Archiv pro rubriku: MR 125 ccm

Karel Průša dobyl titul až ve finále A

Divišov – 30. září
Až poslední rozjížďka rozhodla o českém titulu v šampionátu stopětadvacítek na krátkých oválech. Jak Karel Průša, tak Petr marek nastupovali k poslednímu klání v Divišově se stejným počtem bodů. Pražský závodník svého soka porazil ve druhé jízdě, avšak po pádu v první zatáčce rozjížďky s číslem devět byl diskvalifikován. Přesto postoupil do finále A stejně jako slánští Karel Průša a Štěpánka Nyklová, když na nastavení elektromotocyklu Adama Nejezchleby by dnes byl krátký i František Křižík s Nikolou Tesla. Klíčová jízda se opakovala vinou letmého startu Karla Průši, který ale repete opanoval stylem start – cíl a vedle závodu vyhrál také celý šampionát.

Vyhlášení dnešního závodu: zleva Petr Marek, Karel Průša a Štěpánka Nyklová | foto Karel Herman

Dva triumfy a pád

Karel Průša (červená) na úvod jezdí ještě před Petrem Markem (modrá) | foto Karel Herman

Od svého jarního startu si šampionát republiky stopětadvacítek na malých drahách dopřál takřka čtyřměsíční pauzu, aby vyvrcholil v září.  Po pražském závodě měl mistry určit prostředí ze tří oválů v Divišově. Oba borci, kteří se rovným dílem dělili o aktuální vedení v šampionátu, na sebe narazili hned v rozjížďce s číslem dvě.

Karel Průša vystřihl ideální start. Petr Marek mu ale sebral vedení v nájezdu do druhé zatáčky, v němž se protlačil spodní stranou dopředu. Daleko od pravdy nebyla hypotéza, že se mezi oběma stejně rozhodne ve finále A. A mistrem bude ten, kdo v něm inkasuje více tabulkových bodů.

Marián Jirout (červená) jezdí před Jakubem Hejkalem (modrá) | foto Karel Herman

Jenže ono se něco myslí a na ploché dráze může být rázem všechno jinak. Petr Marek protáhnul svou vítěznou šňůru o další suverénní zářez ve čtvrté jízdě. Potom v rozjížďce s číslem devět pohroma. Závodník v pražské vestě se ujal veden, jenže v úvodním výjezdu se přetočil a upadl.

 

Žádná formalita, žádný kompromis

Se šesti body v kolonce u svého jména neměl Petr Marek postup mezi nejlepší trojici nikterak jistý. A to tím spíš, že řada soupeřů na tom byla ve třech čtvrtinách základní části lepší než on. Anebo si přinejmenším neměli, co vyčítat.

Petr Marek (červená) těsně před pádem sledovaný Romanem Štolou (modrá) a Lubošem Hromádkou (bílá) | foto Karel Herman

Karel Průša inkasoval trojky v rychlém sledu za sebou v šesté a v osmé jízdě. Roman Štola, jehož na sklonku sezóny potkala zatím životní fazóna, disponoval sedmi body. Štěpánka Nyklová jakbysmet, ale pro případnou konfrontaci na pomocná kritéria mohla přiložit dvě vítězství. Marián Jirout a Luboš Hromádka se dostali na šestku.

Poslední tři jízdy byly proto nesmírně klíčové. Jako první udělal maximum Marián Jirout. V rozjížďce s číslem deset s přehledem inkasoval trojku a dostal se na celkových devět bodů. Vzápětí se do dna naplnil kalich hořkosti Adama Nejezchleby.

Adam Nejezchleba neměl dnes povedený mítink | foto Karel Herman

Již potřetí se s ním jeho elektrický motocykl ani nerozjel. Tým okolo Věroslava Kollerta jen kroutil hlavou. Novinky, které ještě při pondělním Tomíčkově memoriálu fungovaly, najednou zradily. A tak Liberečáci předčasně sbalili krám. Nejen dneska, nýbrž pro celou sezónu anno domini 2024.

Petr Marek ale tyto záležitosti neřešil. Odvedl Štěpánku Nyklovou, aby oba skončili na devíti bodech. Na rozdíl od Luboše Hromádky se opírali o tři trojky. Třetím účastníkem áčka se stal Karel Průša. Dvanáctou jízdu ovládl stylem start – cíl, kdežto Luboš Hromádka za svá záda poslal Romana Štolu.

 

Konečný verdikt ve finále A

Vzhledem k devíti účastníkům začal finálový pořad céčkem. Vlastně nezdařeným pokusem o start, protože tarokovalo startovací zařízení. Při neúčasti Adama Nejezchleby, který smutnil v depu, slánský Jakub Hejkal zvítězil nad dalším nováčkem, Jaroslavem Bartkem z Prahy.

Bitva ve finále B – Luboš Hromádka (modrá), Marián Jirout (červená) a Roman Štola (Bílá) | foto Karel Herman

Finále B již bylo o poznání dramatičtější. Vedení se ujal Luboš Hromádka. Po triumfu prahnul i Marián Jirout, jemuž vidina stupňů vítězů unikla o příslovečný pouhý vlásek. Ve druhém kole jej nakopla díra ve druhém oblouku. Pardubický borec se zavlnil.  Rázem jel třetí až za Romanem Štolou, což už mu mělo zůstat.

A už tu bylo finále A se svými ambicemi určit letošního šampióna. Titulu šel naproti Karel Průša. Vypálil však až moc rychle. Ještě během úvodního kola se rozblikala červená světla a trojice účastníků byla zastavena.

Na vině byl vedoucí slánský závodník, jenž ulil start. Nenechal se však rozhodit psychickým tlakem. Při restartu odletěl bezchybně a hlavně opět nejrychleji. Přivedl za sebou do cíle Petra Marka a Štěpánku Nyklovou a mohl se těšit na zlatou medaili.

Karel Průša (červená) atakuje Petra Marka (modrá) | foto Karel Herman

 

1. Karel Průša, Slaný 2 3 3 3 11 1.
2. Petr Marek, Praha 3 3 X 3 9 2.
3. Štěpánka Nyklová, Slaný 3 1 3 2 9 3.
4. Luboš Hromádka, Pardubice 1 2 3 2 8 1.
5. Roman Štola, Mariánské Lázně 3 2 2 1 8 2.
6. Marián Jirout, Pardubice 2 2 2 3 9 3.
7. Jakub Hejkal, Slaný 1 1 2 2 6 1.
8. Jaroslav Bartek, Praha 2 1 1 L 4 2.
9. Adam Nejezchleba, Liberec (E) E 3 E E 3

Poznámka: varování za startovní přestupek Karel Průša ve finále A

Celkové pořadí šampionátu: zleva Petr Marek, Karel Průša a Štěpánka Nyklová | foto Karel Herman

Aktuální pořadí seriálu:

PLZ MaL SLA LIB PHA DIV TOT
1.5. 6.5. 13.5. 27.5. 7.9. 30.9.
1. Karel Průša, Slaný 14 18 20 18 18 20 108
2. Petr Marek, Praha 20 20 16 16 16 18 106
NC Adam Nejezchleba, Liberec (E) 18 18 20 20 8 84
3. Štěpánka Nyklová, Slaný 12 16 14 11 14 16 83
4. Luboš Hromádka, Pardubice 10 14 11 12 12 14 73
5. Marián Jirout, Pardubice 11 12 9 14 11 11 68
6. Roman Štola, Mariánské Lázně 9 11 12 10 10 12 64
7. Jaroslav Bartek, Praha 8 8 9 25
8. Jakub Hejkal, Slaný 9 10 19
NC Andžejs Smulkevič, LAT 16 16
NC Julian Wronecki, PL 10 10
NC Filip Kasan, SK – Žarnovica 9 9

Poznámka: v závěrečné klasifikaci jsou hodnoceni držitelé licencí ACCR startující na motocyklech se spalovacím motorem

Roman Štola (modrá) v tuhém duelu s Lubošem Hromádkou (bílá) | foto Karel Herman

Divišovská sobota určí dva další české mistry

Divišov – 29. září
Česká plochodrážní sezóna se blíží ke konci. Přesto má stále co nabízet. I když stopětadvacítky na malých oválech a juniorka měly být dávno uzavřené, okolnosti chtěly, aby se šampionáty vyvrcholily v Divišově. Kolibříci zítra startují v pravé poledne, velcí hoši o dvě hodiny po nich.


Tipujte:

Kdo se stane juniorským mistrem republiky?

View Results

Loading ... Loading ...

Oba závody přinesou pořádné drama. Ve stopětadvacítkách si Karel Průša a Petr Marek jsou fifty fifty. Přesněji řešeno osmaosmdesát osmaosmdesát. Strategie je proto jednoduchá. Lepší výsledek přinese titul.

Juniory vede Daniel Klíma o dva body před Petrem Chlupáčem. Třetí Matouš Kameník je zároveň leaderem samostatné klasifikace do devatenácti let.

Startovní listina sobotních závodů v Divišově:

MR 125 ccm na krátkých drahách:
1 Jaroslav Bartek, Praha
2 Adam Nejezchleba, Liberec (E)
3 Roman Štola, Mariánské Lázně
4 Petr Marek, Praha
5 Jakub Hejkal, Slaný
6 Karel Průša, Slaný
7 Luboš Hromádka, Pardubice
8 Marián Jirout, Pardubice
9 Štěpánka Nyklová, Slaný
MR juniorů:
1 Matěj Frýza, Plzeň
2 Adam Bubba Bednář, Praha
3 Jan Hlačina, Pardubice
4 Vojtěch Šachl, Praha
5 neobsazeno
6 Petr Chlupáč, Praha
7 Daniel Klíma, Praha
8 Adam Nejezchleba, Divišov (250 ccm)
9 Jan Jeníček, Pardubice
10 Jaroslav Vaníček, Praha
11 neobsazeno
12 Karel Průša, Slaný (250 ccm)
13 Bruno Belan, Slaný
14 Štěpán Ševčík, Divišov
15 Radek Bambuch, Kopřivnice
16 Matouš Kameník, Pardubice
Daniel Klíma (modrá) vede šampionát před Petrem Chlupáčem (bílá) | foto Karel Herman

Adam Nejezchleba prohrál pouze los

Praha – 7. září
Nebe jako z dovolenkových pohlednic se odpoledne klenulo nad malou Markétou, kde české juniorce předcházel další díl šampionátu stopětadvacítek na krátkých oválech. Nesl se ve znamení triumvirátu favoritů. Petr Marek laboroval s převodovkou. V páté jízdě ztratil bod s Karlem Průšou, jenž neprohrál vůbec stejně jako Adam Nejezchleba. O právo první volby startovního roštu finále A si museli střihnout. Adam Nejezchleba přitom neměl štěstí, ovšem po vylétnutí pásky se usadil na čele. Karel Průša udržel dotírajícího Petra Marka a srovnal s ním krok v aktuální klasifikaci šampionátu.

Petr Marek, Adam Nejezchleba a Karel Průša na pódiu | foto Pavel Fišer

Dlouhá mistrovská přestávka je u konce

Adam Nejezchleba jezdí před Mariánem Jiroutem a Romanem Štolou | foto Karel Herman

Devět kolibříků slibovalo, že předzávod české juniorky na sousední velké Markétě rozhodně nebude fádní. Boj o titul českého šampióna malých oválů pokračoval po více než čtvrt roce od květnové zastávky v Liberci. Karel Průša plánoval úder na vedoucího Petra Marka, jenž se pochopitelně nepřijel pouze zúčastnit. A tvrdit jejich muziku měl Adam Nejezchleba, byť bez spalovacího motoru nemůže být v závěrečném pořadí šampionátu klasifikován.

Úvod patřil právě této trojici. Karel Průša opanoval rozjížďku s číslem jedna, v níž se Marián Jirout po chybě propadl za Štěpánku Nyklovou. Vzápětí Roman Štola odstartoval na Petra Marka. A leader šampionátu bojoval až do poslední chvíle, aby Pražana v lázeňské vestě překonal.

Roman Štola (červená) vzdoruje Štěpánce Nyklové (modrá) | foto Karel Herman

V závěrečné zatáčce mu hodně pomohl sám Roman Štola, když vyjel více na venek, než by bylo zdrávo.  Třetí jízdu opanoval Adam Nejezchleba, který další trojky přidal hned na začátku druhé série. Při rozjížďce s číslem pět se oba pretendenti mistrovského trůnu potkali na startovním roštu.

Zatímco Karel Průša slavil další triumf ve stylu start – cíl, problémy Petra Marka se spojkou kulminovaly. Dojel do cíle až třetí za Lubošem Hromádkou. Boj o finále A dostal rázem nový rámec poté, co Štěpánka Nyklová přijela do cíle šesté jízdy jako suverénní vítězka.

 

Favorité jdou do áčka kompletní

Severočeská blondýnka disponovala pěti body stejně jako Petr Marek, kdežto skóre neporažených Karla Průši a Adama Nejezchleby činilo šest. Oba se ale díky losu dnes v základní části neměli vůbec potkat. Dotáhli své účinkování k maximálnímu konci.

Marián Jirout (bílá) versus Petr Marek (červená) | foto Karel Herman

Finále A si nenechal vzít ani Petr Marek. V sedmé jízdě si vydřel vítězství na úkor Mariána Jirouta, jenž se nechtěl pouště vedení ani náhodou. Ob tři jízdy později kraloval od startu nejen před ním, nýbrž i před druhým Lubošem Hromádkou.

Naproti tomu Štěpánku Nyklovou čekala dvě střetnutí s Adamem Nejezchlebou. A elektrický mužíček je vyhrál obě, ačkoliv závodnice ve slánské vestě na něho v rozjížďce s číslem devět odstartovala. Před finálovou částí vyjela na ovál kropička. Mezitím si závodníci vybrali svá startovní pole.

 

Na špici vyrovnáno

Díky devíti borcům ve startovní listině, neměla ani jedna z finálových jízd jedinou díru na startovním roštu. Céčko se stalo kořistí Romana Štoly. Po startu zamířil do čela před slánského Jakuba Hejkala a domácí Jaroslava Bartka.

Luboš Hromádka upaluje před Mariánem Jiroutem | foto Karel Herman

Štěpánka Nyklová měla ve finále B těžší život. Usadila se na čele, které si ale chtěl nárokovat rovněž Marián Jirout.  Jeho útoky skončily pádem v úvodním oblouku třetího kola. Druhé místo tím pádem bral Luboš Hromádka.

A konečně áčko. Adam Nejezchleba prohrál losování s Karlem Průšou, ale oválu mu všechno vrátil i s úroky. Vedl od startu až do cíle, kdežto slánský závodník měl starostí až nad hlavu s dotírajícím Petrem Markem. Uhlídal ho, takže se před divišovským závěrem oba dělí o průběžné vedení šampionátu.

Překvapení na úvod - Roman Štola vede před Petrem Markem | foto Karel Herman
Překvapení na úvod – Roman Štola vede před Petrem Markem | foto Karel Herman

 

TOT C B A
1. Adam Nejezchleba, Liberec (E) 3 3 3 3 12 1.
2. Karel Průša, Slaný 3 3 3 3 12 2.
3. Petr Marek, Praha 3 2 3 3 11 3.
4. Štěpánka Nyklová, Slaný 2 3 2 2 9 1.
5. Luboš Hromádka, Pardubice 2 1 2 2 7 2.
6. Marián Jirout, Pardubice 1 2 2 1 6 3.
7. Roman Štola, Mariánské Lázně 2 1 1 2 6 1.
8. Jakub Hejkal, Slaný 1 2 1 1 5 2.
9. Jaroslav Bartek, Praha 1 1 E 1 3 3.
Štěpánka Nyklová pádí před Mariánem Jiroutem | foto Karel Herman

Aktuální pořadí seriálu:

PLZ MaL SLA LIB PHA TOT
1.5. 6.5. 13.5. 27.5. 7.9.
1. Karel Průša, Slaný 14 18 20 18 18 88
2. Petr Marek, Praha 20 20 16 16 16 88
NC Adam Nejezchleba, Liberec (E) 18 18 20 20 76
3. Štěpánka Nyklová, Slaný 12 16 14 11 14 67
4. Luboš Hromádka, Pardubice 10 14 11 12 12 59
5. Marián Jirout, Pardubice 11 12 9 14 11 57
6. Roman Štola, Mariánské Lázně 9 11 12 10 10 52
7. Jaroslav Bartek, Praha 8 8 16
NC Andžejs Smulkevič, LAT 16 16
NC Julian Wronecki, PL 10 10
NC Filip Kasan, SK – Žarnovica 9 9
8. Jakub Hejkal, Slaný 9 9
Adam Nejezchleba vede finále A před Karlem Průšou a Petrem Markem | foto Karel Herman

Chabařovické stopětadvacítky uplavaly

Chabařovice – 26. srpna
Ranní vydatný déšť bohužel způsobil, že malá dráha byla nesjízdná. Ani odložení o hodinu by jí nepomohlo, tudíž verdikt zněl. Mistrovství republiky stopětadvacítek na krátkých drahách zrušeno bez náhrady. Mrzí nás to, ale doufali jsme do poslední chvíle…

Chabařovické stopětadvacítky uplavaly | foto Jiřína Šifaldová

Chabařovice čeká závodní sobota

Chabařovice – 25. srpna
Zítra se v Chabařovicích bude závodit. Od deseti hodin jedeme mistrovství republiky stopětadvacítek na malé dráze s devíti jezdci na startu. A od čtrnácti mistrovský flat track. Závodit u nás budou třeba Oliver König, Ervín Krajčovič a kromě Němců a Rakušanů také jeden borec z USA.

Oba chabařovické ovály se zítra dočkají závodních pořadů | foto Antonín Škach

 

Pro Divišov se musí najít náhradní řešení

Divišov – 31. července
V sobotu měla v Divišově pokračovat česká juniorka společně s dopoledním mistrovským kláním stopětadvacítek na malé dráze. Jenže současný technický stav dráhy donutil pořadatele oba podniky zrušit. Byť usilovně pracuje, současné slejváky jeho úsilí brzdí, takže by práce nebyly včas hotovy. Náhradní termín určí plochodrážní komise později.

Divišov prochází kompletní rekonstrukcí | ilustrační foto Martin Málek