Slejvák uzavřel SGP Academy

Praha – 31. května
Páteční SGP Academy začala úderem půl druhé v Praze na malé dráze. Kdo chtěl, jezdil na svém motocyklu, kdo ne, by mu za tři sta padesát éček pronajatý stroj specifikace SGP4. Mladým adeptům plochodrážního řemesla byly k ruce opravdové osobnosti sportu levých zatáček.

Frekventanti akademie SGP sledují dění na malé ovále | foto Pavel Fišer

 

 

Greg Hancock a Tony Rickardsson dali akci hvězdný punc, ale Zdeněk Schneiderwind by se svým Mini Cupem měl také co říct | foto Pavel Fišer

Tonymu Rickardssonovi byl nápomocen i Greg Hancock. Na pásce startoval Zdeněk Schneiderwind a knoflíky mačkal Jiří Štancl. Začínalo se jízdami bez pásky, pokračovalo se s páskou. Vždy jeden adept a Tony. Rickardsson poradil, komu bylo potřeba poradit.

Po zkoušení startů a jízd vymysleli šéfové testy zručnosti. A to vždy dva adepti u jednoho motocyklu měli sundat celé kolo, obrátit rozetu a kryt a zase je nasadit nazpět i s řetězem a jeho napnutím. Zapojil se také sám Tony Rickardsson s kolegou a šlo jim to líp než mladým závodníkům, kteří to zřejmě někteří dělali poprvé, což bylo to na nich vidět.

Rovněž legendární Jiří Štancl v minulosti vedl tréninkovou akademii plochodrážního potěru | foto Pavel Fišer

Po ukončení byly předány drobné upomínkové předměty jako třeba olej a každý dostal rovněž novou zadní pneumatiku. Po tomto aktu jako z čistého nebe se nad Petřinami snesl velmi silný déšť  a byl všeho konec.

Z toho mračna zapršelo | foto Pavel Fišer

Martin Vaculík usiluje v Praze nejen o hattrick

Praha – 31. května
Je to jeho domácí velká cena. A to nejen proto, že zde sám jako malý kluk na vlastní oči obdivoval své idoly, když se Praha teprve etablovala mezi pořadateli velkých cen. Jeho prostředí mu tradičně připraví počtený kontingent slovenských fanoušků, kteří se opět vydají podpořit svého miláčka do stověžaté matičky. Co kdyby to vyšlo do třetice? Nebo se už konečně zase plnilo nepsané pravidlo, že pražský vítěz na konci sezóny slaví titul mistra světa? A co na to sám Martin Vaculík v tiskovém komuniké?

 

Martin Vaculík je vítězem dvou předchozích velkých cen v Praze | foto Karel Herman

„To právě ukazuje, jak se plní sny,“ reaguje slovenský šampión na připomínku své divácké účasti v devadesátých letech. „To je na sportu hezké. Když jsou děti malé a mají své sportovní hrdiny, fandí jim. Sledují je a sami sní o velkých věcech. A někdy se tyto velké věci stanou. A to je úžasné.“

Samo o sobě se nestane vůbec nic. Závodníkův otec Zdeno by mohl vyprávět, jak ho štvalo věčné sledování video kazet. A synovy věčné otázky, proč dal Tony nohu sem, a kde Greg složil motorku. A Jason…

Pak přišly stovky, tisíce, deseti tisíce kilometrů za volantem. Česká republika, Polsko, Švédsko… Všechny dopravní hříšky, z nichž většina naštěstí zůstala nepovšimnuta. Potomek se brzy postavil na vlastní nohy. Nejlepší slovenský závodník všech dob se stále jmenuje Vaculík. Ale ne Zdeno, nýbrž Martin.


Změna ve startovní listině:

Po zranění v britské lize se zítřejšího závodu nezúčastní Jason Doyle. Muže číslo tři aktuální klasifikace seriálu zastoupí první náhradník Max Fricke.


 

Letos se Martin Vaculík dostal do finále jízdě zatím jen ve Varšavě | foto Petr Makušev (Sport Photo(

Závodní sezóna je v plném proudu, zkoumání plochodrážních dějin se hodí spíše pro zimní měsíce, ale že by dvě předchozí vítězství Martina Vaculíka v české velké ceně nestála za zmínku? „Tato velká cena je pro mě skvělá,“ konstatuje subjekt našeho zájmu. „Získat dvě vítězství je takový krásný pocit. A já jsem za tohle velice vděčný.“

A teď přijde ono ale, které se v každé odosobnělé tiskové informaci má postarat o pořádnou dějovou zápletku. „Ale,“ je to skutečně tady. „Tato vítězství jsou historie a nyní máme něco nového před sebou. A já to beru, jak to je. Je zde nová výzva a já si pražskou velkou cenu prostě užiju jako vždycky. A vydám ze sebe to nejlepší.“

 


Do boje s deštěm:

Meteorologové neslibují na víkend nic dobrého. Reálná hrozba brutálního slejváků již odložila nedělní přebor se stopětadvacítkami v neděli ve Slaném. Ani v Praze nečekají na svůj osud trpně se založenýma rukama. Dnes dopoledne začali trať zakrývat ve víře, že se sobotní mítink nebude muset překládat na neděli nebo nedej bože až na pondělí, kdy se v Čechách má konečně vyjasňovat.


Leon Madsen, Martin Vaculík a Jack Holder na stupních vítězů loňské české velké ceny | foto Pavel Fišer

Letos se Martin Vaculík dostal do finálové jízdy pouze jednou. Ve Varšavě skončil čtvrtý, ale předtím v Goričanu a poté v Landshutu balil před semifinále. V současné době je v aktuální klasifikaci sedmý, přičemž má o něco více než půlku bodů, které prozatím inkasoval leader Bartosz Zmarzlik.

„Jsem v podobné pozici, kde jsem byl loni,“ zamýšlí se. „Naneštěstí v posledních pár sezónách moje první část sezóny nebyla nejlepší ani takové, jak by si já sám přál. Ale opravdu doufám, že zítřejší závod bude pro mě dobrý zase. Doufám, že budu. Držím si k tomu palce.“

 


Zábava pro celou rodinu:

Fanoušci se na Markétě mohou bavit zítra již od druhé hodiny odpolední, kdy se otevírá fan zóna za hlavní tribunou. O půl páté se zde setkají s celou osmnáctkou účastníků české velké ceny. V pět hodin budou rozdávat kartičky závodníci podporovaní Monster Energy, tedy Fredrik Lindgren, Jack Holder, Daniel Bewley a Tai Woffinden. V 17:45 se k nim připojí VIP hosté ve speciálním pořadu otázek a odpovědí.

Fan zóna bude otevřena až do půl sedmé, kdy se pochopitelně veškerá pozornost soustředí na ovál. Během celé doby bude připravena zábava pro děti, k vidění budou historické plochodrážní motocykly či trofej pro mistra světa.

Návštěvníci si pořídí fotografie, potkají maskota seriálu SGP Speedyho v 14:15 a 15:45. K dispozici budou stánky s jídlem a pitím a samozřejmě také se suvenýry.


Žarnovický návrat do extraligy polil vyšší českou soutěž konvojem cisteren s živou vodou. A Martin Vaculík se u nás během roku objevuje častěji než usměvavý Mikuláš s umouněnými čerty a sladkým andílkem. Žurnalisté se proto při své tvorbě nemusí inspirovat jen fádním klišé press information.

Martin Vacullík (žlutá) se potkává s Janem Kvěchem (modrá) nejen v SGP, ale také v extralize | foto Karel Herman

Pravda plochodrážník v Kristových letech již neskáče nadšením jako šestnáctiletý novic, když zaslechne zvuk novinářovy propisovačky vysunující náplň ven. Takže co to pravidlo, že vítěz pražské velké ceny a mistr světa jedno tělo a duše jsou?

„Mhm, teď to nějakou dobu bylo jinak,“ odtušil v Pardubicích, než zmizel ve svém boxu. Jeho věta rozhodně nevydá na vícedílný tlustý román. Zelený pohled jeho očí říká své. Zítra na Markétě ani v dalším průběhu seriálu nebude sám, kdo si bude držet palce, ať se i tenhle z jeho dětských snů splní.

Od dnešního dopoledne se povrch trati přikrývá před deštěm | foto AK Markéta Praha

Slaný rozumně ustoupil silnějšímu soupeři

Slaný – 31. května
Slánský stadión je letos pronásledován nepřízní počasí. Silné srážky jsou hlášeny rovněž na celý nadcházející víkend. Sportovní komise se proto dohodla s AK Slaný a nedělní přebor s mistrovskými stopětadvacítkami raději již dnes dopoledne odvolala. Náhradní termín má být známý v nejbližší době.

Slaný a sportovní komise raději ustoupili hrozbě dešťových mraků | foto Pavel Fišer

Štěpán Melč se zranil

Plzeň – 30. května
V neděli bojoval o pódium při šampionátu juniorských družstev. Mávnul rukou nad smůlou s prasklými řetězy a kvitoval další zkušenosti, které mu mítink na borské dráze přinesl. Co čert nechtěl, nyní jej čeká závodní pauza v délce čtvrt roku. Při středečním tréninku v Plzni bohužel Štěpán Melč upadl tak nešťastně, že si přivodil frakturu šestého hrudního obratle. Za všechny čtenáře magazínu speedwayA-Z přejeme rychlé zotavení s comebackem na ovály!

Štěpán Melč se včera bohužel zranil | foto Karel Herman

Současné dny přinášejí závodní maratón

Plochodrážníci jsou zvyklí na šňůru závodů v řadě. Rekordmanem tohoto týdne je bezesporu Karel Průša. O uplynulém víkendu se pustil do dvou závodů stopětadvacítek v Mariánských Lázních a v Plzni, kde se čtvrtlitrem vstoupil rovněž do českého mistrovství juniorských družstev. V úterý spolu s Petrem Markem v sedlech dvěstěpadesátek bojovali proti přiškrceným pětistovkám v rámci Poháru GKS v Rybniku, jehož včerejší pokračování v Poznani spláchnul déšť. Nyní slánského závodníka čeká SGP Academy se stopětadvacítkou, v níž se představí rovněž Štěpánka Nyklová. V neděli přijdou na řadu stopětadvacítky ve Slaném. Bohužel zároveň s přeborem, do něhož nebude moct zasáhnout s dvěstěpadesátkou. Podobný maratón čeká v příštím týdnu také naše juniory.

 

V sobotu se na třech frontách rozběhne kvalifikace SGP2. Adam Bubba Bednář a Jan Jeníček budou startovat v německém Ludwigslustu, Jaroslav Vaníček se vypraví do Terenzana v Itálii, kdežto Matouše Kameníka očekává francouzský Macon.

Petr Marek a Karel Průša se vypravili do Polska | foto Pavel Marek

A do toho v Polsku končí naše kvalifikační skupina šampionátu juniorských družstev. Zdeněk Schneiderwind musel se svou sestavou poměrně hodně improvizovat. V pondělí bude po slánském přeboru, navíc Bruno Belan musí stůj co stůj do školy. Do Leszna proto vyrazí mladší garnitura s Janem Jeníčkem.

Pardubický závodník se již neobjeví v dalších kolech ve Wroclawi a v Gniezně. Zejména ve středu bud česká sestava poměrně silná s Matoušem Kameníkem, Jaroslavem Vaníčkem, Brunem Belanem, Štěpánem Melčem a Janem Hlačinou.

Ve čtvrtek už bude scházet Matouš Kameník, protože cesta do Maconu není z nejkratších. A když už jsme se opět dostali k reprezentaci, je uzavřena nominaci na semifinále travnatého šampionátu Evropy. Hynek Štichauer byl pro nedělní Bielefeld jasný. Do Loppersumu se další týden vydá Jan Macek.

Sestavy Týmu ACCR pro závěr skupiny E polského šampionátu juniorských družstev:

Leszno – pondělí (3.6.): Radek Bambuch, David Hofman, Jan Jeníček, Dominik Hrbek
Wroclaw – středa (5.6.): Matouš Kameník, Jaroslav Vaníček, Bruno Belan, Štěpán Melč, Jan Hlačina
Gniezno – čtvrtek (6.6.): Jaroslav Vaníček, Štěpán Melč, Bruno Belan, Jan Hlačina

 

Adam Bubba Bednář by si nepřál zůstat jen dobře placeným divákem

Praha – 29. května
Žarnovická kvalifikace o SGP 2025 začala senzačně. Páska k prosluněné obloze vylétla počtvrté. Do čela se dostal Adam Bubba Bednář. Anders Thomsen, pozdější vítěz, jel druhý. A Patryk Dudek, další postupující do pardubického challenge, se probíjel přes Andreje Karpova. V tom šestnáctiletý Čech zůstal stát. Hned po přestávce jezdil druhý. Ve druhém okruhu spadl za okolností, o nichž lze s úspěchem pochybovat, že vlastní vinou. Nakonec do Plzně k českému šampionátu juniorských družstev mířil coby devátý muž závěrečné klasifikace. Šly by přičítat ztracené body, odečítat je od skóre ostatních, ale k čemu?! Postup je stejně tak či onak v prachu. Nicméně pražský závodník do světa velkých cen vstoupí již v sobotu coby první náhradník pražského závodu.

 

Skvělé pytlíkování

„Start se poved‘,“ vrací se Adam Bubba Bednář na samý úvod rozjížďky s číslem čtyři žarnovické kvalifikace. „Jel jsem půl kola první, než mě zradila technika. Povolil se zadní řetěz.“

Adam Bubba Bednář se ve světové kvalifikaci rozhodně neztratil | foto Karel Herman

Okolnosti svého dalšího vyřazení nechce příliš rozvádět. „Byl pád,“ odtuší. „Pak jsme skočili na druhou motorku. Jela hezky, udělali jsme pár změna a tři, jedna, dva.“

Triumf Adama Bubby Bednáře ve dvanácté jízdě byl okázalý. Do vedení jej vynesl skvělý start. Matic Ivačič, Norick Blödorn a Jevgenij Kostigovs v ten moment mohli bojovat pouze o druhou příčku. Plochodrážník pražské Markéty rozhodně na svůj debut ve světovém šampionátu neláteří.

„Sobota byla úspěšná,“ shrnuje své dojmy. „Vyzkoušel jsem si období stresu, byly to moje první velký závody. Přinesly mi zkušenosti. Snažil jsem se ze sebe vytáhnout co nejvíc. Nějak jsme to upytlíkovali a ostudu jsem neudělal. Děkuju týmu, sponzorům a rodině.“

 

Pražská sobota

Polská extraliga U24 včera v Gorzowě ustoupila odloženému duelu nejvyšší polské soutěže. „Ve čtvrtek jedu na nějakej pouťák do Německa,“ přibližuje Adam Bubba Bednář program svých nejbližších dnů. „A v sobotu jsem rezervista na SGP v Praze.“

Závodní osud sedmnáctky a osmnáctky je vždy ve hvězdách. „Doufám, že tam nebudu jen jako divák,“ nechce své ambice konfrontovat s astrologií. „A že se ukážu a pozlobím kluky.“

Adam Bubba Bednář se chystá na českou velkou cenu | foto Karel Herman