Česká Třebová – 3. května
Je to tady! Včera dorazil pick up z ústecké tiskárny GRANTIS a v jeho úložném prostoru se vezly knížečky Česká plochodrážní ročenka 2023. V redakci z nich máme dva metrové sloupy, které se však rychle začnou smrskávat k podlaze. Nová publikace se již zítra bude prodávat při pražské extralize a tradičně budeme uspokojovat rovněž objednávky zaslání poštou. V takovém případě však k ceně publikace Kč 140,- budeme účtovat dalších Kč 80,- za poštovné a balné.
Česká plochodrážní ročenka 2023 míří ke svým prvním čtenářům | foto Eva Palánová
Česká Třebová – 4. března
Devatenáctá knížečka se nerodila snadno. Nakonec zafungovala skvělá pověst jejích starších sestřiček a také nefalšované přátelství, díky čemuž můžeme na publikaci Česká plochodrážní ročenka 2023 pracovat bez finančních obav. Pro loga případných dalších zájemců o inzerci bude na titulní straně stále místo vedle akčního snímku úřadujícího mistra. Václav Milík zvolil snímek od Kirila Ianatchkova.
Česká plochodrážní ročenka 2023 vyrazí za svými čtenáři v dubnu | foto Eva Palánová
„Je pestrá,“ komentuje pardubický kapitán svou volbu. Na obálce publikace Česká plochodrážní ročenka se objeví již posedmé. Byť se sedmi zlatými medailemi vyrovnal Antonína Kaspera a zase o kousíček stáhnul rekord nedostižného Jiřího Štancla, v ročenkách suverénně vede.
Knížečky do detailu mapující veškeré dění na tuzemských oválech totiž vychází teprve počínaje sezónou 2005. Se snímky Kirila Ianatchkova se čtenáři již na jejich stránkách setkali, nicméně na titulní straně obálky ještě nikoliv.
Na dalších stránkách se tradičně setkáte také se snímky ostatních fotografů magazínu speedwayA-Z. A sezóna 2022 v Čechách a na Slovensku zůstane ve vaší knihovničce i ve vyprávění a do detailu zpracovaných výsledků.
Václav Milík si na titulní stranu publikace Česká plochodrážní ročenka 2023 vybral tento snímek | foto Kiril Ianatchkov
Česká Třebová – 24. února
Loni na velký pátek jeli do Slaného s vidinou užít si první významný závod české sezóny ze svých úhlů pohledů. Václav Milík s vidinou vykročit co nejlépe v prvním finále za potenciálním sedmým titulem českého šampióna. Karel Herman, Pavel Fišer a Kiril Ianatchkov, akreditovaní za magazín speedwayA-Z, zachytit mítink co nejkrásněji čočkami svých fotoaparátů. Ani jeden z nich nedostal úkol soustředit se na nejžhavější pretendenty mistrovské koruny. Na podzim se v Plzni ovšem již nejelo vinou deště a kapitán extraligových Pardubic stojí před úkolem vybrat svůj snímek na titulní stranu publikace Česká plochodrážní ročenka 2023. Již podevatenácté tam nesmí nikdo jiný, než domácí jednička. Ačkoliv…
Mistr republiky zdobil již první plochodrážní ročenku vydavatelství Antonín Škach – Angličtina v České Třebové již před sedmnácti lety. Byl jím Bohumil Brhel. Od té doby se na titulní straně vystřídali Lukáš Dryml, Adrian Rymel, Martin Vaculík, Matěj Kůs, Aleš Dryml, Václav Milík, Josef Franc a Eduard Krčmář.
Snímek Václava Milíka se synkem byl sice pořízen během loňského jediného finále českého šampionátu, jenže na titulní straně Ročenky nebude – tam musí mistr řídit svůj závodní speciál | foto Pavel Fišer
Posledně tři jmenovaní dostali možnost vybrat si z klíčového závodu snímek, který se jim nejvíce líbí, ale dle svého vkusu zvolit barevné řešení obálky. Václav Milík na ní bude již posedmé a k dispozici dostal deset fotografií od trojice mužů spojených logem speedwayA-Z.
A jak tedy být na obálce tradiční publikace, jež bude české plochodrážní jaro provázet již podevatenácté, když tam bude zase ten borec z Bernardova? Porazit jej letos na podzim v Plzni a v Březolupech, je férová cesta pro ostatní plochodrážníky. Jenže Česká plochodrážní ročenka 2024 není ani ve svém prenatálním stadiu vývoje.
Mnohem jistější je inzerce. Kdokoliv si zadá reklamu do barevné části publikace, objeví se také na titulní straně. A rozhodně se tam neocitne ve špatné společnosti.
Česká Třebová – 18. února
Měsícem knihy je březen označován již od pětapadesátého. Bráno optikou našeho vydavatelství a plochodrážními měřítky podobné označení snese i jeho starší bratříček. A dokonce právě končící týden. Ve středu jsem se seznámil s projektem Davida Mackoviče na fotografickou publikaci o ploché dráze v Zohoru, jež si svým pojetím přímo říká o trefné a odlehčené texty. V pátek jsem s Antonínem Vildem absolvoval jednání o předání podkladů pro výrobu Slánské sedmdesátky, dnes jsem s vedením AK Březolupy strávil den nad Březolupskou šedesátkou. Ujasnili jsme si, jak diplomaticky nazírat na problematickou historii a probrali krabici se stovkami fotografií. V neposlední řadě se rýsuje tradiční publikace Česká plochodrážní ročenka 2023. Na jejích stránkách můžete stále inzerovat, což vaše logo dostane do společnosti Václava Milíka na titulní stránku. Vhledem k objemu práce a skutečnosti, že ani magazín speedwayA-Z nemůže stát na vedlejší koleji, je letošní uzávěrka posunuta na 15. března.
Počet plochodrážních knih s rukopisem vydavatelství Antonín Škach – Angličtina v České Třebové se rozroste | foto Eva Palánová
Česká Třebová – 16. prosince
Do uzávěrky publikace Česká plochodrážní ročenka 2023 sice zbývají ještě více než dvě měsíce, přesto přijímáme objednávky k inzerci. A co víc, můžeme reklamu fakturovat ještě v současném účetním roce, pakliže to bude inzerentům vyhovovat lépe. Samozřejmostí je logo všech subjektů s reklamou v barevné části umístění loga na titulní stránce, kde bude akční snímek Václava Milíka z dubnového finále mistrovství republiky jednotlivců ve Slaném.
Počet plochodrážních knih s rukopisem vydavatelství Antonín Škach – Angličtina v České Třebové se rozroste | foto Eva Palánová
Česká Třebová – 3. prosince
Nevím, komu jsem to slíbil dříve. Ale okolnosti chtěly, abych se do psaní dvou plochodrážních knížek pustil prakticky naráz. Dvouletá plavba přes moře o sedmi stech stránkách rukopisu byla náročná. Hodiny za klávesnicí, u telefonu, v soukromých archívech, poslouchání pamětníků. Hodně věcí muselo stranou, na kole mám o dvě tisícovky kilometrů méně než jindy, ořezal jsem i svůj běžný žurnalistický program, nebyl na tolika závodech. A nyní se už na obzoru rýsují kontury pobřeží. Úžasného pobřeží.
Hromada na stole je asi třetina rukopisu o historii slánské ploché dráhy | foto Eva Palánová
Držet nastolenou úroveň svých knih je samozřejmost. A tak společně s Antonínem Vildem trápíme redakční radu ve složení Jozef Treščák, Václav Vítek a Eva Palánová dalšími a dalším stránkami rukopisu.
A že je to pořádná facha! Slánská sedmdesátka, aneb od padesátého doleva a smykem má ve finální verzi přes čtyři sta stran rukopisu. Každou z nich je potřeba nejen napsat, ale pořádně přečíst. Raději dvakrát, ještě lépe pětkrát a ideálně desetkrát. Podcenit nelze nic a každý každičký detail je třeba pečlivě prověřit z několika zdrojů, pakliže je to ovšem možné.
A právě tato práce se chýlí ke konci, aby se díla mohl ujmout šikovný grafik a všechno připravit do knižní podoby. Jenže v redakci klid nenastane. Březolupská šedesátka, aneb plochá dráha na slovácké návsi se již také blíží třetí stovce rukopisných stránek.