Archiv autora: Antonín Škach

Juniorští mazáci budou hájit své posty proti mladým dravečkům

Plzeň – 8. června
Už to byly dva měsíce, co si Daniel Klíma ve Slaném poradil se všemi svými konkurenty a ujal se vedení v české juniorce. Postavení leadera bude hájit již v sobotu po obědě v Plzni. Na čele jeho pronásledovatelů je Petr Chlupáč, který ještě včera po pardubické extralize piloval starty, s nimiž není spokojený. A za ním záplava dravých mladíků, ačkoliv Adam Bubba Bednář mezi nimi bude bohužel chybět.


Tipujte:

Označte nejlepší trojici plzeňské juniorky:

View Results

Loading ... Loading ...

Daniel Klíma – na snímku v rozhovoru s Tomášem Topinkou – vede českou juniorku | foto Karel Herman

Pražský závodník a stále ještě aktuální leader v klasifikaci devatenáctiletých si v neděli v německém Brokstedtu přivodil otřes mozku. Včera chyběl v pražské sestavě v Pardubicích, přičemž potvrdil, že má od lékařů nařízený klid ještě o víkendu.

Pakliže by Adam Bubba Bednář na Borech startoval, startovní listina by se skládala výhradně z českých závodníků. Za těchto okolností se šestnáctým závodníkem stává Němec Mario Hausl, díky čemuž budou mít pořadatelé čtyři své zástupce ve startovním poli.

Vojtěch Šachl a Jaroslav Vaníček mohou pozítří jedině překvapit | foto Karel Herman

Boj o stupně vítězů již dnes slibuje dramatickou podívanou a oba pražští mazáci budou muset kalkulovat a mladší jezdeckou garniturou. Skvěle rozjetý je Jaroslav Vaníček, Jan Jeníček již letos také zaskočil nejednoho favorita. Matouše Kameníka si včera zezadu dlouho prohlížel Oskar Polis a Vojtěch Šachl proměnil první extraligovou rozjížďku svého života v trojbodový zisk.

Že v duelu se svými vrstevníky? No, a co, vždyť přesně ty samé bude mít za soupeře v sobotu na Borech. Čeká nás krásný závod, v němž dozajista o překvapení nebude nouze.

Startovní listina sobotní juniorky v Plzni:

1 Bruno Belan, Slaný
2 Štěpán Ševčík, Divišov
3 Mario Hausl, D – Plzeň
4 David Hofman, Pardubice
5 Radek Bambuch, Kopřivnice
6 Jan Jeníček, Pardubice
7 Jaroslav Vaníček, Praha
8 Michal Baštecký, Praha
9 Matouš Kamenik, Pardubice
10 Matěj Frýza, Plzeň
11 Petr Chlupáč, Praha
12 Jan Hlačina, Pardubice
13 Štěpán Melč, Plzeň
14 Oliver Schmid, Plzeň (250 ccm)
15 Daniel Klíma, Praha
16 Vojtěch Šachl, Praha
Matěj Frýza bude hájit plzeňské barvy | foto Karel Herman

Václav Milík má naražené zápěstí

Lodž – 8. června
Včerejší pardubická extraliga měla před sebou již jen poslední rozjížďku. Pardubice měly vítězství v kapse a na ovále se objevil Václav Milík. Kapitán domácích však prošel divokým pádem v první zatáčce. Do depa přišel pěšky, prohodil pár slov v jeho vratech s Eduardem Krčmářem a zmizel ve své dílně.

Václav Milík (červená) při včerejším duelu s Janem Kvěchem (bílá) | foto Karel Herman

„Mám naražené zápěstí,“ svěřil se dnes se svým zdravotním stavem. „Tak doufám, že to bude cajk. Uvidím, jak to dnes půjde na sparingu v Lodži.“

Václav Milík odskákal svůj pád naraženým zápěstím | foto Pavel Fišer

Pardubice před svým publikem dojely k titulu extraligového půlmistra

Pardubice – 7. června
Meteorologové se zase tolik se svou dešťovou předpovědí nesekli. Jen mraky svůj náklad vody vykládaly mimo Svítkov, což divákům druhého extraligového kola pranic nevadilo. A že se jich ve Svítkově zase sešlo! Pořadatelé pro ně dokonce operativně připravili druhý stoleček na vstupenky. Nástup stihli všichni a po minutě ticha za Pavla Mareše se začalo závodit. Blažej Skrzeszewski sliboval, že i navzdory problémům bude bojovat. A vskutku po dvou rozjížďkách vedl. S podobným vývojem se ovšem nesmířily Pardubice. Osvědčenému triu Václav Milík, Matouš Kameník a Andrzej Lebeděvs pomohl Matouš Kameník, který se v sedmé jízdě blýskl triumfem před dotírajícím Oskarem Polisem. Zbývajícím družstvům zůstal boj o stříbro. Pomohly si žolíky. Z rozjížďky s číslem deset se Patryk Wojdylo vrátil se šesti, Eduard Krčmář se čtyřmi body, o čtyři jízdy později naplno zaúřadoval Jan Kvěch. Jenže Pražané neměli svůj den a Vojtěch Šachl, jenž první extraligovou jízdu svého život vyhrál, tlačil dvakrát svůj motocykl do depa s prasklým řetězem. Po devatenácti rozjížďkách bylo jasné, že Pardubice vyhrály, a že se Markéta na pódium dneska nepodívá. Liberec měl dva body k dobru na Slaný. Záhy po startu rozjížďky s číslem dvacet blikala červená světla. Václav Milík upadl v první zatáčce. Na jeho stroji se do depa svezli mechanici, on sám přišel po svých do depa. Naštěstí jen se zraněnou závodnickou dušičkou a z dílny jej nevytáhlo ani vyhlášení vítězů. Repete opanoval Jan Kvěch, což Tomáši Topinkovi bylo platné jako kulich v tropech, Oskar Polis zajistil Slanému druhé místo.

Slaný, Pardubice a Liberec na stupních vítězů | foto Pavel Fišer

Ze závodu připravujeme původní reportáž.

Vojtěch Šachl (bílá) míří za vítězstvím při první extraligové rozjížďce svého života před zraky Matouše Kameníka (modrá) a Bruna Belana (bílá) | foto Karel Herman
1. AMK ZP Pardubice 37
Václav Milík 3 2 3 1 X 9
Matouš Kameník 2 3 0 – 3 8
Andrzej Lebeděvs, LAT 3 2 3 3 3 14
Hynek Štichauer 1 1 2 2 0 6
Jan Jeníček 0 0
2. AK Slaný 33
Oskar Polis, PL E 2 1 2 2 7
Jakub Jamrog, PL 2 3 2 3 2 12
Bruno Belan 1 0 – – 1
Eduard Krčmář 1 2 4* 2 2 11
Matěj Frýza 0 1 1 2
3. Ebebe Speedway Team 30
Patryk Wojdylo 3 3 6* 3 3 18
Lars Skupieň 2 3 2 1 1 9
Michael West, AUS (DMU) 0 0 E 0 1 1
Jedrzej Chmura 0 0 0 0 2 2
4. AK Markéta Praha 28
Vojtěch Šachl 3 0 – E E 3
Jan Kvěch 2 1 3 6* 2 3 17
Petr Chlupáč 1 1 1 – 0 3
Jaroslav Vaníček – 1 1 – 2
Daniel Klíma 0 1 1 1 3
Pád Václava Milíka v závěrečné rozjížďce | foto Pavel Fišer

Aktuální extraligová tabulka:

bilance výsledků malé body tabulkové body
1. Pardubice 2-0-0-0 74 8
2. Slaný 0-2-0-0 70 6
3. Praha 0-0-1-1 60 3
4. Liberec 0-0-1-1 52 3
Matouš Kameník (červená) vzdoruje Oskaru Polisovi (žlutá) | foto Karel Herman

Manažeři se bojí sami sebe, ale také předpovědi počasí

Pardubice – 7. června
Dnes večer se v Pardubicích zlomí česká extraliga do své poloviny. Model soutěže stlačený na pouhé čtyři mítinky nedává prostor žádné chybičce. Stačí jeden nepovedený závod a titul je přesně tak, kam se v lidovém rčení dostal Baťa se svými dřeváky. Žádný z čtveřice koučů proto nepodceňuje ani večerní mítink, ani své soupeře. Své zraky obrací k nebesům nikoliv při hledání božské spásy, nýbrž v obavách z deště.

 

Pardubice: není důvod měnit

Pardubice minulý měsíc dobyly klíčovou Markétu. Od osmnácti hodin je čeká domácí publikum ve Svítkově, které není příliš zvyklé vídat své závodníky v poli poražených. Další čtyři tabulkové body by se Jaroslavu Petrákovi náramně hodily, protože by dláždily pohodlnější cestu do druhé půle extraligy.

Matouš Kameník bude dnes pardubický junior | foto Štěpán Ševčík

„Jestli dneska vyhrajeme?“ vytuší pardubický kouč otázku. „Nevím. Určitě se budeme snažit. Chceme doma vyhrát, záleží, jestli budeme všichni připravení. A taky aby nepřišla voda, my budeme dělat všechno pro to, abychom vyhráli.“

Jaroslav Petrák je jediný, který oproti pražskému závodu neučinil v sestavě jedinou změnu. Juniorem bude Matouš Kameník, v základní čtveřici spolu s ním nastoupí Václav Milík, Andrzej Lebeděvs a Hynek Štichauer, v pozici náhradníka bude připravený Jan Jeníček.

„Sestava se osvědčila,“ kvituje Jaroslav Petrák pražský výkon svých svěřenců. „Neměl jsem důvod měnit. V Praze nebyl problém. Jedinej problém by moh‘ bejt v manažerovi (smích).“

Sestava na dnešní večer: 1 Václav Milík, 2 Matouš Kameník (junior ACCR/PZM), 3 Andrzej Lebeděvs (LATA), 4 Hynek Štichauer, 17 Jan Jeníček

 

 

Liberec: bojuje se dál, co jiného?!

Liberec opět zachraňuje čtyřčlenný model současné extraligy. Projekt SC INTERTEAM s Vladimírem Vopatem vystřídalo působení Gniezna a letos Blažej Skreszewski spolu s Věroslavem Kollertem připravili projekt Ebebe Speedway Team.

Michael West s rodinou v Chabařovicích | foto Jiřina Šifaldová

V Praze byli čtvrtí, někteří závodníci soupisky nepřijeli. A dnes družstvo nastoupí s polskou trojicí Patryk Wojdylo, Kevin Fajfer a Jedrzej Chmura. Doplní ji Australan Michael West, který se s dánskou licencí objevil při chabařovickém Memoriálu Jiřího Hurycha.

Co se vlastně děje? „Bojujeme dál,“ říká Blažej Skrzeszewski. Ostatně jako křižáci v románu Henryka Sienkiewicze. A všichni víme, jak to v bitvě u Grunwaldu dopadlo, že?

Sestava na dnešní večer: 5 Patryk Wojdylo, 6 Kevin Fajfer, 7 Michael West (AUS – DMU), 8 Jedrzej Chmura (junior ACCR/PZM), 18 neobsazeno

 

 

Praha: papírově slabší sestava dokáže vyhrát

V boji o triumf na pražské Markétě zůstal domácím v rukou pověstný černý Petr. Tomáš Topinka na dnešní výjezd do Pardubic svůj tým notně pozměnil. Nicméně výsledek prvního závodu jeho rozhodnutí zase až tolik neovlivnil.

Daniel Klíma se svým otcem Romanem | foto Pavel Fišer

„Bubba potřebuje relax,“ vysvětluje. „V neděli v Brokstedtu spadl a utrpěl otřes mozku. Pepa toho měl teďka taky moc. A mladí kluci potřebujou závody a extraliga pro ně bude jedině plus. S podobnou sestavou jsme loni přijeli do Liberce a vyhráli jsme.“

Třiadvacetiletý Jan Kvěch bude v dnešní sestavě Tomáše Topinky nejstarším kmetem. Už jen proto, že je v ní jediným seniorem. Vojtěch Šachl prožije debut ve vyšší české soutěži na postu povinného juniora. Dalšími členy týmu budou Petr Chlupáč, Jaroslav Vaníček a Daniel Klíma, který z postu náhradníka může zaskočit kdykoliv za kohokoliv.

Takže se dá předpokládat podobný vývoj jako v Liberci, Praha vyhraje a zatroubí k obhajobě loňského zlata? „Aby nevyhrálo počasí,“ přemítá Tomáš Topinka. „Předpověď počasí se pořád mění, meteorologové to snad tahají z klobouku.“

Sestava na dnešní večer: 9 Vojtěch Šachl (junior ACCR/PZM), 10 Jan Kvěch, 11 Petr Chlupáč, 12 Jaroslav Vaníček 19 Daniel Klíma

 

 

Slaný: návrat ztracených synů

Závod v Praze před měsícem jakoby dokonale vystihl slánské působení v extralize v posledních skoro dvaceti letech. Splněná pověst favorita, boj o vítězství do poslední možné chvíle, tentokrát až do rozjezdu. A konečně gratulace lepšímu soupeři. Chyběl bod, jediný bod stejně jako v celém ročníku 2022.

Slánské eso Eduard Krčmář | foto Pavel Fišer

Pro dnešek Milan Mach kompletně mění zahraniční část své sestavy. Letos poprvé uvidíme Jakuba Jamroga a Oskara Polise. Česká část týmu zůstává nezměněna. Eduard Krčmář, junior Bruno Belan a plzeňský Matěj Frýza coby náhradník.

„Jaká brutální změna?“ diví se Milan Mach otázce na téma změny úspěšné sestavy. „Mám klasickou sestavu, je to návrat ztracených synů. Tamti se v Praze osvědčili, ale tihle za nás jezdí stabilně, proto mají přednost.“

Kdyby si člověk chtěl rýpnout, dodal by, že o loňském Liberci už tady hovořil Tomáš Topinka…. „Vyhrát chceme vždycky,“ opáčí Milan Mach. „Ale to chtějí všichni, je nás na to moc. Mám strach z počasí, hlavně aby nepršelo.“

Sestava na dnešní večer: 13 Oskar Polis (PL), 14 Jakub Jamrog (PL), 15 Bruno Belan (junior ACCR/PZM), 16 Eduard Krčmář, 20 Matěj Frýza (Plzeň)

Sestavy na zítřek jsou na světě v rekordním čase

Pardubice – 6. června
Tak to tu ještě nebylo! Řády daná lhůta pro nahlášení sestav na extraligu je čtyřiadvacet hodin před plánovaným začátkem závodu. Zítra naše vyšší soutěž pokračuje svým druhým kolem v Pardubicích. A startovní listina byla oficiálně zveřejněna již šest minut po půl deváté dopolední.


Tipujte:

Kdo vyhraje středeční extraligu v Pardubicích?

View Results

Loading ... Loading ...

Oficiálně nahlášené sestavy:

AMK ZP Pardubice: 1 Václav Milík, 2 Matouš Kameník (junior ACCR/PZM), 3 Andrzej Lebeděvs (LAT), 4 Hynek Štichauer, 17 Jan Jeníček
Ebebe Speedway Team Liberec: 5 Patryk Wojdylo, 6 Kevin Fajfer, 7 Michael West (AUS – DMU), 8 Jedrzej Chmura (junior ACCR/PZM), 18 neobsazeno
AK Markéta Praha: 9 Vojtěch Šachl (junior ACCR/PZM), 10 Jan Kvěch, 11 Petr Chlupáč, 12 Jaroslav Vaníček, 19 Daniel Klíma
AK Slaný: 13 Oskar Polis (PL), 14 Jakub Jamrog (PL), 15 Bruno Belan (junior ACCR/PZM), 16 Eduard Krčmář, 20 Matěj Frýza (Plzeň)
Pardubice oproti Praze nemění sestavu | foto Pavel FIšer