Archiv pro rubriku: 125

Česká reprezentace kolibříků se sejde v Pardubicích

Slaný – 9. července
Česká nominace pro evropský a světový pohár stopětadvacítek příští víkend byla zveřejněna. Do Žarnovice se vypraví Karel Průša, Štěpánka Nyklová a Jakub Hejkal. Reprezentační trojice se ještě potká v příští pondělí na pardubickém tréninku, kde pro ni SCM Slaný připravilo od šestnácti hodin speciální program.

Jakub Hejkal (bílá) v duelu s Karlem Průšou (červená) | foto Karel Herman

Červená víčka na bedně

V Gdaňsku proběhly závody mistrovství FIM Europe a FIM v kubatuře 125 ccm, nazývané Zlaté trofeje a brané jako neoficiální mistrovství Evropy a světa v této kategorii. Na závodech jsme byli přítomni i my, zástupci firmy Shupa, Petr Schmíd a Jaroslav Šůs. Důvodem naší účasti bylo i přes velkou vzdálenost především to, že naše motory a motocykly používá většina startovního pole a máme možnost se s našimi zákazníky osobně setkat a pomáhat jim při závodech.

video ze sobotní finálové jízdy

Shupácká přesila

Karel Průša s otcem | foto Shupa Team

S motory Shupa závodí všichni čeští, polští, ukrajinští, francouzští, lotyšští a estonští reprezentanti a část jezdců z Německa a z Holandska. V sobotu, kdy startovní listina obsahovala osmadvacet závodníků, mělo motory přímo od nás celkem dvacet borců.

A protože většina měla k závodům připraveny dva motocykly, bylo v Gdaňsku v akci zhruba čtyřicet motorů Shupa.  Technické problémy jsme nakonec řešili jen u dvou motorů a to v sobotním tréninku. Jinak naše stopětadvacítky držely a umožnily závodníkům poměřit své síly ve vyrovnaném startovním poli.

Petr Marek s otcem Pavlem | foto Shupa Team

Motory Shupa jsou pro oko diváka vylepšeny některými červenými doplňky, zejména červenými víčky hlavy. Proto tedy ten nadpis. Červená víčka na bedně…

Naši borci bojovali ve vyrovnaných závodech velmi dobře. Nejlepší byl Karel Průša, v sobotu na šestém a v neděli na devátém místě.  Štěpánka Nyklová i Pavel Marek se drželi statečně a v sobotním závodě vyhráli oba jednu jízdu.

Jak je z přiložených výsledků obsadili závodníci s motory Shupa v sobotu celé pódium, když jednoznačně dominovali domácí Poláci.

 

Není to jen v klikovce

Štěpánka Nyklová | foto Shupa Team

V neděli byl na Shupě vítězem Francouz Urda a třetí byl Ukrajinec Levišin. Druhý Němec Schweer používá motory od svého tunera, který ovšem díly bere od nás, takže to, že neměl červená víčka, mu odpustíme.

Když přidáme tyto výsledky k již dosaženým úspěchům, tak od roku 2011, kdy první medaile pro Shupu získali Míša Krupičková a Michal Škurla, posbírali závodníci s motory Shupa na těchto prestižních závodech FIM a FIME celkem 42 medailí, z toho 13 zlatých.

Servis Shupa Team v Gdaňsku | foto Shupa Team

V současné době řeší Mezinárodní motocyklová federace techniku pro začínající plochodrážní závodníky  SGP4) Závody v Gdaňsku prokázaly vysokou technickou úroveň a životnost motocyklů Shupa.

Motory Shupa jsou vyráběny s velkým klikovým hřídelem s ohledem na specifické použití na ploché dráze. Z našeho pohledu jsou pro jízdu začínajících a i vyspělých závodníků kategorie 125 ccm určitě lepší a vhodnější, než motory s motokrosovým základem, a tedy malou a lehkou klikovkou, jaké používají motocykly SGP4.

Kolibříci mají za sebou své poháry

Gdaňsk – 22. a 23. července
Baltský přístav se o víkendu stal hlavním městem plochodrážních stopětadvacítek, které čekaly dva klíčové závody jejich mezinárodní sezóny. Sobotní evropský pohár se stal kořistí Poláka Mieszka Mudla. Světovou soutěž vyhrál Noah Urda z Francie. V akci byli rovněž čeští reprezentanti.

Štěpánka Nyklová, Karel Průša a Petr Marek s českou výpravou v Gdaňsku | foto Petra Zahradníčková

Rozpis trofeje FIM Europe se skládal ze dvou skupin. Petr Marek i Štěpánka Nyklová v nich uvízli, byť oba po jedné rozjížďce vyhráli. Karel Průša postoupil, ale v semifinále dojel bohužel třetí. Cíl finále B jej zastihl na druhé pozici.

Dráha byla těžká, rozbitá a hlavně suchá, kvůli Polákům ji dost nekropili. V nedělním klání byl Karel Průša devátý, Petr Marek jedenáctý a Štěpánka Nyklová osmnáctá.

Evropský pohár:

1. Mieszko Mudlo, PL
2. Krzysztof Harendarczyk, PL
3. Jakub Plutowski, PL
4. Franciszek Szczyrba, PL
5. Thies Schveer, D
6. Karel Průša, CZ
7. Noah Urda, F
8. Zachar Lustjuk, UA
9. Mike Jarczewski, D
10. Seth Norman, GB
11. Oliver Bovingdon, GB
12. Petr Marek, CZ
13. Kristian Murnieks, LAT
14. Levi Böhm, D
15. Štěpánka Nyklová, CZ
16. Makar Levišin, UA
17. Volodymyr Skorochod, UA
18. Wiktor Klecha, PL (res)
19. August Lattik, EST
20. Stene Theo Pijper, NL (ACU)
21. Tajo-Micolas Groh, D
22. Niek Meijerink, NL
23. Jordan Holstein, D
24. Andržjes Smulkevič, LAT
25. Boris Charbonnier, F
26. Topias Manner, FIN
27. Antoni Jablonski, PL (res)
28. Silvar Avi, EST

Světový pohár:

1. Noah Urda, F 12
2. Thies Schweer, D 11+3
3. Makar Levišin, UA 11+2
4. Seth Norman, GB 11+1
5. Mieszko Mudlo, PL 10
6. Jakub Plutowski, PL 10
7. Mike Jarczewski, PL 9
8. Krzysztof Harendarczyk, PL 8
9. Karel Průša, CZ 8
10. Oliver Bovingdon, GB 7
11. Petr Marek, CZ 6
12. Franczyszek Szczyrba, PL (res) 5
13. Stene Thoe Pijper, NL 5
14. Zachar Lustjuk, UA 5
15. Levi Böhme, D 4
16. Jordan Holstein, D 4
17.Volodymyr Skorochod, UA 4
18. Štěpánka Nyklová, CZ 4
19. Kristian Murnieks, LAT 4
20. Boris Charbonnier, F 2
21. Silvar Avi, EST 2
22. Niek Meijerink, NL 1
23. Andre Damian, ROM 1
24. August Lattik, EST 0
25. Tajo Nicolas Groh, D 0
26. Antoni Jablonski, PL (res) 0
Karel Průša před technickou přejímkou | foto Petra Zahradníčková

Karel Průša si na evropský bronz nenechal sáhnout

Pardubice – 7. srpna
Z úhlu pohledu českých favoritů nemohl evropský pohár stopětadvacítek v Pardubicích začít lépe. Karel Průša se vracel jako vítěz z rozjížďky s číslem jedna. Petr Marek vypálil ve čtvrté jízdě dopředu jako stíhačka. V půlce protilehlé rovinky měl náskok, že propisovačky samy vyskakovaly z kapes, aby mu do programu zapsaly trojku. Ale vytuněný motor si postavil svou kovovou hlavu a chabařovický borec ztratil rychlost a projel cílem jako poslední. Byť se v dalším průběhu snažil, na postup do finálové části to bylo málo. Štěpánce Nyklové scházel bod, Dominiku Hrbkovi ztracené dny po jarním zranění. Mezi osm nejlepších se z našeho čtyřlístku probil jen Karel Průša, když ve své skupině podlehl jen dvakrát Krzysztofu Haradarczykovi, jenž se posléze při hromadné kolizi v devatenácté jízdě zranil. Ale zpět ke Karlu Průšovi. V semifinále si vybojoval vítězství a s ním i možnost volit si finálovou dráhu jako druhý. Za evropským primátem vyrazil Lester Mathijsen, v první zatáčce se před Karla Průšu posunul i Ties Schweer. Dopředu se dral i málo známý Lotyš Andzej Smulkevics, jehož však český reprezentant uhlídal a mohl si jít na vyhlášení pro bronzovou medaili.

Ties Schweer, Lester Mathijsen a Karel Průša na stupních vítězů | foto Karel Herman

Ze tří Čechů jde dál jediný

Karel Průša zamířil bez okolků do nadstavbové části | foto Štěpán Ševčík

Benevolentnější předpisy FIM Europe pustily na start evropského poháru více kolibříků než zlatá trofej FIM o den dříve. Čtyřiadvacet závodníků a pětadvacátý náhradník Štěpán Melč předvedli v praxi všechny typy stopětadvacítek a velikosti rámů a kol.  Plzeňský závodník v úloze náhradníka na ovál vůbec nevyjel, zbývající česká čtyřka byla do dvou skupin rozdělena rovnoměrně.

Karel Průša se z první rozjížďky první skupiny vracel jako suverénní vítěz. V dalších dvou sériích ovšem narazil na Krzysztofa Haradarczyka, který do Pardubic přijel obhajovat svůj titul z Rovna. Neměl to však vůbec jednoduché. Při svém prvním výjezdu na svítkovský ovál totiž mechanickou vinou klesl z druhé příčky na poslední.

Petr Marek vede před Zacharem Lustiulkem a Timem Widerou | foto Štěpán Ševčík

Nula u jeho konta tudíž velela útočit. Ujel všem, zatímco Karel Průša si po dlouhém zápolení vydřel na začátku třetího okruhu druhou pozici na úkor Nieka Meijerinka. Polák se s Čechem potkal ještě jednou v rozjížďce s číslem patnáct. Karel Průša v ní nejprve překonal Carla Wynanta vnějškem první zatáčky.

Poté vzdoroval Krzysztofu Haradarczykovi až do poslední zatáčky, v níž jej polský borec vytlačil na venek a o fousek mu sebral vítězství. Karel Průša však při svém posledním startu v rozjížďce s číslem třiadvacet slavil triumf ve stylu start – cíl. Nechal za sebou Štěpánku Nyklovou, jež na postup do finálové části postrádala jediný bod.

Dominik Hrbek byl jediný Čech, který jel oba závody | foto Karel Herman

Nicméně nešlo jen o účast mezi osmičkou nejlepších, nýbrž o volbu výhodnějších startovních polí pro semifinále. A tak Karel Průša byl v nadstavbové části z našich reprezentantů jediný. Petr Marek totiž ve druhé skupině prožil nehoráznou smůlu. Když při své první jízdě suverénně vedl, drahý nadupaný motor mu přestal jet.

A co bylo horší, v depu se nenašla odpověď na otázku proč. Chabařovický závodník se pustil do boje. Desátou jízdu vyhrál, jenže poté jeho náhradní stroje bohužel nestačily. Byť na závěr podjel Thiese Schweera v nájezdu do první zatáčky druhého okruhu, na semifinále mu chyběly dva body.  Ve druhé půli vypadl z postupové hry rovněž Dominik Hrbek.

 


Karel Průša komentuje svůj bronz:

„Dobrý, ale v základní části jsem byl zklamanej za ty dva body. Polák byl rychlejší. V semifinále byl dobrej boj, chtěl jsem vyhrát, abych si moh‘ vybrat lepší pozici. Ve finále jsem chtěl dosáhnout lepšího výsledku, ale jsem spokojenej. Start docela dobrej, jenže oni byli rychlejší.“


 

Bronz zůstává v Čechách

Lester Mathijsen (12), Ties Schweer (21) a Karel Průša (2) letí dopředu po startu finále | foto Štěpán Ševčík

Boj o medaile vlastně začal již v rozjížďce s číslem devatenáct, jíž startovala poslední série první skupiny. Krzysztof Harandarczyk v úvodním výjezdu chytil o mantinel a zezadu do něho vrazili Makar Levišin a Niek Meijerink. Tři pretendenti na medaile byli rázem ze hry. Polák sice postoupil, avšak pro zranění nemohl pokračovat.

V péči lékařů se ocitnul také Ukrajinec. Notně potlučeného jej ze sanitky odnesl za potlesku tribuny do depa manažer Sergej Golovnya. Niek Meijerink se sice postavil na start repete, avšak prakticky se kvůli mechanické závadě ani nerozjel.

Lester Mathijsen slaví titul | foto Štěpán Ševčík

Semifinále proběhla vcelku jednoznačně. Lester Mathijsen opanoval to úvodní, v němž ho do finále doprovodil Ties Schweer. Úlohu suveréna ve druhém sehrál Karel Průša, jenž vytrvale odrážel nájezdy Andrzeje Smulkiewicze. Vedení uhájil a mohl si volit postavení na finálovém roštu jako druhý. V malém finále zvítězil Mieszko Mudlo, zatímco Zachar Lustiulk v prvním oblouku podjel Silvara Aviho. Karel Průša se zatím díval na okraji depa.

Přilbu měl nasazenou na hlavě, v ruce brýle. Ty mu nasadil tatínek, který mu předával motocykl. Na ovál se spustil jako poslední z čtveřice finalistů pod ostřížím zrakem Miroslava Rosůlka. Pak už konečně páska letěla vstříc pardubickému nebi.

Lester Mathijsen zamířil do čela s neomylností podobnou Indiana Jonesovi. Karel Průša se zařadil hned za něho, jenže Ties Schweer se na vnějšku prvního oblouku ukázal jako rychlejší. Na Slaňáka dotíral rovněž Andrzej Smulkevicz, ale ten nedostal výraznější šanci sesadit Čecha z nejnižšího stupínku pódia.

 

Karel Průša (modrá) ve finále před sebe dravého Andzejse Smulkevicse nepustil | foto Karel Herman
Karel Průša (modrá) ve finále před sebe dravého Andzejse Smulkevicse nepustil | foto Karel Herman
skupina 1:  
1. Lester Matthijsen, NL (DMSB) 3 3 3 3 12
2. Karel Průša, CZ 3 2 2 3 10
3. Silvar Avi, EST 3 0 3 0 6
4. Krzysztof Harandarczyk, PL 0 3 3 X 6
5. Štěpánka Nyklová, CZ 1 3 0 2 6
6. Noah Urda, F 2 1 2 1 6
7. Jekab Gusts, LAT 0 2 1 2 5
8. Niek Meijerink, NL 2 1 2 E 5
9. August Lattik, EST 1 0 0 3 4
10. Makar Levišin, UA 2 2 0 F/R 4
11. Carl Wynant, D 1 1 1 0 3
12. Michajlo Tymoščuk, UA 0 0 1 1 2
   
skupina 2:  
1. Andzejs Smulkevics, LAT 2 3 3 3 11
2. Ties Schweer, D 3 3 3 1 10
3. Mieszko Mudlo, PL 3 1 3 2 9
4. Zachar Lutiulk, UA 2 2 2 3 9
5. Tim Widera, D 3 1 1 3 8
6. Petr Marek, CZ 0 3 2 2 7
7. Dominik Hrbek, CZ 2 2 1 0 5
8. Boris Charbonnier, F 1 1 1 2 5
9. Oskar Kreglicki, PL 0 0 2 1 3 (los)
10. Matys Sambarrey, F 1 2 0 0 3 (los)
11. Niko Hatva, FIN 1 0 0 0 1
12. Kristian Murnieks, LAT E E E 1 1
13. Štěpán Melč, CZ (res) DNR
Petr Marek (žlutá) vede před Zacharem Lutiulkem (bílá), Timem Widerou (červená) a Oskarem Kreglickim (modrá) | foto Karel Herman

Finálová část:

SF1 SF2 MF FIN
1. Lester Mathijsen, NL 1. 1.
2. Ties Schweer, D 2. 2.
3. Karel Průša, CZ 1 3.
4. Andzejs Smulkevics, LAT 2. 4.
5. Mieszko Mudlo, PL 3. 1.
6. Zachar Lustiulk, UA 4. 2.
7. Silvar Avi, EST 3. 3.
8. Krzysztof Haradarczyk, PL
Ukrajinský manažer Sergej Golovnya nese od sanitky do depa Makara Levišina po hromadném pádu v devatenácté jízdě | foto Karel Herman

Zítra se pojede už naostro

Pardubice – 5. srpna
Včerejší tropické počasí nemohlo překazit další akci slánského SCM v Pardubicích. Není divu, zítra se Svítkov stane svědkem vyhlášení nejlepšího kolibříka světa, v neděli bude program pokračovat evropským pohárem, což ještě žádný jiný stadión za celou historii nezažil. Čeští závodníci patří k favoritům, proto bylo potřeba všechno pořádně dopilovat.

 

Včerejší hemžení v pardubických boxech | foto Veronika Novotná

Vzhledem k věkovým limitům se v obou soutěžích představí sedm českých kolibříků. Pouze Dominik Hrbek pojede oba dva dny, v čemž se k němu možná přidá i Štěpán Melč. Plzeňský borec je totiž ve světové soutěži jako hlavní účastník a náhradník v evropské.

Zlatou trofej FIM zítra pojede sedmnáct závodníků na dvaadvacet jízd rozpisu užívaným kdysi v našem přeboru. Vedle Dominika Hrbka a Štěpána Melče se jí budou účastnit David Hofman a Luboš Hromádka.

Motocykl Davida Hofmana testoval také Jaroslav Petrák | foto Veronika Novotná

Nedělní evropský pohár má čtyřiadvacet účastníků rozdělených do dvou skupin, odkud se bude postupovat do nadstavbové části se závěrečným finále o vítěze. České barvy do boje ponesou Petr Marek, Karel Průša, Štěpánka Nyklová, Dominik Hrbek a v roli náhradníka Štěpán Melč

Celá sedmička reprezentantů, k níž se přidal Marián Jirout, se včera objevila ve Svítkově pod trenérskou taktovkou Miroslava Rosůlka.

Startovní listiny víkendových závodů kolibříků v Pardubicích:

Zlatá trofej FIM – sobota:
1 Michajlo Tymoščuk, UA
2 Silvar Avi, EST
3 Tim Widera, D
4 Dominik Hrbek, CZ
5 Kewin Nycz, PL
6 Makar Levišin, UA
7 Štěpán Melč, CZ
8 Lester Matthijsenm NL
9 Maksymilian Pawelczak, PL
10 Noah Urda, F
11 Luboš Hromádka, CZ
12 Nick Meijerink, NL
13 Thies Schwwer, D
14 Matys Sambarrey, F
15 David Hofman, CZ
17 Carl Wynant, D
18 Filip Beczkowski, PL
Evropský pohár – neděle:
skupina 1 skupina 2
1 Noah Urda, F 21 Ties Schweer, D
2 Karel Průša, CZ 22 Andzejs Smulkevics. LAT
3 Michajlo Tymoščuk, UA 23 Matys Sambarrey, F
4 Carl Wynant, D 24 Oskar Kreglicki, PL
5 Silvar Avi, EST 25 Petr Marek, CZ
6 Nick Meijerink, NL 26 Mieszko Mudlo, PL
7 August Lattik, EST 27 Dominik Hrbek, CZ
8 Jekab Gusts, LAT 28 Boris Charbonnier, F
9 Štěpánka Nyklová, CZ 29 Niko Hatva, FIN
10 Makar Levišin, UA 30 Tim Widera, D
11 Krzysztof Harandarczyk, PL 31 Kristian Murnieks, LAT
12 Lester Matthijsen, NL 32 Zakhar Lustulk, UA
13 neobsazeno 33 Štěpán Melč, CZ
Dominik Hrbek a Petr Marek o tréninku | foto Veronika Novotná

Kolibříci trénovali v jámě lvové

Pardubice – 27. července
Příští víkend se ve Svítkově rozhodne o nejlepších plochodrážnících světa a Evropy v kubatuře do 125 ccm. Slánský SCM zde proto včera pořádalo reprezentační soustředění pod vedením Miroslava Rosůlka, po němž vznikl návrh nominace pro obě klání. Na skvěle připraveném ovále od Františka Kaliny si hodinový volný trénink a hodinu rozjížděk na pásku užívali Petr Marek, Karel Průša, Štěpánka Nyklová, Dominik Hrbek, Štěpán Melč, David Hofman a Marián Jirout.

Česká nominace na poháry stopětadvacítek příští víkend v Pardubicích:

Evropský pohár: Karel Průša, Petr Marek, Štěpánka Nyklová, Dominik Hrbek
Zlatá trofej FIM: Štěpán Melč, Dominik Hrbek, David Hofman, Luboš Hromádka
Kolibříci měli včera soustředění ve Svítkově | foto David Hrbek