Archiv pro rubriku: Servis

Ani v zimě Ečka nespí

Liberec – 3. ledna
Sezóna 2023 byla nad očekávání úspěšná. Jednička týmu Adam Nejezchleba prakticky nenašel přemožitele. Bohužel musel jezdit mimo soutěž a to ho s velkou pravděpodobností připravilo o titul jak na krátké, tak klasické dráze. Julian Wronecki z Polska absolvoval několik závodů společně s Adamem. Zranění na metylové dvěstěpadesátce mu vystavilo stopku. Na E speedway se ještě povozila Štěpánka Nyklová.

 

Speedway

Před SGP Praha se sešla celá parta mladých závodníků z Dánska, Polska, Německa, Anglie a Čech. Dva dny se trénovalo v Liberci a potom se jelo společně předvádět E speedway na Markétu. I přes malý zájem se tak stala Praha první, kde se jezdci na tak velké akci mohli ukázat.

Liberecká Ečka jsou v přípravě | foto GRS Liberec

E speedway motocykly také startovaly v několika závodech BUDEX CUP. Vyvrcholením sezóny pro nás byl závod na Markétě při Memoriálu Luboše Tomíčka. Adam Nejezchleba opět nenašel přemožitele a Štěpánka Nyklová tak zahájila přípravu na další sezónu.

Štěpánka bude v letošní sezóně sedlat E speedway s podporou THK Racing.  Odvážné děvče na létajících strojích souhlasilo, že pojede české závody na elektrickém motocyklu. Připravují se v Liberci, takže si bude svůj již brzo moci vyzvednout. Na malých kolech E speedway bude začínat závodit  Petr Peterka a další dva motocykly  pojedou Julian Wronecki a Adam Nejezchleba. Ten by v letošní sezoně měl hlavně fungovat jako Instruktor pro mladé závodníky a krýt záda Štěpě.

 

I flat track

I přes velkou snahu českých jezdců, aby nemohl startovat společně jako tomu je při speedway, se E flat track ukáže v závodech. Snaha prosadit se je velká a to hlavně z důvodu, že jsme dostali šanci se ukázat na při mistrovství světa na divokou kartu v Německu.

V Čechách bez pomocí FIM zatím nedostaneme šanci se více ukázat a to přes zájem závodníků na E moto. Ve velkém očekávání je i hlavní inženýr MXM E speedway a E flat track Sebastian Braun.

Sezóna tak bude zajímavá.

Matouš Kameník má po operaci

Libež – 24. října
Podzim je pro plochodrážníky období, kdy nejen relaxují po uplynulé sezóně, ale také prostor pro vykurýrování starých ran a zranění. Matouš Kameník potřeboval operaci ramene již loni, ale nakonec se rozhodl pro zákrok až letos na podzim. V pátek se vrátil domů z péče doktora Pavlaty z nemocnice v Hradci Králové. Nyní bude šest týdnů nosit ortézu, než začne rehabilitace.

První cesta Matouše Kameníka z nemocnice vedla do dílny | foto David Kameník

V Liberci prší

Liberec – 20. října
Se slzou v oku oznamujeme, že zítřejší testování E Flat trak je přeloženo. Počasí se postaralo o přeložení testu nového motocyklu. Stále je ale šance ještě letos se povozit.

Déšť zrušil zítřejší program v Liberci | foto Věroslav Kollert

Kopřivnice se pouští do malého oválu

Kopřivnice – 19. října
Takový záměr tady byl už kdysi. Jen lokalita se měnila. Od Štramberku až po plácek přes silnici od plochodrážního stadiónu. Nyní dostává projekt malé dráhy v Kopřivnici konkrétnější obrysy. A v sobotu se začne naostro.

 

Jednadvacátého října totiž kopřivnický klub od devíti ráno pořádá brigádu. Nový miniovál má vzniknout na plácku kousek od restaurace s bowlingem, která leží na druhé straně silnice než plochodrážní trať.

Prvním úkolem je prostor vyčistit, ale plány jsou smělé. „Dráha tam bude, snad i depo,“ říká předseda klubu Tomáš Wanke. „Všechno je zatím v plenkách. Ale na jaře bychom už chtěli jezdit.“

Současný trend stopětadvacítek při vývoji plochodrážníků by byl hřích nezachytit. „Chceme nějaké mlaďochy přitáhnout,“ souhlasí kopřivnický šéf. „Doufejme, že se to podaří. Aby totiž mladí jezdili se stopětadvacítkou po velkém ovále, kde to nedají do smyku, je skoro k ničemu.“

Takhle před sedmi lety začala renesance velkého kopřivnického oválu a letos podobné úsilí čeká klub při stavbě malé dráhy | foto Eva Palánová