Archiv autora: Antonín Škach

O finále evropských třiadvacítek se pojede až v neděli ráno

Pardubice – 20. dubna
Matouš Kameník dostal vysoké horečky. V sestavě českého nároďáku pro dnešní kvalifikace evropských třiadvacítek jej nahradil Jan Jeníček. Zůstane v ní ještě zítra, protože závod musel být přeložen na zítřejší dopoledne.

Déšť dnes zasáhl do šampionátu Evropy | foto Karel Herman
Jan Jeníček se v národním týmu sveze až zítra | foto Pavel Fišer

Předpověď počasí na sobotu nemohla potěšit snad nikoho. Zima, deště, na horách sněžení. Děs, běs, hrůza, masakr. Slánská závodní sobota s flat trackem a stopětadvacítkami byla odvolána již včera. V Pardubicích slibovali, že udělají maximum, aby se kvalifikace evropského šampionátu družstev do třiadvaceti let uskutečnila.

Východočeští pořadatelé svému slovu dostáli. Na jejich úsilí se přišlo dopoledne podívat také sluníčko, jež jim vlilo optimismus do žil. Jenže bohužel stejně zvědavý byl déšť. Jeho krátký, ale zničující direkt zasadil dnešnímu závodu zničující knock out.

Bylo vymalováno. Než diváci stačili okolo třinácté hodiny dorazit, depo se začalo vyklízet. Jury mezitím na svém zasedání rozhodla, že se pojede v náhradním termínu v neděli. Začínat se bude už v deset hodin dopoledne. Budíky opravdických plochodrážních fandů si tedy při neděli moc nepřispí.

Povrch svítkovské dráhy měl dnes daleko k optimu | foto Karel Herman

Déšť slaví triumf nad Slaným

Slaný – 19. dubna
Dnešní inspekce slánského oválu po předchozích deštích nedopadla dobře. Ke všemu jsou meteorologové skeptičtí, že by se současný ráz počasí měl zítra radikálně změnit. Sportovní komise ploché dráhy proto zítřejší závody stopětadvacítek a flat tracku dnes okolo půl sedmé zrušila. Náhradní termín má být stanoven dodatečně.

Slaný zítra žádné závody neuvidí | foto Pavel Fišer

Kolibřicí otevřou slánskou sezónu před flat trackery

Slaný – 19. dubna
Zítřejší odpoledne ve Slaném bude patřit mistrovskému flat tracku. Jeho závody doplní premiéra nového seriálu Slaný Trophy Talent 125. Nicméně již dopoledne se kolibříci objeví na místním miniovále, aby napsali první kapitolu letošního mistrovství republiky na krátkých drahách. Tedy pakliže nebude pršet.

 

Karel Průša a Štěpánka Nyklová vozí slánské vesty | foto Antonie Škachová

A že bude, tvrdí sedmdesátiprocentní meteorologická předpověď. Možná již dnes odpoledne, proto Štěpánka Nyklová zůstala doma, ačkoliv si chtěla ve středočeském královském městě vyzkoušet své éčko na zítřejší podnik.

S elektrickým motocyklem bude v sedmičlenném startovním poli sama. Adam Nejeczhleba se totiž soustředí především na dvěstěpadesátky. A v nejnižší domácí plochodrážní kubatuře se za řidítky éčka bude objevovat jen na klasických tratích. Zítra ve Slaném pojede až odpoledne ve flat trackerské kategorii FT Young.

Startovní listina MR 125 ccm na krátké dráze zítra dopoledne ve Slaném:

1 Karel Průša, Slaný
2 neobsazeno
3 Štěpánka Nyklová, Slaný (E)
4 Petr Kvěch (bez klubové příslušnosti)
5 Matěj Tůma, Slaný
6 Jaroslav Bartek, Praha
7 neobsazeno
8 Luboš Hromádka, Pardubice
9 Jakub Hejkal, Slaný
Karel Průša patří mezi favority | foto Antonie Škachová

Česká plochodrážní ročenka 2024 jde do prodeje

Česká Třebová – 19. dubna
Dnes ráno jsme dostali balíky se zbrusu novou publikací Česká plochodrážní ročenka 2024. Jubilejní dvacáté vydání publikace mapující loňskou sezónu na domácích oválech slovem, obrazem i výsledky dostanete zítra při evropských třiadvacítkách v Pardubicích. V přímém prodeji bude i na některých dalších závodech v Čechách. Stejně jako v minulosti budeme knížečky posílat také poštou. V tomto případě budeme k ceně Kč 150,- účtovat také Kč 80 za poštovné a balné.

Zdeněk Schneiderwind sleduje Brity i meteorology

Pardubice – 18. dubna
Český národní tým jde do sobotní kvalifikace evropských třiadvacítek v úloze favorita. V boji o vítězství a potažmo jediné postupové místo do finále má za soupeře Francouze, Němce, kteří utrpěli absencí časově vytíženého Noricka Blödorna, a Brity. Právě na ně si Zdeněk Schneiderwind chce dávat největší pozor. Ale také na počasí, jemuž pochopitelně nikdo neporučí.

 


Tipujte:

Zvítězí Češi v Pardubicích a postoupí do finále evropských třiadvacítek?

View Results

Loading ... Loading ...

Kvůli věku musí za Václava Milíka (vlevo) alternovat Matouš Kameník | foto Karel Herman

Zastavte se pro Ročenku:

Letos podruhé vyrazíme na ovály prodávat knížky s plochodrážní tematikou. Opět do Pardubic a zase s novinkou. Při velkých družstvech jsme prvně širší veřejnosti prezentovali knížku Březolupská šedesátka aneb historie ploché dráhy na slovácké návsi. V sobotu čeká na svou premiéru Česká plochodrážní ročenka 2024. Jubilejní dvacáté vydání bude k mání za Kč 150,-. Stoleček nabídne i další tituly a najdete jej klasicky v koridoru mezi depem a hlavní tribunou.


Adam Bubba Bednář v sobotu bude v základní sestavě | foto Pavel Fišer

Počasí nemusí fandit sportu levých zatáček

Jan Kvěch byl strategicky nominován na post náhradníka | foto Karel Herman

Budou to přesně tři týdny, kdy si v prosluněném Svítkově domácí fandové užili český postup do Grand Finále mistrovství Evropy družstev. V sobotu přicházejí na řadu třiadvacítky. Meteorologové ale slibují boží dopuštění.

„Sleduju předpovědi a má chcát už v noci,“ nebere si Zdeněk Schneiderwind při komentáři na téma povětrnostní situace žádné servítky. „Náhradní termín pardubického závodu je neděle. Ale to je polská liga.“

Odložení sobotního závodu by se dotklo především Jana Kvěcha, jehož v neděli čeká domácí závod v Zielonej Goře proti Grudziadzi. Před rokem podobnou situaci pardubičtí pořadatelé vyřešili proklatě časným ranním začátkem.

 

Britové v zaměřovači

V české sestavě nechybí ani Jan Macek | foto Karel Herman

Mistrovství Evropy družstev a jeho obdoba do třiadvaceti let má poněkud jiná pravidla. „Proto bude Honza Kvěch náhradník,“ připomíná Zdeněk Schneiderwind, že v šampionátu mladších závodníků nemusí na post rezervisty stavět juniora. „Není tam ani taktická rezerva, ani joker, proto je výhodné mít náhradníka lepšího závodníka. Honza už takhle byl při své juniorské kariéře.“

A jak český reprezentační kouč vnímá pozici svého družstva? „Za Němce nejede Blödorn, proto počítám, že naši největší soupeři budou Angličané,“ reaguje. „Doufám, že se jich naši kluci nezaleknou.“

Klíčovým mužem sestavy Zdeňka Schneiderwinda je pochopitelně také Daniel Klíma | foto Karel Herman

Markéta vábí své nové ctitele

Praha – 17. dubna
Pražský klub myslí i na své nejmenší diváky. Začátek Memoriálu Luboše Tomíčka se kvůli nim vrátil na obligátní osmnáctou hodinu. A co víc, při jeho loňském ročníku děti doprovázely závodníky na slavnostní nástup. Nyní se AK Markéta obrací na starší ročníky, protože pro mladé muže a slečny od deseti do patnácti let připravil akademii spojenou s červnovou první ligou a závodem seriálu PRO-TEC Speedway Mini Cup.

 

Loni děti doprovázely závodníky na nástup Tomíčkova memoriálu | foto Karel Herman

Speedway akademie 2024 bude mít svůj první den ve čtvrtek 20. června. Mezi patnáctou a sedmnáctou hodinou se účastníci dozvědí spoustu věcí o historii i současnosti sportu levých zatáček. Prohlédnou si motocykly na speedway i long track. A večer společně se svým doprovodem budou mít volný vstup na prvoligový závod.

Malá Markéta se stane dějištěm praktické části pražské akademie | foto Antonie Škachová

V sobotu dopoledne se dění přesune na malý ovál na první zatáčkou velké dráhy. A od teorie se přejde k praxi. Odvážlivci vyzkouší plochodrážní stopětadvacítky pod dohledem trenérů. Přítomnost zákonného zástupce je povinná, vlastní přilba a další vybavení vítány.

Od čtrnácti hodin bude pokračovat seriál PRO-TEC Speedway Mini Cup. Pro účast v něm se ale vyžaduje platná závodní licence.