Archiv pro rubriku: Ostatní závody

V Liberci bude BUDEX Cup

Liberec – 16. července
Seriál amatérských závodů Budex Cup míří do Liberce. Uzávěrka koncem minulého týdne potvrdila rekordní účast. Rovných čtyřicet závodníků bude ve Starých Pavlovi bojovat v několika kategoriích. Dorazí také naši závodníci Martin Švestka, Daniel Halamka a Linhart. Sobotní Budex Amateur Speedway Cup tak navazuje na letní sérii závodů v Liberci. Start je ve třináct hodin.

Patrik Linhart bude mít v polském amatérském seriálu premiéru | foto Karel Herman

Češi a Slováci v akci 515

Speedway of Nations minulý týden zpomalil rotaci plochodrážního světa. Zpomalil, ale nezastavil. Proto ani toto pondělí nezůstane bez tradiční pondělní kompilace magazínu speedwayA-Z. již po pětisté patnácté.

 

Jan Hlačina a Karel Průša při vyhlášení polského extraligového kempu | foto Petra Zahradníčková

Kromě juniorských soutěží patřilo Polsko rovněž extraligovému kempu v Toruni. Po dvou tréninkových dnech se ve středu začalo závodit. Dopolední mítink dvěstěpadesátek vyhrál domácí Kacper Sobkowiak. Na stupních vítězů stáli rovněž Australan Jordy Loftus a Němec Carlos Gennerich (všichni po 13 bodech). Karel Průša (1 2 2 3 0) skončil osmý.

Pětistovky jely odpoledne závod dvojic, který skončil vítězstvím Teamu Leszno s Tinou Bouinem a Kamilem Witkowski. Jan Hlačina (1 0 0 0 1 0 0) a Alfred Aberg z Teamu Zielona Gora byli osmí. Ve čtvrtek byl na pořadu závod jednotlivců.

Jan Kvěch se včera blýsknul ve Workingtonu | foto Petr Makušev (Sport Photo)

Vyhrál Angličan Luke Harrison před domácími Jakubem Woznikem a Kamilem Witkowskim, přičemž při bodové rovnosti celé trojice určil pořadí rozjezd. Jan Hlačina (1 2 0 0 0) byl čtrnáctý. Dvěstěpadesátky pokračovaly dopoledne dalším závodem, v němž se body přičítaly k tomu středečnímu. Vyhrál Kacper Sobkowiak, Karel Průša přidal dalších deset bodů (2 2 1 3), aby celkově skončil sedmý.

Nedělní charitativní mítink Ben Fund Bonanza ve Workingtonu, jenž se v březnu nemohl konat kvůli nepřízni počasí, se stal kořistí Daniela Bewleyho. V rozjížďce s číslem jedna zlepšil rekord dráhy a nepoznal hořkost porážky ani v základní části, ani ve finále. Druhý za ním dojel do cíle Jan Kvěch (3 1 3 3 2).

Liberec hlásí plno

Liberec – 11. července
V pátek a v sobotu se v Liberci koná první letní prázdninový plochodrážní kemp. Z původně devíti závodníků různých kategorii se do dnešní uzávěrky přihlásilo celkem čtrnáct zahraničních a jedna česká jezdkyně.

Od pátku  budou mladí jezdci pod vedením zkušených trenérů  kroužit ve Starých Pavlovicích. Do Liberce jsme pozvali i závodníky z polských lig aby nám pomohli jak radou, tak poradili s technikou.

Na stadiónu se budou také předvádět novinky techniky k výuce mladých včetně našich E speedway. Jako novinku budeme i testovat motocykly 500R s přiškrceným sáním, na nichž by se mohlo začít v nové sezoně závodit také u nás.

Liberec pořádá první prázdninový kemp, během něhož určitě nebude chumelit | foto Věroslav Kollert

Češi a Slováci v akci 514

Jsou tu prázdniny. A také plochodrážní, aspoň pokud se domácích podmínek týká. Padla první liga v Plzni, trošku už tradičně PRO-TEC Speedway Mini Cup, tentokrát v Liberci. I v Kostěnicích závodili flat trackeři. Inu, dění se posunuje na mezinárodní scénu. Ale už příští víkend půjdeme na stadióny v Žarnovici a v Liberci. Jenže dnes se musíme zase ohlédnout nazpět, přičemž se dostaneme také do Karlových Varů. Vážně.

 

V pondělí v Anglii pršelo. A tak se Jan Kvěch nemohl se svým King’s Lynn doma postavit Leicesteru.

Adam Bubba Bednář a Pavel Ondrašík při talk show v Karlových Varech | foto laskavostí Adama Bubby Bednáře

V úterý Piraterna Motala doma podlehla Lejonenu Gislaved těsně 43:45. Václav Milík přidal domácím pět bodů s bonusem (2 0 2 1 0).

Ve stejný den si Matouš Kameník oblékl vestu Zielonej Gory v Lublině. Inkasoval tři body bonusem (1 1 0 1) a duel polské extraligy U24 skončil nerozhodně 45:45.

Ve čtvrtek King’s Lynn doma zdemoloval Birmingham 57:33. Jan Kvěch prohrál až v rozjížďce s číslem patnáct s Piotrem Pawlickim. Suma sumárum, čtrnáct bodů (3 3 3 3 2).

V pátek Czestochowa doma podlehla Gorzowu 41:48 i celkově 83:96. Martin Vaculík ve vítězné sestavě dovezl dvanáct bodů (3 2 2 3 2).

Sobotní utkání druhé polské extraligy Poznaň vs. Krosno skončilo za stavu 44:46 a celkově 79:101. Václav Milík vyjezdil osm bodů s jedním bonusem (1 3 2 2 0).

Včera Zielona Gora předčila Leszno 53:37, v obou vzájemných střetnutích pak 98:82. Jan Kvěch dal pět bodů s bonusem (1 2 2 0).

A co ty Karlovy Vary? V padesátých letech se tu jezdila plochá dráha sériových strojů, kterou bychom dnes dost možná nazvali flat trackem. A v zimě dvaadevadesátého zde Jaroslav Pták se svým otcem pořádal šroubky. V sobotu byl Adam Bubba Bednář hostem talk show v Orlen zóně při slavném filmovém festivalu.

Červencový program se i nadále redukuje

Liberec – 8. července
S odstoupením Plzně z první ligy pochopitelně z českého kalendáře vypadl také její domácí mítink na Borech příští středu. Bohužel seznam ztrát není kompletní. Zítra se neuskuteční ani závod seriálu PRO-TEC Speedway Mini Cup. Důvod je obligátní, nepřihlásilo se šest zájemců vybavených licencemi. Ve Starých Pavlovicích se bude aspoň trénovat, čehož má využít i Štěpánka Nyklová před evropským a světovým pohárem v Žarnovici o příštím víkendu.

Kolibříci budou zítra v Liberci pouze trénovat | foto Petra Zahradníčková

Bodří moravští flat trackeři si užili závod v plochodrážním aranžmá

Kostěnice – 5. července
Česká hobby scéna neprožívá zrovna úrodné období prosperity. Většina amatérů Moto Klubu Úhřetická Lhota již nesedlá plochodrážní motocykly a pokud do Kostěnic vypraví, pak v roli organizátorů. Nováčci se nehrnou. A odchovanci buď nezávodí nebo zakotvili v blízkých Pardubicích, kde neradi vidí, že by měli sebe a klubovou techniku honit na svérázném oválku kdesi v polích před náspem prvního železničního koridoru. Trávník uprostřed trati proto okolo druhé připomínal Laurela, jemuž osud nepřihrál Hardyho. Jenže pak se objevily dvě dodávky s písmenem M na espézetce. Ven vyskákali čtyři čtyřicátníci, kteří vyložili tři motocykly pro flat track. Díky nim se tady na sváteční pátek také závodilo.

Moravští flat trackeři si kostěnický oválek náramně užili – zleva Michal Bořuta. Radovan Bednář, Michal Rössler a Michal Kelnar | foto Karel Herman

 

Karburátory jsou v pořádku

Patrik Linhart mohl nad svou smůlou jen rozhodit rukama | foto Karel Herman

Patriku Linhartovi odjela manželka Šárka na prodloužený víkend i s dětmi. Exmistr republiky se rozhodl poradit se s internetem, co si počít s načatým víkendem. A hele, Sváteční pátek v Kostěnicích. To je program. Loni jel pouze jeden pouťák v Míšní, druhý v belgickém Heusden-Zolderu. Za čtrnáct dnů se jede polská amatérská soutěž v Liberci. Kdo by se chtěl jen zúčastnit?!

Za tři hodiny jeho bílá dodávka již našla azyl na kostěnickém trávníku. Patrik Linhart si zkusil pár tréninkových koleček. Potom ještě další. Cink. A jeho motocykl náhle znatelně zpomalil. Rozvodový řetízek se přetrhl v nejblbější možné chvíli, aby se stal hloupým, ale bohužel přece jen hlavním hrdinou dnešního závodu.


Patrik Linhart neztrácí dobou náladu:

„Jel jsem sem tři hodiny vyzkoušet motorku před Libercem, ale aspoň vím, že karburátory jsou dobrý.“


Radek Chmelík dnes jen trénoval | foto Karel Herman

Patrik Linhart si užil grilovačku s přáteli. Nad plochodrážním závodem se ale vznášely mraky, z nichž se ještě včera snášel na oválek déšť. Vladimír Višváder chtěl přijet. Jenže poraněný kotník nebyl dobrým spojencem. Záhorský bouřlivák prý sice chvilku chtěl poslechnout své srdce jako již mnohokrát. Padesátka, nepadesátka. Ale nakonec rozum slavil triumf, vždyť se mu má brzy narodit dceruška.

Radek Chmelík si přijel spíše zatrénovat a do závodu se pouštět nechtěl. Ostatně za soupeře by měl jen Dana Macla. Jeden z tvůrců myšlenky ploché dráhy na poli se svým dlouhodrážním motocyklem trénoval. A vyjel také do samostatné akce, když si flat trackeři dopřávali chvilku odpočinku.

 

Šampióni dobré zábavy i svého řemesla

Po předchozích deštích zůstala jen louže ve druhém výjezdu. Aleš Duben při velkorysé úpravě dráhy se startmaršálem Janem Pořízem dřepícím na smyku za jeho osobním volkswagenem pokusil eliminovat. Okolo šestnácté parta flat trackerů, která kdysi vzhledem k věku mohla poslouchat Husákovy novoroční projevy v přímém přenosu, začala svůj závod.

Michal Rössler (18) v jednom ze svých soubojů s Michalem Kelnarem | foto Karel Herman

A co na tom, že byli čtyři na tři motocykly? Michal Kelnar, který si chtěl užít mítink nejen jako mechanik, ale také jako regulérní účastník, si pokaždé vypůjčil čtyřistapadesátku suzuki specifikace FT1 od Radovana Bednáře či Michala Bořuty. Klasickou Hondu z jednaosmdesátého od Michala Rösslera neosedlal, takže musel dvě rozjížďky vynechat.


Michal Bořuta při návratu do depa po svém pádu v rozjížďce s číslem osm:

„Jsem jenom potlučený, to jsou ty hecovačky!“


Radovan Bednář vede před Michalem Bořutou | foto Karel Herman

Flat trackerský závod nebyl vůbec fádní, jak by se mohlo zdát. První z osmi rozjížděk na pět kol by tomu možná mohly nasvědčovat. Jenže Michal Kelnar v sedle vypůjčených suzuki dokázal šlapat na paty Michalu Rösslerovi. Co víc, dvakrát mu sebral druhou příčku. Michal Bořuta zrychlil sebe i svého největšího protivníka Radovana Bednáře, jehož jsme v Kostěnicich již viděli. Ale porazit se mu ho nedařilo. Pak přišla osmá jízda.

A on se v ní usadil ve vedení před Radovanem Bednářem. Bránil se útokům staršího soupeře a mířil vstříc triumfu. V posledním výjezdu ale upadl. Radovan Bednář reagoval bleskurychle a mistrovsky. Než sám zmizel v poli na vnější straně, přejel Michalu Bořutovi přes nohy. Incident se obešel bez zranění. Moravané neztráceli dobrou náladu a Josef Štěpánek operativně změnil formuli závodu.

Michal Bořuta přestál svůj pád bez úhony | foto Karel Herman

Místo velkého finále na šest kol, vypsal umísťovací finále B a A. sami závodníci si řekli o pět kol. Na třetí místo si vyšlápnul Michal Kelnar. Avšak Michal Rössler si to ve druhé zatáčce namířil dopředu rovnou přes bahno jediné vysychající louže. Poslední slovo pronesl Radovan Bednář. Svou svítivě žlutou suzuki vedl k triumfu stylem start – cíl před Michalem Bořutou.

Dobrá nálada provázela i vyhlášení vítězů, kam pořadatelé pozvali celou čtveřici. Na cenách se tradičně nešetřilo, až se závodníci divili, jestli dvě kilča za startovné nebyla málo. Ale co, aspoň je jistota, že se v Kostěnicích bude závodit i při říjnové Rozlučce, kdyby zase závod kategorie speedway nedopadl.

Flat Track:

motocykl specifikace TOT B A
1. Radovan Bednář, Přerov Suzuki RNZ 450 FT1 3 3 3 3 3 3 18 1.
2. Michal Bořuta, Otrokovice Suzuki RNZ 450 FT1 2 3 2 2 3 X 12 2.
3. Michal Rössler, St. Město u UH Honda XL600R FT Classics 1 2 1 1 2 1 8 1.
4. Michal Kelnar, Otrokovice Suzuki RNZ450 FT1 1 2 – 1 2 – 6 2.
Dan Macl se svezl o přestávce flat tracku | foto Karel Herman

Speedway:

Dan Macl, Úhřetická Lhota sólo jízda o přestávce flat tracku
Patrik Linhart zadřený motor o tréninku
Radek Chmelík, Úhřetická Lhota účast jen o tréninku
Radovan Bednář ve finále A vodí Michala Bořutu | foto Karel Herman