Archiv pro rubriku: ME Na travnaté dráze

Postupový plán na evropské trávě Josef Franc splnil beze zbytku

Bielefeld – 4. června
Evropské semifinále na travnaté dráze hostil Bielefeld. Na stupně vítězů si vyskočili vítězný Chris Harris, druhý Romano Hummel a třetí Jannick de Jong. Jediný český zástupce ve startovním poli Josef Franc si zajistili postup z osmé pozice.

Romano Hummel, Chris Harris a Jannick de Jong na pódiu | foto FIM Europe

Neděle byla slunečná, avšak předchozí deště se záplavami se negativně podepsaly na stavu sedmisetmetrového oválu. Především druhá zatáčka nebyla ve správné kondici, což se na úvod mítinku podepsalo pod několika pády. Ostatně rozjížďka s číslem jedna trvala hodinu.

Josef Franc se vrátil s postupem | foto Zdeněk Schneiderwind

Na náročné dráze se proto pro esa stal hlavním cílem postup do červencovém finále ve Wertle. Přeloženo do praxe, neskončit poslední ve finále B, což přineslo vestu náhradníka.

Josef Franc splnil danou podmínku beze zbytku. Bez větších problémů se kvalifikoval do béčka. Skončil v něm čtvrtý, celkově tedy osmý. Vítězství si odnesl Chris Harris, jehož bitvu s Romanem Hummelem si budou diváci pamatovat ještě hodně dlouho.

1. Chris Harris, GB 4 5 5 4 18 1.
2. Romano Hummel, NL 5 2 5 1 13 1.-2.
3. Jannick de Jong, NL 3 5 4 5 17 3.
4. Steven Labouyrie, F 4 4 3 5 16 2.-4.
5. Jacob Bukhave, DK 5 4 4 5 18 E
6. Mike Meijer, NL 5 3 5 4 17 ex
7. Lukas Fienhage, D 4 2 4 0 10 3.
8. Josef Franc, CZ 3 5 3 3 14 4.
9. Stephan Katt, D 2 3 2 3 10 5.
10. Henri Ahlbom, FIN 2 3 3 2 10 6.
11. William Kruit, NL 3 1 2 3 9 1.
12. Gabriel Dubernard, F 2 2 1 4 9 2.
13. Jörg Tebbe, D 1 1 E 2 4 3.
14. Marcel Dachs, D 1 4 ex 2 7 4.
15. Paul Cooper, GB ex 0 1 0 1 5.
16. Gareth Hickmott, GB E 1 2 1 4 6.
17. Jens Benneker, D (res) 0 1 1
18. David Pfeffer, D (res) 1 1
19. Chard Wirtzfeld, GB 0 ex 0 E 0
20. Thomas Valladon, F X – – – 0

Létající Holanďan doletěl k evropskému titulu

Swingfield – 16. října
Poslední kolekce evropských medailí se udílela včera na travnatém ovál ve Swingfieldu asi deset kilometrů severně od Folkestone. V sobotu pršelo, avšak neděle byla slunečná s deštivou předpovědí až na odpoledne. Základní část vyhrál Romano Hummel, aniž by ztratil jediný bod. V klíčovém finále A na něho ovšem odstartovali domácí Chris Harris a Zach Wajtknecht. Nicméně nizozemský exmistr světa jednoho Angličana předjel na konci úvodního okruhu, druhého v dalším kole a stal se evropským šampiónem.

Chris Harris, Romano Hummel a Zach Wajtknecht na pódiu | foto FIM Europe
1. Romano Hummel, NL 5 5 5 5 20 1.
2. Chris Harris, GB 5 5 3 5 18 2.
3. Zach Wajtknecht, GB 5 4 5 5 19 3.
4. Paul Cooper, GB 1 2 4 3 10 1.-4.
5. Jacob Bukhave, DK 3 5 4 4 16 5.
6. Kenneth Krusse Hansen, DK 2 3 5 3 13 2.-E
7. Mika Meijer, NL 3 4 4 4 15 3.
8. Dave Meijerink, NL 4 3 2 3 12 4.
9. Charley Powell, GB 3 3 3 4 13 5.
10. David Pfeffer, D 4 4 1 2 11 E
11. Jake Mulford, GB 4 1 3 2 10 1.
12. William Kruit, NL 1 1 2 1 5 2.
13. Henry van der Steen, NL 2 2 2 2 8 3.
14. Jerome Lespinasse, F 0 0 1 1 2 4.
15. Thomas Valladon, F 1 2 E 1 4 E
16. Chad Wirtzfeld, GB 2 E 0 E 2
17. Jörg Tebbe, D 0 1 1 0 2
18. Fabian Wachs, D 0 E E 0 0

Také tráva je kompletní

Werlte – 23. července
V sobotu se uzavřel kvalifikační proces také v evropském šampionátu na travnaté dráze. V semifinále ve Werlte bez účasti českých reprezentantů triumfoval Romano Hummel. Spolu s ním na pódiu stanuli Stephan Katt a Paul Cooper.

1. Romano Hummel, NL 15
2. Stephan Katt, D 18
3. Paul Cooper, GB 15
4. Charley Powell, GB 14
5. Henry van der Steen, NL 15
6. Dave Meijerink, NL 16
7. David Pfeffer, D 10
8. Jörg Tebbe, D 12
9. Fabian Wachs, D 9
10. Thomas Valladon, F 13
11. Jerome Lespinasse, F 7
12. Jens Benneker, D 8
13. Arran Butcher, GB 7
14. Morten Qvistgaard, DK 5
15. Nigel Hummel, NL 6

Vítěz v základní části dokončil jedinou rozjížďku

Holsted – 25. června
Zach Wajtknech vyhrál všechny čtyři rozjížďky základní části evropského šampionátu na travnaté dráze. Ve finále A brilantně odstartoval. Ještě v úvodním oblouku však vypadl z motocyklu a mohl hovořit o sakramentském štěstí, že jej nikdo ze soupeřů netrefil. A tak se vítězem stal Jake Mulford, ačkoliv předtím dokončil jen rozjížďku s číslem dvě. I jemu přála Fortuna, čtyřka mu při bodové rovnosti vynesla účast ve finále B, které vyhrál a postoupil dále. Martin Málek skončil v béčku pátý a do evropského finále se dostal z poslední možné pozice, což slavil jako vítězství. Inu, uspořádat závod takového formátu na poli vedle klasické plochodrážní dráhy nepovažoval na vynikající nápad.

 

Ovál v Holstedu | foto Martin Málek

„Postup nakonec vezu,“ říká s neskrývanou úlevou v hlase. „Ale nikdy jsem si nemyslel, že budu mít radost až z devátého, posledního postupového místa. „Dlouho, nebo spíš ještě nikdy jsem na tak rozbité dráze nejel. Myslel jsem, jaká to bude brnkačka postoupit, ale byl to fakt mazec. V tréninku jsem si dal hned na držku, v první jízdě jsem byl vyloučený, když jsem vyjel mimo trať, a zrovna byl na třetí pozici.“

Depo v Holstedu | foto Martin Málek

Na ovál v Holstedu se březolupský závodník kouká skepticky. „Jak je to louka nebo pole, rovinky byly rovnoběžné s kolejema tras traktorů,“ vysvětluje. „V zatáčkách jsme museli přes ty koleje skákat. Trochu toho organizátoři podcenili, jako tráva je tráva, rozbije se to vždy, ale není to o tom, že si to každý rozbalí, kde se mi zachce, je ten podklad trochou srovnat a upravit. Docela jsem se na to deváté místo nadřel, bylo to fakt trápení. Naštěstí se nikomu nic nestalo a já měl problém se udržet na motorce. Prostě kdo viděl cíl, vyhrál.“

B-A
1. Jake Mulford, GB 4 E E X 4 1.-1.
2. Kenneth Krusse Hansen, DK E 4 4 5 13 2.
3. Jacob Bukhave, DK 4 2 5 3 14 3.
4. Chad Wirtzfeld, GB 5 4 1 4 14 4.
5. Zach Wajtknecht, GB 5 5 5 5 20 X
6. Chris Harris, GB 1 5 2 1 9 2.-M
7. Mika Meijer, NL 3 3 3 3 12 3.
8. Christian Hülhorst, D 2 X 4 4 10 4.
9. Martin Málek, CZ L 1 3 2 6 5.
10. Alfie Bowtell, GB 3 X 2 0 5 6.
11. William Kruit, NL 2 X X 2 4
12. Daniel Rath, D E 3 0 – 3
13. Arne Andersen, DK – – – –
14. Jacob Nymark, DK – – – –

Mathieu Tresarrieu získal evropský travnatý titul

Tayac – 1. srpna
Večerní závod ve francouzském Tayacu přinesl nového mistra Evropy na travnaté dráze. Titul získal Mathieu Tresarrieu, jemuž na stupních vítězů dělali společnost Romano Hummel a Dave Meijerink. Josef Franc skončil pátý, Martin Málek patnáctý.

 

„Závody v Tayacu byla jako vždy tady tvrdý,“ svěřoval se Zdeněk Schneiderwind, který pražského reprezentanta tradičně doprovázel. „Hodně se padalo a k umění se muselo přidat štěstí, z jaký startovní pozice pojedeš. Všichni závodníci byli hodně namotivovaný, pro většinu to byly první závody letos a z toho vznikla spousta ošemetných situací.“

Do nich se dostal kupříkladu druhý vicemistr Dave Meijerink. „Ten může být klasickým příkladem,“ říkal pražský trenér. „V první jízdě trefil nafukovačky, motorka zohýbaná a on na ní po zastavení jízdy skočil a chtěl dojet do cíle. Pak se z pádu oklepal a už mu všechno vycházelo.“

Zato našim ne… „Pepe byl za začátku celkem suverénní,“ komentoval Zdeněk Schneiderwind. „Pak po špatných startech bojoval, ale bodíku mu chyběl na finále A. Martin se hned na začátku potkal s nafukovačkama a to mu určitě k sebedůvěře nepomohlo.“

1. Mathieu Tresarrieu, F 5 5 4 5 19 1.
2. Romano Hummel, NL 4 E 5 5 14 2.
3. Dave Meijerink, NL F 5 4 4 13 3.
4. Stephane Tresarrieu, F 3 2 3 5 13 1.-4.
5. Max Dilger, D 2 5 2 3 12 2.-5.
6. Jacob Bukhave, DK 4 4 2 4 14 6.
7. James Wright, GB 2 4 2 4 12 3.
8. Gaetan Stella, F 3 2 5 3 13 4.
9. Josef Franc, CZ 4 4 3 2 13 5.
10. James Shanes, GB ex 3 5 2 10 6.
11. Theo Pijper, NL 0 3 4 3 10 1.
12. Edward Kennett, GB 5 2 3 E 10 2.
13. Kenneth Kruse Hansen, DK 3 1 1 1 6 3.
14. Paul Cooper, GB 5 3 ex 1 9 4.
15. Martin Málek, CZ X 1 0 2 3 5.
16. Bernd Diener, D 2 0 1 E 3 6.
17. Fabian Wachs, D 1 0 1 1 3
18. Stephen Green, GB 1 ex 0 0 1
19. Jerome Lespinasse, F (res) DNR
20. Gabriel Dubernard, F (res) DNR

Další evropský šampión bude známý po zítřejší půlnoci

Tayac – 31. července
Ve středu se Robert Lambert stal mistrem Evropy a jako první si také vyjel účast v seriálu velkých cen na příští rok v duchu nových reglementů. Další plochodrážní mistr starého kontinentu bude známý po sobotní půlnoci. Ve francouzském Tayacu se mělo dle původního kalendáře konat pouze semifinále, avšak po všech koronavirových změnách se finále pojede už zítra večer zde místo britského Leamington Spa. Ve startovní listině figurují rovněž Josef Franc a Martin Málek.

Startovní listina:

1 Max Dilger, D
2 Jacob Bukhave, DK
3 Martin Málek, CZ
4 Stephen Green, GB
5 Kenneth Kruse Hansen, DK
6 Edward Kenneth, GB
7 Mathieu Tresarrieu, F
8 James Shanes, GB
9 Dave Meijerink, NL
10 Bernd Diener, D
11 Romano Hummel, NL
12 Gaetan Stella, F
13 Theo Pijper, NL
14 James Wright, GB
15 Stephane Tresarrieu, F
16 Fabian Wachs, D
17 Josef Franc, CZ
18 Paul Cooper, GB
19 Jerome Lespinasse, F (res)
20 Gabriel Dubernard, F (res)
Josef Franc a Martin Málek pojedou v Tayacu o evropský titul

Foto: Kiril Ianatchkov