Archiv pro rubriku: EP do devatenácti let

Poláci se vrátili do popředí evropských devatenáctek

Gorzow – 19. srpna
Wiktor Lampart se před čtyřmi lety stal posledním polským zástupcem, který vyhrál evropský titul do devatenácti let. Loni dokonce borci ze země našich severních sousedů nezískali žádnou z medailí. Vše se změnilo letos v Gorzowě. Zlato bral Wiktor Przyjemski. Jeho klíčovým krokem se stala porážka krajan Damiana Ratajczaka v rozjížďce s číslem patnáct. Při preferenci lepších výsledků na úkor rozjezdu skončil třetí Mathias Pollestad. Jediný český zástupce Matouš Kameník z pozice prvního náhradníka do závodu nezasáhl.

Damian Ratajczak, Wiktor Przyjemski a Mathias Pollestad na stupních vítězů | foto FIM Europe
1. Wiktor Przyjemski, PL 3 3 3 3 3 15
2. Damian Ratajczak, PL 3 3 3 2 1 12
3. Mathias Pollestad, N 1 3 2 3 3 12
4. Norick Blödorn, D 2 3 3 2 2 12
5. Oskar Paluch, PL 2 X 2 3 3 10
6. William Drejer, DK 2 2 3 1 0 8
7. Nazar Parnickij, UA 0 2 2 1 3 8
8. Casper Henriksson, S 1 2 1 2 2 8
9. Antoni Mencel, PL 1 1 2 3 E 7
10. Sebastian Kössler, A 3 1 X 1 2 7
11. Krzysztof Lewandowski, PL 3 1 0 0 2 6
12. Jesper Knudsen, DK 1 1 1 2 1 6
13. Niklas Holm Jakobsen, DK 0 2 1 0 1 4
14. Anže Grmek, SLO 2 0 1 0 1 4
15. Nicklas Aagaard, DK 0 0 0 1 0 1
16. Jonny Wynant, D 0 0 F 0 0 0
17. Matouš Kameník, CZ (res) DNR
18. Oskar Hurysz, PL (res) DNR

Osmdesátiprocentní vyhlídka byla dobrá pro meteorology, pro pořadatele a české reprezentanty nikoliv

Žarnovica – 16. srpna
Slovenští meteorologové dnes predikovali osmdesátiprocentní pravděpodobnost deštivých srážek. Nicméně Žarnovica se po propršené noci probudila do nádherného slunečného dne. Horko ovšem nevěstilo nic dobrého. A skutečně okolo půl druhé první hromy ohlásily blížící se bouřku. Mnohem horší byly deštivé kapky, které se na městečko snášely v různé intenzitě bezmála devadesát minut. Dráha však byla perfektně připravená, a když se pořadatelé pustili do díla, o osud finále evropských devatenáctek se nikdo nemusel bát. Dánský manažer sice po rozjížďce s číslem dvanáct přišel s nápadem mítink zrušit. Argumentoval těžkou tratí, ale spíše hrál do karet Marcuse Birkemose, jenž v té chvíli vedl o bod před Janem Kvěchem. Pražan s ním prohrál, ale jinak neztratil vůbec nic. Když Marcus Birkemose v rozjížďce s číslem dvacet marně dotíral na Mateusze Cierniaka, chystal se na rozjezd. Jenže Dán nakonec v posledním výjezdu upadl a Jan Kvěch svůj loňský primát obhájil. Pád v sedmnácté jízdě přistřihnul rozpínající se křídla Esbena Hjerrilda. A v dodatkové jízdě o bronz jej odvedl Daniel Klíma. Skandinávec mohl navíc hovořit o štěstí, protože nastoupil bez vesty dodané pořadatelem, na což řády pamatují až šestiseteurovou pokutou a vyškrtnutím z celkových výsledků. Úspěch českých barev podtrhnul pátým místem Petr Chlupáč, jemuž ovšem po závodech do řeči nebylo, jelikož jej od pódia dělil jediný bod.

 

Markus Birkemose, Jan Kvěch a Daniel Klíma stojí na stupních vítězů

Tanec Čechů s Dány na mokrém slovenském parketu

Déšť před závodem vzbuzoval pocity zoufalství

Pršelo a pršelo, pršelo a zase pršelo a jen se lilo. Bylo to zoufalé. Meteorologické radary široko daleko nikde nenašly ani stopu po bouřce. Ale v Žarnovici pršelo, pršelo a pršelo. A to brutálně a skoro hodinu a půl. Pořadatelé však neztráceli na duchu. Jejich dráha byla skvěle připravená, zaválcovaná a tak finále evropského poháru nestálo v cestě nic jiného než, aby se k zemi přestaly snášet provazce vody.

O půl čtvrté, tedy nějakých třicet minut po plánovaném začátku, zazněl jasný vzkaz od jury. Pakliže do hodiny déšť ustane, závod se uskuteční. A vskutku. Pár minut před šestnáctou hodinou se z oblohy smálo sluníčko. Vodu z oválu hrnula armáda pořadatelů. Kvůli loužím se vnitřní čára posunula poněkud dovnitř. Nad Žarnovicou zůstával jen lehký opar, jehož cáry propůjčovali zeleným kopcům kníratý vzhled.

Mlhavé závoje na okolních kopcích daly jasně najevo, že pořadatelé svůj boj s deštěm vyhráli

Hodinky ukazovaly 16:20 a z depa se na ovál spustila čtveřice účastníků rozjížďky s číslem jedna. Její průběh jakoby předznamenal dnešní českodánský duel na slovenském ovále. Zatím z něho Seveřané vycházeli lépe. Daniel Klíma sice nejlépe odstartoval, avšak Marcus Birkemose se řítil venkem. A ve druhé zatáčce převzal vedení.

V rozjížďce s číslem dvě exceloval Petr Chlupáč. Rychle se dostal do čela a ve druhém kole poodjel Mateuszi Cierniakovi, který měl starostí až nad hlavu s Francisem Gustsem. Lotyš ve druhé zatáčce třetího okruhu nechal Poláka za sebou a hnal se za vedoucím Petrem Chlupáčem.

Daniel Klíma (modrá) v zápalu boje s Marcusem Birkemose (žlutá), Ernestem Matjušonoksem (červená) a Aleksanderem Kajbuševem (bílá)

V poslední zatáčce český reprezentant jen otočil hlavu dozadu. Spatřil Francise Gustse, kterak se na něho řítí. Zůstal ovšem dokonalým pánem situace a zatížil své konto třemi body. To už na hraně depa stál připravený Jan Kvěch. Uběhlo jen pár sekund a on po startu třetí jízdy vypálil do čela. Ričards Ansviesulis se po něm sápal po venku úvodní zatáčky.

Čtvrtá jízda nebyla povedenou pro Drewa Kempa. Byl diskvalifikován za nejetí do pásky. Přijel do svého boxu, zařval jako postřelený lev. Zatímco si sedl obličejem ke zdi, sjížděl na ovál první náhradník Steven Goret. V první zatáčce vytrapoval po Esbenu Hjerrildovi, který ovšem odolal. A tak si triumfy v první sérii mezi sebou rovným dílem rozdělili Češi a Dánové.

Petr Chlupáč má za sebou Mateusze Cierniaka a Francise Gustse

Vzhledem ke stavu trati se pokračovalo bez úpravy. Z českého úhlu pohledu bylo třeba výsledek rozjížďky s číslem šest vnímat rozporuplně. Prvním na ovále byl Daniel Klíma, avšak start patřil Janu Kvěchovi. Pod Daniela Klímu se ale v prvním výjezdu nacpal Benjamin Basso. Pražan zůstal za ním. A Petr Chlupáč uzavíral pole. Z úvodní trojky na nulu…

Dánové však byli daleko pláči nad rozlitým českým mlékem a svou úvodní vítěznou sérii prodloužili o další zářez. Esben Hjerrild triumfoval stylem start – cíl v sedmé jízdě. Do ní se Francis Gusts ani nerozjel, zatímco motocykl Aleksandera Kajbuševa do depa přivezl do depa jeho mechanik Matěj Kůs.

Jan Kvěch (10) za sebou vodí Ričardse Ansviesulise (12)

Marcus Birkemose měl však cestu ke druhému vítězství o poznání delší. Sice nejlépe odstartoval, avšak za jeho zády Norick Blödörn spadnul při podjíždění Ričardse Ansviesulise. Kvůli nim musel k zemi rovněž Krzyzstof Sadurski. Všichni vstali, takže sanitka měla šanci na dráhu jen zlehka vystrčit čumák.

Nicméně nakonec přece jen vyjela pro Němce, který se za pomoci mechanika a potlesku tribun ploužil k depu. Ošetření si však nevyžádal, ačkoliv se držel za levou ruku. Při repete inkasoval bod, ale po další jízdě odstoupil. Zatím však Marcus Birkemose dojel do cíle opakované osmé jízdy jako vítěz a srovnal krok s Esbenem Hjerrildem a Janem Kvěchem.

 

Jedeme dál!

Esben Hjerrild (červená) se dostává do vedení před Stevena Goreta (žlutá) a Benjamina Bassa (modrá)

Když se však účtovalo po třetí sérii, závod měl jediného leadera. Návrat dešťových kapek, dnes naštěstí již poslední a v zásadě bezvýznamný, orámoval rozjížďku s číslem deset. V jejím cíli byl první Ričards Ansviesulis, zatímco Esben Hjerrild po odstoupení Mateusze Cierniaka získal pouze skalp Daniela Klímy.

Pozornost však poutala především dvanáctá jízda, na jejímž startovním roštu se sešli oba zbývající neporažení. Po startu se dostal dopředu Marcus Birkemose. Jan Kvěch prohloupil s nastavením motocyklu. Z druhého místa oťukával vedoucího Dána. Hodně blízko k jeho předjetí se dostal ve třetím okruhu.

Kolize Ričardse Ansviesulise a Noricka Blödörna přidělala vrásky na čele také Krzysztofu Sadurskemu (žlutá)

V jeho druhé zatáčce naznačil útek zvenčí, aby bleskově zlomil motocykl na opačnou stranu. Marcus Birkemose mu však na špek neskočil a s devíti body zůstal osamocený na hrotu aktuální klasifikace. Příležitosti se chopil rovněž Henrik Möller. Dánský kouč přišel s nápadem závod předčasně ukončit, protože trať je nebezpečná.

Jeho argument o zúžení zatáček díky posunutí vnitřní čáry kvůli rozmáčeným okrajům dovnitř, ovšem Martin Búri odrazil. Se smíchem rukama naznačil rozdíl v šíři mezi slovenským oválem a Divišovem. Mítink pokračoval a s ním i bitva o titul.

Jan Kvěch se během pauzy před čtvrtou pětinou sešel koncentrovat do sociálních zařízení v přízemí pod depem. V rozjížďce s číslem patnáct pak zaúřadoval naplno. Po skvělém startu se usadil před Mateuszem Cierniakem, Aleksanderem Kajbuševem a Stevenem Goretem. Nicméně Marcus Birkemose odpověděl další trojkou hned vzápětí.

Petr Chlupáč (červená) atakuje Jordana Palina (žlutá) a Ernesta Matjušonokse (bílá)

Jeho krajan Esben Hjerrild se jej snažil objet po venku první zatáčky, nicméně zůstal vzadu. Bůh suď, zda šlo o náhodu či záměr, vždyť v případě opačného výsledku by oba Dánové měli stejně bodů jako Jan Kvěch a otázka zlaté medaile by se ještě více zamotala. Faktem však zůstává, že dánský kouč se o přestávce před poslední sérií věnoval Marcusu Birkemosovi.

Snažil se klidnit jeho nervy, až zapomněl připomenout Esbenu Hjerrildovi, že má startovat již v rozjížďce s číslem sedmnáct. A on přibyl ke startovní pásce na poslední chvíli. Dvouminutový limit stihnul, ale vymalováno bylo hned v první zatáčce.

David Pacalaj (modrá) odráží Benjamina Bassa (žlutá) a Aleksandera Kajbuševa (bílá)

Dán v ní upadl a byl diskvalifikován. S deseti body se vracel do boxů pěšky. Fanoušci mu tleskali, ale on jen mohl v depu odkopávat hlínu z plechové boty. A přemítat, zda mu deset bodů bude stačit alespoň na rozjezd o třetí místo.

 

Dánové padají na dráze i v konečné klasifikaci

Marcus Birkemose (modrá) vede před Janem Kvěchem (bíláú a Francisem Gustsem (žlutá)

Myšlenky na dodatkovou jízdu ostatně živil také Jan Kvěch. Sázka v jeho banku však byla nepoměrně cennější. Pražan ale musel kalkulovat s hypotézou, že Marcus Birkemose na závěr přece jen prohraje. Tak či onak, on sám udělal maximum triumfem ve stylu start – cíl v opakované rozjížďce s číslem sedmnáct.

Po průjezdu cílem si dopřál soukromé čestné kolo, konec konců, hůře než vicemistr již skončit nemohl. To už se však na dráhu spouštěla čtveřice účastníků osmnácté jízdy. Suverénně ji opanoval Daniel Klíma, který si neméně rozhodně počínal prve v rozjížďce s číslem čtrnáct. Navzdory hubenějšímu začátku, měl nyní stejné skóre jako Esben Hjerrild.

Daniel Klíma (červená) si před zraky Drewa Kempa (modrá) buduje platformu k rozjezdu o bronz

Spolu s nimi se na start rozjezdu o bronz mohl postavit také Petr Chlupáč. V páté jízdě vyšel bodově naprázdno, v šestnácté trčela za oběma vedoucími Dány. Přesto vzhledem k zamotanému závěru mohl pomýšlet až takhle vysoko. Stačilo jediné, a sice vyhrát rozjížďku s číslem devatenáct.

Pražan k němu skutečně neměl daleko. V úvodní zatáčce objel Ričardse Ansviesulise a ujal se vedení. Jenže v dalším oblouku nabral Aleksander Kajbušev velkou rychlost a po venku překonal Petra Chlupáče. A jemu nakonec zůstala pátá příčka. Litovat však mohl také Marcus Birkemose.

Petr Chlupáč (žlutá) ještě živí naději na medaili – odstartoval na Ričardse Ansviesulise (modrá), Drew Kempa (bílá) a Aleksandera Kajbuševa (červená)

Pakliže by vyhrál dvacátou jízdu, stal by se vítězem evropského poháru, druhá příčka by jej poslala vstříc klíčovému rozjezdu s Janem Kvěchem. Takovému riziku se Dán chtěl pochopitelně stůj co stůj vyhnout. A proto předčil Mateusze Cierniaka zprava hned v prvním oblouku.

Avšak Polák nechtěl nepříliš povedený mítink zakončit porážkou. Útočil se všech sil a ve třetím kole se užuž natáhl po vedení vnitřní stranou druhé zatáčky. Jeho chvíle přišla až v posledním oblouku. Zvenčí se přenesl do čela. Marcus Birkemose zkoušel kontrovat, avšak ve výjezdu vrazil do bariéry. Zbylo na něho stříbro.

Henrik Möller odvádí do depa rozčileného Marcuse Birkemose, který v poslední zatáčce poslední jízdy definitivně přišel o vidinu zlata

Jan Kvěch se v tom moment stal po roce opět nejlepším evropským plochodrážníkem do devatenácti let. Ve hře o bronz však zůstával Daniel Klíma. Jeho otec Roman spolu s mechanikem Jana Kvěcha Michalem Pospíšilem a koučem Filipem Šiterou vyzvedli jeho motocykl z parc fermé. Vyměnili zadní kolo, zatímco závodník stál u sjezdu na ovál. Pekelně se soustředil a nevnímal okolí.

Pak přišlo losování startovních pozic. Esben Hjerrild si vytáhnul venek. Jen mávnul rukou a lítal po depu jako nervózní pes, než mu mechanici připravili motocykl. Zapomněl si vzít vestu, kterou pořadatelé dodávají všem účastníků. Řády přitom v takovém případě hovoří o pokutě až šest set euro a vyloučení z celého závodu.

Daniel Klíma slaví bronz

Daniel Klíma vyčkával s přilbou nasazenou na hlavě a s brýlemi v rukou. I na něm byla patrná nervozita, ale rozjezd režíroval výhradně on. Po startu se ujal vedení. Nekoukal vpravo, vlevo a jel. A jel a jel. Dán u vědomí marnosti své snahy českého závodníka dostihnout někdy v polovině jízdy zpomalil a nakonec ani neprojel cílem.

 

Hlasy z depa

Daniel Klíma a Jan Kvěch na žarnovickém pódiu

„V tý jízdě, co jsme spolu jeli, byl Dán lepší,“ připouštěl Jan Kvěch. „Měli jsme slabou motorku, byl jsem rychlejší, ale neodstartoval jsem. Pak jsme šli o zub dolů. Čekal jsem rozjezd, že si to rozdáme, kdo bude lepší. A teď se mi to usnadnilo.“

„Zezačátku to nevypadalo moc nadějně,“ svěřoval se Daniel Klíma. „Nevozil jsem body, byl jsem rozhozenej‘. Pak jsem to dopasoval a bylo to lepší. Poslední dvě rozjížďky rozhodly, bez těch dvou trojek by se to nepovedlo. Rozjezd byly nervy, předtím jsem s ním prohrál, byl jsem nervózní. Nakonec se mi poved‘ start a udržel jsem ho za sebou. Upaloval jsem dopředu.“

Jan Kvěch (červená) na čele před Ričardsem Ansviesulisem (žlutá)
1. Jan Kvěch, CZ 3 3 2 3 3 14
2. Marcus Birkemose, DK 3 3 3 3 F 12
3. Daniel Klíma, CZ 2 1 1 3 3 10+3
4. Esben Hjerrild, DK 3 3 2 2 X 10+R
5. Petr Chlupáč, CZ 3 0 3 1 2 9
6. Ričards Ansviesulis, LAT 2 X 3 3 1 9
7. Aleksander Kajbušev, RUS 0 E 3 1 3 7
8. Ernest Matjušonoks, LAT 1 3 1 E 2 7
9. Mateusz Cierniak, PL 1 1 E 2 3 7
10. Steven Goret, F (res) 2 2 0 1 2 7
11. Jordan Palin, GB 1 2 2 1 1 7
12. Drew Kemp, GB T 2 1 2 0 5
13. Benjamin Basso, DK 1 2 2 – – 5
14. David Pacalaj, SK 0 0 1 E 2 3
15. Krzysztof Sadurski, PL 0 2 R – – 2 (los)
16. Francis Gusts, LAT 2 E 0 – – 2 (los)
17. Ben Ernst, D (res) 1 0 1 0 2
18. Norick Blödörn, D 0 1 R – – 1
Daniel Klíma (červená) a Esben Hjerrild (bílá) na startu rozjezdu o bronzovou medaili

Foto: Karel Herman

Pořadatelé udělali pro úspěch svého závodu absolutní maximum

Žarnovica opět určí nejlepšího evropského plochodrážníka do devatenácti let

Žarnovica – 15. srpna
Tři roky po sobě bude Žarnovica svědkem vyvrcholení evropského poháru devatenáctiletých plochodrážníků. Po předloňských dvojicích již podruhé Slovensko korunuje nejlepšího v individuální soutěži. Formule soutěže byla v posledních dnech změněna zrušením druhého semifinále. Navíc z deseti přímo nasazených zbylo jen devět, takže ze včerejších Pardubic postupovalo nejlepších sedm plus dva náhradníci.


Tipujte:

Označte trojici, která bude v Žarnovici na pódiu evropského poháru:

View Results

Loading ... Loading ...

Petr Chlupáč si vyjel postup přes semifinálové pódium

Škatulata se začala hejbat ve středu, když se z pardubického semifinále omluvil Estonec Markus Maximus Lill. Mezitím se zranil Tom Brennan, jenž byl přímo nasazen do žarnovického finále. Proto estonského reprezentanta v pardubické startovní listině nahradil Jordan Palin, zatímco Jan Macek zůstal prvním náhradníkem.

„Za omluveného Fina jsme dostali místo my, za Estonce Britové,“ vysvětluje Petr Moravec. „Stále to bylo čtyři Češi a čtyři Britové v celé soutěži. Poláci to místo nechtěli a Němci reagovali až ve čtvrtek odpoledne.“

Jan Kvěch jede obhajovat svůj loňský primát

Jordan Palin nakonec zraněného Toma Brennana nahradí i v Žarnovici. Díky jeho triumfu ve včerejší rozjížďce s číslem sedmnáct skončil sedmý. A přesně tolik borců totiž po omluvě přímo nasazeného Angličana do finále na Slovensku postoupilo.

Startovní listina je hodně natřískaná. A zkušenosti dvou dnů v pardubickém Svítkově napovídají, že překvapení rozhodně nejsou vyloučena. Každopádně Filip Šitera dnes poháněl své svěřence ze svítkovského depa k co nejrychlejšímu odjezdu na Tekov. A Jan Kvěch sliboval, že v autě rychle usne.

Daniel Klíma pojede první finále evropského poháru ve své kariéře

Žarnovicu rozhodně čeká skvělá podívaná. Slovenské fanoušky do ochozů bude hnát i skutečnost, že v srpnu jinou plochou dráhu ve své zemi neuvidí. Zlatá přilba SNP, vlajková loď staršího z obou místních klubů, totiž definitivně zůstává přeložena na srpen příštího roku. A to i přesto, že do hry vstoupila sama slovenská federace, respektive spíše nabídka eur z jejich dotací.

Vezměte si roušky:

David Pacalaj byl do finále nasazen přímo

Zatímco v České republice se roušky zakrývající nos a ústa staly spíše výjimkou, na Slovensku platí jiná opatření. Dle nařízení jejich hlavního hygienika si každý účastník hromadných akcí musí i nadále chránit horní cesty dýchací, dezinfikovat ruce a udržovat bezpečnostní odstup.

Pakliže budete zítra cestovat do Žarnovice, mějte tato doporučení na paměti. Na tribunách navíc bude možné sedět jen v každé druhé řadě, když jedna zůstane volná. Koronavirus snad již brzy definitivně prohraje a zdravý rozum opět oslaví svůj triumf.

Startovní listina nedělního evropského poháru v Žarnovici (15:00):

1 Ernest Matjušonoks, LAT vítěz Pardubic
2 Daniel Klíma, CZ 5. v Pardubicích
3 Aleksander Kajbušev, RUS nasazen
4 Marcus Birkemose, DK nasazen
5 Mateusz Cierniak, PL nasazen
6 Petr Chlupáč, CZ 2. v Pardubicích
7 Francis Gusts, LAT nasazen
8 Norick Blödörn, D nasazen
9 David Pacalaj, SK nasazen
10 Jan Kvěch, CZ nasazen
11 Jordan Palin, GB 7. v Pardubicích
12 Ričards Ansviesulis, LAT 6. v Pardubicích
13 Drew Kemp, GB 4. v Pardubicích
14 Benjamin Basso, DK nasazen
15 Esben Hjerrild, DK 3. v Pardubicích
16 Krzystof Sadurski, PL nasazen
17 Steven Goret, F 8. v Pardubicích
18 Ben Ernst, D 9. v Pardubicích

Foto: Karel Herman

Dva další Češi jsou ve finále evropského poháru

Pardubice – 14. srpna
Vzduch byl dnes celý den těžký jako životní úděl vyhladovělého trosečníka na pustém ostrově. Ohlašované bouřky se slejváky a místními záplavami na sebe nedaly dlouho čekat. Pardubické semifinále evropského poháru devatenáctiletých proto raději odstartovalo o dobrou čtvrthodinu dříve oproti původnímu plánu. Ačkoliv déšť sílil, mítink si dopřál půl hodinku pauzy až po dvanácté jízdě, po němž jury neměla námitek v jeho pokračování. A tak se k přímo nasazenému Janu Kvěchovi v nedělním finále v Žarnovici připojí ještě dva další čeští reprezentanti. Daniel Klíma skončil pátý, Petr Chlupáč v rozjezdu o druhé místo za vítězným Ernestem Matjušonoksem naměřil Esbenu Hjerrildovi a Drew Kempovi.

Petr Chlupáč, Ernest Matjušonoks a Esben Hjerrild na stupních vítězů

Ve tmě a drobném dešti

Ričards Ansviesulis (bílá) vede před Ernestem Matjušonoksem (žlutá), Benem Ernstem (červená) a Danielem Šilhánem (modrá)

Velká ručička hodin dnes ještě nestačila oběhnout ciferník posedmnácté, přesto se svítkovské boxy již nořily do tmy. A muselo se v nich svítit už ve chvíli, kdy se nějakých patnáct minut před pátou odpolední spustila z depa první čtveřice závodníků semifinále evropského poháru.

V dnešní době je jisté jen to, že není jisté vůbec nic. Není divu, že se změnila i podoba evropských devatenáctek, které přišly o jedno semifinále. Jenže u toho nezůstalo, ve čtvrtek se z pardubického semifinále omluvil Markus Maximus Lill. V té době bylo jasné, že do žarnovického finále nedorazí přímo nasazený Tom Brennan.

Daniel Klíma (14) se chystá na Jordana Palina (15)

Místo po Estonci v dnešním závodě dostali Angličané a na Slovensko nepostupovalo pouhých šest závodníků, nýbrž rovnou sedm. A samozřejmě dva náhradníci k tomu navrch. Jako první za postupem nejlépe vykročil Drew Kemp, který v rozjížďce s číslem jedna vyhrál ve stylu start – cíl.

O stejný kousek se pokusil vzápětí Petr Chlupáč. V úvodním oblouku druhého okruhu jej ale Steven Goret objel po vnějšku úvodního oblouku. Dva body v Pražanově boxu ovšem měly pořádnou váhu. Ben Ernst si ve třetí jízdě vykoledoval varování za startovní přestupek. Při restartu si dával takový pozor, že při restartu za sebou nechal jen Daniela Šilhána.

Jason Edwads (červená) po kolizi s Ričardem Ansviesulisem (žlutá)

Severočeský junior z pardubického klubu neměl nikterak špatnou reakci na let pásky k uplakanému nebi, ale průjezd první zatáčkou prokormidloval. Dvojice Lotyšů se dostala před něho. Z větší části českými fanoušky obsazené tribuny se zaradovaly v rozjížďce s číslem čtyři.

Daniel Klíma dal najevo velké ambice, když se v první zatáčce jen mihnul zprava okolo Jordana Palina. A co víc v šesté jízdě se nikterak nerozpakoval dát po startu loket Benu Ernstovi, který nakonec zachránil poslední bod na úkor Miky Meijera. Zatím do čela pádil Drew Kemp, jehož ovšem Daniel Klíma dostal z levé strany v nájezdu do druhého okruhu.

Petr Chlupáč (bílá) vodí Ričardse Ansviesulise (žlutá)

S šesti body se ujal vedení v aktuální klasifikaci, jelikož nikdo jiný z úvodních vítězů svůj triumf nezopakoval. S pětibodovými borci jakoby se ale roztrhnul pytel, což začalo v rozjížďce s číslem pět. Petr Chlupáč ji vyhrál vlastně dvakrát, protože se muselo opakovat vinou kolize Ričardse Ansviesulise a Jasona Edwardse.

Český reprezentant byl v obou případech pokaždé vpředu. Pět bodů měl také Drew Kemp po zmiňované prohře s Danielem Klímou. Poté také Jordan Palin, jenž v sedmé jízdě odvedl Jana Macka, který coby náhradník vyjel na ovál namísto Maria Niedermaiera vyloučeného za najetí do pásky. A nakonec i Esben Hjerrild s Ernestem Matjušonoksem, který se probil za Dánova záda v rozjížďce s číslem osm.

 

Dva Češi ve finále, jeden na pódiu

Daniel Klíma (červená) se dostal před Drewa Kempa (bílá)

Déšť postupně sílil. Alfou a omegou pořadatelských snah se tudíž stalo rychlé odjetí další série, aby mohl být závod uznán, pokud by mu vodní živly vystavily předčasný úmrtní list. Situace na hrotu aktuální klasifikace se poněkud změnila.

Rozjížďka s číslem deset se opakovala kvůli pádu Jordana Palina. Incident se odehrál v první zatáčce, takže Angličan se mohl zúčastnit repete. Kraloval mu ovšem Ernest Matjušonoks, jemuž ovšem Petr Chlupáč za celá čtyři kola nedopřál ani chvilku oddechu. Vítězný Lotyš přitom srovnal krok s Danielem Klímou, který se dočkal své první dnešní prohry hned nato.

Zleva Petr Chlupáč (žlutá), Kacper Lobodzinski (modrá), Ben Ernst (bílá) a Leon Flint (červená)

Po startu jedenácté jízdy se totiž ujal vedení Ričards Ansviesulis, když český reprezentant po vylétnutí pásky poněkud zaváhal. V úvodním výjezdu však měl za sebou již Stevena Goreta, zatímco další progres v pořadí mu přinesl prasklý řetěz druhého Kacpera Lobodzinskeho na sklonku třetího okruhu.

Po dvanácté jízdě dopřála jury závodníkům půlhodinovou pauzu s tím, že o dalším osudu podniku se rozhodne posléze. Když přestalo pršet, nebyl důvod nepokračovat.

Esben Hjerrild (bílá) vede před Ričardsem Ansviesulisem (červená) a Jordanem Palinem (žlutá)

Po rozjížďce s číslem třináct na čele aktuální klasifikace osaměl Ernest Matjušonoks. Po startu odvedl Daniela Klímu, jehož konto však ani náhodou nemuselo plakat nad nedostatkem bodů. Ve stejné pozici byl ostatně i Petr Chlupáč. V patnácté jízdě šel nekompromisně do čela. O něj jej sice připravil Ben Ernst, nicméně Čech i tak disponoval devíti body.

Zato Němec pospíchal dohonit své manko, protože v úvodní dvojici sérií jízd paběrkoval jen po bodu. Pak dvakrát vyhrál, ale nakonec stejně z postupující sedmičky vypadl. Rozjížďka s číslem sedmnáct byla doslova těhotná událostmi. Nejprve Denis Fazekas vletěl do pásky. Na oválu se místo něj dnes podruhé objevil náhradník Jan Macek a Steven Goret si vykoledoval warning.

Ernest Matjušonoks (modrá) pádí za potvrzením svého dnešního vítězství před zraky Jasona Edwardes (bílá), Miky Meijera (žlutá) a Kacpera Lobodzinskeho (červená)

Nakonec triumfoval Jordan Palin, jehož právě tato trojka dostala na sedmou příčku. Odolával Janu Mackovi, který všemožně dával najevo, jak rád by byl v hlavní šestnáctce. Steven Goret však držel v šachu Bena Ernsta. Ani on si neotevřel vrátka do finále, ale řekl si o rozjezd s německým závodníkem. Nešlo v něm o nic víc než o určení, který z nich bude prvním, a který druhým náhradníkem.

Rozjezdy nakonec byly dva. Esben Hjerrild po startu dvacáté jízdy bleskově zamířil ze startovní pozice u mantinelu na vnitřek, aby podjel Petra Chlupáče. Pražský borec se však ještě ve výjezdu vrátil do čela. Svým triumfem srovnal krok nejen s poraženým Dánem, nýbrž také s Drewem Kempem, jenž prve triumfoval stylem start – cíl v rozjížďce s číslem osmnáct. Daniel Klíma pohodovým třetím místem uzavřel svůj dnešní účet jedenácti body a pátým místem.

Petr Chlupáč (červená) posílá vzkaz Esbenu Hjerrildovi (žlutá), že se potkají ještě jednou v rozjezdu o druhé místo

Vzápětí se Steven Goret venkem první zatáčky dostal před Bena Ernsta a pojistil si sedmnáctku v Žarnovici. A pak Petr Chlupáč nedělal žádné ciráty, kdo bude druhý za Ernestem Matjušonoksem, jenž ovládl devatenáctou jízdu. Čech skvěle odstartoval, vytvořil si náskok a Esbenu Hjerrildovi a Drewu Kempovi nechal jen boj o pohár s trojkou.

Petr Chlupáč (modrá) útočí na Ernesta Matjušonokse (červená)
1. Ernest Matjušonoks, LAT 3 2 3 3 3 14
2. Petr Chlupáč, CZ 2 3 2 2 3 12+3
3. Esben Hjerrild, DK 2 3 2 3 2 12+2
4. Drew Kemp, GB 3 2 1 3 3 12+1
5. Daniel Klíma, CZ 3 3 2 2 1 11
6. Ričards Ansviesulis, LAT 2 2 3 2 2 11
7. Jordan Palin, GB 2 3 0 1 3 9
8. Steven Goret, F 3 1 1 2 1 8+3
9. Ben Ernst, D 1 1 3 3 0 8+2
10. Leon Flint, GB 1 0 3 1 1 6
11. Mika Meijer, NL 1 0 2 0 2 5
12. Jan Macek, CZ (res) 2 2 4
13. Denis Fazekas, H 1 1 E 1 T 3
14. Kacper Lobodzinski, PL 0 1 E 0 1 2
15. Jason Edwaards, GB 0 X 1 1 0 2
16. Daniel Šilhán, CZ 0 0 1 0 0 1
17. Mario Niedermaier, D F T 0 0 0 0
18. Pavel Kuchař, CZ (res) DNR
Daniel Klíma (bílá) jede před Denisem Fazekasem (žlutá) a Mariem Niedermairem (červená)

Foto: Karel Herman

Náhradník Jan Macek (bílá) v útoku na Kacpera Lobodzinskeho (žlutá)

Evropský pohár devatenáctiletých juniorů zná svá konkrétní jména

Pardubice – 11. srpna
Letošní evropský pohár devatenáctiletých plochodrážníků nakonec odstartuje jediným semifinálovým podnikem v Pardubicích tento pátek. Do boje o postup o nedělní finále v Žarnovici zasáhnou také Petr Chlupáč, Daniel Klíma a Daniel Šilhán, přičemž Jan Macek a Pavel Kuchař budou v záloze coby náhradníci. Mezi přímo nasazenými v nedělním závodě jsou také Jan Kvěch a David Pacalaj.


Tipujte:

Označte trojici závodníků, kteří budou v pátek večer stát na pódiu pardubického semifinále:

View Results

Loading ... Loading ...

Evropský pohár do 19 let 2020:

semifinále – Pardubice (pátek): 1 Denis Fazekas, H
2 Drew Kemp, GB
3 Kacper Lobodzinski, PL
4 Esben Hjerrild, DK
5 Petr Chlupáč, CZ
6 Mika Meijer, NL
7 Mario Niedermaier, D
8 Steven Goret, F
9 Ričards Ansviesulis, LAT
10 Ben Ernst, D
11 Daniel Šilhán, CZ
12 Ernest Matjušonoks, LAT
13 Jason Edwards, GB
14 Daniel Klíma, CZ
15 Markus Maximus Lill, EST
16 Leon Flint, GB
17 Jan Macek, CZ
18 Pavel Kuchař, CZ
finále – Žarnovica (neděle): 1 vítěz z Pardubic
2 pátý z Pardubic
3 Aleksander Kajbušev, RUS
4 Marcus Birkemose, DK
5 Mateusz Cierniak, PL
6 druhý z Pardubic
7 Francis Gusts, LAT
8 Norick Blödörn, D
9 David Pacalaj, SK
10 Jan Kvěch, CZ
11 Tom Brennan, GB
12 šestý z Pardubic
13 čtvrtý z Pardubic
14 Benjamin Basso, DK
15 třetí z Pardubic
16 Kacper Pludra, PL
17 sedmý z Pardubic
18 osmý z Pardubic
Petr Chlupáč (žlutá) a Daniel Klíma (bílá) budou v pátek v Pardubicích bojovat o postup do finále evropského poháru

Foto: Karel Herman

Motocykly Matěje Kůse začaly závodit

Pardubice – 9. srpna
Setkání u stolečku před stánkem s párky v pardubickém depu před semifinále evropského poháru do devatenácti let bylo přece jen nečekané. Hynek Štichauer vyprávěl o svých plánech na dlouhodrážní challenge, Milan Kůs zase o své nové roli plzeňského trenéra. Jeho syn Matěj se na téma své další kariéry příliš nevyjadřoval, nicméně jeho motocykly o víkendu závodily.

 

Pronajal si je totiž Aleksander Kajbušev. „Oni mě kontaktovali,“ komentoval situaci Matěj Kůs. „Je až z Balakova, to je daleko, aby vez‘ motorky. Aspoň vylítají pavouci z vejfuku (smích).“

Navzdory jazykové bariéře se mladému Rusovi spolupráce s českým exmistrem vyplatila. V pátečním semifinále stál na pódiu. V Žarnovici mu k němu scházel kousíček. Mohl jedině litovat najetí do pásky v sedmé jízdě.

A pak výprasku, který mu o čtyři rozjížďky později uštědřil český tandem Jan Kvěch – Petr Chlupáč. Přitom v Žarnovici byl jediný, kdo porazil Jevgenije Sajdulina, čímž pomohl Janu Kvěchovi na trůn evropských devatenáctek.

Matěj Kůs v akci coby mechanik Aleksandera Kajbuševa

Foto: Mirek Horáček