Archiv pro rubriku: MČR 1. liga

Plzeň se na první ligu posílila

Plzeň – 19. března
Základem plzeňského týmu pro letošní první ligy bude dvojice domácích mladíků Matěj Frýza a Štěpán Melč. Po finalizaci svého odchodu z Markéty bude jejich starším mentorem Ondřej Smetana. Západočeši slibovali posilu v podobě silného závodníka ranku absolutní domácí špičky. Hynek Štichauer s jejich vestou startoval párkrát v individuálních šampionátech, jenže v nižší ligové divizi se spjatý s Kopřivnicí.

 

Logickým krokem bylo oslovit borce, kteří při předchozích ročnících první ligy startovali za SC Žarnovica. A dnes Plzeň oznámila dohodu s Eduardem Krčmářem.

Eduard Krčmář  pokračuje v první lize za Plzeň | foto Štěpán Ševčík

Také letos se o českém ligovém titulu rozhodovalo v rozjezdu

V jednokolové podobě jsou extraliga s první ligou krátké. Ořezání počtu závodů ale nejde ruku v ruce s dramatičností. Ba právě naopak. Každý bod má setsakramentskou důležitost a přitom základní program nemusí pro vyhlášení šampióna stačit. Loni se vůbec poprvé rozhodovalo o triumfu v extralize až v rozjezdu, letos stejná situace nastala také v první lize.

 

Na říjnovou derniéru první ligy před zraky domácího publika si Speedway Club pozval Martina Vaculíka. Muž číslo tři seriálu letošních velkých cen doma neztratil jediný bod. Musel na dráhu ještě jednou, protože Žarnovica měla stejný počet bodů jako Kopřivnice.

Nick Škorja (červená) jel v první lize tři rozjezdy proti Janu Mackovi (bílá) a pokaždé byl lepší | foto Karel Herman

A kouč Marián Šebian prahnul po triumfu. V sázce byl i titul, jenž by Kopřivnice získala v případě svého prvenství. Martin Vaculík byl v cíli před Hynkem Štichauerem a drama vlastně teprve mělo začít. Severomoravský tým zůstal v patové situaci s Krškem. Stejný počet tabulkových bodů.

Devatenáct. Stejné skóre sto a devětatřicet. Žarnovická neděle tím pádem končila dalším rozjezdem s až děsivě jednoduchým zadáním. Čí závodník přijede k šachovnicové vlajce dříve, toho klub vyhraje celou soutěž.

 


Jan Macek k žarnovickému prvoligovému závodu:

„Bylo to drama, neměl jsem to zadarmo. V rozjezdu jsem v první zatáčce posledního kola udělal chybu. Poslal jsem to moc ven a on to využil.“


 

Jan Macek versus Nick Škorja. Oba se proti sobě na startovní rošt dodatkové jízdy už postavili. Slovinec byl pokaždé úspěšnější. Loni v Pardubicích šlo o třetí příčku v závodě. Stejně tak i letos v červenci, kdy se Svítkov stal opět svědkem jejich duelu. A nyní tedy Žarnovica!

Krško se stalo českým mistrem | foto Peter Treščák

Lepší vrchol si první liga nemohla přát ani v nejrůžovějším snu. Slovinec vedl celé úvodní kolo, Moravana ale za svými zády udržet nemohl. Poté se Nick Škorja před Janem Mackem mihnul pouze na kratičký okamžik. Zdálo se být rozhodnuto, nicméně oba borci teprve mířili do závěrečného okruhu.

Chyba Jana Macka vrátila Nicka Škorju do vedení. A tentokrát v něm vydržel až do cíle. Krško se tím pádem stalo prvním zahraničním klubem, který vyhrál český titul. Napřesrok jej obhajovat nebude, možná prý 2025…

České ligové soutěže mají na příští rok jasno

Praha – 5. prosince
Včera se v Praze sešla plochodrážní komise, jejíž členové měli na pořadu svého jednání rovněž vytvoření domácího termínového kalendáře na příští rok. Ten bude ve své kompletní podobě zveřejněn dvacátého prosince. V obou ligách je ovšem jasno již nyní. Nezměnila se pravidla, její účastníci ano.

 

V extralize skončil Liberec, jehož nahrazuje SC Žarnovica. „Soutěž, ve které by měli startovat také závodníci nejprestižnějšího seriálu Speedway Grand Pri slibuje skvělou podívanou,“ konstatuje Petr Moravec. „Česká republika má po patnácti letech mezi světovou patnáctkou Jana Kvěcha, tým ze Žarnovice se bude opírat o výkony třetího muže planety Martina Vaculíka, za Pardubice dlouhodobě startuje Andrzej Lebeděvs a tým ze Slaného i bez jezdců velkých cen dokázal být v posledních dvou letech po vyrovnaných soubojích na druhém místě.“

Z první ligy odešla Žarnovica, nepřihlásilo se ani Krško, přišly ale Divišov a Plzeň, proto ani její pravidla se nemění. „Návrat dvou českých týmů Plzně a Divišova do soutěží družstev po několika letech je skvělou zprávou pro příznivce ploché dráhy v České republice,“ říká český plochodrážní šéf. „Umožní další kvalitní závody především mladým jezdcům.“

Termínové kalendáře českých ligových soutěží 2024:

extraliga:
18.4. Praha
22.5. Pardubice
28.8. Slaný
13.10. Žarnovica
1.liga:
20.6. Praha
17.7. Plzeň
17.8. Divišov
18.9. Pardubice
28.9. Kopřivnice
Žarnovické publikum se opět může těšit na českou extraligu | foto Karel Herman

 

Krško příští rok první českou ligu nepojede

Krško – 5. prosince
V pondělí nad ránem dorazil členům plochodrážní komise dlouho očekávaný e-mail od vedení AMD Krško. Slovinci roku 2024 naši první ligu nepojedou. Jejich závodníci se totiž mají hodně objevovat v české extralize s vestou SC Žarnovica. Definitivní podobu nižší soutěže potvrdí dnešní jednání vedení disciplíny.

Nick Škorja (červená) veze do depa Jana Macka (bílá) – takový obrázek je v prvoligové minulosti | foto Karel Herman

První liga čeká na Krško

Pardubice – 1. prosince
Obsazení první ligy pro rok 2024 mělo být známé již včera. V Kršku ale podepisují kontrakty se závodníky až do konce tohoto týdne. Slovinský mistr České republiky se má ovšem s verdiktem ozvat. Čas má do úterního zasedání naší plochodrážní ligy. Na něm se rozhodne, zda se bude závodit v pěti nebo v šesti.


Jaký je Váš názor?

Chybělo by Vám v první lize 2024 Krško?

View Results

Loading ... Loading ...

Z letošních účastníků se přihlásily týmy Kopřivnice, Prahy a Pardubic. Novinkou je účast Divišova a Plzně.  Pokud by se Krško ve svém českém dobrodružství nepokračovalo, zůstal by zachován stávající rozpis závodů.

Plochodrážní komise je připravená také na alternativu, že slovinská přihláška nakonec přece jen dorazí. Filozofie tříčlenného týmu s náhradníkem by zůstala zachována s tím, že třetí závodník by měl své programové jízdy. Každé družstvo by se utkalo a každým jen jednou a mítink by se skládal z osmnácti rozjížděk.

Přihlášení účastníci první ligy 2024:

Kopřivnice
AK Markéta Praha B
ZP Pardubice B
Divišov
Plzeň
Markéta nebude v první lize 2024 chybět | foto Antonín Škach

Evropský kalendář by měl být známý po víkendu

Řím – 23. listopadu
Tiskový odbor FIM Europe má navzdory uzavřené sezóně napilno. Rozesílá do světa kalendáře motocyklových šampionátů Evropy. V posledních dnech například trialu se srpnovým Kramolínem či supermotem, v němž žádný z českých pořadatelů nefiguruje. O ploché dráze se prozatím můžeme bavit pouze v rovině spekulací.

 

Vyjdeme-li z praxe předchozích let, světový pohár stopětadvacítek v Žarnovici doprovodí také jeho evropský protějšek. Logo evropské motocyklové federace určitě bude na titulních stranách programů také tradičních českých pořadatelů i roku 2024.

Všechno bude oficiální až po víkendovém jednání evropské plochodrážní komise. Na něm se očekává stanovisko Krška k jeho dalšímu působení v české první lize. Finalizace její podoby se očekává k poslednímu dni letošního rozmarného listopadu.

Český termínový kalendář přijde na řadu později. Aby toho tajemna nebylo málo, vrabci na pražských střechách si cvrlikají, že polo jubilejní Memoriál Luboše Tomíčka bude opět v pondělí po pardubické Zlaté přilbě. Ale dost spekulací a více trpělivosti.

Krško se letos stalo českým mistrem, ale na potvrzení jeho účasti na příští rok se prozatím čeká | foto Peter Treščák