Archiv pro rubriku: Soutěže, hry a zábava

Snídaní nic neskončilo

Liberec – 28. března
Minulou středu jsme se byli ukázat v TV NOVA. Trochu nervozity a dobrá káva provázelo naše vystoupení. Už před dvěma lety byla NOVA na našem stadiónu v Liberci V reportáži, co proběhla, jsme řekli, že do dvou let budeme schopni závodit. Vynořila se také další pozvánka na léto, kde by si moderátoři mohli na vlastní kůži vyzkoušet na libereckých drahách, co umí. To znamená, že letos to pro nás bude první ostrá sezóna.

 

Cílem naší práce je předvádět mladým začínajícím borcům jízdu na plochodrážním motocyklu. Nebude to po covidové době nic jednoduchého. Pomáhat nám budou jak někteří jezdci od nás tak i ze zahraničí.

E speedway je tak trochu jako trenažér pro mladé, kde můžou trénovat jak reakci na start v garáži v teple, tak jízdu na dráze. Díky nové technologii je motocykl vhodný pro školení jezdců, ale i pro zábavu.

Pozor –  pořád to je pořádně divoký blesk.

Natáčení byla veliká legrace | foto GRS Liberec

Druhá prohra zvyšuje choutky plochodrážníků na odvetu

Plzeň – 18. března
Hokejový tým Riky and Dryml Team na sobotní odvetu proti HC Nýrsko posílil o Pavla Ondrašíka a Miroslava Musila. Od první chvíle utkání vedl a dlouho si udržoval dvougólovou převahu. V posledních minutách však soupeř využil své zkušenosti ze Š.L.A.H ligy a po třech rychlých gólech upravili skóre na 6:7 ve svůj prospěch.

Porada v týmu plochodrážníků před zápasem | foto Sebastian Wolff
Richard Wolff a Luboš Kopačka, kapitáni obou týmů, s rozhodčím | foto Sebastian Wolff

„Jejich kapitán Luboš Kopačka říkal, že jsme si vyhraný zápas prohráli sami,“ konstatuje Richard Wolff, kapitán plochodrážního týmu. „My jsme to zhodnotili, že jsme odešli na fyzičku.“

Proti Nýrsku měli ještě další nevýhodu. „Oni nám ty tři poslední góly dali sehranou taktikou ze Š.L.A.H. ligy,“ říká bývalý pražský plochodrážník. „V buly si přihráli, střela a gól. My se sejdeme dvakrát za rok a jdeme rovnou na led.“

Hra | foto Sebastian Wolff

O to větší motivace musí být ostřílenějšího soupeře porazit. „Plochodrážníci prohrávat nemůžou,“ má Richard Wolff naprosto jasno. „Dva prohry za sebou zvyšují náš hlas po odvetě. U kafe a nealko piva jsme rozhodli, že budeme hrát opět v příštím zimním období.“

Skupinový snímek obou družstev | foto Sebastian Wolff

Elektrické motocykly budou snídat v televizi

Liberec – 20. března
Ve středu bude liberecká parta od elektrických motorek na Snídani s Novou. Když zazvoní telefon – neznámé číslo, člověk znervózní. Tentokrát to bylo jinak. Na druhé straně se ozval ženský hlas a hned spustil. Dobrý den, vy jste ti, co dělají plochou dráhu na elektriku?

 

Nejdříve to vypadalo jak aprílové žertování. Ne, to opravdu není žádný žert – chtěli bychom vás pozvat do pořadu Snídaně s Novou a vezměte s sebou  ty vaše motorky.

A tak se to stane  –  ve středu ráno tam budeme  6.40 a 7.45.

Elektrické motocykly budou zítra na Nově | foto GRS Liberec

Richard Wolff věří v úspěch

Rokycany – 16. března
Po únorovém triumfu nad plochodrážním Riky and Dryml Teamem prahnul HC Nýrsko 2009 po dalším vítězství nad hokejovým družstvem plném plochodrážních celebrit. Za odvetu nabízel stadión v Klatovech, který je však přece jenom o poznání dále pro většinu hráčů. A tak zvítězil kompromis. Oba soupeři se utkají opět v plzeňské Ice Arena. Již tuto sobotu 18. března od 18:45.

 

Plochodrážníci se opět utkají s Nýrskem | foto Karel Kadlec

Do plochodrážního týmu se vrací Pavel Ondrašík a Miroslav Musil. „Budeme se snažit vyhrát,“ netají se Richard Wolff. „Po prvním zápase se totiž ozvala kritika, že jsme nevyhráli. Ale kdo tam bylo, viděl, že se zápas otáčel nahoru a dolů, a jak byl vyrovnanej. Jsem kapitán a věřím, že tentokrát vyhrajeme my.“

Hokejový zápas začne v sobotu večer | foto Karel Kadlec

Pražští plochodrážníci pobavili i poučili školáky v Brandýsku

Brandýsek – 6. března
Žil, byl jedenáctiletý kluk. Jak se od časů moudré císařovny Marie Terezie sluší a patří, chodil pravidelně do školy v Brandýsku. Jednoho dne se vrátil domů a měl v hlavě naprosto jasno. Maminko, tatínku, plochou dráhu můžou jezdit jen opravdoví šílenci. Byl u nás ve třídě na besedě nějakej Luboš Tomíček a ten nám o všem vyprávěl. Jedenáct let uběhlo jako voda v Týneckém potoce. Z Petra Chlupáče se stal úspěšný plochodrážník. A včera o tom ve své obci vyprávěl malým i velkým žákům brandýské základky, přičemž i pozval rovněž Josefa France a Zdeňka Schneiderwinda.

Josef Franc, Zdeněk Schneiderwind a Petr Chlupáč bavili Brandýsek | foto Antonín Škach
Po ránu je na Markétě učiněný klid | foto Antonín Škach

Pražská Markéta se umí rozeřvat jako ukřičená semetrika. Sousedé by mohli vyprávět. Březnové pondělní ráno okolo sedmé připomíná spíše příslovečnou tichou vodu. Nebýt černobílých strak křičících tu a tam ve větvích stromů okolo plochodrážního oválu, neozvalo by se ani hlásku.

Až na bouchnutí dveří bílé dodávky. Josef Franc si přivstal a ze své Církvice vyrazil ještě za tmy. Žertuje, že rozkaz zněl přece jasně. Ve skutečnosti jej Petr Chlupáč poprosil, aby přijel už na osmou. Ale pokud nejde na ovále do tuhého, plochodrážníci jsou veselé kopy. V dílně je zapotřebí naložit reklamní bannery.

Kulturní dům v Brandýsku najdete v budově bývalého kina. Nyní jej obec pronajímá pro plesy, zábavy a divadelní představení. Vstupní dveře se záhy odemykají. Přijíždí Petr Chlupáč motocykly na krátkou i dlouhou dráhu. O něco později dorazí i Zdeněk Schneiderwind.

Josef Franc tlačí motocykl do sálu | foto Antonín Škach

Zvukař připravuje aparaturu, děti staví židle do řad a stolky ke stěnám. Závodníci staví stan, instalují bannery aranžují motocykly a další závodnické propriety. Chystají si autogramkarty a reklamní pozvánky na pražský víkend s SGP2 a SGP.

Konečně přichází děti. Nejprve první stupeň. Celá trojice vypráví o ploché dráze. Představuje motocykly. Stroj na klasický speedway se nese nahoru na pódium. Josef Franc za pomoci Zdeňka Schneiderwinda usedá do jeho sedla a na sucho předvádí jízdu po ovále. Přítomní se dozvídají, že ačkoliv zatáčí doleva, řídí se hlavně pravou nohou.

Záhy se najdou i odvážní dobrovolníci z publika, jimž při prvních teoretických krůčcích za řidítky plochodrážního speciálu fandí trojice fanoušků veteránů z balkónu. Troubí, mávají vlajkami a tleskají jako na opravdickém stadiónu. A děti samy se nechávají strhnout k aplausu.

Plochodrážníci připravují pódium | foto Antonín Škach

Petr Chlupáč předvádí přilbu. Proti nasazování na hlavu se staví učitelky. To víte, objevily se vešky a ty jsou pěkné potvůrky. Sálem koluje plechová bota, kluci a slečny se dozvídají o chráničích s inteligentní pěnou a dalších plochodrážních vychytávkách. Výherci soutěží si odnášejí tašky s dárky od Petra Chlupáče.

Jedna dlouhovláska trefně reaguje na otázku, čím se plochodrážní motocykl liší od cestovního. Nemá zrcátko. Pravda, pokud pomineme Zdeňka Majstra, který si jej v sedmdesátých letech na řidítka namontoval spolu se zvonečkem. Padají dotazy i moudré myšlenky, že mistr světa nemusí mít nutně nejrychlejší motorky, ale především zkušenosti a umění.

Zpátky do školy se nikomu příliš nechce. Není ovšem zbytí. Za půl hodiny se sál plný žáků druhého stupně. Beseda se vede v odbornějším duchu. Josef Franc na pódiu demonstruje chování závodníka u pásky. Hledání optimální koleje, seřízení vůle spojky, správný posaz. Petr Chlupáč líčí průběh jízdy, nechybí srovnání doby vlastní závodní akce s přípravou stroje a času stráveného na cestách.

Kdo by se nechtěl posadit na závodní motocykl? | foto Antonín Škach

Zájemců o usednutí do sedla je tentokrát více. Skvělá nálada se z kulturního domu v Brandýsku rozhodně nevytrácí a žákovská společnost opouští sál poměrně nerada. Kdo ví, zda za dalších pět, deset let někdo z dětí bude vozit medaile a vyprávět o tom svým mladším vrstevníkům, kteří se zatím vozí v kočárcích po Slánské ulici.

Plochá dráha bavila děti z Brandýsku | foto Antonín Škach

Josef Franc bude na stánku PRO-TEC v neděli po obědě

Praha – 3. března
Výstava Motocykl Praha, která v areálu PVA Letňany probíhá od včerejška do neděle, nabízí návštěvníkům tak prezentaci ploché dráhy, Najdete ji na stánku společnosti PRO-TEC. Vedle pozvánky na červnovou SGP České republiky zde najdete motocykl Josefa France. Jeho majitel zde bude přítomný v neděli okolo oběda.

Motocykl Josefa France na stánku PRO-TEC dostane svého závodníka v neděli okolo oběda | foto Zdeněk Schneiderwind