Archiv autora: Antonín Škach

Telepatie pomohla Britům k titulu mistrů světa

Manchester – 13. července
Základní část finále Speedway of Nations v Manchesteru patřilo Australanům. Vyhnuli se barážové rozjížďce, v níž domácí odsoudily Švédy k bronzu. Přišlo finále. Robert Lambert zamířil neomylně do vedení. Jenže Daniel Bewley klesl na poslední příčku. Protinožci nedrželi zlaté medaile dlouho. Ve třetím kole byli oba Angličané vpředu. Pomohla jim telepatie. Alespoň dle názoru Roberta Lamberta.

Britové slaví titul mistra světa | foto Petr Makušev (Sport Photo)

 

Nějakých čtyřiadvacet hodin před finálovým zápasem fotbalového Eura Anglie vs. Španělsko slavili Britové plochodrážní titul mistrů světa. Mnozí z přítomných žili tři roky starými vzpomínkami, kdy právě Robert Lambert a Daniel Bewley v Manchesteru ukončili čtyřiatřicetileté čekání na zlaté medaile v soutěži družstev. A letos opět.

Robert Lambert si vychutnává vítězství | foto Petr Makušev (Sport Photo)

Triumf ale nebyl jednoduchý. V rozjížďce poslední šance muselo britské duo porazit Švédy. Robert Lambert přišel o vedení ve druhém okruhu, ve prospěch Fredrika Lindgrena. Ale Jacob Thorssell jezdil poslední bez šance překonat třetího Daniela Bewleyho.

A pak tu byla finálová rozjížďka. A s ní Austrálie, která Brity v základní části předčila. Robert Lambert vedl od startu do cíle. Daniel Bewley byl zprvu třetí, jenže pak jej předčil Brady Kurtz. Misky vah se naklonily na australskou stranu. Ne na dlouho. Na konci druhého okruhu Daniela Bewley udeřil spodní stranou. Vmžiku měl za sebou nejen Bradyho Kurtze, nýbrž i Jacka Holdera. A zlatou medaili na krku. Stadión v ten moment vybuchl v extázi radosti.

Australané zůstali prvními poraženými | foto Petr Makušev (Sport Photo)

„Je to úžasný pocit,“ radoval se Robert Lambert. „Opět jsme mistři světa a já momentálně nemohu věřit, že jsme to dokázali. Já a Dan mámě nepsaný společný jazyk na ovále. Naznačil mi, kudy se dostat dopředu. A já zase jemu.“

Telepatie se ve finále hodila. „Odstartoval jsem a dostal se dopředu,“ říká britský kapitán. „Měl jsem víru v Dana, že se dostane dopředu a nebude poslední, protože je absolutně neuvěřitelný tady. Na autogramiádě nám všichni fanoušci říkali, že přivezeme zlato. To musíte nechat být a nemyslet na to. Když myslíte na konečný výsledek, věci se tak nestanou. A tak jsme šli jízdu za jízdou. Moje motorka fungovala od první rozjížďky. Makali jsme, což se vyplatilo. Jsme mistři světa.“

1. Velká Británie 35 5 7
Robert Lambert 4 4 3 4 4 3 22(2) 3 4
Daniel Bewley 0 0 4 2 3 4 13(1) 2(1) 3(1)
Tom Brennan DNR
2. Austrálie 36 2
Jack Holder 2 4 3 3 4 4 20(1) 2
Max Fricke – – – – – – DNR
Brady Kurtz 3 2 2 4 2 3 16(1) 0
3. Švédsko 27 4
Fredrik Lindgren 3 4 4 X 2 4 17 4
Jacob Thorssell 0 3 3 2 0 2 10(2) 0
Oliver Berntzon DNR
4. Německo 26
Kai Huckenbeck 4 2 2 2 3 3 16
Norick Blödrorn 3 4 0 3 0 0 10(1)
Erik Riss DNR
5. Polsko 24
Dominik Kubera 2 0 4 3 4 0 13
Bartosz Zmarzlik 4 2 T 0 3 2 11(1)
Patryk Dudek DNR
6. Dánsko 21
Mikkel Michelsen – 2 4 2 0 0 8
Anders Thomsen 0 3 0 – 2 – 5
Rasmus Jensen 2 3 3 8
7. Lotyšsko 20
Andrzej Lebeděvs 3 3 0 X 4 2 12
Danil Kolodinskis 0 – – 4 2 0 6
Jevgenij Kostigovs 0 2 2
Maskot nabudil atmosféru | foto Petr Makušev (Sport Foto)

Varkaus padl

Praha – 9. července
Jan Jeníček a Adam Bubba Bednář na semifinále evropských devatenáctek do Varkausu nepojedou. Vzhledem k pojistce dané finskou vládou byl závod zrušen. Situaci řešil o víkendu osmadvacátý kongres FIM Europe v římském Fiumicinu. Verdikt se očekává v nejbližší době. Jenže v Güstrowě si pospíšili a na svých sociálních médiích zveřejnili, že mítink mají pořádat oni sedmého září.

Adam Bubba Bednář má již třetí lokalitu kvalifikace ME U19 – do Plzně jej nepustilo zranění, Varkaus byl odvolán, takže nakonec Güstrow | foto Karel Herman

Česká reprezentace kolibříků se sejde v Pardubicích

Slaný – 9. července
Česká nominace pro evropský a světový pohár stopětadvacítek příští víkend byla zveřejněna. Do Žarnovice se vypraví Karel Průša, Štěpánka Nyklová a Jakub Hejkal. Reprezentační trojice se ještě potká v příští pondělí na pardubickém tréninku, kde pro ni SCM Slaný připravilo od šestnácti hodin speciální program.

Jakub Hejkal (bílá) v duelu s Karlem Průšou (červená) | foto Karel Herman

Své sestavy zná rovněž Speedway of Nations 2

Mies – 8. července
Než se v Manchesteru vyhlásí světový šampión družstev, proběhne korunovace juniorských mistrů světa. Také Speedway of Nations 2 zná své trojice, které se pustí v pátek do boje. Evžen Erban bude mít k dispozici Adama Bubbu Bednáře, Jana Jeníčka a Matouše Kameníka.

Polsko 1 Wiktor Przyjemski (C), 2 Bartosz Banbor, 3 Jakub Krawczyk – kouč Rafal Dobrucki
Německo 1 Norick Blödorn (C), 2 Jonny Wynant, 3 Patrick Hyjek – kouč Sascha Dörner
Velká Británie 1 Leon Flint (C), 2 Daniel Thompson, 3 Samuel Hagon – kouč Neil Vatcher
Lotyšsko 1 Francis Gusts, 2 Nikita Kaulins, 3 Artjom Juhno – kouč Vladimir Ribnikovs
Česká republika 1 Adam Bubba Bednář (C), 2 Jan Jeníček, 3 Matouš Kameník – kouč Evžen Erban
Švédsko 1 Casper Henriksson (C), 2 Philip Hellström-Bängs, 3 Rasmus Karlsson – kouč Alexander Edberg
Austrálie 1 Keynan Rew (C), 2 James Pearson, 3 Michael West – kouš Mark Lemon
Dánsko 1 Jesper Knudsen (C), 2 Bastian Pedersen, 3 Villads Nagel – kouč Nicki Pedersen a Hans N. Andersen

Češi a Slováci v akci 514

Jsou tu prázdniny. A také plochodrážní, aspoň pokud se domácích podmínek týká. Padla první liga v Plzni, trošku už tradičně PRO-TEC Speedway Mini Cup, tentokrát v Liberci. I v Kostěnicích závodili flat trackeři. Inu, dění se posunuje na mezinárodní scénu. Ale už příští víkend půjdeme na stadióny v Žarnovici a v Liberci. Jenže dnes se musíme zase ohlédnout nazpět, přičemž se dostaneme také do Karlových Varů. Vážně.

 

V pondělí v Anglii pršelo. A tak se Jan Kvěch nemohl se svým King’s Lynn doma postavit Leicesteru.

Adam Bubba Bednář a Pavel Ondrašík při talk show v Karlových Varech | foto laskavostí Adama Bubby Bednáře

V úterý Piraterna Motala doma podlehla Lejonenu Gislaved těsně 43:45. Václav Milík přidal domácím pět bodů s bonusem (2 0 2 1 0).

Ve stejný den si Matouš Kameník oblékl vestu Zielonej Gory v Lublině. Inkasoval tři body bonusem (1 1 0 1) a duel polské extraligy U24 skončil nerozhodně 45:45.

Ve čtvrtek King’s Lynn doma zdemoloval Birmingham 57:33. Jan Kvěch prohrál až v rozjížďce s číslem patnáct s Piotrem Pawlickim. Suma sumárum, čtrnáct bodů (3 3 3 3 2).

V pátek Czestochowa doma podlehla Gorzowu 41:48 i celkově 83:96. Martin Vaculík ve vítězné sestavě dovezl dvanáct bodů (3 2 2 3 2).

Sobotní utkání druhé polské extraligy Poznaň vs. Krosno skončilo za stavu 44:46 a celkově 79:101. Václav Milík vyjezdil osm bodů s jedním bonusem (1 3 2 2 0).

Včera Zielona Gora předčila Leszno 53:37, v obou vzájemných střetnutích pak 98:82. Jan Kvěch dal pět bodů s bonusem (1 2 2 0).

A co ty Karlovy Vary? V padesátých letech se tu jezdila plochá dráha sériových strojů, kterou bychom dnes dost možná nazvali flat trackem. A v zimě dvaadevadesátého zde Jaroslav Pták se svým otcem pořádal šroubky. V sobotu byl Adam Bubba Bednář hostem talk show v Orlen zóně při slavném filmovém festivalu.

Červencový program se i nadále redukuje

Liberec – 8. července
S odstoupením Plzně z první ligy pochopitelně z českého kalendáře vypadl také její domácí mítink na Borech příští středu. Bohužel seznam ztrát není kompletní. Zítra se neuskuteční ani závod seriálu PRO-TEC Speedway Mini Cup. Důvod je obligátní, nepřihlásilo se šest zájemců vybavených licencemi. Ve Starých Pavlovicích se bude aspoň trénovat, čehož má využít i Štěpánka Nyklová před evropským a světovým pohárem v Žarnovici o příštím víkendu.

Kolibříci budou zítra v Liberci pouze trénovat | foto Petra Zahradníčková