Archiv pro rubriku: Servis

V Shupě se pracovalo i ve svátek

Praha – 8. května
V Shupě 8. května volný den neměli, protože předávali tři nové motocykly trenérovi toruňského klubu Janu Zabikovi. Přeci jen to byl ale trochu svátek a to pro obě strany. Nás těší, že právě v Polsku, kde je velká konkurence, se nám daří a důvěra KS Toruň je pro nás určitě zavazující. Ve své prezentaci mají text ŽYJEMY ŽUŽLEM, tedy že žijí plochoudráhou, a to je nám sympatické.

 

Tři motocykly Shupa pro Toruň | foto Shupa Team

A jaké motocykly si pan Zabik ze Shupy odvezl? Toruňští se rozhodli pro tzv., střední variantu podvozku, která má označení JUNIOR a je v základním provedení na malých kolech, tedy přední 19“ a zadní 17“.

Tato varianta má jednu nenápadnou, ale velkou výhodu. Do podvozku JUNIOR se totiž dají zabudovat velká kola, tedy přední 23“ a zadní 19“. Vymění se kyvná ramena přední vidlice, samozřejmě přední a zadní blatník a velká motorka je hotová. Takže motorka může růst se závodníkem. A tato variabilita je právě ten důvod, proč se toruňští rozhodli pro podvozek JUNIOR.

Jaroslav Šůs s Janem Zabikem | foto Shupa Team

V Polsku se většina závodů na krátkých drahách jezdí na malých kolech. Ale když závodník povyroste anebo se chce zúčastnit závodů FIM a FIME v kategorii 125 ccm na velkých alias dospělých drahách, motocykl se bez velkých investic snadno upraví.

Že to funguje, nám potvrdili polští závodníci naposledy loni v Gdaňsku, kdy s motocykly Shupa obsadili celou finálovou jízdu evropského poháru 125 ccm.

Podvozek JUNIOR lze výškově ještě doladit nastavením zadního rámu a výběrem předních ramen. To platí samozřejmě jak pro malá, tak i pro velká kola.

Na stadiónech se maká

Česká republika – 13. března
Déšť poničil ovál a přesunul první pražský trénink až na zítřek a tak Chabařovicím patří primát prvního místa, kde se u nás letos poprvé pořádně trénovalo. Nezahálí se ani na dalších stadiónech. Není divu, vždyť letošní sezóna buší na dveře a to nejen díky časnému úvodu v posledním týdnu měsíce března.

 

Pardubice – brigáda a trénink

Pardubice začaly minulé úterý s přípravou svého oválu | foto AMK ZP Pardubice

Březen láká také do Pardubic, kdy se na Bílou sobotu týmy České republiky, Dánska, Norska a Slovinska utkají o postup do Grand Finále evropského šampionátu. Týmy musí nahlásit své sestavy deset dnů předem, což určuje pořad na svítkovském stadiónu.

Dráha má za sebou první úpravy po zimní přestávce. Při sobotní brigádě členové klubu osadí nafukovací mantinely. Na pondělí je v plánu úvodní trénink, po němž bude oznámeno složení českého nároďáku.

 

Plzeň – nové mantinely

Plzeň čeká výměna mantinelů | foto Roman Mády

Na Borech počasí konečně dovolilo vyjet na dráhu a lehce ji osmykovat. Před prvním tréninkem čeká klub ještě spousta práce.

Na sobotu plánují demontáž starých mantinelů a zahájení přípravy na montáž nových.

 

 

 

Kopřivnice – minovál

Kopřivnice buduje malý ovál | foto PD Kopřivnice

Severomoravský ovál se dostane do společnosti dalších sedmi českých lokalit, které mají malé dráhy pro stopětadvacítky. Nová trať vzniká nad stadiónem, kde je v současné době skladovací prostor města.

Pracuje se každou sobotu a pořadatelům se pochopitelně hodí každá ruka. Pro případné pomocníky je důležitá informace, že Sraz v depu bývá již před devátou.

V Praze se uskutečnil seminář CCP FIM

Praha – 3. března
Praha se opět po třech letech stala místem, kde činovníci mezinárodní motocyklové federace FIM školili ředitele pro své závody a také manažery národních týmů z řádů nutných pro jejich účínkování v disciplíně plochá dráha. Školení vedl ředitel plochodrážní komise FIM Ital Armando Castagna spolu s kordinátorkou této komise Lydii Robin. Na organizaci akce se také výrazně podílela dvojice našich zástupců v této komisi Petr Moravec a Pavel Ondrašík.

 

Na pražskou Markétu, kde se školení uskutečnilo, se sjelo celkem třicet jedna účastníků z devíti zemí. Nejdelší cestu do Prahy měl Američan, nejblíže to měla osmička z Česka. Mezi frekventanty byli ředitelé mnoha závodu SGP, mistrovství světa na dlouhé dráze a také ředitelé závodů na ledové ploché dráze. Speciálního přivítání se dostalo Dánu Eriku Gundersenovi. Pětinásobný individuální mistr světa jak na klasické tak i dlouhé dráze, který pro svoji zemi vybojoval v závodech družstev a dvojic dalších dvanáct titulů je opravdovou legendou tohoto sportu, které vážné zranění ukončilo kariéru, ale on se stále věnuje mladým dánským nadějím.

Prahu reprezentovali Tomáš Topinka, ředitel nejenom SGP v Praze, pomáhal loni i v Chorvatsku v této funkci,  a oba manažeři Zdeněk Schneiderwind a Pavol Pučko.

Pardubickou plochou dráhu reprezentovali její předseda Evžen Erban, ředitel závodů mistrovství světa Miroslav Štens a Pavel Váňa, mezinárodní rozhodčí, který našemu klubu již mnohokrát pomohl a v současné době je také držitelem licence ekologického komisaře. Pro Evžena Erbana byla úspěšná účast předzvěstí jeho útoku na rekord ve vedení závodu o Zlatou přilbu. Letos se tak stane po třiadvacáté.

Celodenní program byl zcela naplněn výměnou názorů na vysvětlení především platných pravidel tohoto sportu. Do této diskuse se zapojili všichni účastníci. Na závěr všichni absolvovali testy ze znalostí z této oblasti. Seminář byl oficiálně zakončen vyhodnocením testů a následovalo setkání při oficiální večeři na ukončení semináře. I tady pokračovala diskuse nad problémy týkající se tohoto sportu.

S výsledky semináře byli spokojeni nejenom účastníci, ale i lektoři. Bylo příjemné od všech slyšet poděkování na adresu Autoklubu a jeho plochodrážní sekce, která se organizace chopila. Většina se prý ráda do Prahy vrátí, když ne na návštěvu naší země, nebo nějaký sportovní podnik tak opět za tři roky, kdy budou své licence obhajovat.

V Praze jednala komise CCP FIM | foto AMK ZP Pardubice

Na slánský ovál vyjela pracovní technika

Slaný – 29. února
Poslední únorový den na slánský plochodrážní ovál vyjela těžká technika, aby upravila místí dráhu před začátkem již sedmdesáté čtvrté plochodrážní sezony v Královském městě Slaný. Vzhledem sice k teplému, ale deštivému počasí se termín úpravy dráhy musel několikrát přeložit až nakonec s firmou ČNES Kladno došlo k dohodě, že termín čtvrtek 29. února bude mimo jiné k pracovním závazkům a zakázek definitivní možností realizace úpravy závodní dráhy.

 

Po slánském ovále jezdil grejdr | foto Antonín Vilde

Pracovní stroj Grejdr CASE 836 C nebyl v letošním roce prvním, kdo vyjel na slánský ovál. Ten si před čtrnácti dny vyzkoušel netrpělivě vyhlížející letošní sezónu  domácí junior Bruno Belan, který se svým otcem se náležitě připravují na sportovní sezonu a věří, že bude úspěšná.

S úpravou dráhy práce na stadionu nekončí, dochází i k výměně několika dílů mantinelů, které již vykazují značné poškození a pro bezpečnost jezdců je potřeba udělat maximum.

Na sobotu 16. března od osmi hodin  plánuje Autoklub Slaný brigádu na osazení ochranných nafukovacích mantinelů, aby bylo, co se týká závodní dráhy vše připraveno k tréninkové činnosti.

Ani v zimě Ečka nespí

Liberec – 3. ledna
Sezóna 2023 byla nad očekávání úspěšná. Jednička týmu Adam Nejezchleba prakticky nenašel přemožitele. Bohužel musel jezdit mimo soutěž a to ho s velkou pravděpodobností připravilo o titul jak na krátké, tak klasické dráze. Julian Wronecki z Polska absolvoval několik závodů společně s Adamem. Zranění na metylové dvěstěpadesátce mu vystavilo stopku. Na E speedway se ještě povozila Štěpánka Nyklová.

 

Speedway

Před SGP Praha se sešla celá parta mladých závodníků z Dánska, Polska, Německa, Anglie a Čech. Dva dny se trénovalo v Liberci a potom se jelo společně předvádět E speedway na Markétu. I přes malý zájem se tak stala Praha první, kde se jezdci na tak velké akci mohli ukázat.

Liberecká Ečka jsou v přípravě | foto GRS Liberec

E speedway motocykly také startovaly v několika závodech BUDEX CUP. Vyvrcholením sezóny pro nás byl závod na Markétě při Memoriálu Luboše Tomíčka. Adam Nejezchleba opět nenašel přemožitele a Štěpánka Nyklová tak zahájila přípravu na další sezónu.

Štěpánka bude v letošní sezóně sedlat E speedway s podporou THK Racing.  Odvážné děvče na létajících strojích souhlasilo, že pojede české závody na elektrickém motocyklu. Připravují se v Liberci, takže si bude svůj již brzo moci vyzvednout. Na malých kolech E speedway bude začínat závodit  Petr Peterka a další dva motocykly  pojedou Julian Wronecki a Adam Nejezchleba. Ten by v letošní sezoně měl hlavně fungovat jako Instruktor pro mladé závodníky a krýt záda Štěpě.

 

I flat track

I přes velkou snahu českých jezdců, aby nemohl startovat společně jako tomu je při speedway, se E flat track ukáže v závodech. Snaha prosadit se je velká a to hlavně z důvodu, že jsme dostali šanci se ukázat na při mistrovství světa na divokou kartu v Německu.

V Čechách bez pomocí FIM zatím nedostaneme šanci se více ukázat a to přes zájem závodníků na E moto. Ve velkém očekávání je i hlavní inženýr MXM E speedway a E flat track Sebastian Braun.

Sezóna tak bude zajímavá.