřka

Kopřivnice – 4. října
V sobotu bude Kopřivnice hostit svůj poslední letošní plochodrážní závod, jímž se stane mistrovství republiky dvojic. Prozatím je přihlášeno šest týmů. Pokud se do zítřka nějaký další přihlásí, budou mu přidělena startovní čísla třináct a čtrnáct. Pakliže ne, bude uplatněn rozpis pro šest párů v souladu s řády.

 

Předběžná startovní listina sobotního mistrovství republiky dvojic v Kopřivnici:

1 – 2 AMK ZP Pardubice: Hynek Štichauer, Marko Levišin (UA)
3 – 4 Walbo Kopřivnice/Olymp: Jan Macek, Daniel Klíma
5 – 6 AMK ZP Pardubice: Jaroslav Petrák, Matouš Kameník
7 – 8 Olymp Praha: Jan Kvěch, Petr Chlupáč
9 – 10 AK Slaný: Eduard Krčmář, Robert Chmiel (PL)
11 – 12 AK Markéta Praha: Adam Bednář, Jaroslav Vaníček
13 – 14 volné do zítřka

 

Slaný bude obhajovat titul s úplně pozměněnou sestavou | foto Kiril Ianatchkov

Svatý Petr se revanšoval za loňský rok a Slaný konečně dobyl domácí ovál

Slaný – 25. srpna
Sám Svatý Petr jakoby se zastyděl, co loni způsobil slánským pořadatelům, kteří v rámci oslav sedmdesátin své ploché dráhy chtěli uspořádat mistrovství republiky dvojic. Svou přízeň jim dnes mnohonásobně vynahradil, když uprostřed pošmourného týdne vsadil středu vymalovanou od sluníčka. Na ovále se strhla vyrovnaná bitva, ovšem favoritům se stavěla do cesty smůla. Janu Mackovi se přetrhnul sekundární řetěz a jeho kopřivnický parťák Lars Skupieň dvakrát upadl. Vlastně třikrát, ale v desáté jízdě za to diskvalifikací pykal Jan Kvěch. Jeho kolega z Olympu Josef Franc měl patálie se zapalováním stejně jako Petr Chlupáč v sestavě Markéty, jejíž druhý muž Daniel Klíma po pádu při tlačenici v první zatáčce rozjížďky s číslem šestnáct nakonec odjel do nemocnice na vyšetření bolavých zad. Hynek Štichauer si zase na přilbu navléknul špatný povlak, a než se vrátil se správným, dvě minuty byly v tahu. Pardubický vousáč ještě navíc zadřel motor. Na seznam pohrom se nedostali vlastně jen domácí. Tandem Ondřej Smetana a Jakub Jamrog se dostal do čela již zdrcující porážkou pražských juniorů v první jízdě a od té doby vedl. Pražan dodával klíčové body, zatímco Polák stále jen vítězil a vítězil. Pravda v rozjížďce s číslem jedenáct mu čtyři body přihrál Václav Milík, který si jej zaměnil za Hynka Štichauera. A tak se Slaný konečně dočkal titulu ve dvojicích před zraky svého domácího publika. V závěru, kdy se už na areál snášel soumrak, se pro stříbro natáhli Josef Franc s Janem Kvěchem, třetí skončili kopřivničtí Jan Macek, Lars Skupieň a Jakub Sazovský. Memoriál Antonína Vildeho patřil letos stopětadvacítkám a vyhrál jej SC Chabařovice.

Olymp, Slaný a Kopřivnice na pódiu

Slanému vše zapadá do vítězné koncepce

Na nástupu ještě platilo, že Slaný nikdy nevyhrál mistrovství republiky dvojic na svém stadiónu

Krásná středa slánskému publiku ještě více zkrásněla v rozjížďce s číslem jedna. Domácí pár Jakub Jamrog a Ondřej Smetana odstartoval jako jeden muž a junioři z pražské Markéty byli rázem ti druzí. Slaný inkasoval sedmibodové maximum a ujal se vedení v aktuální klasifikaci. Už z něho neměl vůbec sestoupit, o čemž samozřejmě na absolutním začátku závodu mohl mít tušení jen nějaký jasnozřivec.

Své postavení upevnil rozjížďkou s číslem čtyři. Jakub Jamrog v ní opět triumfoval stylem start – cíl, jenže kopřivničtí Lars Skupieň a Jan Macek drželi v šachu Ondřeje Smetanu. Dnes však poprvé zasáhl osud. Na sklonku třetího okruhu zůstal Jan Macek stát s přetrženým sekundárním řetězem.

Třináct bodů po první třetině nedal do kupy vůbec nikdo. Mezi Martina Málka a Jaroslava Petráka oblečené v březolupských vestách se ve druhé jízdě vklínil Filip Hájek startující za Plzeň. V rozjížďce s číslem tři Václav Milík změřil Josefa France s Janem Kvěchem, ovšem Hynka Štichauera oba Pražané odstavili dozadu.

Jakub Jamrog (modrá) a Ondřej Smetana (červená) míří v první jízdě do čela před Daniela Klímu (žlutá) a Petra Chlupáče (bílá)

Slaný nedohnali ani Petr Chlupáč, ani Daniel Klíma, kteří v páté jízdě na hlavu porazili Plzeň. Jan Kvěch a Josef Franc hned vzápětí úplně stejně naložili s březolupským tandemem. Překvapení však přinesla rozjížďka s číslem sedm. Po vylétnutí pásky se do jejího vedení dostal Jan Macek.

Václav Milík útočil po venku první zatáčky. A vskutku se dostal před kopřivnického odchovance, jenž se dnes vrátil do sestavy svého mateřského klubu. Avšak jeho kolega byl rychlejší, sám převzal vedení a Kopřivnice porazila Pardubice 6:3

Slaný měl třináct bodům Olymp dvanáct, Markéta s Kopřivnicí po devíti, Březolupy osm, Pardubice sedm, Plzeň pět. Leadeři aktuální klasifikace reagovali, jak museli. V rozjížďce s číslem osm Jakub Jamrog a Ondřej Smetana odstartovali na Václava Kvěcha s Filipem Hájkem. Ostatní favorité však nadále tříštili své bodové zisky.

Daniel Klíma (modrá) a Petr Chlupáč (červená) vedou před Filipem Hájkem (žlutá) a Václavem Kvěchem (bílá)

Daniel Klíma v rozjížďce s číslem devět vyrazil do vedení, jenže Martin Málek jej předčil již v první zatáčce. Ale to již rozpis přinesl desátou jízdu s klíčovým střetem Kopřivnice a pražského Olympu. S letem pásky vystřelil vpřed Jan Kvěch.

Jan Kvěch reaguje na svou diskvalifikaci v rozjížďce s číslem deset:

„Jel jsem normálně. On to zkusil a položil to. Rozhodčí mu to sežrala i s navijákem.“

Lars Skupieň (žlutá) padá za zády Jana Kvěcha (modrá)

Lars Skupieň pražského juniora podjel v úvodním výjezdu, jenže jejich souboj ještě nedošel svého rozuzlení. Jan Kvěch ve druhé zatáčce udeřil zleva. Tlačil svého protivníka na vnější stranu, jenže Polák upadl. Na rampě vylučovacích světel se rozsvítilo modré světlo, které svou barvou korespondovalo s povlakem Pražanovy přilby.

Při repete neměl Josef Franc sobě rovného. Lars Skupieň s Janem Mackem však za jeho zády dali dohromady o jeden bod navíc vzhledem k bodovému klíči 4 – 3 – 2 – 0. Olymp sice držel vrch nad Kopřivnicí, ale Slaný se mu opět vzdálil.

 

Pardubická smůla na druhou

Jakub Jamrog (žlutá) popletl svým povlakem Václava Milíka (červená)

Nicméně smůla si zasedla rovněž na další pretendenty vavřínů, což paradoxně hrálo do slánských karet. Jako v rozjížďce s číslem jedenáct, v níž měly Pardubice v zásadě poslední šanci zvrátit běh událostí ve svůj prospěch. Václav Milík se ujal vedení, jenže Jakub Jamrog se hnal vnější stránkou úvodního oblouku.

Václav Milík vypráví o svém omylu v jedenácté jízdě:

„Splet‘ jsem si povlaky, chtěl jsem nechat místo Hynkovi a on to byl Jamrog.“

Pardubický kapitán viděl žlutý povlak na přilbě slánského Poláka a v domnění, že jde o Hynka Štichauera, jej pustil před sebe. Když si svou chybu uvědomil, bylo pozdě. Jakub Jamrog se řítil po protilehlé rovince v čele. A byť Ondřej Smetana tentokrát vyšel naprázdno, Slaný měl celkově přesně o polovinu bodů víc než Pardubice.

Martin Málek (bílá) zápolí s Larsem Skupieněm (modrá) a Janem Mackem (červená)

Východočeši dnes neměli svůj den a ve třinácté jízdě opět prohráli s povlaky. Hynek Štichauer se pro správný žlutý musel vrátit do depa, kde mu jej dali za řemen přilby. Starmaršál Jan Boháč mu jej nasazoval na přilbu, jenže Pardubičan stál na třetím startovním poli namísto čtvrtého. Diskvalifikace na sebe nedala dlouho čekat.

Václav Milík sice přivolával Lubomíra Vozára na ovál. Leč protesty byly naprosto marné, obzvlášť měl-li dvouminutový limit uběhnout již v době, kdy Hynek Štichauer přijížděl podruhé na rošt. Václav Milík hladce vyhrál, ale Pardubice i tak podlehly Plzni 4:5. Vrchol jejich martýria nastal s šestnáctou jízdou, kdy se jejich soupeři stali junioři z Markéty.

Na skrumáž v první zatáčce doplatil Daniel Klíma letem do nafukovací bariéry. Rychle se postavil na vlastní nohy a za potlesku diváků odešel do depa. Kvůli bolestem zad se však již na ovále neobjevil. Při opakování úřadoval Václav Milík. Tarokující zapalování donutilo Petra Chlupáče zpomalit již v úvodním okruhu. Ve třetím kole Hynek Štichauer sundal brýle a zastavil se zadřeným motorem.

 

Soumraku navzdory

Klíčový duel o titul: Jan Kvěch (žlutá), Ondřej Smetana (červená), Jakub Jamrog (modrá) a Josef Franc (bílá)

Jak Pardubice, tak Markéta tím pádem definitivně vypadly ze hry o další stupínky pódia, které Slaný nechal svým soupeřům volné. Své akcie zprvu posílil Olymp, ačkoliv se mezi Jana Kvěcha a Jana Kvěcha v rozjížďce s číslem dvanáct vklínil Daniel Klíma. Kopřivnice totiž mohla litovat čtrnácté jízdy.

Lars Skupieň se v ní nejprve ocitnul polapený v pásce. Posunul se na trestnou čáru a při repete z ní objel Jaroslava Petráka. Martin Málek jej však v úvodním výjezdu druhého kola před sebe nepustil. Mnohem horší však byl Polákův pád na konci třetího kola.

Pykal za něj diskvalifikací. Jan Macek posléze opět nedal březolupskému tandemu šanci, jenže Olymp držel průběžnou druhou příčku o čtyři body a sám na slánské leadery ztrácel dva body. Verdikt přinesla rozjížďka s číslem patnáct. Pražané si vyměnili místa na roštu. Jan Kvěch šel na dvojku a Josefu Francovi nechal venek.

Josef Franc se po svém pádu vrací do depa s mechanikem Martinem Chalašem na tandemu

Místa v prvním nájezdu nezůstalo nazbyt a zkušený Pražan se ocitl na zemi. Lenka Felix však pozvala k repete celou čtveřici závodníků. Napodruhé klapnul pražský záměr dokonale. Jan Kvěch se rychle dostal na vnitřek a ujal se vedení. Josef Franc objel oba Slaňáky, na protilehlé rovince jej jeho mladší kolega pustil před sebe. Oba spustili závoru, kterou nebylo vůbec snadné překonat.

Josef Franc odhaluje příčinu svého zastavení v patnácté jízdě:

„Myslím, že zápalko…“

Jakub Jamrog se však o takový kousek ze všech sil snažil. A vskutku se v úvodním oblouku druhého kola posunul mezi oba Pražany. Ve třetím okruhu zůstal Josef Franc stát. Místo prohry, Slaný zvítězil 6:4 a od titulu jej dělil jen krůček. V osmnácté jízdě drtivě zvítězil nad Březolupy a letité prokletí domácího stadiónu v mistrovství republiky dvojic bylo konečně zlomeno.

Těsno v první zatáčce šestnácté jízdy: Petr Chlupáč (bílá), Daniel Klíma (žlutá) a Hynek Štichauer (modrá)

Na oslavy však zatím ještě nebyl čas. Na stadión totiž padal soumrak a druhé místo s titulem vicemistra stále zůstávalo ve hře. V rozjížďce s číslem sedmnáct totiž Lars Skupieň a Jan Macek srovnali maximální porážkou Plzně pětadvacetibodový krok s Olympem. Do akce šli opět ob jízdu později, kdy je čekal osamocený Petr Chlupáč. Vše spělo k dramatickému rozuzlení. Oba Kopřivničané totiž vykázali místo pražskému juniorovi za svými zády a spěli k udržení vyrovnaného stavu s Olympem.

Lars Skupieň ovšem pronesl poslední slovo, jaké rozhodně nechtěl. Ve druhé zatáčce třetího kola přišel o vítězství, když po letu vzduchem dnes již potřetí přistál na slánské trati. Červená světla blikla až ve chvíli, kdy se Jan Macek hnal do posledního kola. Závodníci proto mohli dostat technické body, protože tma se osmělovala stále víc a víc.

Olympané se v depu chystali potvrdit své stříbro, k němuž mu chybělo pět bodů. Mechanik Martin Chalaš ještě na poslední chvíli přeskočil mantinel, aby sklonil svou hlavu nad spojkou Josefa France. Konečně se mohlo startovat. Jan Kvěch s Josefem Francem nedali ani náznak šance Filipu Hájkovi s Václavem Kvěchem.

Kolibříci se nenechali zananabit

Stříbro jim již neuniklo. Hodinky dospěly již za půl osmou, když Václav Milík a Hynek Štichauer zvítězili nad Březolupy, což je povzneslo jen na čtvrtou příčku. Poté se již mohlo vyhlašovat. Před velkými hochy přišly na řadu stopětadvacítky. Letošní Memoriál Antonína Vildeho se konal coby utkání třech jejich dvojic.

Smolařem se stali domácí. Karel Průša nemohl nastoupit, protože jej po tréninku sklátila nevolnost. Osamocený Tony Katra si nemohl dělat přehnané ambice. Navíc ve třetí jízdě upadl, přičemž na zem musel i Dominik Hrbek. Závod nakonec přinesl triumf Chabařovicím, jejichž leader Petr Marek posléze vyhrál také finálovou jízdu o Cenu OMA.

 

Hlasy z depa

Jakub Jamrog, Milan Mach a Ondřej Smetana slaví titul

„Mám z toho obrovskou radost,“ zářil Ondřej Smetana. „Hlavně jsem měl dobrýho parťáka, bylo i trošku štěstí. Kuba vyhrál všechno, já nějaký body posbíral a naštěstí to stačilo, abychom vyhráli. Po dvou závodech totální smůly první závod se štěstím.“

„Dneska smůla,“ pokrčil Jan Kvěch rameny. „Jednou vyloučili mě, podruhý zklamala Pepeho technika. Pár bodů se ztratilo, nic s tím neudělám. Druhý místo, smůla celkově, ale jsme vicemistři, taky dobrý.“

„Těžký závody,“ povzdechl si Josef Franc. „Já osobně jsem si vybíral technické potíže a to nás dneska stálo boj o první místo. Myslím, že to bylo zápalko. Snažili jsme se, ale každej měl pech. Jen ti nejlepší ho neměli, po právu vyhráli.“

„Super, perfektní,“ komentoval Jan Macek pódiové umístění své Kopřivnice. „Začátek špatný, prasknul mi sekundár. Nakonec to byly perfektní závody, super. Třetí místo je perfektní, mám radost, paráda, povedlo se to. Dráha perfektní, nevadí mi, když je rozbitá, lepší než beton.“

Václav Milík litoval jediné jízdy

„Přišlo mi to dobrý,“ akorát jsme měli smolíka,“ komentoval závody Václav Milík. „Netrefili jsme se se starty, nevím, ale jednička a trojka pak startovaly, ale se Skupieněm jsem špatně odstartoval. Štve mě jízda s Jamrogem, splet‘ jsem si povlaky. Ale zatrénovali jsme si na extraligu, žádný extra změny dělat nebudu. Spokojenost.“

Duel Jana Kvěcha (modrá) s Larsem Skupieněm (žlutá) skončil pádem kopřivnického závodníka a Pražanovým vyloučením
1. AK Slaný 37
Ondřej Smetana 3 2 3 0 2 3 13(3)
Jakub Jamrog, PL 4 4 4 4 4 4 24
2. Olymp Praha 32
Josef Franc 3 3 4 2 E 3 15(2)
Jan Kvěch 2 4 U 4 3 4 17(1)
3. Walbo Kopřivnice 29
Jan Macek E 2 2 4 3 4 15(2)
Lars Skupieň, PL 3 4 3 X 4 X 14
Jakub Sazovský DNR
4. AMK ZP Pardubice 27
Václav Milík 4 3 3 4 4 4 22
Hynek Štichauer 0 0 2 M E 3 5(2)
5. AK Markéta Praha 16
Petr Chlupáč 0 4 2 0 3 3 12(1)
Daniel Klíma 2 3 3 3 F/R – 11(1)
6. AK Březolupy 21
Martin Málek 4 2 4 3 2 2 17
Jaroslav Petrák 2 0 0 2 0 0 4(1)
7. PK Plzeň 16
Václav Kvěch 0 0 2 2 2 0 6(1)
Filip Hájek 3 2 R 3 0 2 10
Kolibříci při Memoriálu Antonína Vildeho

21. Memoriál Antonína Vildeho:

1. SC Chabařovice 20
Petr Marek 4 4 5 13
Štěpán Ševčík 2 2 3 7
2. ZP Pardubice 18
Dominik Hrbek 5 5 4 14
David Hofman 1 1 2 4
3. AK Slaný 6
Karel Průša – – – DNR
Tony Katra 3 3 X 6

Poznámka: Karel Průša odstoupil po tréninku kvůli nevolnosti

Cena OMA.CZ:

1. Petr Marek (Chabařovice), 2. Dominik Hrbek (Pardubice), 3. Štěpán Ševčík (Chabařovice), 4. Tony Katra (Slaný), 5. David Hofman (Pardubice)
Pád Tonyho Katry způsobil horké chvilku také Dominiku Hrbkovi

Foto: Pavel Fišer a Kiril Ianatchkov

Za zády Petra Chlupáče (bílá) padá Daniel Klíma (žlutá)

První český šampión letošního roku bude korunován pozítří

Slaný – 23. srpna
Koronavirus loni poznamenal nevídaným způsobem celou plochodrážní sezónu. Ovšem za absenci v kolonce mistrů republiky dvojic nemohl. A pokud ano, až ve druhé řadě. Slánský závod padl na vrub silných dešťů a opatření Babišovy vlády mu dala KO až posléze. Každopádně pozítří se na stadiónu ve středočeském královském městě bude rozhodovat o prvních šampiónech roku 2021.


Tipujte:

Kdo se ve Slaném stane mistrem republiky ve dvojicích?

View Results

Loading ... Loading ...

Mistrovská sestava z roku 2019: Josef Franc, Zdeněk Schneiderwind a Jan Kvěch

Léta systému importovaného z Britských ostrovů jsou již minulostí. Pozítří se pojede dle modelu klasických dvojic, dle něhož bojuje sedm týmů v jednadvaceti rozjížďkách. Povolen je náhradník, ale letos takové možnosti nevyužívá žádný ze soutěžících.

Slaný nikdy nevyhrál mistrovství republiky dvojic před domácím publikem a tentokrát se toto prokletí pokusí zlomit Ondřej Smetana a Jakub Jamrog. Markétě pojede s Petrem Chlupáčem a Danielem Klímou, zatímco její další dva elitní junioři posílí jiné sestavy.

Jan Kvěch bude obhajovat svůj titul z předloňské Kopřivnice opět s Josefem Francem, Jan Macek nastoupí s Larsem Skupieněm za svou mateřskou Kopřivnici. Mezi favority je nutno počítat pardubické Václava Milíka a Hynka Štichauera. Jaroslav Petrák vytvoří březolupskou dvojici s Martinem Málkem. O poslední kamínek do mozaiky startovní listiny se postarají Václav Kvěch s Filipem Hájkem.

Startovní listina středečního mistrovství republiky dvojic ve Slaném:

AK Slaný 1 Ondřej Smetana, 2 Jakub Jamrog (PL)
AK Markéta Praha 3 Petr Chlupáč, 4 Daniel Klíma
PK Plzeň 5 Václav Kvěch, 6 Filip Hájek
AK Březolupy 7 Martin Málek, 8 Jaroslav Petrák
Olymp Praha 9 Josef Franc, 10 Jan Kvěch
AMK ZP Pardubice 11 Václav Milík, 12 Hynek Štichauer
Walbo Kopřivnice 13 Jan Macek, 14 Lars Skupieň (PL)

Foto: Martin Búri

Déšť je prozatím šampiónem českých dvojic

Slaný – 28. září
Víkend přinesl souboj slánských pořadatelů s deštěm. V sobotu jejich ovál zalila voda, avšak neděle přinesla naději. Dráha se nabránovala, aby se provzdušnila a posléze ujezdila. Jenže dnes se déšť vrátil a dokonal dílo zkázy. Mnoho diváků i část závodníků dorazila na ovál ve středočeském královském městě jenom, aby si vyslechla zprávu o zrušení šampionátu republiky dvojic, jímž měly vyvrcholit oslavy sedmdesátin slánské ploché dráhy.

Déšť dnes vyhrál nad slánskými pořadateli

Foto: Mirek Horáček

Slánští favorité Jakub Jamrog a Eduard Krčmář se ani nepřevlékli do kombinézy