Archiv pro rubriku: Grand Prix

Udrží se jich sedm

Mies – 16. dubna
Škaredá středa letos přinesla změny v kvalifikačním modelu pro Speedway Grand Prix 2026. Z pořadí letošního seriálu se pro příští rok udrží sedm, nikoliv šest závodníků. Z challenge, jež ketos bude hostit Holsted, bude i nadále postupovat nejlepší čtveřice. Na promotéru Warner Bros Discovery Sports místo čtyř stálých divokých karet zůstanou jen tři.

Systém kvalifikace pro SPG 2026 se mění | foto FIM

Někdejší vlajková loď seriálu velkých cen byla odtažena do doků

Mies – 20. prosince
Představit si kalendář velkých cen bez Cardiffu bylo stejně těžké jako netěšit se na vrcholný závod v Praze. Přesto promotér Warner Bros. Discovery Sports včera ohlásila, že závod Speedway Grand Prix ve velšské metropoli je v příštím roce zrušena vzhledem ke své ekonomické neživotaschopnosti s rostoucími náklady a klesající návštěvností. Místo ní se v červenci uskuteční dva podniky v Manchesteru.

V Cardiffu se příští rok nepojede | foto Pavel Fišer

Evropané nepřijdou v hlavní sezóně zkrátka

Mies – 5. prosince
Po úspěchu letošní SGP Academy pokračuje projekt dál. První akce proběhne mezi 22. a 24. lednem v australském v Gillmanu. K dispozici mladým adeptům budou Tony Rickardsson, Max Fricke, Armando Castagna a Phil Morris. Jezdci mezi deseti a jednadvaceti lety sedlající motocykly s motory 125, 190, 250 a 500 ccm se již mohou hlásit. Nicméně dvacet z pětadvaceti míst je vyhrazeno pro Australany. Evropané budou mít příležitost v Malille a Toruni v rámci velkých podniků.

Frekventanti akademie SGP sledují dění na malém ovále v Praze | foto Pavel Fišer

Speedway Grand Prix rozšiřuje sprinty a mění systém kvalifikace pro finále

Mies – 9. listopadu
Po dvou letošních sprintech se možnost získat body navíc do klasifikace Speedway Grand Prix rozšíří na dalších šest velkých cen. Praha mezi nimi nebude, protože v pátek uspořádá SGP3. Dotkne se jí ale další novinka, a sice nový způsob kvalifikace čtveřice finalistů.

 

Časy, časy, časy

Kvalifikace na většině velkých cen začne dříve a ve Varšavě a v Cardiffu v pátek odpoledne. Zahájí ji dvě volné tréninkové jízdy pro každého závodníka, které budou označeny jako FP1 a FP2. Poté budou účastníci rozlosování do dvojic pro přímý duel v kvalifikaci Q1.

Svět velkých cen čekají změny | foto Karel Herman

Nejrychlejší postoupí do kvalifikace Q2, kde je čeká další duel. Vítěz každé jízdy Q2 v Landshutu, Varšavě, Manchesteru, Gorzowě, Cardiffu a Wroclawi se bude účastnit sprintu. Ten do celkové klasifikace přidělí body dle klíče 4 – 3 – 2 a 1 a stane se určující pro výběr startovních číslem pro vlastní velkou cenu.

Kromě Prahy nebude sprint ani v Malille, Rize a Vojensu, protože se zde v pátek uskuteční mítinky SGP2 či SGP3. Tady bude kvalifikace pokračovat v další úrovní Q3. V ní čtveřice závodníků vyrazí na ovál současně. Bude mít šedesát sekund na dosažení co nejrychlejšího času.

Za umístění v Q3 nebudou uděleny žádné body do aktuální klasifikace, ale účastníci si budou vybírat startovní čísla na večerní závod jako první. Po nich přijde řada na čtyři vyřazené v Q2 a nakonec pomalejší osmička z Q1. Kritériem pro pořadí výběru budou dosažené časy v jednotlivých fázích kvalifikace.

 

Semifinálový konec

Velká změna čeká rozpis každé velké ceny. Semifinálové jízdy jsou od příštího roku zrušeny. Nahradí je rozjížďky poslední šance LCQ1 a LCQ2. První dva nejlepší po základní části postoupí automaticky do finálové rozjížďky.

Praha kvůli páteční SGP3 neuvidí sprint | foto Pavel Fišer

Další borci, kteří se umístí na třetím až desátém místě, budou vylosováni do rozjížděk poslední šance. Do finále postoupí vítěz každé z nich. Vyřazení budou posléze v závodě klasifikováni na základě svého umístění v LCQ1 a LCQ2. Od jedenácté příčky dolů za bernou minci poslouží samozřejmě jejich výsledky v základní části.

Jan Kvěch pokračuje ve světě velkých cen

Praha – 7. října
V noci na pondělí se moc nevyspal. Neřádil po triumfu v malém finále pardubické Zlaté přilby. Spíš jej pálily odřeniny po dvou pádech. Přišel rozbřesk a první den pracovního týdne odtikával k odpoledni. V něm byl potvrzen jako jedna ze čtyř permanentních divokých karet na příští ročník Speedway Grand Prix. Večer se dočkal prvenství v Memoriálu Luboše Tomíčka. Sotva se okna tiskového střediska v hlavní budově pražské Markéty přestala otřásat explozemi úchvatného ohňostroje, čelil otázkám žurnalistů. Kdosi se ho optal, zda pondělí bylo lepší víkendu. Především pátku, kdy se neprobil v challenge mezi postupovou čtyřku. Jan Kvěch rozhodně neodpověděl dle standardní šablonky.

 

Ještě větší nakopnutí

Jan Kvěch měl včera dva pádné důvody k radosti | foto Karel Herman

„Po challenge se nic neobrátilo,“ reagoval Jan Kvěch. „Vyřazení mě nakoplo ještě víc, abych se do Grand Prix zase vrátil. Škoda, že se počasí obrátilo a nemoh‘ jsem využít znalosti pardubický dráhy.“

V pondělí po obědě dorazila zpráva, že mu na příští rok byla udělena jedna ze stálých divokých karet na příští rok. „Nečekal jsem to,“ připustil český šampión. „Je to pro mě ještě větší nakopnutí, abych se v seriálu  udržel. Je to velká radost, pořád chci vyhrávat a bejt mistrem světa.“

 

Zranění i postup do semifinále jako kritéria volby

Jan Kvěch slaví triumf v Tomíčkově memoriálu | foto Pavel Fišer

Promotér při udělení divoké karty pro Jana Kvěcha zmiňuje především skutečnost, že se stal prvním stálým českým účastníkem Speedway Grand Prix po Lukáši Drymlovi před šestnácti lety. Zmiňuje také jeho domácí titul a v neposlední řadě semifinále v Toruni.

Volba divokých karet se nelíbí především u našich severních sousedů, jelikož ji nedostal žádný Polák. Volba padla na Jasona Doyle, exmistra světa, který po květnovém zranění v King’s Lynn musel vynechat osm velkých cen. Jako stálý účastník pojede i Mikkel Michelsen, jehož přibrzdilo zranění z Rigy. A také Kai Huckenbeck, jenž ve své panenské sezóně mezi elitou byl v semifinále třikrát.

 

Praha už odstartovala

Praha zahájila předprodej vstupenek | foto Petr Makušev (Sport Photo)

O titul mistra světa se tím pádem napřesrok utkají závodníci z devíti zemí – Polska, Velké Británie, Švédska, Slovenska, Austrálie, Dánska, Lotyšska, Německa a České republiky.

Naše země samozřejmě nemůže chybět i mezi pořadateli. Pražská Markéta nechybí v kalendáři od roku 1997, kdy ještě Jan Kvěch ani nebyl na světě. Závod zařazený na poslední den května již ve své podstatě začal. V síti Ticketportal jsou již druhým dnem k mání vstupenky za zvýhodněnou cenu.

Ranking závodníků SGP 2025:

95 Bartosz Zmarzlik, PL mistr světa 2024
505 Robert Lambert, GB vicemistr světa 2024
66 Fredrik Lindgren, S třetí 2024
99 Daniel Bewley, GB čtvrtý 2024
54 Martin Vaculík, SK pátý 2024
25 Jack Holder, AUS šestý 2024
155 Mikkel Michelsen, DK stálá divoká karta
415 Dominik Kubera, PL třetí v challenge
29 Andrzej Lebeděvs, LAT vítěz SEC 2024
46 Max Fricke, AUS čtvrtý v challenge
744 Kai Huckenbeck, D stálá divoká karta
201 Jan Kvěch, CZ stálá divoká karta
69 Jason Doyle, AUS stálá divoká karta
105 Anders Thomsen, DK druhý v challenge
101 Brady Kurtz, AUS vítěz challenge
stálí náhradníci:
30 Leon Madsen, DK
692 Patryk Dudek, PL
108 Tai Woffinden, GB
24 Jacob Thorssell, S
22 Luke Becker, USA
96 Dimitri Berge, F
TBC Wiktor Przyjemski, PL
785 Nazar Parnickij, UA
999 Mathias Pollestad, N

 

Velké ceny znají svůj jízdní řád

Toruň – 28. září
Seriál Speedway Grand Prix nestačil ani skončit a Warner Bros ruku v ruce s FIM zveřejnil kalendář na příští rok. Třicet let od doby, kdy se plochodrážní svět odklonil od jediného finále k seriálu velkých cen, nás bude čekat deset podniků v sedmi zemích. Českou republiky samozřejmě nevyjímaje. V Praze se pojede rovněž finále dvěstěpadesátek SGP3.

 

Velké ceny začnou zkraje května v Landshutu a vůbec poprvé se dvakrát pojedou ve Velké Británii. K ikonickému Cardiffu přibude Manchester. Speedway of Nations se uskuteční v Toruni, zatímco Vojens oslaví své padesátiny trojnásobnou korunovací, v SGP, SGP2 i SGP4.

Kalendář promotéra Warner Bros 2025:

FIM Speedway Grand Prix:
3.5. FIM Speedway GP Německa – Landshut
17.5. PZM FIM Speedway GP Polska – Varšava
31.5. FIM Speedway GP České republiky – Praha
14.6. FIM Speedway GP Velké Británie – Manchester
21.6. FIM Speedway GP Polska – Gorzow
5.7. FIM Speedway GP Švédska – Malilla
2.8. OlyBet FIM Speedway GP Lotyšska – Riga
16.8. FIM Speedway GP Velké Británie – Cardiff
30.8. FIM Speedway GP Polska – Wroclaw
13.9. FIM Speedway GP Dánska – Vojens
FIM Speedway of Nations:
30.9. semifinále 1 – Toruň
1.10. semifinále 2 – Toruň
3.10. SON2 – Toruň
4.10. finále – Toruň
FIM MS do 21 let – SGP2:
4.7. FIM SGP2 Švédska – Malilla
1.8. FIM SGP2 Lotyšska – Riga
12.9. FIM SGP2 Dánska – Vojens
FIM MS mládeže – SGP3:
30.5. FIM SGP3 finále – Praha
FIM světový pohár mládeže – SGP4:
13.9. Vojens
Praha nemůže v seriálu SGP scházet | foto Pavel Fišer