Archiv pro rubriku: MČR

Pražanům toho prasklo hodně, titul byl však jejich

Plzeň – 26. května
Kolibříci se rozcházeli od vyhlášení svého mistrovského závodu. A do borského depa v ten moment dopadly první dešťové kapky. U vědomí, co se stalo včera v Mariánských Lázních, přejel všem mráz po zádech. Ale žádný důvod k panice, déšť zmizel, jak se objevil, a šampionát juniorských družstev mohl probíhat dle plánu. Kromě dramatických momentů na ovále nabídl i přehršel prasklých řetězů, jak primárních, tak sekundárních. Adam Bubba Bednář se ze světové kvalifikace v Žarnovici vrátil poněkud unavený, ale ve skvělé fazóně. Šestkrát bez problémů zvítězil. Jeho parťák Jaroslav Vaníček měl štěstí v šesté jízdě. Zadní řetěz se mu přetrhl až v závěru, takže dojel k šachovnicové vlajce díky pohybovým zákonům pana Newtona. Upadlý tlumič výfuku v rozjížďce s číslem dvanáct jej už donutil ve druhém okruhu zastavit. Přesto titul patřil oběma Pražanům. Závod bez remíz v jízdách skončil patem v závěrečné klasifikaci. Jan Jeníček vybojoval stříbro pro Pardubice nad slánským Michaelem Westem, ačkoliv se oba museli sbírat ze země.

Jan Jeníček, Matouš Kameník, Jaroslav Vaníček, Adam Bubba Bednář, Bruno Belan a Michael West na pódiu | foto Eva Palánová

Ze závodu připravujeme původní reportáž.

Mistrovské wheelie Jaroslava Vaníčka (modrá) a Adama Bubby Bednáře (červená) | foto Eva Palánová
1. AK Markéta Praha 38
Adam Bubba Bednář 4 4 4 4 4 4 24
Jaroslav Vaníček 3 3 3 E 3 2 14(4)
2. AMK ZP Pardubice 32
Jan Jeníček 4 4 2 3 4 4 21(1)+3
Matouš Kameník E 3 3 2 3 0 11(3)
3. AK Slaný 32
Bruno Belan 3 3 0 3 X 2 11(4)
Michael West, AUS (DMU) 4 4 2 4 4 3 21+X
4. PK Plzeň 28
Matěj Frýza 4 0 0 2 4 3 13(1)
Bartosz Curzytek, PL 2 2 4 X 3 4 15(1)
5. AMK ZP Pardubice II 23
David Hofman 2 0 3 3 2 2 12(2)
Jan Hlačina 3 2 2 4 – 0 11(1)
6. PK Plzeň II. 19
Štěpán Melč 3 2 E 3 E 3 11(1)
Kryspin Jarosz, PL 0 0 4 4 X 0 8
7. Tým „250“ 12
Karel Průša (250 ccm) 2 2 2 2 2 2 12

Poznámka: Sven Cerjak, který měl startovat za Tým „250“, nedostal od slovinské federace povolení ke startu; Jan Hlačina byl původně náhradníkem AMK ZP Pardubice, do sestavy AMK ZP Pardubice II zamířil po omluvě Dominika Hrbka kvůli nemoci

Michael West (červená) v rozjezdu odstartoval na Jana Jeníčka (bílá) | foto Eva Palánová

Karel Průša dál válcuje ostatní kolibříky

Plzeň – 26. května
Zní to k nevíře, ale je to tak. Včera v Plzni pršelo, ale snad jediným místem, kam nekápla ani kapička, byl borský plochodrážní areál. Od jedné hodiny proto na malém ovále mohl pokračovat český šampionát stopětadvacítek. Karel Průša neudělal jedinou chybičku a dalším suverénním triumfem navýšil své vedení na hrotu aktuální klasifikace. Jeho slánský kolega Jakub Hejkal si na pobyty na pódiu již také zvyká, ovšem šokem se stalo třetí místo domácího nováčka Kryštofa Kubala.

Vyhlášení výsledků se všemi účastníky: zleva Karel Průša, Jakub Hejkal, Kryštof Kubal, Petr Kvěch, Štěpánka Nyklová, Lenja Tebbe a Anton Keller | foto Eva Palánová

Ze závodu připravujeme původní reportáž.

Karel Průša (červená) se ve finále A ujímá vedení před Kryštofem Kubalem (bílá) a Jakubem Hejkalem (modrá) | foto Eva Palánová
TOT C B A
1. Karel Průša, Slaný 3 3 3 3 12 1.
2. Jakub Hejkal, Slaný 1 3 3 3 10 2.
3. Kryštof Kubal, Plzeň 3 3 2 2 10 3.
4. Petr Kvěch, Divišov 2 2 3 2 9 1.
5. Štěpánka Nyklová, Slaný (E) 2 2 2 3 9 2.
6. Lenja Tebbe, D 3 1 1 2 7 3.
7. Anton Keller, D 2 2 2 1 7 1.

Poznámka: po pádech v Mariánských Lázních nestartovali přihlášení Jaroslav Bartek a Matěj Tůma; varování za startovní přestupek Štěpánka Nyklová v rozjížďce s číslem osm

Štěpánka Nyklová (červená) jde do čela béčka před Petra Kvěcha (modrá) a Lenju Tebbe (bílá) | foto Eva Palánová

Průběžné pořadí seriálu:

DIV SLA MaL PLZ TOT
11.5. 18.5. 25.5. 26.5.
1. Karel Průša, Slaný 20 20 20 20 80
2. Jakub Hejkal, Slaný 18 11 14 18 61
NC Štěpánka Nyklová, Slaný (E) 16 16 16 12 60
3. Jaroslav Bartek, Praha 14 18 10 o 42
4. Matěj Tůma, Slaný 12 12 9 o 33
NC Lenja Tebbe, D 18 11 29
5. Petr Kvěch, Divišov 14 14 28
6. Kryštof Kubal, Plzeň 11 16 27
NC Dominik Keller, D o 12 10 22
7. Luboš Hromádka, Pardubice 11 10 21
8. Dominik Suchánek, Pardubice 9 9

Poznámka: klasifikováni jsou držitelé licencí AČR startující na motocyklech se spalovacím motorem; bodový klíč za umístění v závodech 20 – 18 – 16 – 14 – 12 – 11 – 10 – 9 – 8 – 7 – 6 – 5 -4 – 3 – 2 – 1; o = omluven ze závodu

Petr Kvěch (bílá) útočí na Lenju Tebbe (modrá) a Jakuba Hejkala (červená) | foto Eva Palánová

Silné slejváky dorazily český dlouhodrážní OPEN

Mariánská Lázně – 25. května
Všechno klapalo jako na drátku. Kolibříci měli mírné zpoždění se svým mistrovským podnikem na mini ovále. Pak se pozornost soustředila na lázeňský kilometr. Osmnáctka účastníků OPEN šampionátu na dlouhé dráze a jeden náhradník odtrénovali. Diváci si užívali doprovodnou show s freestylisty a kaskadéry. Smrticí úder závodu už mohla dát jedině pořádné průtrž mračen, jejíž příval by pískový ovál nebyl schopný absorbovat. Nikdo ji nezval. A když přišla ani nevítal. A ta svině proradná si vzala s sebou své stejně hnusné sestry. Ze všech možných alternativ nakonec dala smysl ta nejhorší. Ručník v ringu a víra v náhradní termín.

 

Hlavní slovo měla voda z nebes | foto Karel Herman

 

Hynek Štichauer byl v tréninku hodně rychlý | foto Pavel Fišer

Depem se šířily informace, jak jsou Hynek Štichauer a Jesse Mustonen strašlivě rychlí. Samozřejmě z pohledu běžného oka bez pomoci časomíry. Brzy ale všechny přítomné zaměstnala obloha. Před půl druhou se otevřela naplno. A už do z ní padalo!


Jan Macek po tréninku:

„Motorky tarokovaly ve velkých otáčkách. Obě dvě, mrchy. Asi karburátor, snad to bude dobré.“


Rovněž Jesse Mustonen nepostrádal rychlost | foto Pavel Fišer

Strašlivou průtrž mračen doprovázelo burácení hromu. Optimismus dodávaly meteorologické radary, že by okolo patnácté hodiny mělo přestat pršet. O půl třetí se sešla jury s jediným, zato zásadním verdiktem.


Hynek Štichauer na téma uplavaného závodu:

„Pořadatelská strategie byla chybně zvolená. První dvě série se měly jet před freestylem. Po bitvě je každej generál. Jediný dobrý rozhodnutí bylo to teď zrušit.“


Jan Macek potřeboval doladit motocykly | foto Pavel Fišer

Sejdeme se zase za hodinu a uvidí se. Dráha je tvrdá, rovinky jsou v pohodě, velká jezera půjdou odstranit. Dokonce vysvitlo sluníčko, ale záhy se opět spustil déšť. Kolem tři čtvrtě na tři ustal. Nápad o nedělním náhradním termínu ustoupil do pozadí.


Jan Macek se těší na letní termín:

„Překvapil nás déšť. Těšil jsem se na tyhle závody. V létě aspoň budu mít čas na přípravu motorek a bude to správný závod.“


Poslední slovo na ovále pronesl Daniel Klíma | foto Pavel Fišer

Verdikt nakonec zněl, že se pojede závod na dvanáct jízdě po třech kolech. A že se začne úderem šestnácté hodiny. O patnáct minut předtím dorazil další slejvák. Daniel Klíma si ještě třikrát objel dlouhatánský ovál. A bylo po všem.


Daniel Klíma líčí své závěrečné svezení:

„Bylo to dobrý, ale byl jsem na dráze sám. Tak ještě nevím jak je to pod tou cejchou.“


Není smutnější pohled než na promočené depo | foto Pavel Fišer

Dvě minuty před čtvrtou odpolední jury za účasti závodníků mítink zrušila. V neděli by byl problém se sanitkou. Pořadatelé přislíbili vyplatit účastníkům polovinu dojednané finanční částky. A začali přemítat o náhradním termínu. Osmadvacátého září při EVLS? Ale to je v Kopřivnici první liga, která se bez Hynka Štichauera a Jana Macka neobejde.

Pořadatelé se se závodníky férově vyrovnali | foto Pavel Fišer

Kolibříci své lázeňské závody stihli

Mariánské Lázně – 25. května
Kulaťoučký měsíc si ještě na obloze hrál na schovávanou s šedivými máčky, jejichž vzdušné drapérie pitvořily jeho obličej do neskutečných bizarních tvarů. Řada kolibříků spěchajících k třetímu dílu svého českého šampionátu na mini oválech v Mariánských Lázních vidělo nebeskou burlesku na vlastní oči. Museli si totiž pořádně přivstat, začátek byl stanoven již na plochodrážně nekřesťanskou devátou hodinu. Nakonec to nebylo tak žhavé, byť Karel Průša byl jediným vítězem lázeňské soboty.

Lenja Tebbe, Karel Průša a Štěpánka Nyklová na stupních vítězů | foto Pavel Fišer

Obrovské štěstí v neštěstí

Kolibříci si museli na svůj závod počkat | foto Pavel Fišer

Pátečním slejvákům neunikly ani západočeské lázně. A tak ještě o půl desáté po malé dráze kroužil jen traktor v těsném závěsu červenou kropící sedmsetšestkou, která trať utajovala. Trénink byl posunul až na desátou. Upadl při něm plzeňský nováček Kryštof Kubal. Naštěstí se zvednul na nohy bez následků, což naneštěstí pro úvodní rozjížďky neplatilo.

Do té první nejlépe odstartoval Jaroslav Bartek. V úvodním výjezdu ale upadl a koulel se přímo pod kola Lenjy Tebbe. Dcera úspěšného německého závodníka, jejíž bratr měl odpoledne bojovat o český titul na lázeňském kilometru, neměla šanci se vyhnout.

Lenja Tebbe (bílá) objíždí Antona Kellera (modrá) | foto Pavel Fišer

Při vší Pražanově smůle mu dívka přejela pouze přes nohy. Mítink nedokončil, byl potlučený a otřesený, ale bez fraktur. Šťastný konec měl také pád Matěje Tůmy v rozjížďce s číslem dvě. Slánský borec za sebou nechal Štěpánku Nyklovou a útočil na vedoucího Jakuba Hejkala.

Ve druhém oblouku ale brknul o jeho zadní kolo. A šel přes hák rovnou na rameno. Pardubičtí zdravotníci jej důkladně vyšetřili, jelikož podezření na frakturu klíční kosti byly na místě. Zaplaťpánbůh i nyní byl jejich konečný verdikt optimistický. Matěj Tůma byl pouze otřesený. Ani on pochopitelně v závodě nemohl pokračovat.

 

Karel Průša našel soupeře, nikoliv přemožitele

Odstoupením dvou dravců jako by dnešní podnik dostal zcela nový náboj. Repete rozjížďky s číslem jedna vyznělo pro Lenju Tebbe. Vzápětí si Štěpánka Nyklová napravila startovní reputaci, když nechala Jakuba Hejkala celá čtyři kola za svým zadním kolem.

Matěj Tůma (bílá), Jakub Hejkal (modrá) a Štěpánka Nyklová (červená) letí do první zatáčky | foto Karel Herman

Ve třetí jízdě se prvně objevil Karel Průša. Olovené mraky se honily proklatě nízko, když slavil svůj první triumf ve stylu start – cíl. Zopakoval jej hned vzápětí. Jakub Hejkal se přitom připravil o vidinu finále A, když na protilehlé rovince vyjel ven z trati. Nenechal se zlomit.

V rozjížďce s číslem devět držel vnitřní lajnu a ještě v úvodním okruhu podjel Karla Průšu jakoby se nechumelilo. Jeho starší klubový kolega i uchoval chladnou hlavu. A po protilehlé rovince druhého kola se do vedení vrátil.

Své mistrovství prokázal Karel Průša rovněž ve dvanácté, poslední jízdě základního rozpisu. Dopředu letěla Lenja Tebbe. On ji lehce minul po její pravici již v první zatáčce. S dvanácti body postupoval do áčka s právem první volby startovní pozice.

 

Mistr a dvě slečny

Kdyby Jakub Hejkal prve Karla Průšu porazil, měl by osm bodů, ale především o jednu trojku navíc než Lenja Tebbe. Kdyby chyby, takhle šla do finále Němka s culíkem. Paradoxně, byť v rozjížďce s číslem devět sledovala duel obou Slaňáků zpovzdálí.

Karel Průša (červená) atakuje Jakuba Hejkala (bílá) | foto Karel Herman

Třetím do party byla Štěpánka Nyklová. Tři úvodní primáty nešlo zpochybnit. Excelentní bylo prostřední z šesté jízdy, kdy si na Lenju Tebbe počkala až do třetího okruhu. Razantní nájezd spodem do druhé zatáčky a trojka byla její. V osmé jízdě spadla, ale naštěstí až po odmávnutí šachovnicovým praporkem.

Ve dvanácté jízdě se zvenčí nedostala dopředu. No, a co, Karel Průša a Lenja Tebbe na ni stejně čekali na startovním roštu áčka. Ještě předtím se jelo béčko, céčko z důvodů zmiňovaných pádů muselo odpadnout bez náhrady. Jakub Hejkal si vychutnal Antona Kellera.

Karel Průša (modrá) vede dívčí dvojici Lenja Tebbe (červená) a Štěpánka Nyklová (bílá) | foto Karel Herman

Pak už to bylo konečně tady. Mistr, dvě děvčata a jeden elektrický motocykl. V rozjížďce klíčové k určení majitelů jednotlivých stupínků vítězů už Karel Průša žádné kompromisy neuznával. Byl by blázen, nevybrat si vnitřní dráhu. Nemohl odstartovat a rychleji.

Slečnám zůstal duel o stříbro. Vrch v něm zprvu držela Štěpánka Nyklová. Ve druhé zatáčce se ale dostala příliš na venek. Lenja Tebbe nemohla její chybu neztrestat. A pak si na blondýnku dávala pozor a držela se vnitřku jako klíště. Byť se Štěpánka Nyklová nevzdala, po vnějšku ji prostě objet nemohla.

TOT C B A
1. Karel Průša, Slaný 3 3 3 3 12 1.
2. Lenja Tebbe, D 3 2 1 2 8 2.
3. Štěpánka Nyklová, Slaný (E) 3 3 3 1 10 3.
4. Jakub Hejkal, Slaný 2 L 2 3 7 1.
5. Anton Keller, D 2 3 1 2 8 2.
6. Kryštof Kubal, Plzeň 2 L 2 3 7 E
7. Jaroslav Bartek, Praha F/R – – 0
8. Matěj Tůma, Slaný X – – – 0
Finále A – Karel Průša (červená) jde do vedení před Štěpánku Nyklovou (modrá) a Lenju Tebbe (bílá) | foto Pavel Fišer

Průběžné pořadí seriálu:

DIV SLA MaL TOT
11.5. 18.5. 25.5.
1. Karel Průša, Slaný 20 20 20 60
NC Štěpánka Nyklová, Slaný (E) 16 16 16 48
2. Jakub Hejkal, Slaný 18 11 14 43
3. Jaroslav Bartek, Praha 14 18 10 42
4. Matěj Tůma, Slaný 12 12 9 33
5. Luboš Hromádka, Pardubice 11 10 21
NC Lenja Tebbe, D 18 18
6. Petr Kvěch, Divišov 14 14
NC Dominik Keller, D o 12 12
7. Kryštof Kubal, Plzeň 11 11
8. Dominik Suchánek, Pardubice 9 9

Poznámka: klasifikováni jsou držitelé licencí AČR startující na motocyklech se spalovacím motorem; bodový klíč za umístění v závodech 20 – 18 – 16 – 14 – 12 – 11 – 10 – 9 – 8 – 7 – 6 – 5 -4 – 3 – 2 – 1; o = omluven ze závodu

Kryštof Kubal (modrá) krotí svůj motocykl před zraky Antona Kellera (bílá) | foto Pavel Fišer

Západočeské turné korunovace českých mistrů pokračuje v neděli v Plzni

Plzeň – 24. května
Zítra v Mariánských Lázních budeme znát letos vůbec prvního plochodrážního mistra republiky. Nazítří k nim přibudou další dva a dost možná, že i tři. Na Borech se totiž koná šampionát juniorských družstev. Lokalita na západě republiky ale nebude jediný společný moment obou podniků. Také v Plzni nejdřív pojedou stopětadvacítky na mini ovále.


Tipujte:

Kdo se stane mistrem republiky juniorských družstev?

View Results

Loading ... Loading ...

Matěj Frýza – na snímku s mechanikem Josefem Černým – pojede za první plzeňský pár | foto Pavel Fišer

Čtvrtý podnik krátkodrážního šampionátu českých kolibříků má začátek již ve třináct hodin, aby se hlavní mítink příliš nezdržoval. Startovní listina je stejná jako v Mariánských Lázních. S jediným rozdílem, že volnou devítku obsadí Petr Kvěch.

Šampionát juniorkých družstev, jenž byl u nás prvně vypsán před pětadvaceti lety, zahajuje úderem patnácté. Negativní zprávy, že se nesejde sedm dvojic, se naštěstí nepotvrdily. Systém na jednadvacet rozjížděk s duely každý a každým a bodováním 4 – 3 – 2 – 0 proto zůstává i pro letošní rok.

Rovněž Štěpán Melč bude mít polského parťáka | foto Pavel Fišer

Najít favorita je ošidné. Pravda Adam Bubba Bednář s Jaroslavem Vaníčkem by nesouhlasili. Ani Jan Jeníček s Matoušem Kameníkem, jež bude z postu náhradníka jistit Jan Hlačina. Ale jsou tu i jiní. Plzeňští své dva závodníky rozdělili a každému z nich sehnali Poláka. A Bruno Belan, jemuž při juniorce plzeňský ovál náramně sedl, nastupuje s dobře známým Australanem Michaelem Westem.

Do počtu rozhodně nechce být ani druhý pardubický tandem ve složení David Hofman a David Hrbek. A co umí dvěstěpadesátky, když je sedlají nejlepší svých zemí jako Karel Průša a Slovinec Sven Cerjak, je známé. Jakou lepší pozvánku do ochozů si přát?!

Mistrovství republiky 125 ccm na krátké dráze (13:00):

1 Kryštof Kubal, Plzeň
2 Štěpánka Nyklová, Slaný (E)
3 Jakub Hejkal, Slaný
4 Anton Keller, D
5 Jaroslav Bartek, Praha
6 Lenja Tebbe, D
7 Matěj Tůma, Slaný
8 Karel Průša, Slaný
9 Petr Kvěch, Praha

Mistrovství republiky juniorských družstev (15:00):

AMK ZP Pardubice II.: 1 David Hofman, 2 David Hrbek
AMK ZP Pardubice I.: 3 Jan Jeníček, 4 Matouš Kameník, 16 Jan Hlačina
PK Plzeň II.: 5 Štěpán Melč, 6 Kryspin Jarosz (PL)
PK Plzeň I.: 7 Matěj Frýza, 8 Bartosz Curzytek (PL)
AK Markéta Praha: 9 Adam Bubba Bednář, 10 Jaroslav Vaníček
Tým 250: 11 Karel Průša (Slaný), 12 Sven Cerjak (SLO)
AK Slaný: 13 Bruno Belan, 14 Michael West (AUS)

 

Lázeňská sobota bude pořádně dlouhá

Mariánské Lázně – 24. května
Dlouhodrážní areál v Mariánských Lázních bude v centru pozornosti celý zítřejší den. Proklatě brzy ráno zde svým třetím dílem bude pokračovat český šampionát stopětadvacítek na mini oválech. Záhy se dění přesune na legendární kilometr. Po tréninku se začne bojovat o český titul. Mezitím proběhne doprovodný program s freestylisty a kaskadéry a vše uzavře koncert.


Tipujte:

Kdo se v sobotu v Mariánských Lázních stane mistrem republiky?

View Results

Loading ... Loading ...

Sobota bude v Mariánských Lázních patřit ploché dráze | foto Pavel Fišer

Kolibříků přijede osm, z toho šest Čechů. V rozpise pro devět závodníků na dvanáct rozjížděk a tři finále zůstane číslo devět volné. Startovní listina pro odpolední závod je úplně plná a to včetně jednoho náhradníka.

Dle Karla Kadlece, který její tvorbě zasvětil moře svého času, se prozatím nikdo neomluvil. Nepanují ani žádné hysterické obavy z počasí. Písková dráha vodu absorbuje a tak by hřebík do rakve závodu mohla zatlouct jen extrémně silná průtrž mračen.

Startovní listina MR 125 ccm na krátké dráze (9:00):

1 Jaroslav Bartek, Praha
2 Anton Keller, D
3 Lenja Tebbe, D
4 Jakub Hejkal, Slaný
5 Matěj Tůma, Slaný
6 Štěpánka Nyklová, Slaný (E)
7 Karel Průša, Slaný
8 Kryštof Kubal, Plzeň
9 neobsazeno

Startovní listina OPEN mistrovství republiky na dlouhé dráze (14:00):

31 Denis Helfer, D
42 Stephan Katt, D
33 Sebastian Adorjan, H
4 Jeffrrey Sijbesma, NL
5 Nynke Sijbesma, NL
6 Glenn Moi, N
267 Mario Niedermeier, D
86 Hynek Štichauer, Pardubice
95 Jesse Mustonen, NL
10 Lukáš Hromádka, Kopřivnice
11 Jan Hlačina, Pardubice
121 Lois Tebbe, D
13 Daniel Spiller, D
141 Andy Appleton, GB (AMF)
15 Daniel Klíma, Praha
16 Jan Macek, Kopřivnice
54 Julian Bielmeier, D
18 Michaelis Lando, D
19 Maximilian Gammel, D (res)
Josef Franc, Hynek Štichauer a Stephan Katt, nejlepší trojice loňského šampionátu | foto Pavel Fišer