Archiv pro rubriku: Minirozhovor

Car na Markétě nechyběl ani při Tomíčkovi

Praha – 7. října
Pravidelně chodí na Speedway Grand Prix a Memoriál Luboše Tomíčka. Muž v nejlepších letech v černé kožené bundě nechyběl ani letos. Jan Kvěch okamžitě zbystřil pozornost a sliboval překousat řidítka. S Jiřím Císařem přezdívaný Car, legendou československého endura, se zná od nepaměti.

 

Není divu, protože nebýt nejmladších výhonků Václava, Jana a Petra, byla by rodina Kvěchova známá v našich motoristických dějinách především z motocyklových soutěží.

„Znal jsem ho už jako malej kluk přes taťku,“ říká Jan Kvěch na adresu Jiřího Císaře. „Pokaždý za mnou přijde do depa a dokáže mě vždycky namotivovat. Se smíchem říká, že na plochý dráze je to jednoduchý. Kam nevidíš, trať vede doleva.“

Jiří Císař nechyběl při letošním Memoriálu Luboše Tomíčka | foto Petr Makušev (Sport Photo)

Jan Kvěch píše svůj vlastní bestseller

Praha – 11. října
Slyšeli jste to? Určitě ano, sociální sítě tím jen vibrují. Ti Pražáci schválně zfixlovali pravidla, protože potřebovali českého vítěze Tomíčkova memoriálu! A když jim závodník spadl, sudí jej nediskvalifikovala. Jaj, co řeknou cizinci na takový do očí bijící podvod? Hlavně v Polsku, když jim navíc promotér nedal žádnou z divokých karet. To je panečku aféra! Kdyby ještě žil Émile Zola, zapomenul by na Alfreda Dreyfuse a místo dělostřeleckého kapitána by žaloval za tuto kauzu. A co na to Jan Kvěch osobně? Francouzského klasika číst nemusí, protože si stejně brilantním způsobem píše román se svým vlastním úspěšným příběhem.

 

Plán nakonec přece jen splněn

Premiérová sezóna ve Speedway Grand Prix není snadná. Ani v polské extralize. Jan Kvěch je spojil do jedné v letopočtu 2024. Před úvodní velkou cenou bylo jeho přání dostávat se do semifinále. Splnilo se až v závěrečném podniku v Toruni.

Jan Kvěch slaví triumf v Tomíčkově memoriálu | foto Petr Makušev (Sport Photo)

„Poslední dvě, tři grand prix před Toruní jsem měl problém se starty,“ ujímá se český šampión slova. „Motorky fungovaly, pomalej jsem nebyl. Tréninky, zkoušení, dobrá práce celýho týmu. V Toruni to bylo vidět a pokračovalo to dál až na tenhle víkend.“

Leč nespěchejme z Koperníkova města, kde Jan Kvěch zaznamenal svůj prozatím nejlepší výsledek ve světě velkých cen. „Konečně přišlo vytoužený semifinále,“ zajásá. „Přál jsem si to, byl to cíl, sen, dostat se tam, pak je to už o štěstí. Byl jsem rád, že jsem se tam dostal aspoň v posledním závodě. Nasbíral jsem dost bodů, postupoval jsem ze čtvrtýho místa.“

A štěstí sehrálo svou roli? „Chybělo mi jedno místečko do finále,“ zamýšlí se. „Bylo to blízko. Vybral jsem si vnitřní pozici. Zariskoval jsem, že odstartuju. Nevěřil jsem venku, kterej nakonec fungoval. Lindgren tam odstartoval a objel nás všechny.“

 

Místo truchlení motivace

Rok mezi elitou přinesl mnoho nových poznatků. „Nasbírali jsme dost zkušeností,“ souhlasí Jan Kvěch. „V pátečním challenge v Pardubicích jsem věřil, že postoupím. Podmínky nebyly ideální, to počasí. Taky jsem měl dvakrát třetí pozici na roštu, z tý byl problém odstartovat. Z jedničky jsem jízdu vyhrál.“

V Toruni se Jan Kvěch dostal do semifinále, což dalo pádný argument pro přidělení stálé divoké karty | foto Pavel Fišer

A tak se stalo, že se Jan Kvěch umístil devátý, pět příček za postupovou kvótou. „Ta dráha byla téměř jen o startech,“ vrací se do Pardubic. „Počasí neovlivníme. Ale musím se naučit jezdit i v těchto podmínkách.“

Vyřazení ze světové elity mrzelo, ale on jej nebral tragicky. „Pro mě to byla motivace do sezóny 2025, abych se do grand prix zase dostal,“ přibližuje své rozpoložení. „Když se mi závody nepovedou, je to pro mě větší motivace. Chci vyhrávat, nechci bejt poslední.“

Pondělí přišlo s novinkou o udělení jedné ze čtyř stálých divokých karet. „Velká radost, když ta zpráva přišla,“ netají se Jan Kvěch, k němuž se informace dostala stejně jako k ostatním fanouškům. „Nevíš to dopředu. Promotér to zveřejní nejdřív oficiálně a teprve pak to dá vědět tobě. Byla to velká radost, že mi divokou kartu dali.“

 

Vítězství? Ano! Jenže náhradní

Ještě před tím se postavil na start nejstaršího plochodrážního závodu světa. Coby závodník Speedway Grand Prix mohl být přímo nasazený do čtvrtfinále. On se ale rozhodl vstoupit do letošní Zlaté přilby města Pardubice již od vylučovacích skupin.

Jan Kvěch vyhrál malé finále Zlaté přilby | foto Karel Herman

„Dlouho jsme to projednávali s týmem,“ nechává se slyšet, že verdikt nepřišel jako blesk z čistého nebe. „Domluvili jsme se, že lepší bude jet od začátku. Poslední dva roky jsem byl dosazenej a nebylo to ideální. Jsem rád, že jsem jel vylučovačky, byl jsem rozjetej a dobře nastavenej.“

Pohádka se změnila v horor v semifinále, kdy mu porucha připomněla mistrovský závod v srpnu v Kopřivnici. „Semifinálovej defekt mě připravil z velkýho finále,“ připouští. „Povolil se mi spojkovej koš. V Kopřivnici jsem tadyty spojky teprve testoval. Teď to bylo zalepený nejlepším loctitem. Měl jsem ale víc než v normálním závodě a zahřálo se to víc. Do tý doby jsem s tím neměl problém, potvrdilo se, že Zlatá přilba je nejtěžší závod na světě.“

Jenže v ten moment postupová naděje ještě nehořela jasným plamenem na pohřební hranici. „Pád,“ odtuší. „Ale to jsem udělal chybičku. Jel jsem třetí, čtvrtej, potřeboval jsem bejt druhej, lepší vyhrát. Jel jsem přes moc a stálo mě to body.“

Nakonec byl první v malém finále. „V těch závodech jsem si prošel vším,“ vydechne. „Dařilo se, defekt, pád a štěstí. Velká radost, že jsem vyhrál, ale beru to jako náhradní vítězství. Měl jsem ještě větší cíle.“

 

Druhá šance pro všechny

A na kalendáři se opět zubilo pondělí. Nedobrovolně vstávající do nového pracovního týdne by si jeho úsměv raději odpustili. Jan Kvěch nespal po pardubických pádech příliš dobře. Zpráva o divoké kartě pro Speedway Grand Prix platila na odřeniny jako nejlepší medicína. A večer vyhrál Tomíčka. Po třetím místě z roku 2022 a třetím z loňska to mělo logiku. Ale plochá dráha není aritmetika.

„Tam jsem to jel vyhrát od začátku,“ usměje se. „Super závody, dařilo se. Ve finále jsem si vybral pozici, co se mi nejvíc líbila. Škoda, že přišla chybička. Za ní byl pád. Jízda se opakovala, rozhodčí rozhodla, že i se mnou. Nebyl jsem vyloučenej, někdo se hejbal. Prostě to zastavila pro neregulérní start. Tím pádem jsem dostal ještě jednu šanci startovat ve finále. A já jsem jí využil.“

Jan Kvěch (modrá) je v poslední zatáčce finále Tomíčkova memoriálu před Robertem Chmielem (žlutá), Norickem Blödornem (červená) a Luke Beckerem (zelená) | foto Karel Herman

Jaký pošetilec by nad ní ohrnul nosem?! „Na roštu byla taková krásná kolej,“ vrací se Jan Kvěch k prvnímu startu. „Napodruhý už byla špatná, projetá. Musel jsem si vzít jinou a start se mi nepoved‘. Věřil jsem si a dokázal se z třetího místa dostat na první. Tomíčkův memoriál je pro Pražáky jeden z vrcholů sezóny. Vždycky přijde hodně lidí a fanděj.“

Lidé byli z jeho předjížděních manévrů nadšení. Speciálně, když v posledním okruhu přelstil vedoucího Roberta Chmiela. A čtrnáct let po Matěji Kůsovi se stal prvním Čechem, který Tomíčkův memoriál vyhrál. Jenže pak přišel i hořký pelyněk zpochybňující hodnotu jeho vítězství s argumentem, že měl být za svůj pád diskvalifikován.

„Robert na tiskovce řek‘, že jsem měl bejt vyloučenej,“ reaguje Jan Kvěch. „Ale pak se otočil na mě, že kdyby nebyla jízda zastavená, skončil by čtvrtej. Takhle dostal druhou šanci. Využil ji a skončil na bedně.“

 

Soupeřem svého mechanika

Když letos vzaly věci nešťastný obrat v otázce závodní kariéry Josefa France, závodní tým dostal další výraznou posilu. Jenže nezapomenutelný Pražan se zítra v Kopřivnici naposledy posadí za řidítka plochodrážního stroje. A mezi soupeři, které si pozval, bude také Jan Kvěch

Jan Kvěch slaví triumf při Memoriálu Luboše Tomíčka | foto Karel Herman

„Velká osobnost ploché dráhy,“ oceňuje Jan Kvěch postavu Josefa France. „Hodně let na závodech, špičkovej závodník. Pro českou plochou dráhu dokázal hodně. Určitě přijde hodně lidí se s ním rozloučit. Stojí za tom za ním dojet do Kopřivnice popovídat si a rozloučit se s ním.“

On sám se nicméně s Josefem Francem neuvidí naposledy. „Kvůli jeho kvalitám jsem ho oslovil, abych ho měl v týmu. Mají mi s Filipem Šiterou hodně předat a pomáhat. Pak jedeme do Žarnovice. To bude vyrovnaný, uvidíme, my jedeme vyhrát.“

Mít v týmu Filipa Šiteru a Josefa France je obrovská výhoda | foto Petr Makušev (Sport Photo)

Adam Bubba Bednář je po hektickém týdnu happy i před happyendem Josefa France

Praha – 10. října
Závodní týden v jeho podání mohl mít spoustu přídomků. Dlouhý. Od úterý přes víkend až do pondělka. Náročný. Nepochybně finále polské extraligy U24, boj o titul v evropských devatenáctkách a pardubický supervíkend s jeho pražskou večerní prodlouženou. Úspěšný? Na sedmnáctiletého juniora určitě ano. Adam Bubba Bednář se s tím sám ztotožní, byť jeho emocionální pocity klesaly i stoupaly, jakoby šel přes sedmero pohádkových hor.

 

úterý – Wroclaw – odveta finále polské U24 extraligy:

Dva tahouni na titul nestačí

Třetí ročník polské extraligy do čtyřiadvaceti let vrcholil v metropoli Dolního Slezska. Gorzow vykročil za obhajobou loňského primátu na Wroclawany na svém ovále porazil. Nakonec zlato a tři sta tisíc zlotých inkasovali domácí. Hosté brali stříbro a o rovnou stovku tisíc méně.

Adam Bubba Bednář prožil neskutečný týden | foto Pavel Fišer

„Povedlo se to, zároveň se to nepovedlo,“ bilancuje český juniorský šampión závod, aby na první pohled nelogické vysvětlení jedním dechem uvedl na správnou míru. „Z prvního finále jsme měli dva body náskok a prohráli jsme o deset bodů.“

Důvod jeho osobních skvělých pocitů je nasnadě. „Odjel jsem čtrnáct bodů plus bonus, tak jsem spokojenej,“ říká. „Z toho hlediska se to povedlo. Škoda, že zrovna nejeli ostatní. Blbě se to s Oskarem Paluchem táhl ve dvou.“

Další zklamání pro Gorzow přineslo finále extraligy, jež pro klub skončila bez medaile. „Dalo se to čekat,“ ví Adam Bubba Bednář svoje. „Prohráli jsme už doma. V sobotu byl revanš. Koukal jsem, jak jsme dostali na prdel. A Martin Vaculík se ještě zranil, přeju mu brzké uzdravení.“

 

čtvrtek – Herxheim – finále ME U19:

Divišov uvnitř Mariánských Lázní

Evropské devatenáctky byly pro Adama Bubbu Bednáře taková improvizace. Po zranění při pražské první lize nemohl jet semifinále v Plzni. Do finále v Herxheimu postupoval z Güstrowa, kde se klub ujal pořadatelství místo finského Varkausu.

Spokojený Adam Bubba Bednář | foto Pavel Fišer

„David Vrtáček s Mírou Mihulem dělali motorky přes noc,“ líčí pražský plochodrážník. „Do Herxheimu jsme odjížděli ráno přímo z Wroclawi. Bylo to asi jedenáct hodin. Dráha se poloměrově podobala Divišovu, ale bez mantinelů a uprostřed dlouhý dráhy.“

Český reprezentant rozehrál své skóru nulou. „Ze čtyřky dokázal odjet málokdo,“ posteskne si. „Já to nedokázal, nafasoval jsem ji dvakrát. Rozhodovaly hrozně starty. Štěstí chybělo. Ne, že bych byl zklamanej, ale nasralo mě to.“

Suma sumárum sedmé místo. „Skousnul jsem to a hodil za hlavu,“ mávne nad výsledkem rukou. „Mám na to ještě dva roky, snad se výsledek povede.“

 

pátek – Pardubice – challenge o SGP 2025:

V challenge prozatím jen divákem

Víkend lákal na bohatý program v Pardubicích. Adam Bubba Bednář pochopitelně našel místo ve startovní listině Zlaté stuhy i Zlaté přilby. Challenge jej zatím minulo, byť na květnové kvalifikaci v Žarnovici zanechal působivý dojem. Přesto ve Svítkově nechyběl už v pátek.

Adam Bubba Bednář v akci | foto Pavel Fišer

„Německa jsme se vraceli do Čech,“ pokračuje naše vyprávění. „Kluci nás vyhodili v Praze a jeli do Pardubic. Já jsem v pátek odpočíval. Nakonec jsem jel s Mílou Černým, jeho manželkou a Luky Kurzem do Pardubic podívat se na challenge.“

Vrcholný mítink světového kalendáře přinesl neskutečný zážitek. „Byly to pěkný, ale náročný závody,“ kvituje Adam Bubba Bednář. „Když jsem viděl tu dráhu, klobouk dolů, jak si kluci poradili. Leknul jsem se, když jsem viděl nějaký pády.“

 

sobota – Pardubice – 50. Zlatá stuha:

i velké sólo může být pořádné drama

Déšť Pardubice neopustil ani v noci. „V sobotu se spekulovalo, jestli se pojede,“ říká Adam Bubba Bednář. „Pořadatelům patří obdiv. Děkuju jim, co udělali. Flat tracky to vyházeli a odpoledne byly dráha krásná.“

Triumf při Zlaté stuze si zaslouží pořádné hobla od bratrů Vrtáčkových a Miroslava Mihuleho | foto Karel Herman

Na ovál vyjel v první jízdě první čtvrtfinálové skupiny. „Bál jsem se, aby to nebylo hluboký,“ připouští. „Takovou dráhu jsem v Pardubicích ještě neviděl. Vyhrál jsem start, ale projeli okolo mě jako, kdyby jeli o padesát víc. Prokousal jsem se taktak do semifinále a do finále.“

Finálovou jízdou Zlatá stuha začínala nanovo. „Řekli jsme si, že střelíme nastavení buď anebo,“ hráli v Pražanovém boxu vabank. „Buď to bude super, nebo to fungovat nebude. Start se mi poprvé ten den poved‘.“

Triumfoval stylem start – cíl, ale na motocyklu se rozhodně nenudil. „Celou dobu jsem za sebou někoho slyšel, ale nechtěl jsem se otáčet,“ dozvídáme se. „Slyšel jsem něho nad sebou, nebo jak mě podjíždí. Když jsem se pak díval na video, viděl jsem, že to byly zbytečný obavy.“

 

neděle – Pardubice – 76. Zlatá přilba města Pardubice:

Konec již před začátkem

Ve svých sedmnácti letech se Adam Bubba Bednář stal nejmladším vítězem v celé půlstaleté historii Zlaté stuhy. „“abych pravdu řekl, když jsem viděl šachovnicovou vlajku, řval jsem radostí,“ líčí s nadšením v hlase. „Pod helmou mi ukápla slzička.“

Pardubická velkoplošná obrazovka hlásá světu, kdo vyhrál Zlatou stuhu | foto Pavel Fišer

Bodejť by ne. „Je to parádní pocit,“ vyznává se. „Zlatá stuha byly dobře obsazená. Jeli tam závodníci z mistrovství světa juniorů. Dokázal jsem sobě i jim, že na ně mám. Příjemná výhra, viděl jsem, že nesou nikde jinde než já, když jsem se do finále mistrovství světa nedostal.“

Program ve Svítkově pokračoval Zlatou přilbou a on byl coby sobotní vítěz nasazen rovnou do čtvrtfinále. „Přilba pro mě skončila skoro dříve, než začala,“ zasměje se Adam Bubba Bednář. „Moje první Zlatá přilba a já byl rovnou nasazenej. Příští rok to změním. Ale neříkám, že třeba nevypadnu ve vylučovačkách.“

Jít závodem všech závodů již od prvních fází letos zvolil také Jan Kvěch. „Člověk dokáže reagovat na změny dráhy,“ přibližuje výhody. „Celej víkend jsem se trápil na startech. Zezadu jsem nebyl rychlel, když nestartuješ, je to složitý.“

 

pondělí – Praha – 55. Memoriál Luboše Tomíčka:

Lepší než loni a za rok třeba ještě lepší

Markétě zažila v pondělí báječný večer a mezi hrdiny diváků se dostal také Adam Bubba Bednář. Zejména v rozjížďce s číslem sedmnáct, v níž odstartoval na Nielse Kristiana Iversena. A pak zkušeného Dána vodil za sebou až do cíle, přičemž odvrátil každý z jeho útoků.

Epický duel s Nielsem Kristianem Iversenem | foto Karel Herman

„Rozjásal jsem tribuny i sám sebe,“ připouští. „Bylo mi řečeno, když dojedu v poslední jízdě první, postoupím do finále. Šel jsem do toho hlava nehlava. A když jsem ho udělal, řekli mi, že finále stejně nejedu.“

Zklamání bylo obrovské, volný pád z temné oblohy nad stadiónem rovnou na zámkovou dlažbu depa. „Potřeboval jsem se uklidnit,“ přiznává. „Šel jsem se projít. Mrzelo mě to. Ale když to zrekapituluju, jsem šťastnej. Loni jsem dělal tři body, letos deset. Jak do Zlatý stuhy, tak Memoriálu jsem šel s tím, ať jsem lepší než oni, což se povedlo. Chtěl jsem se kouknout do finále, ale mám na to čas. Počkám na příští rok.“

 

další víkend:

Jede se dál

Víkend bude opět natřískaný, nedělní extralize v Žarnovici budu předcházet Happy End Josefa France v Kopřivnici. Pro Adama Bubbu Bednáře by mohl být plochodrážním prapradědečkem, kdyby se již bezmála třicet let nedržel ve špičkové formě.

O víkendu jede Adam Bubba Bednář opět na závody | foto Petr Makušev (Sport Photo)

„Pepa je pro mě úžasnej člověk,“ prohlašuje. „Neznám nikoho, kdo by ho neměl rád. Zlatej člověk, vždycky pomůže. Určitě jsem rád, že mě pozval, bude to sranda, sranda a sranda pro všechny. Bude to fajn den. Pepa ho má pěkně vymyšlenej. V jedenáct autogramiáda, ve čtrnáct závody, pak jídlo a pití.“

A nazítří do Žarnovice, Praha na extraligový titul pomýšlet nemůže, ale vyhrát je vždy krásné. „Já tam určitě jedu nastavenej jako na každý závody,“ nešetří Adam Bubba Bednář odhodláním. „Udělat co nejlepší výsledek. Když se podaří, podaří se, když se nepodaří, nepodaří se. A děkuju všem, úplně všem lidem děkuju.“

Vedle Jana Kvěcha při Tomíčkově memoriálu | foto Petr Makušev (Sport Photo)

Zdeněk Simota má před sebou novou velkou výzvu

České Budějovice – 10. října
Před čtyřmi lety antikovidová opatření brutálně seškrtala plochodrážní kalendář. Sezóna v jeho podání trvala dohromady pouhých jedenáct bodů. Letos svůj rekord ještě překoná, protože bude závodit jen tuto sobotu v Kopřivnici. S Josefem Francem toho prožil hodně, jak by mohl chybět na jeho rozlučkovém závodě. Ovšem Zdeněk Simota musí řešit otázku časového presu. A to nejen proto, že vždy přijel do depa jako poslední a Happy End Josefa France startuje autogramiádou už v jedenáct dopoledne.

Letí to letí, jako by to bylo včera, maximálně předevčírem – ale Rafal Dobrucki, Matěj Kůs, Josef Franc, Zdeněk Simota, Filip Šitera a Jan Jaroš takhle po šampionátu dvojic pózovali v září 2010 | foto Pavel Fišer

Závodník se s Pepem musí rozloučit v kombinéze na ovále

Zdeněk Simota při svém chabařovickém tréninku | foto Jiřina Šifaldová

„Myslel jsem, že to bude sranda,“ povzdechne si bývalý plzeňský plochodrážník. „Sranda to ale nebude, bude se závodit. Dva a půl roku jsem na plochodrážní motorce neseděl. Minulej tejden jsem si jel zatrénovat do Chabařovic na motorce od Honzy Kvěcha.“

A jak se při takovém návratu cítil? „Od kovidu jsem byl na motorce čtyřikrát,“ vypráví Zdeněk Simota. „Nezapomeneš to, ale ruce mě bolely pekelně. Vypadneš z toho. Ale s Pepíčkem jsem byl v Plymouhtu, jednu sezónu jsme spolu bydleli v Londýně. Byli jsme spolu také mistři republiky ve dvojících. Chci se s ním rozloučit na dráze, i když naplno závodit asi nebudu.“

 

Čas nebude mým pánem

Stát se závodník ze dne na den není jen tak. „Musím si koupit jednorázovou licenci a oběhnout doktora,“ líčí Zdeněk Simota. „Makám jako šroub. Pojedu na Honzíkově motoru, půjčil mi ho. V sobotu mu ho zase vrátím.“

Po dlouhé době na plochodrážním motocyklu v Chabařovicích | foto Jiřina Šifaldová

Navíc v sobotu se v Kopřivnici začíná proklatě brzy. „V jedenáct je autogramiáda,“ usmívá se. „To je výzva polepšit se s časem příjezdu. Ale Kopřivnice je na druhé straně republiky, to už abych vyjel v pátek večer po práci. Jedu s Jéňou Holubem, bude mi dělat mechanika.“

Zdeněk Simota se chystá na chabařovický ovál pod dohledem Zdeňka Holuba a Josefa France | foto Jiřina Šifaldová

Osmnáct let po svém triumfu přijel Josef Franc k pásce finálové jízdy Tomíčkova memoriálu

Praha – 7. října
Před osmnácti lety mířil s modrou přilbou na startovní rošt finálové jízdy Memoriálu Luboše Tomíčka s plánem názorně vysvětlit vnukovi legendárního závodníka, že triumf v základní části je teprve prvním krůčkem k úspěchu. A vskutku tehdy vyhrál. Předevčírem pádil k finálovému repete v montérkách s vidinou dát svému závodníkovi lepší motocykl, který dali v boxu do pucu. Josef Franc se posléze mohl dívat, kterak se z předposledního českého vítěze slavného pražského závodu stává tím předpředposledním. Aspoň jeho loučení před závodem nebylo naposledy, kdy se v Praze předvedl s plochodrážní pětistovkou. Nyní jej čeká Happy end v Kopřivnici, kdy jeho parťákem ve dvojici bude právě Jan Kvěch.

 

Pan závodník se loučí s Prahou

Tomíčkův memoriál 2006: vítězný Josef Franc (vlevo) po boku Luboše Tomíčka | foto Pavel Fišer

Pražský klub mu za věrné služby vyhradil celý bod v programu. Těsně před osmnácté se objevil na ovále ve žlutém oblečení s kšiltovkou na hlavě. Užil si symbolický start, jezdil okolo mantinelu a mával divákům. Ti se mu aplausem postarali o skvělou tečku za dlouhou kariérou.

„Člověk se loučí s klubem, za který závodil skoro třicet let, a kde se naučil závodit,“ přibližuje Josef Franc své pocity. „Byl jsem dojatej. Smutnej jsem nebyl, ale byl jsem rád, že jsem se potom převléknul do montérek. Ty závody se mi líbily, finále důstojný, pozitivní, byly to pěkný závody.“

 

Rychlá šichta v depu

 

Josef Franc s Pavlem Ondrašíkem a spíkrem Václavem Procházkou | foto Karel Herman

Původní scénář ukládal, že Josef Franc projede plochodrážní pětistovku po pražském ovále naposledy před nástupem. Jenže osud chtěl jinak. Před druhým startem finálové jízdy vyrazil z vrat depa ještě jednou.

„Plán á byl, že během dvou minut nestačíme připravit motorku, co s ní Honza upad‘,“ vysvětluje své entrée. „Záložní plán, že připravíme tu druhou. Měnili jsme páčku ke spojce, museli jsme vyčistit bordel, co se dostal do řemenu. A řetězu. Udělat kola, spojka byla v cajku, Honzík byl pochroumanej víc.“

 

Mechanik a závodník v jednom páru

Zkušenosti Jana Kvěcha se násobí zkušenostmi Josefa France a Filipa Šitery | foto Pavel Fišer

Osmnáct let po svém mechanikovi se Jan Kvěch zapsal mezi vítěze Tomíčkova memoriálu. „Od čtvrtka jsem poprvé doma,“ přiblížil včera Josef Franc úděl plochodrážních nomádů, přičemž jedním dechem odmltl, že by se v Pardubicích věnoval zábavě. „Makali jsme a nehýřili.“

V sobotu se ale k práci na motocyklech Jana Kvěcha nedostane, jelikož si naposledy oblékne závodnickou výstroj. „V Kopřivnici mě může porazit kdekdo,“ uvědomuje si Josef Franc handicap své dlouhé pauzy. „Honza je skvělej závodník. Já jsem s ním napsanej ve dvojici. Mohli bychom vyhrát. A na finále jednotlivců mám divokou kartu.“

Josef Franc se chystá na rozlučku s Markétou | foto Pavel Fišer

Jan Jeníček se úspěšně uzdravuje

Pardubice – 13. srpna
Po dvou juniorkách byl třetím mužem průběžné klasifikace. Vlastně se dělil o druhou pozici, jelikož za záda Matouše Kameníka jej při shodě bodů poslal horší výsledek z Divišova. V Pardubicích sice byl, ale do boje s protivníky se nepustil. Ostatně o berlích a s pravou nohou v sádře až bezmála ke koleni by to ani nešlo. Jan Jeníček se ale magazínu speedwayA-Z svěřil, že rekonvalescence probíhá výtečně.

 

Kritický okamžik

Jan Jeníček byl v Pardubicích v roli zasvěceného diváka | foto Karel Herman

Pardubický junior se zranil při Speedway of Nations 2, jehož se letos poprvé účastnilo osm týmů. Jedenáctá jízda se opakoval vinou pádu Dana Thompsona. Při repete se Jan Jeníček, jehož Evžen Erban po jednom vystřídání Matouše Kameníka, opět poslal do hry, si na poslední chvíli vyměnil místo na startovním roštu s Adamem Bubbou Bednářem.

„Poved‘ se mi start,“ líčí, kterak zužitkoval dráhu na úplném vnitřku. „Chvíli jsem byl první, ale zbytečně jsem vyjel na střed. Leon Flint mě předjel a dal mi cejchu. Byl jsem slepej, zpomalil jsem. Bubba mě předjel, ale věděl jsem, že stejně v té jízdě budeme první, když se jelo jen ve třech.“

Nebyli. „Bubbovi se to z výjezdu zvedlo na zadní,“ pokračuje Jan Jeníček. „Motorka se odrazila do středu dráhy. Já si zrovna strhnul slídu a v tu chvíli jsem neviděl.“

 

Anglický lékař se bohužel mýlí

Kolize byla děsivá. „Na stadiónu mu doktor řekl, že bych neměl mít nic zlomený,“ povzdechne si Jan Jeníček. „Jeli jsme na hotel, vyspali se a vrátili se do Pardubic. Tady zjistili, že mám zlomený nárt.“

Český tým při SON2: zleva Evžen Erban, Jan Jeníček, Matouš Kameník a Adam Bubba Bednář foto Petr Makušev (Sport Photo)

Měsíc po úraze je rekonvalescence na dobré cestě a comebacku přeje rovněž posunutí plzeňského přeboru o deset dnů dopředu. „Na rentgenu to vypadá dobře,“ přemítá pardubický junior. „Ale musím být ještě v klidu, jednadvacátýho jdu na kontrolu. Šestadvacátýho mi maj sundat sádru, Plzeň se uvidí.“

Jan Jeníček by se mohl na ovále objevit již při přeboru v Plzni | foto Karel Herman