Archiv pro rubriku: Soutěže, hry a zábava

Svitavský Motosalón projel šachovnicovou vlajkou

Svitavy – 26. září
Sluníčko se na svitavské obloze snaží ze všech sil. Stíny se prodlužují a jemu se ukrutně nechce za obzor. Ale což, v září už dny nemohou být tak dlouhé jako v létě. A co s nenačatým večerem? V muzeu vrcholí Motosalón derniérou, která motoristickým fandům slibuje skvělý zážitek.

 

Derniéra má skvělý náboj

Svitavští muzejníci si dlouho lámali hlavu, jaký program pro slavnostní závěr Motosalónu zvolit. Během čtyř měsíců konání výstavy oslovili veřejnost, zda by mohli jejich sbírky a vědomosti doplnit. Překvapil je Stanislav Sýkora, jehož otec Pavel před půl stoletím zvěčnil závody ve městě na filmový kotouč.

Monika Němcová a Hynek Stříteský děkují Martinu Macáškovi | foto Karel Herman

A právě zhruba půlhodinový film byl hlavním bodem programu akce, jež se uzavřela v neděli devětadvacátého. Ještě předtím však ředitel muzea Hynek Stříteský spolu s kurátorkou výstavy Monikou Němcovou poděkovali květinami a dárky trojici osobností, bez nichž by Svitavský motosalón neměl ten správný šmrnc.

Marcela Pokorná se zasloužila nejen o reklamní kampaň, ale zapůjčila celou řadu exponátů. Martin Macášek zapůjčil svou malou guzzi do dětské části výstavy. Kolik malých návštěvníků si na ní na pozadí velkoplošné fotografie náměstí hrálo na skutečné závodníky a pak si šlo stoupnout na stupně vítězů, spočítat nelze.

 

Skvělý průvodce expozicí

Oceněné osobnosti byly vskutku tři, ačkoliv počty vás nematou, pakliže jste doposud dospěli k výsledku dvě. Jaromír Škývara si dával na čas, protože jeho paní leží v nemocnici. Jeho entrée bylo dokonale stylové, jak se na bývalého silničního závodníka sluší a patří.

Jaromír Škývara u svých modelů | foto Karel Herman

Skútr zaparkoval kdesi v sousedství. Sám usedl do první řady a svou vystajlovanou přilbu si položil vedle sebe. Rázem ho bylo plno. Vyprávěl zážitek za zážitkem s rutinou televizního baviče. Provázel rovněž po exponátech, které pro výstavu zapůjčil.

Precizně provedené modely silničních závodních motocyklů v měřítku 1:6. A také čtyřválcová pětistovka Honda, kterou v polovině sedmdesátých let upravil italský dealer japonského giganta pro klubové závody. A Jaromír Škývara si ji zakoupil.

 

O padesát let nazpět

Konečně se na velkoplošné obrazovce začal odvíjet zhruba půlhodinový záznam. Vedle silničního okruhu ulicemi města nabídl pohled na tři závody mistrovství republiky jednotlivců, které se na zaniklém stadiónu U tabačky jely za sebou. Pravda v trošku přehozeném pořadí. 1971, 1973 a 1972. A to včetně přípravy, kdy svitavské ulice brázdila oktávie s amplióny na střeše.

Jaromír Škývara a Marcela Pokorná v první řadě při projekci filmu | foto Karel Herman

Před diváky se objevily známé plochodrážní tváře. Jiří Štancl, Václav Verner, Milan Špinka. Miroslav Rosůlek s tehdy módními kotletami a jeho slánský kolega Zdeněk Majstr, jenž by jako z oka vypadl zpěvákovi Václavu Neckářovi. Evžen Erban, Jan Klokočka. Antonín Kasper v obleku i se svým synkem, který se zapsal do dějin Cihelny.

Plácek, kde se původně hrál fotbal, naposledy hostil plochou dráhu v srpnu třiasedmdesátého. Město vyhradilo svůj pozemek stavbě koupaliště, ale jak to za komunistů chodilo, léta se nic nedělo. Nicméně díky ploché dráze pokračuje svitavský motoristický příběh dál.

Svitavská plochodrážní historie se zachovala také na videu | foto Karel Herman

Svitavský Motosalón se rozloučí ve velkém stylu

Svitavy – 16. září
Čas nezastavíš. A tak se příští středu naplní dny výstavy Svitavský motosalón v místním muzeu a galerii. Skvělou výstavu dokumentující motoristickou minulost i současnost města můžete naposledy navštívit příští středu, což je pětadvacátého září. Pozornosti fanoušků by neměla ujít její derniéra od sedmnácti hodin. A to nejen proto, že se nebude vybírat žádné vstupné.

 

Svitavský motosalón bude mít otevřeno naposledy příští středu | foto Antonie Škachová

„Jedná se totiž o neformální setkání s veřejností,“ zve Monika Němcová z Městského muzea a galerie Svitavy a kurátorka Svitavského motosalónu. „Hlavním cílem je popovídat si, vidět se. A taky bych chtěl pustit videozáznam, který se ke mně dostal.“

Autorem záběrů je Stanislav Sýkora, jehož syn Pavel je muzeu poskytl. Jeho prostřednictvím se diváci vrátí o půl století nazpět. Uvidí nejen silniční okruh na svitavském náměstí, ale navštíví rovněž dnes již zaniklý plochodrážní stadión U tabačky.

Na derniéře se přítomní podívají i na plochou dráhu U tabačky | archív Antonín Škach

„Dohromady to má asi půl hodiny,“ láká Monika Němcová. „Video je skvělé v tom, že je vidět úprava dráhy před závodem, příjezd závodníků, ale také tehdejší propagace závodu. Aby zavzpomínali na historii svitavských motocyklových závodů, jsou zváni nejen pamětníci.“

Modely vyrobené Jaromírem Škývarou jsou ve svitavském muzeu stále k vidění | foto Antonie Škachová

Bohuslav Polák se napodruhé dočkal

Mariánské Lázně – 31. srpna
Kolibříci z ní seskočili po svém závodě obtěžkáni medailemi a cenami od Romana Štoly nejstaršího a lázeňského klubu. A ona tam stála jako… Jako… Jako bedna. Obří pódium strávilo většinu dlouhodrážního OPEN v depu k veliké radosti všech, kdo se vyškrábali na její vršek pro bezvadný výhled na legendární kilometr. Na konec závodu se však stejně přemístila před hlavní tribunu, aby poskytla své pole působnosti pro radovánky nejlepšího tria. A potkala také Bohuslava Poláka.

 

Miloslav Čmejla (vlevo) dekoroval Vzpomínkovým pohárem na Zdeňka Kudrnu Bohuslava Poláka | foto Karel Herman

Někdejší chabařovický plochodrážník se stal dalším laureátem ocenění, které Miloslav Čmejla tradičně předává při závodech v Mariánských Lázních osobnostem dlouhé dráhy. Vzpomínkových pohárů již předal tolik, že si ani sám přesně nemůže vzpomenout, kolik jich vlastně bylo. A to se do jeho štětského bytu onen Němec, který lidem zlomyslně schovává věci, rozhodně nenastěhoval.

Ale vážně. Populární spíkr se letos v Mariánských Lázních objevil s Bohuslavem Polákem, jenž se s nezapomenutelným Démonem potkával na dlouhé dráze i na ledech již v květnu. Jenže slejvák jim nedovolil víc, než v největší garáži sníst výtečný guláš. Pochopitelně na své vlastní útraty. Svatý Petr jako nebeská celebrita neplatí.

V sobotu probíhal nástup v sedle motocyklů. Nasměrovat slavností předání Poháru Zdeňka Kudrny před vyhlášení hlavního závodu byl proto nejen logický, ale náramně povedený krok.

Olympijský Most zažil také plochou dráhu

Most – 7. srpna
V průběhu Olympiády probíhal v Mostě olympijský festival. Do olympijského městečka proudily davy lidí. A především děti měly možnost seznámit se s různými sporty. Pozadu nezůstala ani plochá dráha.

 

Centrum sportu Ministerstva vnitra měl na místě svůj stánek, kde se každý den prezentoval s některým ze svých odvětví. Minulý den zde byl přítomný flat trackerský mistr světa Ervín Krajčovič, Adam Bubba Bednář a Tomáš Topinka. V pondělí se vedle šlapačkáře Davida Fabiana představil také Václav Milík.

David Fabian a Václav Milík v pondělním olympijském městečku v Mostě | foto Zdeněk Schneiderwind

Plochá dráha přišla za kladenskými žáky

Kladno – 3. června
Kam jinam vyrazit hledat nové talenty a fanoušky ploché dráhy než přímo do míst, kde je nejvyšší koncentrace malých začínajících sportovců? Takhle uvažovali zástupci AK Slaný, když organizovali ukázkovou akci pro žáky jedné z kladenských základních škol. 12. základní škola v Kladně pořádala pro své žáky sportovní den, jehož cílem bylo představit jim netradiční sporty a motivovat je tak k pohybu. Na prezentaci slánského plochodrážního stadionu se žáci obzvlášť těšili, jeden z jejich spolužáků totiž tento klub reprezentuje, a tak už předem věděli, co mohou od této nevšední návštěvy očekávat.

 

Tomáš a Jakub Hejkalovi prezentovali plochou dráhu na Kladně | foto laskavostí Tomáš Hejkala

Své příznivce si Jakub Hejkal a jeho mechanik Tomáš Hejkal získali hned v prvních minutách. Na nádvoří školy totiž přivezli hned dva plochodrážní speciály a kompletní výbavu jezdce. Motorku s objemem 125 ccm představil svým spolužákům Jakub, druhou, s kubaturou 500 ccm laskavě zapůjčil Daniel Halamka.

Během hodinové prezentace Jakub s Tomášem představili plochodrážní sport, Kuba se několikrát oblékl do kompletní závodní výstroje a vysvětlil všem funkci jednotlivých chráničů, popsali obě motorky a nechali děti hledat rozdíly mezi běžnými silničními stroji a těmito speciály. Nejočekávanější částí prezentace bylo samozřejmě samotné nastartování strojů a poté možnost pro všechny vyzkoušet si na motorku sednout a zaujmout správnou jezdeckou pozici.

Vyzkoušet si závodní speciál je velký zážitek i nanečisto | foto laskavostí Tomáše Hejkala

Jediné, co žákům bylo líto, že nemohli vidět závodníky přímo v akci. I na to ale byli slánští připraveni a dětem rozdávali letáčky s termíny závodů, kde, jak doufáme, se potkáme s novými fanoušky, nebo novými reprezentanty, kteří rozšíří řady začínajících plochodrážníků.

Plochodrážníci si užili hokej navzdory strašlivé prohře

Plzeň – 17. února
Ačkoliv Richard Wolff věřil, že hokejové utkání Za sklem 2024 konečně přinese vítězství jeho týmu nad tradičním rivalem HC Nýrsko 2009, opak byl pravdou. Plochodrážníci se do branky soupeře netrefili ani jednou, jejich soupeři však rovnou devětkrát. Přesto si všichni akci náramně užili.

 

„Dostali jsme vejprask,“ komentuje Richard Wolff konečné skóre 0:9. „Nikomu z nás se nedařilo. Prohráli jsme, je to tak. Od prvních minut nás drtili. Je to naše nesehranost, hrát pravidelně chodí jen Partyzán, Smeták a Simoťák.“

Richard Wolff je s akcí Za sklem 2024 spokojený | foto Květoslav Šebela

Plochodrážníci v žádném případě neprodali svou kůži lacino. „Měli jsme dva nájezdy za fauly, ale nedali je,“ konstatuje jejich kapitán. „Tlak u brány byl, šance jsme si vytvořili, puk se párkrát pohyboval v brankovišti. Ale nepadlo to.“

Přesto v plzeňské ICE aréně nebyl nikdo, kdo by se mračil. „Akce dopadla dobře, všichni byli spokojený,“ říká hlavní organizátor. „Martina Koukala utěšoval Lukáš Dryml, pozval ho na Zlatou přilbu. Doufám, že to přijme a bude fanoušek plochý dráhy.“

Nicméně přece jen ta prohra… „Káča Kadlec má nůž na krku,“ nebere Richard Wolff výsledek tragicky. „Zvažujeme změnu trenéra, zkusíme kontaktovat volnýho pana Varaďu na příští hokej.“

Ten se s největší pravděpodobností uskuteční až na podzim, ale bývalý pražský plochodrážník už má myšlenky u jiného dobročinného podniku. „Rozjíždíme kampaň pro Česko běhá modře,“ svěřuje se. „Aby se zájemci zaregistrovali a druhýho dubna jsme si mohli jít na Letnou zaběhnout. Kluci z hokeje už potvrdili svou účast.“

Účastníci si hokej náramně pochvalovali | foto Květoslav Šebela