Archiv pro rubriku: přebor jednotlivců

První finále bylo vylosováno

Plzeň – 26. srpna
Plzeň zažila fantastické vyvrcholení českého přeboru. Až poslední série rozhodla o rozjezdu o titul. Po závodech Petr Moravec za přítomnosti šéfa klubu Jiřího Štrobla a českého reprezentačního kouče vylosoval startovní čísla pro úvodní finále, které na Bory zavítá příští středu.


Tipujte:

Označte nejlepší trojici prvního finále v Plzni:

View Results

Loading ... Loading ...

1 Eduard Krčmář, Slaný
2 Matěj Frýza, Plzeň
3 Jan Hlačina, Pardubice
4 Vojtěch Šachl, Praha
5 Daniel Klíma, Praha
6 Josef Franc, Praha
7 Hynek Štichauer, Plzeň
8 Jan Macek, Kopřivnice
9 Jaroslav Vaníček, Praha
10 Petr Chlupáč, Praha
11 Jan Kvěch, Praha
12 Václav Milík, Pardubice
13 Matouš Kameník, Pardubice
14 Bruno Belan, Slaný
15 Jan Jeníček, Pardubice
16 Adam Bubba Bednář, Praha
17 Jaroslav Petrák, Pardubice
Plzeňský ovál bude hostit první finále | foto PK Plzeň

Petr Chlupáč zapůsobil svou bojovností i na samotnou Fortunu

Plzeň – 26. srpna
Noční déšť odtáhnul na východ a svěží větřík byl na odpolední žár krátký. Borská dráha schytala své hlavně od mladších účastníků posledního přeboru. Eduard Krčmář odstoupil kvůli bolestem ve zraněné noze, ale ještě předtím v rozjížďce s číslem šest stačil porazit Petra Chlupáče. Pražan exceloval a v natřískané rozjížďce s číslem dvacet sfouknul naděje Hynka Štichauera a Jana Macka na patnáctibodový komplet. Kopřivničan byl až třetí za navrátilcem Ondřejem Smetanou, nicméně o třetí stupínek nepřišel. Pat mezi Pražanem a Pardubičanem vyřešil los. Ani jeden z nich netoužil vyjet na ovál ještě jednou u vidiny dalších závodů. A Fortuna přála Petru Chlupáčovi. Obvyklé pohánění nejlepších ke stupňům vítězů náhle ustalo. Jury briskně spočítala body v celkovém pořadí přeboru a škrtla jeden nejhorší výsledek. O přeborníka se dodatková jízda jet musela. Lepší start vystřihl Jan Jeníček, jenže Matouš Kameník šel razantně první zatáčkou dopředu a mohl slavit titul. Veselo bylo posléze i v klubovně, kde Karel Kadlec slavil šedesáté a Miroslav Vaic pětašedesáté narozeniny.

Hynek Štichauer, Petr Chlupáč a Jan Macek na stupních vítězů | foto Pavel Fišer

Trio neporažených

Ondřej Smetana (bílá) se brání náporu Jaroslava Vaníčka (červená) | foto Karel Herman

V noci pršelo. Ale po dnech tropických veder nebylo nepřirozené, že na borský ovál nakonec vyjela i kropička. Od rána byl krásný den a vítr jen snižoval pocitovou teplotu. Hic ovšem byl i tak. Boj v posledním přeboru mohl začít. Bez kvalifikace, protože nepřijel Daniel Halamka. Dlouho se čekalo rovněž na Jana Jeníčka, jenž ale na Bory přibyl někdy okolo půl druhé.

Na seznam ztrát se přidal pouze slavnostní nástup, protože v tropickém horku stejně nepřišlo mnoho diváků. Jako první vítěz se do depa vracel letošní přeborový suverén Eduard Krčmář. Za svými zády zprvu měl Ondřeje Smetanu, jehož ovšem v první zatáčce třetího kola předjel Jaroslav Vaníček.

Hned vzápětí triumfoval Petr Chlupáč stylem start – cíl, přičemž za sebou nechal leadera aktuální klasifikace Matouše Kameníka. Štěpán Ševčík se postaral o drama rozjížďky s číslem tři. Zhasnul mu motor, ale tentokrát všechno dobře dopadlo. V následující rozjížďce se z rámu obrýleného juniora ozvala rána, která ohlásila jeho konec v dnešním klání.

Jan Macek (žlutá) útočí na Jana Jeníčka (modrá) | foto Karel Herman

Vedení třetí jízdy se ujal Jan Jeníček. Prozatím nejblíže umístěný závodník leadera aktuální klasifikace se bohužel ve druhém oblouku dostal moc ven, což Jan Macek vzal jako pozvánku do vedení. Posledním triumfátorem úvodní série se stal Hynek Štichauer. V prvním nájezdu pojedl Vojtěcha Šachla.

Ten neměl zrovna povedený vstup do závodu. Ve druhém výjezdu druhého okruhu upadl a v sedmé jízdě zastavil již ve třetím okruhu, protože neměl žádnou šanci na progres z poslední pozice. Hovoříme-li o druhé pětině, připomínala tu první, jakoby byla obšlehnutá přes kopírák. S výjimkou Jana Jeníčka.

Ondřej Smetana komentuje svůj comeback na ovály:

„Náročný. Trať je krásná, ale fyzicky to nezvládám. Zatím.“

Hynek Štichauer (červená) letí do čela před Jaroslava Vaníčka (modrá) a Jaroslava Petráka (žlutá) | foto Karel Herman

Pardubický junior vytěžil maximum ze svého skvělého startu v rozjížďce s číslem sedm. Nechal za sebou Ondřeje Smetanu. A když se Vojtěch Šachl dral dopředu první zatáčkou druhého kola, vrazil do mantinelu. Situaci ustál, ale v předposledním okruhu stejně zůstal stát.

Hrot aktuální klasifikace závodu se nezměnil. Hynek Štichauer kraloval páté, Eduard Krčmář šesté jízdě. Jan Macek opanoval rozjížďku s číslem osm. Do depa přijel po prázdné zadní pneumatice, z níž ale vzduch naštěstí utekl až po projetí cílem.

 

Cesta na stupně vítězů se odkládá

Eduard Krčmář (bílá) drží v šachu Petra Chlupáče (žlutá) | foto Karel Herman

Zdálo být se rozhodnuto. Rozjížďka s číslem deset ale ukázala, že není. Jan Macek vystřihl start jako z partesu. Eduard Krčmář jej ve vedení vystřídal po vnější straně úvodního oblouku. Jenže ve druhé zatáčce vyjel moc ven. Předčil jej Matěj Frýza. Jeden bod před Vojtěchem Šachlem zachránil, jenže vzápětí přišel v depu za Karlem Kadlecem, že ze závodu odstupuje.

Eduard Krčmář vysvětluje svůj předčasný konec:

„Bolí mě ta noha, co jsem si udělal v Praze.   Je to tady děravý. Teď mě kopla díra, škublo mě v tom. Abych se tu rozbil, to ne, když mám repre a další závody.“

Matouš Kameník (červená) směřuje k přebornickému titulu před zraky Ondřeje Smetany (bílá) | foto Karel Herman

Svou rezignací přišel Eduard Krčmář s velkou pravděpodobností o celkový triumf v přeboru. A samozřejmě pochopitelně tako o dnešní vítězství. Jan Macek se prve vrátil do vedení rozjížďky s číslem deset. Jeho maximu srovnal ve dvanácté jízdě Hynek Štichauer. Chlupáč, který hrál sólo na začátku třetí série, byl o bod pozadu.

Vedoucí trio protáhlo svou triumfální šňůru také v následující sérii. Ve všech třech případech šlo o triumfy ve stylu start – cíl. Pořadatelé dopřáli dráze intenzivnější úpravu především ve druhé zatáčce, na níž si účastníci stěžovali. Vše nezadržitelně spělo k rozjížďce s číslem devatenáct, kde se vedoucímu triu měl o konkurenci postarat Ondřej Smetana.

Jako první na let pásky reagoval Hynek Štichauer. Petr Chlupáč se venkem úvodního oblouku ukázal jako rychlejší. Jan Macek šetřil hranu na pneumatice a uzavíral řadu. Na pódiu mu zůstal nejnižší stupínek, kdežto první dva v cíli měli stejné skóre.

Jan Jeníček (bílá) si za chvilku řekne o rozjezd o titul přeborníka, když v rozjížďce s číslem dvacet jde před Matěje Frýzu (červená), Štěpána Melče (modrá) a Davida Hofmana (žlutá) | foto Karel Herman

Ani jednomu se u vědomí dalších klíčových závodů na ovál k vzájemné konfrontaci nechtělo. Proto si v depu hodili mincí. Štěstěna stála při Petru Chlupáčovi, jakoby jej chtěla odměnit za bojovnost. Pořadatelé vyháněli nejlepší trojku k vyhlášení, ale spěch se neukázal jako dobrý rádce. Jury totiž dala dohromady závěrečnou klasifikaci celého přeboru. A ejhle, Matouš Kameník a Jan Jeníček na tom byli úplně stejně.

Jan Jeníček měl lepší vstup do závodu. Když přišla krize a silnější závody uprostřed programu, Matouš Kameník byl lepší. A to i při vzájemné konfrontaci v rozjížďce s číslem čtrnáct. Pádil dopředu rovněž po vylétnutí pásky v sedmnácté jízdě. Ve druhé zatáčce se přetočil a vyhodil si rameno. Musel na trávník a Jan Jeníček s ním srovnal přeborový krok po hladkém triumfu ve dvacáté jízdě.

Sedm minut před půl šestou Karel Kadlec zvedl závoru depa a pustil oba pretendenty přebornického titulu na ovál. Lepší start měl Jan Jeníček. Zamířil dovnitř zatáčky, kdežto Matouš Kameník udeřil zvenčí. Lehce bouchnul motocyklem do svého protivníka. A pak si už jen pádil pro zlato.

 

Hlasy z depa

Petr Chlupáč zajel skvělý závod | foto Karel Herman

„Mně se to líbilo,“ usmíval se Petr Chlupáč. „Dráha pro mladý kluky nebyla, taky jsem nadával. Byla těžká, technická, ale moc se mi to líbilo. Hynek říkal, že jede dlouhou, respektuju to, proto jsme si hodili mincí.“

„Chlupík byl lepší,“ uznával Hynek Štichauer. „Změřil ho Eda. Chtěl jsem si hodit mincí a rozjezd nejet. Jsem starej a unavenej. Dráha byla těžká pro nás, co jedeme krátkou jednou za čas. Nebylo to easy se srovnat, jsem rád, že jsem si tu dráhu zkusil před mistrákem. Takže dobrý, nejsem spokojenej se stylem, sedím na tom blbě. Nikdy mně to tady nechutnalo, musím se s tím popasovat.“

„Rozjetý to bylo pěkně,“ vyprávěl Jan Macek. „Akorát jsem posral poslední jízdu. Dráha byla rozbitá a těžká, ne každý to zvládá. Tu poslední rozjížďku jsem jel na starý gumě, abych zítra na Žarnovicu měl obuté tři nové gumy.“

„Škoda, byl jsem zevnitřku,“ nemohl Jan Jeníček nelitovat rozjezdu o titul přeborníka. „Start jsem měl lepší, on šel venkem. Bylo to jasný, Matouš byl lepší. Motorka jela skvěle, akorát dráha byla děravější. Dalo se ale na ní závodit.“

Zatímco Hynek Štichauer a Jan Macek počkali na vyhlášení, Matouš Kameník se musel vrátit do depa kvůli rozjezdu s Janem Jeníčkem | foto Pavel Fišer

„Myslím, že deset bodů není tak strašnej výsledek,“ přemítal Jaroslav Vaníček. „Budu dělat všechno, aby to příští závody dopadlo líp. Budu se připravovat na Evropu v Pardubicích. Prioritou dnes bylo, aby se mi nic nestalo, dráha nebyl v nejlepším stavu, ale je to pro všechny stejný.“

„Bylo to dobrý, celej závod dobrej,“ vyprávěl Matouš Kameník. „Poslední jízdu jsem měl Jardu a Vojtu a já jsem vyjel na venek. Bylo to rychlý, přetočil jsem se, zatlačilo to na rameno a to mi vypadlo. Zajel jsem na trávu a nahodil ho. Vjel jsem do depa, svlíknul jsem se a pak mě poslali zpátky. Byl jsem nasranej, že mě tam zase ženou. A na venek! Ale proto jsem odstartoval, buchli jsme se, ale jsem šťastnej, že mám titul.“

„Paráda, docela mě to bavilo, jsem spokojenej,“ liboval si Ondřej Smetana. „Neočekávalo se, že bych vyhrál. Pěkně jsem si zajezdil, mohlo bejt pár bodíků víc, ale pár mě jich zase překvapilo. Takže spokojenej.“

„Nebylo to špatný,“ připouštěl Matěj Frýza. „V rámci možností. Dráhu jsem nejel bez respektu, asi se jim nepovedla. Ale do mistráku ji spraví. První jízdu jsem neodstartoval, poslední taky ne.“

Petr Chlupáč (žlutá) útočí v devatenácté jízdě na Ondřeje Smetanu (červená) a Hynka Štichauera (bílá) | foto Karel Herman
Petr Chlupáč (žlutá) útočí v devatenácté jízdě na Ondřeje Smetanu (červená) a Hynka Štichauera (bílá) | foto Karel Herman

kvalifikace:

Po ranním odhlášení Daniela Halamky ztratila smysl a Ondřej Smetana, Štěpán Ševčík a Štěpán Melč postoupili přímo do hlavního závodu.

Pád se nevyhnul ani Vojctěhu Šachlovi | foto Pavel Fišer

hlavní závod:

1. Petr Chlupáč, Praha 3 2 3 3 3 14 (los)
2. Hynek Štichauer, Pardubice 3 3 3 3 2 14 (los)
3. Jan Macek, Kopřivnice 3 3 3 3 0 12
4. Jan Jeníček, Pardubice 2 3 1 1 3 10
5. Jaroslav Vaníček, Praha 2 2 2 2 2 10
6. Matouš Kameník, Pardubice 2 2 3 2 R 9
7. Ondřej Smetana, Plzeň 1 2 2 3 1 9
8. Matěj Frýza, Plzeň 1 1 2 2 2 8
9. Eduard Krčmář, Slaný 3 3 1 – – 7
10. Vojtěch Šachl, Praha F R 0 2 3 5
11. Jaroslav Petrák, Pardubice 1 0 X 1 3 5
12. Bruno Belan, Slaný 0 1 2 0 2 5
13. Štěpán Melč, Plzeň 1 1 1 1 1 5
14. Jan Hlačina, Pardubice 2 1 0 F F 3
15. David Hofman, Pardubice 0 0 1 0 0 1
16. Štěpán Ševčík, Divišov 0 – – – – 0
Celkové pořadí přeboru: zleva Jan Jeníček, Matouš Kameník a Hynek Štichauer | foto Pavel Fišer

Konečné pořadí seriálu:

PHA PLZ KOP CHA SVI LIB PLZ TOT
4.4. 22.4. 8.5. 27.5. 24.6. 8.7. 26.8.
1. Matouš Kameník, Pardubice 10 14 12 (10) 12 16 11 75+3 (85)
2. Jan Jeníček, Pardubice (7) 10 11 11 20 9 14 75+2 (82)
3. Eduard Krčmář, Slaný 20 20 20 8 68
4. Hynek Štichauer, Pardubice 11 18 20 18 67
5. Petr Chlupáč, Praha 16 16 o 12 20 44
6. Vojtěch Šachl, Praha NQ 5 9 16 18 8 7 63
7. Jan Macek, Praha/Kopřivnice 5 12 10 18 16 61
8. Jaroslav Vaníček, Praha 9 9 12 18 12 60
9. Matěj Frýza, Plzeň 6 8 8 9 11 9 51
10. Adam Bubba Bednář, Praha 18 11 20 49
11. Jan Hlačina, Pardubice 2 7 5 8 16 7 3 48
12. Daniel Klíma, Praha 12 18 14 44
13. Bruno Belan, Slaný 8 4 7 7 10 5 41
NC Michael West, AUS (DMU) 14 14 28
14. Jaroslav Petrák, Pardubice 3 1 6 11 6 27
15. David Hofman, Pardubice NQ 2 5 10 6 2 25
16. Štěpán Melč, Plzeň 0 2 4 4 5 4 19
17. Michal Baštecký, Praha 4 6 3 6 o 19
18. Daniel Halamka, Praha 1 NQ 0 2 9 4 o-Q 16
NC Jakub Valkovič, SK – Žarnovica 16 16
NC Ruben Guikema, NL 14 14
19. Josef Franc, Praha 14 14
20. Ondřej Smetana, Praha/Plzeň 10 10
21. Radek Bambuch, Kopřivnice 0 1 1 8 10
21. Štěpán Ševčík, Divišov NQ NQ 3 1 4
22. Pavel Čermák, Divišov 0 3 3
23. Oliver Schmid, Plzeň (250 ccm) 0 0
Start rozjezdu o titul: Jan Jeníček (červená) vs. Matouš Kameník (bílá) | foto Pavel Fišer

Přebor vrcholí v Plzni

Plzeň – 24. srpna
Nejprve Eduard Krčmář. Pak Adam Bubba Bednář. Dál Hynek Štichauer. V červnu Jan Jeníček a v červenci Matouš Kameník. Tito všichni se letos objevili aspoň jednou na pozici leadera českého přeboru. Ten vrcholí pozítří odpoledne na plzeňských Borech a díky sedmnácti přihlášeným začne program kvalifikační rozjížďkou.

 


Tipujte:

Označte nejlepší trojici plzeňského přeboru:

View Results

Loading ... Loading ...

Matouš Kameník vede český přebor | foto Karel Herman

V ideální výchozí pozici pro zisk přebornického titulu se nachází Matouš Kameník. Na Borech bude mít náskok šesti tabulkových bodů před Janem Jeníčkem. Avšak konkurenci zahustí skoro všichni dosavadní muži soutěže.

Inu, skoro… Adam Bubba Bednář bohužel vypadl ze hry po červnovém pádu během českého šampionátu dvojic ve Slaném. Sanitka s ním odhoukala do nemocnice s fakturou kotníku. Nucená závodní pauze se zdá být minulostí.

Junior pražské Markéty včera v Liberci a dnes v Praze absolvoval po zranění své první tréninky. Na sobotu není přihlášen, ale šestá příčka aktuálního pořadí přeboru mu nabízí slušnou výchozí pozici pro mistrovství republiky jednotlivců.

Do něho jsou na základě loňského pořadí kvalifikování Václav Milík, Jan Kvěch, Eduard Krčmář, Hynek Štichauer, Petr Chlupáč, Daniel Klíma, Josef Franc a Martin Málek. Posledně jmenovaný březolupský borec ovšem zatím letos na ovály nevyjel.

Proto z přeboru postoupí devět mužů. Průběžná klasifikace se ale redukuje o borce, kteří se kvalifikovali z titulu loňského umístění. Nejen o třetího Eduarda Krčmáře a pátého Hynka Štichauera, nýbrž i desátého Daniela Klímu a jedenáctého Petra Chlupáče.

Domácí Matěj Frýza chce potvrdit svůj postup do českého šampionátu | foto Karel Herman

Tato devítka se zdá být jasná. Leader Matouš Kameník a jeho nejbližší pronásledovatel Jan Jeníček ztrácející šest bodů. Vojtěch Šachl a Adam Bubba Bednář, jejichž kvalifikační duel v dubnové Praze oteplil mrazivý večer. Jaroslav Vaníček, Jan Macek, opět s kopřivnickou klubovou příslušností. Jan Hlačina se svitavskou bednou, Matěj Frýza a Bruno Belan.

Ale za nimi jsou David Hofman, Jaroslav Petrák a další, kteří se nechtějí smířit s rolí hráčů druhých houslí a zmocnit ve v českém finále aspoň náhradnických postů. A do toho Ondřej Smetana. Při svém letošním přeborovém debutu se do kvalifikačního procesu o šampionát republiky už nezapojí přímo. Body soupeřům brát bude.

A právě jeho přihláška určila podobu sobotního rozpisu.  Závodníků se sedmnáct, proto se čtyři z nich pustí do kvalifikační rozjížďky. Bernou mincí je postavení v současné klasifikaci. Obsazení Daniel Halamka, Štěpán Melč, Štěpán Ševčík a Ondřej Smetana. A odměnou tři místa v hlavním závodě.

Startovní listina sobotního přeboru v Plzni:

kvalifikace:
Daniel Halamka, Praha
Štěpán Melč, Plzeň
Štěpán Ševčík, Plzeň
Ondřej Smetana, Plzeň
hlavní závod:
1 Jaroslav Vaníček, Praha
2 Eduard Krčmář, Slaný
3 třetí z kvalifikace
4 David Hofman, Pardubice
5 Matěj Frýza, Plzeň
6 Petr Chlupáč, Praha
7 Bruno Belan, Slaný
8 Matouš Kameník, Pardubice
9 Jaroslav Petrák, Pardubice
10 druhý z kvalifikace
11 Jan Jeníček, Pardubice
12 Jan Macek, Kopřivnice
13 Hynek Štichauer, Pardubice
14 vítěz kvalifikace
15 Vojtěch Šachl, Praha
16 Jan Hlačina, Pardubice

 

Hon na Adama pokračoval v Liberci

Liberec – 13. července
Tak by se daly nazvat sobotní závody v Liberci, ale i v Divišově. Během sezóny nastřádaná data z E speedway motocyklů a množství hodin strávených okolo jednotlivých jezdců s éčky, přináší ovoce. Adam Nejezchleba v sezoně vyzrál v opravdového závodníka. Naučil se připravovat se na jednotlivé závody a odolávat někdy kousavým narážkám.

 

Adamova cesta

Adam Nejezchleba prožil úspěšný víkend | foto Karel Herman

Liberec byl poslední letošní závod mistrovství republiky stopětadvacítek a on se chtěl ukázat na domácí půdě v tom nejlepším světle. Cesta do Liberce byla tak trochu jako z pohádky. Táta Adama v sobotu ráno naložil na autobus směr Liberec. Věci na závodění v tažce a na zádech batoh.

Spíš to připomínalo nástup hokejistů než plochodrážního jezdce. V Liberci už na něho čekal vůz, aby jej přivezl do Starých Pavlovic.

Vedoucí E týmu Tomáš Kollert vulgo Hugo měl motocykly již v depu připravené jak pro Adama, tak pro polského mladíčka Juliana Wroneckeho. V týmu panovala obava, jak se budou v panujícím vedru chovat baterky.

Julian Wronecki přišel o finále jen díky pádu | foto Pavel Fišer

Týmové rozhodnutí bylo jasné. Číslo jedna Adam a záda s technikou mu bude krýt týmová dvojka Julian. Vše nakonec klaplo na jedničku. Škoda pádu Juliana, který mu zabránil postupu do finále.

První místo Adama pouze potvrdilo, že E speedway tým v letošní sezóně plní, co si zadal. A Adam Nejezchleba v neděli ještě závodil v Divišově ve flat tracku a prvním místem tak uzavřel své víkendové závodění.

 

Liberecký klokan

Liberecké barvy hájil také Michael West | foto Karel Herman

V sobotu se v Liberci jel také český přebor. Liberec do závodu nasadil Michaela Westa. Australský mladíček, co trénoval před závody v Liberci a Slaném, byl na liberecké dráze jak štika v rybníku.

Bojovnou jízdou se dostal až do finále, kde na naše borce v uvozovkách nestačil a skončil celkově na čtvrtém místě. Většina závodníků se také zapojila do akce zdravotních klaunů a červeným nosem tak plochá dráha podporuje  děti, které v nemocnicích čekají na uzdravení.

Eduard Krčmář a Adam Nejezchleba nepřipustili žádnou diskusi

Liberec – 8. července
Sobota tušila horký den a oblékla si krátkou sukénku. Jenže červenec to přehnal a vyhodil ji po stupnici pana Celsia pořádně vysoko, až by slovutný švédský neobhájil své tvrzení, že se dívá nahoru jen proto, aby zjistil, kdy se vaří voda. Vyprávění Věroslava Kollerta, že mu předevčírem sahala dešťová voda až do depa znělo jako historky o Švédech na pražském mostě. Předposlední přebor opanoval Eduard Krčmář. Čtyři triumfy v základní části vyšperkoval finálové sólem před zraky Jaroslava Vaníčka. Pražský junior měl s postupem namále. Pykal diskvalifikací za kolizi s Vojtěchem Šachlem, jenž své depo vyklízel předčasně s bolavým ovázaným kotníkem. Po strhující bitvě s Michaelem Westem skončil třetí Matouš Kameník. Mistrovské stopětadvacítky se staly jednoznačnou kořistí Adama Nejezchleby, Karel Průša potvrdil titul druhou příčkou.

Nejlepší trojice: zleva Jaroslav Vaníček, Eduard Krčmář a Matouš Kameník | foto Karel Herman

Horké pavlovické odpoledne

Vedro bylo vskutku velké | foto Pavel Fišer

Červencové vedro jako v peci vítalo třináct účastníků letošního předposledního přeboru. „Předevčírem byla voda až v depu,“ vzpomínal Věroslav Kollert na nedávné slejváky. „Ucpávaly se kanály a dneska se práší,“

Vynechal se nástup a šlo se rovnou na věc. Pětistovky přitom předběhly kolibříky a Jaroslav Vaníček projel cílem jako první dnešní vítěz. Jeho trojku vzápětí vyrovnal Matouš Kameník, když celá kola držel na uzdě Vojtěcha Šachla. Rozjížďka s číslem tři začala překvapením.

I když pověst Jana Jeníčka jako pohotového startéra se v letošní sezóně po českých oválech již dávno rozšířila. Z pozice od mantinelu se ale řítil Eduard Krčmář, jenž záhy převzal vedení. Petru Chlupáčovi ovšem trvalo mnohem déle se před pardubického juniora, který po svitavském vítězství vedl celý přebor, posunout.

Matouš Kameník (červená) vzdoruje Vojtěchu Šachlovi (modrá) | foto Karel Herman

Pražan jej podjel v nájezdu do druhé zatáčky ve druhém kole a okamžitě pacifikoval pokus Jana Jeníčka o odvetu. Jako první své úvodní vítězství obhájil Jaroslav Vaníček v rozjížďce s číslem čtyři. Druhý Pražanův triumf ovšem nebyl prostý problémů.

Jaroslav Vaníček komentuje rozjížďku s číslem čtyři:

„Jel jsem na venku, Vojtu to natáhlo, neudržel motorku. Napálil mě a šli jsme oba přes hák. Přistála na mě motorka.“

Jaroslav Vaníček (žlutá) objíždí Jana Jeníčka (bílá) a Michaela Westa (modrá) | foto Karel Herman

V první zatáčce objížděl Vojtěcha Šachla, jemuž se povedl start, ale oba skončili na zemi. V repete Jaroslav Vaníček odvedl Michaela Westa, jenž teprve v neproporcionálním rozpisu do závodu vstupoval. Eduard Krčmár hrál sólo v rozjížďce s číslem pět. Matěj Frýzy se blýsknul hned vzápětí. Úvodní nulu z třetí jízdy proti silným jménům nemohl odčinit lépe než suverénním triumfem.

 

Eduard Krčmář neprohrává

Eduard Krčmář (červená) vodí Petra Chlupáče (bílá) | foto Karel Herman

Třetí série dnešním závodem opět trošičku zamotala. Matouš Kameník jel v sedmé jízdě na ovíl podruhé. Během úvodního okruhu si vyvzdoroval vedení před Matějem Frýzou. Hned na to Jan Jeníček bral první trojku, což posílilo jeho šance na postup do závěrečné části. Ta se skládala pouze z finálové rozjížďky, k níž nepomohla žádná semifinále.

Jan Jeníček komentuje průběh závodu:

„Dneska mi přivezli nový motor. Šli jsme naostro, motorka jede dobře, ale nejsem si tolik jistej. Má to jinej zvuk, ale ještě pár tréninků a bude to dobrý.“

Matěj Frýza (žlutá) má za sebou Bruna Belana (bílá), Jana Hlačinu (modrá) a Štěpána Melče (červená) | foto Karel Herman

Rozjížďka s číslem devět měla vidět další start – cíl v podání Eduarda Krčmáře. A také, že ano. slánské eso se ujalo vedení před Michaelem Westem. Jenže Vojtěch Šachl ve druhém kole upadl ve druhé zatáčce. Na zem šel raději i Daniel Halamka.

Pražský junior byl diskvalifikován, navíc s bolavou nohou z dalšího pokračování odstoupil. „Mám oteklej kotník,“ mračil se. „Neudržel bych se v háku. Hrozně to bolí.“

Při opakovačce Eduard Krčmář opět úřadoval naplno. A když bez větších problémů vyhrál rovněž jedenáctou jízdu, stal se prvním finalistou. O svých soupeřích zatím neměl pražádné tušení. Jaroslav Vaníček v rozjížďce s číslem dvanáct svedl úžasný duel s Matějem Frýzou, jenž se ujal vedení.

Po startu finále vede Eduard Krčmář (žlutá) před Jaroslavem Vaníčkem (bílá) a Michaelem Westem (červená) | foto Karel Herman

Od druhého kola byl na koni, jenže devět bodů neskýtalo velkou naději. Ostatní pretendenti postupu na sebe narazili v rozjížďce s číslem třináct, jíž se základní část uzavřela. Michael West prve v desáté jízdě koukal na výfuk Petra Chlupáče, nicméně nyní vypálil dopředu současně s letem pásky.

Odolal tlaku Matouše Kameníka, jemuž deset bodů stačilo na druhé místo po základní části. A protože Petr Chlupáč trčel na třetím místě, byl venku, kdežto do finále šel nejen Michael West, ale také Jaroslav Vaníček.

V klíčové sérii Eduard Krčmář odstartoval jako plochodrážní pánbůh. Ohlédl se až v cíli, kde měl desetimetrový náskok před Jaroslavem Vaníčkem. Na třetí místo se již v úvodním výjezdu na úkor Michaela Westa prosadil Matouš Kameník.

 

One electrical man show

Filip Kasan (bílá) vede před svým odstoupením Jaroslava Hajka (žlutá) | foto Karel Herman

Z deseti kolibříků v doprovodném mistrovském závodě bylo po tréninku devět. Luboši Hromádkovi totiž o tréninku prasknul rozvodový řetízek. Karel Průša přijel s vidinou zisku titulu. A hned v rozjížďce s číslem jedna se mu vydal naproti triumfem ve stylu start – cíl před svým nejbližším pronásledovatelem Petrem Markem.

Vzápětí prožil velký pech Filip Kasan. Ve druhém okruhu musel odstoupit z vedoucí pozice. Pak již nezískal ani bod. jeho triumf zdědil krajan Jaroslav Hajko. Jemu nakonec unikla finálová jízda o onen pověstný kousíček. Leč popořadě…

V rozjížďce s číslem tři vyjel prvně na ovál Adam Nejezchleba. Svůj elektrický motocykl dostal do cíle před Karlem Průšou. A když hned na to Petr Marek přijel do cíle jako vítěz, celá trojice disponovala pěti body.

Karel Průša potvrdil titul | foto Karel Herman

Velké ambice neskrývala ani Štěpánka Nyklová. Poprvé šla do akce v rozjížďce s číslem čtyři, kdy ji Petr Marek spodní stranou první zatáčky připravil o vedení. Z konfrontace s Adamem Nejezchlebem a Petrem Markem v rozjížďce s číslem sedm nešlo vytěžit více než jediný bod.

Ještě předtím vyhrál Karel Průša pátou jízdu, jež se musela opakovat vinou najetí Romana Štoly do pásky. Slaňák měl osm bodů, Petr Marek také. Adam Nejeczhleba v sedmé jízdě porazil Juliana Wroneckeho a dostal se na hodnotu devět.

Štěpánka Nyklová byla v cíli hned za ním. Jaroslav Hajko se totiž po spodní straně prvního oblouku probil pouze před Mariána Jirouta. Mohl se opřít o šest bodů, kdežto severočeská blondýnka ve slánské vestě jen o pět.

Adam Nejezchleba (bílá) má za zády Petra Marka (červená), Štěpánku Nyklovou (bílá) a Filipa Kasana (modrá) | foto Karel Herman

Okamžik postupové pravdy přinesla rozjížďka s číslem devět. Copak o to, Karel Průša vyhrál, ale jemu nemohlo finále už uniknout. Štěpánka Nyklová ale ustrážila Jaroslava Hajka, což se při bodové rovnosti stalo klíčovým momentem pro postup. Julian Wronecki, který mohl v desáté jízdě proměnit postup v realitu, upadl. Stejně však jezdil poslední a Adam Nejezchleba, Petr Marek a Marián Jirout si své posty před ním dobře chránili.

Adam Nejezchleba svou triumfální sérii protáhl také do finále. Odstartoval jako první, kdežto Karel Průša za jeho zády musel odrážet nájezdy Petra Marka. A Štěpánka Nyklová uzavírala řadu.

 

Hlasy z depa

„Super,“ komentoval Eduard Krčmář své vítězství. „Přebor beru jako trénink, nemám tolik závodů, tak jedu tady. Je lepší sedět na motorce. Dám motory na servis před světovým pohárem, budu se tam snažit udělat výsledek a sehnat angažmá v Polsku, ať se mnou nevyjebou jako letos.“

Jaroslav Vaníček leje šampaňské za krk Eduarda Krčmáře | foto Pavel Fišer

„Zezačátku to bylo dobrý,“ uvažoval Jaroslav Vaníček. „Uprostřed závodu se to neodvíjelo, jak bych chtěl. Měl jsem hnusnej pád, jedna motorka kompletně na odpis. Skočil jsem na druhou a nakonec se bedna povedla.“

„Bylo to velice dramatický, hlavně ta finálovka,“ nechal se slyšet Matouš Kameník. „Ten Klokan mě pořád dojížděl, jsem šťastnej, že se bedna povedla. Radši mám delší dráhy. Tohle je moc malý, ale dobrý, jen trošku hopsavý.“

„Zezačátku nic moc, pak jsme našli nastavení motorky,“ vyprávěl Matěj Frýza. „Na půllitru jsem tady jel poprvý. Učím se a na konci už to bylo lepší. Mohlo být hůř.“

„Bylo to lepší než normální,“ filozofoval Bruno Belan. „Ale mohlo to bejt ještě lepší.“

„Nic moc,“ vrčel Jan Jeníček. „Ta poslední jízda. Start jsme měli všichni stejnej, z výjezdu mě to vytáhlo. Zatáčka u depa byla překropená, protočil jsem se a ztratil rychlost. V Plzni uvidíme, udělám pro titul všechno. Snad nebude takový teplo, bude to srpen.“

Kolize Vojtěcha Šachla (červená) s Jaroslavem Vaníčkem (žlutá) | foto Karel Herman
Kolize Vojtěcha Šachla (červená) s Jaroslavem Vaníčkem (žlutá) | foto Karel Herman
TOT FIN
1. Eduard Krčmář, Slaný 3 3 3 3 12 1.
2. Jaroslav Vaníček, Praha 3 3 X 3 9 2.
3. Matouš Kameník, Pardubice 3 3 2 2 10 3.
4. Michael West, AUS (DMU) 2 2 2 3 9 4.
5. Petr Chlupáč, Praha 2 2 3 1 8
6. Matěj Frýza, Plzeň 0 3 2 2 7
7. Bruno Belan, Slaný 2 2 2 1 7
8. Jan Jeníček, Pardubice 1 1 3 1 6
9. Vojtěch Šachl, Praha 2 0 1 – 3
10. Jan Hlačina, Pardubice 1 1 0 0 2 (los)
11. David Hofman, Pardubice 0 1 0 1 2 (los)
12. Štěpán Melč, Plzeň 1 0 1 0 2 (los)
13. Daniel Halamka, Praha 0 0 1 0 1
Finálové drama: Jaroslav Vaníček (bílá) vs. Michael West (červená) | foto Pavel Fišer

Aktuální pořadí seriálu:

PHA PLZ KOP CHA SVI LIB TOT
4.4. 22.4. 8.5. 27.5. 24.6. 8.7.
1. Matouš Kameník, Pardubice 10 14 12 10 12 16 74
2. Jan Jeníček, Pardubice 7 10 11 11 20 9 68
3. Eduard Krčmář, Slaný 20 20 20 60
4. Vojtěch Šachl, Praha NQ 5 9 16 18 8 56
5. Hynek Štichauer, Pardubice 11 18 20 49
6. Adam Bubba Bednář, Praha 18 11 20 49
7. Jaroslav Vaníček, Praha 9 9 12 18 48
8. Jan Hlačina, Pardubice 2 7 5 8 16 7 45
9. Jan Macek, Praha 5 12 10 18 45
10. Petr Chlupáč, Praha 16 16 o 12 44
11. Daniel Klíma, Praha 12 18 14 44
12. Matěj Frýza, Plzeň 6 8 8 9 11 42
13. Bruno Belan, Slaný 8 4 7 7 10 36
NC Michael West, AUS (DMU) 14 14 28
14. David Hofman, Pardubice NQ 2 5 10 6 23
15. Jaroslav Petrák, Pardubice 3 1 6 11 21
16. Michal Baštecký, Praha 4 6 3 6 o 19
17. Daniel Halamka, Praha 1 NQ 0 2 9 4 16
NC Jakub Valkovič, SK – Žarnovica 16 16
18. Štěpán Melč, Plzeň 0 2 4 4 5 15
NC Ruben Guikema, NL 14 14
19. Josef Franc, Praha 14 14
20. Radek Bambuch, Kopřivnice 0 1 1 8 10
21. Štěpán Ševčík, Divišov NQ NQ 3 3
22. Pavel Čermák, Divišov 0 3 3
23. Oliver Schmid, Plzeň (250 ccm) 0 0
Trio nejlepších kolibříků: zleva Karel Průša, Adam Nejezchleba a Petr Marek | foto Pavel Fišer

MR 125 ccm:

TOT FIN
1. Adam Nejezchleba, Liberec (E) 3 3 3 3 12 1.
2. Karel Průša, Slaný 3 2 3 3 11 2.
3. Petr Marek, Praha 2 3 2 2 9 3.
4. Štěpánka Nyklová, Slaný 2 1 2 3 8 4.
5. Jaroslav Hajko, SK – Žarnovica 3 2 1 2 8
6. Julian Wronecki, PL (E) 2 1 2 F 8
7. Marián Jirout, Pardubice 1 1 0 1 3
8. Roman Štola, Mariánské Lázně 0 1 1 1 3
9. Filip Kasan, SK – Žarnovica E 0 0 – 0

Poznámka: Luboš Hromádka nestartoval, protože mu před tréninkem praskl rozvodový řetízek v motoru

Medailisté šampionátu republiky 125 ccm: zleva Petr Marek, Karel Průša a Štěpánka Nyklová | foto Pavel Fišer

Konečné pořadí seriálu:

SLA PLZ SLA CHA LIB PHA LIB TOT
17.4. 1.5. 13.5. 27.5. 28.5. 24.6. 8.7.
1. Karel Průša, Slaný 20 20 20 20 18 18 18 134
2. Petr Marek, Praha 14 18 18 14 16 16 16 112
NC Adam Nejezchleba, Liberec (E) 18 14 18 20 20 20 110
3. Štěpánka Nyklová, Slaný 16 16 16 16 9 10 14 97
4. Marián Jirout, Pardubice 11 12 9 11 10 8 10 71
5. Luboš Hromádka, Pardubice 12 14 11 12 12 7 NC 68
6. Roman Štola, Mariánské Lázně 11 10 11 9 41
NC Julian Wronecki, PL (E) NC 12 14 11 37
NC Filip Kasan, SK – Žarnovica 14 9 8 31
NC Jaroslav Hajko, SK – Žarnovica 11 12 23
NC Andžejs Smulkevič, LAT o 12 12

Poznámka: klasifikování jsou pouze držitelé licencí AČR startující s motocykly se spalovacím motorem

 

Liberecký přebor potvrdí českého mistra kolibříků

Liberec – 6. července
Na sobotní odpoledne jsou do Liberce připraveny hned dva plochodrážní podniky. Závěrečný díl klasického mistrovství republiky stopětadvacítek se bude prolínat s předposledním závodem českého přeboru. Do akce se postupně dostane třiadvacet borců.


Tipujte:

Označte trojici nejlepších sobotního přeboru v Liberci:

View Results

Loading ... Loading ...

Jan Jeníček má po svitavském triumfu dozajista chuť na další pódium | foto Karel Herman

Šampionát stopětadvacítek vede Karel Průša. Z nejvyššího stupínku pódia jej dokázal prozatím sundat pouze Adam Nejezchleba v Liberci a v Praze. Nicméně elektrické motocykly nejsou v mistrovství republiky klasifikovány.

Adam Nejezchleba má dost bodů na průběžné třetí místo, nicméně v aktuálním pořadí je ve skutečnosti třetí Štěpánka Nyklová. Druhá pozice patří Petru Markovi, jenž na leadera postrádá dvacet bodů.

Na sobotní stopětadvacítky se přihlásilo deset závodníků. Kromě tradiční české společnosti nebude chybět Polák Julian Wronecki s druhým éčkem a slovenská dvojice Filip Kasan a Jaroslav Hajko, která se u nás již prezentovala.

Adam Nejezchleba vyhrál dva závody, v šampionátu republiky ale není klasifikován | foto Štěpán Ševčík

Velkých hochů bude třináct. O mezinárodní společnost se postará Australan Michael West, jenž je díky přízni sponzora na zkušené v Evropě. Díky Eduardu Krčmářovi a Petru Chlupáčovi se do přeboru vrací česká esa.

Nicméně zuby na stupně vítězů si brousí i jejich mladší pronásledovatelé. Ke slovu přichází rozpis na třináct rozjížděk. Každý ze startujících v základní části přijede na rošt čtyřikrát, pokaždé s jiným povlakem. Závod vyvrcholí finálovou jízdou čtyř nejlepších.

Startovní listiny sobotních závodů v Liberci:

přebor ČR:
1 David Hofman, Pardubice
2 Bruno Belan, Slaný
3 Jaroslav Vaníček, Praha
4 Štěpán Melč, Plzeň
5 Matouš Kameník, Pardubice
6 Vojtěch Šachl, Praha
7 Daniel Halamka, Praha
8 Jan Hlačina, Pardubice
9 Jan Jeníček, Pardubice
10 Petr Chlupáč, Praha
11 Matěj Frýza, Plzeň
12 Eduard Krčmář, Slaný
13 Michael West, AUS (DMU)
MR 125 ccm:
1 Roman Štola, Mariánské Lázně
2 Marián Jirout, Pardubice
3 Karel Průša, Slaný
4 Petr Marek, Praha
5 Julian Wronecki, PL (E)
6 Luboš Hromádka, Pardubice
7 Filip Kasan, SK – Žarnovica
8 Jaroslav Hajko, SK – Žarnovica
9 Adam Nejezchleba, Liberec (E)
10 Štěpánka Nyklová, Slaný
Karel Průša je kousíček od titulu | foto Štěpán Ševčík