Archiv pro rubriku: Servis

Žarnovické střípky

Do Žarnovice na závody neoficiálního mistrovství Evropy a světa stopětadvacítek vyrazil i celý Shupa team, tedy motorář Petr Schmíd, mechanik Michal Škurla a také autor článku.

 

Do práce

Příprava na závody spočívající v pomoci českým závodníkům byla letos velice různorodá. Průša team je aktivní ve více úrovních závodů a díky Karlovi staršímu měl jako vždy motocykly dobře připravené pod vlastním dohledem.

Liberecký tým Štěpánky Nyklové se rozhodl na závodech vzhledem k rozměrům dráhy vyzkoušet dlouhána. Inspirací mu byly určitě dřívější úspěchy Míši Krupičkové na podobném stroji.

Slánskému teamu Hejkalových stačila podpora v důležitých dílech motoru spolu s diagramem nastavení rozvodu s krycím názvem Petarda.

Do práce jsme se pustili hned po příjezdu a ještě v pátek navečer jsme postavili novou motorku pro rumunského závodníka André Damiana, který dodal podvozek a my ten zbytek.

Pro náš team je výjezd na tyto závody spojen s prací a s pomocí mechanikům a závodníkům. Proto je důležité zázemí které nám poskytne pořadatel. V případě Žarnovice můžeme pořadatele jen chválit, protože jsme mohli být v těsné blízkosti depa.

 

Když řádí kutil

V sobotu jsme se nenudili ani během závodů. Petr s Michalem opravovali řazení u dvou jezdců, kteří pravděpodobně po vydatnější snídani ztratili cit pro řazení a nahradili ho hrubou silou. Více práce bylo s motorem ukrajinského borce, který musel být celý rozebrán a s novými díly znovu smontován. Jak říkal Petr, motor byl velice silně napaden kutilem a bylo jej třeba opravit. Na fotce již opravený motor spěchá do depa.

Jinak jsme pomáhali každému o co si, kdo žádal. Třeba s kontrolou nastavení zapalování, seřízením karburátoru apod. Oba dny bylo velké vedro okolo 30°C a tak jsme museli přesvědčovat mechaniky, že když je vyšší teplota vzduchu je potřeba namontovat do karburátoru menší trysku. Hodně z nich si myslelo, že je to obráceně.

Žarnovický klub se po oba dny vzorně staral i o žaludky všech účastníků. Vůbec celá atmosféra závodů, přístup pořadatelů a nasazení všech pomocníků bylo na profesionální úrovni a co navíc, ve velmi přátelské atmosféře.

Co se týče techniky, tak v neděli jsme řešili už jen drobnosti, motory všeobecně držely a tak se hlavně závodilo. V sobotu i v neděli prokázal nejlepší formu polský závodník Franciszek Szczyrba. Oba dny se jelo na body a tak i malé zaváhání mohlo znamenat posun do nižších pater pořadí.

Z našich borců byl v neděli nejlepší Karel Průša na osmém místě, Jakub Hejkal, který překvapil svou výkonností, byl v sobotu na devátém místě. Štěpánce Nyklové se lépe zadařilo v neděli, kdy se umístila na šestnáctém místě. Ze slovenských závodníků byl nejlepší Jaroslav Hajko, v neděli na dvanáctém místě.

 

Shupa drží převahu

Úroveň mezinárodních závodů 125 ccm pořádaných FIM a FIM Europe se oproti minulosti značně změnila. Počet závodníků výrazně narostl a letos přijelo bojovat o pocty nejvyšší pětadvacet borců z jedenácti zemí. Pro nás je velké zadostiučinění, že většina startovního pole používá naše motory a hodně z nich i naše podvozky.

Na druhou stranu je to pro nás také velká zodpovědnost. I při třicetistupňovém vedru motory statečně držely. A že jim závodníci dávali zabrat. Naše sázka na kvalitní díly, vyráběné podle naší dokumentace se vyplácí. Pořádná plochodrážní klikovka o velkém průměru 110 mm, stejně tak leštěná ojnice a samozřejmě také kované písty. Tyto díly doplněné hlavami s lehkým rozvodem a pečlivostí našeho motoráře Petra Schmída jsou zárukou výkonu a potřebné životnosti. Snad tedy stopětadvacítky opět prokázaly, že mají oprávněné místo v kalendářích závodů FIM a FIM Europe.

 


Jak to na závodech vypadalo lze shlédnout na následujících videích:

https://panoramapro.sk/sport/ich-prve-velke-preteky/

https://panoramapro.sk/sport/majstrovstva-svet-v-125-ccm-vyhral-opat-poliak/


Pardubice vylepšují stadión

Pardubice – 31. července
Jak se mohou přesvědčit návštěvníci třetího dílu letošní juniorky příští středu, ve Svítkově se pilně pracuje. Na východní tribuně jsou dřevěná prkna nahrazována sedačkami s opěradly. Prvních pět set, což představuje zhruba desetinu kapacity, je již na místě. Hotovo má být do patnáctého září, tedy s dostatečným předstihem před Zlatou přilbou města Pardubice.

Pardubická východní tribuna prochází rekonstrukcí | foto Petr Moravec (AMK ZP Pardubice)

Jubilejní Zlatá přilba SNP nabízí neotřelý suvenýr

Žarnovica – 26. července
Za více než sto let existence plochodrážního sportu si fanoušci odnesli více než krásné vzpomínky na báječné souboje odvážných mužů na oválech. Sbírat můžete programy, fotografie, autogramkarty, novinové výstřižky. Ale také odznaky, propisovačky, hrníčky, pivní podtácky či etikety a další položky, kam se motivy ze speedway v průběhu historie dostaly. AMK Žarnovica nyní přichází s další novinkou.

 

Jeho Zlatou přilbu SNP čeká na konci srpna jubilejní šedesátý ročník. Při této příležitosti si fanoušci mohou pořídit sběratelskou bankovku v hodnotě nula euro.  Suvenýr za cenu tři euro si můžete pořídit při probíhajícím předprodeji vstupenek anebo v den konání akce přímo na Městském stadiónu.

Při šedesáté Zlaté přilbě SNP si můžete pořídit sběratelskou bankovku | foto AMK Žarnovica

V Shupě se pracovalo i ve svátek

Praha – 8. května
V Shupě 8. května volný den neměli, protože předávali tři nové motocykly trenérovi toruňského klubu Janu Zabikovi. Přeci jen to byl ale trochu svátek a to pro obě strany. Nás těší, že právě v Polsku, kde je velká konkurence, se nám daří a důvěra KS Toruň je pro nás určitě zavazující. Ve své prezentaci mají text ŽYJEMY ŽUŽLEM, tedy že žijí plochoudráhou, a to je nám sympatické.

 

Tři motocykly Shupa pro Toruň | foto Shupa Team

A jaké motocykly si pan Zabik ze Shupy odvezl? Toruňští se rozhodli pro tzv., střední variantu podvozku, která má označení JUNIOR a je v základním provedení na malých kolech, tedy přední 19“ a zadní 17“.

Tato varianta má jednu nenápadnou, ale velkou výhodu. Do podvozku JUNIOR se totiž dají zabudovat velká kola, tedy přední 23“ a zadní 19“. Vymění se kyvná ramena přední vidlice, samozřejmě přední a zadní blatník a velká motorka je hotová. Takže motorka může růst se závodníkem. A tato variabilita je právě ten důvod, proč se toruňští rozhodli pro podvozek JUNIOR.

Jaroslav Šůs s Janem Zabikem | foto Shupa Team

V Polsku se většina závodů na krátkých drahách jezdí na malých kolech. Ale když závodník povyroste anebo se chce zúčastnit závodů FIM a FIME v kategorii 125 ccm na velkých alias dospělých drahách, motocykl se bez velkých investic snadno upraví.

Že to funguje, nám potvrdili polští závodníci naposledy loni v Gdaňsku, kdy s motocykly Shupa obsadili celou finálovou jízdu evropského poháru 125 ccm.

Podvozek JUNIOR lze výškově ještě doladit nastavením zadního rámu a výběrem předních ramen. To platí samozřejmě jak pro malá, tak i pro velká kola.

Na stadiónech se maká

Česká republika – 13. března
Déšť poničil ovál a přesunul první pražský trénink až na zítřek a tak Chabařovicím patří primát prvního místa, kde se u nás letos poprvé pořádně trénovalo. Nezahálí se ani na dalších stadiónech. Není divu, vždyť letošní sezóna buší na dveře a to nejen díky časnému úvodu v posledním týdnu měsíce března.

 

Pardubice – brigáda a trénink

Pardubice začaly minulé úterý s přípravou svého oválu | foto AMK ZP Pardubice

Březen láká také do Pardubic, kdy se na Bílou sobotu týmy České republiky, Dánska, Norska a Slovinska utkají o postup do Grand Finále evropského šampionátu. Týmy musí nahlásit své sestavy deset dnů předem, což určuje pořad na svítkovském stadiónu.

Dráha má za sebou první úpravy po zimní přestávce. Při sobotní brigádě členové klubu osadí nafukovací mantinely. Na pondělí je v plánu úvodní trénink, po němž bude oznámeno složení českého nároďáku.

 

Plzeň – nové mantinely

Plzeň čeká výměna mantinelů | foto Roman Mády

Na Borech počasí konečně dovolilo vyjet na dráhu a lehce ji osmykovat. Před prvním tréninkem čeká klub ještě spousta práce.

Na sobotu plánují demontáž starých mantinelů a zahájení přípravy na montáž nových.

 

 

 

Kopřivnice – minovál

Kopřivnice buduje malý ovál | foto PD Kopřivnice

Severomoravský ovál se dostane do společnosti dalších sedmi českých lokalit, které mají malé dráhy pro stopětadvacítky. Nová trať vzniká nad stadiónem, kde je v současné době skladovací prostor města.

Pracuje se každou sobotu a pořadatelům se pochopitelně hodí každá ruka. Pro případné pomocníky je důležitá informace, že Sraz v depu bývá již před devátou.

V Praze se uskutečnil seminář CCP FIM

Praha – 3. března
Praha se opět po třech letech stala místem, kde činovníci mezinárodní motocyklové federace FIM školili ředitele pro své závody a také manažery národních týmů z řádů nutných pro jejich účínkování v disciplíně plochá dráha. Školení vedl ředitel plochodrážní komise FIM Ital Armando Castagna spolu s kordinátorkou této komise Lydii Robin. Na organizaci akce se také výrazně podílela dvojice našich zástupců v této komisi Petr Moravec a Pavel Ondrašík.

 

Na pražskou Markétu, kde se školení uskutečnilo, se sjelo celkem třicet jedna účastníků z devíti zemí. Nejdelší cestu do Prahy měl Američan, nejblíže to měla osmička z Česka. Mezi frekventanty byli ředitelé mnoha závodu SGP, mistrovství světa na dlouhé dráze a také ředitelé závodů na ledové ploché dráze. Speciálního přivítání se dostalo Dánu Eriku Gundersenovi. Pětinásobný individuální mistr světa jak na klasické tak i dlouhé dráze, který pro svoji zemi vybojoval v závodech družstev a dvojic dalších dvanáct titulů je opravdovou legendou tohoto sportu, které vážné zranění ukončilo kariéru, ale on se stále věnuje mladým dánským nadějím.

Prahu reprezentovali Tomáš Topinka, ředitel nejenom SGP v Praze, pomáhal loni i v Chorvatsku v této funkci,  a oba manažeři Zdeněk Schneiderwind a Pavol Pučko.

Pardubickou plochou dráhu reprezentovali její předseda Evžen Erban, ředitel závodů mistrovství světa Miroslav Štens a Pavel Váňa, mezinárodní rozhodčí, který našemu klubu již mnohokrát pomohl a v současné době je také držitelem licence ekologického komisaře. Pro Evžena Erbana byla úspěšná účast předzvěstí jeho útoku na rekord ve vedení závodu o Zlatou přilbu. Letos se tak stane po třiadvacáté.

Celodenní program byl zcela naplněn výměnou názorů na vysvětlení především platných pravidel tohoto sportu. Do této diskuse se zapojili všichni účastníci. Na závěr všichni absolvovali testy ze znalostí z této oblasti. Seminář byl oficiálně zakončen vyhodnocením testů a následovalo setkání při oficiální večeři na ukončení semináře. I tady pokračovala diskuse nad problémy týkající se tohoto sportu.

S výsledky semináře byli spokojeni nejenom účastníci, ale i lektoři. Bylo příjemné od všech slyšet poděkování na adresu Autoklubu a jeho plochodrážní sekce, která se organizace chopila. Většina se prý ráda do Prahy vrátí, když ne na návštěvu naší země, nebo nějaký sportovní podnik tak opět za tři roky, kdy budou své licence obhajovat.

V Praze jednala komise CCP FIM | foto AMK ZP Pardubice