Řím – 26. listopadu
Sídlo evropské motocyklové federace ve Fiumicinu v Římě se o víkendu stalo místem jednání komisí jednotlivých disciplín motocyklového sportu. Mezi nimi pochopitelně nemohla chybět ani ta plochodrážní. Ačkoliv termínový kalendář ještě nebyl zveřejněn, čeští fanoušci se mají, proč těšit.
V termínovém kalendáři zatím chybí finálové mítinky SEC a také jasný termín jednoho závodu. Řešily se alokace a dle Petra Moravce, který na jednání zastupoval českou plochou dráhu, dopadla naše federace dobře.
Všechny letošní výsledky byly schváleny a licence drah probrány. Čeští pořadatelé jsou hodnoceni velmi dobře a fanoušci by si měli přijít na své také napřesrok.
Výrazná česká stopa byla zmíněna rovněž na elektrickém poli, ale zároveň zazněl apel na bezpečnost. Přijalo se několik drobných úprav pravidel. Na přetřes přišla rovněž Track Stats, alias zdravotní karta závodníků ve stylu polské ligy, která byla letos testována i při Speedway Grand Prix.
Českou plochou dráhu na římských jednáních zastupoval Petr Moravec (druhý zleva) | foto FIM Europe
Opole – 1. října
Polská plochá dráha prožívá excelentní sezónu ve znamení návratů na trůny, které jí v posledních sezónách zůstávaly odepřeny. Jako v neděli v Opole, kdy domácí po třech letech vyhráli mistrovství Evropy dvojic. Kralovali závodu již od jeho úvodních fází, zatímco Dánové a Finové rozhodli o dalších místech až v poslední sérii.
Dánové, Poláci a Finové na stupních vítězů | foto FIM Europe
Pardubice – 22. září
Přijel do Pardubic jako leader aktuální klasifikace se sedmibodovým náskokem. Nicméně vstup do rozhodujícího finále SEC neměl ideální. Po útoku Dimitri Bergeho ve třetí jízdě letěl v první zatáčce do bariéry, o kterou se bolestivě bouchl zády. Mikkel Michelsen však napsal svému příběhu krásný konec. Byl sice čtvrtý, ale potřetí se stal mistrem Evropy. Mítink vyhrál Janusz Kolodziej, z Čechů byl nejlepší pátý Václav Milík. Bohužel se naplnily obavy pořadatelů z deště, díky němuž se končilo po šestnácti jízdách.
Dominik Kubera, Janusz Kolodziej a Leon Madsen na pódiu závodu | foto Karel Herman
1. Janusz Kolodziej, PL
3 2 3 3
11
2. Dominik Kubera, PL
2 3 2 3
10
3. Leon Madsen, DK
0 3 3 3
9
4. Mikkel Michelsen, DK
3 2 3 1
9
5. Václav Milík, CZ
0 3 1 3
7
6. Kai Huckenbeck, D
2 3 2 0
7
7. Andreas Lyager, DK
3 0 2 2
7
8. Grzegorz Zengota, PL
3 2 2 0
7
9. Patryk Dudek, PL
2 1 1 2
6
10. Antonio Lindbäck, S
1 1 3 E
5
11. Andrzej Lebeděvs, LAT
2 1 0 2
5
12. Adam Ellis, GB
1 1 0 2
4
13. Dimitri Berge, F
U 2 1 1
4
14. Jan Kvěch, CZ
1 0 1 0
2
15. Kacper Woryna, PL
1 0 X 1
2
16. Petr Chlupáč, CZ
0 0 0 1
1
17. Hynek Štichauer, CZ (res)
DNR
18. Matouš Kameník, CZ (res)
DNR
Nejlepší trojka letošního SEC: Leon Madsen, Mikkel Michelsen a Janusz Kolodziej | foto Pavel Fišer
Bydhošť – 9. září
Třetí finále SEC na ovále v Bydhošti nadchlo početně obsazené ochozy skvělým závodem. Do finále postoupili dva domácí a dva Dánové. A právě oni měli vrch. Vyhrál Leon Madsen, avšak Mikkel Michelsen si druhou příčkou upevnil postavení leadera před pardubickým vyvrcholením. Jan Kvěch skončil patnáctý, Václav Milík o příčku za ním.
Nagyhalasz – 2. září
Obrovským překvapením skončilo semifinále evropských dvojic v Nagyhalaszu. Triumfovali Italové a na pódium se jim o společnost postarali Slovinci a Ukrajinci, o jejichž pořadí rozhodoval rozjezd. Favorizovaný český tým skončil pátý. Sice bod od pódia, ale přece jen pátý, a vyřazený.
Václav Milík, Jan Kvěch a Eduard Krčmář postup z Nagyhalaszu nepřivezli | foto Karel Herman
„Neměli jsme vůbec svůj den,“ posteskne si Zdeněk Schneiderwind. „Skončili jsme pátí. Venca i Honza hodně bojovali, Eda se na dráhu nedostal, ale na postup to nestačilo. Závody byly hodně vyrovnaný a dvě vyloučení Honzy jsme dohnat nedokázali. Je to velká škoda a nemělo by být pravidlem, že končíme za Italy, Slovinci, Lotyši a Ukajinci.“
Pardubice – 2. září
Seznam vítězů evropských dvojic do devatenácti let není ani dlouhý, ani pestrý. Historie soutěže se začala odvíjet roku 2018 a vyhrály ji čtyři země. Dnes v horkém odpoledni v pardubickém Svítkově se Poláci stali prvním týmem, který obhájil svůj primát z předchozí sezóny. Navzdory ztrátě pár bodíků si trio Damian Ratajczak, Jakub Krawczyk a Oskar Paluch na ovále počínalo přesvědčivě a o jejich titulu záhy přestalo být pochyb. Boj o stříbro trval do poslední chvíle a Dánové o něm rozhodli na úkor Švédů a Němců. Adam Bubba Bednář oslavil své šestnácté narozeniny úspěšným comebackem po zranění a dotáhla české družstvo na pátou pozici.
Dánové, Poláci a Švédové na pódiu | foto Karel Herman
Šestnáctiny just in time
Adam Bubba Bednář (žlutá) při své premiéře v půllitrové reprezentaci podjíždí Romana Kapustina (červená) | foto Karel Herman
Vzduch v depu se ani nehnul. Český tým tentokrát neměl dle zaběhnutého zvyku své boxy hned zkraje poblíž sjezdu na ovál, nýbrž uprostřed řady u oválu. Tomáš Topinka, jenž se stal jakousi prodlouženou rukou oficiálně jmenovaného kouče Evžena Erbana, své svěřence vyslal již do rozjížďky s číslem jedna.
Prvním soupeřem našich se stal Ukrajinec Roman Kapustin, jehož parťák Vladyslav Duda do Pardubic nedorazil. Místo Jaroslava Vaníčka se chystal Adam Bubba Bednář. Po červnovém zranění ve Slaném zvládl úspěšně rekonvalescenci fraktury kotníku a zapůsobil minulý týden řadou povedených tréninků.
Adam Bubba Bednář bilancuje dnešní závod:
„Mám šestnáct, jedu Evropu, ale jinak není k čemu gratulovat. Nebylo to špatný, ale nějaký chyby tam po skoro třech měsících přestávky jsou. Spokojenej jsem, děkuju klukům v depu, Martinovi, Lukimu, Frankovi, tátovi, tetě, sponrozům, Topasovi a klukům v týmu.“
Damian Ratajczak (červená) a Jakub Krawczyk (modrá) právě vykročili za titulem | foto Karel Herman
A protože mu právě dnes bylo šestnáct, jeho reprezentačnímu debutu s pětistovkou nestálo nic v cestě. Ozdobil jej triumfem, ačkoliv po startu zůstal vzadu. Ve druhé zatáčce podjel vedoucího Ukrajince, na něhož v cíli Matouši Kameníkovi pár centimetrů chybělo.
Drama na ovále
Norick Blödorn (bílá) vede Caspera Henrikssona (červená) a Noela Wahlquista (modrá) | foto Karel Herman
Adamu Bubbovi Bednářovi bylo předurčeno vyjet na každou rozjížďku, kdežto Matouš Kameník a Jaroslav Vaníček se měli alternovat v úlohách jeho parťáků. Polákům, jimž na úvod sebral bodík Nor Mathias Pollestad, jsme v páté jízdě nestačili.
Duel se Švédy v rozjížďce s číslem deset přinesl pořádnou melu. Adam Bubba Bednář odstartoval nejlépe. Přišel o vedení ve prospěch Caspera Henrikssona. Spolu s Matoušem Kameník držel na uzdě Noela Wahlqvista, který v závěrečném okruhu zůstal s poruchou stát.
Dánové Čechy evidentně podcenili. Jesper Knudsen vynechal jedinou rozjížďku. Adam Bubba Bednář s letem pásky odvedl jeho krajany Nicolai Heiselberga a Williama Drejera. Triumfoval stylem start – cíl, ačkoliv se jeho náskok v závěru zmenšoval.
Matouš Kameník bilancuje závod:
„Nevím, co říct. Dráha dobrá, o tréninku měkká, teď vytvrdla.“
Matouš Kameník (bílá) se tlačí mezi Noelem Wahlquistem (modrá) a Casperem Henrikssonem (červená) | foto Karel Herman
Medaile českému týmu souzena nebyla. Poláci a Dánové disponovali kompaktní sestavou, Švédové a Němci zase výraznou jezdeckou osobností. A bohužel Matouš Kameník a Jaroslav Vaníček dnes neměli svůj den. I Adam Bubba Bednář litoval rozjížďky s číslem sedmnáct, kdy po chybě ve druhé kole přišel o druhé místo i vidinu poprat se s Brity o lepší výsledek než 1:5.
Poláci bez pochybností
O polském vítězství nemohlo být sebemenších pochyb. Body z jejich konta kromě zmiňovaného Mathiase Pollestada dokázali uloupit jen Norick Blödorn a Casper Henriksson. A i kdyby Oskar Paluch a Jakub Krawczyk nakrásně nedojeli do cíle závěrečné jízdy proti Romanu Kapustinovi, stejně by měli šanci v dodatkové jízdě proti Dánům.
Adam Bubba Bednář (žlutá) útočí na Mathiase Pollestada (červená) | foto Karel Herman
Jesper Knudsen a William Drejer v osmnácté jízdě podlehli Damianu Ratajczakovi s Jakubem Krawczykem 1:5. Jejich skór vyrovnali Švédové a o stříbře rozhodoval vzájemný souboj severských týmů v předposlední jízdě. William Drejer odevzdal motocykl do uzavřeného parkoviště, odkud hlasitě povzbuzoval své kolegy.
Jaroslav Vaníček komentuje závod:
„Neočekával jsem takovej výsledek. Myslel jsem, že by to mohlo bejt lepší. Závody nebyly podle plánu, snad příště bude líp.“
Nicolai Heiselberg (modrá) a Jesper Knudsen (červená) vedou Švédy v klíčovém duelu o stříbro | foto Karel Herman
Verdikt padl záhy. Nicolai Heiselberg a Jesper Knudsen se ujali vedení. Casper Henriksson útočil, ve třetím kole se mu dánský tandem podařilo rozdělit. Na stříbro však jeho úsilí bylo málo. A Němci byli v ten moment mimo medailovou hru, vlastně i českým přičiněním.
Norick Blödorn sice třiadvacátou jízdu vyhrál, jenže Adam Bubba Bednář nepustil ke slovu jeho parťáka Jonny Wynanta. Češi nakonec skončili pátí. Potřebný bod dodal Adam Bubba Bednář. V nájezdu do první zatáčky posledního kola rozjížďky s číslem pětadvacet sebral triumf Mathiasi Pollestadovi.
1. Polsko
31
Damian Ratajczak
3 3 – 3 3 2 –
14
Jakub Krawczyk
1 – 2 – 2 1 2
8(4)
Oskar Paluch
2 3 1 3
9(1)
2. Dánsko
26
Jesper Knudsen
2 2 2 – 1 2 1
10(3)
William Drejer
3 – 3 1 0 – –
7(1)
Nicolai Heiselberg
1 2 3 3
9(1)
3. Švédsko
24
Casper Henriksson
2 3 3 2 3 3 2
18
Noel Wahlqvist
1 2 E 1 2 0 0
6
Theo Berqvist
DNR
4. Německo
23
Norick Blödorn
3 3 3 2 3 3 3
20
Jonny Wynant
0 0 F 0 0 1 2
3(1)
5. Česká republika
18
Matouš Kameník
1 – 1 – 0 – 1
3
Jaroslav Vaníček
– 0 – 0 – 0 –
0
Adam Bubba Bednář
3 1 2 3 1 2 3
15
6. Velká Británie
18
Sam Hagon
1 – 1 3 2 3 1
11(1)
Joe Thompson
0 0 – – 3 1 –
4
Aston Boughen
1 0 2 0
3(1)
7. Norsko/Lotyšsko
17
Mathias Pollestad, N
2 3 1 3 2 2 2
15
Artjom Juhno, LAT
0 1 0 0 1 0 0
2(1)
8. Ukrajina
10
Roman Kapustin
2 2 2 1 1 1 1
10
Vladyslav Duda
nepřijel
Adam Bubba Bednář, Jaroslav Vaníček, Matouš Kameník a kouš Tomáš Topinka na nástupu | foto Karel Herman