Archiv pro rubriku: Minirozhovor

Příští rok Lukáš Hutla už nebude dávat šanci v ledařském světě

Přelouč – 16. května
Na sklonku loňského roku ani náhodou nehovořil o závodní pauze jako v třiadvacátém. Naopak. Připravil se jako snad nikdy. A úspěchy sjížděly jako auta z výrobního pásu. Švédský pohár. Mistrovství republiky v Hamru na Jezeře. Mistrovství Evropy v Sanoku. Příběh by mohl mít neskutečný happy end při mistrovství světa. Takový příběh Lukáš Hutla plánuje dopsat napřesrok.

Lukáš Hutla míří za českým titulem | foto Karel Herman

Na rozjezd Švédsko

Lukáš Hutla se stal ledařským mistrem republiky i Evropy | foto Petr Makušev (Sport Photo)

„Letos jsem do toho šel naplno,“ říká Lukáš Hutla. „Na starý kolena jsem měl nejlepší fyzickou přípravu. Přibyli mi sponzoři a partneři, proto byla nová technika. A to bylo znát. Když má člověk finance, neřeší, jestli si koupí jednu lamelu nebo rovnou celou spojku.“

Všechno do sebe začalo zapadat ve Švédsku. „To bylo dobrý,“ usměje se. „Ladili jsme techniku, podvozky, novou techniku. Jeden závod jsem vyhrál. To byl dobrej pocit. Nechal jsem tam jednu motorku, mezitím se vyhrál St. Johann. A přilít‘ zpátky. I druhá motorka byla dobře připravená, i když jsem nejezdil na sto procent, chtěl jsem se rozjezdit.“

 

Česká pohádka dostává evropské pokračování

První z klíčových podniků sezóny nabídla světová kvalifikace v Örnsköldsviku. „Ervik je moje oblíbená dráha,“ zamýšlí se. „Se štěstím jsem vyhrál, ale v takovým závodě je hlavní postoupit. Pak přišel zázrak na Hamru, aspoň tři jízdy.“

Lukáš Hutla plánuje prorazit konečně v mistrovství světa | foto Petr Makušev (Sport Photo)

Ony tři rozjížďky byly pro Lukáš Hutlu klíčové. „Věděl jsem, že vyhraju,“ netají se svým jasnovidectvím. „Podařilo se, než led prasknul. Za čtrnáct dnů se jelo na Evropu do Sanoku.“

Český ledař v úloze favorita. „Ambice si dávám vždycky ty nejvyšší,“ reaguje. „Nějaký jízdy jsem vyhrál, v poslední šanci jsem jim ujel o půl rovinky. Finále taky.“

Stát se nejlepším ledařem Evropy nebylo ovšem jen tak. „Možná jsem to měl blbě nepřevodovaný,“ uvažuje. „Asi jsme to netrefili, což jsem viděl na videu. Koivula neodstartoval, já si to vydřel s Bauerem. Předjel mě, pak jsem ho předjel já. Asi jsem chtěl víc. Jsem mistr Evropy a tady pohádka končí.“

 

Myšlenky dlí ve světě na příští sezónu

S jídlem roste chuť, po evropském šampionátu přišel světový. „K tomu se nechci moc vracet,“ zachmuří se Lukáš Hutla. „Zapili jsme titul mistra republiky a Evropy. Teď řešíme další motory, vyzkoušíme novou techniku, ať jsem příští sezónu zase o level výš.“

Lukáš Hutla se v cíli letošní sezóny | foto Pavel Fišer

Zatímco hlavní část sezóny je stále před většinou svých vrcholů, ledaři ji mají za sebou. „Co se týče mého fyzického fondu, vím, že zdaleka nejsem na vrcholu. Zaberu víc. Vstávám o půl čtvrtý ráno, abych chodil do posilky, odpoledne se mi nechce. Pojedu s fichtlem Stadión Cup, krosku jsem prodal, místo ní mám dítě (smích).“

Pro úspěch je podstatná rovněž finanční stránka. „Mám domluvené další sponzory, s nákupem techniky to bude jednodušší,“ říká a komentuje své ambice na rok 2026. „A tak jsem jim v mistrovství světa dal naposledy ještě šanci (smích).“

Lukáš Hutla věří, že se svými mechaniky Martinem Běhalem a Radimem Lamberským budou i nadále pít šampaňské | foto Eva Palánová

 

Marián Jirout dává svému comebacku měsíc, maximálně dva

Pardubice – 14. května
Při svém prvním závodě za řidítky plochodrážní pětistovky připomínal blesk. Bylo znát, že rok pauzy po odložení stopětadvacítky nepromrhal a tréninky pod taktovkou svého otce zúročil. V Praze byl vpředu, jak v kvalifikačních jízdách, tak ve vlastním úvodním díle českého přeboru. Jenže k bouřce bohužel patří i hrom. Sanitka s ním odhoukala ze závodiště předčasně. Marián Jirout ovšem již odložil berle a myslí, kterak se na ovály vrátí zároveň s příchodem léta.

Marián Jirout čeká na svůj debut ve společnosti mechanika Davida Vrtáčka | foto Pavel Fišer
Marián Jirout (žlutá) vede v Praze kvalifikační jízdu před Pavlem Čermákem (bílá), Dominikem Hrbkem (modrá) a Lubošem Hromádkou (červená) | foto Karel Herman

„Byl jsem první nebo ležel,“ usmívá se nad závodem, jímž na prahu dubna startovala hlavní část plochodrážní sezóny v Čechách. „Čtyři nalomený obratle, už je to v cajku, do dvou měsíců jsem na ovále. Do prázdnin, aspoň v tréninku. Před tejdnem jsem ještě nechodil bez klacků.“

Marián Jirout si po pádu mírně zpomalil závodní kariéru | foto Pavel Fišer

Jan Kvěch relaxoval v kopřivnických kopcích i ochozech

Kopřivnice – 8. května
Ve čtvrtek jeho přítomnost v kopřivnickém depu mátla. Kde se tu vzal, za tým kterého z bratří Halamíků vlastně nastoupí? Jenže on jen využil pozvání Adriana Rymela jet se projet na kole. A odpočinout si před dalšími závody. Během pár dnů čekají Jana Kvěcha rovnou tři veledůležité. Dnes v Pardubicích boj o evropské Grand finále, v němž zraněného Jordana Dubernarda na patnáctce zastoupí Dimitri Berge. Ve středu se ve Slaném pojede o domácí individuální titul. A pak se pozornost stočí na velkou cenu v polské metropoli.

 

Jana Kvěcha čeká trojice důležitých závodů | foto Pavel Fišer

„Konec dobrej, začátek horší,“ otočil se Jan Kvěch letmo za úvodní letošní velkou cenou v Landshutu. „Trápili jsme se s nastavením. Ve třetí jízdě jsem udělal chybu a spadnul jsem. Jsem rád, že jsme to trefili na poslední jízdy. A jednu z nejtěžších se mi povedlo vyhrát.“

V seriálu Speedway Grand Prix začíná z dvanácté pozice, ale předevčírem se na boje na ovále jen díval. „Dneska relax, mám volno,“ umíval se v kopřivnických boxech. „V úterý jsem se vrátil z Anglie. S Aďou jsem se domluvil, že pojedeme na kola. Byli jsme dopoledne, odpoledne se koukli na závody.“

Jan Kvěch se letos už zapsal mezi vítěze rozjížděk velké ceny | foto Pavel Fišer

Závodní kolotoč se roztáčí opět naplno. „V sobotu semifinále v Pardubicích,“ reaguje. „Pojedeme bojovat o postup. V neděli Polsko, v Anglii mám ve čtvrtek a pak sprint a Grand Prix ve Varšavě.“

A ve středu české finále ve Slaném… „Tam vyhraje ten nejlepší,“ zamýšlí se z pozice obhájce titulu. „Nikdo neví, kdo to bude. Závod beru jako každej jinej. Někdy se daří víc, jindy míň. A kdo bude nejlepší, se uvidí ve středu.“

Jan Kvěch v akci v Landshutu | foto Petr Makušev (Sport Photo)

Hynek Štichauer má v plánech především dlouhou dráhu

Pardubice – 18. dubna
Mistrovství republiky jednotlivců nejel již dva roky. Ale letos se bez jeho přítomnosti obešly rovněž úvodní dva přebory. Na Velký pátek nechyběl ve svítkovském depu. Jako zasvěcený divák. Pochopitelně. Do evropských devatenáctek by se nevešel, ostatně od jeho českého titulu v této věkové kategorii letos v srpnu uběhne již dvacet let. Ostatně závodní plány Hynka Štichauera počítají spíše s podzimními měsíci.

Hynek Štichauer se soustředí hlavně na dlouhou dráhu | foto Karel Herman

Štěpán Melč čeká na červen

Zbůch – 9. dubna
Předloňská smůla se loni vrátila. A on kvůli zranění nedokončil ani sezónu 2024. V sobotu si na svých Borech zkusil trénink. Skončil špatnou zprávou. Jméno Štěpán Melč najdeme ve startovních listinách nejdříve v červnu.

 

„Plánuji začít závodit až v červnu z důvodu bolesti zad z toho pádu,“ říká Štěpán Melč. „Vrátilo se mi to při zimní přípravě a teď se to snažím vyléčit. Doktoři mi zakázali jakýkoliv sport s otřesy. Při sobotním tréninku mě záda začly taky bolet. Myslím, že bych závod odjet nedokázal.“

Štěpán Melč plánuje návrat v červnu | foto Eva Palánová

Bruno Belan alternuje plochou dráhu flat trackem

Praha – 29. března
Copak to tomu Brunovi vjelo do hlavy? Podobné otázky, byť postavené s užitím krapet jiných slov, se draly na ústa ortodoxních plochodrážníkoušů při spatření jména slánského závodníka ve startovní listině úvodního závodu kategorie FT1 na pražské Markétě. Ne, Brunovi Belanovi nehráblo, prostě se bude pohybovat po oválech doleva v obou disciplínách.

 

Bruno Belan bude jezdit plochou dráhu i flat track | foto Karel Herman
Bruno Belan bude jezdit plochou dráhu i flat track | foto Karel Herman

„Nepojedu volný závod v plochý dráze, když můžu jet mistrovství republiky ve flat tracku,“ vysvětloval Bruno Belan, proč v sobotu nechal svůj plochodrážní motocykl doma. Ostatně řády nepřipouští jet ve dvou mítincích naráz.

„Byl to zážitek,“ netajil se pozitivními dojmy z mítinku. „Seděl jsem na tom jen jednou, měl jsem teď motorku v opravě až do čtvrtka. To jsem si zatrénoval a dnes jel závody.“

A jaké bylo závodit s exmistrem světa? „Těch osm kol je znát,“ vystihl jeden z rozdílů flat tracku a ploché dráhy. „Dvanáct kol ve finále je extrém. Ervína jsem honil, ale jen dvě kola. Chci zkusit jet co nejvíc závodů, když bude volno, pojedu flat track.“

Při své první ostré jízdě ve flat tracku Bruno Belan (12) nepřekonal Ondřeje Svědíka (22), ale Nikitu Alyaniho (43) ano | foto Pavel Fišer

Potíž je ovšem, že flat track se již léta kryje s termíny české speedway… „Na plochou dráhu nekašlu,“ odmítá Bruno Belan. „Flat track bude doplňkovej sport. A o dost levnější než plochá, to je ten důvod.“

Bruno Belan v akci v Praze | foto Pavel Fišer