Wroclaw – 29. července
Takto se má bojovat o titul mistra světa! Ve finále světového poháru družstev na něj mohl dosáhnout jakýkoliv z celé čtveřice týmů, které se nakonec vměstnaly do rozdílu pouhých šesti bodů. Vylouhujeme-li ovšem zápas o krále modré planety na samou podstatu, pro Poláky jej vyhrál Maciej Janowski, když v rozjížďce s číslem dvacet poslal ve třetím kole za svá záda Roberta Lamberta.
Maciej Janowski se během pár vteřin stal polským národním hrdinou | foto FIM
A jaké bylo prohnat se cílovou metou se dvěma body, díky nimž Polsko definitivně překonalo Velkou Británii? „Fantastické,“ vydechl Maciej Janowski na tiskové konferenci. „Před mým domácím publikem. Řval jsem. Nemohl jsem poslouchat svůj mozek. Jen jsem sledoval fanoušky, kteří šíleli. Explodoval jsem také, bylo to úžasné. Jsem hrdý na svůj tým, pyšný na fandy a pyšný na všechny, kteří byli kolem nás.“
Wroclaw – 28. července
Na rozdíl od obou semifinálových klání světového poháru družstev nenabídl race-off tak strhující podívanou v otázce postupu. Australané si šli pevně za svým cílem dostat se do finále a dokonale deklasovali konkurenci. Češi vesměs nemohli najít správnou odpověď na otázku nastavení na dráze, která se oproti úterku radikálně změnila, a skončili čtvrtí.
Australané našli cestu do finále přes race-off | foto FIM
Wroclaw – 28. července
Světový pohár družstev, první po šesti letech, je ve své půlce. Polsko, Velká Británie a Dánsko jsou ve finále, pro Německo a Finsko účast skončila. Český národní tým dnes čeká race-off se Švédskem, Austrálií a Francií, v němž se rozhodne o posledním finalistovi. Zdeněk Schneiderwind stojí v otázce ambicí pevně na nohou a hlavou mu ještě rezonuje infarktový závěr úterního semifinále.
Tipujte:
Loading ...
Když jde o reprezentaci, jde o všechno
Český tým na předzávodní autogramiádě | foto Pavel Fišer
V české sestavě na poslední chvíli došlo ke změně, když Eduarda Krčmáře potlučené při první lize na Markétě nahradil Hynek Štichauer. „Eda byl solidní,“ kvituje český reprezentační manažer. „Že nemůže jet, mi zavolal v neděli, když jsem byl ještě v Německu. Hledalo se řešení, možností nebylo tolik.“
Ačkoliv měl Hynek Štichauer za sebou natřískaný program od čtvrtku do neděle, nad nabídkou startu v úterním semifinále nikterak nezaváhal. „Vzal to jako profík,“ konstatuje Zdeněk Schneiderwind. Nevyptával se, řek‘, že je to reprezentace, že jde. Klobouk dolů před ním i před Edou.“
Švéd posílá Čechy do race-off
Jan Kvěch a Václav Milík přijímají gratulace diváků | foto Pavel Fišer
První semifinále mělo scénář, s nímž by odvážného spisovatele vyhodil i otrlý režisér filmových hororů. Před závěrečnou rozjížďkou měli Britové v kapse finále a Švédové race-off. Češi stáli o bod za Němci. Místo Petra Chlupáče vyjel na ovál Václav Milík.
„byly to nervy od začátku do konce,“ uleví si Zdeněk Schneiderwind. „Vencu předjel Lambert. A tak až když Risse v poslední zatáčce předjel Lindgren, byli jsme třetí. Zaplaťpánbůh, že jsme postoupili. Kdyby Riss dojel třetí, měli jsme stejně bodů jako Němci. Rozjezdy se ve světovém poháru nejezdí a my bychom vypadli na dvojky.“
Do race-off jako parta
Jan Kvěch a Václav Milík na tiskové konferenci | foto Pavel Fišer
Díky manévru Fredrika Lindgrena tím pádem česká český národní tým dnešní race-off. „Reálné bude, když změříme Francouze,“ uvažuje český kouč. „Podívej se na Australany a Švédy. Má se říkat, že se na závody jezdí vyhrávat, ale já jsem soudnej.“
Ale co když… „Skvělý je, že jsme do poslední šance postoupili,“ zůstává Zdeněk Schneiderwind realistou. „bude záležet, jak se vyspí Venca, jak se vyspí Honza. Ale v úterý byl každej bod zlatej. Bod Chlupa, bod Čendy, bez nich bychom nepostoupili.“
Sestavy na večerní race-off ve Wroclawi:
Francie:
1 David Bellego, 2 Steven Goret, 3 Mathieu Tresarrieu, 4 Mathias Tresarrieu, 5 Dimitri Berge
Austrálie:
1 Jack Holder, 2 Jason Doyle, 3 Max Fricke, 4 Jaimon Lidsey, 5 Chris Holder
Švédsko:
1 Oliver Berntzon, 2 Jacob Thorssell, 3 Antonio Lindbäcik, 4 Kim Nilsson, 5 Fredrik Lindgren
Česká republika:
1 Hynek Štichauer, 2 Jan Kvěch, 3 Petr Chlupáč, 4 Daniel Klíma, 5 Václav Milík
Český tým – kouč Zdeněk Schneiderwind, Václav Milík, Daniel Klíma, Petr Chlupáč, Hynek Štichauer a Jan Kvěch je v race-off | foto Petr Makušev (Sport Photo)
Wroclaw – 26. července
V úvodu druhého semifinále světového poháru družstev se vedení ujali Dánové. Nicméně Australané nepokládali svůj boj o vítězství a přímý postup do finále ze předem ztracený. Tlačili na vedoucí celek ze všech sil. Ačkoliv v rozjížďce s číslem dvacet Jason Doyle předstihl Anderse Thomsena, tým Nickiho Pedersena dal dohromady o bod víc. Rovněž otázka třetí pozice došla svého rozuzlení v poslední sérii. Do race-off jdou Francouzi, Finové jsou vyřazení.
Dánové jsou po Britech a Polácích třetím známým finalistou | foto FIM
Wroclaw – 25. července
V prvním semifinále světového poháru družstev plochodrážní tým Velké Británie přesvědčivě vedl od první až do polsední jízdy a hladce postoupil do sobotního finále. O postupu prvního poraženého, Švédska, taktéž nebylo pochybu, jelikož seveřane drželi krok s Brity a vytvořili si značný náskok před družstvy České republiky a Německa už v první části závodu.
Český tým – kouč Zdeněk Schneiderwind, Václav Milík, Daniel Klíma, Petr Chlupáč, Hynek Štichauer a Jan Kvěch je v race-off | foto Petr Makušev (Sport Photo)
Švédové mohli pomýšlet na přímý postup až do předposlední série jízd. Poté už měli jen teoretickou šancí na vítězství, ale plochodrážní zázrak se nekonal. Na opačné straně soupeření Němci a čeští reprezentanti tvrdě bojovali o páteční baráž.
Boj vesměs končil až na cílové metě, kam právě jako první míří Václav Milík | foto Kiril Ianatchkov
První jízdy se Čechům nepovedly a do první přestávky na úpravu dráhy odcházeli s pouhými dvěma body. Pak se začaly dít věci. Václav Milík v páté jízdě porazil trojnásobného mistra světa Taie Woffindena a rázem změnil nejen skóre, ale hlavně náladu v týmu a dovedl ho k vytoužené baráži.
Němce velice citlivě oslabil defekt nejlepšího jezdce týmu Kaie Huckenbecka v rozjížďce s číslem šestnáct, Čechům naopak k jednomu bodu pomohl defekt hvězdného Antonia Lindbäcka. Do rozhodující boje pro určení druhého postupujícího do race-pff šel Václav Milík s jednobodovým mankem na tým z Německa.
Jan Kvěch odvedl slušnou práci | foto Kiril Ianatchkov
Britům a Švédům už šlo jen o prestiž. Přesto jsou to skuteční závodnicí a nijak nepovolili a nic nedaly zadarmo. Robert Lambert zvítězil, Václav Milik dojel druhý se značným náskokem, ale za jeho zády se odehrála opravdová plochodrážní bitva.
Erik Riss dlouho vedl před Fredrikem Lindgrenem, ale hvězda SGP Němce předjela v posledním kole a nemusela se jet dodatková jízda o postup. Český tým prošel o bod do baráže, a co je důležitě nepolevil v bojovností až do samotného konce. I bodově méně úspěšní Hynek Štichauer, jenže na poslední chvíli zaskočil na Eduarda Krčmáře, Petr Chlupáč a Daniel Klíma se prali do posledního metru a osudy jednotlivých jízd se řešily těsně u finálové čáry.
Mies – 21. července
Slovo je slovo. A to, i když jde o sestavu českého národního týmu, jehož složení zaslechnete a dát si dohromady z různých stran. Promotér však chtěl všechno udržet pod pokličkou až do doby, než bude jasné absolutně všechno. A pochopitelně všechno zveřejnit sám, což se stalo včera.