Archiv pro rubriku: MČR 1. liga

Krško příští rok první českou ligu nepojede

Krško – 5. prosince
V pondělí nad ránem dorazil členům plochodrážní komise dlouho očekávaný e-mail od vedení AMD Krško. Slovinci roku 2024 naši první ligu nepojedou. Jejich závodníci se totiž mají hodně objevovat v české extralize s vestou SC Žarnovica. Definitivní podobu nižší soutěže potvrdí dnešní jednání vedení disciplíny.

Nick Škorja (červená) veze do depa Jana Macka (bílá) – takový obrázek je v prvoligové minulosti | foto Karel Herman

První liga čeká na Krško

Pardubice – 1. prosince
Obsazení první ligy pro rok 2024 mělo být známé již včera. V Kršku ale podepisují kontrakty se závodníky až do konce tohoto týdne. Slovinský mistr České republiky se má ovšem s verdiktem ozvat. Čas má do úterního zasedání naší plochodrážní ligy. Na něm se rozhodne, zda se bude závodit v pěti nebo v šesti.


Jaký je Váš názor?

Chybělo by Vám v první lize 2024 Krško?

View Results

Loading ... Loading ...

Z letošních účastníků se přihlásily týmy Kopřivnice, Prahy a Pardubic. Novinkou je účast Divišova a Plzně.  Pokud by se Krško ve svém českém dobrodružství nepokračovalo, zůstal by zachován stávající rozpis závodů.

Plochodrážní komise je připravená také na alternativu, že slovinská přihláška nakonec přece jen dorazí. Filozofie tříčlenného týmu s náhradníkem by zůstala zachována s tím, že třetí závodník by měl své programové jízdy. Každé družstvo by se utkalo a každým jen jednou a mítink by se skládal z osmnácti rozjížděk.

Přihlášení účastníci první ligy 2024:

Kopřivnice
AK Markéta Praha B
ZP Pardubice B
Divišov
Plzeň
Markéta nebude v první lize 2024 chybět | foto Antonín Škach

Evropský kalendář by měl být známý po víkendu

Řím – 23. listopadu
Tiskový odbor FIM Europe má navzdory uzavřené sezóně napilno. Rozesílá do světa kalendáře motocyklových šampionátů Evropy. V posledních dnech například trialu se srpnovým Kramolínem či supermotem, v němž žádný z českých pořadatelů nefiguruje. O ploché dráze se prozatím můžeme bavit pouze v rovině spekulací.

 

Vyjdeme-li z praxe předchozích let, světový pohár stopětadvacítek v Žarnovici doprovodí také jeho evropský protějšek. Logo evropské motocyklové federace určitě bude na titulních stranách programů také tradičních českých pořadatelů i roku 2024.

Všechno bude oficiální až po víkendovém jednání evropské plochodrážní komise. Na něm se očekává stanovisko Krška k jeho dalšímu působení v české první lize. Finalizace její podoby se očekává k poslednímu dni letošního rozmarného listopadu.

Český termínový kalendář přijde na řadu později. Aby toho tajemna nebylo málo, vrabci na pražských střechách si cvrlikají, že polo jubilejní Memoriál Luboše Tomíčka bude opět v pondělí po pardubické Zlaté přilbě. Ale dost spekulací a více trpělivosti.

Krško se letos stalo českým mistrem, ale na potvrzení jeho účasti na příští rok se prozatím čeká | foto Peter Treščák

Žarnovica se vrací do české extraligy

Pardubice – 15. listopadu
Účastníci českých ligových soutěží se mezi sebou dohodli, že první informace o podobě českých kolektivních soutěží2024 budou zveřejněny v polovině listopadu. Jedenáctý měsíc roku se svými třiceti dny nedává žádný prostor pro kompromis. A protože je dneska patnáctého a funkcionáři drží slovo, ví se, jak bude vypadat extraliga v příštím roce. Na řešení tajenky první ligy si musíme dalších patnáct dnů počkat.

 

Martin Vaculík, který dobyl světový bronz, bude příští rok účinkovat v české extralize | foto Petr Makušev (Sport Photo)

V extralize 2024 nebudou chybět stálí účastníci Pardubice, Slaný a Praha, vedle nichž ve stanoveném termínu projevil zájem také SC Žarnovica. „Příznivce ploché dráhy na území bývalé federace čeká nevšední zážitek,“ konstatuje Petr Moravec. „K silným týmům majícím ve svém středu mimo jiné i závodníka SPG Jana Kvěcha a Andrzeje Lebeděvse přistupuje velmi silný kalibr leadera slovenského týmu a třetího jezdce světa Martina Vaculíka.“

Kopřivnice určitě uvidí prvoligový závod také napřesrok | foto Karel Herman

Slováci se do extraligy vrací po třech letech, v nichž úlohu čtvrtého družstva na sebe vzali liberečtí Poláci. „K závodníkům Speedway Grand Prix přičteme další kvalitní jezdce Pardubice, Prahy, Žarnovice a tým Slaného,“ pokračuje český plochodrážní šéf. „Slaný sice v uplynulých dvou letech startoval bez jezdce seriálu SGP, ale až do posledních chvil bojoval o titul. Lze konstatovat, že se rýsuje nesmírně kvalitní a zajímavá soutěž.“

Uzávěrka přihlášek do první ligy je třicátého listopadu. Svůj zájem o start prozatím deklarovaly SPT Profil Team Kopřivnice, AK Markéta Praha, AMK ZP Pardubice a AK Divišov. Prozatím se čeká na vyjádření AMD Krško a PK Plzeň.

Kopřivnice Krško dobehla, ale nepredbehla

Žarnovica – 8. októbra
Posledné piate kolo tohtoročnej 1. ligy sa uskutočnilo v nedeľu 8. októbra v Žarnovici. Predchádzalo mu oceňovanie Martina Vaculíka za jeho úspešné účinkovanie v seriáli SGP. Držiteľ bronzovej medaily zase ďakoval fanúšikom za ich podporu.

Kopřivnice, Žarnovica a Krško na stupních vítězů závodu | foto Peter Treščák

Potom sa už začalo pretekať, aby rozhodnutie o titule padlo tak ako u extraligy 2022 až v dodatkovej jazde. Oproti zverejneným zostavám nastalo pár zmien. Za domáci Speedway klub nenastúpil po páde na extralige v Slanom Krčmář a na jeho miesto sa posunul náhradník Kössler. Markéta Praha musela po Kvěchovi oželieť aj Chlupáča. Nahradil ho Šachl a do tretice náhradníka Vaníčka zastúpil Baštecký. Na čele tabuľky so šancami na titul boli Krško, Kopřivnice a Praha majúce 16, 15 a 14 bodov. S odstupom nasledovali Žarnovica s 11 bodmi a Pardubice so 4 bodmi.

Východočesi zopakovali svoj najslabší výsledok zo Svítkova a po piatykrát skončili na poslednom mieste. Žarnovica s Vaculíkom plánovala napodobniť víťazstvo zo sobotňajšieho Pohára priateľstva. V prvej jazde proti Pardubiciam a najmä proti Kopřivnici sa blysol dvoma víťazstvami Valkovič, nestačili mu ani Franc, štartujúci naposledy na krátkej dráhe, ani Štichauer. V ďalšej jazde s Vaculíkom vyhrali nad Prahou v najsilnejšom zložení 4:2. Studená sprcha prišla v 9. jazde. Kössler spadol, narazil do mantinelu, poškodil nafukovačky a viac neštartoval.

Praha zásluhou Klímu a Bednářa remizovala s Krškom a s Kopřivnicou. Krško vyhralo nad Kopřivnicou 4:2, keď Macekovi zdefektoval motocykel na štarte. Krško ale rovnakým pomerom stratilo body s Pardubicami. V polovici pretekov bolo tak poradie Žarnovica 15, Praha a Kopřivnice po 13, Krško 12. Vaculíkovi sa veľmi nedarili štarty, ale nemal problémy prebojovať sa do vedenia. Najdlhšie, 2 kolá, mu odolával Klíma. Vaculíkovou zásluhou Žarnovica neprehrala ani jednu jazdu.

Valkovič musel jednu jazdu vynechať a z troch štartov pridal len 2 body proti Pardubiciam. Praha však prehrala 1:5 s Krškom i s Kopřivnicou a odpadla z boja o titul. Po bode zaznamenal Bednář, súboj s Kopřivnicou nedokončil pre pád Klíma.

Kopřivnice sa s Krškom vo vzájomnej jazde rozišli zmierlivo. Obidva celky zaznamenali v druhej polovici pretekov po 16 bodov, najmä zásluhou Maceka (9 bodov) a Škorju (10 bodov). Kopřivnice mala tak aj na konci pretekov bod navyše a vyrovnala sa Žarnovici. V dodatkovej jazde mohol Štichauer rozhodnúť o víťazstve v pretekoch i o titule, ale Vaculík bol proti.

Pri rovnosti bodov z jázd po 139, mali Krško a Kopřivnice tým pádom aj rovnakú bilanciu tabuľkových bodov po 19. O titule  musela rozhodnúť ďalšia dodatková jazda. Nastúpil do nej Macek, ale po štarte celé prvé kolo viedol Škorja. V druhom kole išiel nezadržateľne do čela Macek. Slovinec kontroval, no pred súperom bol len chvíľu.

Zdalo sa, že je rozhodnuté, keď v prvej zákrute posledného kola podnikol Škorja rozhodujúci útok. Prvé miesto udržal až do cieľa a nedovolil zosadiť Krško z piedestálu.

 

Krško se stalo českým mistrem | foto Peter Treščák

 

1. SC Žarnovica 29
Jakub Valkovič 3 3 1 – 0 2 – 0 9(1)
Sebastian Kössler, A 2 0 – X – – – – 2(1)
Martin Vaculík 3 3 3 3 3 3 18+3
2. SPT Profil Team Kopřivnice 29
Hynek Štichauer 1 – 2 2 – 2 2 – 9(3)+2
Josef Franc 2 2 1 – 1 – – 2 8(3)
Jan Macek E – 3 2 1 3 3 12(1)
Radek Bambuch DNR
3. AMD Krško 28
Nick Škorja 2 3 – – 2 3 3 2 15(1)
Andrea Battaglia, I – – 0 – – – 2 – 2(1)
Luka Omerzel 2 1 3(1)
Ričards Ansviesulis, LAT 1 1 2 3 0 1 8(1)
4. AK Markéta Praha 23
Daniel Klíma 3 2 2 – – 2 F 2 11(2)
Vojtěch Šachl 0 – – – 0 – – – 0
Adam Bubba Bednář 3 0 3 1 3 1 11
Michal Baštecký 0 1 1(1)
5. AMK ZP Pardubice 11
Matouš Kameník 0 – 3 – – 0 E – 3
Jaroslav Petrák 1 – 1 – R – 1 – 3
Jan Jeníček 1 0 1 1 3
Jan Hlačina 0 1 1 0 2

 

Konečná prvoligová tabulka:

bilance výsledků malé body velké body
1. Krško 1-2-2-0 139 19+5
2. Kopřivnice 2-1-1-1-0 139 19+4
3. Praha 1-1-1-2-0 128 16
4. Žarnovica 1-1-1-2-0 122 16
5. Pardubice 0-0-0-0-5 72 5

Rozjezd o titul: Nick Škorja, Jan Macek

O víkendu dojde k rozuzlení také první liga

Žarnovica – 6. října
Kromě extraligy se o víkendu rozhodne také o českém mistru v první lize. Žarnovica díky ní zažije dva dny závodění. V sobotu je na pořadu dne pohár přátelství, jenž se stejně jako loni uskuteční stylem závodu dvojic. První liga se pojede v neděli po obědě, přičemž domácí posílí Martin Vaculík.

 


Tipujte:

Kdo vyhraje první ligu v Žarnovici?

View Results

Loading ... Loading ...

Vedle světového esa za domácí družstvo nastoupí Jakub Valkovič, Sebastian Kössler a Eduard Krčmář. Žarnovica je v tabulce čtvrtá s odstupem pěti bodů na vedoucí Krško. Slovinci přijedou Nickem Škorjou a Lukou Omerzelem, jež doplní Ital Andrea Battaglia a Lotyš Ričards Ansviesulis.

Jejich nejbližší pronásledovatel je Kopřivnici. O jejich ambicích nejlépe svědčí natřískaná sestava s Hynkem Štichauerem, Josefem Francem, Janem Mackem a náhradníkem Radkem Bambuchem. Markéta zaostává o další bod.

Složení pražského družstva je ryze juniorské, přesto ambiciózní. Daniel Klíma, Petr Chlupáč, Adam Bubba Bednář a Jaroslav Vaníček. Pardubice nemohou dosáhnout na vavříny v konečném pořadí, ale prolomit klatbu pátých míst mohou.

V Žarnovici se o takový kousek pokusí tradiční čtveřice. Zkušený Jaroslav Petrák a mladí Matouš Kameník, Jan Jeníček a Jan Hlačina.

Oficiálně nahlášené sestavy:

Speedway Club Žarnovica: 1 Jakub Valkovič, 2 Eduard Krčmář, 3 Martin Vaculík, 16 Sebastian Kössler
AMK ZP Pardubice: 4 Matouš Kameník, 5 Jaroslav Petrák, 6 Jan Jeníček, 17 Jan Hlačina
AK Markéta Praha: 7 Daniel Klíma, 8 Petr Chlupáč, 9 Adam Bubba Bednář, 18 Jaroslav Vaníček
AMD Krško: 10 Nick Škorja, 11 Andrea Battaglia (I), 12 Luka Omerzel, 19 Ričards Ansviesulis (LAT)
SPT Profil Team Kopřivnice: 13 Hynek Štichauer, 14 Josef Franc, 15 Jan Macek, 20 Radek Bambuch
Martin Vaculík v Žarnovici poděkuje fanouškům za podporu | foto Petr Makušev (Sport Photo)