Žarnovica – 28. prosince
Před koncem roku mají o termínech pro sezónu 2025 jasno rovněž fanoušci na Slovensku. Po závodech FIM a FIM Europe odhalil SC Žarnovica rovněž své další záměry. K jeho klasickým podnikům přibude také pořadatelství Zlaté přilby SNP.
Pardubice – 20. prosince
Od deseti hodin dnešního dopoledne je známý kalendář české ploché dráhy na sezónu 2025. Extraliga a první liga hodně kopíruje letošní termínový koncept. Mistra republiky jednotlivců vyhlásí již v květnu ve Slaném, dvojice v červnu ve Slaném. Juniorka má pět dílů, seriál končí v Praze, která poskytne svůj stadión rovněž pro soutěž družstev.
Pardubice – 14. prosince
Domácí plochodrážní kalendář se ani letos nebude servírovat na štědrý den. Kdo by také ve sváteční den pracoval? Nicméně největší porce práce se na českých termínech udělá v následujících dnech, kdy bude konfrontován s jízdním řádem evropských podniků. Oficiální zveřejnění AČR plánuje na dvacátého.
Plzeň – 1. prosince
Polsední listopadová sobota byla pozlacená od sluníčka, ale první neděle měsíce prosince si přes noc nachystala oblečení v barvě šedé. Brigádě na plzeňských Borech nestálo nic v cestě. Žádné velké akce nebyly v plánu. Jen ořezat stromy, které zakrývají billboardy. A zazimovat vaky, aby byly připravené na další sezónu. Ta by měla čítat čtyři podniky, ale liga mezi nimi nebude.
„Nechceme riskovat ostudu jako letos,“ připomíná si předseda klubu Jiří Štrobl, že kvůli zraněné závodníků musel klub do prvoligového ringu hodit ručník. „Jsme realisté, ani euforie z loňska tam již není.“
Vrcholem plzeňské sezóny se proto stane evropský šampionát juniorských dvojic, jenž by měl v kalendáři FIM Europe najít místo šestý den měsíce září. Na domácí scéně se PK Plzeň bude prezentovat jako pořadatel přeboru a juniorky. Sportovní komisi požádal také o mistrovství republiky dvojic.
O termínech domácího kalendáře je prozatím předčasné spekulovat. Šéf dráhy Roman Mády ovšem stihnul ovál připravit před zimou, kdy se na něho navezla nová vrstva písku.
Divišov – 25. listopadu
Předminulý pátek se už zešeřilo. Okna klubovny na divišovském stadiónu však měla ještě dlouho svítit do nadcházející tmy. Členská schůze měla opravdu, co bilancovat. Především účast týmu v první lize. Při vyhlašování vítězů jej postavila na druhý stupínek kopřivnického pódia, ale nakonec mu dala bronzové medaile. Ale především chuť zopakovat si ligové dobrodružství také napřesrok.
Slovo dalo slovo
V roli kouče debutoval Robert Král. Divišovský odchovanec, který většinu své kariéry prožil ve Slaném či v Březolupech, pověsil kombinézu na hřebík před dvaceti lety. Od roku 2004 nebyl na oválech příliš často k zastižení, nicméně v dobře známém prostředí se cítil jako ryba ve vodě.
„Dvacet let nezávodím, ale plochou dráhu pořád sleduju,“ usmívá se, aby přidal k dobru, jak se myšlenka na vstup do první ligy rodila. „Všechno dal dohromady Vašek Hromas. Když ten nápad vznikl, oslovil našeho tradičního sponzora, společnost BAKKER. Dali mu o trošičku víc peněz. A Městys Divišov taky.“
Druzí, první, třetí a čtvrtí
Divišov uvedl na soupisku své odchovance, Daniela Klímu, Matouše Kameníka a Jana Hlačinu. Po zranění Matouše Kameníka při srpnové juniorce na Markétě si pomohl Adamem Nejezchlebou, jenž v průběhu sezóny debutoval za řidítky pětistovky.
„Celkově se mi ten koncept první ligy líbil,“ chválí Robert Král. „V Praze jsme překvapivě skončili druzí. Doma jsme vyhráli, tam se dařilo našim oporám. V Pardubicích nejel Matouš, ale Čenda vyhrál všechno kromě finálové jízdy. Byli jsme třetí, nakonec v Kopřivnici čtvrtí, to Matouš jel druhej závod po úraze.
Bronz po vyhraném rozjezdu o stříbro
Nováčci tedy ve čtyřech závodech vystřídali všechna čtyři umístění. Stejnou bilanci zaznamenala rovněž Kopřivnice, která ovšem při rovnosti velkých bodů dal do kupy skóre lepší o pouhé čtyři body. Informační šum vedl v Kopřivnici k vypsání rozjezdu o stříbro, v němž Daniel Klíma porazil Marka Levišina. Divišovští borci si druhé místo užili jen při vyhlášení na stadiónu, protože sportovní komise musela ctít řády. Post druhého celku proto připadl Kopřivnici.
„Čenda vyjel stříbro, dostal za to zvláštní prémii a nakonec ten rozjezd zrušili,“ zůstává Robert Král nad věcí, aby dostal otázku na pokračování v první lize také roku 2025. „Asi jo. Radíme se, co bude. Snad to dopadne.“
Mít smůlu jako Jan Kvěch v mistrovství republiky. Tato věta by se mohla stát okřídleným úslovím, jímž bychom označovali pořádného smolaře. Kolikrát měl zlatou medaili na dohled. Ale dočkal se až letos v Plzni. Po osmi letech.
Ne, že by jej paní Smůla letos nechala na pokoji. V srpnu v Kopřivnici postupně porazil Václava Milíka i Adama Bubbu Bednáře. Užuž třímal ve svých rukou patnáctibodové maximum. Když jej povolený spojkový koš v rozjížďce s číslem sedmnáct sestřelil až na třetí příčku.
Jenže jeho nejbližší protivníci měli pech ještě větší než on sám, což už je co říct. Václav Milík se před Plzní zranil v polské lize, Adam Bubba Bednář ze závodu odstoupil kvůli zápalu průdušek. Letošek se tak stal rokem Jana Kvěcha.
„Konečně jsem to prolomil a jsem tam zapsanej,“ říká s úsměvem. „Vyhrál jsem mistra a celou sezónu přežil ve zdraví. Nic jsem si nezlomil. Celá sezóna byla dobrá, mám velkou radost z titulu, ve Speedway Grand Prix a polské extralize jsem nasbíral spoustu zkušeností. Snad se to zúročí a ta příští sezóna bude ještě lepší než letos.“
Účinkování Jana Kvěcha v mistrovství republiky jednotlivců:
2017:
Mistrovství republiky jednotlivců se prvně konalo bez semifinále a kvalifikační proceduru vůbec prvně převzal přebor. Jenže jeho první podnik v dubnu v Pardubicích padl na vrub deště a nominace pro první finále v Praze musela proběhnout od zeleného stolu. Šestnáctiletý Jan Kvěch byl do pražského podniku delegován jako náhradník. Na ovále se objevil třikrát, bral jeden bod.
V osmnáctém roce absolvoval Jan Kvěch již celý seriál, kam se dostával z přeborových podniků. V Březolupech se blýsknul čtvrtým místem. Ale ani doposud životní výsledek jej nedostal do top osmičky.
V dubnu v Praze stojí Jan Kvěch prvně na pódiu misrovského závodu. Je třetí, o pět měsíců později v Plzni druhý. Dostal se na pozici muže číslo dvě, pět bodů za leaderem Václavem Milíkem, o tři před Eduardem Krčmářem a čtyři před Zdeňkem Simotou. Přišly ale Březolupy. Jan Kvěch dal s vypětím sil do kupy motory, ale kompromis byl kompromis. Skončil osmý, ale na bronz c závěrečné klasifikaci to vyšlo.
Covidová opatření drasticky redukovala sezónu. První finále ve Svitavách odpadlo bez náhrady. Plochodrážní komise směřovala hlavní dění na září, v němž se pořádalo jediné finále českého šampionátu v Plzni. Jan Kvěch pozdě přesedne na druhý motocykl, který by byl lepší. Navíc jednou spadl a žertoval, že zajíce nechytil, ale vrací se domů se zdravou kůží.
Zraněná ruka při pádu z finále juniorského mistra světa ve Stralsundu vyřadila Jana Kvěcha z mistrovství republiky jednotlivců. Do jeho historie se zapsal vlastně jen tím, že o tréninku v Březolupech svému staršímu bratrovi Václavovi nedolil metyl.
2022:
Jan Kvěch dostal divokou kartu a v dubnu ve Slaném skončil druhý. Porotže Plzeň se vinou deště neuspořádala ani napotřetí, zůstalo mu stejné místo také v závěrečné klasifikaci
Jan Kvěch v srpnovém finále v Kopřivnici mířil za patnáctibodovým maximem, ale v sedmnácté jízdě zůstal stát kvůli povolenému spojkovému koši. Václav Mílik jej přeskočil o bod, Adam Bubba Bednář o dva. Jenže Pardubičan se zranil v polské lize a pražský junior ve druhém finále v Plzni odstoupil pro nemoc. Jan Kvěch vyhrál s patnácti body a konečně dobyl český titul také mezi jednotlivci.