Archiv autora: Antonín Škach

Krško příští rok první českou ligu nepojede

Krško – 5. prosince
V pondělí nad ránem dorazil členům plochodrážní komise dlouho očekávaný e-mail od vedení AMD Krško. Slovinci roku 2024 naši první ligu nepojedou. Jejich závodníci se totiž mají hodně objevovat v české extralize s vestou SC Žarnovica. Definitivní podobu nižší soutěže potvrdí dnešní jednání vedení disciplíny.

Nick Škorja (červená) veze do depa Jana Macka (bílá) – takový obrázek je v prvoligové minulosti | foto Karel Herman

Češi a Slováci v akci 489

Dny uplynulého týdne zasypaly Českou republiky sněhové závěje i na místech, kde takové bílé nadělení není vůbec obvyklé. Zasypaly i plochodrážní stadióny, o jejichž závodním programu na sezónu 2024 bude zítra v Praze jednat plochodrážní komise. Dorazily také mrazy, zatím ale příliš slabé a krátké, aby se dalo hovořit o ledové ploché dráze. Ačkoliv bývalí plochodrážníci v Plzni v sobotu na led vyjeli.

 

Hokejové utkání Nezastavíš, které připomnělo osobnost nedávno zesnulého Richarda Wolffa staršího, mezi Riky PD Team a HC Nýrsko skončil za stavu 3:4. Sehraní hosté otevřeli skóre jako první a dostali se na stav 3:0.

Plochodrážní tým se vzchopil, jeho první gól vstřelil Miroslav Musil, poté kapitán Richard Wolff. Nýrsko přidalo další gól a jeho vítězství nemohl zabránit už ani Pavel Fuksa, autor poslední úspěšné střely duelu.

Plochodrážníci v sobotu nastoupili na plzeňský led | foto Sebastian Wolff

 

Roman Andrusiv nechce být u ledu

Freital – 25. listopadu
Minulou sobotu zastupoval sám české barvy v úvodním závodě saské šroubkařské série Drift-On-Ice. Nechybělo mnoho, aby se představil ve finále o stupně vítězů. Ale nebýt pomoci od Ronnyho Weise, mohl by se na závody pouze dívat. Roman Andrusiv se netají přáním, že by chtěl být příští měsíc v Jonsdorfu opět u toho.

 

Na vypůjčeném motocyklu

Roman Andrusiv s čelovkou připravuje vypůjčený motocykl do akce | foto Antonín Škach

„Byl jsem rád, že jsem se moh‘ svýzt,“ netajil se Roman Andrusiv. „Ronny mě psal už loni, jestli pojedu. Ozval se, jestli to platí, řek‘ jsem, že jo. Povedlo se, je to časové náročný. Mrzí mě, co se mi stalo s motorkou. Nevím, nerozdělával jsem to ještě. Něco na rozvodech, motor se točí, netočí se vačky.“

Díky zápůjčce motocyklu od hlavního organizátora se někdejší bronzový junior České republiky mohl pustit na freitalské kluziště. „První tři jízdy byly hrozný,“ pokrčil rameny. „Další tři lepší, ale nebylo to ono.“

 

Poslední šance byla poslední

S šesti účastníky však závod nekončil po základní části pro žádného z nich. Roman Andrusiv si pro terč odpovídající svou barvou postavení na startovním roštu šel jako třetí. Sergej Malyšev si jako první vybral červený, Niklas Clausen vzápětí modrý. Bílá byla pro bývalého pardubického plochodrážníka logická volba.

„Kdybych byl o jednu pozici víc vevnitř…“ přemítal po projetí cílem na třetí pozici, která jej do finále nepustila.  „Šroubky jsou o startu. Pak někoho předjíždět, když drží lajnu, nejde. Jedině vystrkat.“

 

Tak zase příště

Roman Andrusiv při slavnostním představení ve Freitalu | foto Antonín Škach

Po vylétnutí pásky poslední šance se Roman Andrusiv dral dopředu. Soupeři po jeho levici se ale dostali na vnitřní čáru. Neuhnuli z ní ani o píď. A po vnější straně se dopředu dostat nedalo. A tak první šroubky letošní sezóny pro něho skončily pátou příčkou.

„Jsem vděčnej, že mi Ronny půjčil motorku,“ nešetřil vděkem. „Jinak by tam jen stál a koukal. Pokud nebudu pracovně mimo, pojedu i v Jonsdorfu.“

V last chance Roman Andrusiv (bílá) za sebou nechal Martina Oviba (žlutá), ale Sergeje Malyševa (červená) bohužel nepřekonal | foto Antonín Škach

Závod v Holicích padl

Pardubice – 2. prosince
Ačkoliv termínový kalendář českých ledů bude mít pod svým palcem především paní Zima, jedna věc je jistá již dnes. V autokempu v Holicích v Čechách se rozhodně nepojede. Naproti tomu na seznam potenciálních lokalit jedna přibyla.

 

Ve čtvrtek se holičtí pořadatelé ozvali Petru Moravcovi. Proti pořádání ledové ploché dráhy se postavili rybáři, takže na rybníku Hluboký se závod konat nebude. Zato mezi aspiranty na ledy patří tradičně také Kopřivnice.

Takhle to v Holicích vypadalo v šestašedesátém

První liga čeká na Krško

Pardubice – 1. prosince
Obsazení první ligy pro rok 2024 mělo být známé již včera. V Kršku ale podepisují kontrakty se závodníky až do konce tohoto týdne. Slovinský mistr České republiky se má ovšem s verdiktem ozvat. Čas má do úterního zasedání naší plochodrážní ligy. Na něm se rozhodne, zda se bude závodit v pěti nebo v šesti.


Jaký je Váš názor?

Chybělo by Vám v první lize 2024 Krško?

View Results

Loading ... Loading ...

Z letošních účastníků se přihlásily týmy Kopřivnice, Prahy a Pardubic. Novinkou je účast Divišova a Plzně.  Pokud by se Krško ve svém českém dobrodružství nepokračovalo, zůstal by zachován stávající rozpis závodů.

Plochodrážní komise je připravená také na alternativu, že slovinská přihláška nakonec přece jen dorazí. Filozofie tříčlenného týmu s náhradníkem by zůstala zachována s tím, že třetí závodník by měl své programové jízdy. Každé družstvo by se utkalo a každým jen jednou a mítink by se skládal z osmnácti rozjížděk.

Přihlášení účastníci první ligy 2024:

Kopřivnice
AK Markéta Praha B
ZP Pardubice B
Divišov
Plzeň
Markéta nebude v první lize 2024 chybět | foto Antonín Škach

Mrazivé počasí zvyšuje naději na návrat ledové dráhy do Čech

Pardubice – 30. listopadu
Mrazivé počasí má u nás dle meteorologů vydržet týdny. Podobné zprávy zní jako rajská hudba fanouškům ledové ploché dráhy. Vždyť od posledního závodu v Holicích v Čechách uběhne na začátku příští sezóny již pět let.

 

„Je to jednoduché,“ říká Petr Moravec. „Jakmile bude informace o možnosti závodit, začne dispečink s pořadateli. To vše zhruba deset dnů před možným závodem. Vyeliminovaný je termín závodů mistrovství světa a Evropy, takže prakticky je možnost vždy první půlku ledna a února.“

O případné pořadatelství ledové ploché dráhy požádali pořadatelé v lokalitách Hamr na Jezeře, Opatovice nad Labem, Račice a Holice v Čechách.

Poslední ledy se u nás jely před pěti lety | foto Karel Herman