Archiv pro rubriku: ME Juniorských družstev do 19 let

Český postup z Plzně se stal realitou

Plzeň – 29. června
Saxofon u Nové branky kouzlil, jako si jeho hráč nemusel jen hrou vydělávat pár drobných do futrálu před sebou. Od svatého Bartoloměje jej přehlušovaly motory soutěžních automobilů sjíždějících ze startovní rampy osmnácté Rallye Plzeň. Západočeská metropole totiž během tropické soboty hostila dva motoristické podniky. Vedle podniku českého šampionátu v rallyesprintu také evropské semifinále plochodrážních devatenáctek. Po rozjezdu s Wiktorem Przyjemskim se stalo kořistí Dána Villadse Nagela. Do postupové osmičky se podíval rovněž Matouš Kameník.

Wiktor Przyjemski, Villads Nagel a Nazar Parnickij na stupních vítězů | foto Antonín Škach

Ze závodu připravujeme původní reportáž.

Česká reprezentace cestou na nástup: zleva Matěj Frýza, Bruno Belan, Jaroslav Vaníček a Matouš Kameník | foto Antonín Škach
1. Villads Nagel, DK 2 3 3 2 3 13+3
2. Wiktor Przyjemski, PL 3 3 2 3 2 13+2
3. Nazar Panickij, UA 3 2 3 3 1 12
4. Matouš Kameník, CZ 2 3 0 3 3 11
5. Bartosz Banbor, PL X 2 3 3 3 11
6. Luke Killeen, GB 2 1 3 1 3 10
7. Mikkel Andersen, DK 3 3 1 2 1 10
8. Pawel Trzesznewski, PL 3 2 X 2 2 9
9. Ashton Boughen, GB 2 2 2 0 2 8
10. Jaroslav Vaníček, CZ 0 1 2 2 0 5
11. Patrick Hyjek, D 1 1 2 1 X 5
12. Dante Johansson, S 1 0 1 1 1 4
13. Roman Kapustin, UA 0 0 1 0 2 3
14. Matěj Frýza, CZ (res) 1 1 1 0 3
15. Niek Meijerink, NL 1 0 0 0 0 1
16. Bruno Belan, CZ (res) 0 0 1 1
17. Nicolai Heselberg, DK 1 X – – – 1
18. Antoni Mencel, PL X – – – – 0

 

Pardubice nepatřily nikomu jinému než českému nároďáku

Pardubice – 21. dubna
Ráno bývá moudřejší večera. Ano, to je pravda, věřte osvědčeným lidovým pranostikám. Včera večer nebyl na svítkovský ovál utěšený pohled. Pršelo, pršelo, jen se lilo. Vabank na sobotu prostě pardubickému klubu nevyšel. Sázka na nedělní ráno dokonale. Led místo vody v popelnících před restaurací odhaloval, jak mrazivá noc byla. Na obloze ale úřadovalo sluníčko. A na dráze český národní tým. Jan Kvěch se v rozjížďce s číslem jedna vrátil do depa zabahněný jako čuník, jak se z poslední příčky po startu srdnatě probil pro dva body. Následovala smršť českých trojek, která postavila soupeře na čele s ambiciózními Brity do role herců menších rolí. Jan Kvěch se ocitl v desáté jízdě na zemi. Daniela Klímu vezla z rozjížďky s číslem šestnáct sanitka. Bolela jej žebra, ale podezření na frakturu se zaplaťpánbůh nepotvrdilo. Reprezentaci z ostrovní monarchie zablikla ještě jedna naděje na vítězství a postup do finále v Krakově. Zhasla ještě rychleji, než se rozsvítila a naši borci si z šestibodové převahy nenechali ukrojit už vůbec nic. Jan Kvěch v nominační sérii triumfoval dvakrát, vzápětí zaúřadoval Jan Macek, aby Adam Bubba Bednář nakonec ve dvacáté jízdě zkompletoval své patnáctibodové maximum.

Britové, Češi a Francouzi na stupních vítězů | foto Karel Herman

Razantní český nástup

Teplota okolo nuly nebyla pranic příjemná. Ale sluníčko slibovalo krásný den. A především pomáhalo napravit škody po propršené sobotě. Jury se rozhodla odstartovat závod o půl jedenácté místo původně ohlášených deseti hodin. Řeklo by se půl hodiny sem, půl hodiny tam. Jenže Jan Kvěch by rozhodně nesouhlasil.

Požár francouzského motocyklu byl v depu naštěstí rychle uhašen | foto Pavel Fišer

V šestnáct hodin potřeboval být v Zielonej Goře na extraligový mítink se začátkem o čtvrt na osm. Motocykly poslal napřed a náhradní si pro dnešek vypůjčil od Hynka Štichauera. Přesto potřeboval nejpozději v jednu po obědě vyrazit. Tom Brennan na tom byl o poznání hůř.

Jeho Gdaňsk totiž začínal duel v Ostrowě již ve čtrnáct hodin. Britův klub proto musel poslat pro svého závodníka vrtulník. V deset třicet odstartoval proto závod nejen o postup do evropského finále. Nebyl to povedený začátek. Start rozjížďky s číslem jedna se musel opakovat, za což si Steven Goret vykoledoval napomenutí.

Jan Kvěch (žlutá) v zápalu boje s Erikem Bachhuberem (červená) a Leonem Flintem (bílá) | foto Pavel Fišer

Napodruhé vyrazil nezadržitelně dopředu Leon Flint. A Jan Kvěch byl k českému zděšení úplně poslední. Než český smutek stačil zašumět, ve druhé zatáčce podjel Erika Bachhubera. Steven Goret přišel na řadu ihned v následujícím výjezdu.


Jan Kvěch po návratu z rozjížďky s číslem jedna vysvětluje svou zablácenou kombinézu:

„Divíš se, že jsem zablácenej? Po včerejšku? Dráha je promáčená, byla to první jízda a já jel z nejhorší pozice u mantinelu.“


První vyhrání však vyhánělo z britské kapsy. Nástup českých borců nešlo prostě zastavit. Daniel Klíma byl ve druhé jízdě tak rychlý, že si vysloužil výstrahu. Ale smečku pronásledovatelů na čela s Andersem Rowem přivedl do cíle, aby české skóre srovnal s anglickým. V ten moment byla obě družstva nejblíže za celý závod, což nikdo nemohl ještě vědět.

Ve třetí jízdě Jan M

Daniel Klíma (žlutá) vodí Anderse Roweho (bílá) a Mathiase Tresarrieu (modrá) | foto Karel Herman

acek v první zatáčce objel Toma Brennana. Pak pádil dopředu jako japonský rychlovlak. Vzápětí Adam Bubba Bednář dle svého zvyku cvičil levým ramenem u pásky. Když se zvedla, byl v prachu. A Jordan Jenkins až za Stevenem Labouyriem. Po přestávce český koncert pokračoval.

Adam Bubba Bednář se po startu páté jízdy strkal s Tomem Brennanem. Jenže Angličan stejně musel již v první zatáčce kapitulovat. V šesté jízdě Jan Macek objel zvenčí první zatáčky všechny své soupeře včetně vedoucího Erika Bachhubera.

Rozjížďka s číslem sedm přinesla diskvalifikaci Stevena Labouyrieho za najetí do pásky. Při restartu měl Daniel Klíma potíže se svým motocyklem. Mechanici jej roztlačili dříve, než Josef Franc z depa přivezl náhradní od Jana Kvěcha.

Pak se automatické startovací zařízení zvedalo pomalu jako invalida. Červené světla byla nevyhnutelná. Napotřetí konečně všechno klaplo. A Daniel Klíma rozehrál své druhé velké sólo. Leon Flint byl hodně rychlý. Jenže on byl ještě rychlejší.

 

Nic se nemění

Po sedmi rozjížďkách byly karty rozdány naprosto jasně. Francie, ani Německo nemohly na vítězství a potažmo postup pomyslet ani náhodou. A Britové byli o sedm bodů za námi. Zdeněk Schneiderwind se rozhodl poslat do osmé jízdy Jana Jeníčka. Jednak si potřeboval ušetřit jeden start náhradníka Jana Kvěcha. A také proč by se benjamínek družstva neměl blýsknout před domácím publikem?!

Jan Macek (žlutá) má za sebou Toma Brennana (bílá) a Bena Ikena (červená) | foto Karel Herman

Anders Rowe vyhrál. Ale mladý Pardubičan se nikterak nepáral s Jonny Wynantem a Tino Bouinem. Angličané měli v bodu poradu, kterak zvrátit vývoj mítinku ve svůj prospěch. Podobné spekulace se ale rychle ukázaly jako velikánská fikce. Zboural ji hned Daniel Klíma, když se v rozjížďce s číslem devět dostal do čela hned po startu. A náhradník Velké Británie Ashton Boughen se propadl až na chvost a nakonec neviděl cíl. Jenže…


Jan Macek si libuje po svém druhém vítězství:

„Je to trošku hlubší, ale to mně sedí. Byl bych rád, kdyby to tak bylo až do konce závodu.“


Start desáté jízdy vynesl do vedení Toma Brennana. Jan Kvěch jej konfrontoval hned zvenku první zatáčky. Angličan držel střed a vystrkal jej ven. Čech se nevzdal, jenže ve druhé zatáčce se poroučel k zemi. O vině nemohlo být pochyb. Pakliže se nějaké vůbec vynořily, žluté vylučovací světlo je rázně utnulo. Bez našeho borce neměl Tom Brennan v repete vážného soupeře.

Adam Bubba Bednář (žlutá) vodí Stevena Labouyrie (midrá) a Jonny Wynanta (červená) | foto Karel Herman

Žádný důvod k panice. Adam Bubba Bednář v rozjížďce s číslem jedenáct odstartoval jako z praku. Ačkoliv byl Anders Rowe rychlý, vedení mu nesebral. Jan Macek troubil velké sólo hned vzápětí. A Leon Flint se neprobil před Mathiase Tresarrieu. A po přestávce hrál roli suveréna zase Adam Bubba Bednář.

 

Bez kompromisu

Patrik Hyjek dorazil na startovní rošt čtrnácté jízdy bez háku. Otočil se k depu, jenže z dvouminutového limitu už moc nezbývalo. A tak jel bez něho. Neměl velkou šanci. Jeho tým už vůbec ne. Ani Francouzi, kdežto Britové mobilizovali poslední síly.

Jan Kvěch (žlutá) padá před zraky Toma Brennana (bílá) | foto Pavel Fišer

Anders Rowe dorazil Jana Macka, jehož na protilehlé rovince překonal Steven Labouyrie. Opět žádná tragédie. Jan Kvěch se s lehkostí plochodrážního boha v první zatáčce kolem mantinelu prohnal do vedení přes všechny své soupeře. Český borec neměl problém ani v depu, kde si jej technik Martin Málek pozval na převážení motocyklu a odběr vzorku paliva.


Daniel Klíma o rozjížďce s číslem šestnáct:

„V posledním kole jsem to protáh‘ po venku. Říkám si, že to na Goreta zkusím. A zdemoloval jsem úplně motorku.“


Anders Rowe (bílá) gratuluje Adamu Bubbovi Bednářovi (žlutá) | foto Pavel Fišer

Před šestnáctou jízdou Daniel Klíma narychlo měnil motocykl. Stihnul všechno v limitu, než se svět obrátil vzhůru nohama. Erik Bachhuber vyrazil za nejlepším výsledkem svého družstva, přičemž vodil i Toma Brennana. Daniel Klíma trčel úplně vzadu. Když udeřil Stevena Goreta před sebou, skončil v posledním výjezdu v pekelném highsideru.

O pár metrů dále upadnul také vedoucí Němec. Ten se ale postavil na nohy a vrátil se po nich do boxu. Daniela Klímu vezla sanitka. V depu z ní vystoupil. Kráčel do kopce, kde k němu okamžitě mířil Zdeněk Schneiderwind. Český kouč se dočkal pozitivní i negativní odpovědi. Ano, závodník je v pořádku. Ne, poslední sérii nominačních rozjížděk nepojede.

Britové jakoby se vraceli na samotný začátek závodu, kdy živili postupové ambice. Nyní stáli o šest bodů za našimi. Nicméně žádný důvod k panice, Češi dnes nepřijeli do Svítkova prohrát. A vskutku během pár následujících okamžiků bylo rozhodnuto. V náš prospěch.

Pády Daniela Klímy a Erika Bachhubera v šestnácté jízdy prověřily pořadatelskou partu | foto Pavel Fišer

Byť v sedmnácté jízdě Erik Bachhuber vystřihnul další povedený start, Jan Kvěch v úvodním oblouku přeskočil z třetí příčky do čela. Ashton Boughen byl za ním jen mžik, protože na sklonku druhého okruhu se dostal až příliš na venek. Krizový moment ustál bez pádu, jenže se opět musel dívat na výfuk Erika Bachhubera. A tentokrát jednou provždy.

Britům zbývala už jen hodně teoretická naděje na postup. Jan Kvěch v osmnácté jízdě sfouknul i tu. Než se vrátil po předchozím triumfu, mechanici mu připravili stroj a on se nesundával z hlavy přilbu ani kvůli pití. Pak se vrátil na ovál pro vítězství ve stylu start cíl. Leon Flint vyšel naprázdno. A bylo vymalováno

Jak hlásil spíkr Roman Hájek, český nároďák se právě dostal do krakovského finále. Tom Brennan se proto rozhodl do rozjížďky s číslem devatenáct vypustit a balit se na letecký přesun od polského Ostrowa. Ashton Boughen spěchal z depa místo něho. Z jeho motoru se ozvala rána a on musel svůj ztichlý stroj odtlačit do parc fermé.

Vítězné wheelie Adama Bubby Bednáře | foto Pavel Fišer

Jan Macek neměl na ovále konkurenci. A nakonec zamířil do akce Adam Bubba Bednář. Ujal se vedení, ale záhy svítila červená světla, protože ve druhé zatáčce spadl Steven Labouyrie. Šel z repete ven. A tak si pražský junior na své patnáctibodové maximum musel pár dalších minut počkat.

 

Hlasy z depa

„Zábavný,“ znělo první slůvko, které ze svých úst vypustil Adam Bubba Bednář. „Bylo to hezký, pěkná dráha. Jak vypadala ráno, dopadlo to hezky. S Leonem Flintem to byla hezká jízda, slyšel jsem ho za sebou. Pokazil jsem jeden start, dali jsme si ránu s Tomem Brennanem. Kluci v depu odvedli skvělou práci, díky jim, rodině Kurzových a všem sponzorům.“

Adam Bubba Bednář v sevření fanoušků | foto Pavel Fišer

„Krásné,“ vystihl své pocity Jan Macek. „Od prvního momentu jsem si to užíval. Dráha krásná, těžká, závodivá. Užíval jsem si to. Za mě spokojenost. Za mě spokojenost, za tým určitě taky. Kdyby finále šlo jako dneska, bude to krásný. Povedlo se to.“

„Špatný to nebylo,“ bilancoval Daniel Klíma. „Nedotáh‘ jsem to úplně, myslím. V posledním kole jsem to protáh‘ po venku. Říkám si, že to na Goreta zkusím. A zdemoloval jsem úplně motorku. Cíl je splněn, ale všechno je před námi, ve finále to začne znovu.“

„Dobrý dneska,“ usmíval se Jan Jeníček. „Dráha suprová. Jel jsem jednou, ale bylo to hezký. Měl jsem to jistit a do ničeho se moc nepouštět. Vyhráli jsme, postoupili, určitě spokojenost. Motorka jela hezky, za mě výborný.“

Adam Bubba Bednář létá nad hlavami českých mechaniků po svém pátém triumfu | foto Karel Herman
1. Česká republika 50
Daniel Klíma 3 3 3 F 9
Jan Jeníček – 2 – – 2
Jan Macek 3 3 3 1 3 13
Adam Bubba Bednář 3 3 3 3 3 15
Jan Kvěch 2 X 3 3 3 11
2. Velká Británie 35
Tom Brennan 2 2 3 3 10
Jordan Jenkins 1 1 – – 2
Anders Rowe 2 3 2 3 2 12
Leon Flint 3 2 1 2 0 8
Ashton Boughen R 2 1 M 3
3. Francie 20
Steven Goret 1 0 1 2 2 6
Mathias Tresarrieu 1 1 2 0 2 6
Steven Labouyrie 2 T 2 2 X 6
Tino Bouin 0 0 – 1 0 1
Theo Ugoni 1 1
4. Německo 14
Jonny Wynant 0 1 0 – 1 2
Ben Iken 1 1 E – 1 3
Lukas Wegner 0 – 1 0 1
Patrick Hyjek – 0 2 0 1 3
Erik Bachhuber 0 2 1 F 2 5

Poznámka: varování za startovní přestupek Steven Goret v první a Daniel Klíma ve druhé jízdě

Jan Kvěch (žlutá) ve vedení před Ashtonem Boughenem (bílá) a Erikem Bachhuberem (červená) | foto Karel Herman

O finále evropských třiadvacítek se pojede až v neděli ráno

Pardubice – 20. dubna
Matouš Kameník dostal vysoké horečky. V sestavě českého nároďáku pro dnešní kvalifikace evropských třiadvacítek jej nahradil Jan Jeníček. Zůstane v ní ještě zítra, protože závod musel být přeložen na zítřejší dopoledne.

Déšť dnes zasáhl do šampionátu Evropy | foto Karel Herman
Jan Jeníček se v národním týmu sveze až zítra | foto Pavel Fišer

Předpověď počasí na sobotu nemohla potěšit snad nikoho. Zima, deště, na horách sněžení. Děs, běs, hrůza, masakr. Slánská závodní sobota s flat trackem a stopětadvacítkami byla odvolána již včera. V Pardubicích slibovali, že udělají maximum, aby se kvalifikace evropského šampionátu družstev do třiadvaceti let uskutečnila.

Východočeští pořadatelé svému slovu dostáli. Na jejich úsilí se přišlo dopoledne podívat také sluníčko, jež jim vlilo optimismus do žil. Jenže bohužel stejně zvědavý byl déšť. Jeho krátký, ale zničující direkt zasadil dnešnímu závodu zničující knock out.

Bylo vymalováno. Než diváci stačili okolo třinácté hodiny dorazit, depo se začalo vyklízet. Jury mezitím na svém zasedání rozhodla, že se pojede v náhradním termínu v neděli. Začínat se bude už v deset hodin dopoledne. Budíky opravdických plochodrážních fandů si tedy při neděli moc nepřispí.

Povrch svítkovské dráhy měl dnes daleko k optimu | foto Karel Herman

Zdeněk Schneiderwind sleduje Brity i meteorology

Pardubice – 18. dubna
Český národní tým jde do sobotní kvalifikace evropských třiadvacítek v úloze favorita. V boji o vítězství a potažmo jediné postupové místo do finále má za soupeře Francouze, Němce, kteří utrpěli absencí časově vytíženého Noricka Blödorna, a Brity. Právě na ně si Zdeněk Schneiderwind chce dávat největší pozor. Ale také na počasí, jemuž pochopitelně nikdo neporučí.

 


Tipujte:

Zvítězí Češi v Pardubicích a postoupí do finále evropských třiadvacítek?

View Results

Loading ... Loading ...

Kvůli věku musí za Václava Milíka (vlevo) alternovat Matouš Kameník | foto Karel Herman

Zastavte se pro Ročenku:

Letos podruhé vyrazíme na ovály prodávat knížky s plochodrážní tematikou. Opět do Pardubic a zase s novinkou. Při velkých družstvech jsme prvně širší veřejnosti prezentovali knížku Březolupská šedesátka aneb historie ploché dráhy na slovácké návsi. V sobotu čeká na svou premiéru Česká plochodrážní ročenka 2024. Jubilejní dvacáté vydání bude k mání za Kč 150,-. Stoleček nabídne i další tituly a najdete jej klasicky v koridoru mezi depem a hlavní tribunou.


Adam Bubba Bednář v sobotu bude v základní sestavě | foto Pavel Fišer

Počasí nemusí fandit sportu levých zatáček

Jan Kvěch byl strategicky nominován na post náhradníka | foto Karel Herman

Budou to přesně tři týdny, kdy si v prosluněném Svítkově domácí fandové užili český postup do Grand Finále mistrovství Evropy družstev. V sobotu přicházejí na řadu třiadvacítky. Meteorologové ale slibují boží dopuštění.

„Sleduju předpovědi a má chcát už v noci,“ nebere si Zdeněk Schneiderwind při komentáři na téma povětrnostní situace žádné servítky. „Náhradní termín pardubického závodu je neděle. Ale to je polská liga.“

Odložení sobotního závodu by se dotklo především Jana Kvěcha, jehož v neděli čeká domácí závod v Zielonej Goře proti Grudziadzi. Před rokem podobnou situaci pardubičtí pořadatelé vyřešili proklatě časným ranním začátkem.

 

Britové v zaměřovači

V české sestavě nechybí ani Jan Macek | foto Karel Herman

Mistrovství Evropy družstev a jeho obdoba do třiadvaceti let má poněkud jiná pravidla. „Proto bude Honza Kvěch náhradník,“ připomíná Zdeněk Schneiderwind, že v šampionátu mladších závodníků nemusí na post rezervisty stavět juniora. „Není tam ani taktická rezerva, ani joker, proto je výhodné mít náhradníka lepšího závodníka. Honza už takhle byl při své juniorské kariéře.“

A jak český reprezentační kouč vnímá pozici svého družstva? „Za Němce nejede Blödorn, proto počítám, že naši největší soupeři budou Angličané,“ reaguje. „Doufám, že se jich naši kluci nezaleknou.“

Klíčovým mužem sestavy Zdeňka Schneiderwinda je pochopitelně také Daniel Klíma | foto Karel Herman

Matouš Kameník je pátým členem českého nároďáku

Pardubice – 11. dubna
Středeční trénink v Pardubicích provázelo krásné počasí. Zdeněk Schneiderwind upřesnil svou sestavu pro evropskou kvalifikaci třiadvacítek, která se ve Svítkově uskuteční příští sobotu. Pátým mužem českého národního týmu se stane Matouš Kameník, který si včera na východě Čech vyzkoušel motocykly před dnešním sparingem v Zielonej Goře. Své sestavy nahlásili také všichni naši soupeři.


Tipujte:

Kdo vyhraje pardubickou evropskou kvalifikaci U23?

View Results

Loading ... Loading ...

Startovní listina kvalifikace ME U23 v Pardubicích příští sobotu:

Německo: 1 Jonny Wynant, 2 Ben Iken, 3 Lukas Wegner, 4 Patrick Hyjek, 17 Erik Bachhuber – kouč Sascha Dörner
Francie: 5 Steven Goret, 6 Mathias Tresarrieu, 7 Steven Labouyrie, 8 Tino Bouin, 18 Theo Ugoni – kouč Laurent Sambarrey
Velká Británie: 9 Tom Brennan, 10 Jordan Jenkins, 11 Anders Rowe, 12 Leon Flint, 19 Ashton Boughen – kouč Neil Vatcher
Česká republika: 13 Daniel Klíma, 14 Matouš Kameník, 15 Jan Macek, 16 Adam Bubba Bednář, 20 Jan Kvěch – kouč Zdeněk Schneiderwind
Matouš Kameník nastoupí za český nároďák | foto Petr Makušev (Sport Photo)

Verdikt padne dnes

Pardubice – 10. dubna
Necelý měsíc po postupu do Grand Final mistrovství Evropy se pardubický Svítkov stane opět dějištěm vystoupení českého národního týmu. V kvalifikaci evropských třiadvacítek se postaví Britům, Francouzům a Němcům, přičemž do finále postupuje jen vítěz. Oproti čtvrté sestavě čtvrtého nejlepšího týmu starého kontinentu musí Zdeněk Schneiderwind učinit jednu změnu, kterou slíbil ohlásit po dnes v podvečer po tréninku ve Svítkově.

 


Jaký je Váš názor?

Kdo by měl být pátým členem českého nároďáku U23?

View Results

Loading ... Loading ...

Z kola ven musí Václav Milík. Úřadující český šampión by do týmu zapadl svou mladou duší, ale datum na rodném listě hovoří nekompromisně. Na českých oválech běží tréninkový proces, který včera zažila pražská Markéta.

Dnes od sedmnácti hodin by měl proběhnout trénink přímo v Pardubicích, pakliže se proti nepostaví déšť. „Po něm zveřejníme páté jméno místo Vaška,“ slibuje Zdeněk Schneiderwind. „Ostatní zůstávají jako na Evropě v Pardubicích a v Grudziadzi.“

 

Česká sestava pro kvalifikace ME U23 v Pardubicích příští sobotu:

Jan Kvěch, Praha
Daniel Klíma, Praha
Adam Bubba Bednář, Praha
Jan Macek, Kopřivnice
pátý závodník dodatečně
Až na Václava Milíka zůstává český nároďák nezměněný | foto Karel Herman