Žarnovica zahrála finále malé noční hudby jako rockový koncert

Pardubice – 22. května
Tma houstla černými mraky nacucanými vodou. A druhý extraligový mítink ve Svítkově se dostával do svého finiše. Diváci neměli jedinou chvilku oddechu během nádherných jízd, v nichž nebylo ničím výjimečným, když se vítěz dral dopředu ze zadních pozic. Bráno měřítky týmové klasifikace, Slaný se dostal před Prahu, jíž mítink nedokončil Jan Kvěch kvůli bolavé ruce. Žarnovica si stále držela vrch nad Pardubicemi. Závěrečná série dříve rozdané karty jen potvrdila. Ačkoliv Václav Milík po svém triumfu v rozjížďce s číslem devatenáct vykřesal domácím plamínek naděje, Artjom Laguta jej vzápětí sfouknul a postavil Žarnovicu na nejvyšší stupínek pódia. Adam Bubba Bednář, který prve v rozjížďce s číslem čtrnáct v roli žolíka zaskočil za Jana Kvěcha, najel v rozjížďce s číslem osmnáct do pásky. Z trestné čáry bral jeden bod. Třebaže Eduard Krčmář nakonec přišel o vzduch v zadní pneumatice, Slaný o třetí pozici nepřišel. Pár dešťových kapek, které se poté osmělily ke skoku do hlubiny pod sebou, nestrhly vlny následovnic. A tak si diváci užili stupně vítězů před plotem depa bez újmy svého pohodlí.

Pardubice, Žarnovica a Slaný na stupních vítězů | foto Karel Herman

Pardubice se musí stavět na nohy

Extraliga je prostě extraliga. V Pardubicích jí předchází pořádně dlouhá fronta u stolečku se vstupenkami. Nicméně na své místečko se včas pokaždé dostane i ten poslední opozdilec. A to i na nástup, jenž začal tradičně něco po osmnácté hodině. Pak už startovala rozjížďka s číslem jedna, jež jakoby předznamenala, kdože bude tentokrát ve Svítkově pánem.

Pardubičané se chystají na závod | foto Pavel Fišer

Artjom Laguta vystřihl perfektní start a po čtyřech okruzích posadil Žarnovicu na hrot průběžné klasifikace. Eduard Krčmář si nakonec vybojoval druhé místo na Janu Mackovi a k velkému překvapení domácích, Hynek Štichauer napsal na počátek svého individuálního skóre nulu.

Kdo by se tedy divil jásotu tribun, sotva se Andrzej Lebeděvs ujal vedení v rozjížďce s číslem dvě. Mít v závěsu Martina Vaculíka není nic příjemného. Pardubický Lotyš tahal za delší konec provazu až do druhého kola.

V jeho druhém oblouku jej Slovák přechytračil. Andrzej Lebeděvs reagoval promptně, snažil se kontrovat, ale marně. Žarnovická vítězná mašina se zasekla až v juniorské jízdě. Sebastian Kössler v ní vletěl do pásky a s patnáctimetrovým handicapem neměl šanci bodovat.

Artjom Laguta míří v první jízdě k vítězství před Eduardem Krčmářem (bílá) a Hynkem Štichauerem (červená) | foto Karel Herman

Zato Adam Bubba Bednář neváhal a usadil se v čele. Než vyjel nahoru do depa, Martin Vaculík u spuštěné závody říkal do přilby Jakuba Valkoviče své poznatky. Vyplatilo se. Jan Kvěch vedl čtvrtou jízdu, ale slovenský borec byl hned za ním. A vůbec se nestyděl udeřit po vnější straně první zatáčky.

Pražan odvrátil nebezpečí včas.  Jakub Valkovič ale musel sám vzdorovat jiné hrozbě. Zezadu se totiž drali Jakub Jamrog a Václav Milík.  Drama vyvrcholilo ve třetím okruhu. V zatáčce u depa se pardubický kapitán dral dopředu.

Nejlépe se smál Slaňák. Proniknul na druhou pozici jako blesk. A Václav Milík zůstal poslední, jelikož jeden bodík uhájil Jakub Valkovič! Takový počátek pardubické extraligy tady dlouho nebyl. Dvě nuly od dvou es a poslední příčka aktuální klasifikace! Závod ale vlastně teprve začínal.

Jakub Valkovič lituje rozjížďky s číslem pět:

„Jel jsem první, ale škoda, že jsem se nechal podjet.“

Andrzej Lebeděvs (červená) zatím jezdí ve druhé jízdě první před Martinem Vaculíkem (žlutá), Danielem Klímou (modrá) a Robertem Chmielem (bílá) | foto Pavel Fišer

Po přestávce vjel na ovál Jakub Valkovič. A s letem pásky udával tempo. První kolo, druhé. V oblouku u depa udeřil Hynek Štichauer spodní stranou. Vedoucí Slovák byl nekompromisní, jenže útočící Pardubičan ještě nekompromisnější.

Trojkou odčinil úvodní nulu. Nápor domácích pokračoval.  Andrzej Lebeděvs letěl do čela šesté jízdy. Když jej v úvodním oblouku podjel Adam Bubba Bednář, vrátili mu to i s úroky vnějškem druhého výjezdu. Pádil tak rychle, že přehlédl šachovnicovou vlajku v rukou Jaroslava Kocka. Raději jedno ostré kolo navíc než být za hlupáka.

 

Žarnovica se drží vedení

Sebastian Kössler v šesté jízdě trčel na poslední příčce za Jakubem Jamrogem, který tentokrát duelu před sebou jen přihlížel. Pardubice se dostaly do vedení, jenže bod jejich převahy neznamenal vůbec nic. A vskutku, Martin Vaculík kraloval sedmé jízdě. Matouš Kameník nabral velkou rychlost, přesto v první zatáčce za sebou nechal pouze Eduarda Krčmáře.

Jan Kvěch (modrá) vede před Jakubem Jamrogem (bílá), Jakubem Valkovičem (žlutá) a Václavem Milíkem (červená) | foto Karel Herman

Václav Milík letěl jako šíp do rozjížďky s číslem osm. Zastavily jej červená světla po pádu Jaroslava Vaníčka. A při repete byl třetí, kdežto Artjom Laguta v úvodním výjezdu rychle poslal Roberta Chmiela za svá záda. Mezi Pardubicemi a Žarnovicou nebyla pouze tříbodová ztráta, nýbrž také Praha.

Slovenský tým přitom nedával najevo žádné známky, že by se mu jeho postavení nelíbilo. Martin Vaculík odburácel v rozjížďce s číslem devět pro další trojku. Dvojku Hynku Štichauerovi sebral Jakub Jamrog,když Pardubičana podjel v první zatáčce třetího kola. Hned vzápětí nevybočil Artjom Laguta ze standardu a ujal se vedení desáté jízdy. Jenže než skončilo úvodní kolo, byl druhý.

Andrzej Lebeděvs se nedal odradit neúspěchem úvodního výjezdu, kde Rusa nestihnul. A ve druhé zatáčce si všechno vynahradil. Do cíle si dojel pro svůj druhý dnešní primát. Poté nastala chvíle Milana Macha. Robert Chmiel sjížděl z depa ke třinácté jízdě coby žolík.

Jaroslav Vaníček (modrá) padá za zády Václava Milíka (červená), Artjoma Laguty (žlutá) a Roberta Chmiela (bílá) | foto Pavel Fišer

Akce slánského kouče neměla chybu. Jeho Polák triumfoval stylem start – cíl. Jan Macek zpacifikoval Matouše Kameníka, který se stejně na začátku druhého kola dostal před něho. Slaný se v ten moment zbavil Prahy, kterou odsoudil ke čtvrté příčce

Václav Milík líčí rozjížďku s číslem dvanáct:

„Zazávodil jsem si, ale měl jsem pomalou motorku, udělali jsme změny, ale asi proudy neproudily. Neměl jsem rychlost a jiný východisko než jet venek, když kluci drželi lajnu.“

Jakub Valkovič (žlutá) v souboji s Hynkem Štichauerem (červená) | foto Karel Herman

Třetí sérii uzavřela dvanáctá jízda. Jakuba Valkovič vedl, za ním Eduard Krčmář a Daniel Klíma. Václav Milík se tlačil vpřed po vnější straně první zatáčky. Bez výsledku, zůstal poslední. Ve druhém kole ovšem venek slavil úspěch. V úvodním oblouku druhého kola pronikl na druhou pozici. A předposlední zatáčky jej vynesla do vedení.

 

Pardubická tvrz dobyta

Pardubice se s Žarnovicou s jednadvaceti body dělily o průběžné vedení. Slaný disponoval osmnácti, Praha patnácti body, když se chystal třináctý start podvečera. Vyšel nejlépe Jakubu Valkovičovi. Václav Milík se ale venkem rychle dostal z třetí pozice do vedení.

Adam Bubba Bednář s žolíkem (modrá) útočí na Roberta Chmiela (bílá) | foto Karel Herman

Čtrnáctá jízda opět zvedla diváky ze sedadel. Sebastian Kössler byl na startu hodně opatrný, přesto proměnil předchozí varování v diskvalifikaci. Vpředu byl Hynek Štichauer, ale jeho postavení bylo hodně vratké. Do cíle úvodního okruhu se jako první řítil Hynek Štichauer před Robertem Chmielem a Adamem Bubbou Bednářem.

Pražský junior nahradil Jana Kvěcha, jehož bolela ruka po pádech v polské extralize a německé velké ceně. Tomáš Topinka jej povýšil na žolíka a on usiloval o co nejvyšší bodový příděl. Sledoval Roberta Chmiela, který ve druhé zatáčce sebral vedení Hynku Štichauerovi.

Jan Kvěch vysvětluje své předčasné odstoupení ze závodu:

„Trošku jsem cejtil levou ruku. Nechci ji přetěžovat, máme kvalifikaci o Speedway Grand Prix.“

Cpal se i na Poláka, jehož na konci druhého kola skutečně podjel. Nicméně Slaňák se záhy do vedení vrátil. Závěr předposlední série přinesl žarnovickou ofenzívu. Artjom Laguta nedal soupeřům z patnácté jízdy ani náznak šance, Martin Vaculík hned na to rychle pokořil Václava Milíka. Žarnovica devětadvacet, Pardubice osmadvacet, Slaný čtyřiadvacet a Praha dvacet.

Martin Vaculík (žlutá) vodí Daniela Klímu (modrá), Jakuba Jamroga (bílá) a Hynka Štichauera (červená) | foto Karel Herman

A šlo se do finále. v juniorské jízdě nezaváhal Adam Bubba Bednář a už v prvním nájezdu předčil Sebastiana Kösslera.  Mraky ležící jako poklička nad svítkovským stadiónem poháněly pořadatele ke spěchu. Osmnáctá jízda stejně rozhodla o vítězi.

Hynek Štichauer trčel vzadu a Martin Vaculík jen prolétl okolo Daniela Klímu. Jeho druhé místo v poslední zatáčce sebral Jakub Jamrog. Žarnovica měla vítězství před Pardubicemi v kapse, ale Slaný musel s Prahou o bronz ještě bojovat.

A co pražský čert nechtěl, v rozjížďce s číslem devatenáct skočil Adam Bubba Bednář do pásky.  „Vyhecoval mě Venca,“ omlouval se za svůj posun na trestnou čáru. „Stál pode mnou a hejbal jsem. Myslel jsem, že ta sviňucha páska poletí a ono ne.“

Jakub Jamrog (bílá) zápolí s Danielem Klímou (modrá) | foto Pavel Fišer

Po restartu se prosadil Václav Milík. Jezdil na čele od vylétnutí pásky k odmávnutí šachovnicovou vlajkou. Jakub Jamrog držel druhou příčku, zatímco Adam Bubba Bednář ve třetím kole předčil Jakuba Valkoviče. Slaný měl odstup třech bodů, což se nakonec ukázalo rozhodující.

Eduard Krčmář totiž ve dvacáté jízdě nedojel kvůli prázdné zadní pneumatice. Na čele stejně jezdil Artjom Laguta a před Janem Mackem byl ještě Andrzej Lebeděvs.  Praha proto na stupni vítězů, jimž předcházel krátký slejvák, chyběla.

 

Hlasy z depa

„Super,“ odtušil Martin Vaculík. „Těším se z vítězství. Jsem rád, že celý tým jel, jak jel. V české extralize nás čekají ještě dva závody. Bavit se o titulu není aktuální, pokorně kráčíme po zemi, čekají náš ještě extraligy ve Slaném a v Žarnovici.“

Martin Vaculík (žlutá) vodí Václava Milíka (červená) a Jana Macka (modrá) | foto Pavel Fišer

„Podařilo se nám to dopasovat, takže super,“ radoval se Jakub Valkovič. „Škoda jízdy s Hynkem, byl jsem první, ale podjel mě. Škoda i té jedné nuly. Špatně jsem odstartoval z hlubokého. Na poslední jízdu jsme šli dolů, ale nebylo to ono. Dnešní závod byl super, vyhráli jsme, jsem spokojený. Doufám, že vyhrajeme i titul.“

„Bylo to úplně na hovno,“ neskrýval Václav Milík zklamání. „Začal jsem na motorce, co tady v pondělí na tréninku fungovala, ale dnes byla katastrofa. Nejelo to, udělali jsme změny. Skočil jsem na druhou motorku, ale pořád jsem neměl tu rychlost.

„Neslavil jsem, ani slavit nebudu,“ reagoval Matouš Kameník na připomínku svých dnešních osmnáctin. „Závody byly velice dobré, užil jsem si to. A poděkování tetě Jarce, že mi opravila kombinézu. Jinak jsem si to fakt užil a doufám, že nakonec budeme první.“

„Dobrý,“ odtušil Eduard Krčmář, aby se vrátil ke svému odstoupení v rozjížďce s číslem dvacet. „Zadní guma, nevíme, co se stalo. Je tam třetí místo, ale máme ještě dva závody.“

„Náročný závody,“ netajil se Adam Bubba Bednář. „Na úvod byla spokojenost. Start se mi poved‘, zavřel jsem to na lajnu a jel si svoje. Celkově jsem to čekal horší, měli jsme pětidenní túru po závodech, bál jsem se toho. Lepší by bylo, kdybych nebyl unavenej. Děkuju sponzorům, rodině, rodině Kurzových a mému týmu.“

„Těžké a rychlé,“ vystihl dnešní závody Jan Macek. „Netrefili jsme nastavení motorky, takové jsou prostě závody. Příště se to povede snad líp. Dnes nám bedna utekla o kousek.“

Artjom Laguta (žlutá) vede před Robertem Chmielem (bílá), Václavem Milíkem (červená) a Jaroslavem Vaníčkem (modrá) | foto Pavel Fišer
Artjom Laguta (žlutá) vede před Robertem Chmielem (bílá), Václavem Milíkem (červená) a Jaroslavem Vaníčkem (modrá) | foto Karel Herman
1. SC Dynamax Žarnovica 37
Martin Vaculík 3 3 3 3 3 15
Artjom Laguta, RUS (PZM) 3 3 2 3 3 14
Sebastian Kössler, A 0 0 1 ex 2 3
Jakub Valkovič 1 2 0 2 0 5
2. AMK ZP Pardubice 34
Václav Milík 0 1 3 2 3 9
Matouš Kameník 2 1 2 1 1 7
Andrzej Lebeděvs, LAT 2 3 3 3 2 13
Hynek Štichauer 0 3 1 1 0 5
Jan Jeníček DNR
3. AK Slaný 28
Bruno Belan 1 0 0 0 0 1
Jakub Jamrog, PL 2 1 2 2 2 9
Robert Chmiel, PL 0 2 6* 3 2 13
Eduard Krčmář 2 0 2 1 E 5
4. AK Markéta Praha 26
Jan Macek 1 – 1 1 1 4
Daniel Klíma 1 1 0 0 1 3
Jan Kvěch 3 2 1 – 6
Jaroslav Vaníček – 0 0 0 0
Adam Bubba Bednář 3 2 4* 3 1 13

Poznámka: varování za startovní přestupek Sebastian Kössler ve třetí jízdě, diskvalifikace ve čtrnácté

Andrzej Lebeděvs (červená) vede před Martinem Vaculíkem (žlutá) a Danielem Klímou (modrá) | foto Karel Herman

Aktuální extraligová tabulka:

1. Pardubice 1-1-0-0 73 7
2. Žarnovica 1-1-0-0 71 7
3. Slaný 0-0-2-0 54 4
4. Praha 0-0-0-2 46 2
Martin Vaculík (žlutá) vede před Danielem Klímou (modrá) a Jakubem Jamrogem (bílá) | foto Pavel Fišer

Extraliga drží slovo

Pardubice – 22. května
Již v zimě česká extraliga slibovala dlouho nevídanou podívanou zpestřenou pravidelnou účastí závodníků Speedway Grand Prix. Svůj slib splnila již v dubnu při pražské ouvertuře a slovo dodrží i dnes večer, kdy se v Pardubicích uzavře její první půle.


Zastavte se pro Ročenku!

Dnes je jedna z posledních, možná úplně poslední možnost, jak si na závodech zakoupit publikaci Česká plochodrážní ročenka 2024. Náš stoleček najdete tradičně v koridoru mezi plotem depa a hlavní tribunou. K dostání budou i další knihy, mimo jiné výpravná Slánská sedmdesátka.


Pardubice: doma se slavit bude tak či onak

Z posledních pěti extraligových závodů Pardubice vyhrály rovnou čtyři. V jejich boxech se bude gratulovat také dnes. Václav Milík přichází do Kristových let, zatímco Matouš Kameník se shodou okolností ve stejný den jako jeho kapitán stává plnoletým. Oslavit dvoje narozeniny vítězstvím by bylo vskutku stylové.

Matouš Kameník dnes bude slavit tak či onak | foto Karel Herman

„Bude to vyrovnaný, extraliga je zajímavá,“ uvažuje Jaroslav Petrák. „Praha s Kvěchounem, má, co dohánět, Slaňáci mají Jamroga a Slováci budou taky chtít vyhrát. A hlavně v Pardubicích zajede každej. Uvidíme, jak to bude. V Praze mi tahali všichni a přálo nám i štěstí.

Pardubický kouč spoléhá na pražské vítěze také dnes. V základní sestavě je Václav Milík, junior Matouš Kameník, Lotyš Andrzej Lebeděvs a Hynek Štichauer. Na postu náhradníka bude nachystaný Jan Jeníček.

„Samozřejmě mistrovská sestava, když všechno funguje, není potřeba nic měnit,“ usmívá se Jaroslav Petrák, který se dnes nebojí ani svatého Petra. „Tady neprší. V pondělí bylo nádherně, v úterý spadla sem tam nějaká kapka.“

Sestava na dnešní večer: 1 Václav Milík, 2 Matouš Kameník (junior ACCR/SMF), 3 Andrzej Lebeděvs (LAT), 4 Hynek Štichauer, 17 Jan Jeníček

 

Praha: klíčoví muži jsou připraveni

Jan Kvěch se v závěru dostal do centra pozornosti nejen kvůli svému působení v polské extralize a v seriálu velkých cen. Dva divoké pády pochopitelně znepokojily i Tomáše Topinku. Manažeři vyšli vstříc prosbě Petra Moravce a poslali své sestavy již v neděli večer.  Pražský kouč mezi nimi nechyběl, avšak s podmínkou změny, pakliže by lékařská vyšetření jeho esa nedejbože nedopadla dobře.

Jan Kvěch dnes pojede | foto Karel Herman

„Honza pojede,“ říká. „Úplně na sto procent není, ale větší otazník visel nad Danem. Má po klíšťové encefalitidě a po závodech bývá hodně unavenej.

A tak i sestava Markéty zůstává oproti prvnímu kolu extraligy prosta změny. Jan Macek, Daniel Klíma, Jan Kvěch v základní čtyřce spolu s juniorem Jaroslavem Vaníčkem a Adam Bubba Bednář s osmnáctkou. Důvodem, proč Tomáš Topinka nepovolal cizince, je především snaha dopřát juniorům další kvalitní mítink před kvalifikacemi SGP2 a evropských devatenáctek.

„Pardubice budou asi druhé za námi,“ žertuje kouč Markéty na téma dnešního výsledku, než zvážní. „Ale víš co, je to, jak to je. Letošní extraliga je dle mýho nejlepší za poslední čtyři roky. Je to dobrý pro naši plochou dráhu, ale my musíme ještě počkat, než pojedeme v plné sestavě.“

Sestava na dnešní večer: 5 Jan Macek, 6 Daniel Klíma, 7 Jan Kvěch, 8 Jaroslav Vaníček (junior ACCR/SMF), 18 Adam Bubba Bednář

 

Slaný: návrat ztraceného syna

Největší změny ve složení svého týmu na dnešek připravil Milan Mach. Do sestavy se vrací nepostradatelný Jakub Jamrog a také další starý známý Robert Chmiel. Nemůže scházet eso Eduard Krčmář a junior Bruno Belan.

Výkon, který Eduard Krčmář předvedl při Memoriálu Antonína Vildeho, je příslibem pro extraligu | foto Karel Herman

„Jedeme bez náhradníka,“ informuje slánský kouč. „Matěj Frýza nemá motory a nestihne je dát dohromady. Máme dvě změny. Uvidíme, mančaft je to silný. Závod ale bude vyrovnaný.“

Že by se tedy Milan Mach dnes zbavil přídomku extraligového smolaře toho století? „Jsem na zemi,“ přibližuje svůj postoj. „Ostatní týmy jsou nadupaný. Nebudu tvrdit, že vyhraju a pak to sklapne. Beru to jako sport, záleží na detailech, na štěstí, na startech. Vyhrát může kdokoliv.“

Sestava na dnešní večer: 9 Bruno Belan (junior ACCR/SMF), 10 Jakub Jamrog (PL), 11 Robert Chmiel (PL), 12 Eduard Krčmář, 19 neobsazeno

 

Žarnovica: pokus číslo dvě

Před měsícem se Marián Šebian mohl pyšnit extraligovým vítězstvím při svém debutu v úloze kouče. Karty měl v Praze rozdány skvěle, ale primát mu vyfoukly Pardubice. Dnes se naskýtá možnost pomstít se Východočechům na jejich vlastním kolbišti.

Martin Vaculík a Jakub Valkovič v Pardubicích chybět nebudou | foto Karel Herman

„Zase jedeme bojovat a zase uvidíme,“ doslova jiskří odhodláním. „Domácí budou hryzat, Praha taky něco vymyslí, Slaný má už Jakuba Jamroga, viděl jsem, že jede pěkně. Každý chce vyhrát, ale dnes večer začneme všichni od nuly.“

Ani žarnovický manažer nemá důvod experimentovat se svou sestavou. Do Pardubic přijede bez náhradníka s Martinem Vaculíkem, Artjomem Lagutou a Jakubem Valkovičem. Patnáctiletý Filip Kasan se zatím krystalizuje v nižších soutěžích.

„Filip není ještě vyjetý,“ hodnotí Marián Šebian. „Necháme ho jezdit přebory a juniorky. V Kopřivnici jel krásně, v Divišově spadl. Teď byl ve Slaným, aby si před přeborem vyzkoušel dráhu, kde nikdy nebyl. Ale s tím dvouventilem musel skončit za nimi.“

Sestava na dnešní večer: 13 Martin Vaculík, 14 Artjom Laguta (RUS – PZM), 15 Sebastian Kössler (junior ACCR/SMF), 16 Jakub Valkovič, 20 neobsazeno

Pardubice nemění vítěznou sestavu – vzadu zleva Václav Milík, Andrzej Lebeděvs a Matouš Kameník, vpředukouč Jaroslav Petrák, Hynek Štichauer a Jan Jeníček | foto Pavel Fišer

Polská juniorská družstva se s extraligou nekříží

Praha – 22. května
Skupina E polského šampionátu juniorských družstev měla dnes a zítra pokračovat dvojicí mítínků. Závod v Leszně byl ale odložen až na třetího června. Tým ACCR vstoupí do akce až zítra v Gniezně. Pod vedením Zdeňka Schneiderwinda se objeví Štěpán Melč, Jan Hlačina, David Hofman, Jaroslav Vaníček a zřejmě také Bruno Belan.

Jaroslav Vaníček nebude v české sestavě scházet | foto Karel Herman