Archiv pro rubriku: Ostatní závody

Češi a Slováci v akci 465

Na českých oválech jsme v uplynulém týdnu naše borce viděli jen a jen v Praze. Ať už při čtvrtečním pokusu o první závod elektrických motocyklů, tak v dalších dnech v rámci SGP2 a SGP. Nicméně za hranicemi tomu bylo obráceně, o čemž vás přesvědčí další díl tradiční pondělní kompilace magazínu speedwayA-Z.

 

Lukáš Hromádka absolvoval ve Stadskanaalu dva závody | foto laskavostí Luboše Hromádky

Začínáme už v pondělí. Lukáš Hromádka se totiž vypravil na tradiční mítink na travnaté dráze do nizozemského Stadskanaalu. A vzal si s sebou hned dva své motocykly. S motokrosovou Hondou se v kategorii mingelmouse, což je něco jako flat track probojoval do finále A, jehož metu protnul coby osmý. V hlavním dlouhodrážním klání skončil čtrnáctý (1 0 1).

Panorama ve Stadskanaalu | foto Lukáš Hromádka

Úterý se vytasilo se svým programem polské extraligy U24. A ve Wroclawi se proti sobě postavili hned dva čeští závodníci. Petr Chlupáč dodal Toruni sedm bodů a dva bonusy (2 2 1 2 0), Jaroslav Vaníček za Wroclaw skóroval sedmi body (0 3 1 2 1). Duel skončil za stavu 43:47.

Václav Milík byl ve Švédsku. Na ovál vyjel hned sedmkrát a pro svou Piraternu Motala dovezl devět bodů (1 1 E 2 2 3 0). Dackarna Malilla měla však vrch a odvezla si vítězství 37:53.

Martin Vaculík prožil mimořádný víkend | foto Pavel Fišer

Včera Martin Vaculík po vítězné české velké ceně předvedl famózní výkon v Leszně. Bod ztratil pouze v rozjížďce s číslem jedna s Bartoszem Smektalou, takže dohromady za čtrnáct (2 3 3 3 3). A co víc domácí jeho Gorzowu podlehli 41:49.

Jan Kvěch se v sobotní Praze nedostal do závodní akce. Nazítří v Rybniku nepoznal přemožitele a k porážce Landshutu 51:39 přispěl třinácti body se dvěma bonusy (3 3 2 3 2).

Nedělní zlatou přilbu ADAC v Brokstedtu vyhrál Mads Hansen. Spolu s ním na pódium zamířili také Tim Sörensen a Kevin Wölbert. Adam Bubba Bednář skončil dvanáctý (1 3 X 1 0).

Česká plochá dráha na svůj první elektrický závod stále čeká

Praha – 1. června
Nápad předvést elektrické motocykly v předvečer pražských Speedway Grand Prix vypadal naprosto dokonale. Klíčoví muži disciplíny, malý ovál za první zatáčkou velké Markéty, který posloužil za vznik zápolení stopětadvacítek na mini tratích, odkud již patnáct let přichází drtivá většina skvělých českých plochodrážníků. Ale jakoby kdosi zapojil plus na mínus. Zkrat neměl fatální následky, jen pražské Velká cena E-Bike skončila, sotva jen začala.

Účastníci pokusu o první elektrický plochodrážní závod v České republice | foto Antonín Škach

Bouřka bez mráčku

Adam Putkowski upadl o tréninku | foto Antonín Škach

Pražské obloze kralovala pohoda, sluníčko malovalo nádherný den. Na malé Markétě jakoby se schylovalo k bouřce. Obvyklá pohoda pohárových stopětadvacítek jakoby se odpařovala stejně jako voda z vyprahlého oválu. Proč já, to on nebo ty, já nevím, tohle musí on, já ne, nevím, netuším, asi, zeptej se tamtoho nebo tohohle…

V improvizovaném depu sedm borců. Čtyři z Polska, naši Adam Nejezchleba a Luboš Hromádka. V neposlední řadě Elias Jamis, který vůbec poprvé měl u nás prezentovat dánskou filozofii vývoje plochodrážních elektrických motocyklů.

U nás liberecká parta prosadila možnost se svými stroji zápolit v soutěžích stopětadvacítek. Není nutno dodávat, že s všeobecným souhlasem a bez kritických názorů. A proč také ano, když totalita vzala za své již před více než třiceti lety. Velká cena E-Bike měla být první možností ukázat možnosti elektrických strojů. Předvečer obou SGP měl nabídnout skvělé aranžmá. Ano, měl.

 

Adam Nejezchleba neprohrává

O tréninku upadl Adam Putkowski, jehož hlavním závodnickým chlebem jsou dvěstěpadesátky. Kulhal a bylo jasné, že rozjížďka s číslem jedna se bude muset obejít bez něho. Ostatně rozpis jízd nebyl vyplněný startovními čísly dle postavení na roštu.

Jamil Elias v akci | foto Antonín Škach

Elektrické motocykly nejsou slyšet. Ale i éra němého filmu dokázala na stříbrném plátně nadchnout strhujícími dramaty. Jenže dnes na malé Markétě žádná nebyla. A pokud ano, určitě ne na ovále.

Adam Nejezchleba kraloval. První i třetí jízdu vyhrál stylem start – cíl Dvakrát přitom za sebou nechal Juliana Wroneckeho, jenž vyhrál repete třetí jízdy opakované po pádu Rafala Romanika. Rozjížďka s číslem dvě se stala kořisti Luboše Hromádky, který ovšem do další jízdy nenastoupil, protože mu noha padala z příliš dlouhého háku.

 

Příliš brzký black out

Liberecký tým měl čtyři motocykly pro šest závodníků. Baterie se nestačily dobíjet a pro pražské pořadatele byla přece jen důležitější příprava na pátek a neděli. Co víc, tiché motocykly na rozdíl od stopětadvacítek nepřivábily žádného diváka. A jen pár z přítomných funkcionářů.

Luboš Hromádka vodí Maxe Kabczinskeho | foto Antonín Škach

Čtvrtou jízdou skončil závodní program. Z depa zněla kritika na dráhu, na níž se poté vyjíždělo již jen v rytmu volných rozjížděk. Věroslav Kollert si posteskl, že za daných okolností mohl zůstat v Liberci, kdy by plusový kabel zapojili do kladné zdířky. Pojistky nepraskly, ale česká plochá dráha na svůj první ryze elektrický závod stále čeká.

Adam Nejezchleba vede před Eliasem Jamilem a Julianem Wroneckim | foto Antonín Škach

Situace závodu Velká cena E-Bike v okamžiku přechodu k volným jízdám:

1 Adam Nejezchleba, Liberec 3 3
2 Adam Putkowski, PL pád v tréninku
3 Julian Wronecki, PL 1 3 2
4 Max Kabaczinski, PL 2
5 Rafal Romaniak, PL X
6 Luboš Hromádka, Pardubice 3 –
7 Elias Jamil, DK 2 1

Češi a Slováci v akci 464

Źarnovica zažila jeden z vrcholů své sezóny a její publikum tleskalo vítěznému Martinu Vaculíkovi. U nás se závodní dění soustředilo na severočeské ovály. A z Chabařovic i z Liberce rozhodně nikdo neodcházel nespokojený. Rozhodně potěšila také zpráva o postupu Jana Kvěcha do challenge Speedway Grand Prix. Ani výkony dalších závodníků na zahraničních kolbištích v minulém týdnu stály za to.

 

Dramatický duel viděla v úterý Eskilstuna. Před poslední rozjížďkou vedla hostující Piraterna Motala o dva body, ale poté Robert Lambert a Jaimon Lidsey otočili triumfem 5:1 nad Przemyslawem Pawlickim a Václavem Milíkem skóre na konečných 46:44. Václav Milík v týmu hostí inkasoval jedenáct bodů (3 2 3 3 0).

Jan Macek (žlutá) – na snímku před Jaroslavem Vaníčkem – debutoval v polské extralize U24 | foto Antonín Škach

Ve stejný den se Jan Macek prvně představil v polské extralize U24. Bohužel se celý závod v Ostrowě potýkal se spojkami. Pro své Krosno získal jeden bod (1 0 – – -) a závod skončil 44:46. Petr Chlupáč pro svou Toruň skóroval sedmi body se dvěma bonusy (1 1 1 1 3) v domácím klání s Gorzowem, které přineslo výsledek 43:47.

V extralize v pátek Wroclaw doma zničila Krosno 62:28, pro nějž Václav Milík dodal čtyři body s jedním bonusem (2 1 1 0 0). Adam Bubba Bednář nemohl v sobotu do chabařovického přeboru, protože v pátek úderem deváté posílil svůj Güstrow v jeho domácím duelu německé bundesligy s Olchingem. Skóre se zastavilo na hodnotách 45:39 a český talent nebodoval (0 E E).

Martin Vaculík se po svém sobotním vítězství v Žarnovici příliš nezdržel, nazítří jej čekal extraligový duel Gorzow vs. Leszno. Skončil 57:33 a slovenské eso se na vítězství podílelo třinácti body (3 3 1 3 3). Rovněž Jan Kvěch byl po svém postupu do challenge ve skvělé formě rovněž včera. S deseti body a dvěma bonusy (2 3 2 1 2) byl nejlepším mužem Rybniku, který v Landshutu prohrál 50:10.

Český tým skončil třetí

Gniezno – 24, května
Závod skupiny D polského šampionátu družstev v Gniezně se stal jednoznačnou kořistí Ostrowa. Mladý český tým si veze třetí místo a především cenné zkušenosti, což Zdeněk Schneiderwind může jen kvitovat.

„Je to pro ně velká škola,“ říká český reprezentační kouč. „Vidí, jak se to má jet a jak se závodí, takže velké zkušenosti.“

Druhý závod v Gniezně se nepojede. Naše skupina má dnes další podnik v Rawiczi, ale český tým si vybírá volný los.

1. Arged Males Ostrow 52 Jakub Krawczyk 12, Sebastian Szostak 9, Jakub Oiczta 9, Kacper Grzelak 10, Gracjan Szostak 12
2. Unia Leszno 34 Antoni Mencel 10, Hubert Jablonski 10, Tobiasz Musielak 12, Marcel Juskowiak 2
3. Team ACCR 23 Jaroslav Vaníček (1 2 1 0 1) 5, Matouš Kameník (2 1 1 2 0) 6, Vojtěch Šachl (2 1 1 2 2) 8, Jan Hlačina (0 1 0 2 1) 4
4. Uktrapur Start Gniezno 11 Mikolaj Czapla 6, Patryk Budniak 2, Jedrzej Chmura 1, Adrian Saks 2
Matouš Kameník, Vojtěch Šachl, Jaroslav Vaníček a Jan Hlačina skončil třetá | foto Zdeněk Schneiderwind

Liberec má napilno

Liberec – 21. května
Po úterním závodu seriálu PRO-TEC Speedway Mini Cup nás toho v Liberci čeká hodně. Stopětadvacítky a dvěstěpadesátky v neděli budou malou předehrou před libereckým sportovním E speedway kempem ve dnech 30. a 31. května, z něhož se budou závodníci nominovat na elektircký závod prvního června v Praze.

 

Při kempu v Liberci budou trénovat závodníci, co pojedou ukázkové jízdy na pražské Markétě při SGP. Jezdci a mechanici dostanou šanci se seznámit s novou technikou a dostatečně si vyzkoušet jízdu na E speedway.

Na SGP v Praze se ve čtvrtek 1. června představí dva Češi, Dán a Poláci. Jezdit se bude na malé dráze podobně jako vloni v Toruni. Praha je pro naše E speedway první velkou cenoou, moc děkujeme těm co nám to umožnili.

Liberec zároveň svým letošním prvním kempem otevírá sezónu pro mladé jezdce. Hlásí se jezdci z Wavrova, Zielonej Gory či Bydhostě. Trochu je mi líto, že se opakuje loňský rok, kde se z našich nikdo nepřihlásil. Kemp je určen především pro mladé a začínající závodníky.

Liberecká éčka se předvedou při SGP v Praze | foto Štěpán Ševčík