Archiv pro rubriku: přebor jednotlivců

Deště zaplnily Slanému předposlední zářijovou sobotu

Slaný – 2. července
Pakliže má nějaký pořadatel plné právo si stěžovat na deštivé počasí letošního roku mají především ve Slaném. Na druhou stanu bezuzdné řádění svatého Petra zaplní fanouškům sobotu jednadvacátého září, jež v kalendáři původně zívala nudnou prázdnotou.

 

Nyní se sem dostal náhradní termín červnového přeboru, který tím pádem ve středočeském královském městě vyvrcholí. Doprovodí jej stopětadvacítky a to nejen svým klasickým šampionátem na velké dráze.

Kolibříci se dostanou do akce rovněž dopoledne. Na malém oválu je čeká mistrovský podnik, jenž měl být součástí dubnového flat tracku. Nyní bude dopoledne předcházet hlavnímu klání.

Slaný zažije pestrou závodní sobotu s programem na obou oválech | foto Antonín Škach

Jan Macek upevnil postavení na čele přeboru

Chabařovice – 30. června
Po poledni na chabařovické obloze skotačil svěží vítr. Jenže dusné horko se nakonec přece jen vrátilo. Sluníčko vykouzlilo úžasné kulisy pro vzpomínkový akt na Jiřího Hurycha. Na druhou stranu sebralo pátému přeboru jednoho z favoritů. Hynek Štichauer se v páté jízdě dostal do pádu s Janem Jeníčkem. A protože se mítink protahoval, v rozpálených boxech mu nebylo zrovna hej. Když se mu svět začal před očima houpat, rozhodl se raději předčasně odstoupit. Jan Macek jej v rozjížďce s číslem jedenáct porazil a v ten moment neměl sobě rovného soupeře. Spolu s ním na vyhlášení zamířil také Jaroslav Vaníček a Matouš Kameník. Doprovodné mistrovské klání stopětadvacítek vyznělo pro Adama Nejezchlebu. Štěpánka Nyklová po srážce s Annou Hajkovou skončila v nemocnici, ale vyšetření mělo zaplaťpánbůh jen dát jistotu, že je bez zlomenin a vážnějších zranění.

Jaroslav Vaníček, Jan Macek a Matouš Kameník na pódiu přeboru | foto Antonín Škach

Ze závodu připravujeme původní reportáž.

1. Jan Macek, Kopřivnice 3 3 3 3 3 15
2. Jaroslav Vaníček, Praha 2 3 3 3 3 14
3. Matouš Kameník, Pardubice 2 2 3 2 3 12
4. Jan Jeníček, Pardubice 3 1 3 1 3 11
5. Richard Geyer, D 3 1 2 3 2 11
6. Bruno Belan, Slaný 2 3 2 2 2 11
7. Jaroslav Petrák, Pardubice 1 3 1 2 1 8
8. Hynek Štichauer, Pardubice 3 2 2 – – 7
9. David Hofman, Pardubice 1 0 2 3 1 7
10. Jan Hlačina, Pardubice 2 2 0 1 2 7
11. Luboš Hromádka, Pardubice (250 ccm) F 1 1 1 2 5
12. Daniel Halamka, Slaný 1 1 0 2 0 4
13. Filip Kasan, SK – Žarnovica 1 0 1 1 1 4
14. Petr Marek, Praha (250 ccm) 0 2 1 E – 3
Mistrovství republiky stopětadvacítek – zleva Levi Böhme, Adam Nejezchleba a Karel Průša | foto Antonín Škach

MR 125 ccm:

TOT FIN
1. Adam Nejezchleba, Liberec (E) 3 3 2 3 11 1.
2. Levi Böhme, D 3 3 3 3 12 2.
3. Karel Průša, Slaný 2 2 3 2 9 3.
4. Marek Ziman, SK – Žarnovica 1 2 3 1 7 4.
5. Jaroslav Hajko, SK – Žarnovica 2 1 1 2 6
6. Jakub Hejkal, Slaný X 2 F 3 5
7. Štěpánka Nyklová, Slaný 1 3 F/R – 4
8. Anna Hajková, SK – Žarnovica 3 1 X X 4
9. Erik Barth, D 0 0 2 2 4
10. Matěj Tůma, Slaný 2 0 1 1 4
11. Anton Keller, D 1 0 0 0 1
12. Jaroslav Bartek, Praha 0 1 F – 1

Poznámka: z původně přihlášených nepřijeli Kaylen Holstein a Jordan Holstein, proto byl použit jiný rozpis proti plánovanému

Chabařovice připomněly památku Jiřího Hurycha | foto Antonín Škach

Chabařovické plochodrážní hody jsou na pořadu celé neděle

Chabařovice – 28. června
Závody pětistovek v Chabařovicích jsou jako Vánoce. Také přichází jednou v roce. A vždycky stojí za to. V nádherném prostředí s obzorem vyzdobeným horami leží technická dráha, jejíž kvalita je příslovečná. V neděli se na ní pojede český přebor o Memoriál Jiřího Hurycha a také další závod klasického mistrovství republiky stopětadvacítek. Mini ovál se dostane ke slovu již dopoledne, protože kolibříci napíšou další příběh domácímu šampionátu na malých tratích.

 


Tipujte:

Označte nejlepší trojici chabařovického přeboru:

View Results

Loading ... Loading ...

Oba chabařovické ovály se v neděli dočkají závodních pořadů | foto Antonín Škach

Startovní listina dopoledního šampionátu stopětadvacítek na krátkých drahách čítá devět jmen, jedna kolonka zůstala volná. Vedle našich borců v ní figurují Němci. Ti pojedou rovněž odpoledne. Připojí se k nim Slováci a také Adam Nejezchleba, kteří malé ovály nejezdí.

Hlavním bodem programu se stane páté dějství přeboru. Pořadatelé na nástupu připomenout památku Jiřího Hurycha symbolickým startem, jenž patří k nejemotivnějším zážitkům celé české sezóny.

Symbolický start pro Jiřího Hurycha v podání Davida Hofmana, Michala Bašteckého a Hynka Štichauera | foto Antonín Škach

Mítink se pojede podle klasického rozpisu na dvacet rozjížděk, když dvě z šestnácti míst jsou volná. Své dvoubodové vedení na hrotu aktuální klasifikace přijede hájit Jan Macek. Chybět nebude ani jeho pronásledovatel a vítěz Březolup a Svitav Hynek Štichauer. Ostatně přítomní budou i všichni ostatní borci z popředí, což je skvělá známka, jak krásné závody nás budou čekat.

Startovní listiny nedělních závodů v Chabařovicích:

MR 125 ccm na krátké dráze – 10:30:
1 Petr Kvěch, Divišov
2 Erik Barth, D
3 Kaylen Holstein, D
4 Štěpánka Nyklová, Slaný (E)
5 Matěj Tůma, Slaný
6 Anton Keller, D
7 Levi Böhme, D
8 Jaroslav Bartek, Praha
9 Karel Průša, Slaný
10 neobsazeno
11 Jordan Holstein, D
12 Jakub Hejkal, Slaný
MR 125 ccm – 14:00:
1 Jaroslav Hajko, SK – Žarnovica
2 Erik Barth, D
3 Kaylen Holstein, D
4 Štěpánka Nyklová, Slaný (E)
5 Matěj Tůma, Slaný
6 Anton Keller, D
7 Anna Hajková, SK – Žarnovica
8 Jaroslav Bartek, Praha
9 Karel Průša, Slaný
10 Marek Ziman, SK – Žarnovica
11 Jordan Holstein, D
12 Jakub Hejkal, Slaný
13 Adam Nejezchleba, Liberec (E)
14 Levi Böhme, D
přebor – Memoriál Jiřího Hurycha – 14:00
1 Jan Jeníček, Pardubice
2 Matouš Kameník, Pardubice
3 neobsazeno
4 Daniel Halamka, Slaný
5 David Hofman, Pardubice
6 Richard Geyer, D
7 Bruno Belan, Slaný
8 Petr Marek, Praha (250 ccm)
9 Hynek Štichauer, Pardubice
10 Filip Kasan, SK – Žarnovica
11 Jan Hlačina, Pardubice
12 neobsazeno
13 Jaroslav Vaníček, Praha
14 Jan Macek, Kopřivnice
15 Luboš Hromádka, Pardubice (250 ccm)
16 Jaroslav Petrák, Pardubice
Kytice pro Jiřího Hurycha nebude chybět ani letos| foto Antonín Škach

Hynek Štichauer stále míří nahoru po kolejničkách plochodrážní horské dráhy

Svitavy – 23. června
Plochá dráha čas od času připomene svou horskou jmenovkyni, po jejíž trati se minulý týden natřásal Hynek Štichauer. Strmě nahoru až na vrchol v Březolupech. Pak vžúúm dolů v Mühldorfu, o slánských dvojicích taky. Ale pak se to zlomilo zase vzhůru. První liga v Praze a dnes svitavský přebor, kde také vozíček pardubického závodníka mířil stále k palčivému slunci. Čtyři triumfy v základní části, v semifinále a nakonec i v semifinále. Wheelie v předposledním výjezdu sper čert. Diváci ho ocenili, byť jim prvoplánově nebylo určeno. Kdo by v tom fičáku hledal na dráze díru, když se žene vítězně do cíle před trojicí mladých žhavců v pořadí Bruno Belan, Jan Hlačina a David Hofman?

Bruno Belan, Hynek Štichauer a Jan Hlačina na pódiu | foto Karel Herman

Špatný datum není překážkou

Jaro předalo svou vládu létu. A nezměnilo se nic. Skoro nic. Nové roční období je stejně uplakané jako to předchozí. A slejváky jsou noční můrou všech pořadatelů plochodrážních závodů. Svitavy v předvečer čtvrtého přeboru jen zlehka líznul zahradní deštíček. Přesto osud závodu visel na vlásku díky chybě úřednice pojišťovny.

Mítink byl pojištěn. Jenže na smlouvě byl správný den třiadvacátého, ale místo června květen, kdežto faktura byla v tomto ohledu v pořádku. Vysvětlit daný stav věci se naštěstí neukázalo jako obrovský problém. Trénink se sice opozdil, posunul se na půl druhou. Dvě minuty před čtrnáctou byla první čtveřice připravena rozehrát dnešní závod.


Jan Hlačina líčí rozjížďku s číslem jedna:

„První jízdu jsme dali novou gumu, tahalo to, nedokázal jsem se s dráhou sžít.“


Nejlépe se to povedlo Hynku Štichauerovi. Vzápětí se startovalo jen ve třech, protože Jaroslav Vaníček musel zůstat v polské Pile kvůli odložený evropskému finále dvojic do devatenácti let. První housle hrál Jaroslav Petrák. V dvojici dalších rozjížděk se postupně objevili na ovále i dva zbývající z devítičlenné startovní listiny.

Seznam vítězů se však neměnil. Jaroslav Petrák dominoval třetí, Hynek Štichauer zase čtvrté jízdě. Formule mítinku měla poslat osm nejlepších do nadstavbové části a vypadnout měl jen jeden. Černý Petr nakonec zůstal v rukou Dominika Hrbka.

Ve druhé půli se skvěle rozjel Jan Hlačina. Dokázala porazit nejen Davida Hofmana či Petra Marka, jemuž dvěstěpadesátka náramně frčela. V rozjížďce s číslem devět před sebe nepustil dotírajícího Jaroslava Petráka. Po základní části skončil třetí. O bod právě za Jaroslavem Petrákem a o dva za Hynkem Štichauerem, jenž neprohrál vůbec.

 

Po devadesáti minutách show graduje

Bruno Belan se v základní části třikrát postavil Hynku Štichauerovi. V semifinále, jenž začalo o pouhou hodinu po první jízdě, musel Pardubičanovi čelit znovu. Jenže i nyní za ním skončil druhý. V první zatáčce třetího okruhu se přetočil Petr Marek.

Upadl, dostal se do bezpečí včas. Jeho třetí pozici podědil Radek Bambuch. Na výsledek závodu neměl incident pražádný vliv. Ani jeden z nich by do finále nepostoupil. A pokud se týká pořadí od pátého místa dolů, za bernou minci stejně sloužila základní část.

Ve druhém semifinále úřadoval Jan Hlačina. Za ním se držel David Hofman, jenž udržel na uzdě Jaroslava Petráka. A sesadil jej ze stupňů vítězů. Těsně před půl čtvrtou dospěl závod ke svému konci. Páska finálové rozjížďky vystřelila k prosluněnému nebi.


Hynek Štichauer na téma svého finálového výstřelku:

„Wheelie nebylo v plánu. Možná ztráta koncentrace. Zničehonic motor zvadnul. Trenér říká, že jsem se posunul moc dozadu. Byl jsem se tam podívat, ale žádnou díru jsem nenašel.“


Hynek Štichauer i pošesté odstartoval jako z partesu. Bruno Belan se hnal dopředu, ale pardubický závodník ho také nyní uhlídal. Jan Hlačina je nestihnul, ale udržel se před Davidem Hofmanem. Bylo rozhodnuto. A to i přesto, že se v předposlední zatáčce motocykl vedoucího borce vzepjal jako kůň. Hynek Štichauer jej zkrotil a projel cílem jako vítěz.

 

Hlasy z depa

„Mám motor na dlouhou dráhu,“ vyprávěl Hynek Štichauer. „Hezky se na něm jezdí, není jako na speedway. Dnes to bylo fajn, krásně to odsejpalo. Rychlá práce, všechno super. Skoro celý závody jsme nic nedělali. Jízda po jízdě, bum bum. Divákům se to za těch sto padesát korun líbilo. A pivo za tři pětky.“

„Celý závody jsme se trápili,“ přiznával Bruno Belan. „Jsem tu poprvé a je to hodně specifická trať. Naučil jsem se ji jet. Důležitej byl postup, jel jsem třikrát s Hynkem, to bylo obtížný. Ve finále se přetočil v první zatáčce, ale já jsem to ustál a dojel aspoň druhej.“

„Dneska to bylo dobrý,“ rozhovořil se Jan Hlačina. „Včera jsme měli svatbu, teta se vdávala. Vůbec jsem nečekal, že to dneska tak dopadne. První jízdu jsme dali novou gumu, tahalo to, nedokázal jsem se s dráhou sžít. Pak jsme to dopasovali. Jsem rád, že jsem porazil Jardu. Mám radost.“

„Závody dobrý,“ odtušil David Hofman. „Trať mi sedla. Loni mi uteklo finále, dnes jsem tam byl. Měl jsem pěkný starty, krásnej zážitek.“

„Stejný jako loni,“ našel Jaroslav Petrák výstižnou paralelu s podobným formátem, který měl svitavský přebor loni. „Je to na hovno, že po jedný jízdě jsi v pytli. Nevyjde ti semifinále a končíš. Koukáš, že už ti je nějakej pátek a vidíš, že se tam cpe nějakej mladej. Vyprdneš se na to, ať jede. Jeho táta bude mít radost. Je dobře, že bude ve finále a možná i na bedně. Potřebuješ, aby byli na bedně, ne jim brát iluze. Ale ty všechno vyhraješ, pak zkazíš start a jseš v prdeli.“

„Přetočilo se mi to, smolná jízda,“ uváděl Petr Marek na téma svého semifinálového vystoupení. „Nic bych tím nevylepšil, ale… Premiéra v přeboru dobrá. Zítra odjíždíme na Markétu s Martinem Šťastným dělat motor.“

Hynek Štichauer (modrá) vede finále před Brunem Belanem (bílá) a Janem Hlačinou (žlutá) | foto Karel Herman
Hynek Štichauer (modrá) vede finále před Brunem Belanem (bílá) a Janem Hlačinou (žlutá) | foto Karel Herman
TOT SF1 SF2 FIN
1. Hynek Štichauer, Pardubice 3 3 3 3 12 1. 1.
2. Bruno Belan, Slaný 2 2 2 2 8 2. 2.
3. Jan Hlačina, Pardubice 1 3 3 3 10 1. 3.
4. David Hofman, Pardubice 2 2 2 1 7 2. 4.
5. Jaroslav Petrák, Pardubice 3 3 3 2 11 3.
6. Petr Marek, Praha (250 ccm) 1 1 2 1 6 F
7. Radek Bambuch, Kopřivnice 2 1 1 F 4 3.
8. Filip Kasan, SK – Žarnovica 1 0 1 0 2 4.
9. Dominik Hrbek, Pardubice 0 0 1 R 1

Poznámka: z původně přihlášených omluven Jaroslav Vaníček, který po odložení evropského finále dvojic do devatenácti let musel zůstat v Pile; o pořadí čtyř nejlepších rozhodla finálová jízda, v případě dalších míst výsledky v základní části bez ohledu na semifinále.

Jan Hlačina (modrá) a David Hofman (bílá) uzamykají finálové brány svému učiteli Jaroslavu Petrákovi (červená) | foto Karel Herman

Aktuální pořadí seriálu:

PHA KOP BŘE SVI TOT
26.3. 8.5. 15.6. 23.6.
1. Jan Macek, Kopřivnice 20 20 18 58
2. Hynek Štichauer, Pardubice 16 20 20 56
3. Jaroslav Petrák, Pardubice 7 11 14 12 44
4. Jan Jeníček, Pardubice 12 14 16 42
5. Jaroslav Vaníček, Praha 10 18 12 o 40
6. Bruno Belan, Slaný 6 8 18 32
7. David Hofman, Pardubice 2 7 6 14 29
NC Jakub Valkovič, SK – Žarnovica 16 10 26
8. Daniel Klíma, Praha 14 11 25
9. Matěj Frýza, Plzeň 8 8 9 25
10. Jan Hlačina, Pardubice o o 7 16 23
NC Filip Kasan, SK – Žarnovica 9 5 9 23
11. Matouš Kameník, Pardubice 11 12 23
12 Michal Baštecký, Praha 5 10 4 19
13. Adam Bubba Bednář, Praha 18 18
14. Radek Bambuch, Kopřivnice 4 3 10 17
15. Dominik Hrbek, Pardubice 6 2 8 16
16. Petr Marek, Praha (250 ccm) 11 11
17. Štěpán Melč, Plzeň 4 5 9
NC Emil Milberg, S 9 9
18. Daniel Halamka, Praha 3 o 3
19. Luboš Hromádka, Pardubice (250 ccm) 1 1
20. Karel Průša, Slaný (250 ccm) 1 o 1

Poznámka: Poznámka: klasifikováni jsou držitelé licencí AČR, bodový klíč za umístění v závodech 20 – 18 – 16 – 14 – 12 – 11 – 10 – 9 – 8 – 7 – 6 – 5 -4 – 3 – 2 – 1; o = omluven ze závodu.

Radek Bambuch (červená) vede před Petrem Markem (bílá), který se ohlíží po Dominiku Hrbkovi (modrá) | foto Karel Herman

 

Přebor stále zůstává na východní polovině země

Svitavy – 21. června
Po březolupském závodě minulou sobotu neopouští český přebor východní část republiky. V neděli od čtrnácti hodin má na programu své čtvrté kolo ve Svitavách. Z personálního hlediska nejde o ideální termín. Na druhou stranu sportovní komise přišla s atraktivním rozpisem, jenž bude gradovat až v samém závěru.

 


Tipujte:

Kdo vyhraje přebor ve Svitavách?

View Results

Loading ... Loading ...

Hynek Štichauer patří mezi favority | foto Karel Herman

Karel Průša, neúnavný harcovník po juniorských a přeborových štacích se svou dvěstěpadesátkou, startuje v SGP3 v Teterowě. Jan Macek zase hned včera z Markéty vyrazil do francouzského St. Macaire, kam přeložili propršené semifinále na travnaté dráze z Loppersumu.

Z trojlístku českých juniorů, kteří zítra pojede evropské  dvojice v Pile, dorazí jen Jaroslav Vaníček. Jan Jeníček se chystá na zkoušky ve škole, Matouš Kameník se po náročné závodní šňůře tento týden rozhodl pro relax.

A tak bychom mohli jmenovat dál a dál. Na neděli se přihlásilo deset závodníků. Startovní listina je ale přesto pestrá, jak je u soutěže dobrým zvykem. Jakoby šlo o detailně propracovaný modýlek standardního klání.

V neděli pojedou jak David Hofman (bílá), tak Jan Hlačina (modrá) | foto Karel Herman

Za dané situace by bylo nesmírně pošetilé trvat na klasickém rozpisu. Nejprve se pojede deset jízd základní části. Každý z účastníků vyjede na ovál čtyřikrát, pokaždé s jinou barvou povlaku. Nejlepší osmičku čeká dvojice semifinálových jízd. První dva z každé z nich zamíří do finále.

Výsledek finálové jízdy určí konečné pořadí jejich účastníků. Od pátého do desátého místa se určujícím kritériem stane pořadí po desáté jízdě.

Startovní listina svitavského přeboru tuto neděli:

1 Jan Hlačina, Pardubice
2 Hynek Štichauer, Pardubice
3 Dominik Hrbek, Pardubice
4 Bruno Belan, Slaný
5 Petr Marek, Praha (250 ccm)
6 Jaroslav Vaníček, Praha
7 Jaroslav Petrák, Pardubice
8 David Hofman, Pardubice
9 Radek Bambuch, Kopřivnice
10 Filip Kasan, SK – Žarnovica

 

Hynek Štichauer se skvěle naladil na dlouhodrážní challenge

Březolupy – 15. června
Měl dilema. Odpočívat před světovým challenge na dlouhé dráze doma nebo jet do Březolup k třetímu dílu českého přeboru? Nakonec přece jen zvítězila alternativa závodit na slovácké návsi. Hynek Štichauer rozhodně nelitoval. V dusném vedru, které naštěstí pořádnou bouřkou jen vyhrožovalo, vyhrával jednu rozjížďku za druhou. Ve dvanácté jízdě se nenechal zaskočit Janem Mackem. Jeho soupeř pro nedělní Mühldorf totiž využil pekelně rychlou vnější stopu v posledním výjezdu a cílovou metu protnul jen o chviličku později než Pardubičan. Ten se později vrátil ve skvělé náladě z nejvyššího stupínku pódia před cestou do Německa. V dramatickém mítinku plném zvratů skončil druhý Jan Macek, třetí příčku vybojoval Jan Jeníček.

Jan Macek, Hynek Štichauer a Jan Jeníček na stupních vítězů | foto Karel Herman

Tři neporažení

Takovou podívanou si nenechal ujít ani čáp hnízdící na restauraci Koliba. Přeletěl ovál i depo, aby zjistil, co se děje. Plochou dráhu ještě ve svém životě neviděl. Po covidu se na slovácké návsi jezdila až v říjnu, kdy už byl kdesi v Africe. A tam se už sport levých zatáček nepěstuje. Nicméně nikdo z dalších přítomných při třetím přeboru zase neměl do Březolup tak pestrou cestu.

Hynek Štichauer (modrá) vede Jana Jeníčka (bílá) a Matěje Frýzu (žlutá) | foto Karel Herman

I když takový Lukáš Hásek vyprávěl, kterak mu nad ránem zazvonil mobil od Michala Bašteckého. Pražský závodník hodně pobývá u přítelkyně u Žarnovice. Poprosil, zda by mu v Březolupech nezaskočil jako mechanik. Bývalý zaměstnanec strašnické Jawy souhlasil, byť oželel velký raut v technickém muzeu u příležitosti veteránských 1000 mil československých.

O tréninku si zase užil Ladislav Hofman. Požár filtru motocyklu svého syna uhasil pouze za cenu popálených prstů. Díky pražícímu slunci bylo vedro všem. Pořadatelé se báli bouřky, která by mohla jejích závod nemilosrdně spláchnout. Škrtli raději nástup a úderem šestnácté hodiny vyslali na ovál první čtveřici závodníků.

Jaroslav Petrák (žlutá) vede před Jakubem Valkovičem (bílá) a Brunem Belanem (modrá) | foto Karel Herman

Kraloval jí Jaroslav Vaníček. Vzápětí se prosadil Hynek Štichauer, který rychle ukázal Janu Jeníčkovi místo za svým deflektorem. Jan Macek se ve třetí jízdě na vítězství nadřel o poznání více. Daniel Klíma mu totiž nedopřál vteřinku klidu.

Předjetí vedoucího borce divákům ukázal až Jaroslav Petrák. Vnějškem prvního oblouku se prosadil na úkor Jakuba Valkoviče. Slovák nechtěl kapitulovat, jenže nakonec musel. Ale ani pardubický matador se nehřál na hrotu aktuální klasifikace dlouho.


Jaroslav Vaníček komentuje své druhé vítězství v rozjížďce s číslem pět:

„Zatím dle předpokladů. Stopu znám a dráha je dobrá.“


Jan Macek (červená) vede před Danielem Klímou (modrá) | foto Karel Herman

Přesně tak dlouho, než skončila první přestávka. Jaroslav Vaníček se v páté jízdě na úkor svého jmenovce Petráka prosadil prakticky již s letem pásky. Šest bodů představovalo skvělý počin, leč pražský čahoun nebyl v tomto ohledu mimořádným.

Jan Macek opanoval stylem start – cíl rozjížďku s číslem šest. Jan Jeníček stále laboroval s nastavením a stačil objet jen Bruna Belana, aby se dostal na druhou příčku. Druhý triumf v řadě zaznamenal rovněž Hynek Štichauer. Vpředu sice jel Daniel Klíma, jenže Pardubičan jej podjel ve druhém oblouku.

 

Ten venek bude sakra rychlej

Desátá jízda naznačila mnohé – Daniel Klíma (žlutá), Jaroslav Vaníček (bílá), Jan Jeníček (červená) a Jakub Valkovič (modrá) | foto Karel Herman

Na konečné lámání chleba bylo přece jen po sedmi jízdách poněkud brzy. O důkaz se postaral Jakub Valkovič. Své úvodní zaváhání napravil více než dokonale v osmé jízdě. Sotva vystřelila páska, pádil dopředu. Rozjížďka s číslem devět však bourala dosavadní pořádky s razancí zemětřesení šestého stupně Richterovy škály.

Jakuba Valkoviče potáhla spojka. Ačkoliv si svým pohybem nepřivodil žádnou výhodu, vykoledoval si varování. Co horšího, trčel beznadějně za Jaroslavem Vaníčkem, s nímž si v otázce povedeného startu nemohl vyčítat vůbec, ale vůbec nic.

Zato Jan Jeníček se konečně trefil do set upu na start. Daniel Klíma byl rychlejší v úvodním oblouku. Každopádně neporažení byli už pouze dva. Los je shodou okolností svedl na startovní rošt dvanácté jízdy.

Jan Kvěch (bílá) se s Jaroslavem Petrákem (červená) nikterak nemazlil | foto Karel Herman

Než se Jan Macek a Hynek Štichauer věnovali sami sobě, viděli jsme dvě jízdy bez ambicí modelovat hrot výsledkové listiny. Publikum rozhodně během nich nezívalo nudou. Ale největší drama rozjížďky s číslem deset prožíval Dominik Hrbek.

Pardubický pětistovkový benjamínek měl problémy se svým motocyklem. Z depa k němu přispěchal jeho tatínek David. Závodník nakonec musel svůj ztichlý stroj odtlačit na zelený trávník. Myslel si, že si omylem vytrhl chcípák, jenže vina ležela na vypadlém plynovém lanku. Mezitím si Filip Kasan vysloužil další přeborovou trojku na úkor Radka Bambucha a Luboše Hromádky, jenž se svou dvěstěpadesátkou zaskočil za stejně objemný motocykl nemocného Karla Průši.


Matěj Frýza vypráví o svém triumfu v jedenácté jízdě:

„Pořád jsem to zkoušel. Zleva. Zprava. Čekal jsem, jak to vyjde. A vyšlo. Ale byl jsem podělanej.“


Jan Macek (bílá) a Jakub Valkovič (červená) bojují o čelo před zraky Filipa Kasana (žlutá) a Davida Hofmana (modrá) | foto Karel Herman

Rozjížďku s číslem jedenáct vedl Bruno Belan. Jenže Matěj Frýza nechtěl prohrát. Nedopřál Slaňákovi ani okamžik oddechu. Klíčový moment nastal v posledním výjezdu. Po jeho venku se plzeňský junior natáhnul po vítězství. Mimoděk odhalil tajemství úspěchu.

 

Drama až do cíle

Bruno Belan (žlutá) se brání Matěju Frýzovi (červená) | foto Karel Herman

Hynek Štichauer si ale návodu Matěje Frýzy dobře všimnul. Ve dvanácté jízdě odstartoval na Jana Macka. Kopřivničan překypoval iniciativou, aby vývoj rozjížďky otočil ve svůj prospěch. Když v závěrečném oblouku nasadil k velkorysému výjezdu vnějškem okolo mantinelu, vedoucí Pardubičan mu navedl motocykl rovnou do cesty.


Jan Macek na téma své první dnešní prohry:

„Zkusil jsem to v posledním vinglu na venek. Hynek je zkušenější, přečůral mě. Chybělo půl metru.“


Hynek Štichauer v ten okamžik osaměl na hrotu aktuální klasifikace. Jeho devět bodů mohl Jan Macek konfrontovat svými osmi. Daniel Klíma a Jaroslav Vaníček měli po sedmi.

Jaroslav Petrák (modrá) jde do vedení před Matěje Frýzu (bílá) a Daniela Klímu (žlutá( | foto Karel Herman

Hynek Štichauer míchal kartami i nadále. V rozjížďce s číslem třináct nepustil ke slovu Jaroslava Vaníčka. Poté vstoupil do hry Jaroslav Petrák. Vehementně bránil své vedení před Matějem Frýzou. Ani nepostřehl, že Daniel Klíma jezdí až za nimi.

Panovalo vedro jako v pekelné peci. Dusno slibovalo pořádnou bouřku a Daniel Klíma si v depu čistil kombinézu od nánosu bahna z oválu. Mezitím blikala červená světla na znamení pádu Filipa Kasana.

V repete bez diskvalifikovaného Slováka se prosadil Jakub Valkovič. Jan Macek nemohl jinak, než přijmout úlohu nájezdníka. Ve druhém okruhu se tlačil dopředu po spodní straně druhé zatáčky. Jakub Valkovič uhájil první příčku.

Jan Jeníček (modrá) odstartoval na Jana Hlačinu (červená), Michala Bašteckého (bílá) a Radka Bambucha (žlutá) | foto Karel Herman

Nezbylo nic jiného, než vsadit na rychlý venek ve výjezdu. Vabank vyšel. Jan Macek se k šachovnicovému praporku v rukou Rostislava Zůfalého přiřítil rychleji a především dříve než Jakub Valkovič.

Velké sólo Jana Jeníčka v šestnácté jízdě mělo v poslední sérii dostat zcela nečekaný rozměr. Jan Macek si v rozjížďce s číslem sedmnáct řekl o druhou příčku. Jaroslava Vaníčka podjel už ve výjezdu z úvodní zatáčky. Hynek Štichauer se díval, kudy si to namíří ven z oblouku u depa. Nakonec takovou vědomost sám nepotřeboval.

Jakuba Valkoviče totiž nechal za sebou již v úvodních metrech osmnácté jízdy. V cíli nemusel ani příliš počítat. Pět krát tři je patnáct, což nemůže poskytnout lepší garanci k triumfu. Pro třetí místo se vzápětí natáhnul Jan Jeníček.

Pardubická show – Jan Jeníček (žlutá), Jaroslav Petrák (bílá), David Hofman (červená) a Luboš Hromádka (modrá) | foto Karel Herman

Pardubický junior exceloval na čele před Jaroslavem Petrákem, jenž si nakonec řekl o pomoc samotné Fortuně. Mohl za to Daniel Klíma. Ve výjezdu z úvodního oblouku rozjížďky s číslem dvacet se venkem mihnul okolo Bruna Belana.

Jeho skóre se uzavřelo na jedenácti bodech. Stejně jako v případě Jaroslava Vaníčka a Jaroslava Petráka. Co čert nechtěl, ani v otázce dvou trojek a dvojek a jedné jedničky si neměli, co vyčítat. O čtvrté místo se rozjezd nejezdí, takže poslední drama letošních plochodrážních Březolup měla jury s losováním sama pro sebe.

 

Hlasy z depa

Hynek Štichauer si na vítězství nenechal sáhnout | foto Karel Herman

„Fajn,“ odtušil Hynek Štichauer, než otevřel stavidla své výmluvnosti naplno. „Bylo dilema, jestli sem jet nebo odpočívat před Mühldorfem. Vybudoval jsem si sebejistotu, teď přežít cestu a zejtra do toho jít jako dneska.“

„Rychlý,“ popisoval závod Jan Macek. „Těžká dráha, sedla mi. Škoda Hynka, vyškolil mě, jak to umí. A umí toho hodně.“

„Motorky jely skvěle,“ pochvaloval si Jan Jeníček. „Nespal jsem ale moc dobře, nebyl jsem v závodním flow. Až na čtvrtou jízdu jsme motorku nastavili motorku. Nakonec jsem se klepal na Jardu, cuknul jsem na startu, ale vyšlo to. A jsem spokojenej.“

„Super, ani jsem nepočítal, že bych moh‘ bejt na bedně,“ říkal Jaroslav Petrák. „Ve čtvrtý jízdě jsem se soustředil na Matěje Frýzu za sebou. Vůbec jsem nevěděl, že tam je i Dan.“

„Dráha byla připravená dobře,“ uznával Jaroslav Vaníček. „Nevyšlo to s bednou, ale snad si spravím chuť ve středu na dvojicích ve Slaným s Brunem.“

Jakub Valkovič (červená) vede před Janem Mackem (bílá) | foto Karel Herman

„Zkoušel jsem novej motor,“ vyprávěl Daniel Klíma. „Zatáhnul se, první dvě jízdy nic moc. Pak se to chytalo, ale na sílu. Trošku se peru s nastavením. Dneska jsem se vytrestal, že jezdím starý gumy. Porazil mě Jarda Petrák. Z toho se budu vzpamatovávat dlouho (smích).“

„Jsem zklamaný,“ neskrýval Jakub Valkovič. „Minulý víkend jsem tu trénoval, jel jsem druhý motor. Škoda první jízdy s Jardou. Ve třetí mě potáhla spojka, neodjel jsem. A pak mě Honza Macek předjel před cílem.“

Klíčová jízda horkého odpoledne v podání aktérů nedělního challenge v Mühldorfu: Jan Macek (bílá) útočí na Hynka Štichauere (žlutá) | foto Karel Herman
Klíčová jízda horkého odpoledne v podání aktérů nedělního challenge v Mühldorfu: Jan Macek (bílá) útočí na Hynka Štichauere (žlutá) | foto Karel Herman
1. Hynek Štichauer, Pardubice 3 3 3 3 3 15
2. Jan Macek, Kopřivnice 3 3 2 3 3 14
3. Jan Jeníček, Pardubice 2 2 2 3 3 12
4. Jaroslav Petrák, Pardubice 3 2 1 3 2 11 (los)
5. Jaroslav Vaníček, Praha 3 3 1 2 2 11 (los)
6. Daniel Klíma, Praha 2 2 3 1 3 11 (los)
7. Jakub Valkovič, SK – Žarnovica 2 3 0 2 2 9
8. Matěj Frýza, Plzeň 1 2 3 2 1 9
9. Bruno Belan, Slaný 1 1 2 1 2 7
10. Jan Hlačina, Pardubice 1 1 0 2 1 5
11. David Hofman, Pardubice 1 1 1 1 1 5
12. Filip Kasan, SK – Žarnovica 0 0 3 X 0 3
13. Michal Baštecký, Praha 0 1 0 1 1 3
14. Radek Bambuch, Kopřivnice 0 0 2 0 0 2
15. Dominik Hrbek, Pardubice 2 0 – 0 0 2
16. Luboš Hromádka, Pardubice (250 ccm) 0 0 1 0 0 1

Poznámka: kvůli nemoci omluven Karel Průša, zastoupil ho Luboš Hromádka; varování za startovní přestupek Jakub Valkovič v rozjížďce s číslem devět

Jan Jeníček (červená) pádí před Jaroslavem Vaníčkem (bílá) a Jakubem Valkovičem (modrá) | foto Karel Herman