Archiv pro rubriku: MČR Juniorských družstev

Pražanům toho prasklo hodně, titul byl však jejich

Plzeň – 26. května
Kolibříci se rozcházeli od vyhlášení svého mistrovského závodu. A do borského depa v ten moment dopadly první dešťové kapky. U vědomí, co se stalo včera v Mariánských Lázních, přejel všem mráz po zádech. Ale žádný důvod k panice, déšť zmizel, jak se objevil, a šampionát juniorských družstev mohl probíhat dle plánu. Kromě dramatických momentů na ovále nabídl i přehršel prasklých řetězů, jak primárních, tak sekundárních. Adam Bubba Bednář se ze světové kvalifikace v Žarnovici vrátil poněkud unavený, ale ve skvělé fazóně. Šestkrát bez problémů zvítězil. Jeho parťák Jaroslav Vaníček měl štěstí v šesté jízdě. Zadní řetěz se mu přetrhl až v závěru, takže dojel k šachovnicové vlajce díky pohybovým zákonům pana Newtona. Upadlý tlumič výfuku v rozjížďce s číslem dvanáct jej už donutil ve druhém okruhu zastavit. Přesto titul patřil oběma Pražanům. Závod bez remíz v jízdách skončil patem v závěrečné klasifikaci. Jan Jeníček vybojoval stříbro pro Pardubice nad slánským Michaelem Westem, ačkoliv se oba museli sbírat ze země.

Jan Jeníček, Matouš Kameník, Jaroslav Vaníček, Adam Bubba Bednář, Bruno Belan a Michael West na pódiu | foto Eva Palánová

Zvoní to, zvoní

Jaroslav Vaníček (modrá) a Adam Bubba Bednář (červená) odstartovali na osamoceného Karla Průšu | foto Eva Palánová

Jak přišel, tak vypadnul. Nikdo se s ním srdceryvně neloučil. Déšť. Pravda spolu s ním šel pryč i slavnostní nástup. Šlo se rovnou na věc. Boj o letošního šampióna českých juniorských družstev začal bez překvapení. Jan Jeníček odstartoval jako z partesu a jeho pardubický parťák Matouš Kameník neomylně zamířil za jeho záda. Jan Hlačina, jenž v sestavě druhého východočeského páru zaskočil za nemocného Dominika Hrbka, a David Hofman jeli za nimi. Až do poslední zatáčky.


Václav Hromas, mechanik Matouše Kameníka, nevěří po první jízdě svým očím:

„Řetízek byl novej, vyvařenej, vyhazujeme je po deseti závodech, teď máme novou várku.“


Prasklý primární řetěz nepustil Matouše Kameníka do cíle a favorizovaný první pár Pardubic začal závod prohrou se svými mladšími kolegy. Bratrovražedný duel přinesla také rozjížďka s číslem dvě. Štěpán Melč dokázal rozdělit Matěje Frýzu od Bartosze Curzytka. V neskutečném žáru, za nějž by se nemusel stydět ani srpen, se prvního maxima dočkali až Pražané.

Matěj Frýza (červená) hlídá Jana Jeníčka (bílá) | foto Eva Palánová

Adam Bubba Bednář do Plzně přibyl rovnou z Žarnovice, kde se srdnatě zapojil do boje o challenge pro velké ceny na příští rok. Nyní s Jaroslavem Vaníčkem za zády nedal ani náznak šance dvěstěpadesátce Karla Průši. Další čtvrtlitr scházel, jelikož Sven Cerjak nedostal souhlas slovinské federace se startem v Plzni.

Pražské sedmibodové skóre vyrovnal Slaný v rozjížďce s číslem čtyři. Australan Michael West a Bruno Belan odstartovali na druhý pardubický pár. Ani nadále se pořadí příliš nemíchalo. Jan Jeníček a Matouš Kameník porazili první, Adam Bednář a Jaroslav Vaníček druhou Plzeň.

I když tady nezvonila hrana, ale sekundární řetěz Jaroslava Vaníčka. Stalo se v poslední zatáčce a tak Pražan projel metou setrvačností. Slaňáci posléze v rozjížďce s číslem sedm nepustili ke slovu Karla Průšu. Se čtrnácti body se dělili o průběžné vedení s Markétou, první Pardubice dlely prozatím o tři body za nimi.

 

Nikdo nemá nic zadarmo

Mechanický mor se mechanikům v plzeňských boxech nepodařilo vydezinfikovat ani nadále. Štěpán Melč se nedostal ani do první zatáčky, když mu praskla spojka sekundárního řetězu. Smůla o to větší, že druhý z plzeňských závodníků Kryspin Jarosz měl na lopatě Davida Hofmana s Janem Hlačinou. Vzápětí se blýsknul jeho krajan a zástupce první Plzně Bartosz Curzytek.

Štěpánovi Melčovi (bílá) právě prasknul sekundární řetěz a David Hofman (červená) a Jan Hlačina (modrá) letí před něho | foto Eva Palánová

Start deváté jízdy jej vynesl do vedení. Matěj Frýza byl hned za ním, ale udržet Pardubičany byl olbřími úkol. Matouš Kameník se na druhou pozici dostal už venkem úvodního výjezdu, ale Jan Jeníček to měl složitější. Útočil, útočil, ale přes plzeňského borce se dostat nemohl.

Ve třetím kole udeřil venkem oblouku u depa. Matěj Frýza ho zavíral. Bok po boku projeli do posledního okruhu, kde jej Jan Jeníček přece jen překonal. Ztráta dvou bodů mrzela, ale přece jen na lámání chleba bylo ještě brzy. A Slaný putoval s Markétou do jámy lvové desáté jízdy. Rozuzlení bylo nečekaně prosté.

Adam Bubba Bednář pádil dopředu, kdežto Jaroslav Vaníček vzdoroval slánskému náporu. Michael West nedal pokoj až do cíle. Ob jízdu později narazila na kámen také pražská kosa. Adam Bubba Bednář úřadoval na čele i v rozjížďce s číslem dvanáct. Pardubičané ale zůstávali v těsném závěsu. Matouš Kameník dokonce na chvilku pronikl na první příčku.


Jan Hlačina vysvětluje svou absenci na startovním roštu patnácté jízdy:

„Dneska jsem byl unavenej po včerejšku v Mariánkách. Nic nebylo, žádná porucha, jen jsem se necejtil.“


Jaroslav Vaníček (modrá) drží Michaela Westa (žlutá) | foto Eva Palánová

Pražan jej promptně zpacifikoval. Nicméně Jaroslav Vaníček se nemohl odlepit od čtvrté příčky. A ke všemu mu ve druhém okruhu upadl výfuk. Ve čtrnácté jízdě upadl Bartosz Curzytek. V opakovačce si Michael West a Bruno Belan snadno poradili s osamoceným Matějem Frýzou. Závod se začal pořádně zamotávat.

 

Titul jasný po jednadvaceti jízdách, stříbro po přerušení rozjezdu

Markéta šla k poslední třetině s pětadvaceti, Slaný s třiadvaceti a Pardubice s jednadvaceti body. Adam Bubba Bednář a Jaroslav Vaníček nekoukali dolů. Rozjížďka s číslem patnáct viděla jejich hladký triumf nad Davidem Hofmanem, jehož kolega Jan Hlačina cítil potřebu si oddechnout. Jan Jeníček a Matouš Kameník stejný způsobem vzápětí naložili s Karlem Průšou.

Štěpán Melč (červená) právě odstartoval na Bruna Belana (bílá) | foto Eva Palánová

A už tu byla sedmnáctá jízda. Štěpán Melč opět přišel krátce po startu o sekundární řetěz. Slaný vedl, jenže Bruno Belan upadl v úvodní zatáčce druhého kola. K zemi musel kvůli němu také Kryspin. Polák jezdil v repete za Michaelem Westem, ale také spadl. Tentokrát už byl Australan v posledním okruhu, takže dostal čtyři technické body.

Spolu s Brunem Belanem vyrazili na borský ovál opět v rozjížďce s číslem devatenáct. Jan Jeníček se ujal vedení zároveň s letem pásky k pálícímu slunci. Michael West útočil, byť dnes již podruhé během čtyř kol přišel o plechovou botu. Bruno Belan přispěl klíčovou mincí, protože uhlídal Matouše Kameníka.

A svět spatřil pardubicko-slánskou plichtu. Mohl ji rozhodnout jedině rozjezd, ale mezitím se muselo počkat, co na to Pražané. Adam Bubba Bednář triumfoval také popáté. Štěpán Melč se blýsknul porážkou Jaroslava Vaníčka. Ale i tak mohla Markéta slavit titul.


Jan Jeníček popisuje rozjezd:

„Nepoved‘ se mi start. Nechal jsem to po venku, potáh‘ jsem to. Nečekal jsem, že do mě najede zezadu. Ale jsou to závody.“


Jan Jeníček (žlutá) drží Michaela Westa (žlutá) | foto Eva Palánová

Na závěr první dvojice Plzně hravě vyřídila Karla Průšu, ale zraky všech se již otáčely k rozjezdu o stříbro. Jan Jeníček v bílém povlaku, Michael West v červeném. Australan lépe odstartoval, ale Pardubičan jej v první zatáčce objel zvenčí. Jejich duel pokračoval nadále. Ve třetím kole oba upadli v první zatáčce. Za viníka byl určen Michael West. Opakovat nebylo třeba, první dvojice Pardubice se stala vicemistrem republiky.

 

Hlasy z depa

„Náročný,“ bilancoval titul Adam Bubba Bednář. „S Járou nám to šlo. Jeden druhýmu jsme pomáhali, domluvili jsme si taktiku. Bylo dusno a po včerejším mistrovství světa v Žarnovici jsem unavenej a polámanej. Jsem rád, že to mám dnes za sebou. A že jsme všichni zdraví a šťastný. A hurá do postele, děkuju celýmu týmu.“

Adam Bubba Bednář (červená) odstartoval na Štěpána Melče (bílá) | foto Eva Palánová

„Nebylo to úplně podle plánu,“ připouštěl Jaroslav Vaníček. „V jedný jízdě spad‘ sekundární řetěz. Naštěstí jsem měl náskok a tak jsem to dojel. Pak to začalo prskat, nevím, co se dělo. Myslím, že asi zapalování. Dopadlo to dobře, jedu dál.“

„Dneska dobrý,“ pochvaloval si Jan Jeníček. „Měli jsme rychlovku, trošku problém s autem. Málem jsme neodjeli, nemělo to výkon. Místní nám to zprovoznili a půjdeme na diagnostiku. Dráha byla dneska divoká, ale závodivá, pěkná. Jsem spokojenej, dal jsem do toho všechno.“

„Jéňa to zachránil,“ uznával Matouš Kameník. „Nejdřív mi prask‘ primár, důvod nezmiňuju, pak to byly většinou jezdecký chyby. V poslední jízdě jsem se s Brunem namotali loktama a chytli se. Jinak jsem spokojenej.“

Bruno Belan v ošemetné situaci | foto Eva Palánová

„Je to škoda,“ krčil rameny Bruno Belan. „Jsem akorát smutnej. Kdyby mi to neuklouzlo, vyhrál bych tu jízdu. A byli jsme druhý. Děkuju sponzorům Wee Motor a Agroslužby Petr Ryba a taky Petru Chlupáčovi.“

„Jelo se mi dobře,“ konstatoval Matěj Frýza. „Udělal jsem pár chyby, který mě zpětně mrzí. Ponaučil jsem se z toho, snad příště. Tři tejdny jsem na motorce neseděl, neměl jsem motory. Dostat se na náročnou dráhu nebylo snadný.“

„Je to tak, jak to je,“ filozofoval Štěpán Melč. „Padaly řetězy, asi špatný spojky. Dva řetězy v prdeli. Jinak bychom měli víc, Polák taky spadnul, ale mám další zkušenost.“

Mistrovské wheelie Jaroslava Vaníčka (modrá) a Adama Bubby Bednáře (červená) | foto Eva Palánová
Mistrovské wheelie Jaroslava Vaníčka (modrá) a Adama Bubby Bednáře (červená) | foto Eva Palánová
1. AK Markéta Praha 38
Adam Bubba Bednář 4 4 4 4 4 4 24
Jaroslav Vaníček 3 3 3 E 3 2 14(4)
2. AMK ZP Pardubice 32
Jan Jeníček 4 4 2 3 4 4 21(1)+3
Matouš Kameník E 3 3 2 3 0 11(3)
3. AK Slaný 32
Bruno Belan 3 3 0 3 X 2 11(4)
Michael West, AUS (DMU) 4 4 2 4 4 3 21+X
4. PK Plzeň 28
Matěj Frýza 4 0 0 2 4 3 13(1)
Bartosz Curzytek, PL 2 2 4 X 3 4 15(1)
5. AMK ZP Pardubice II 23
David Hofman 2 0 3 3 2 2 12(2)
Jan Hlačina 3 2 2 4 – 0 11(1)
6. PK Plzeň II. 19
Štěpán Melč 3 2 E 3 E 3 11(1)
Kryspin Jarosz, PL 0 0 4 4 X 0 8
7. Tým „250“ 12
Karel Průša (250 ccm) 2 2 2 2 2 2 12

Poznámka: Sven Cerjak, který měl startovat za Tým „250“, nedostal od slovinské federace povolení ke startu; Jan Hlačina byl původně náhradníkem AMK ZP Pardubice, do sestavy AMK ZP Pardubice II zamířil po omluvě Dominika Hrbka kvůli nemoci

Michael West (červená) v rozjezdu odstartoval na Jana Jeníčka (bílá) | foto Eva Palánová

Západočeské turné korunovace českých mistrů pokračuje v neděli v Plzni

Plzeň – 24. května
Zítra v Mariánských Lázních budeme znát letos vůbec prvního plochodrážního mistra republiky. Nazítří k nim přibudou další dva a dost možná, že i tři. Na Borech se totiž koná šampionát juniorských družstev. Lokalita na západě republiky ale nebude jediný společný moment obou podniků. Také v Plzni nejdřív pojedou stopětadvacítky na mini ovále.


Tipujte:

Kdo se stane mistrem republiky juniorských družstev?

View Results

Loading ... Loading ...

Matěj Frýza – na snímku s mechanikem Josefem Černým – pojede za první plzeňský pár | foto Pavel Fišer

Čtvrtý podnik krátkodrážního šampionátu českých kolibříků má začátek již ve třináct hodin, aby se hlavní mítink příliš nezdržoval. Startovní listina je stejná jako v Mariánských Lázních. S jediným rozdílem, že volnou devítku obsadí Petr Kvěch.

Šampionát juniorkých družstev, jenž byl u nás prvně vypsán před pětadvaceti lety, zahajuje úderem patnácté. Negativní zprávy, že se nesejde sedm dvojic, se naštěstí nepotvrdily. Systém na jednadvacet rozjížděk s duely každý a každým a bodováním 4 – 3 – 2 – 0 proto zůstává i pro letošní rok.

Rovněž Štěpán Melč bude mít polského parťáka | foto Pavel Fišer

Najít favorita je ošidné. Pravda Adam Bubba Bednář s Jaroslavem Vaníčkem by nesouhlasili. Ani Jan Jeníček s Matoušem Kameníkem, jež bude z postu náhradníka jistit Jan Hlačina. Ale jsou tu i jiní. Plzeňští své dva závodníky rozdělili a každému z nich sehnali Poláka. A Bruno Belan, jemuž při juniorce plzeňský ovál náramně sedl, nastupuje s dobře známým Australanem Michaelem Westem.

Do počtu rozhodně nechce být ani druhý pardubický tandem ve složení David Hofman a David Hrbek. A co umí dvěstěpadesátky, když je sedlají nejlepší svých zemí jako Karel Průša a Slovinec Sven Cerjak, je známé. Jakou lepší pozvánku do ochozů si přát?!

Mistrovství republiky 125 ccm na krátké dráze (13:00):

1 Kryštof Kubal, Plzeň
2 Štěpánka Nyklová, Slaný (E)
3 Jakub Hejkal, Slaný
4 Anton Keller, D
5 Jaroslav Bartek, Praha
6 Lenja Tebbe, D
7 Matěj Tůma, Slaný
8 Karel Průša, Slaný
9 Petr Kvěch, Praha

Mistrovství republiky juniorských družstev (15:00):

AMK ZP Pardubice II.: 1 David Hofman, 2 David Hrbek
AMK ZP Pardubice I.: 3 Jan Jeníček, 4 Matouš Kameník, 16 Jan Hlačina
PK Plzeň II.: 5 Štěpán Melč, 6 Kryspin Jarosz (PL)
PK Plzeň I.: 7 Matěj Frýza, 8 Bartosz Curzytek (PL)
AK Markéta Praha: 9 Adam Bubba Bednář, 10 Jaroslav Vaníček
Tým 250: 11 Karel Průša (Slaný), 12 Sven Cerjak (SLO)
AK Slaný: 13 Bruno Belan, 14 Michael West (AUS)

 

Daniel Klíma si na zlato z juniorských dvojic nenechal sáhnout ve skvělé spolupráci s Vojtěchem Šachlem

Plzeň – 25. června
Tenká a malá plastiková planžeta na víčku nádrže. Jeden by se divil, jakou funkci jí výrobce přisoudil. Každopádně metyl ji rozpouští a drobné částečky plastu proudí do trysek karburátoru. Než si Petr Chlupáč se svým otcem v depu uvědomili, která bije a proč motocykl nejede, byly dvě jízdy v čudu. A s nimi dost možná sedm bodů z konta Olympu. A když přišel klíčový duel s Třebusicemi, druhý muž pražské sestavy Jaroslav Vaníček upadl. Petr Chlupáč Daniela Klímu s Vojtěchem Šachlem porazil, proto se třebusický tandem dělil o vedení s Pardubicemi, na něž si na úvod vyšlápnul Matěj Frýza. V klíčové rozjížďce s číslem šestnáct vedl Daniel Klíma, jenže Východočeši se seřadili za ním. Vedoucí Pražan v týmu spolku Vladimíra Vopata neztrácel hlavu. Když se otáčel a viděl za sebou Matouše Kameníka, jel pomalu, jak jen mohl, aby pomohl svému parťákovi. A Vojtěch Šachl se vskutku dostal před Jana Jeníčka, takže Třebusicím zbývalo ke zlatu již jen formalita v podobě vítězství nad druhým párem domácích. Závěrečná zápletka nesplnila lákavý slib na rozjezd trojice týmů o stříbro, které nakonec braly Pardubice před domácími a Olympem.

Matouš Kameník, Jan Jeníček, Daniel Klíma, Vojtěch Šachl, Mario Hausl a Matgěj Frýza na stupních vítězů | foto Štěpán Ševčík

Překvapení na olympský úkor

Vedro bylo patrné na tvářích všech účastníků | foto Štěpán Ševčík

Vedro, až se vůbec nechtělo dýchat. A rozpálené borské boxy. Žádný div, že se v horkém červnovém nedělním odpoledni před českým šampionátem juniorských družstev nekonal nástup. Úderem patnácté se šlo rovnou do ostré akce. Středeční mistrovství dospělých dvojic ve Slaném uvedlo do pohybu personální tsunami v jednotlivých týmech.

Adam Bubba Bednář ležel v nemocnici po páteční operaci zraněného kotníku a čekal na zítřejší propuštění. V sestavě třebusického družstva jej zastoupil Vojtěch Šachl. A právě on za zády Daniela Klímy rozehrál mítink hladkým prvenstvím před Slaným.

Třebusice pochopitelně splnily úlohu favorita. Ovšem již rozjížďka s číslem dvě dala nad žhavé slunce na obloze najevo, že papírové předpoklady skončí jako v kanceláři úplatných úředníků před očekávanou policejní razií. Byť po vylétnutí pásky takovému vývoji nenasvědčovalo vůbec nic.

Olympané Jaroslav Vaníček (modrá) a Petr Chlupáč (červená) zatím vedou před třebusickými Vojtěchem Šachlem (bílá) a Danielem Klímou (žlutá) | foto Štěpán Ševčík

Olympané vystřelili vpřed ve snaze srovnat krok s třebusickými leadery. Ale někdy ve třetím okruhu Petr Chlupáč zpomalil. Na čele jej vystřídal jeho kolega Jaroslav Vaníček. Záhy jej minuli rovněž Štěpán Melč a Oliver Schmid sedlající čtvrtlitr.

„Ucpaná tryska,“ hlásil v depu jeho otec Petr. Jenže problém byl mnohem zapeklitější, jak ukázala rozjížďka s číslem šest. Jaroslav Vaníček vedl, ale za sebou měl plzeňský tandem Mario Häusl – Matěj Frýza. Petr Chlupáč ztrácel vzadu a ještě v prvním okruhu zůstal stát. A v jeho boxu se už chystala výměna karburátoru.

Petr Chlupáč vysvětluje své úvodní patálie:

„V nádrži je plastová planžeta od výrobce, v metylu se rozpustí a pak se to dostane do karburátoru.“

Pardubický tandem Matouš Kameník (modrá) – Jan Jeníček (červená) | foto Štěpán Ševčík

Pražanovy patálie měly pochopitelně vliv na vývoj závodu. Na hrotu jeho aktuální klasifikace se po první třetině hřály Třebusice. Daniel Klíma a Vojtěch Šachl po úvodní primátu stejným způsobem zničili druhý plzeňský tandem. Dva body ztrácely Pardubice. A to ještě proto, že v rozjížďce s číslem sedm odvedly kombinovaný pár Michal Baštecký – David Hofman.

Matouše Kameníka a Jana Jeníčka ve třetí jízdě zaskočil Matěj Frýza. Matouš Kameník se sice dral dopředu, v první zatáčce se mu vskutku podařilo převzít vedení. V dalším nájezdu ho Matěj Frýza podjel a své úsilí dotáhl do vítězného konce. Plzeň byla tudíž prozatím třetí sestavou v pořadí.

 

Boj o medaile končí až v závěru

Rozjížďka s číslem devět si pospíšila s další nápovědou pro obsazení pódia. Ostatně šlo o duel dne. Vojtěch Šachl si na startovním roštu stoupnul na venek, aby se Daniel Klíma dostal mezi oba Olympany. Dopředu se ale řítil Petr Chlupáč s Jaroslavem Vaníčkem za zády. Daniel Klíma je vnitřkem úvodního oblouku od sebe oddělil.

Vojtěch Šachl (bílá) zápolí s Matoušem Kameníkem (modrá) a Janem Jeníčkem (červená) | foto Štěpán Ševčík

Konečné slovo v duelu pronesl Jaroslav Vaníček, jenž ve druhé zatáčce upadl. „Na mokrý trati mi podklouzlo kolo,“ sypal si popel na hlavu. Třebusice vyhrály 5:4 a své aspirace navýšily dalším maximem v rozjížďce s číslem dvanáct. Vojtěch Šachl vedl. Za ním zprvu jezdil Matěj Frýza, ale Daniel Klíma ho předčil na začátku druhého okruhu.

V ten moment se Třebusice dopočítaly šestadvaceti bodů. Na stejnou hodnotu se dostaly rovněž Pardubice. Matouš Kameník a Jan Jeníček nejprve odvedli Bruna Belana s Janem Hlačinou v jedenácté a ob rozjížďku později Štěpána Melče s Oliverem Schmidem. O titulu se rozhodovalo v šestnácté jízdě.

Daniel Klíma popisuje rozjížďku s číslem šestnáct:

„Na Pardubáky jsem se snažil něco vymyslet, otáčel jsem se doleva, doprava. Pořád jsem ale viděl Matouše, naštěstí to pomohlo.“

Druhý plzeňský tandem Štěpán Melč (červená) a Oliver Schmid (modrá) | foto Štěpán Ševčík

Z pozice od mantinelu vystřelil Daniel Klíma jako blesk. Oba Pardubičané si to zamířili za jeho záda a nepustili dopředu Vojtěcha Šachla. Vedoucí Pražan si dobře spočítal, že musí výsledek jízdy otočit. Otáčel se dozadu, zpomaloval závodníky za sebou. Vojtěch Šachl jeho pomoc zužitkoval beze zbytku. V úvodním oblouku druhého okruhu za svá záda poslal Jana Jeníčka.

V ten moment Daniel Klíma zrychlil a pádil do cíle. Jejich mise byla u konce. V devatenácté jízdě je očekával jen David Hofman, jehož parťák Michal Baštecký odjel s ramenem do nemocnice. Třebusičtí ho vskutku porazili 7:2 a mohli slavit titul.

Zbývající stupínky ještě své majitele nepoznaly. Po prohře s Třebusicemi měly Pardubice devětadvacet bodů. Petr Chlupáč a Jaroslav Vaníček neměli velké potíže s Davidem Hofmanem ve čtrnácté a se Slaným v osmnácté jízdě. Šestadvacet. Na Slaný si prve v patnácté jízdě nemilosrdně vyšlápli Matěj Frýza a Mario Häusl. Pětadvacet bodů, z nichž se rázem stalo dvaatřicet.

Jaroslav Vaníček (žlutá) dotírá na Jana Jeníčka (červená) | foto Štěpán Ševčík

Předčit kolegy z plzeňské dvojky nebylo v rozjížďce s číslem dvacet nikterak složité. Zato závěrečná rozjížďka slibovala jinou podívanou. Střetnutí Olymp versus Pardubice mohlo závod rozhodnout, nýbrž také zajistit tříčlenný rozjezd o stříbro. Jaroslav Vaníček se ještě vrátil k vratům depa. Jeho otec ho u vědomí tikající časomíry poslal rychle zpátky na rošt, ať si nevymýšlí.

Povedený start Jana Jeníčka nebyl žádným překvapením. Venkem první zatáčky před něho šel Petr Chlupáč. A také Matouš Kameník, který ovšem Pražana nestihnul. Na Jana Jeníčka dotíral Jaroslav Vaníček. V nájezdu do poslední zatáčky byl chvilku třetí, ale Pardubičan si zase zjednal respekt. Bílý koník tudíž přeskočil Plzeň, kdežto na Olymp medaile nezbyly.

Hlasy z depa

Mistrovská sestava: Daniel Klíma (žlutá) a Vojtěch Šachl (bílá) | foto Štěpán Ševčík

„Dneska super,“ rozhovořil se Daniel Klíma. „S Vojtou se závodilo hezky. Vedro dalo zabrat, byl to náročnej den. Líbilo se mi to, všechno vyšlo krásně. Titul je doma, to je super. Trošku mě mezí, že to nevyšlo s Bubbou, že bychom měli bedýnku i po seniorech ve Slaným. i s Vojtou jsem si to užil, jelo se s ním hezky.“

„Bylo to výborný,“ nemohl být Vojtěch Šachl nespokojen. „Sešlo se to po pár závodech dobře, dnes nebylo nic špatně. Až na pár detailů jsme to dotáhli úplně nejlíp. Třeba můj start proti Pardubičákům… Ale Čenda je zbrzdil a já měl prostor. Je to můj první titul v pětistovkách, děkuju tátovi, celýmu týmu. Danovi Klímovi a Martinu Šťastnýmu, co mi pomáhal jako mechanik.“

„S Jéňou to bylo dobrý,“ pochvaloval si Matouš Kameník. „Závody proběhly dobře, snažili jsme se a někdy to šlo.“

Matěj Frýza zajel povedený závod | foto Štěpán Ševčík

„Dráha byla pěkná,“ svěřoval se Jan Jeníček. „Jelo se dobře. Bedna byla, dneska spokojenost, v Plzni je to moje vůbec první bedna. Jak to vypadalo zezačátku, jsem spokojenej.“

„Od rána jsem se cejtil dobře,“ neskrýval Matěj Frýza. „Těšil jsem se, že se závod povede, ale bednu jsem nečekal. Klíčová byla první jízda, odstartoval jsem dobře a pak si první místo udržel. První bedna v půllitrech. Co na to říct? Paráda, jsem strašně spokojenej. Mario hodně pomoh‘, byli jsme slazení.“

„Co naděláš,“ rozhodil rukama Petr Chlupáč. „To je pech, to je prostě pech. Škoda, mohlo to dopadnout líp, s tímhle jsem tak úplně nepočítal.“

„Posral sem to já jako loni,“ sypal si Jaroslav Vaníček popel na hlavu. „Spadnul jsem, na mokrý trati mně podklouzlo kolo. Podruhý jsem jel až moc na venek, byl tam prach, přestalo mi to jet. A tak jsme čtvrtí. O dva body…“

Jeden z klíčových okamžiků - Vojtěch Šachl se dostává před Jana Jeníčka (červená) | foto Štěpán Ševčík
Jeden z klíčových okamžiků – Vojtěch Šachl se dostává před Jana Jeníčka (červená) | foto Štěpán Ševčík

 

1. KF PD Třebusice 39
Vojtěch Šachl 4 3 2 4 2 3 18(3)
Daniel Klíma 3 4 3 3 4 4 21(2)
2. AMK ZP Pardubice 34
Jan Jeníček 2 3 3 3 0 2 13(5)
Matouš Kameník 3 4 4 4 3 3 21
3. PK Plzeň 32
Matěj Frýza 4 2 3 2 4 3 18(3)
Mario Hausl 0 3 4 0 3 4 14(1)
4. Olymp CS MV 30
Petr Chlupáč 0 E 4 4 4 4 16
Jaroslav Vaníček 4 4 F 3 3 0 14(2)
5. PK Plzeň II 20
Štěpán Melč 3 2 2 2 4 2 15
Oliver Schmid (250 ccm) 2 0 0 0 3 0 5(2)
6. AK Slaný 19
Bruno Belan 2 X 3 0 2 2 9(1)
Jan Hlačina 0 4 4 2 0 0 10
7. AK Markéta/AMK ZP Pardubice 15
Michal Baštecký 3 2 R – – – 5
David Hofman 2 0 2 2 2 2 10(1)
Mario Hausl (modrá) a Matěj Frýza (červená) pádí před Davidem Hofmanem (žlutá) a Michalem Bašteckým (bílá) | foto Štěpán Ševčík

Plzeňský závod se personálně hodně přeskupuje

Plzeň – 22. června
Startovní listina mistrovství republiky juniorských družstev, které se koná v neděli odpoledne v Plzni, byla v zásadě jistá již zhruba týden. Včerejší rozjížďka s číslem dvanáct českého šampionátu dvojic ve Slaném ji však dokonale přestavěla. Adam Bubba Bednář odjel do nemocnice s frakturou kotníku a Vladimír Vopat se svými přáteli zůstal bez klíčového muže svých ambiciózních Třebusic. Nicméně našel společnou řeč se zástupci Prahy, Plzně a Pardubic.


Tipujte:

Kdo v neděli vyhraje v Plzni titul českého šampióna juniorských družstev?

View Results

Loading ... Loading ...

Parta Vladimíra Vopata gratuluje Danielu Klímovi k bronzu ve včerejším domácím šampionátu dvojic | foto Pavel Fišer

Daniel Klíma pojede za Třebusice s Vojtěchem Šachlem, jenž byl původně nominován do výběru pražské Markéty. Nyní spolu s Michalem Bašteckým nastoupí David Hofman, který tvořil tým se Štěpánem Melčem. Po jeho boku nakonec bude jezdit Oliver Schmid, původní náhradník plzeňského výběru.

Startovní listina nedělního českého šampionátu juniorských družstev v Plzni:

AK Slaný: 1 Bruno Belan, 2 Jan Hlačina
KF PD Třebusice: 3 Vojtěch Šachl, 4 Daniel Klíma
PK Plzeň II: 5 Štěpán Melč, 6 Oliver Schmid (250 ccm)
Olymp CS MV: 7 Petr Chlupáč, 8 Jaroslav Vaníček
PK Plzeň: 9 Matěj Frýza, 10 Mario Hausl (D)
AMK ZP Pardubice: 11 Jan Jeníček, 12 Matouš Kameník
AK Markéta Praha/AMK ZP Pardubice: 13 Michal Baštecký, 14 David Hofman
Štěpán Melč a Matěj Frýza – na snímku s koučem Karlem Kadlecem – pojedou v neděli každý v jiném plzeňském týmu | foto Pavel Fišer

Příští týden korunuje hned dvě dvojice českých šampiónů

Slaný a Plzeň – 15. června
Středa v podvečer Slaný a neděle odpoledne Plzeň. Příští týden se tyto dva stadióny stanou dějištěm klíčových podniků domácího kalendáře. Budeme znát šampióny ve dvojicích a v juniorských družstvech, přičemž se v obou případech pojede dle párového rozpisu pro sedm týmů na jednadvacet rozjížděk. Startovní listiny spatřily světlo světa již dnes, byť se v řádu hodin dočkaly dvou změn. Shodou okolností se dotkly slánského podniku. Plzeň nebude mít Maria Hausla, naopak Kopřivnice staví náhradníka v osobě Radka Bambucha.

Startovní listiny mistrovských závodů v příštím týdnu:

MR dvojic, Slaný – středa:
AMK ZP Pardubice: 1 Jan Jeníček, 2 Matouš Kameník, 15 Jaroslav Petrák
SPT Profil Kopřivnice: 3 Jan Macek, 4 Lars Skupieň (PL), 16 Radek Bambuch
AK Slaný: 5 Eduard Krčmář, 6 Jakub Jamrog (PL), 17 Bruno Belan
Olymp CS MV: 7 Petr Chlupáč, 8 Jan Kvěch
KF PD Třebusice: 9 Adam Bubba Bednář, 10 Daniel Klíma
PK Plzeň: 11 Matěj Frýza, 12 Štěpán Melč
AK Markéta Praha: 13 Vojtěch Šachl, 14 Jaroslav Vaníček
MR juniorských družstev, Plzeň – neděle:
AK Slaný: 1 Bruno Belan, 2 Jan Hlačina
KF PD Třebusice: 3 Adam Bubba Bednář, 4 Daniel Klíma
PK Plzeň/ZP Pardubice: 5 Štěpán Melč, 6 David Hofman
Olymp CS MV: 7 Petr Chlupáč, 8 Jaroslav Vaníček
PK Plzeň: 9 Matěj Frýza, 10 Mario Hausl (D), 19 Oliver Schmid
AMK ZP Pardubice: 11 Jan Jeníček, 12 Matouš Kameník
AK Markéta Praha: 13 Michal Baštecký, 14 Vojtěch Šachl
Slaný bude v českých dvojících obhajovat rovnou dva tituly | foto Pavel Fišer

Daniel Klíma a Adam Bednář doplnili seznam letošních českých juniorských mistrů

Slaný – 10. září
Šampionát juniorských družstev ve Slaném servíroval obrovské překvapení již od časného rána. Před komunálními volbami musí politici dohnat všechny své sliby, aby je nedejbože občané nevykroužkovali. Netovickou ulici v jejím stoupání nahoru od železničního přejezdu proto okupovaly stavební mechanismy. Nicméně slánští pořadatelé bleskurychle vytyčili účastníkům i návštěvníkům závodu objízdnou trasu, jež jej na parkoviště zavedla z druhé strany. A když už skloňujeme podstatné jméno překvapení, v boji o titul prostě přijít muselo. Pražané postavili dva rovnocenné týmy a o mistru rozhodl jejich vzájemný duel v desáté jízdě. Daniel Klíma prodloužil svou vítěznou sérii o další zářez na úkor Petra Chlupáče. Adam Bednář za svá záda poslal Jaroslava Vaníčka a tak se mohl radovat z titulu mistra republiky ve svém druhém závodě za řidítky pětistovky! Vyrovnanost provázela rovněž boj o bronz, jenže na tak důležitý verdikt evidentně nechtěla být sama, takže kývla na nabídku náhody o spolupráci. Janu Jeníčkovi prasknul primární řetěz, Vojtěch Šachl v plzeňské vestě pykal za pád Adama Bednáře a tak si na pódium vyskočil rovněž Slaný. Doprovodné mistrovské stopětadvacítky opanoval Karel Průša. A protože Petr Marek spolu se svým tatínkem Petrem hledali optimální nastavení stejně úspěšně jako alchymisté kdysi kámen mudrců, je hrot šampionátu naprosto vyrovnaný.

Český šampionát juniorských družstev: zleva Jaroslav Vaníček, Petr Chlupáč, Daniel Klíma, Adam Bednář, Matouš Kameník, Bruno Belan a Vojtěch Zamazal | foto Pavel Fišer

Hlavní verdikt přichází s desátou jízdou

Kolize Daniela Klímy (červená) a Matouše Kameníka (žlutá) | foto Pavel Fišer

Pohotově umístěná šipka na silnici souběžné se železniční tratí nasměrovala všechny účastníky i diváky vstříc otevřené bráně, o níž mnohý z nich neměl ani tušení. Šotolinová cesta je zavedla na parkoviště zezadu hlavní tribuny včas. Boj o poslední juniorský titul mohl začít včas.

Markéta po třech letech rozdělila mistrovský pár Daniel Klíma – Petr Chlupáč. Každý z obou starších závodníků dostal na starost jednoho mladíka. Na ovále se záhy ukázalo, že ani jeden z nově sestavených pražských párů nebude ze svých vysokých ambicí slevovat ani zbla.

Petr Chlupáč a Jaroslav Vaníček se vydali na vítěznou pouť v rozjížďce s číslem dvě. Dvojice pardubických Janů, Jeníček a Hlačina, byli za nimi již po vylétnutí pásky. Stejně se vedlo v šesté jízdě Plzeňanům. Matěj Frýza nastoupil s Vojtěchem Šachlem sedlajícím dvěstěpadesátku. A do třetice si pražská sestava ob další rozjížďku smlsla na Slaném reprezentovaném Brunem Belanem a Matoušem Kameníkem.

Petr Chlupáč (modrá) se svým kolegou Jaroslavem Vaníčkem (červená) | foto Štěpán Ševčík

Daniel Klíma a Adam Bednář prošli na úvod stejně úspěšnou a vítěznou dráhou. Kopřivnické duo Radek Bambuch – Jakub Sazovský poslali za svá záda již krátce po startu první z patnácti dnešních jízd. Pak však přišla rozjížďka s číslem pět. V její první zatáčce zaútočil Matouš Kameník vnější stranou. Vrazil do Daniela Klímy a než by se člověk stačil leknout, leželi oba na zemi.

Václav Hromas vzdychá při repete páté jízdy:

„Zapomněl, že po pádu se zavírá metyl…“

Matouš Kameník se do depa vrátil pěšky v doprovodu svého mechanika Václava Hromase. Daniel Klíma přijel sanitkou. Sice kulhal na pravou nohu, ale ani náznak, že by neměl v závodě pokračovat. Dvouminutový signál však pozval k repete celou čtveřici závodníků.

Klíčový moment pro titul – Adam Bednář (červená) překonává Jaroslava Vaníčka (bílá) | foto Štěpán Ševčík

Daniel Klíma a Adam Bednář se rychle ujali vedení, zatímco Matouš Kameník zůstal záhy stát kvůli zavřeným kohoutkům přívodu paliva. Pražané posléze v rozjížďce s číslem sedm odvedli Pardubice a stejně jako jejich kluboví soupeři disponovali jednadvaceti body. Rozjížďka s číslem deset však musela jednomu z pražských párů přinést porážku.

Zprvu se zdálo, že jím bude sestava s Danielem Klímou. Ten se sice rychle ujal vedení a v první zatáčce před sebe nepustil dotírajícího Petra Chlupáče. Jenže když se ve druhém oblouku ohlédl, spatřil, že úřadující mistr republiky má za sebou Jaroslava Vaníčka. A to by znamenalo výsledek 4:5.

Nicméně Adam Bednář ani nejmenší náhodou nepokládal pražský duel za rozhodnutý. Neustále útočil, ale Jaroslav Vaníček pokaždé jeho útok dokázal ustát. Až přišla poslední zatáčka. Adam Bednář se v ní vnějškem dostal na třetí příčku. A rázem měl spolu s Danielem Klímou na čele náskok třech bodů.

 

Mezi pronásledovateli drží vrch Slaný

Byť Pražané poslali ostatní družstva do boje o další příčky, nedá se konstatovat, že by nadchla jen ona rozjížďka s číslem deset. Nejvíce se dařilo Slanému a to díky výsledku rozjížďky s číslem tři. Bruno Belan odrazil nápor Matěje Frýzy a pak za zády Matouše Kameníka pádil pro sedmibodové maximum.

Bruno Belan přemítá nad výsledkem třetí jízdy:

„Plzeňáci jsou docela těžký, Matěj mě podjížděl.“

Bruno Belan (červená) odráží Matěje Frýzu (bílá) | foto Pavel Fišer

Mimo to však Slaný prohrál maximálním způsobem s oběma pražskými týmy. Avšak Plzeň a Pardubice také. Ty inkasovaly sedm bodů na úkor kopřivnického tandemu Radek Bambuch – Jakub Sazovský. Po třech startech tak celá trojice měla po jedenácti bodech. V rozjížďce s číslem jedenáct oba Moravany porazil Slaný. A upevnil svou pozici leadera.

V rozjížďce s číslem třináct pádili Pražané potvrdit svůj titul. Daniel Klíma se usadil v čele. Adam Bednář se zařadil za něho, jenže ve druhé zatáčce spadl. Vojtěch Šachl si myl ruce, že za jeho pád nemůže, nicméně sudí měl jiný názor. A ostatně Adam Bednář také.

„Z lajny vyjel na venek, vyvezl mě, podtrh‘ mi přední kolo,“ říkal, zatímco vyloučený borec s dvěstěpadesátkou nechtěl událost komentovat. Ať tak či onak repete opět opanoval Daniel Klíma, Adam Bednář v prvním výjezdu objel Matěje Frýzu. A o majitelích titulu nešlo pochybovat. Petr Chlupáč a Jaroslav Vaníček sice hned na to porazili osamoceného Jakuba Sazovského, protože Radek Bambuch již po druhé poruše nestartoval.

Matěj Frýza (červená) v duelu s Adamem Bednářem (žlutá) | foto Pavel Fišer

Petr Chlupáč a Jaroslav Vaníček se stali vicemistry již na základě výsledku desáté jízdy. Zbývala jen otázka bronzového týmu. Plzeň vytěžila v rozjížďce s číslem dvanáct šest bodů, když Janu Jeníčkovi prasknul primární řetěz. A co se stalo hned další jízdu, jsme si již přečetli. Západočeši své účinkování uzavřeli devatenácti body. Slaný měl osmnáct a Pardubice čtrnáct, jenže oba celky čekal ještě duel v závěrečné rozjížďce s číslem patnáct.

Všechno rozhodnul Matouš Kameník svým triumfem ve stylu start – cíl. Jan Jeníček ohlídal druhou příčku před Brunem Belanem. Avšak i šest bodů stačilo, aby se slánský tým přišel podívat na stupně vítězů jako třetí v pořadí.

 

Karel Průša vládne stopětadvacítkám

Štěpán Melč (žlutá) útočí na Petra Marka (bílá) | foto Pavel Fišer

Již o tréninku si Petr Marek stěžoval, že mu do motoru teče málo paliva. A vskutku problém s karburátorem se projevil hned na začátku předposledního závodu klasického šampionátu stopětadvacítek. V jeho první jízdě sice skvěle odstartoval, nicméně v nájezdu do druhého kola před něho zamířil Štěpán Melč.

Ob tři jízdy později tomu bylo přesně naopak. Štěpán Melč odvedl Petra Marka, jenž však ovšem ve výjezdu z druhé zatáčky převzal vedení. Jenže jeho největší rival v šampionátu Karel Průša mezitím opanoval rozjížďky s čísly dvě a tři. Chleba se však měl lámat až v páté jízdě, kam přijeli oba favorité.

Karel Průša (modrá) letí do čela před Luboše Hromádku (červená) | foto Štěpán Ševčík

Vrch měl Karel Průša. Usadil se ve vedení a odrazil Petra Marka, na něhož se sápala také Štěpánka Nyklová. Liberecká dívčina nakonec nebrala ani bod kvůli svému pádu v závěru druhého okruhu.

Karel Průša mezitím stačil vjet do závěrečného kola. A tak ačkoliv mávaly červené vlajky, repete se nekonalo a sudí přidělil technické body. V sedmé jízdě Karel Průša porazil Petra Marka podruhé, aby srovnal jejich krok rovněž v aktuální klasifikaci. Štěpán Melč hned poté v osmé jízdě vyhrál stylem start – cíl a mohl si jít pro pohár s trojkou.

 

Hlasy z depa

Daniel Klíma a Adam Bednář po vyhlášení mistrů republiky | foto Pavel Fišer

„Dobrý,“ odtušil Daniel Klíma. „S Bubou jsem si to užil. Líbí se mi, jak jede. Dává do toho všechno. Nakonec se nám povedˇtitul. Dráha byla trochu lepší než o extralize, dalo se o to opřít.“

„Díky Čendovi,“ kvitoval Adam Bednář. „Lítal jako ďábel, já jsem se snažil. Bylo to fajn.“

„Jedna nepovedená jízda,“ meditoval Petr Chlupáč. „Hele, mě už se kolikrát povedlo skončit druhej nebo třetí. Štve mě to, kvůli mně jsme přišli o mistra světa, kvůli Jardovi o mistrovství republiky. Když budeš přemejšlet pesimisticky, můžeš bejt jen překvapenej.“

„Jsem rád, že nám klub sehnal Vojtu,“ rozhovořil se Matěj Frýza. „Jel na dvěstěpadesátce, to je super, půllitry měly převahu. Já na tom dlouho neseděl, ale na dráze se mi jelo dobře a čtvrtý místo je super.“

Jan Jeníček (modrá) pádí do cíle před Brunem Belanem (bílá) | foto Pavel Fišer

„Echtový,“ vraštil Vojtěch Šachl čelo nad tradiční otázkou magazínu speedwayA-Z, jaké to dnes bylo. „K poslední jízdě bych radši nic neříkal, mohli by mě brát za slovo. Závody super, s dvěstěpadesátkou se poměřuju s pětistovkama. Mohli jsme bejt třetí, ale super. Jako jedinej tým jsme měli dvěstěpadesátku, zvládli jsme to dobře.“

„Motorka jela hezky, dráha byla dobrá,“ říkal Jan Jeníček. „Všechno bylo dobrý až na tu předposlední jízdu. Drb‘ se novej primár a prasknul.“

Daniel Klíma (modrá) svým triumfem nad Petrem Chlupáčem rozhodl šampionát | foto Štěpán Ševčík
Daniel Klíma (modrá) svým triumfem nad Petrem Chlupáčem rozhodl šampionát | foto Štěpán Ševčík
1. AK Markéta Praha 34
Daniel Klíma 4 4 4 4 4 20
Adam Bednář 3 3 3 2 3 14(4)
2. AK Markéta Praha 31
Petr Chlupáč 4 4 4 3 4 19
Jaroslav Vaníček 3 3 3 0 3 12(4)
3. AK Slaný 24
Bruno Belan 3 2 2 3 2 12(3)
Matouš Kameník, Divišov 4 E 0 4 4 12
Vojtěch Zamazal DNR
4. PK Plzeň 19
Matěj Frýza 2 0 4 4 2 12
Vojtěch Šachl, Praha (250 ccm) 0 2 3 2 U 7
5. AMK ZP Pardubice 17
Jan Hlačina 2 3 2 3 0 10(1)
Jan Jeníček 0 4 0 E 3 7
6. AK PD Walbo Kopřivnice 10
Radek Bambuch 2 E E – – 2
Jakub Sazovský 0 2 2 2 2 8
Další z klíčových momentů: Adam Bednář (žlutá) padá za zády Vojtěcha Šachla (modrá) a Daniela Klímy (bílá) | foto Štěpán Ševčík

MR 125 ccm:

1. Karel Průša, Slaný 3 3 3 3 12
2. Štěpán Melč, Plzeň 3 2 2 3 10
3. Petr Marek, Chabařovice 2 3 2 2 9
4. David Hofman, Pardubice 1 2 3 1 8
5. Štěpánka Nyklová, Slaný 2 1 F 2 5
6. Luboš Hromádka, Pardubice 1 1 1 1 4
7. Roman Štola, Mariánské Lázně 0 0 1 0 1
8. Marián Jirout, Pardubice 0 0 X E 0
Mistrovství republiky 125 ccm: Štěpán Melč, Karel Průša a Petr Marek | foto Pavel Fišer

Aktuální pořadí seriálu:

SLA PLZ PLZ SLA PHA SLA TOT
15.4. 16.4. 4.6. 27.8. 6.9. 10.9.
1. Karel Průša, Slaný 11 9 12 10 10 12 64
2. Petr Marek, Chabařovice 10 9 12 12 12 9 64
3. Štěpánka Nyklová, Slaný 4 7 7 6 8 5 37
4. Štěpán Melč, Plzeň 6 5 7 8 10 36
NC Maksymilian Pawelczak, PL 11 11 12 34
5. David Hofman, Pardubice 3 6 3 6 6 8 32
6. Luboš Hromádka, Pardubice 3 4 4 4 8 4 26
NC Silvar Avi, EST 8 8 8 24
7. Tony Katra, Slaný 9 8 17
NC August Lattik, EST 5 4 2 11
8. Roman Štola, Mariánské Lázně 2 1 o 1 2 1 7
9. Dominik Hrbek, Pardubice 4 4
10. Marián Jirout, Pardubice 1 2 0 3

Poznámka: v seriálu jsou klasifikováni pouze závodníci s licencí AČR