Archiv pro rubriku: Markéta Cup 125 ccm

Karel Průša potvrdil celkový primát suverénním triumfem

Slaný – 21. října
Tahle série je naprosto fenomenální. V šesti závodech dvě druhá místa coby nejhorší výsledky. Není divu, že Karel Průša přijel do Slaného již jako jasný vítěz celého letošního PRO-TEC Speedway Mini Cupu stopětadvacítek. Triumf bez jediné ztráty slavil rovněž dnes, avšak neměl snadnou roli. Závěr sezóny zastihnul ve skvělé formě Romana Štolu i Mariána Jirouta. A tak se finále A povedlo dojet až na čtvrtý pokus.

Kolibříkům dnes skončila sezóna – zleva Vojtěch Hrazdil, Roman Štola, Štěpánka Nyklová, Karel Průša, Luboš Hromádka, Marián Jirout, Jakub Hejkal, Jaroslav Bartek a Matěj Tůma | foto Antonín Škach

Exkluzivní podzimní plochodrážní dopoledne

Se sedmičkou se chystá k závodu Jakub Hejkal, zatímco Miroslav Rosůlek uděluje první rady Matěji Tůmovi | foto Antonín Škach

Zvedla se ranní mlha a nezbylo než žasnout nad uměním mistra října. Dne vymaloval zlatavou paletou, až slánské mantinely navzdory své žluti van Goghových slunečnic zbledly maličko závistí. Vrchol letošního pohárového zápolení si nemohl dopřát okázalejší aranžmá. Kdeže, že by se do Slaného jelo jen kvůli cenám a párkům na závěrečném bilancování!

PRO-TEC Speedway Mini Cup ve svém šestnáctém ročníku vejde do historie jako přece jen poněkud dietnější. A to ať se týká, počtu závodů, tak závodníků. Tentokrát ze stálých účastníků scházeli dva. Co čert nechtěl, z okruhu favoritů.

Věroslav Kollert pro letošek stáhl roletu u své elektrické výkladní skříně, takže Adam Nejezchleba dnes cestoval do Liberce. A Petr Marek by zřejmě nepřijel závodit, byť by se nezranil před týdnem při mistrovských dvěstěpadesátkách v Pardubicích.

Štěpánka Nyklová a Karel Průša na startu | foto Antonín Škach

Na druhou stranu v depu se k tréninku chystali také tři noví borci. David Filipovský musel čekat, než se svou motokrosovou KTM vyjel na ovál. Na vině byly zapomenuté boty, protože v teniskách do sedla opravdu nelze. Jeho již svět české ploché dráhy zaznamenal. Vojtěch Hrazdil a Matěj Tůma, který se na slánské trati prvně objevil teprve včera, prožili veřejnou premiéru.

Pochopitelně v samostatných ukázkových jízdách po každé sérii hlavního závodu. Pořadatelé všem dopřáli dvě tréninkové sekce. V té první upadl Marián Jirout, ve druhé naštěstí jen řetěz na motocyklu Romana Štoly. Program však běžel jako na drátku.

 

Marián Jirout zná řešení rébusu finále A

Začalo se pěkně zostra. Roman Štola v rozjížďce s číslem jedna svedl rázný duel o vítězství s Mariánem Jiroutem, jenž ukončila až šachovnicová vlajka v rukou Emila Gažiho. Vzápětí Karel Průša za sebou nechal Luboše Hromádku a Jaroslava Bartka již s letem pásky. A pak Štěpánka Nyklová odvedla Jakuba Hejkala.

Marián Jirout vede před Štěpánkou Nyklovou a Lubošem Hromádkou | foto Antonín Škach

Karel Průša zůstal neporažený rovněž po první přestávce. Ještě v úvodním nájezdu rozjížďky s číslem čtyři podjel Štěpánku Nyklovou. Její pětibodové konto hladkým sólem v páté jízdě vyrovnal Marián Jirout. Po pohotovém startu v šesté si s dotírajícím Lubošem Hromádkou poradil Roman Štola.

Pražan v mariánskolázeňské vestě byl druhým neporaženým. Jenže v deváté jízdě si na něho zasedla smůla. Nestačil ani pomyslet na útok na vedoucího Karla Průšu, protože mu v prvním oblouku zhasnul motor. Otázka, kdo doprovodí suverénního Karla Průšu na startovní rošt finále A se pořádně zašmodrchala.

Roman Štola se dostal do finále A, byť jednou šel do depa pěšky | foto Antonín Škach

Pořádné ostří na rozetnutí si pořídil Marián Jirout. V týdnu si na svítkovském stadiónu prvně vyzkoušel pětistovku a stopětadvacítka se mu zdála již málo rychlá. V rozjížďce s číslem osm perfektně odstartoval. Nechal Luboše Hromádku a Štěpánku Nyklovou, ať si otázku druhého místa řeší za jeho zády sami.

 

Dramatická tečka před cestou do výšin

Liberecká blondýnka nakonec dojela do cíle až jako třetí. Desátou jízdu sice vyhrála, ale tušila, že jejích devět bodů bude dnes na stupně vítězů málo. Navíc, když po rozjížďce s číslem jedenáct jich vítězný Karel Průša měl dvanáct a Marián Jirout deset.

Tlačenice v áčku – zleva Roman Štola, Marián Jirout a Karel Průša | foto Antonín Škach

Nezbylo, než čekat, co na to Roman Štola. Jeho slovo bylo pádné, a sice triumf ve stylu start – cíl ve dvanácté jízdě. Do cesty Luboše Hromádky se postavil Jakub Hejkal. Pardubičan si s ním poradil, posléze stahoval svůj odstup od vedoucího závodníka. Roman Štola si ale triumf nenechal vzít a již podruhé postoupil do áčka, byť jednou neviděl cíl.

Finále C bylo souzeno jen a jen Jakubu Hejkalovi, jenž doplatil na dva výlety do trávy mimo ovál. Nyní se nechal nachytat do pásky. Naštěstí pohárová pravidla jsou volnější než u mistrovských podniků, takže jej čtyři kolečka stejně neminula.

Marián Jirout si se synovým motocyklem poradil na dráze | foto Antonín Škach

Štěpánka Nyklová si spravila chuť v béčku. Nechala v něm za sebou Luboše Hromádku již při startu, kdežto Jaroslav Bartek přišel o poslední bod vyjetím mimo trať. A pak přišlo áčko. Tlačenice v první zatáčce byla veliká. Marián Jirout se dvakrát sbíral ze země. Jeho otec na velké dráze improvizovaně srovnal motocykl a šlo se do boje potřetí.

Karel Průša se opět ujal vedení. Marián Jirout opět útočil na Romana Štolu, ale ve druhém oblouku upadl potřetí. Nyní jej diskvalifikace neminula. Až na počtvrté mohl Karel Průša dotáhnout své úsilí do vítězného konce. A se všemi ostatními si jít do výšin slánské tribuny užít bilancování celé série.

Vyhlášení seriálu ve slánské tribuně | foto Antonín Škach
C B A TOT
1. Karel Průša, Slaný 3 3 3 3 3 15
2. Roman Štola, Mariánské Lázně 3 3 E 3 2 11
3. Marián Jirout, Pardubice 2 3 3 2 X 10
4. Štěpánka Nyklová, Slaný 3 2 1 3 3 12
5. Luboš Hromádka, Pardubice 2 2 2 2 2 11
6. Jaroslav Bartek, Praha 1 L 3 2 L 6
7. Jakub Hejkal, Slaný 2 L 2 L 3 7

Vložené jízdy: Matěj Tůma, Vojtěch Hrazdil a David Filipovský (MX)

Zatímco Karel Průša vede finále A, Marián Jirout padá | foto Antonín Škach

Konečné pořadí seriálu:

CHA PHA LIB SLA SLA PHA SLA TOT
6.4.. 18.4. 16.5. 14.6. 20.9. 3.10. 21.10.
1. Karel Průša, Slaný 15 (10) 14 14 14 15 15 87 (97)
2. Štěpánka Nyklová, Slaný 9 9 9 (9) 11 10 12 60 (69)
3. Marián Jirout, Pardubice 10 (7) 10 10 9 8 10 57 (64)
4.Adam Nejezchleba, Liberec (E) 12 11 14 14 51
5. Petr Marek, Praha 12 15 9 12 48
6. Roman Štola, Mariánské Lázně 10 10 10 11 41
7. Luboš Hromádka, Pardubice 11 2 o 9 9 10 41
8. Jakub Hejkal, Slaný 8 9 7 24
9. Jaroslav Bartek, Praha solo solo 3 9 3 6 21
10. Julian Wronecki, PL (E) 8 6 14

Poznámka: jeden nejhorší výsledek se škrtal

Roman Štola podjíždí Luboše Hromádku | foto Antonín Škach

Do Slaného se pojede ať tak či onak

Slaný – 18. října
V posledních dvou letech hostila vrchol série PRO-TEC Speedway Mini Cup Plzeň, jejíž klubovna poskytla důstojné prostředí pro vyhlášení celé sezóny. Avšak západočeský klub nemá žádného kolibříka, takže se plány mění.

 

Poslední díl pohárového závodění se uskuteční v sobotu od deseti dopoledne ve Slaném. Zdeněk Schneiderwind myslí i na zadní kolečka, protože rosničky nevylučují dešťové přeháňky. Pokud by závod uplaval, kolibříci do středočeského královského města stejně dorazí.

Vyhlášení výsledků PRO-TEC Speedway Mini Cup totiž doprovodí rovněž závěreční schůze SCM v horním patře kryté tribuny. Genius loci bude vskutku neotřelý. Právě tady se zpovídal novinářům třeba Lukáš Dryml, když se stal mistrem světa. Anebo Martin Vaculík po zisku titulu českého šampióna.

Slaný poskytne seriálu PRO-TEC Speedway Mini Cup ovál pro závod i prostory pro vyhlášení | foto Antonín Škach

Karel Průša nemohl kralovat účinněji

Praha – 3. října
Zlá tužka by vám vyrvala kapsu u košile i s pevnými stehy. Cože, jen šest závodníků?! Pche! Liberecká éčka už letos nepojedou, což z Adama Nejezchleby udělalo opěšalého rytíře. Petr Marek pokukuje po vyšších kubaturách a Jakub Hejkal byl nemocný. Ale kuš ty brepto, i s šesti startujícími byl předposlední díl série PRO-TEC Speedway Mini Cup nejen rychlý, ale hlavně dramatický. A to navzdory faktu, že nepřemožitelný Karel Průša vyhrál nejen dnes, ale také celkově bez ohledu na výsledek závěrečného podniku, který se s největší pravděpodobností přesune z Plzně do Slaného.

Nejlepší trojice ve společnosti Zdeňka Schneiderwinda – zleva Roman Štola, Karel Průša a Štěpánka Nyklová | foto Pavel Fišer

Když řetěz není kamarád

Trénink přinesl jeden jediný problém. Romanu Štolovi spadnul řetěz. Nic příjemného, ovšem body za poruchu se ztrácí až při závodě. Co čert nechtěl, přesně ta samá situace nastala v rozjížďce s číslem dvě. Opakovalo se, protože Jaroslav Bartek se ve druhé zatáčce přetočil.

Roman Štola (uvnitř) útočí na Luboše Hromádku | foto Karel Herman

Nechtělo se mu padat, snažil se situaci zvládnout, nicméně nakonec se z oválu přece jen sbírat musel. Opakovalo se a všechno vypadalo jako kopie původní jízdy. Štěpánka Nyklová vpředu, Roman Štola za ní. Na konci prvního kola to však v motocyklu borce v mariánskolázeňské vestě jen zachrastilo.

Tušíte správně, řetěz byl zase dole! Štěpánka Nyklová si přijela pro tři body. Její tatínek Jaromír pomohl Romanu Štolovi problém zafixovat. Třeba se mu jeho empatie vrátí jednoho dne ve světovém poháru. Každopádně fair play do depa kolibříků patří a dnes jsme opět nahlédli do tváře paní budoucnosti české ploché dráhy.

Malá Markéta přilákala tatínky se svými ratolestmi, které by se jednoho dne chtěly stát hvězdami plochodrážního nebe. Josef Franc je odkazoval na Zdeňka Schneiderwinda, jenž se dle svého zvyku činil na startovním roštu. Také rady Tomáše Topinky, který působil v roli arbitra, rozhodně nezapadly.

 

Překvapení od borce v lázeňské vestě

S podzimem se zlepšili všichni kolibříci. Ale při veškeré úctě, hrdinou základní části se stal Roman Štola. Ano, byl tu Karel Průša. Slánský borec v první jízdě ujel pardubické dvojici Luboš Hromádka – Marián Jirout, jemuž na metě chybělo ke druhé příčce pouhých pár centimetrů. A také Štěpánka Nyklová, která se se svým klubovým kolegou zprvu dělila o průběžné vedení.

Luboš Hromádka si doběhnul pro bod | foto Karel Herman

Pak se oba potkali v rozjížďce s číslem tři. Co se ale nestalo, svým rychlým startem je zaskočil Marián Jirout. Za zlomem první zatáčky šel dopředu Karel Průša a Štěpánku Nyklovou si táhnul za sebou jako na provázku. Pardubičan upadl ve druhé zatáčce, ale dostal svůj motocykl z oválu včas.

Vzápětí úřadoval Roman Štola. Čtvrtou jízdu opanoval stylem start – cíl navzdory dotírajícímu Luboši Hromádkovi. Ale co předvedl v rozjížďce s číslem šest, patřilo do říše snů. Vedení se ujal Luboš Hromádka.

Marián Jirout jel druhý a navíc v prvním oblouku vyvezl Romana Štolu. Ten se nedal doradit, do druhé zatáčky zamířil vnitřkem. Stačil mžik a byl před Mariáne Jiroutem. Zároveň si připravil Luboše Hromádku a v nájezdu do další zatáčky mu sebral vedení.

 

Zamotanějším způsobem to nešlo

Luboš Hromádka nakonec v předposlední zatáčce upadl. Zvedl se ale na nohy a doběhl si pro bod, když mu druhé místo sebral Marián Jirout. Otázka obsazení finále A nemohla být zamotanější. S výjimkou Karla Průši, který porazil Štěpánku Nyklovou i v rozjížďce s číslem pět.

Marián Jirout i dnes slynul skvělými starty – na snímku jde dopředu před Romana Štolu a Štěpánku Nyklovou (od vnitřku) | foto Karel Herman

Disponoval devíti body, liberecká dívčina sedmi. Roman Štola jich měl šest, Luboš Hromádka pět, Marián Jirout dva a Jaroslav Bartek dva. Poslední série měla šestici účastníků rozdělit do finále B a A. Karel Průša nezaváhal a nechal za sebou Luboše Hromádku a Jaroslava Bartka.

V rozjížďce s číslem osm vyrazil svému osudu naproti Marián Jirout. Po vylétnutí pásky za sebou nechal Štěpánku Nyklovou. Ve druhé zatáčce přijel Roman Štola po spodní straně. Podjel je oba a z třetí příčky se posunul rovnou do čela. Nejenže byl ve finále A, ale mohl si volit dráhu jako druhý po Karlu Průšovi.

 

Dnes je vše jasné, ale příště?

Než se závodilo o pódium, přišlo na řadu pochopitelně finále B. V něm Marián Jirout nezaváhal. Odstartoval na Luboše Hromádku a Jaroslava Bartka, jenž nakonec zůstal stát ve druhém okruhu kvůli mechanické poruše.

Karel Průša vede finále A před Štěpánkou Nyklovou a Romanem Štolou | foto Karel Herman

V áčku kraloval Karel Průša. Po pohotovém startu rychle zmizel z dohledu svých pronásledovatelů. Roman Štola útočil, jenže Štěpánka Nyklová si jej dokázala uhlídat. Její odstup od Mariána Jirouta se v aktuální klasifikaci navýšil na tři body. Závěrečný podnik, ať již v Plzni nebo ve Slaném bude každopádně především o boji o stříbro mezi nimi.

Zleva Jaroslav Bartek, Luboš Hromádka, Marián Jirout, Karel Průša, Roman Štola a Štěpánka Nyklová | foto Pavel Fišer
B A TOT
1. Karel Průša, Slaný 3 3 3 3 3 15
2. Štěpánka Nyklová, Slaný 3 2 2 1 2 10
3. Roman Štola, Mariánské Lázně E 3 3 3 1 10
4. Marián Jirout, Pardubice 1 F 2 2 3 8
5. Luboš Hromádka, Pardubice 2 2 1 2 2 9
6. Jaroslav Bartek, Praha X 1 1 1 E 3
Marián Jirout (modrá) se vyhýbá padajícímu Luboši Hromádkovi (žlutá) | foto Pavel Fišer

Aktuální pořadí seriálu:

CHA PHA LIB SLA SLA PHA TOT
6.4. 18.4. 16.5. 14.6. 20.9. 3.10.
1. Karel Průša, Slaný 15 10 14 14 14 15 82
2. Štěpánka Nyklová, Slaný 9 9 9 9 11 10 57
3. Marián Jirout, Pardubice 10 7 10 10 9 8 54
4.Adam Nejezchleba, Liberec (E) 12 11 14 14 51
5. Petr Marek, Praha 12 15 9 12 48
6. Luboš Hromádka, Pardubice 11 2 o 9 9 31
7. Roman Štola, Mariánské Lázně 10 10 10 30
8. Jakub Hejkal, Slaný 8 9 17
9. Jaroslav Bartek, Praha solo solo 3 9 3 15
10. Julian Wronecki, PL (E) 8 6 14
Roman Štola pádí ke svému prvnímu pohárovému pódiu | foto Pavel Fišer

Karel Průša zvrátil běh věcí ve svůj prospěch

Slaný – 20. září
Sluníčko se předvádělo jako nezbedná holčička, která chce prostě za každou cenu být centrem pozornosti. Jenže na konci září musí na kutě přece jen o poznání dříve, takže jeho takřka kolmé paprsky tancovaly v očích všech, kteří se dnes ve Slaném stali svědky pátého dílu seriálu PRO-TEC Speedway Mini Cup. Jeho vítězem se stal Karel Průša, který se ovšem ve finále A musel prosadit na úkor Adama Nejezchleby.

Kolibříci dnes ve Slaném – zleva Richard Samek, Jakub Hejkal, Jaroslav Bartek, Roman Štola, Štěpánka Nyklová, Adam Nejezchleba, David Filipovský, Karel Průša a Marián Jirout | foto Antonín Škach

Báječná podívaná v paprscích zapadajícího sluníčka

Karel Průša se nerozpakoval nechat si poradit od Miroslava Rosůlka | foto Antonín Škach

Bylo jich sedm. Nebo vlastně devět. Ale David Filipovský za řidítky malé krosky a o poznání vyšší Richard Samek ze slánského klubu se ještě nepustili do žádné větší akce. Během tréninků se už naučili mnohé, nicméně dnes ještě kroužili svá kolečka samostatně.

Ze stálé společnosti kolibříků chyběl Petr Marek. Ten už po dvěstěpadesátce pouze nekouká, ale za jejími řidítky pilně trénuje. Neviděli jsme ani pardubického Luboše Hromádku. A tak se po dvou tréninkových jednotkách závodil pouze v sedmi. Ale proč pouze?

Dnešní slánský mítink nabídlo úplně všechno, co jen stopětadvacítkářská scéna umí. A kdyby motory měly čtyřnásobný objem, reklama na plochou dráhu by se skloňovala ve všech sedmi českých pádech. Hned rozjížďka s číslem jedna se musela opakovat.

Richard Samek zatím kroužil samostatná kolečka | foto Antonín Škach

Roman Štola totiž ve druhé zatáčce upadl. Repete stejně opanoval Karel Průša, dva body místo mariánskolázeňského borce bral pražský Jaroslav Bartek. Hned vzápětí Štěpánka Nyklová brala trojku na úkor Mariána Jirouta a Jakuba Hejkala.

Adam Nejezchleba jel v třetí jízdě úplně sám. Šum elektrického svistu. Jenže Tomáš Kollert do Slaného ostříhaného vlasáče dnes nepřivezl pouze pro srandu králíkům. Rozjížďce s číslem pět vládlo liberecké éčko. Pěkná blbost, motocykl bez šikovného pilota nikdy nevyhraje sám.

 

Předjížděj, ačkoliv na tebe odstartuje

Roman Štola (3) a Marián Jirout (5) dnes nadchli svými souboji | foto Antonín Škach

Adam Nejezchleba po velkém sólu před zraky Karla Průši a Štěpánky Nyklové se šesti body osaměl na hrotu aktuální klasifikace. Robinzonovská úloha mu šla evidentně k duhu. Základní část vyhrál bez ztráty květinky. Ale ani Karel Průša a Štěpánka Nyklová nepoznali po střetu s elektrickým mužíčkem hořkost porážky. Účty mělo srovnat finále A.

Jenže před ním bylo nutné rozhodnout o dalším pořadí. Jakub Hejkal nastoupil do céčka úplně sám. Chyběl mu jediný bod, aby se pustil do boje o vyšší mety. Co nebylo dnes, bude třeba zítra. Pozítří nebo za měsíc, ale bude. Prostě bude. Bude.

Finále B by si zasloužilo mít ve svém názvu písmenko, které je v abecedě před ním. Roman Štola se už prve v šesté jízdě přesvědčil, že na Mariána Jirouta nestačí jen skvěle odstartovat. Pardubický borec nebyl měkkým oříškem k rozlousknutí ani tentokrát.

Štěpánka Nyklová (uvnitř) a Jaroslav Bartek na startovním roštu | foto Antonín Škach

Jenže Roman Štola se prosadil a finále B vyhrál. Skvělá zprávu pro budoucnost psal rovněž Jaroslav Bartek. Jeho nováčkovské období je evidentně stejně daleko v historii jako třicetiletá válka. Spíš ale ta stoletá. Jen škoda, že se v béčku nechal vynést až na zelený trávník.

Konečně finále A. Adam Nejezchleba letěl dopředu. Karel Průša za ním. Ale také Štěpánka Nyklová. Reportáž mohla skončit, že si slánský nájezdník po pár útocích na libereckého borce vylámal všechny zuby. Ale on se dostal dopředu.

A vyhrál. V depu se svěřoval, že jho arcirival před ním dělal chybičky. On oponoval, že měl sjetou hranu na pneumatice. Ať tak či onak, podívaná byla skvělá. A ještě bude, jelikož PRO-TEC Speedway Mini Cup se zářím ještě nekončí.

Klíčový moment dnešního závodu – Karel Průša podjíždí ve finále A Adama Nejezchlebu | foto Antonín Škach
C B A TOT
1. Karel Průša, Slaný 3 2 3 3 3 14
2. Adam Nejezchleba, Liberec (E)  3 3 3 3 2 14
3. Štěpánka Nyklová, Slaný 3 1 3 3 1 11
4. Roman Štola, Mariánské Lázně X 3 2 2 3 10
5. Marián Jirout, Pardubice 2 2 2 1 2 9
6. Jaroslav Bártek, Praha 2 3 2 2 L 9
7. Jakub Hejkal, Slaný 1 2 1 2 3 9

Sólo jízdy: David Filipovský (MX), Richard Samek

Roman Štola (3) útočí na Mariána Jirouta (modrá) | foto Antonín Škach

Aktuální pořadí seriálu:

CHA PHA LIB SLA SLA TOT
6.4.. 18.4. 16.5. 14.6. 20.9.
1. Karel Průša, Slaný 15 10 14 14 14 67
2. Adam Nejezchleba, Liberec (E) 12 11 14 14 51
3. Petr Marek, Praha 12 15 9 12 48
4. Štěpánka Nyklová, Slaný 9 9 9 9 11 47
5. Marián Jirout, Pardubice 10 7 10 10 9 46
6. Luboš Hromádka, Pardubice 11 2 o 9 22
7. Roman Štola, Mariánské Lázně 10 10 20
8. Jakub Hejkal, Slaný 8 9 17
9. Julian Wronecki, PL (E) 8 6 14
10. Jaroslav Bartek, Praha solo solo 3 9 12
Startmaršál Emil Gaži dává najevo, že Jakub Hejkal může startovat do finála C | foto Antonín Škach

Kolibříci se stejně v Mariánských Lázních objeví

Mariánské Lázně – 11. srpna
Ačkoliv oba pohárové závody stopětadvacítek v Mariánských Lázních byly zrušeny pro malý počet účastníků, kolibříci přece jen místní lázeňský mini ovál využijí. Za tréninkem a také kempováním zamíří Štěpánka Nyklová, Karel Průša, Roman Štola, Jaroslav Bartek a Petr Peterka.

Štěpánka Nyklová (modrá) vede před Lubošem Hromádkou (modrá) a Romanem Štolou (bílá) | ilustrační foto Pavel Fišer