Archiv pro rubriku: MČR 1. liga

Adam Bubba Bednář jde na další kontrolu

Praha – 21. června
Byla to řádná řacha. Finále úvodního závodu první ligy nestačilo ani pořádně začít a už blikala červená světla. Adam Bubba Bednář skončil v péči lékařů a putoval do nemocnice s podezřením na zlomenou ruku. To se naštěstí nepotvrdilo, ale dnes jej čeká další návštěva nemocnice. Na finále evropského šampionátu dvojic do devatenácti let ale musí český tým bez něho. V Pile nastoupí ve složení Jaroslav Vaníček, Matouš Kameník a Jan Jeníček.

Adam Bubba Bednář (červená) při včerejším souboji s Hynkem Štichauerem (modrá) a Janem Mackem (žlutá) | foto Karel Herman

 

Hynek Štichauer nechal ve finále bojovat ostatní týmy pouze o stříbro

Praha – 20. června
Ještě v pondělí neměla první liga pravidla. Vše šlo ráz na ráz. V úterý je ve Slaném schválila sportovní komise a dnes se nový rozpis prvně otestoval v praxi. První podnik nižší české soutěže na Markétě stál za to, protože bodové rozdíly mezi týmy byly naprosto marginální. Nabídl rovněž souboj manažerských kvalit. Každý závodník může zaskočit za svého kolegu kdykoliv, jen na ovál smí maximálně šestkrát. Včetně finále. Mírný vrch nabraly Pardubice. Hynek Štichauer, jenž po nevydařeném Mühldorfu v neděli a včerejším Slaným, už zase mlsal trojky. V rozjížďce s číslem patnáct vyškolil Jaroslava Vaníčka, ob jízdu později svedl epický duel s Adamem Bubbou Bednářem. Východočeši díky tomu vyhráli závod ještě před finálovou jízdou. V její první zatáčce upadl Adam Bubba Bednář, jenž později v sanitce čekal na ambulanci do nemocnice s podezřením na frakturu ruky. Robert Král, kouč Divišova, si moudře ušetřil na finále Daniela Klímu. Odměnou se mu stal triumf ve stylu start – cíl. Smůla Kopřivnice, která ztratila klíčové body vinou vyloučení či poruch, gradovala právě v samém závěru. Jan Macek skočil do pásky. Z trestné čáry překonal Jana Jeníčka i Jaroslava Vaníčka, ale jeho čtyři body divišovské skóre jen srovnaly. A pravidla stanoví, že pat v závěrečné klasifikaci závodu, vyřeší finálový výsledek.

Divišov, Pardubice a Kopřivnice na pódiu | foto Pavel Fišer

Dramatické první dějství

Pět minut před šestou se na pražském ovále proháněla černá kropička, kterou marně stíhal červený traktor. Škody předchozích dešťů potřebovaly nápravu. Co víc, vyloučit se nedaly ani další srážky. Rozum velel ke spěchu. Proto padl slavnostní nástup a šlo se rovnou do závodní akce. Jako první projel vraty z depa Daniel Klíma.

Pražský borec měl oblečenou vestu Divišova, který de facto vůbec poprvé se svým vlastním družstvem zasáhnul do české kolektivní soutěže.  Změn bylo ostatně oproti zažitým formátům minulých sezón víc. Jejich katalyzátorem se stalo také odstoupení Plzně minulý týden, které si vynutilo změnu rozpisu.

Rozjížďky párů odešly do minulosti. Letos se utkávají jednotlivci.  Z každého družstva vždy jeden, což premiérově předvedla dnešní rozjížďka s číslem jedna. Jenže sotva se na jejím roštu seřadili, rozsvítila se červená světla. Startmaršál Filip Hájek v domnění, že někdo najel do pásky, narýsoval ukázkovou trestnou čáru.

Jenže sudí Pavol Pučko vyloučil Eduarda Krčmáře za nesplnění startovního limitu. Vášně explodovaly, což v takové situaci není nic mimořádného. Když se uklidnily, Jan Jeníček odvedl Daniela Klímu a Michala Bašteckého, aby poslal do vedení Pardubice. Lubomír Vozár přijel se třemi muži v týmu. Osnoval strategii, aby každého z nich poslal na ovál maximálně šestkrát, jak ukládají reglementy.

Hynek Štichauer, jenž se do prvoligových Pardubic vrátil po letech působení v Kopřivnici, byl ve druhé jízdě programovým závodníkem. Vrch ale měl Jan Macek pádící pro tři body stylem start – cíl právě před Pardubičanem. Bruno Belan, netradičně coby pražský závodník, v úvodním výjezdu podjel Matouše Kameníka v barvách Divišova.


Jan Jeníček na téma dráhy:

„Je to tvrdý. Vymydlený jak prase. Je to o tom, kdo se první dostane na venek.“


Hned poté vjel na ovál Eduard Krčmář. Po zamýšleném esu Plzně rychle sáhla Kopřivnice a nyní mířil na start místo Radka Bambucha, který kvůli vypadlému drátku z vypínače zapalování ani neodtrénoval. Sólo ale hrál Jaroslav Vaníček, když kopřivnický Slaňák uhlídal Jana Jeníčka.

Úvodní sérii plánoval nejlépe uzavřít Adam Bubba Bednář. Vskutku odstartoval nejlépe, jenže z prvního výjezdu jej vnějškem vystřídal Daniel Klíma. Pražský junior bojoval jako lev. Ve třetím kole šlo již do tuhého, útočil zleva, zprava. Daniel Klíma si ale tři body sebrat nenechal.

 

Jednou jsi nahoře, podruhé dole

První čtyři rozjížďky vystavily novému rozpisu první ligy skvělé vysvědčení. Ale dnešní drama teprve začalo.  Jakub Valkovič začal ve čtvrté jízdě nulou, ale v hned po přestávce se jal si ji opravit. Ujal se vedení, jenže mít Hynka Štichauera za zády nebylo žádné terno.

Pardubičan si v něm četl jako v otevřené knize. Ve druhém kole si zkusil atak vnější stranou druhé zatáčky, aby se na stejném místě o kolo později doopravdy přenesl do čela.  Vzápětí Jan Macek v prvním výjezdu podjel Daniela Klímu. A v sedmé jízdě opět blikala červená světla. Jaroslav Vaníček totiž upadl v úvodní zatáčce.

S přilbou v ruce přešel napříč trávníkem do boxů a na jeho cestě se mu vydal naproti Adam Bubba Bednář. Arbitr pozval k repete celou čtveřici. Ovládl ji Jan Jeníček, který jako první získal skalp svého jmenovce Macka. Kopřivnický závodník se navíc musel dostat před Jaroslava Vaníčka, což se mu podařilo v úvodním oblouku druhého okruhu.

Osmá jízda vyzněla jednoznačně pro Adama Bubbu Bednáře. V půlce základní části vedla Kopřivnice se čtrnácti body. Pardubice měly méně o bod, Praha o dva a Divišov o čtyři. Všem manažerům bylo naprosto jasné, že do konce závodu zbývá ještě dlouhá doba. A že aranžmá je takové, že překvapit nemůže vůbec nic.


Jan Macek komentuje rozjížďku s číslem devět:

„Bohužel. Vstup do závodu jsem měl famózní, teď řetěz, to zamrzí.“


Kvůli přetrženému řetězu se Jan Macek do rozjížďky s číslem devět ani nerozjel.  Daniel Klíma doburácel do cíle před zraky Jaroslava Petráka a Michala Bašteckého. Kopřivnická smůla nebrala konce. V desáté jízdě odstoupil Eduard Krčmář, když se mu v první zatáčce desáté jízdy dostala noha pod hák. Naštěstí bez zdravotních následků.

Nicméně Jan Jeníček zvětšoval pardubické vedení. Hynek Štichauer měl stejné záměry. V rozjížďce s číslem jedenáct nejlépe odstartoval Matouš Kameník. Záhy jej objel Jaroslav Vaníček. Pardubičan poslal motocykl pod divišovského borce ve druhém nájezdu. A byl úspěšný stejně jako později Jakub Valkovič.

Dvanáctá jízda zvedla hodnotu divišovských akcií, protože Daniel Klíma se nenechal zaskočit od Adama Bubby Bednáře. Hynek Štichauer si pohlídal Eduarda Krčmáře a Pardubice stále vedly s jednadvaceti body. Praha měla dvacet, Divišov šestnáct a Kopřivnice patnáct.

 

Čekání na verdikt

Rozdíly ve skóre byly naprosto marginální. Už jen proto, že ve finále se běžné body násobily dvěma. Dle reglementů má v klíčové jízdě nastoupit nejlepší borec z týmu. Pokud ovšem nemá za sebou už maximálních šest startů. Na tuto kartu vsadil Lubomír Vozár, kdežto divišovský Robert Král si Daniela Klímu šetřil. Ale postupně…

Ve třinácté jízdě neměl sobě rovného Jakub Valkovič. Jaroslav Petrák se držel jako druhý. Na konci třetího kola jej překonal Bruno Belan. Ovšem hned v následující zatáčce vyjel moc ven a vrátil se zpět na třetí pozici. Co pražský čert nechtěl, slánský junior v poslední zatáčce před cílem upadl a přenechal svůj bod Janu Hlačinovi.

Rozjížďka s číslem čtrnáct zažila skvělý počin Matouše Kameníka. Zabral v pravý čas, v prvním výjezdu za sebe poslal Jakuba Valkoviče. Jan Jeníček a Michal Baštecký tentokrát trčeli za nimi. Pak nastala úžasná chvíle Hynka Štichauera.

V patnácté jízdě rychle předčil Jaroslava Vaníčka. Pražanovi druhé místo nedopřál sekundární řetěz, který se roztrhnul ve třetím kole. Pro dva body se natáhnul Eduard Krčmář a nad jedničkou se neošklíbal ani Matouš Kameník.

Přestávka před šestnáctou jízdou se natáhla, jelikož Hynek Štichauer mířil na start znovu. Vpředu jel Adam Bubba Bednář. Pardubičan se rozjel po vnější straně. Z výjezdu letěl protilehlou rovinou do druhé zatáčky.  Pořád měl Pražana po své levé ruce. A před koncem úvodního kola i za svým výfukem.

A tím pádem Pardubice vyhrály první závod letošní první ligy. Nic dalšího před finálovou rozjížďkou jisté nebylo. Verdikt se však odkládal. Z první zatáčky se ozvala rána, kterak Adam Bubba Bednář vletěl do nafukovacích bariér.

Ty pořadatelé vyměnili, zatímco pražský teenager se ocitl v péči lékařů. Pojali podezření na frakturu ruky a čekali na sanitku z Motola. Trvalo to přes třicet minut. A když se něco po půl deváté závodníci konečně potkali na roštu, Jan Macek vletěl do pásky.


Jan Macek líčí finálovou jízdu:

 „Jarda Vaníček se pohnul a to mě rozhodilo. Z trestné čáry jsem odstartoval, roztočilo se to rychle. Měl jsem rychlost, Jéňa Jeníček udělal chybu, předjel jsem ho, pak i Járu.“


Na rozdíl od úvodní jízdy přišla trestná čára tentokrát ke slovu. Vedení se ujal Daniel Klíma. Jan Macek nabral úžasnou rychlost a ve druhém okruhu podjel v úvodním nájezdu Jana Jeníčka. Nakonec na začátku třetího kola dostal také Jaroslava Vaníčka.

Kopřivnice vyrovnala divišovské skóre. Jenže nové prvoligové reglementy nepracují s rozjezdy. V případě bodové rovnosti za bernou minci považují výsledek finálové jízdy. A dnes byl v jejím cíli nejdříve Daniel Klíma, takže divišovská premiéra byla druhé místo.

 

Hlasy z depa

„Hele, super závody,“ usmíval se Hynek Štichauer. „Spravil jsem si chuť po dvou nezdařenejch, nebyla třináctka na zádech. Jsem rád zpátky s půlkoníkem na vestě. Honza a Jarda taky jeli super. A těch pět a půl lidí, co se přišli podívat, si závod určitě užili.“

„Dneska dobrý,“ radoval se Jan Jeníček. „Motorky jely skvěle, v depu byla dobrá nálada. Dráha dobrá, závodivá, spokojenost. Předjíždělo se, bylo to pěkný, krásný závody.“

„Vyhráli jsme díky klukům,“ uznával Jaroslav Petrák. „Ode mě to mohlo bejt lepší. Ale na začátku ta dráha nebyla pro mě. Kamínka jsem moh‘, ale přehmátnul jsem se a tím ho pustil před sebe. Kluci jeli suprově. Mně pak vyšel konec. Tak dobrý, kéž by to tak pokračovalo.“

„O sto procent lepší než jsem očekával,“ svěřoval se Daniel Klíma se svými pocity. „Úterý Polsko, včera Slaný, dnes jsem celej den dělal motorky. Po nemoci se ještě necejtím dobře. Malý očekávání, dobrý výsledky. Druhý místo je dobrý, chceme to udržet, příště jedeme doma.“

„Bylo to těžký,“ připustil Matouš Kameník. „Tři závody ve třech dnech a zase odjíždím do Polska. Dan tým táhnul, jinak spokojenost. Příští závody budou lepší, teď je moc termínů na sobě.“

„Paráda,“ splynulo hodnocení z úst Jana Macka. „Rozhodil mě ten řetěz a čtyři jízdy jsem měl za sebou. Třetí místo taky místo, stáli jsme na stupínkách. Otočí se to. Říkal jsem, že první ligu vyhrajem.“

„Po tréninku se mi dráha nelíbila,“ rozhovořil se Jakub Valkovič. „Děravá, hluboká… Po první jízdě to ale bylo lepší. Škoda té jízdy. I té druhé, kde mě Hynek předjel. Na osmdesát procent jsem spokojený. Nakonec nám to ale stačilo jen na třetí místo. Škoda.“

„Nic moc,“ bručel Eduard Krčmář. „Nefungovalo to, nestartovalo. Moc spokojenej nejsem, ale je to první závod. Uvidím co dál.“

„Dobrý to bylo,“ hodnotil Bruno Belan svůj debut za pražskou Markétu. „Škoda poslední jízdy. Nepoved‘ se mi start a už se blbě předjíždělo. Kvůli tomu jsem spadnul. A ty body chyběj.“

„Sekundár,“ vraštil čelo Jaroslav Vaníček nad svým odstoupením z rozjížďky s číslem patnáct. „Stalo se, stalo. Za to nikdo nemůže. Poslední série byla pro Prahu nejhorší. Já řetěz, Bruno pád, pak ve finále Bubba. A to bych Edu porazil podruhý.“

Hynek Štichauer (modrá) zajistil triumf pro Pardubice před finálovou jízdou | foto Karel Herman
Hynek Štichauer (modrá) zajistil triumf pro Pardubice před finálovou jízdou | foto Karel Herman
1. AMK ZP Pardubice 30
Hynek Štichauer 2 3 2 1 3 3 14
Jan Jeníček 3 1 3 3 1 0 11
Jaroslav Petrák 1 0 0 2 2 5
2. AK Divišov 27
Jan Hlačina 0 1 0 1 1 E 3
Daniel Klíma 2 3 2 3 3 – 6 19
Matouš Kameník 0 1 0 3 1 5
3. SPT Profil Team Kopřivnice 27
Jan Macek 3 3 2 E 1 4 13
Eduard Krčmář M 2 2 R 0 2 6
Radek Bambuch – – – – DNR
Jakub Valkovič, SK 0 2 1 3 2 8
4. AK Markéta Praha 24
Adam Bubba Bednář 2 3 2 2 F/R 9
Jaroslav Vaníček 3 1 3 E /2 9
Bruno Belan 1 1 2 F 4
Michal Baštecký 1 0 1 0 2
Jan Macek (žlutá) ve finále z trestné čáry Daniela Klímu (bílá) nedohnal | foto Karel Herman

Aktuální prvoligová tabulka:

1. Pardubice 1-0-0-0 30 4
2. Divišov 0-1-0-0 27 3
3. Kopřivnice 0-0-1-0 27 2
4. Praha 0-0-0-1 24 1
Adam Bubba Bednář se bohužel zranil | foto Kiril Ianatchkov

První liga má nová pravidla i sestavy

Praha – 20. června
Po odstoupení Plzně z letošní první ligy schválila sportovní komise nová pravidla. V rozpise budou proti sobě startovat jednotlivci. Po šestnácti rozjížďkách proti sobě v sedmnácté jízdě nastoupí nejlepší muž svých sestav o dvojnásobný počet bodů. Ve družstvech vznikají zajímavé personální tahy, kupříkladu po Eduardu Krčmářovi sáhla Kopřivnice, Bruno Belan zase posílí Prahu.

 


Tipujte:

Kdo vyhraje první ligu v Praze?

View Results

Loading ... Loading ...

Sestavy na dnešní první ligu v Praze:

AK Markéta Praha: 1 Adam Bubba Bednář, 2 Jaroslav Vaníček, 3 Bruno Belan, 4 Michal Baštecký
AMK ZP Pardubice: 5 neobsazeno, 6 Hynek Štichauer, 7 Jan Jeníček, 8 Jaroslav Petrák
AK Divišov: 9 Jan Hlačina, 10 Daniel Klíma, 11 Matouš Kameník, 12 neobsazeno
SPT Profil Team Kopřivnice: 13 Jan Macek, 14 Eduard Krčmář, 15 Radek Bambuch, 16 Jakub Valkovič (SK)
Bruno Belan (vlevo) včera jel s Jaroslavem Vaníčkem velké dvojice ve Slaném, dnes spolu nastoupí za Markétu v první lize | foto Petr Makušev (Sport Photo)

Plzeň odstoupila z první ligy

Plzeň – 13. června
Po zraněních Ondřeje Smetany a Štěpána Melče, zůstali z plzeňského prvoligového týmu jen Matěj Frýza a hostující eso Eduard Krčmář ze Slaného. Soutěž začíná již příští čtvrtek v Praze a klubu se nepodařilo získat náhradu ani od nás, ani ze zemí, kde se žádná liga nejezdí, což je pro účast cizince v první lize nezbytné. Z toho důvodu se PK Plzeň k dnešnímu dni bohužel musel ze soutěže odstoupit.

Plzeň bohužel do letošní první ligy nezasáhne | foto PK Plzeň – Pavel Šroubek

Plzeň se na první ligu posílila

Plzeň – 19. března
Základem plzeňského týmu pro letošní první ligy bude dvojice domácích mladíků Matěj Frýza a Štěpán Melč. Po finalizaci svého odchodu z Markéty bude jejich starším mentorem Ondřej Smetana. Západočeši slibovali posilu v podobě silného závodníka ranku absolutní domácí špičky. Hynek Štichauer s jejich vestou startoval párkrát v individuálních šampionátech, jenže v nižší ligové divizi se spjatý s Kopřivnicí.

 

Logickým krokem bylo oslovit borce, kteří při předchozích ročnících první ligy startovali za SC Žarnovica. A dnes Plzeň oznámila dohodu s Eduardem Krčmářem.

Eduard Krčmář  pokračuje v první lize za Plzeň | foto Štěpán Ševčík

Také letos se o českém ligovém titulu rozhodovalo v rozjezdu

V jednokolové podobě jsou extraliga s první ligou krátké. Ořezání počtu závodů ale nejde ruku v ruce s dramatičností. Ba právě naopak. Každý bod má setsakramentskou důležitost a přitom základní program nemusí pro vyhlášení šampióna stačit. Loni se vůbec poprvé rozhodovalo o triumfu v extralize až v rozjezdu, letos stejná situace nastala také v první lize.

 

Na říjnovou derniéru první ligy před zraky domácího publika si Speedway Club pozval Martina Vaculíka. Muž číslo tři seriálu letošních velkých cen doma neztratil jediný bod. Musel na dráhu ještě jednou, protože Žarnovica měla stejný počet bodů jako Kopřivnice.

Nick Škorja (červená) jel v první lize tři rozjezdy proti Janu Mackovi (bílá) a pokaždé byl lepší | foto Karel Herman

A kouč Marián Šebian prahnul po triumfu. V sázce byl i titul, jenž by Kopřivnice získala v případě svého prvenství. Martin Vaculík byl v cíli před Hynkem Štichauerem a drama vlastně teprve mělo začít. Severomoravský tým zůstal v patové situaci s Krškem. Stejný počet tabulkových bodů.

Devatenáct. Stejné skóre sto a devětatřicet. Žarnovická neděle tím pádem končila dalším rozjezdem s až děsivě jednoduchým zadáním. Čí závodník přijede k šachovnicové vlajce dříve, toho klub vyhraje celou soutěž.

 


Jan Macek k žarnovickému prvoligovému závodu:

„Bylo to drama, neměl jsem to zadarmo. V rozjezdu jsem v první zatáčce posledního kola udělal chybu. Poslal jsem to moc ven a on to využil.“


 

Jan Macek versus Nick Škorja. Oba se proti sobě na startovní rošt dodatkové jízdy už postavili. Slovinec byl pokaždé úspěšnější. Loni v Pardubicích šlo o třetí příčku v závodě. Stejně tak i letos v červenci, kdy se Svítkov stal opět svědkem jejich duelu. A nyní tedy Žarnovica!

Krško se stalo českým mistrem | foto Peter Treščák

Lepší vrchol si první liga nemohla přát ani v nejrůžovějším snu. Slovinec vedl celé úvodní kolo, Moravana ale za svými zády udržet nemohl. Poté se Nick Škorja před Janem Mackem mihnul pouze na kratičký okamžik. Zdálo se být rozhodnuto, nicméně oba borci teprve mířili do závěrečného okruhu.

Chyba Jana Macka vrátila Nicka Škorju do vedení. A tentokrát v něm vydržel až do cíle. Krško se tím pádem stalo prvním zahraničním klubem, který vyhrál český titul. Napřesrok jej obhajovat nebude, možná prý 2025…