Archiv pro rubriku: Štancl Speedway Academy

Slánská akademie pojede také letos

Slaný – 16. března
Po loňském patnáctidílném seriálu  na výchovu a nábor mladých plochodrážních talentů nazvaný Štancl Speedway Academy bude mít i v letošní sezoně tento projekt své pokračování.   Název doznává určité změny, neboť Jiří Štancl se rozhodl dál v této činnosti nepokračovat, takže jak bylo zvykem užívat zkratku ŠSA dojde zde k drobné změně a to SSA, což znamená Slaný Speedway Academy.

 

Slánské akademie budou pokračovat, avšak bohužel je už nepovede Jiří Štancl
Slánské akademie budou pokračovat, avšak bohužel je už nepovede Jiří Štancl

Slánský malý ovál v úterý otestovala dvojice domácích nadějí Bruno Belan s Vojtěchem Zamazalem pod dohledem zkušeného trenéra Miroslava Rosůlka, který byl nedílnou součásti loňských tréninkových kempů.

Aby na tuhle činnost nebyl osamocen, byl osloven Luboš Tomíček, který v nedávné minulosti patřil do absolutní domácí plochodrážní špičky. Je zde záruka, že po boku Miroslava Rosůlka vytvoří trenérský tandem, který bude mladým  adeptům plochodrážního sportu mít, co nabídnout, aby jejich výkonnostní křivka směřovala do vyšších pater.

Slánské akademie odstartovaly před rokem
Slánské akademie odstartovaly před rokem

Letošní SSA má osm tréninkových kempů a ten první bude zahájen tuto neděli 19. března.  Nic se nemění na začátcích, ty jsou vždy stanoveny na devět hodin, kdy je sraz účastníků v depu a po potřebných instrukcích je výuka na malém oválu zahájena v deset hodin.

Nutností je, aby každý mladý jezdec zde měl rodinného příslušníka. Finanční podmínky účastníků se rovněž nemění, člen AK Slaný neplatí, sportovec zařazený ve SCM uhradí 100 Kč. Ostatní platí poplatek 200 Kč, zadarmo to má rovněž nově příchozí zájemce o plochodrážní sport.

Termíny Slaný Speedway Academy 2017:

neděle 19. března
neděle 26. března
pátek 14. dubna
sobota 6. května
sobota 3. června
sobota 10. června
sobota 23. září
neděle 8. řijna

Foto: Václav Buřič

Patnáctka je konečná stanice

Slaný – 30. října
Závěrečné patnácté dějství projektu Štancl Speedway Academy, které se uskutečnilo v neděli a udělalo tečku za tréninkovými kempy Jířího Štancla. Historicky nejúspěšnější tuzemský plochodrážní jezdec Jiří Štancl ve spolupráci s Autoklubem  Slaný v letošní sezoně rozjel projekt na výchovu a nábor nových plochodrážních talentů, který se na  plné obrátky roztočil 10. dubna a byl ukončen již zmíněným termínem 30. října.

Dráha si tentokrát vyžádala hodně úprav
Dráha si tentokrát vyžádala hodně úprav

Dušičkové počasí nedávalo příliš nadějí, že si mladí jezdci na malém oválu zatrénují. Ale určité úpravy daly možnost, že si deset účastníků, kteří vážili do Slaného cestu, přeci jen mohli převléknout do   kombinéz,natočit své stroje a postupně se seznámit se stavem dráhy.

Trenérské duo Jiří Štancl a Miroslav Rosůlek, jak je zvykem a pravidlem, rozdělili mladé závodníky podle výkonnosti, aby jejich tréninkové jízdy dávaly smysl, a bedlivě sledovali průběh jejich počínání na dráze, která postupně s přibývajícím časem se dostávala do stále lepší kondice.

František Klier a Milan Dobiáš se chystají do akce pod bedlivým dozorem Jaroslava Šůse
František Klier a Milan Dobiáš se chystají do akce pod bedlivým dozorem Jaroslava Šůse

Poslední letošní díl ŠSA  nevynechal Michal Baštecký z pražské Markéty, který společně s Vojtěchem   Zamazalem s domácího AK mají na svých kontech dvanáct účastí a patří mezi nejpilnější návštěvníky těchto tréninkových kempů. Jen o jednu účast méně zaznamenali Adam Nejezchleba z SC Chabařovice s dalším slánským jezdcem Bruno Belanem, kteří v neděli rovněž ve Slaném nechyběli.

Miroslav Rosůlek instruuje Michala Bašteckého
Miroslav Rosůlek instruuje Michala Bašteckého

Poslední letošní možnost využili i talentovaní závodníci Pavel Kuchař z AK Markéta Praha s Milanem Dobiášem z SC Chabařovice. Po kratší pauze se zde prezentoval František Klier z AK Slaný. Desítku účastníků doplnil plzeňský Josef Černý, z Liberce dorazil Tadeáš Růžička a nejmladším účastníkem byl pětiletý Tony Katra z Prahy.

Jiří Štancl v plné práci
Jiří Štancl v plné práci

Po skončení tréninkového procesu čekalo na mladé závodníky závěrečné hodnocení, kde přítomní kromě diplomů a medailí dostali i upomínkové předměty. A posléze ke slovu přišlo malé pohoštění. Po určité době se mladí jezdci se svými rodiči rozjeli do svých domovů s přáním, aby na prahu příští plochodrážní sezony se opět mohli při tomto projektu ve Slaném  scházet a zúčastňovat se tréninkových kempů.

Včichni účastníci posledního kempu pěkně pohromadě
Včichni účastníci posledního kempu pěkně pohromadě

Letošní Štancl Speedway Academy odstartovalo zbrusu nový plochodrážní projekt, který v tuzemských podmínkách zaznamenal premiérovy krok a naznačil, jakým směrem by se měla ubírat výchova mladých adeptů sportu levých zatáček. V průběhu sezony se zde prezentovalo 33 zájemců, z toho jich šest ze zahraničí.

Závěr sezóny se vším všudy
Závěr sezóny se vším všudy

Je pravda, že někteří z nich přišli jednou nebo dvakrát a po zjištění, že tento sport vyžaduje určité specifikum, se více neobjevili. Na druhou stranu zde byla celá řada závodníků, kteří měli vysoké procento docházky.

Jiří Štancl jako hlavní instruktor měl z pozice asistenta k ruce Miroslava Rosůlka, bývalého úspěšného reprezentanta, o technické zabezpečení se starali Václav Buřič a Zdeněk Brabec, zdravotní dozor na všech kempech  zabezpečila Kateřina Zamazalová, která naštěstí nemusela řešit sebemenší zdravotní problém žádného účastníka.

Pamětní medaile pro účastníky
Pamětní medaile pro účastníky

Antonín Vilde z pozice vedoucího projektu tak mohl být prakticky po všech stránkách spokojen, byť se samozřejmě určité menší problémy vyskytly.  Poděkování za zdárný průběh patří firmě Shupa, která se na tomto projektu významně podílela a pánové Jiří Benda  a Jaroslav Šůs byli pravidelnými návštěvníky jednotlivých kempů. Dále se o podporu zasloužily společnost TOI-TOI,  Castrol, REPRO, Autoplachty Duda a nemalou měrou město Slaný.

Foto: Václav Buřič

Sedm statečných dorazilo do Slaného, jen nelítostný Calvera v mlze zabloudil

Slaný – 23. října
Nedělní ráno bylo zahaleno hustou mlhou a mírný mrazík byl neklamným znamením, že cesta do Slaného nebude žádnou příjemnou vyjížďkou, tím spíš když je známo, že mnoho řidičů se v silničním provozu chová jako by neexistovala žádná pravidla.  Je paradoxem, že pár kilometrů před královským středočeským městem se na obloze objevilo slunce v plné své kráse a tak těsně po deváté mohli členové realizačního týmu Štancl Speedway Academy  za vydatné pomoci rodičů frekventantů tréninkového kempu, ale i samotných mladých jezdců připravit malý ovál tak, aby jízdní podmínky byly adekvátní pokročilému ročnímu období.

 

Dnes se akademie utápěla v mlžném závoji
Dnes se akademie utápěla v mlžném závoji

Čtrnácté, předposlední dějství Štancl Speedway Academy začalo sice za jasného slunečního počasí, ale postupně hustá mlha dorazila i sem. A tak Jiří Štancl, který se tentokrát musel obejít bez Miroslava Rosůlka, jenž byl se Sportovním centrem mládeže při AK Slaný na JAWA CUPu v polské Toruni, mladým adeptům dal jasné pokyny, jak dnešní program bude probíhat. K dispozici měl ještě Zdeňka Kabeláče a Mgr. Otakara Večerku, kteří byli jeho prodlouženou rukou.

Závodní ovál bylo nutno nejprve připravit
Závodní ovál bylo nutno nejprve připravit

Do Slaného si dnes cestu prokousala sedmička mladých plošinářů. Bruno Belán se svým otcem měli od pátku dost starostí, aby stačili připravit svůj stroj. Nakonec vše zvládli a mohl tak po boku bojovně laděného Jaroslava Vaníčka a stálící ŠSA  Michala Bašteckého svádět bezpočet soubojů na dráze, kterou ke spokojenosti všech přítomných v průběhu tréninku dolaďoval Václav Buřič.

Jan Jeníček před Michalem Bašteckým
Jan Jeníček před Michalem Bašteckým

Nabitý víkend měl pardubický Jan Janíček, ten zvládl sobotní brigádu na svítkovském stadionu a odpoledne ještě zavítal do nedalekých Koštěnic,  aby se v neděli vydal se svým doprovodem do Slaného. Zde ho bohužel zradil jeho motocykl a tak tréninkové jízdy absolvoval na stroji, který je zde k dispozici od společnosti Shupa, jež se tak tímto podílí na tomto projektu.

Adam Nejezchleba v akci
Adam Nejezchleba v akci

Adam Nejezchleba opět potvrdil, že přes svůj nízký věk se dokáže  stylem jízdy vyrovnat starším závodníkům je jen škoda, že zatím k sobě nemá aspoň dva přibližně mladé soupeře. Adama v příštím
týdnu čeká  novinka v jeho sportovní kariéře. Vydá se na saské šroubky, aby absolvoval exhibiční jízdy na ledových kluzištích mladého motocyklového potěru.

Fyzická příprava je důležitá
Fyzická příprava je důležitá

Ze západu Čech opět dorazil Josef Černý, ten se zde začal objevovat až v samém závěru letošní sezóny. Ale jak je vidět, tréninkové metody Jiřího Štancla mu jdou k duhu a postupně si zvyká na prostředí tohoto sportu.

Sedmým statečným  byl dnes pětiletý Tony Katra, toho do Slaného doprovází jeho strýc Milan Šťastný, jinak mechanik plošináře pražské Markéty Ondřeje Smetany. Malý Tony sedlal motokrosový stroj, kterým se v mlžném oparu statečně po oválu proháněl.

Jiří Štancl se dnes musel obejít bez Miroslava Rosůlka
Jiří Štancl se dnes musel obejít bez Miroslava Rosůlka

Poslední díl tréninkového kempu se uskuteční vzhledem přeloženého chabařovického mítinku v neděli 30. října. Operativně tak realizační tým ŠSA reagoval na danou skutečnost. Jiří Štancl se popatnácté  vydá do Slaného na svoji akademii, kam jsou samozřejmě zváni všichni, kteří se jak sportovně, tak organizačně podíleli na její zdárné premiérové sezoně a dojde zde k vyhodnocení celého letošního ročníku.

Foto: Jiří Jeníček a Zdeněk Kabeláč

Třináctka je číslo, které nemusí přinášet jen smůlu

Slaný – 16. října
Když se na začátku letošního roku sestavoval kalendář plochodrážní akademie, málokdo předpokládal, že prakticky celý jeho průběh bude mít štěstí na vlídné a solidní počasí. Ale jak se říká, štěstí přeje připraveným a to se potvrdilo v i tuto neděli, kdy byl na programu již třináctý díl Štancl Speedway Academy pořádaný na malém oválu ve Slaném.

9Malý ovál byl sice v týdnu na pokraji sjízdnosti, ale přeci jen určité úpravy a hlavně počasí udělalo své a nedělní ranní rosa za nedlouho ustoupila slunečním paprskům, které postupně nabraly docela slušné intenzity. Kdo čekal sychravé říjnové počasí, tak se nedočkal.

Jiří Štancl z Prahy do Slaného dorazil již před devátou. O chvilku později jej z Lužné následoval Miroslav Rosůlek, aby oba dva zhodnotili stav oválu, který Zdeněk Brabec lehce přesmykoval a následně utáhl kropicím vozem. Následně mladí adepti plochodrážního sportu mohli vyjet na dráhu.

8Po včerejším mistrovském klání v Pardubicích si někteří tradiční účastní ŠSA jako Jan Jeníček nebo Milan Dobiáš do středočeského královského města cestu nenašli, ale to se dá vcelku pochopit. Nedorazil ani domácí František Klier. Ten podle slov svého otce  na východě Čech nastydl a tak dal přednost léčebným procedurám.

Účastí nepohrdl Michal Baštecký a rovněž jeho oddílový kolega Pavel Kuchař. Na dráze jim jako již mnohokrát sekundoval slánský Bruno Belan a také dnes spolu sváděli nespočet soubojů. Chabařovický Adam Nejezchleba se pro změnu po oválu proháněl s domácím Vojtěchem Zamazalem, který aspiruje na titul s největším počtem účastí na letošním ročníku tohoto projektu.

5Minulý týden se poprvé ve Slaném objevil Josef Černý a vzhledem k tomu, že jej tento sport oslovil, vážil jeho otec Jiří z Plzně cestu opět a lze věřit, že to nebyl poslední víkendový výjezd ze západočeské metropole.

Šest mladých adeptů plochodrážního sportu využilo možnost si na sklonku sportovní sezóny  zatrénovat. Měli k tomu, jak již bylo v úvodu uvedeno, na pokročilé roční období velmi dobré klimatické podmínky
Čtrnáctý, předposlední díl plochodrážního kempu bude, jak bylo avizováno v jeho kalendářním harmonogramu, v neděli 23. října.

Foto: Zdeněk Kabeláč

Slánský ovál se naplnil akademiky

Slaný – 1. října
Pravděpodobně poslední letní dny, které v současné době panují na našem území, byť kalendářně  je již  nějaký ten den podzim, přilákaly na slánský plochodrážní stadion na další díl tréninkového kempu
třináct účastníků. Podzimní části Štancl Speedway Academy přeje počasí a tak před devátou hodinou se postupně začali ve slánském depu scházet účastníci dvanáctého dílu tohoto projektu.

 

Obligární hemžení na rovince velké dráhy při Štancl Speedway Academy
Obligární hemžení na rovince velké dráhy při Štancl Speedway Academy

 

Slánský kemp se opět těšil velké pozornosti závodníků
Slánský kemp se opět těšil velké pozornosti závodníků

Po minulé absenci netrpělivě na příjezd trenérů čekal velký chabařovický talent  Milan Dobiáš, jeho oddílový kolega Adam Nejezchleba dorazil o chvilku později. Z východu tradičně přicestoval jako vždy dobře připravený Jan Jeníček, možná budoucí hvězda ZP Pardubice. A z opačného pólu našeho území dorazila Terezie Nádraská, byť ještě v odpoledních pátečních hodinách jak jí samotnou, tak její rodiče trápila viróza, ale plochá dráha zvítězila nad přicházející nemocí.

Michal Baštecký patří mezi ty pražské závodníky, co zde postupně prakticky zdomácněli, tentokrát mu zde  sekundoval Jaroslav Vaníček. Konečně celý kádr slánského AK byl k dispozici Jiřímu Štanclovi s Miroslavem Rosůlkem, postavou a stylem jízdy nepřehlédnutelný František Klier, bojovně laděný Bruno Belán, v poslední době lepšící se Vojtěch Zamazal a po delší přestávce zaviněné nemocí dorazil Štěpán Kubíček.

Miroslav Rosůlek odsartoval Jana Jeníčka, Michala Bašteckého a Jaroslava Vaníčka
Miroslav Rosůlek odsartoval Jana Jeníčka, Michala Bašteckého a Jaroslava Vaníčka

Tito uvedení adepti sportu levých zatáček mají již určité zkušenosti a vědí, jak zdejší akce probíhá a co od nich trenéři budou vyžadovat, ale do Slaného dorazili ještě další tři zájemci o tento náročný sport. Z Liberce rodiče přivezli Tadeáše Růžičku, Josef Černý s tatínkem přijel z Plzně a konečně dlouholetý mechanik Ondřeje  Smetany Milan Šťastný přivezl svého pětiletého syna Tonykatru, který sedlal malý motokrosový speciál.

Jiří Štancl s Miroslavem Rosůlkem jako vždy rozdělili jednotlivé účastníky podle výkonnosti, aby jejich  tréninkové souboje na dráze měly patřičný efekt a vedly k tomu, aby splnily poslání nejen sobotní akce ale, aby z dlouhodobého hlediska mladým závodníkům daly potřebné zkušenosti.

Terezie Nádraská (uvnitř) versus Vojtěch Zamazal
Terezie Nádraská (uvnitř) versus Vojtěch Zamazal

Nováčkové kempu Josef Černý a Tadeáš Růžička se postupně seznamovali na malé Shupě jak s ovládáním plochodrážního speciálu na malém oválu, ale rovněž pozorně pozorovali o něco starší kolegy, jak si již dokážou poradit v ostrých tréninkových rozjížďkách na dráze.

Tonykatra Šťastný měl tu výhodu, že měl vlastní stroj sice motokrosový, ale nemusel se s nikým střídat a také on měl tu možnost postupně vstřebávat a pronikat do tajů plochodrážního dění.

Milan Dobiáš v akci
Milan Dobiáš v akci

Souboje Milana Dobiáše, Františka Kliera, Jaroslava Vaníčka, Michala Bašteckého, Bruna Belána, Jana Jeníčka připomínaly boje jako by šlo o mistrovský titul. Terezie Nádraská měla společnost ve Vojtěchovi Zamazalovi a Adamovi Nejezchlebovi. Štěpán Kubíček sice dlouho chyběl, ale absence na něm nebyla vůbec znát jako by někde potají sedlal jiný stroj a připravoval se samostatně.

Ve Slaném byl rovněž přítomen jezdec extraligového BP TEAMu Michael Hádek, ten sice toho letos moc nenajezdil, ať již vinou zranění nebo pracovními povinnostmi a posléze technickým stavem svého strojového parku. Tentokrát byl využit jako řidič dodávky, kterou na kemp dopravil Terezu Nádraskou, a dále byl k dispozici jako mechanik a jako zábavný společník se staral i o dobrou náladu.

František Klier na čele skupiny
František Klier na čele skupiny

Další známé jméno z plochodrážního prostředí Jan Boháč to do Slaného vzalo přes Velkou Dobrou. V této obci na Kladensku se na místním letišti pořádají tradiční burzy a tento motoristický nadšenec má určitě co nabídnout, popřípadě mu zase něco chybí, aby mohl zkompletovat svůj strojový park.

Nejmladší adepti plochodrážního řemesla
Nejmladší adepti plochodrážního řemesla

Jan Boháč se chystá na koštěnickou rozlučku a dále již myslí na nadcházející zimu, kdy by rád osedlal ledařský speciál a rozšířil řady ledařů a doufá, že nastávající zima přinese minusové teploty, aby bylo kde závodit.

Akademie ve Slaném bude pokračovat opět 16. října. Pomalu se bude blížit ukončení prvního ročníku tohoto   projektu, realizační tým připraví závěrečné vyhodnocení, zda se uskuteční 23. října nebo 29. října budou všichni ti, kterých se to týká včas informováni.

Tady půjde do tuhého - Jaroslav Vaníček, Michal Baštecký a Jan Jeníček vyčkávají startovací pokyn Miroslava Rosůlka
Tady půjde do tuhého – Jaroslav Vaníček, Michal Baštecký a Jan Jeníček vyčkávají startovací pokyn Miroslava Rosůlka

Foto: Václav Buřič a Jiří Jeníček

Jiří Štancl přednáší
Jiří Štancl přednáší

Podzim se hlásí o slovo a akademie jede pozvolna do cíle

Slaný – 24. září
Podzimní a závěrečná třetí část tréninkového projektu Štancl Speedway Academy, která měla včera na pořadu jedenácté pokračování, se sice termínově kryla, jak s třetím finálovým závodem o letošního mistra republiky jednotlivců v Plzni, tak i s rozlučkovým kláním na severu Čech v Liberci, ale vzhledem k tomu, že vzdálenost Slaný – Plzeň či Slaný – Liberec je při víkendovém provozu poměrně hravou záležitostí,  daly se tyto dvě akce s přehledem stihnout.

 

Pokyny Mistra Štancla
Pokyny Mistra Štancla

Slánský malý ovál byl po předešlých vydatných deštích a především vzdálenější rovinka silně podmáčená, ale vše spravilo několik koleček narychlo navezeného písku, který se postupně smykováním vpravil do stávajícího materiálu.

A po menším zdržení touto úpravou dráhy se mohli Jiří Štancl s Miroslavem Rosůlkem opět ujmout pomyslné taktovky, aby se naplno věnovali tomu, co mají v popisu práce u tohoto projektu.

Miroslav Rosůlek na startu
Miroslav Rosůlek na startu

Dalo by se říci, že tradičním inventářem slánského tréninkového kempu jsou mladí závodníci AK Markéta Praha Pavel Kuchař s Michalem Bašteckým, kteří mají poměrně vysoké procento svých
účastí. Po menší odmlce se dostavil Adam Nejezchleba, jehož otec se v pátek odpoledne ještě ujišťoval, zda se sobotní akce koná.

Adam Nejezchleba je pilným posluchačem akademie
Adam Nejezchleba je pilným posluchačem akademie

Domácí slánští jezdci Bruno Belan a Vojtěch Zamazal byli z tuzemských uchazečů poslední, kdo byl ochoten postoupit další plochodrážní tréninkovou porci. Další šestý účastník se  rekrutoval od našich německých sousedů. Jednalo se o Juliana Kunyho, který již před prázdninami do Slaného párkrát zavítal.

Pavel Kuchař jede před Bruno Belánem
Pavel Kuchař jede před Bruno Belánem

Mladí jezdci si postupně zvykali na náročnější podmínky, které jim malý ovál nachystal. Sice Bruno Belan se dvěma pády důvěrně seznámil s jeho tvrdostí, ale zdravotnice paní Zamazalová mohla naštěstí zůstat v klidu a nemusela v praxi předvést svoje znalosti z oboru, který na plochodrážních kolbištích neradi vidíme.

Adam Baštecký útočí vnějškem na Pavla Kuchaře
Adam Baštecký útočí vnějškem na Pavla Kuchaře

Šestice adeptů sportu levých zatáček měla dostatek prostoru k tomu, aby využila možnost si za ideálního počasí, které nejen ve Slaném v sobotu panovalo, patřičně zatrénovat pod bedlivým dohledem Jiřího Štancla a Miroslava Rosůlka, ale i před zraky Jiřího Bendy ze Shupy, která je partnerem tohoto projektu.

Do Slaného na další pokračování Štancl Speedway Academy zavítají mladí junioři opět příští sobotu 1. října, kdy bude na pořadu dvanáctý díl tohoto seriálu.

Foto: Václav Buřič