Archiv pro rubriku: ME

Zdeněk Schneiderwind sleduje Brity i meteorology

Pardubice – 18. dubna
Český národní tým jde do sobotní kvalifikace evropských třiadvacítek v úloze favorita. V boji o vítězství a potažmo jediné postupové místo do finále má za soupeře Francouze, Němce, kteří utrpěli absencí časově vytíženého Noricka Blödorna, a Brity. Právě na ně si Zdeněk Schneiderwind chce dávat největší pozor. Ale také na počasí, jemuž pochopitelně nikdo neporučí.

 


Tipujte:

Zvítězí Češi v Pardubicích a postoupí do finále evropských třiadvacítek?

View Results

Loading ... Loading ...

Kvůli věku musí za Václava Milíka (vlevo) alternovat Matouš Kameník | foto Karel Herman

Zastavte se pro Ročenku:

Letos podruhé vyrazíme na ovály prodávat knížky s plochodrážní tematikou. Opět do Pardubic a zase s novinkou. Při velkých družstvech jsme prvně širší veřejnosti prezentovali knížku Březolupská šedesátka aneb historie ploché dráhy na slovácké návsi. V sobotu čeká na svou premiéru Česká plochodrážní ročenka 2024. Jubilejní dvacáté vydání bude k mání za Kč 150,-. Stoleček nabídne i další tituly a najdete jej klasicky v koridoru mezi depem a hlavní tribunou.


Adam Bubba Bednář v sobotu bude v základní sestavě | foto Pavel Fišer

Počasí nemusí fandit sportu levých zatáček

Jan Kvěch byl strategicky nominován na post náhradníka | foto Karel Herman

Budou to přesně tři týdny, kdy si v prosluněném Svítkově domácí fandové užili český postup do Grand Finále mistrovství Evropy družstev. V sobotu přicházejí na řadu třiadvacítky. Meteorologové ale slibují boží dopuštění.

„Sleduju předpovědi a má chcát už v noci,“ nebere si Zdeněk Schneiderwind při komentáři na téma povětrnostní situace žádné servítky. „Náhradní termín pardubického závodu je neděle. Ale to je polská liga.“

Odložení sobotního závodu by se dotklo především Jana Kvěcha, jehož v neděli čeká domácí závod v Zielonej Goře proti Grudziadzi. Před rokem podobnou situaci pardubičtí pořadatelé vyřešili proklatě časným ranním začátkem.

 

Britové v zaměřovači

V české sestavě nechybí ani Jan Macek | foto Karel Herman

Mistrovství Evropy družstev a jeho obdoba do třiadvaceti let má poněkud jiná pravidla. „Proto bude Honza Kvěch náhradník,“ připomíná Zdeněk Schneiderwind, že v šampionátu mladších závodníků nemusí na post rezervisty stavět juniora. „Není tam ani taktická rezerva, ani joker, proto je výhodné mít náhradníka lepšího závodníka. Honza už takhle byl při své juniorské kariéře.“

A jak český reprezentační kouč vnímá pozici svého družstva? „Za Němce nejede Blödorn, proto počítám, že naši největší soupeři budou Angličané,“ reaguje. „Doufám, že se jich naši kluci nezaleknou.“

Klíčovým mužem sestavy Zdeňka Schneiderwinda je pochopitelně také Daniel Klíma | foto Karel Herman

Matouš Kameník je pátým členem českého nároďáku

Pardubice – 11. dubna
Středeční trénink v Pardubicích provázelo krásné počasí. Zdeněk Schneiderwind upřesnil svou sestavu pro evropskou kvalifikaci třiadvacítek, která se ve Svítkově uskuteční příští sobotu. Pátým mužem českého národního týmu se stane Matouš Kameník, který si včera na východě Čech vyzkoušel motocykly před dnešním sparingem v Zielonej Goře. Své sestavy nahlásili také všichni naši soupeři.


Tipujte:

Kdo vyhraje pardubickou evropskou kvalifikaci U23?

View Results

Loading ... Loading ...

Startovní listina kvalifikace ME U23 v Pardubicích příští sobotu:

Německo: 1 Jonny Wynant, 2 Ben Iken, 3 Lukas Wegner, 4 Patrick Hyjek, 17 Erik Bachhuber – kouč Sascha Dörner
Francie: 5 Steven Goret, 6 Mathias Tresarrieu, 7 Steven Labouyrie, 8 Tino Bouin, 18 Theo Ugoni – kouč Laurent Sambarrey
Velká Británie: 9 Tom Brennan, 10 Jordan Jenkins, 11 Anders Rowe, 12 Leon Flint, 19 Ashton Boughen – kouč Neil Vatcher
Česká republika: 13 Daniel Klíma, 14 Matouš Kameník, 15 Jan Macek, 16 Adam Bubba Bednář, 20 Jan Kvěch – kouč Zdeněk Schneiderwind
Matouš Kameník nastoupí za český nároďák | foto Petr Makušev (Sport Photo)

Verdikt padne dnes

Pardubice – 10. dubna
Necelý měsíc po postupu do Grand Final mistrovství Evropy se pardubický Svítkov stane opět dějištěm vystoupení českého národního týmu. V kvalifikaci evropských třiadvacítek se postaví Britům, Francouzům a Němcům, přičemž do finále postupuje jen vítěz. Oproti čtvrté sestavě čtvrtého nejlepšího týmu starého kontinentu musí Zdeněk Schneiderwind učinit jednu změnu, kterou slíbil ohlásit po dnes v podvečer po tréninku ve Svítkově.

 


Jaký je Váš názor?

Kdo by měl být pátým členem českého nároďáku U23?

View Results

Loading ... Loading ...

Z kola ven musí Václav Milík. Úřadující český šampión by do týmu zapadl svou mladou duší, ale datum na rodném listě hovoří nekompromisně. Na českých oválech běží tréninkový proces, který včera zažila pražská Markéta.

Dnes od sedmnácti hodin by měl proběhnout trénink přímo v Pardubicích, pakliže se proti nepostaví déšť. „Po něm zveřejníme páté jméno místo Vaška,“ slibuje Zdeněk Schneiderwind. „Ostatní zůstávají jako na Evropě v Pardubicích a v Grudziadzi.“

 

Česká sestava pro kvalifikace ME U23 v Pardubicích příští sobotu:

Jan Kvěch, Praha
Daniel Klíma, Praha
Adam Bubba Bednář, Praha
Jan Macek, Kopřivnice
pátý závodník dodatečně
Až na Václava Milíka zůstává český nároďák nezměněný | foto Karel Herman

Premiéra skončila čtvrtým místem

Grudziadz – 6. dubna
V krátké historii evropského šampionátu družstev se český národní tým kvalifikoval do finále až před týdnem z Pardubic. V Grudziadzi skončil čtvrtý, nicméně Zdeněk Schneiderwind je s jeho výkonem v zásadě spokojený, byť lituje pár ztracených bodů. Za titulem jednoznačně vykročili Poláci, kteří slavili již po sedmnácti rozjížďkách.

„Kluci byli čtvrtí, ale všichni se maximálně snažili,“ komentuje český reprezentační manažer. „Reálně jsme mohli mít o pět bodíků více, ale to by na medaili nestačilo. Pro všechny to byla hodně dobrá zkušenost. Pro Honzu a Vaška trénink před ligou a Grand Prix, pro Bubbu, Dana a Mácu určitě hodně velká zkouška. A doufám, že se vše zúročíme na mistrovství Evropy U23 v Pardubicích, kde pojedeme s minimální obměnou sestavy.“

Český národní tým skončil v evropském finále čtvrtý | foto Zdeněk Schneiderwind
1. Polsko 51
Bartosz Zmarzlik 3 3 1 3 3 13
Patryk Dudek 3 3 3 2 3 14
Przemyslaw Pawlicki 2 3 3 2 10
Piotr Pawlicki 2 3 3 2 3 13
Wiktor Przyjemski 1 1
2. Dánsko 35
Mikkel Michelsen 3 1 2 1 2 9
Anders Thomsen 3 2 3 3 3 0 14
Rasmus Jensen 1 0 2 3 1 7
Mads Hansen 1 1 2 – 1 5
Bastian Pedersen DNR
3. Švédsko 20
Jacob Thorssell 0 2 0 0 2
Antonio Lindbäck 0 2 E 0 2 4
Fredrik Lindgren 2 2 2 0 2 2 8
Kim Nilsson 2 1 0 1 – 4
Casper Henriksson X 0
4. Česká republika 13
Daniel Klíma 0 – – 2 T 2
Václav Milík 0 E 1 1 3 5
Jan Kvěch 1 1 1 1 0 1 5
Jan Macek – 0 0 – 0
Adam Bubba Bednář 1 0 X 0 1

 

Na řadě je Grudziadz

Praha – 3. dubna
Bílá sobota byla tak skvělá, že už to snad ani více nešlo. Na svítkovský stadión proudily davy návštěvníků. Pořadatelé pro ně operativně přistavili ještě jeden stolek se vstupenkami, aby se každý dostal na své místo včas. Rozhodně nikdo nelitoval, že postup českého nároďáku do evropského Grand Finále viděl od začátku do konce.

 

„Ty vole, dobrý,“ raduje se Zdeněk Schneiderwind ještě dnes. „Byla to velká klika, ale suprový, postoupili jsme do finále! Každej bod rozhodoval, bylo to štěstí. Kluci to měli pod kontrolou. Ale ten závěr…“¨

Sobotní závody si užili nejen čeští závodníci jako na snímku Adam Bubba Bednář, ale také fanoušci | foto Pavel Fišer

Dánové byli favorité úplně stejně jako Slovinci outsideři. Češi odrazili nápor Norů a v závěru bojovali na dálku s Lotyši, kteří v Gdaňsku dali dohromady jednatřicet bodů. Po skvělém výkonu v osmnácté jízdě jsme jejich skóre vyrovnali.

Petr Moravec se před rozjížďkou s číslem devatenáct obrátil na Václava Milíka. Se smíchem vyjádřil napůl přání, napůl naději, že Pardubičan v závěrečné rozjížďce udělá aspoň jeden bod. Postup ale potvrdil již Jan Kvěch pátou dvojkou slunného dne.

Naštěstí. Václav Milík totiž nakonec odstartoval jako pánbůh. Nakonec se ale propadl až na chvost a skončil s nulou. Kdo ví, jak by se rozjížďka s číslem dvacet vyvíjela, kdyby do ní pardubický závodník nastupoval u vědomí, že Grand Finále závisí jen a jen na něm.

Na kdyby se ovšem plochá dráha nejezdí, a Češi si nic jiného než happy end v Pardubicích nezasloužili. „Bezvadný závod byl také v Pockingu,“ komentuje Zdeněk Schneiderwind náš triumf v nedělním Velikonočním poháru. „Takový závody by kluci potřebovali každej tejden aspoň dva.“

V sobotu je na řadě vyvrcholení mistrovství Evropy. „Úspěšná sestava se nemění,“ reaguje kouč na otázku po případných změnách reprezentační pětice. „V Grudziadzu se uvidí. Záleží, abychom udělali pár bodíků a nebyli jen do počtu.“

Sestava českého národního týmu zůstává beze změny | foto Petr Makušev (Sport Photo)

Zákal saharského písku neulpěl na české radosti

Pardubice – 30. března
Dánové splnili ve finále A mistrovství Evropy družstev úlohu favorita. Vyhráli o parník a postoupili do Grand Finále v Grudziadzi. Zaplněná hlavní tribuna ovšem pozitivně prožívala dálkový souboj Čechů, aby také oni nechyběli mezi nejlepší čtveřicí plochodrážních týmů starého kontinentu. Svěřenci Zdeňka Schneiderwinda si neváhali tu a tam vyšlápnout na Dány. Především ale drželi na nejen oslabené Nory, ale především rovněž snaživé Nory. O jejich druhé příčce přestalo být pochyb někdy ve čtvrté sérii. Bylo ale nutno překonat jednatřicet lotyšských bodů z gdaňského finále. Vyrovnal je benjamínek Adam Bubba Bednář, když si v rozjížďce s číslem osmnáct splnil přání inkasovat dnes aspoň jednu trojku. Vzápětí všechny vyděsila přetržená páska, za níž ale pykal Lasse Madland Fredriksen. Rychlost startu repete Jana Kvěcha poněkud překvapila, nicméně dotáhl postupové úsilí naší sestavy až do konce. Slunce za filtrem saharského prachu zapadalo v odstínech žluté a čeští fanoušci stále nechtěli pustit své reprezentanty z prostoru pódia mezi depem a hlavní tribunou.

Češi, Dánové a Norovné na stupních vítězů | foto Karel Herman

Nádherný den ve Svítkově

Jaru evidentně plochá dráha chyběla. Zima stála z plochodrážního hlediska za starou bačkoru a tak se snažilo napravit všechno, co šlo. Na třicátý březnový den se vyšňořilo. Popadlo do náručí Sluníčko, aby jej písek až z daleké Sahary neštípal v očích. A honem do Svítkova. Český nároďák přece jede o evropské Grand finále!

Stejný záměr pojala v prosluněném odpoledni celá řada diváků. Jejich nápor pořadatele určitě příjemně překvapil, nicméně v žádném případě nezaskočil. Pod hlavní tribunou se briskně objevil druhý stoleček, u něhož se v roli výběrčího vstupného objevil sám Petr Moravec. Všichni zájemci se dostali na hlavní tribunu včas. A že je bylo panečku náramně slyšet!

Už při nástupu, k němuž Zdeněk Schneiderwind přibyl se svým týmem s českou vlajkou v ruce. Taktika byla jasná. Sbírat co nejvíce bodů. Jejich hromada byla potřeba nejen pro dnešní druhé místo, protože o porážce Dánů se nikdo neodvažoval ani spekulovat. Alespoň nahlas ne. Skórovat bylo třeba v dálkovém souboji s druhým družstev ve finále B, jež v Gdaňsku startovalo s hodinovým předstihem oproti Pardubicím.

Začátek byl pravým ztělesněním českých plánů. Anders Thomsen směřoval za prvním dánským vítězstvím. Jan Kvěch ale prošel mezi Lasse Fredriksenem a Anže Grmekem. Dostat vedoucího Seveřana se mu nepoštěstilo. Česká hrdla ale jásala hned vzápětí. Václav Milík slavil triumf stylem start – cíl, když Rasmus Jensen v úvodním výjezdu stačil pouze na Glenna Moie.

Martin Kiml, technik závodu, k organizaci kontrol během závodu:

„Při družstvech musíme zkontrolovat dva z každého týmu. Bereme je tak, aby nestartovali v další rozjížďce. A měli dost času před sebou pracovat na motorce.“

Jan Macek ve třetí jízdě přispěl jedním bodem. Truls Kamhaug se vzápětí musel vrátit do depa s tlumičem, který si urazil při výjezdu na ovál. Rune Holta v úloze norského manažera se obával zbytečně. Jeho svěřenec dvouminutový limit stihnul, jen si zase ve vratech škrtnul výfukem o rantl.

Nyní bez problémů. Když Mikkel Michelsen po startu zavřel Daniela Klímu na vnitřek, Nor Čechových potíží využil. Sebral mu druhé místo. Pražský závodník si na vrcholku kopečka do depa střihnul efektní otočku kolem nohy. Přišla na něho řada, aby mu technici zvážili motocykl a odebrali vzorek paliva z nádrže.

 

Náhradník na scénu

Dánsko jedenáct. My sedm. Norové šest a Slovinci čistá nula. Taková byla skóre před druhou sérií. V ní se měla uplatnit česká strategie s náhradníkem, jenž by měl zaskočit za svého méně bodujícího kolegu ze základní čtyřky. Volba padla na Jana Macka.

Jan Macek uznává své vystřídání po první sérii:

 „Měl jsem těžkou jízdu a trojka nestartovala. Byli tam dva dravci, po dohodě s manažerem mě vystřídal. Ale jsem rád za druhé místo, jedeme dál.“

Protože kopřivnický závodník měl vyjet na ovál až v osmé jízdě, Adam Bubba Bednář měl stále moře času. Postavil se na kraji depa, prsty na modrém zábradlí. A nanečisto si zatím zkoušel startovní manévry. Dráha dostala dávku vody, což se v páté jízdě stalo osudným Václavu Milíkovi.

S nakropeným materiálem pod sebou klouzal. Odstartoval až třetí a cestu dopředu nenašel. Jana Kvěcha ale hned na to porazil pouze Rasmus Jensen. V rozjížďce s číslem sedm zamířil Maric ivačič pro první slovinské body. Vzal to pořádně z gruntu. V první zatáčce převzal vedení od Madse Hansena. Daniel Klíma jezdil třetí, než jej v předposlední zatáčce překonal Lasse Madland Fredrikesen.

Přesně o jeho bod se Norové dostali před český nároďák. Mikkel Michelsen v rozjížďce s číslem osm navýšil dánské vedení. Adam Bubba Bednář v první zatáčce odrazil Glenna Moie, po němž se sápal Anže Grmek. V nájezdu do třetího kola jej minul. Norská ofenzíva jakoby symbolicky skončila. Teď ještě hamonit body!

V rozjížďce s číslem devět využil Zdeněk Schneiderwinda taktickou rezervu, jíž řády povolují v případě vyššího odstupu než šest bodů na leadera. Načasování bylo dokonalé. Václav Milík na místě Jana Macka slavil elegantní triumf. Tleskala mu nejen tribuna, ale také česká část depa.

V desáté jízdě se Adam Bubba Bednář povolaný místo Daniela Klímy pustil srdnatě do křížku s Mathiasem Pollestadem. V nájezdu do druhého okruhu mu ukázal záda, jenže už ve druhém oblouku se prosadil starší Nor. Jan Kvěch přivezl vzápětí dva body, než v depu podrobil svůj motocykl předepsané zkoušce technických komisařů. Pak jen sledoval parádu Václava Milíka, který v první zatáčce sebral po vnitřní čáře vedení Mikkelu Michelsenovi.

 

Plány se plní

Před posledními osmi jízdami bylo druhé místo našich již jen těžko zpochybnitelnou realitou. V rozjížďce s číslem třináct Adam Bubba Bednář ve třetím kole předčil Lasse Madlanda Fredriksena a dorazil do cíle jako druhý za Rasmusem Jensenem. Na voál mířil hned vzápětí. Tentokrát místo Daniela Klímy.

Lotyši pádící v Gdaňsku ke druhé místě za Švédy v ten moment měli na kontě devětadvacet bodů. Náš benjamínek v Pardubicích posunul Čechy na čtyřiadvacet. Zatímco Mathias Pollesttad uspěl coby taktická rezerva, on se inkasoval dva body. Ve druhé zatáčce podjel Bastiana Pedersena, s nímž válčil ještě ve čtvrtlitrech. A jehož vlastní strýc Nicki v roli kouče poslal na ovál jako náhradníka, protože o dánském triumfu nebylo sebemenších pochyb.

Rasmus Jensen neměl v první zatáčce rozjížďky s číslem patnáct místa nazbyt. Skončil na ovále, ale opakovalo se ve čtyřech. Dán slavil brilantní triumf před zraky Václava Milíka, který se v prvním oblouku přenesl okolo Anže Grmeka. Mezitím skončil závod Gdaňsku a na vědomí vešel fakt jednatřiceti lotyšských bodů. Češi jich měli osmadvacet, když Jan Kvěch uspěl v přetahované o druhé místo s Mathiasem Pollestadem.

Takže čtyři jízdy a čtyři body k českému postupu. Formalita? Ale kdeže, toto je plochá dráha. Daniel Klíma se po dlouhé přestávce vrátil do závodu rozjížďkou s číslem sedmnáct. Dlouho jezdil třetí. Jenže ve třetím kole jej Glenn Moi vystrkal ven.

Adam Bubba Bednář líčí své vítězství v osmnácté jízdě:

 „Měl jsem takovej plán. Udělat dnes aspoň jednu trojku. Udělali jsme změnu na motorce, vypálil jsem od startu a bylo to krásný.“

A pak jel k pásce Adam Bubba Bednář. Vymaloval start v dokonalých barvách s rutinou francouzského impresionisty. Za troubení tribuny obkroužil čtyři kola v čele. Dopřál divákům děkovačku. A spíkr Roman Hájek jásal, jak blízko postupu se nacházíme.

A pak bum do pásky! Z depa nebyl přesně jasný viník a Petr Moravec se obrátil k Václavu Milíkovi čekajícímu na závěrečnou jízdu dne s nadějí, že ten poslední bod určitě udělá. Mezitím byl z repete rozjížďky s číslem devatenáct diskvalifikován Lasse Madland Fredriksen. Jan Kvěch na dráze laboroval ve společnosti mechaniků se svým motocyklem. Nakonec však dojel druhý a Češi byli v Grand Finále!

Naštěstí! Ve dvacáté jízdě vyšel Václavu Milííkovi jen start. V první zatáčce jen předčil Matic Ivačič. Pak se objevil zprava Mathias Pollestad, zleva Rasmus Jensen. Místo vítězného českého vykřičníku přišla nula. Hlavní byl ale postup. A fanoušci nechtěli pustit české chlapce od stupňů vítězů, které jim pořadatelé postavili před hlavní vstup na tribunu.

 

Hlasy z depa

„Postoupili jsme, o to šlo,“ nechal se slyšet Václav Milík. „Nová sezóna, nová výzva. Měli jsme postoupit a to se povedlo. Jedna jízda na prd. Z trojky po úpravě, klouzalo to. Dráha nebyla moc závodivá, byl to trénink na Zlatou přilbu, tam byla stejná. V poslední jízdě jsem to měl dřív zatáčet na lajnu. Nechal jsem tam místo a předjeli mě. Venek nefungoval, závody byly o startu a lajně. V Grudziadzi je taky beton, byl to trénink na finále.“

„V poslední jízdě jsme měli problém, řešili ho na dráze,“ vracel se Jan Kvěch k dramatickým momentům předcházející rozjížďku s číslem devatenáct. „Zaskočila mě páska, jak šla rychle nahoru. Ale postoupili jsme. Teď máme chvilku na rozmyšlenou, abychom vyřešili drobnosti. Nebylo to dneska nejlepší, nebylo to nejhorší. V pohodě závod, budu se snažit doladit chybičky.“

„Na pohodu, bylo to dobrý,“ usmíval se Adam Bubba Bednář. „Trefili jsme se do nastavení. Jeli jsme jen s malinkou změnou. Čtyři jízdy se mi povedly, jednu jsem si pokazil, pořád se učím. Kluci v depu odvedli skvělou práci, chci poděkovat jim, sponzorům a rodině.“

 

Anders Thomsen (červená) vodí v první jízdě Jana Kvěcha (modrá), Lasse Madlanda Fredriksena (bíůá) a Anže Grmeka (žlutá) | foto Pavel Fišer
Anders Thomsen (červená) vodí v první jízdě Jana Kvěcha (modrá), Lasse Madlanda Fredriksena (bíůá) a Anže Grmeka (žlutá) | foto Pavel Fišer
1. Dánsko 49
Mikkel Michelsen 3 3 2 3 11
Mads Hansen 3 2 3 3 3 14
Rasmus Jensen 2 3 3 3 1 12
Anders Thomsen 3 2 – – 3 8
Bastian Pedersen 1 1 2 4
2. Česká republika 33
Jan Kvěch 2 2 2 2 2 10
Václav Milík 3 1 3 3 2 0 12
Daniel Klíma 1 0 – – 0 1
Jan Macek 1 – – – – 1
Adam Bubba Bednář 2 0 2 2 3 9
3. Norsko 23
Mathias Pollestad 2 3 1 3 1 2 12
Truls Kamhaug 2 1 0 0 1 4
Glenn Moi 1 0 1 – 1 3
Lasse Madland Fredriksen 1 1 1 1 T 4
4. Slovinsko 15
Matic Ivačič 0 3 2 0 2 3 10
Anže Grmek 0 1 2 1 1 5
Luka Omerzel 0 0 0 0 0 0
Adam Bubba Bednář se vrací do depa s vítězstvím, které pojistilo český postup do finále | foto Karel Herman