Archiv pro rubriku: MČR Juniorských družstev

Daniel Klíma si na zlato z juniorských dvojic nenechal sáhnout ve skvělé spolupráci s Vojtěchem Šachlem

Plzeň – 25. června
Tenká a malá plastiková planžeta na víčku nádrže. Jeden by se divil, jakou funkci jí výrobce přisoudil. Každopádně metyl ji rozpouští a drobné částečky plastu proudí do trysek karburátoru. Než si Petr Chlupáč se svým otcem v depu uvědomili, která bije a proč motocykl nejede, byly dvě jízdy v čudu. A s nimi dost možná sedm bodů z konta Olympu. A když přišel klíčový duel s Třebusicemi, druhý muž pražské sestavy Jaroslav Vaníček upadl. Petr Chlupáč Daniela Klímu s Vojtěchem Šachlem porazil, proto se třebusický tandem dělil o vedení s Pardubicemi, na něž si na úvod vyšlápnul Matěj Frýza. V klíčové rozjížďce s číslem šestnáct vedl Daniel Klíma, jenže Východočeši se seřadili za ním. Vedoucí Pražan v týmu spolku Vladimíra Vopata neztrácel hlavu. Když se otáčel a viděl za sebou Matouše Kameníka, jel pomalu, jak jen mohl, aby pomohl svému parťákovi. A Vojtěch Šachl se vskutku dostal před Jana Jeníčka, takže Třebusicím zbývalo ke zlatu již jen formalita v podobě vítězství nad druhým párem domácích. Závěrečná zápletka nesplnila lákavý slib na rozjezd trojice týmů o stříbro, které nakonec braly Pardubice před domácími a Olympem.

Matouš Kameník, Jan Jeníček, Daniel Klíma, Vojtěch Šachl, Mario Hausl a Matgěj Frýza na stupních vítězů | foto Štěpán Ševčík

Překvapení na olympský úkor

Vedro bylo patrné na tvářích všech účastníků | foto Štěpán Ševčík

Vedro, až se vůbec nechtělo dýchat. A rozpálené borské boxy. Žádný div, že se v horkém červnovém nedělním odpoledni před českým šampionátem juniorských družstev nekonal nástup. Úderem patnácté se šlo rovnou do ostré akce. Středeční mistrovství dospělých dvojic ve Slaném uvedlo do pohybu personální tsunami v jednotlivých týmech.

Adam Bubba Bednář ležel v nemocnici po páteční operaci zraněného kotníku a čekal na zítřejší propuštění. V sestavě třebusického družstva jej zastoupil Vojtěch Šachl. A právě on za zády Daniela Klímy rozehrál mítink hladkým prvenstvím před Slaným.

Třebusice pochopitelně splnily úlohu favorita. Ovšem již rozjížďka s číslem dvě dala nad žhavé slunce na obloze najevo, že papírové předpoklady skončí jako v kanceláři úplatných úředníků před očekávanou policejní razií. Byť po vylétnutí pásky takovému vývoji nenasvědčovalo vůbec nic.

Olympané Jaroslav Vaníček (modrá) a Petr Chlupáč (červená) zatím vedou před třebusickými Vojtěchem Šachlem (bílá) a Danielem Klímou (žlutá) | foto Štěpán Ševčík

Olympané vystřelili vpřed ve snaze srovnat krok s třebusickými leadery. Ale někdy ve třetím okruhu Petr Chlupáč zpomalil. Na čele jej vystřídal jeho kolega Jaroslav Vaníček. Záhy jej minuli rovněž Štěpán Melč a Oliver Schmid sedlající čtvrtlitr.

„Ucpaná tryska,“ hlásil v depu jeho otec Petr. Jenže problém byl mnohem zapeklitější, jak ukázala rozjížďka s číslem šest. Jaroslav Vaníček vedl, ale za sebou měl plzeňský tandem Mario Häusl – Matěj Frýza. Petr Chlupáč ztrácel vzadu a ještě v prvním okruhu zůstal stát. A v jeho boxu se už chystala výměna karburátoru.

Petr Chlupáč vysvětluje své úvodní patálie:

„V nádrži je plastová planžeta od výrobce, v metylu se rozpustí a pak se to dostane do karburátoru.“

Pardubický tandem Matouš Kameník (modrá) – Jan Jeníček (červená) | foto Štěpán Ševčík

Pražanovy patálie měly pochopitelně vliv na vývoj závodu. Na hrotu jeho aktuální klasifikace se po první třetině hřály Třebusice. Daniel Klíma a Vojtěch Šachl po úvodní primátu stejným způsobem zničili druhý plzeňský tandem. Dva body ztrácely Pardubice. A to ještě proto, že v rozjížďce s číslem sedm odvedly kombinovaný pár Michal Baštecký – David Hofman.

Matouše Kameníka a Jana Jeníčka ve třetí jízdě zaskočil Matěj Frýza. Matouš Kameník se sice dral dopředu, v první zatáčce se mu vskutku podařilo převzít vedení. V dalším nájezdu ho Matěj Frýza podjel a své úsilí dotáhl do vítězného konce. Plzeň byla tudíž prozatím třetí sestavou v pořadí.

 

Boj o medaile končí až v závěru

Rozjížďka s číslem devět si pospíšila s další nápovědou pro obsazení pódia. Ostatně šlo o duel dne. Vojtěch Šachl si na startovním roštu stoupnul na venek, aby se Daniel Klíma dostal mezi oba Olympany. Dopředu se ale řítil Petr Chlupáč s Jaroslavem Vaníčkem za zády. Daniel Klíma je vnitřkem úvodního oblouku od sebe oddělil.

Vojtěch Šachl (bílá) zápolí s Matoušem Kameníkem (modrá) a Janem Jeníčkem (červená) | foto Štěpán Ševčík

Konečné slovo v duelu pronesl Jaroslav Vaníček, jenž ve druhé zatáčce upadl. „Na mokrý trati mi podklouzlo kolo,“ sypal si popel na hlavu. Třebusice vyhrály 5:4 a své aspirace navýšily dalším maximem v rozjížďce s číslem dvanáct. Vojtěch Šachl vedl. Za ním zprvu jezdil Matěj Frýza, ale Daniel Klíma ho předčil na začátku druhého okruhu.

V ten moment se Třebusice dopočítaly šestadvaceti bodů. Na stejnou hodnotu se dostaly rovněž Pardubice. Matouš Kameník a Jan Jeníček nejprve odvedli Bruna Belana s Janem Hlačinou v jedenácté a ob rozjížďku později Štěpána Melče s Oliverem Schmidem. O titulu se rozhodovalo v šestnácté jízdě.

Daniel Klíma popisuje rozjížďku s číslem šestnáct:

„Na Pardubáky jsem se snažil něco vymyslet, otáčel jsem se doleva, doprava. Pořád jsem ale viděl Matouše, naštěstí to pomohlo.“

Druhý plzeňský tandem Štěpán Melč (červená) a Oliver Schmid (modrá) | foto Štěpán Ševčík

Z pozice od mantinelu vystřelil Daniel Klíma jako blesk. Oba Pardubičané si to zamířili za jeho záda a nepustili dopředu Vojtěcha Šachla. Vedoucí Pražan si dobře spočítal, že musí výsledek jízdy otočit. Otáčel se dozadu, zpomaloval závodníky za sebou. Vojtěch Šachl jeho pomoc zužitkoval beze zbytku. V úvodním oblouku druhého okruhu za svá záda poslal Jana Jeníčka.

V ten moment Daniel Klíma zrychlil a pádil do cíle. Jejich mise byla u konce. V devatenácté jízdě je očekával jen David Hofman, jehož parťák Michal Baštecký odjel s ramenem do nemocnice. Třebusičtí ho vskutku porazili 7:2 a mohli slavit titul.

Zbývající stupínky ještě své majitele nepoznaly. Po prohře s Třebusicemi měly Pardubice devětadvacet bodů. Petr Chlupáč a Jaroslav Vaníček neměli velké potíže s Davidem Hofmanem ve čtrnácté a se Slaným v osmnácté jízdě. Šestadvacet. Na Slaný si prve v patnácté jízdě nemilosrdně vyšlápli Matěj Frýza a Mario Häusl. Pětadvacet bodů, z nichž se rázem stalo dvaatřicet.

Jaroslav Vaníček (žlutá) dotírá na Jana Jeníčka (červená) | foto Štěpán Ševčík

Předčit kolegy z plzeňské dvojky nebylo v rozjížďce s číslem dvacet nikterak složité. Zato závěrečná rozjížďka slibovala jinou podívanou. Střetnutí Olymp versus Pardubice mohlo závod rozhodnout, nýbrž také zajistit tříčlenný rozjezd o stříbro. Jaroslav Vaníček se ještě vrátil k vratům depa. Jeho otec ho u vědomí tikající časomíry poslal rychle zpátky na rošt, ať si nevymýšlí.

Povedený start Jana Jeníčka nebyl žádným překvapením. Venkem první zatáčky před něho šel Petr Chlupáč. A také Matouš Kameník, který ovšem Pražana nestihnul. Na Jana Jeníčka dotíral Jaroslav Vaníček. V nájezdu do poslední zatáčky byl chvilku třetí, ale Pardubičan si zase zjednal respekt. Bílý koník tudíž přeskočil Plzeň, kdežto na Olymp medaile nezbyly.

Hlasy z depa

Mistrovská sestava: Daniel Klíma (žlutá) a Vojtěch Šachl (bílá) | foto Štěpán Ševčík

„Dneska super,“ rozhovořil se Daniel Klíma. „S Vojtou se závodilo hezky. Vedro dalo zabrat, byl to náročnej den. Líbilo se mi to, všechno vyšlo krásně. Titul je doma, to je super. Trošku mě mezí, že to nevyšlo s Bubbou, že bychom měli bedýnku i po seniorech ve Slaným. i s Vojtou jsem si to užil, jelo se s ním hezky.“

„Bylo to výborný,“ nemohl být Vojtěch Šachl nespokojen. „Sešlo se to po pár závodech dobře, dnes nebylo nic špatně. Až na pár detailů jsme to dotáhli úplně nejlíp. Třeba můj start proti Pardubičákům… Ale Čenda je zbrzdil a já měl prostor. Je to můj první titul v pětistovkách, děkuju tátovi, celýmu týmu. Danovi Klímovi a Martinu Šťastnýmu, co mi pomáhal jako mechanik.“

„S Jéňou to bylo dobrý,“ pochvaloval si Matouš Kameník. „Závody proběhly dobře, snažili jsme se a někdy to šlo.“

Matěj Frýza zajel povedený závod | foto Štěpán Ševčík

„Dráha byla pěkná,“ svěřoval se Jan Jeníček. „Jelo se dobře. Bedna byla, dneska spokojenost, v Plzni je to moje vůbec první bedna. Jak to vypadalo zezačátku, jsem spokojenej.“

„Od rána jsem se cejtil dobře,“ neskrýval Matěj Frýza. „Těšil jsem se, že se závod povede, ale bednu jsem nečekal. Klíčová byla první jízda, odstartoval jsem dobře a pak si první místo udržel. První bedna v půllitrech. Co na to říct? Paráda, jsem strašně spokojenej. Mario hodně pomoh‘, byli jsme slazení.“

„Co naděláš,“ rozhodil rukama Petr Chlupáč. „To je pech, to je prostě pech. Škoda, mohlo to dopadnout líp, s tímhle jsem tak úplně nepočítal.“

„Posral sem to já jako loni,“ sypal si Jaroslav Vaníček popel na hlavu. „Spadnul jsem, na mokrý trati mně podklouzlo kolo. Podruhý jsem jel až moc na venek, byl tam prach, přestalo mi to jet. A tak jsme čtvrtí. O dva body…“

Jeden z klíčových okamžiků - Vojtěch Šachl se dostává před Jana Jeníčka (červená) | foto Štěpán Ševčík
Jeden z klíčových okamžiků – Vojtěch Šachl se dostává před Jana Jeníčka (červená) | foto Štěpán Ševčík

 

1. KF PD Třebusice 39
Vojtěch Šachl 4 3 2 4 2 3 18(3)
Daniel Klíma 3 4 3 3 4 4 21(2)
2. AMK ZP Pardubice 34
Jan Jeníček 2 3 3 3 0 2 13(5)
Matouš Kameník 3 4 4 4 3 3 21
3. PK Plzeň 32
Matěj Frýza 4 2 3 2 4 3 18(3)
Mario Hausl 0 3 4 0 3 4 14(1)
4. Olymp CS MV 30
Petr Chlupáč 0 E 4 4 4 4 16
Jaroslav Vaníček 4 4 F 3 3 0 14(2)
5. PK Plzeň II 20
Štěpán Melč 3 2 2 2 4 2 15
Oliver Schmid (250 ccm) 2 0 0 0 3 0 5(2)
6. AK Slaný 19
Bruno Belan 2 X 3 0 2 2 9(1)
Jan Hlačina 0 4 4 2 0 0 10
7. AK Markéta/AMK ZP Pardubice 15
Michal Baštecký 3 2 R – – – 5
David Hofman 2 0 2 2 2 2 10(1)
Mario Hausl (modrá) a Matěj Frýza (červená) pádí před Davidem Hofmanem (žlutá) a Michalem Bašteckým (bílá) | foto Štěpán Ševčík

Plzeňský závod se personálně hodně přeskupuje

Plzeň – 22. června
Startovní listina mistrovství republiky juniorských družstev, které se koná v neděli odpoledne v Plzni, byla v zásadě jistá již zhruba týden. Včerejší rozjížďka s číslem dvanáct českého šampionátu dvojic ve Slaném ji však dokonale přestavěla. Adam Bubba Bednář odjel do nemocnice s frakturou kotníku a Vladimír Vopat se svými přáteli zůstal bez klíčového muže svých ambiciózních Třebusic. Nicméně našel společnou řeč se zástupci Prahy, Plzně a Pardubic.


Tipujte:

Kdo v neděli vyhraje v Plzni titul českého šampióna juniorských družstev?

View Results

Loading ... Loading ...

Parta Vladimíra Vopata gratuluje Danielu Klímovi k bronzu ve včerejším domácím šampionátu dvojic | foto Pavel Fišer

Daniel Klíma pojede za Třebusice s Vojtěchem Šachlem, jenž byl původně nominován do výběru pražské Markéty. Nyní spolu s Michalem Bašteckým nastoupí David Hofman, který tvořil tým se Štěpánem Melčem. Po jeho boku nakonec bude jezdit Oliver Schmid, původní náhradník plzeňského výběru.

Startovní listina nedělního českého šampionátu juniorských družstev v Plzni:

AK Slaný: 1 Bruno Belan, 2 Jan Hlačina
KF PD Třebusice: 3 Vojtěch Šachl, 4 Daniel Klíma
PK Plzeň II: 5 Štěpán Melč, 6 Oliver Schmid (250 ccm)
Olymp CS MV: 7 Petr Chlupáč, 8 Jaroslav Vaníček
PK Plzeň: 9 Matěj Frýza, 10 Mario Hausl (D)
AMK ZP Pardubice: 11 Jan Jeníček, 12 Matouš Kameník
AK Markéta Praha/AMK ZP Pardubice: 13 Michal Baštecký, 14 David Hofman
Štěpán Melč a Matěj Frýza – na snímku s koučem Karlem Kadlecem – pojedou v neděli každý v jiném plzeňském týmu | foto Pavel Fišer

Příští týden korunuje hned dvě dvojice českých šampiónů

Slaný a Plzeň – 15. června
Středa v podvečer Slaný a neděle odpoledne Plzeň. Příští týden se tyto dva stadióny stanou dějištěm klíčových podniků domácího kalendáře. Budeme znát šampióny ve dvojicích a v juniorských družstvech, přičemž se v obou případech pojede dle párového rozpisu pro sedm týmů na jednadvacet rozjížděk. Startovní listiny spatřily světlo světa již dnes, byť se v řádu hodin dočkaly dvou změn. Shodou okolností se dotkly slánského podniku. Plzeň nebude mít Maria Hausla, naopak Kopřivnice staví náhradníka v osobě Radka Bambucha.

Startovní listiny mistrovských závodů v příštím týdnu:

MR dvojic, Slaný – středa:
AMK ZP Pardubice: 1 Jan Jeníček, 2 Matouš Kameník, 15 Jaroslav Petrák
SPT Profil Kopřivnice: 3 Jan Macek, 4 Lars Skupieň (PL), 16 Radek Bambuch
AK Slaný: 5 Eduard Krčmář, 6 Jakub Jamrog (PL), 17 Bruno Belan
Olymp CS MV: 7 Petr Chlupáč, 8 Jan Kvěch
KF PD Třebusice: 9 Adam Bubba Bednář, 10 Daniel Klíma
PK Plzeň: 11 Matěj Frýza, 12 Štěpán Melč
AK Markéta Praha: 13 Vojtěch Šachl, 14 Jaroslav Vaníček
MR juniorských družstev, Plzeň – neděle:
AK Slaný: 1 Bruno Belan, 2 Jan Hlačina
KF PD Třebusice: 3 Adam Bubba Bednář, 4 Daniel Klíma
PK Plzeň/ZP Pardubice: 5 Štěpán Melč, 6 David Hofman
Olymp CS MV: 7 Petr Chlupáč, 8 Jaroslav Vaníček
PK Plzeň: 9 Matěj Frýza, 10 Mario Hausl (D), 19 Oliver Schmid
AMK ZP Pardubice: 11 Jan Jeníček, 12 Matouš Kameník
AK Markéta Praha: 13 Michal Baštecký, 14 Vojtěch Šachl
Slaný bude v českých dvojících obhajovat rovnou dva tituly | foto Pavel Fišer

Daniel Klíma a Adam Bednář doplnili seznam letošních českých juniorských mistrů

Slaný – 10. září
Šampionát juniorských družstev ve Slaném servíroval obrovské překvapení již od časného rána. Před komunálními volbami musí politici dohnat všechny své sliby, aby je nedejbože občané nevykroužkovali. Netovickou ulici v jejím stoupání nahoru od železničního přejezdu proto okupovaly stavební mechanismy. Nicméně slánští pořadatelé bleskurychle vytyčili účastníkům i návštěvníkům závodu objízdnou trasu, jež jej na parkoviště zavedla z druhé strany. A když už skloňujeme podstatné jméno překvapení, v boji o titul prostě přijít muselo. Pražané postavili dva rovnocenné týmy a o mistru rozhodl jejich vzájemný duel v desáté jízdě. Daniel Klíma prodloužil svou vítěznou sérii o další zářez na úkor Petra Chlupáče. Adam Bednář za svá záda poslal Jaroslava Vaníčka a tak se mohl radovat z titulu mistra republiky ve svém druhém závodě za řidítky pětistovky! Vyrovnanost provázela rovněž boj o bronz, jenže na tak důležitý verdikt evidentně nechtěla být sama, takže kývla na nabídku náhody o spolupráci. Janu Jeníčkovi prasknul primární řetěz, Vojtěch Šachl v plzeňské vestě pykal za pád Adama Bednáře a tak si na pódium vyskočil rovněž Slaný. Doprovodné mistrovské stopětadvacítky opanoval Karel Průša. A protože Petr Marek spolu se svým tatínkem Petrem hledali optimální nastavení stejně úspěšně jako alchymisté kdysi kámen mudrců, je hrot šampionátu naprosto vyrovnaný.

Český šampionát juniorských družstev: zleva Jaroslav Vaníček, Petr Chlupáč, Daniel Klíma, Adam Bednář, Matouš Kameník, Bruno Belan a Vojtěch Zamazal | foto Pavel Fišer

Hlavní verdikt přichází s desátou jízdou

Kolize Daniela Klímy (červená) a Matouše Kameníka (žlutá) | foto Pavel Fišer

Pohotově umístěná šipka na silnici souběžné se železniční tratí nasměrovala všechny účastníky i diváky vstříc otevřené bráně, o níž mnohý z nich neměl ani tušení. Šotolinová cesta je zavedla na parkoviště zezadu hlavní tribuny včas. Boj o poslední juniorský titul mohl začít včas.

Markéta po třech letech rozdělila mistrovský pár Daniel Klíma – Petr Chlupáč. Každý z obou starších závodníků dostal na starost jednoho mladíka. Na ovále se záhy ukázalo, že ani jeden z nově sestavených pražských párů nebude ze svých vysokých ambicí slevovat ani zbla.

Petr Chlupáč a Jaroslav Vaníček se vydali na vítěznou pouť v rozjížďce s číslem dvě. Dvojice pardubických Janů, Jeníček a Hlačina, byli za nimi již po vylétnutí pásky. Stejně se vedlo v šesté jízdě Plzeňanům. Matěj Frýza nastoupil s Vojtěchem Šachlem sedlajícím dvěstěpadesátku. A do třetice si pražská sestava ob další rozjížďku smlsla na Slaném reprezentovaném Brunem Belanem a Matoušem Kameníkem.

Petr Chlupáč (modrá) se svým kolegou Jaroslavem Vaníčkem (červená) | foto Štěpán Ševčík

Daniel Klíma a Adam Bednář prošli na úvod stejně úspěšnou a vítěznou dráhou. Kopřivnické duo Radek Bambuch – Jakub Sazovský poslali za svá záda již krátce po startu první z patnácti dnešních jízd. Pak však přišla rozjížďka s číslem pět. V její první zatáčce zaútočil Matouš Kameník vnější stranou. Vrazil do Daniela Klímy a než by se člověk stačil leknout, leželi oba na zemi.

Václav Hromas vzdychá při repete páté jízdy:

„Zapomněl, že po pádu se zavírá metyl…“

Matouš Kameník se do depa vrátil pěšky v doprovodu svého mechanika Václava Hromase. Daniel Klíma přijel sanitkou. Sice kulhal na pravou nohu, ale ani náznak, že by neměl v závodě pokračovat. Dvouminutový signál však pozval k repete celou čtveřici závodníků.

Klíčový moment pro titul – Adam Bednář (červená) překonává Jaroslava Vaníčka (bílá) | foto Štěpán Ševčík

Daniel Klíma a Adam Bednář se rychle ujali vedení, zatímco Matouš Kameník zůstal záhy stát kvůli zavřeným kohoutkům přívodu paliva. Pražané posléze v rozjížďce s číslem sedm odvedli Pardubice a stejně jako jejich kluboví soupeři disponovali jednadvaceti body. Rozjížďka s číslem deset však musela jednomu z pražských párů přinést porážku.

Zprvu se zdálo, že jím bude sestava s Danielem Klímou. Ten se sice rychle ujal vedení a v první zatáčce před sebe nepustil dotírajícího Petra Chlupáče. Jenže když se ve druhém oblouku ohlédl, spatřil, že úřadující mistr republiky má za sebou Jaroslava Vaníčka. A to by znamenalo výsledek 4:5.

Nicméně Adam Bednář ani nejmenší náhodou nepokládal pražský duel za rozhodnutý. Neustále útočil, ale Jaroslav Vaníček pokaždé jeho útok dokázal ustát. Až přišla poslední zatáčka. Adam Bednář se v ní vnějškem dostal na třetí příčku. A rázem měl spolu s Danielem Klímou na čele náskok třech bodů.

 

Mezi pronásledovateli drží vrch Slaný

Byť Pražané poslali ostatní družstva do boje o další příčky, nedá se konstatovat, že by nadchla jen ona rozjížďka s číslem deset. Nejvíce se dařilo Slanému a to díky výsledku rozjížďky s číslem tři. Bruno Belan odrazil nápor Matěje Frýzy a pak za zády Matouše Kameníka pádil pro sedmibodové maximum.

Bruno Belan přemítá nad výsledkem třetí jízdy:

„Plzeňáci jsou docela těžký, Matěj mě podjížděl.“

Bruno Belan (červená) odráží Matěje Frýzu (bílá) | foto Pavel Fišer

Mimo to však Slaný prohrál maximálním způsobem s oběma pražskými týmy. Avšak Plzeň a Pardubice také. Ty inkasovaly sedm bodů na úkor kopřivnického tandemu Radek Bambuch – Jakub Sazovský. Po třech startech tak celá trojice měla po jedenácti bodech. V rozjížďce s číslem jedenáct oba Moravany porazil Slaný. A upevnil svou pozici leadera.

V rozjížďce s číslem třináct pádili Pražané potvrdit svůj titul. Daniel Klíma se usadil v čele. Adam Bednář se zařadil za něho, jenže ve druhé zatáčce spadl. Vojtěch Šachl si myl ruce, že za jeho pád nemůže, nicméně sudí měl jiný názor. A ostatně Adam Bednář také.

„Z lajny vyjel na venek, vyvezl mě, podtrh‘ mi přední kolo,“ říkal, zatímco vyloučený borec s dvěstěpadesátkou nechtěl událost komentovat. Ať tak či onak repete opět opanoval Daniel Klíma, Adam Bednář v prvním výjezdu objel Matěje Frýzu. A o majitelích titulu nešlo pochybovat. Petr Chlupáč a Jaroslav Vaníček sice hned na to porazili osamoceného Jakuba Sazovského, protože Radek Bambuch již po druhé poruše nestartoval.

Matěj Frýza (červená) v duelu s Adamem Bednářem (žlutá) | foto Pavel Fišer

Petr Chlupáč a Jaroslav Vaníček se stali vicemistry již na základě výsledku desáté jízdy. Zbývala jen otázka bronzového týmu. Plzeň vytěžila v rozjížďce s číslem dvanáct šest bodů, když Janu Jeníčkovi prasknul primární řetěz. A co se stalo hned další jízdu, jsme si již přečetli. Západočeši své účinkování uzavřeli devatenácti body. Slaný měl osmnáct a Pardubice čtrnáct, jenže oba celky čekal ještě duel v závěrečné rozjížďce s číslem patnáct.

Všechno rozhodnul Matouš Kameník svým triumfem ve stylu start – cíl. Jan Jeníček ohlídal druhou příčku před Brunem Belanem. Avšak i šest bodů stačilo, aby se slánský tým přišel podívat na stupně vítězů jako třetí v pořadí.

 

Karel Průša vládne stopětadvacítkám

Štěpán Melč (žlutá) útočí na Petra Marka (bílá) | foto Pavel Fišer

Již o tréninku si Petr Marek stěžoval, že mu do motoru teče málo paliva. A vskutku problém s karburátorem se projevil hned na začátku předposledního závodu klasického šampionátu stopětadvacítek. V jeho první jízdě sice skvěle odstartoval, nicméně v nájezdu do druhého kola před něho zamířil Štěpán Melč.

Ob tři jízdy později tomu bylo přesně naopak. Štěpán Melč odvedl Petra Marka, jenž však ovšem ve výjezdu z druhé zatáčky převzal vedení. Jenže jeho největší rival v šampionátu Karel Průša mezitím opanoval rozjížďky s čísly dvě a tři. Chleba se však měl lámat až v páté jízdě, kam přijeli oba favorité.

Karel Průša (modrá) letí do čela před Luboše Hromádku (červená) | foto Štěpán Ševčík

Vrch měl Karel Průša. Usadil se ve vedení a odrazil Petra Marka, na něhož se sápala také Štěpánka Nyklová. Liberecká dívčina nakonec nebrala ani bod kvůli svému pádu v závěru druhého okruhu.

Karel Průša mezitím stačil vjet do závěrečného kola. A tak ačkoliv mávaly červené vlajky, repete se nekonalo a sudí přidělil technické body. V sedmé jízdě Karel Průša porazil Petra Marka podruhé, aby srovnal jejich krok rovněž v aktuální klasifikaci. Štěpán Melč hned poté v osmé jízdě vyhrál stylem start – cíl a mohl si jít pro pohár s trojkou.

 

Hlasy z depa

Daniel Klíma a Adam Bednář po vyhlášení mistrů republiky | foto Pavel Fišer

„Dobrý,“ odtušil Daniel Klíma. „S Bubou jsem si to užil. Líbí se mi, jak jede. Dává do toho všechno. Nakonec se nám povedˇtitul. Dráha byla trochu lepší než o extralize, dalo se o to opřít.“

„Díky Čendovi,“ kvitoval Adam Bednář. „Lítal jako ďábel, já jsem se snažil. Bylo to fajn.“

„Jedna nepovedená jízda,“ meditoval Petr Chlupáč. „Hele, mě už se kolikrát povedlo skončit druhej nebo třetí. Štve mě to, kvůli mně jsme přišli o mistra světa, kvůli Jardovi o mistrovství republiky. Když budeš přemejšlet pesimisticky, můžeš bejt jen překvapenej.“

„Jsem rád, že nám klub sehnal Vojtu,“ rozhovořil se Matěj Frýza. „Jel na dvěstěpadesátce, to je super, půllitry měly převahu. Já na tom dlouho neseděl, ale na dráze se mi jelo dobře a čtvrtý místo je super.“

Jan Jeníček (modrá) pádí do cíle před Brunem Belanem (bílá) | foto Pavel Fišer

„Echtový,“ vraštil Vojtěch Šachl čelo nad tradiční otázkou magazínu speedwayA-Z, jaké to dnes bylo. „K poslední jízdě bych radši nic neříkal, mohli by mě brát za slovo. Závody super, s dvěstěpadesátkou se poměřuju s pětistovkama. Mohli jsme bejt třetí, ale super. Jako jedinej tým jsme měli dvěstěpadesátku, zvládli jsme to dobře.“

„Motorka jela hezky, dráha byla dobrá,“ říkal Jan Jeníček. „Všechno bylo dobrý až na tu předposlední jízdu. Drb‘ se novej primár a prasknul.“

Daniel Klíma (modrá) svým triumfem nad Petrem Chlupáčem rozhodl šampionát | foto Štěpán Ševčík
Daniel Klíma (modrá) svým triumfem nad Petrem Chlupáčem rozhodl šampionát | foto Štěpán Ševčík
1. AK Markéta Praha 34
Daniel Klíma 4 4 4 4 4 20
Adam Bednář 3 3 3 2 3 14(4)
2. AK Markéta Praha 31
Petr Chlupáč 4 4 4 3 4 19
Jaroslav Vaníček 3 3 3 0 3 12(4)
3. AK Slaný 24
Bruno Belan 3 2 2 3 2 12(3)
Matouš Kameník, Divišov 4 E 0 4 4 12
Vojtěch Zamazal DNR
4. PK Plzeň 19
Matěj Frýza 2 0 4 4 2 12
Vojtěch Šachl, Praha (250 ccm) 0 2 3 2 U 7
5. AMK ZP Pardubice 17
Jan Hlačina 2 3 2 3 0 10(1)
Jan Jeníček 0 4 0 E 3 7
6. AK PD Walbo Kopřivnice 10
Radek Bambuch 2 E E – – 2
Jakub Sazovský 0 2 2 2 2 8
Další z klíčových momentů: Adam Bednář (žlutá) padá za zády Vojtěcha Šachla (modrá) a Daniela Klímy (bílá) | foto Štěpán Ševčík

MR 125 ccm:

1. Karel Průša, Slaný 3 3 3 3 12
2. Štěpán Melč, Plzeň 3 2 2 3 10
3. Petr Marek, Chabařovice 2 3 2 2 9
4. David Hofman, Pardubice 1 2 3 1 8
5. Štěpánka Nyklová, Slaný 2 1 F 2 5
6. Luboš Hromádka, Pardubice 1 1 1 1 4
7. Roman Štola, Mariánské Lázně 0 0 1 0 1
8. Marián Jirout, Pardubice 0 0 X E 0
Mistrovství republiky 125 ccm: Štěpán Melč, Karel Průša a Petr Marek | foto Pavel Fišer

Aktuální pořadí seriálu:

SLA PLZ PLZ SLA PHA SLA TOT
15.4. 16.4. 4.6. 27.8. 6.9. 10.9.
1. Karel Průša, Slaný 11 9 12 10 10 12 64
2. Petr Marek, Chabařovice 10 9 12 12 12 9 64
3. Štěpánka Nyklová, Slaný 4 7 7 6 8 5 37
4. Štěpán Melč, Plzeň 6 5 7 8 10 36
NC Maksymilian Pawelczak, PL 11 11 12 34
5. David Hofman, Pardubice 3 6 3 6 6 8 32
6. Luboš Hromádka, Pardubice 3 4 4 4 8 4 26
NC Silvar Avi, EST 8 8 8 24
7. Tony Katra, Slaný 9 8 17
NC August Lattik, EST 5 4 2 11
8. Roman Štola, Mariánské Lázně 2 1 o 1 2 1 7
9. Dominik Hrbek, Pardubice 4 4
10. Marián Jirout, Pardubice 1 2 0 3

Poznámka: v seriálu jsou klasifikováni pouze závodníci s licencí AČR

Korunovace juniorských mistrů republiky pokračuje zítra ve Slaném

Slaný – 9. září
V úterý si Petr Chlupáč vybojoval titul juniorského mistra republiky, zatímco Matouš Kameník potvrdil své zlato v klasifikaci do devatenácti let. Zítra ve Slaném se letošní juniorky definitivně uzavřou šampionátem družstev. Po zrušení dopoledního programu na krátké dráze nastoupí stopětadvacíky pouze ve svém klasickém šampionátu zároveň s velkými hochy.


Tipujte:

Kdo se ve Slaném stane mistrem republiky juniorských družstev?

View Results

Loading ... Loading ...

Daniel Klíma (vlevo) a Petr Chlupáč po třech letech titulů nepojedou spolu | foto Karel Herman

Předchozí deště poničily malý slánský ovál, který čekají stavební práce spojené s odvodněním. Díky tomu bude ve středočeském královském městě pokračovat pouze boj o mistra kolibříků na klasických oválech. Přihlásilo se k němu devět závodníků, žhavé favority Petra Marka a Karla Průšu pochopitelně nevyjímaje.

Hlavní pozornost bude ovšem upřena na mistrovství republiky juniorských družstev. O zlato se utká šest týmů v patnácti rozjížďkách. Vyrovnanosti nahrává také fakt, že pražská Markéta po třech letech rozdělila mistrovský tandem Petr Chlupáč – Daniel Klíma.

Startovní listiny zítřejších závodů ve Slaném:

MR juniorských družstev:
AK PD Walbo Kopřivnice: 1 Radek Bambuch, 2 Jakub Sazovský
AK Markéta Praha: 3 Daniel Klíma, 4 Adam Bednář
AK Markéta Praha: 5 Petr Chlupáč, 6 Jaroslav Vaníček
AMK ZP Pardubice: 7 Jan Hlačina, 8 Jan Jeníček
AK Slaný: 9 Bruno Belan, 10 Matouš Kameník, 17 Vojtěch Zamazal
PK Plzeň: 1 Matěj Frýza, 12 Vojtěch Šachl (250 ccm)
MR 125 ccm:
1 Roman Štola, Mariánské Lázně
2 David Hofman, Pardubice
3 Petr Marek, Chabařovice
4 Štěpán Melč, Plzeň
5 Marián Jirout, Pardubice
6 Štěpánka Nyklová, Slaný
7 Luboš Hromádka, Pardubice
8 Karel Průša, Slaný

Petr Chlupáč a Daniel Klíma splnili úlohu favoritů beze zbytku

Kopřivnice – 10. října
Již jen velice letmý pohled do startovní listiny mistrovství republiky juniorských družstev odhalil tým pražského Olympu jako jednoznačného favorita. A vskutku Petr Chlupáč s Danielem Klímou svoji úlohu splnili beze zbytku. Vyhráli všech svých šest jízd, když jim výfuk dokázal ukázat pouze Jaroslav Vaníček, a to ještě velice krátce. Druhá příčka připadla prvnímu páru pražské Markéty ve složení Pavel Kuchař a Jaroslav Vaníček, na třetí pozici dostal Pardubice svým strhujícím finišem Daniel Šilhán.

Pódium s Markétou 1, Olympem a Pardubicemi

Čtvrtlitrový šok

Olymp se ujal vlády již v rozjížďce s číslem jedna: Daniel Klíma (žlutá) a Petr Chlupáč (bílá) vedou před Marcelem Krzykowskim (modrá)

Sluníčko se dnes schovávalo za závoj z mlhy jako stydlivá holčička. Inu, podzim je prostě takový, takže připravil stylové kulisy pro poslední plochodrážní šampionát republiky v kubatuře pětistovek. Upřímně řečeno, v otázce titulu o žádné nervy drásající drama nešlo. Už jen letmý pohled do startovní listiny totiž dal najevo, že Daniel Klíma s Petrem Chlupáčem budou podobně vyrovnanou dvojici hledat jen velice obtížně.

A doopravdy. Hned v rozjížďce s číslem jedna oba změřili domácí pár Jakub Sazovský – Marcel Krzykowski již s letem pásky. V páté jízdě stejný kousek provedli na úkor pardubických borců Jana Jeníčka a Daniela Šilhána. Ti v rozjížďce s číslem dvě nestačili na Kajetana Kupiece z druhé kopřivnické dvojice, avšak Radka Bambucha za svými zády udrželi.

Radek Bambuch zdůvodňuje své předčasné odstoupení:

„Motor po servisu je v hajzlu.“

Pavel Kuchař (červená) a Jaroslav Vaníček (modrá) vedou před Jakubem Exlerem (bílá) s Michalem Bašteckým (bílá)

Radek Bambuch však musel ze závodu odstoupit kvůli zadřenému motoru, takže za Walbo pokračoval již jen Kajetan Kupiec. Ten se stal bezděčným svědkem, kterak první pár pražské Markéty dohání své kolegy ve vestě Olympu.

Pavel Kuchař a Jaroslav Vaníček vstoupili do dnešního podniku třetí jízdou, v jejíž první zatáčce si již vypracovali slušný odstup od Jakuba Exlera s Michalem Bašteckým. V rozjížďce s číslem šest jako jeden muž odstartovali právě na Kajetana Kupiece. Byť se Polák snažil hlavně v závěru natlačit se dopředu, neuspěl.

Olymp Praha a Markéta Praha 1 tím pádem měli po první třetině bodový komplet. Třetí místo v aktuální klasifikaci však bylo překvapivé. O dva body za dvojicí leaderů totiž stál tým českých juniorů v sedlech dvěstěpadesátek. Přitom jak Matouš Kameník, tak Vojtěch Šachl přijeli do Kopřivnice vůbec poprvé!

Čtvrtlitrové překvapení: Matouš Kameník (červená) a Vojtěch Šachl (modrá) vodí Michala Bašteckého (bílá)

Ve čtvrté jízdě se na startu převrátil Jakub Sazovský v ukázkové svíci a oni nestačili na Marcela Krzyzowskeho. Rozjížďka s číslem sedm však Matouši Kameníkovi přinesla dokonalý triumf, když jel na čele od vylétnutí pásky až ok odmávnutí šachovnicovou vlajkou. Vojtěch Šachl v úvodním výjezdu objel Michala Bašteckého.

 

Mistři neprohrávají

Jaroslav Vaníček (žlutá) jede před Petrem Chlupáček (bílá) a Pavlem Kuchařem (červená)

Takový triumf si už dvěstěpadesátkáři neměli dopřát. Vytěžili však triumf ve čtrnácté jízdě, v níž se proti nim postavil osamocený Kajetan Kupiec. Nakonec jim patřila čtvrtá pozice. Ruku na srdce, kdo od nich takový výsledek čekal?

Daniel Klíma a Petr Chlupáč z vítězné dráhy neuhnuli ani o píď. V deváté jízdě nedali šanci Kajetanu Kupcovi, a pak je ob dvě rozjížďky později čekala první dvojice pražské Markéty. Pavel Kuchař a Jaroslavem Vaníčkem prodloužili svou vítěznou sérii v rozjížďce s číslem deset proti oběma dvěstěpadesátkám.

„Starty tady dělaj‘ hodně a já ho teď úplně posral,“ sypal si popel na hlavu Pavel Kuchař. Zato Jaroslav Vaníček zamířil jednoznačně do vedení. Daniel Klíma jej minul vnějškem první zatáčky, avšak Petra Chlupáče držel v šachu ještě o celý okruh déle.

Daniel Šilhán líčí svůj triumf v rozjížďce s číslem osm:

„Na startu je to všude tvrdý. Byla tam jediná kolej, odkud šlo odjet. Vyčistil jsem si ji a odstartoval jsem od prken.“

Pád Jana Jeníčka (červená) připravil horké chvilky také Jakubu Exlerovi (žlutá)

Olymp upevnil své vedení, Markéta 1 druhé místo. K bronzu si vyšláply Pardubice. V rozjížďce s číslem osm odstartoval Daniel Šilhán jako plochodrážní pánbůh na Marcela Krzykowskeho, kdežto Jan Jeníček za sebou nechal Jakuba Sazovského. V první zatáčce třinácté jízdy však Jan Jeníček upadl a byl z repete diskvalifikován. Daniel Šilhán však bez problémů vyhrál před Jakubem Exlerem, když Michal Baštecký zůstal stát s poruchou motocyklu.

Závěr mítinku se obešel bez větších dramat. Daniel Klíma a Petr Chlupáč usedli na trůn bez ztráty bodu. V šestnácté jízdě porazili Jakuba Exlera a Michala Bašteckého, v devatenáctkách přišly na řadu obě dvěstěpadesátky. Pavel Kuchař a Jaroslav Vaníček měli stříbro v kapse prakticky již po skončení rozjížďky s číslem patnáct.

Když Jaroslav Vaníček (žlutá) s Pavlem Kuchařem (bílá) porazili Marcela Krzykowskeho (modrá), bylo stříbro jejich

Oba svorně odstartovali a na dráze vytvořili nepřekonatelnou překážku pro Marcela Krzykowskeho. Pardubičané sice v sedmnácté jízdě nedali ani náznak šance Matouši Kameníkovi s Vojtěchem Šachlem. Aby však přeskočili první pár Markéty, nesměl by ani jeden z Pražanů vidět šachovnicový prapor v rukou Pavla Matuly na konci rozjížďky s číslem dvacet.

Nic takového se však nestalo. Pravda, Daniel Šilhán vyhrál stylem start – cíl. Jenže Jaroslav Vaníček s Pavlem Kuchařem se seřadili hned za ním. Potvrdili své stříbro, přičemž Pardubicím nechali bronz.

 

Hlasy z depa

Daniel Klíma (vlevo) a Petr Chlupáč slaví mistrovský titul

„Fajn to bylo,“ nemohl Daniel Klíma rozhodně láteřit. „Tady je vždycky fajn. Nešlo to ale úplně samo, Jarda nás potrápil pěkně. Ale jsme mistři, mám z toho radost, jsem rád, že se to povedlo. Byly to hezký závody.“

„Dneska dobrý,“ přidal se k chvále rovněž Petr Chlupáč. „S Danem se jely pěkný dvojice. Byli jsme domluvení, že já potáhnu lajnu a on venek. Dopadlo to dobře, jsme rádi, že jsme udělali mistry.“

„Dneska super,“ radoval se Jaroslav Vaníček. „Za sebou jsem jedno kolo vodil dva nejlepší jezdce, což jsou Chlup a Dan. Dráha byla skvělá, děkuju pořadatelům sponzorům, AK Markéta, Olympu a klukům trenérům.“

„Dneska to bylo dobré,“ vyprávěl Pavel Kuchař. „Vydal jsem ze sebe maximum, co jsem chtěl a co jsem uměl. Příští rok se budu snažit s motorkou a v přípravě a s fyzičkou taky. Dneska to nebylo špatný, lepší to ale může bejt vždycky, ale jsem spokojenej.“

Daniel Šilhán dotáhnul Pardubice k třetímu místu

„Dnes to bylo na mně,“ připomínal Daniel Šilhán svou zodpovědnost ve srovnání s loňským rokem, kdy nastoupil s Lukasem Fienhagem. „Taky jsme byli třetí, ne druhý jako loni. V první jízdě trošku nepad‘ start, v druhý taky ne. Pak jsme doladili motorku a čtyři jízdy po sobě vítězství. Bylo to pozitivní. Škoda Honzova pádu, taky ale pomoh‘, nebylo to jen o mně.“

„Dneska dobrý až na ten pád,“ podmiňoval Jan Jeníček svou spokojenost. „Byly tam koleje a nahrnutý materiál. Zased‘ jsem to a všimnul si toho, až před sebou. Zvedlo se mi to, ještě víc jsem si přidal a nešlo s tím nic dělat. Poprvý na bedně, držel jsem se za Danym, je rychlej, abych se rozjel.“

Rady od Martina Málka přišly Vojtěchu Šachlovi vhod

„Je to tady dlouhý,“ líčil Vojtěch Šachl své dojmy ze svého prvního závodu v Kopřivnici. „Nejdřív jsem nevěděl, jak dráhu jet. Až v poslední jízdě jsme to věděli. Nebejt Martina Málka a Adriana Rymela, byl bych úplně v prdeli.“

„dobrý,“ odtušil Matouš Kameník své hodnocení. „Zatáčky jsou tady dlouhý i pro půllitry. Mrzí mě ta jízda s Pardubicema. Kdybychom byli před Jéňou, skončili jsme třetí…“

Petr Chlupáč (3) a Daniel Klíma (4) vyhráli všechny své jízdy
Petr Chlupáč (3) a Daniel Klíma (4) vyhráli všechny své jízdy
1. Olymp Praha 42
Petr Chlupáč 3 3 3 3 3 4 19(5)
Daniel Klíma 4 4 4 4 4 3 23(1)
2. AK Markéta Praha 1 35
Pavel Kuchař 4 4 4 0 3 2 17(2)
Jaroslav Vaníček 3 3 3 2 4 3 18(3)
3. AMK ZP Pardubice 28
Jan Jeníček 2 0 2 X 3 0 7(2)
Daniel Šilhán 3 2 4 4 4 4 21
4. Junioři 250 ccm 23
Matouš Kameník 3 4 2 3 2 0 14
Vojtěch Šachl 2 3 0 2 0 2 9(2)
5. Walbo Kopřivnice 20
Radek Bambuch 0 – – – – – 0
Kajetan Kupiec, PL 4 2 2 4 4 4 20
6. SPT Kopřivnice 20
Jakub Sazovský 0 F 0 0 0 2 2
Marcel Krzykowski, PL 2 4 3 4 2 3 18
7. AK Markéta Praha 2 19
Michal Baštecký 0 2 3 E 0 3 8
Jakub Exler 2 0 2 3 2 2 11(2)
Daniel Šilhán vede před Marcelem Krzyzowskim
Daniel Šilhán vede před Marcelem Krzyzowskim

Foto: Karel Herman

Svíce Jakuba Sazovského (bílá) na startu s Marcelem Krzykowskim (žlutá), Matoušem Kameníkem (červená) a Vojtěchem Šachlem (modrá)
Svíce Jakuba Sazovského (bílá) na startu s Marcelem Krzykowskim (žlutá), Matoušem Kameníkem (červená) a Vojtěchem Šachlem (modrá)